ویزای کار ارمنستان

ویزای کار ارمنستان

ویزای کار ارمنستان به دلایل مختلفی همچون نزدیکی این کشور به ایران، طرفداران بسیاری دارد. بسیاری از افرادی که دارای تخصص در رشته خود و سابقه کاری مناسبی باشند، می‌توانند برای دریافت ویزای کاری این کشور درخواست دهند. اما برای کار در کشور ارمنستان افراد باید ابتدا یک پیشنهاد کاری یا جاب آفر از یک کارفرمای ارمنی دریافت کنند. شرایط اقتصادی نسبتا مناسب و محیطی با فرهنگ بسیار غنی و نزدیک به فرهنگ ایران از دیگر عواملی هستند که افراد جویای کار را به این کشور جذب می‌کنند. در این مطلب از کاربین به بررسی شرایط دریافت ویزای کار ارمنستان و مدارک لازم برای آن می‌پردازیم.

فرم مشاوره رایگان

داشتن جاب آفر؛ لازمه دریافت ویزای کار ارمنستان

آنچه خواهید خواند:

شرایط اخذ ویزای کار ارمنستان را بدانید

هر یک از اتباع خارجی برای اخذ ویزای کار ارمنستان ابتدا باید یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای ارمنی داشته باشند تا بتوانند درخواست ثبت ویزای خود را ثبت کنند. همچنین پس از دریافت ویزا و مهاجرت به ارمنستان، برای کار کردن به‌صورت قانونی، افراد باید مجوز کار در ارمنستان را دریافت کنند. افراد تنها در صورتی نیاز به مجوز کار ندارند که یک متخصص خارجی ماهر، صاحب کسب و کار یا مدیر اجرایی باشند.


البته کارفرمای ارمنی قبل از استخدام اتباع خارجی، ابتدا باید در میان شهروندان ارمنی به‌دنبال نیروی کار باشد. چرا که قوانین وزارت کار و امور اجتماعی این کشور این‌طور ایجاب می‌کند که کارفرما باید مطمئن شود که هیچ نیروی کار محلی واجد شرایط یا در دسترس وجود ندارد. کارفرما باید موقعیت شغلی را چند ماه در موسسات و سایت‌های کاریابی آگهی کند و در صورت عدم مراجعه متقاضیان، پیشنهاد شغلی را در سایت‌های بین‌المللی بارگذاری کند.


بدین ترتیب کارفرما می‌تواند برای استخدام یک خارجی به‌عنوان نیروی کار و دریافت مجوز برای او درخواست دهد. مجوزهای کاری مدت معینی دارند، اما در صورت درخواست کارفرما، می‌توان آن‌ها را تمدید کرد. پس از دریافت مجوز کار، اتباع خارجی باید برای اجازه اقامت موقت از اداره گذرنامه و ویزا درخواست دهند.

نرخ بیکاری در ارمنستان

نرخ بیکاری در ارمنستان در سال 2019 برابر با 98/13 درصد بوده است که در طی سال‌های اخیر کمترین میزان نرخ بیکاری در این کشور به‌شمار می‌آید. اما این نرخ در مقایسه با کشورهای رده بالای اروپایی، نرخ بالایی محسوب می‌شود. بیشترین میزان آن نیز مربوط به سال 2011 با عدد 7/20 درصد است.

نرخ بیکاری در ارمنستان

افرادی که نیازی به دریافت مجوز کاری ارمنستان ندارند

با توجه به قوانین ارمنستان، شخصی که ویزای توریستی این کشور را دارد مجاز به کار کردن در این کشور نخواهد بود، مگر این که مجوز کار داشته باشد. همچنین علاوه بر کسب مجوز کار، ماندن افراد در این کشور، مستلزم دریافت اقامت موقت است. در این کشور برای کسب مجوز کار، هیچ تمایزی بین استخدام دولتی با غیر دولتی وجود ندارد و درخواست این مجوز باید از سمت کارفرما به‌طور کاملا قانونی ثبت شده که بر این اساس، قرارداد استخدام صادر شود. کارفرمایان در ابتدا شهروندان ارمنی را در اولویت قرار می‌دهند. همان‌طور که شرایط خاصی برای دریافت مجوز کار متقاضیان وجود دارند، استثنائاتی نیز برای دسته‌ای از افرادی که درخواست کار در ارمنستان را دارند، وجود دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:


• افرادی که اقامت دائم کشور ارمنستان را دارند
• افراد همراه با شخصی که مجوز اقامت موقت یا دائم را دارد
• مدیران و نمایندگان سازمان‌های تجاری که به عنوان سرمایه‌گذار وارد کشور ارمنستان شده یا در این کشور شرکتی ثبت کرده‌اند
• افراد خارجی که در دفاتر نمایندگی شرکت‌های معتبر خارجی در کشور ارمنستان کار می‌کنند
• متخصصان خارجی نصب یا تعمیر ماشین‌آلات و یا آموزش راه‌اندازی این تجهیزات به کارکنان داخلی
• متخصصین خارجی زمینه‌های علوم طبیعی، فناوری اطلاعات، تکنسین‌های تجهیزات محاسبات، طراحی وب، برنامه نویسی، طراحی شبکه، مهندسی کشاورزی، مدیریت، صنایع غذایی و امور مالی
• اعضای خانواده کارکنان امور دیپلماتیک
• افراد خارجی که در مناطق مرزی کشور ارمنستان کار می‌کنند
• اساتید دعوت شده برای سخنرانی در موسسات آموزشی ارمنی
• نمایندگان معتبر در سازمان‌های رسانه‌ای خارجی
• اتباع خارجی که بر اساس توافق نامه‌های بین‌المللی به این کشور آمده‌اند
• افرادی خارجی که به دلیل توافقات بین‌المللی از الزاماتی که برای مجوز کاری وجود دارد معاف شده‌اند

دریافت مجوز کاری ارمنستان

در صورتی که هیچ یک از اتباع ارمنی صلاحیت استخدام در موقعیت شغلی که کارفرما آگهی کرده است را نداشته باشد، کارفرما می‌تواند برای افراد خارجی پیشنهاد کاری یا جاب آفر ارسال کند. طبق مقررات کشور ارمنستان، متقاضیانی که موفق به دریافت ویزای کار ارمنستان شده‌اند، باید مجوز کار در این کشور را نیز دریافت کنند. دریافت مجوز کاری (Work Permit)، حدود 13 روز کاری طول خواهد کشید و هزینه‌ای که کارمند خارجی یا کارفرما برای دریافت مجوز کار باید به دولت این کشور بپردازد، حدود 25000 درام یا 52 دلار امریکا می‌باشد. از سوی دیگر، فرد خارجی در صورت لزوم برای دریافت اجازه اقامت موقت در این کشور، باید 105000 درام یا حدود 219 دلار آمریکا به دولت پرداخت کند.

دریافت مجوز کاری ارمنستان

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار ارمنستان

پس از دریافت یک جاب آفر از سوی کارفرمای ارمنی، نوبت به درخواست برای اخذ ویزای کار ارمنستان می‌رسد. یکی از مهم‌ترین شرایط برای اخذ ویزای کار ارمنستان، جمع‌آوری تمامی مدارک لازم است. افراد پس از تایید کارفرما و ارسال پیشنهاد شغلی، باید مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه دهند:
• فرم درخواست ویزا
• نامه پیشنهاد شغلی از کارفرما
• سند ازدواج
• دو قطعه عکس پاسپورتی
• گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه
• آخرین مدرک تحصیلی معتبر
• گواهی تمکن مالی
• گواهی عدم سوء پیشینه
• گواهی پزشکی
• نامه سابقه کاری

متوسط میزان حقوق در ارمنستان

میزان حقوق نیروی کار در ارمنستان برای اکثر متقاضیانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، حائز اهمیت می‌باشد. حداقل دستمزد، کم ترین مبلغی است که کارکنان می‌توانند به صورت قانونی از کارفرما دریافت نمایند. کشور ارمنستان همانند دیگر کشورها برای کارکنان خود حداقل دستمزدی مشخص کرده است و هیچ کارگری نمی تواند در این کشور دستمزد کمتری دریافت نماید. از این جهت اگر کارفرمایی به موازین قانون هیچ توجهی نکند، مشمول مجازات دولت ارمنستان خواهد شد. حداقل دستمزد در این کشور هر ساعت 7.25 دلار امریکا و در هر ماه 55000 درام می‌باشد.

نحوه دریافت مجوز اقامت در ارمنستان با ویزای کار

پیش از هر چیز افراد باید پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایی در این کشور که مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان (MLSA) باشد، دریافت کنند. در وزارت کار ارمنستان درخواست کارفرما برای شغل مورد نظر فرد بررسی می‌شود. اولویت وزارت کار و امور اجتماعی ارمنستان در توزیع مشاغل، اتباع ارمنی می‌باشند. بعد از حصول اطمینان از عدم وجود فردی ارمنی برای تصدی موقعیت شغلی، اولویت با متقاضیان خارجی می‌باشد.


در بررسی‌های وزارت کار، تعدادی از افراد ارمنی که واجد شرایط برای این شغل هستند به کارفرما جهت مصاحبه شغلی معرفی می‌شوند. پس از مصاحبه افراد واجد شرایط مجوز کاری دریافت خواهند کرد. پس از اخذ این مجوز، افراد می‌توانند درخواست مجوز اقامت موقت در ارمنستان را به اداره گذرنامه ارائه دهند. بعد از درخواست، کارت اقامت موقت در ارمنستان بین 1 الی 2 ماه در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

نحوه دریافت مجوز اقامت در ارمنستان با ویزای کار

دریافت ویزای همراه برای خانواده متقاضی ویزای کار ارمنستان

افرادی که قصد مهاجرت از طریق ویزای کار ارمنستان را دارند، پس از پیدا کردن کارفرما در این کشور و دریافت جاب آفر از سوی او، می‌توانند اقامت یک ساله دریافت کنند. پس از دریافت اقامت موقت، این افراد می‌توانند با ارائه سند ازدواج و گواهی تولد فرزندان اجازه اقامت را برای خانواده خود یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال دریافت کنند.


برای اخذ ویزای همراه، داشتن مدارک خاصی الزامی است که این مدارک عبارتند از:
• گذرنامه معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه
• فرم درخواست ویزا
• چند قطعه عکس
• ارائه گواهی ازدواج
• ارائه گواهی تولد
• اثبات تمکن مالی
• محل اقامت
• نامه عدم سوء پیشینه

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در ارمنستان

شهروندان ایرانی اگر قصد اقامت تنها برای 90 روز را در کشور ارمنستان داشته باشند، بدون ویزا می‌توانند به این کشور سفر کنند. با توجه به این شرایط متقاضیان دریافت ویزای کار ارمنستان به دلیل اینکه مدت اقامتشان بیش از 90 روز خواهد بود، ملزم به اخذ اقامت کاری این کشور توسط کارفرما می‌شوند. طبق قانون کارفرما باید به سازمان مربوطه درخواست ویزای کار دهد. افراد با ویزای کار ارمنستان در ابتدا یک اقامت موقت یک ساله دریافت می‌کنند. این اقامت با توجه به درخواست کارفرما به اداره کار ارمنستان صادر می‌شود و این اقامت با تمدید قرارداد کاری قابل تمدید می‌باشد. لازم به ذکر است که اقامت در این کشور از طریق ویزای کار ارمنستان منجر به اخذ تابعیت نخواهد شد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در ارمنستان

خدمات اقامت و دریافت ویزای کاری ارمنستان با موسسه کاربین

اگر قصد دریافت ویزای کار ارمنستان و مهاجرت کاری به این کشور را دارید می‌توانید به موسسه کاربین مراجعه کنید. کارشناسان مجموعه ما شما را در زمینه مهاجرت کاری به بیشتر کشورها راهنمایی می‌کنند و شرایط آن‌ها را ‌به‌طور کامل شرح می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان مجموعه ما با شماره 02128111107 تماس برقرار کنید.

سوالات متداول

با دریافت ویزای کار ارمنستان، افراد می‌توانند از طریق کارفرمای خود برای دریافت اقامت کاری این کشور اقدام کنند.

افراد تنها در صورتی نیاز به مجوز کار ندارند که یک متخصص خارجی ماهر، صاحب کسب و کار یا مدیر اجرایی باشند.

در حال حاضر میانگین حقوق کار در ارمنستان در حدود 170 هزار درام است.

برای اخذ اقامت ارمنستان از طریق کار، داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمایی در این کشور الزامی است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی