درباره ترکیه

درباره ترکیه

کشور ترکیه کشوری منحصربه‌فرد بوده که دارای هزاران سال تاریخ، برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای پخته شده، مردمانی با مهمان‌نوازی فوق‌العاده، سواحل بسیار زیبا و… است. این کشور همچنین دارای یک موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد بوده که بخشی از آن در آسیا و بخشی دیگر از آن در اروپا واقع شده است. ما در این مقاله قصد داریم تا به‌صورت کامل درباره ترکیه اطلاعات کامل و مهمی را برای علاقه‌مندان ارائه دهیم.

این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی است.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

آشنایی با کشور ترکیه

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری وسیع است که مساحتی در حدود ۸۴ هزار کیلومترمربع داشته و در این مساحت یک خط ساحلی ۸ هزار و ۳۳۰ کیلومتری بسیار زیبا جای گرفته است. درباره ترکیه و موقعیت جغرافیایی آن باید بدانید که این کشور بیش­تر یک کشور بین‌قاره‌ای است که در دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است. موقعیت مطلق کشور ترکیه در عرض جغرافیایی 38.9637451 و طول جغرافیایی 35.2433205 است که تنها ۳ درصد آن در اروپا و ۹۷ درصد باقیمانده آن در آسیا و در شبه‌جزیره بزرگی به نام فلات آناتولی واقع شده است.

 

ترکیه که از شبه‌جزیره زیبای بالکان در جنوب شرقی اروپا و آناتولی تاریخی در آسیای غربی امتداد دارد، از شمال شرقی با گرجستان و ارمنستان، از شرق با آذربایجان و ایران از جنوب شرقی با عراق و سوریه، از شمال غربی با بلغارستان و یونان همسایه است. ترکیه یا سرزمین ترک‌ها از سال­های ۱۳۰۰ تا ۱۹۲۲ به‌عنوان امپراتوری عثمانی شناخته می‌شد که پایتخت آن استانبول یا قسطنطنیه قبلی بود و جمهوری به طور رسمی در ۲۹ اکتبر ۱۹۲۳ در پایتخت جدید، یعنی آنکارا اعلام شد.

موقعیت-جغرافیایی-ترکیه

مناظر زیبا در ترکیه

اما اگر بخواهیم درباره ترکیه صحبت کنیم بدون شک باید به مناظر زیبا و طبیعت بکر آن نیز اشاره داشته باشیم. ترکیه عمدتاً یک کشور کوهستانی به‌حساب می‌آید که این مناظر در بخش آسیایی این کشور واقع شده است. فلات‌های مرتفع آناتولی در کشور ترکیه تا حدودی به لبه‌های ساحلی در این کشور محدود می‌شوند. حدود ۲۰ درصد از سطح ترکیه دارای ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ فوت یا ۱.۲ هزار متر است، درحالی‌که ۴۰ درصد آن در ارتفاعی زیر ۱.۵۰۰ فوت یا ۴۶۰ متر واقع شده است.

 

رشته‌کوه‌های کور اوغلو و پونتیک، بخش شمالی کشور ترکیه را احاطه کرده‌اند و کوه‌های توروس در منطقه جنوبی این کشور واقع شده‌اند. درباره ترکیه و بخش کوهستانی آن باید بدانید که بلندترین قله این کشور بیش از ۲۳۰۰ متر ارتفاع دارد و جای آن در قسمت شرقی ترکیه، در مرز ارمنستان و ایران است. از دیگر قله‌های بلند کشور ترکیه می‌توان به الو دوروک با ارتفاع ۴۷۴۴ متر، قله Demirkazik با 20.230 فوت (3.755 متر) و کوه آیدوس با ارتفاع 11.414 فوت (3.479 متر) اشاره کرد.

 

منطقه اروپایی ترکیه توسط کوه Strandzha احاطه شده است و از بخش آناتولی یا آسیای صغیر توسط دریای سیاه، دریای مرمره، تنگه بسفر، تنگه داردانل و دریای اژه در غرب از هم جدا است.

مناطق مختلف ترکیه

اما این بار درباره ترکیه اجازه بدهید تا به مناطق مختلفی که در این کشور واقع شده است اشاره‌ای داشته باشیم. ترکیه باتوجه‌به توپوگرافی هر منطقه، آب‌وهوا، موقعیت مکانی، گیاهان و جانوران، کشاورزی و برخی عوامل دیگر به ۷ منطقه جغرافیایی مختلف تقسیم می‌شود. این هفت منطقه جغرافیایی عبارتند از: آناتولی شرقی، آناتولی جنوب شرقی، آناتولی مرکزی، دریای سیاه، مرمره، مدیترانه و اژه.

