تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

چرا تحصیل در فرانسه؟ آیا می خواهید در مورد تحصیل در فرانسه و کسب پذیرش دانشگاه های فرانسه بدانید؟ کدام دانشگاه های فرانسه جهت کسب پذیرش فرانسه و تحصیل در فرانسه مورد تایید می باشند؟ آیا در مورد شرایط و هزینه های تحصیل در فرانسه آگاهید؟ آیا امکان کار در حین تحصیل در فرانسه وجود دارد؟  آیا برای کسب پذیرش از دانشگاه های فرانسه احتیاج به مدرک زبان هست؟ در ادامه ضمن تشریح مسائل مربوط به کسب پذیرش تحصیلی فرانسه و تحصیل در فرانسه، پاسخ تمامی سوالات شما را خواهیم داد.

 

در صورت تمایل به ارزیابی شرایط خود جهت تحصیل در معتبرترین دانشگاه های فرانسه بصورت رایگان از طریق ارسال تکمیل فرم ارزیابی مندرج در وب سایت می توانید بصورت رایگان مشاوره شوید. کارشناسان با تجربه ما در راه کسب پذیرش از دانشگاه های فرانسه شما را همراهی خواهند کرد و کلیه خدمات این موسسه را در ادامه خدمت شما معرفی خواهند کرد. سیستم تحصیلی فرانسه یکی از باکیفیت ترین سیستم های تحصیلی در جهان است. کیفیت بالای تحصیل و هزینه ی پایین آن، سالیانه ده ها هزار دانشجو را به این کشور می کشاند.

 

جالب است بدانید که برای ورود به دانشگاه های فرانسه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و بدون هیچ گونه کنکور و یا آزمونی می توانید وارد دانشگاه شوید. شما در هر مقطعی که باشید، به راحتی می توانید در فرانسه دوره ی مورد نظر خود را پیدا کنید و به تحصیلات خود ادامه دهید. فرقی نمی کند شما به کدام ناحیه ی فرانسه می روید، در هر ناحیه ای که بروید در آنجا تعداد زیادی موسسات تحصیلی خواهید یافت که با کیفیتی بالا در سطح جهانی، فعالیت می کنند. به همین دلیل است که اکثر دانشجویان دنیا، فرانسه را برای تحصیل اننتخاب می کنند، زیرا  آنها می توانند نظر به محیطی که دوست دارند، موسسه ی تحصیلاتی خود را انتخاب کنند. اگر کسی هوای گرم و ساحلی را دوست داشته باشد، به راحتی می تواند در جنوب فرانسه تحصیل کند، اگر کسی هوای بارانی را دوست داشته باشد، به شمال فرانسه برای تحصیل مهاجرت می کند و …

آنچه خواهید خواند:

ابتدا در این پادکست به توضیح اجمالی در مورد تحصیل در فرانسه می پردازیم:

درباره تحصیل در فرانسه

در فرانسه، این دانشجو است که زمانبندی کلاس های خود را انتخاب می کند و به همین دلیل شاغل بودن دانشجو نمی تواند مانع  تحصیل او شود. هر دانشجو حق دارد نظر به دوره ی تحصیلی خود ۱۵ الی ۲۰ ساعت در هفته کار کند. دانشجو از بدو ورود به فرانسه اجازه ی کار دارد و مانند برخی  کشورها  نیازی ندارد تا از اداره ی کار، مجوز دریافت کند. حداقل دستمزد کاری در فرانسه 10 یورو در ساعت است. شما به عنوان یک دانشجو، در کنار لذت بردن از زندگی و زیبایی های  فرانسه، خیالتان می تواند آسوده باشد که در سیستمی تحصیل می کنید که مدارک تحصیلی آن، بلا استثنا مورد قبول تمام کشورهای جهان است و بعد از اتمام تحصیل نگران این نیستید که آیا فلان کشور یا فلان موسسه مدارک تحصیلی من را قبول خواهند کرد یا خیر.

 

یکی از سنت های فرانسوی، استقبال از دانشجویان خارجی است. برخی از خانواده ها در فرانسه، آمادگی خود را برای پذیرایی از دانشجویان خارجی اعلام می کنند و دانشجو تا پایان تحصیل بدون آنکه هزینه ای بپردازد در کنار این خانواده مانند عضوی از خانواده، زندگی می کند. بیش از هشتصد سال است که مردم زیادی از سرتاسر دنیا، فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند. اکثر دانشجویانی که فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند در رشته های حقوق، پزشکی، الهیات  و معماری تحصیل می کنند.

 

دانشجویان فرانسه را انتخاب می کنند، زیرا میدانند، چه سیستم آموزشی ای در انتظار آنهاست. فرقی نمیکند در کدام دانشگاه و یا موسسه ی تحصیلاتی در فرانسه تحصیل کنید، زیرا تمام دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی فرانسه،  در رده ی  ممتاز جهانی قرار دارند. مهم نیست که شما از چه کشوری به فرانسه می آیید. شما از هر کشوری و یا هر ملیتی به فرانسه بیایید، مردم فرانسه با آغوش باز از شما پذیرایی خواهند کرد. این درست است که وقتی شما وارد محیط و جامعه ی جدیدی می شوید، احساس بیگانگی می کنید، اما در مورد فرانسه اینطور نیست. مطمئن باشید که از بدو ورود، فضای فرانسه آنقدر شما را جذب خود میکند که شما احساس میکنید در خانه ی خود هستید.

تحصیل در فرانسه

در فرانسه بیش از ۳۵۰۰ موسسه ی آموزش عالی، فعالیت می کنند از جمله:

 • ۷۷ دانشگاه دولتی که مدارک مختلف در مقاطع مختلف ارائه می دهند. این دانشگاه ها به عنوان مراکز علمی و تحقیقاتی اصلی فرانسه بشمار میروند.

 
 • در فرانسه نوعی سیستم موازی با دانشگاه، با عنوان “گراند اِکول” وجود دارد. گراند اِکول ها با برگزاری دوره های پنج ساله ی اقتصاد، تجارت، مدیریت، هنر و دیگر رشته های تخصصی، مدرکی معادل با فوق لیسانس به دانشجو ارائه می کنند.

 
 • مدارس معماری

 
 • بیش از ۳ هزار مدرسه ی تخصصی با ارائه ی مدارک در موضوعات مختلف از جمله مدیریت هتل داری، هنر آشپزی، گردشگری و کارهای اجتماعی.

 

دانشجویان می توانند از کمک های مالی دولت هم برخوردار شوند. برای مثال دانشجو میتواند از یارانه ی اجاره ی مسکن برخوردار شود. مقدار این یارانه نسبت به درآمد و اجاره ی مسکن دانشجو متغیر می باشد. معمولا مقدار این یارانه بین ۹۰ الی ۱۷۰ یورو در ماه، متغیر می باشد.

هزینه تحصیل در فرانسه

تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه رایگان یا زیر 250 یورو است اما برای دانشجویان بین المللی، شهریه دانشگاه های خوب مثل سوربن فرانسه مقداری بین 1 تا 4 هزار یورو برای هر ترم کارشناسی میباشد همچنین دانشگاه های خصوصی فرانسه برای هر ترم کارشناسی مبلغی بین 15 تا 28 هزار یورو دریافت می کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 1 تا 2 سال در فرانسه رایگان است و دانشگاه های خصوصی فرانسه برای هر ترم تحصیلی در این مقطع مبلغی بین 1500 تا 5000 یورو است. شما در این مقطع از امکاناتی نظیر بورسیه و کمک های دولتی نیز میتوانید استفاده کنید.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه بین دانشجویان اتحادیه اروپا با دیگر دانشجویان بین المللی متفاوت است اما یکی از جاهایی که این تفاوت دیده نمی شود هزینه تحصیل دکتری در فرانسه است. که برای هر دو قشر مبلغی بین 300 تا 400 یورو در سال است. پیشنهاد می کنیم برای این که اطلاعات بیشتری در این رابطه داشته باشید حتماً مقاله شرایط و هزینه های زندگی در فرانسه را هم مطالعه کنید.

هزینه زندگی در فرانسه

اینها نمونه هایی  از قیمت اقلام در فرانسه هستنند که اگر شما انها را با دیگر کشورهای اروپایی و یا روسی مقایسه کنید، متوجه ارزانتر بودن هزینه ی زندگی در فرانسه خواهید شد. فرصت اقامت دائم فرانسه، شاید یکی دیگر از دلایلی باشد که دانشجویان را برای تحصیل به فرانسه می کشاند. اگر دانشجویی پنج سال پی در پی در فرانسه تحصیل کند و جرمی مرتکب نشده باشد، میتواند اقامت دائم این کشور را به دست آورد و وقتی کسی اقامت دائم فرانسه را داشته باشد، می تواند تابعیت فرانسه را کسب کند.

 

شما میتوانید با قیمت بین 200 تا 700 یورو در ماه برای خودتان یک سوییت دانشجویی داشته باشید. این مقدار برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه به 1500 یورو در ماه میرسد.

هزینه های تحصیل در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

 • پاسپورت معتبر

 • آخرین مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)

 • شناسنامه و مدارک هویتتان

 • عکس 

 • مدرک زبان 

 • تمکن مالی برای اثبات داشتن بودجه کافی

 • اثبات عدم سوء پیشینه 

 • بیمه درمانی

مدارک مورد نیاز

پزشکی در فرانسه

متقاضیان پزشکی توجه داشته باشند که دوره های پزشکی در فرانسه ۹ ساله می باشد. ورود به رشته ی پزشکی برای عموم آزاد است. سال اول پزشکی همراه با دیگر رشته های مرتبط به پزشکی، مشترک است. در پایان سال اول پزشکی، امتحانی گرفته می شود که اگر دانشجو، نمره ی مورد نظر را کسب کند، میتواند سال دوم را ادامه دهد.

 

اگر دانشجو نتوانست نمره ی مورد نظر را کسب کند، این امکان به دانشجو داده می شود که سال اول را دوباره تکرار کند. هر دانشجو حق دارد دو بار سال اول را تکرار کند. کسی که بار دوم نتوانست در امتحان قبول شود، باید تغییر رشته دهد و رشته ای دیگر را انتخاب کند.  امتحانی که در پایان سال اول گرفته می شود، فقط از دورسی است که در همان سال تدریس می شود و نه خارج از آن.

 

در سیستم آموزشی فرانسه هیچ گونه تبعیضی وجود ندارد. فرق نمی کند شما فرانسوی باشید و یا خارجی، در امتحان پایان سال اول پزشکی اگر نمره ی مورد نظر را به دست آوردید، میتوانید وارد سال دوم شوید.

 

دانشجوی عزیز، شاید وقتی در رابطه با تحصیل در فرانسه با افراد مشورت می کنید، عده ای به شما بگویند که تحصیل در فرانسه بسیار سخت است . باید متوجه بود که سختی و آسانی هر کاری به خود شخص بر می گردد. هستند کسانی که با این تفکر که: “وارد شدن در دانشگاه به معنای فارغ التحصیل شدن از دانشگاه است” ، به فرانسه برای تحصیل آمدند. طبعا چنین افرادی، با چنین طرز تفکری، تلاشی برای تحصیل ندارند و فقط می خواهند برچسب “دانشجوی دانشگاه های فرانسه” بودن را روی پیشانی خود داشته باشند. برای چنین افرادی ادامه ی تحصیل در محیطی جدی مانند فرانسه سخت و طاقت فرسا  است.

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه

فرم مشاوره

هدف ما در وب سایت اطلاعات جامع مهاجرت اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به کسب پذیرش از دانشگاه های فرانسه ، مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه و تحصیل در فرانسه می باشد.

فرم مشاوره

همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاع از روش های مهاجرت به فرانسه و کسب پذیرش تحصیلی فرانسه از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره مهاجرت رایگان بگیرید. بعد از تکمیل و ارسال فرم مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
ادامه
مشاوره رایگان
سوالات مهاجرتی خود را در بخش دیدگاه بپرسید
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn
مهاجرت

مطالب تصادفی

مهاجرت از شرکت کاربین

درخواست مشاوره رایگان

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

نظرات کاربران

4 پاسخ

 1. سلام. ببخشید بعد از گزفتن دیپلم چقد وقت هست برای مهاجرت اقدام‌کنیم با این مدرک؟

  1. برای اقدام تحصیلی نداشتن گپ تحصیلی بسیار مهمه و هرچه سریع تر باید اقدام بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

مهاجرت به رومانی
مهاجرت به رومانی

امروزه کشورهای اروپایی به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین کشورهای دنیا برای مهاجرت شناخته می‌شوند. کشور رومانی یکی از کشورهایی است که توجه زیادی را در میان

بیشتر
جاب آفر استرالیا

استرالیا یکی از کشورهای مستقل در دنیاست که در اقیانوسیه واقع شده است. این کشور همیشه یکی از مقاصد محبوب ایرانیان برای مهاجرت و کار

بیشتر