آب‌وهوای ترکیه

کشور ترکیه به دلیل هم مرز بودن با همسایگانی بسیار زیبا و وجود رشته‌کوه‌های مختلف، در هر منطقه خود دارای شرایط آب‌وهوایی متفاوتی است که برخی از آن­ها دارای سواحلی از دریاهای مختلف نیز هستند؛ بنابراین رسیدن به یک لیست ثابت برای میانگین دما در کل کشور ترکیه کاری بسیار سخت و دشوار است. برای مثال باید بدانید که مناطق مرمره و دریای اژه از آب‌وهوای مدیترانه‌ای برخوردار هستند.

این در حالی است که در قسمت آناتولی مرکزی آب‌وهوای بیابانی حاکم است. شرق کشور ترکیه تابستان‌های آفتابی دارد و برخی از شهرها به دلیل زمستان سرد بسیار شبیه به آناتولی مرکزی هستند.

اب-و-هوای-ترکیه

گیاهان و جانوران در ترکیه

اما شاید آن چیزی که درباره ترکیه جالب‌توجه بوده است طیف وسیعی از گیاهان و جانوران است که در این کشور قرار دارند اگر شما هم فردی هستید که به طبیعت عشق می‌ورزید و یا عاشق پوشش‌های گیاهی مختلف هستید، قطعاً کشور ترکیه می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد.

 

مناظر منحصربه‌فرد ترکیه یک پوشش گیاهی بسیار غنی را در این کشور نشان می‌دهد که بیش از ۱۹ هزار گونه در آن جای گرفته اند و از این تعداد ۴ هزار گونه گیاه بومی کشور ترکیه هستند، به این معنی که شما در هیچ کجای دنیا آن­ها را نخواهید دید. اما جالب است بدانید که تنوع گونه‌های جانوری در ترکیه حتی از تنوع گونه‌های گیاهی نیز بیش­تر است. درحالی‌که تعداد گونه‌ها در سراسر اروپا حدود ۶۰ هزار گونه است. ترکیه به‌تنهایی ۸۰ هزار گونه جانوری مختلف دارد و اگر بخواهیم زیرگونه‌های جانوری را حساب کنیم این تعداد به بیش از ۱۰۰ هزار مورد خواهد رسید.

رودخانه‌های موجود در کشور ترکیه

اما همان‌طور که درباره ترکیه و آب‌وهوای متفاوت آن صحبت کردیم، باید بدانید که این کشور به لطف جغرافیا و مناظر متنوع خود دارای منابع آبی متعددی است. دو مورد از مهم‌ترین رویدادهای تاریخی این کشور رودهای فرات و دجله هستند. فرات طولانی‌ترین رود کشور ترکیه است که از ارتفاعات ارمنی در شرق این کشور سرچشمه می‌گیرد. رود دجله نیز که باعث به‌وجودآمدن بین‌النهرین شده است، از دریاچه حازر سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه ها در نهایت به یکدیگر می‌پیوندند و در منطقه ای به نام شبکه العربیه خلیج‌فارس می‌ریزند.

 

رودخانه بزرگ دیگر ترکیه قزلیر مک نام دارد که طولانی‌ترین رودخانه ای است که فقط در داخل کشور ترکیه جریان دارد. این رودخانه یک رودخانه باستانی است که درگذشته به آن هالیس گفته میشده است و امروزه نام رودخانه سرخ را به خود اختصاص داده. از دیگر رودهای مهم کشور ترکیه همچنین می‌توان به رود ارس، ساکاریا، کورا و سیهان رود اشاره کرد.

دریاچه‌های کشور ترکیه

حال که درباره ترکیه و رودخانه‌های موجود در این کشور صحبت کردیم شاید بد نباشد که در مورد دریاچه‌هایی که در این کشور واقع شده‌اند نیز صحبت کنیم. کشور ترکیه در کنار چندین دریاچه آب شیرین، دارای تعداد کمی دریاچه آب‌شور است که در زمستان به‌هیچ‌عنوان یخ نمی‌زنند.

 

بزرگ‌ترین دریاچه طبیعی موجود در کشور ترکیه دریاچه وان نام دارد که در شرق این کشور قرار گرفته است. از دیگر دریاچه‌های این کشور می‌توان به دریاچه نمک نیز اشاره کرد که بزرگ‌ترین دریاچه نمک موجود در ترکیه است و بیش از ۶۵ درصد نمک این کشور را تأمین می‌کند.

اقتصاد کشور ترکیه

اما اگر بخواهیم درباره ترکیه اطلاعات بیش­تری کسب کنیم، بدون شک باید به اقتصاد این کشور اشاره کرد. ترکیه دارای یک سیستم اقتصادی بازار آزاد است که توسط صنعت، کشاورزی، بخش‌های خدمات و محصولات نساجی هدایت می‌شود. در سال‌های اولیه جمهوری در این کشور، کشاورزی ۷۵ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده بود، درحالی‌که این درصدها امروز عبارت‌اند از: کشاورزی ۱۰%، صنعت ۲۵ درصد و خدمات ۶۵ درصد.

 

تولید ناخالص داخلی سرانه کشور ترکیه تا سال ۲۰۱۳ رشد سریع داشت و عددی معادل ۱۲ هزار و ۶۱۴ دلار را به ثبت رساند. اما از آن زمان به بعد این روند کاهش پیدا کرده و امروز کم­تر از ۸ هزار دلار تخمین زده می‌شود. حداقل دستمزد در کشور ترکیه ۴۲۵۳ لیر است درحالی‌که حد فقر در این کشور ۴۶۵۲ ثبت شده است.

 

گردشگری یکی از پویاترین و سریع‌ترین بخش‌ها در کشور ترکیه بوده، جالب است بدانید که آمار گردشگران تقریباً 8 درصد از آمار جمعیت کشور ترکیه را به خود اختصاص داده است. این به معنای آن است که حدود ۳ میلیون گردشگر سالیانه برای بازدید از کشور ترکیه به آن سفر می‌کنند. همچنین گردشگری به‌صورت مستقیم بیش از ۶۰ بخش دیگر ترکیه را پشتیبانی می‌کند.

حال که درباره ترکیه و اقتصاد این کشور صحبت کردیم اجازه دهید تا فاکتورهایی که در این روند تأثیرگذار هستند را هم به شما معرفی کنیم.

 

  • منابع

منابع طبیعی ترکیه شامل آنتیموان، طلا، آهن، مس، زغال‌سنگ، کروم، فلدسپات بورات، سلستیت، منیزیت، مرمر، پرلیت، سنباده، باریت، پیریت، خاک رس، سنگ آهک و پوکه است.

  • کشاورزی

ترکیه را تولیدکننده معروف گندم، شکر، گوجه‌فرنگی، جو، سیب‌زمینی، انگور، ذرت، هندوانه و سیب در جهان می‌شناسند. از دیگر محصولات مهم کشاورزی این کشور می‌توان به زردآلو، گیلاس، فندق، انجیر و به اشاره کرد.

  • صنعت

درباره ترکیه و صنایع اصلی آن می‌توان به این نکته اشاره کرد که ترکیه وابستگی زیادی به صنایعی همچون ماشین‌آلات، گردشگری، نساجی، الکترونیک، ساخت‌وساز، کشتی‌سازی، معدن و فرآوری مواد غذایی دارد.

شهر استانبول را می‌توان بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه با استخدام ۳۵ درصد از جمعیت کارگر صنعتی این کشور نام برد. در این شهر علاوه بر دارایی‌های عمده ذکر شده در قسمت بالا، پنبه، ابریشم، روغن زیتون، تنباکو، جرم، مواد شیمیایی، داروسازی، شیشه، کاغذ و محصولات مرتبط با آن به کار می‌رود.

اقتصاد-ترکیه

دولت و سیاست در ترکیه

درباره ترکیه و نظام سیاسی آن باید اشاره کرد که این کشور دارای یک نظام سیاسی پارلمانی بر اساس تفکیک قوای قانون اساسی است. قدرت اجرایی توسط شورای وزیران که توسط رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود، اعمال خواهد شد و قدرت قانون‌گذاری به مجلس بزرگ ملی یا پارلمان واگذار می‌شود. قوه قضاییه ترکیه متشکل از نهادهای مستقل بر اساس قانون اساسی است که مسئولیت تضمین اجرای قوانین را بر عهده دارند.

 

برای اولین‌بار در تاریخ، رفراندوم قانون اساسی در سراسر ترکیه در ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ برگزار شد تا سیستم ریاست‌جمهوری جایگزین سیستم سنتی شود که تعداد کرسی‌های پارلمان را به ۶۰۰ عدد افزایش داد و به ریاست اجرایی قدرت بیشتری بخشید.

نظام آموزش‌وپرورش در ترکیه

در این قسمت از مقاله درباره ترکیه قصد داریم تا در خصوص نظام آموزش‌وپرورش این کشور صحبت کنیم. سیستم آموزشی ترکیه به سه سطح آموزش اجباری ۱۲ سال تقسیم می‌شود، نقطه اول یک مدرسه ابتدایی چهارساله بوده که از کلاس های اول، دوم، سوم و چهارم تشکیل شده است. در سطح دوم یک مدرسه متوسطه چهارساله کلاس‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم است، و سطح سوم، دبیرستان چهارساله ای است که کلاس های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم را شامل می‌شود.

نظام-اموزشی-ترکیه

مردمان ترکیه

شاید همان چیزی که درباره ترکیه قابل‌توجه است مردمان مهمان‌پذیر و مهمان‌دوست این کشور باشد. جمعیت ترکیه متشکل از یوروک یا عشایر، ترک های بومی، علوی‌های ترکمن، چینی‌های علوی، ترک های کورت، ترک های بالکان و ترک های لسبوس است. سایر اقوام موجود در ترکیه عبارت‌اند از پوماک، بوسنیایی، آلبانیایی، چرکسی و کردی. به جز قوم کردها، همه اقوام گفته شده در قسمت بومی کشور ترکیه هستند.

 

طبق ماده ۶۶ قانون اساسی ترکیه، شهروندی ترکیه به این صورت تعریف شده است: “هر فردی که از طریق پیوند تابعیت به دولت ترکیه وابسته باشد، شهروند ترکیه است.” نسبت قومیت‌ها در این کشور بدین صورت خواهد بود: ۸۰ درصد ترک، ۱۳ درصد کرد، دو درصد عرب و دو درصد چرکس است. از سه درصد باقی‌مانده می‌توان به قوم‌های بوسنیایی، آلبانیایی و سایر اقوام اشاره کرد.

فرهنگ مردم ترکیه

درباره ترکیه و زندگی فرهنگی در این کشور باید بدانید که مانند بسیاری از جنبه‌های دیگر، ترکیه بین شرق و غرب قرار گرفته و عناصر را از هر دو برای تولید منحصربه‌فرد خود استفاده کرده است. مردم کشور ترکیه از پیشینه‌های مختلفی هستند که یادآور گروه‌های گوناگونی بوده که طی هزاران سال کشور ترکیه را فتح کردند، ترک‌ها کاملاً خانواده محور بوده‌اند و مردمانی بسیار مهمان‌نواز هستند.


آنها بازدیدکنندگان مختلف را به خانه‌های خودشان دعوت می‌کنند و مطمئن می‌شوند که قبل از رفتن، بازدیدکنندگان چیزی برای خوردن و نوشیدن داشته باشند. از مهم‌ترین غذاهای موردعلاقه مردمان تُرک می‌توان به کباب اشاره کرد که از گوشت بره تولید می‌شود. فوتبال را می‌توان محبوب‌ترین ورزش در کشور ترکیه شناخت و جالب است بدانید که امروزه ۳ تیم محبوب فوتبال در شهر استانبول وجود دارند. از دیگر ورزش‌های موردعلاقه مردمان ترکیه می‌توان به وزنه‌برداری و کشتی اشاره کرد.

شهرهای مهم ترکیه

حال که اطلاعات بسیار مهمی درباره ترکیه در اختیار دارید، وقت آن رسیده تا شما را با شهرهای مهم ترکیه آشنا کنیم. شهرهای ترکیه مکانی هستند که شما می‌توانید به‌راحتی زندگی ترکی با جنب‌وجوش بسیار زیاد را تجربه کنید. بسیاری از شهرهای ترکیه، حتی شهرهایی که امروزه به‌عنوان مراکز مدرن تجارت و صنعت شناخته می‌شوند، ریشه‌های باستانی دارند.

شما می‌توانید با قدم‌ زدن در شهرهای مختلف ترکیه، آثار ساختمانی بزرگ امپراتوری‌های گذشته را دیدن کنید، به دنبال برخی از بهترین غذاهای موجود در این کشور باشید یا به‌سادگی در شلوغی بازار گم شوید. از مهم‌ترین شهرهای ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

استانبول

آنتالیا

بورسا

ازمیر

قونیه

آنکارا

شهرهای-مهم-ترکیه

نتیجه‌گیری

کشور ترکیه کشوری بین‌قاره‌ای بوده که بخش‌های زیادی از آن در آسیا و قسمتی از آن نیز در قاره اروپا واقع شده است. این کشور دارای آب‌وهوای بسیار متنوع، غذاهای خوشمزه، شهرهای زیبا و دیدنی و… است. ما در این مقاله اطلاعات بسیار مهمی درباره ترکیه، اقتصاد، فرهنگ، آب‌وهوا، موقعیت جغرافیایی و غیره در اختیار علاقه‌مندان قرار دادیم.

مقاله پیشنهادی : 

ویزای کار ترکیه

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی