ویزای کار اتریش

ویزای کار اتریش

اخذ ویزای کار اتریش با توجه به شرایط مالی و اقتصادی این کشور، دارای متقاضیان زیادی در سراسر کشور است. این کشور نیز برای پذیرش هر خارجی برای کار در اتریش، قوانین و ضوابط خاصی دارد. سطح بالای دستمزدها در کنار قوانین حمایتی از کارکنان در برابر کارفرماها باعث شده است تا شرایط این کشور بیش از پیش برای متقاضیان کار مناسب و راحت باشد.

 

در این مقاله می خواهیم درباره اخذ ویزای کار در اتریش با شما صحبت کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اخذ ویزای کار اتریش

اگر شما فکر می کنید که برای دریافت مجوز کار در کشور اتریش واجد شرایط هستید و آمادگی آن را دارید، باید بدانید که این فرآیند تحت عنوان کارت قرمز سفید قرمز دنبال می شود. در ابتدا شما ممکن است که درباره Red-White-Red کارت فکر کنید که باید فرآیند بسیار پیچیده ای برای آن پشت سر بگذارید. اما پس از ورود به فرآیند متوجه می شوید که این کار اصلا سخت و غیرقابل فهم نیست.

 

اتریش جزو معدود کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود که علاوه بر ویزای جاب افر، ویزای جست‌وجوی کار یا همان جاب سیکر نیز صادر می‌کند. در واقع داشتن دعوت‌نامه کاری برای اخذ ویزای کار اتریش الزامی به حساب نمی‌آید. اداره مهاجرت اتریش همانند استرالیا، کانادا و انگلستان برای صدور ویزاهای کاری از سیستم امتیازبندی استفاده می‌کند. در این سیستم به متقاضیان با توجه به معیارهایی مانند میزان تحصیلات، سطح تسلط بر زبان آلمانی و سن امتیازاتی تعلق می‌گیرد.

اخذ ویزای جست‌وجوی کار یا جاب سیکر

در صورت کسب هفتاد امتیاز از جدول امتیازبندی اتریش می‌توان بدون نیاز به دریافت دعوت‌نامه کاری، ویزای جست‌وجوی کار اتریش را اخذ کرد. مدت اعتبار این نوع ویزا بیست و شش هفته است. این نوع ویزای کار اتریش قابلیت تمدید ندارد. پس از ورود به اتریش با این ویزا چنانچه طی بیست و شش هفته فرصت شغلی بیابید، ویزای جاب سیکرتان به ویزای جاب آفر تبدیل خواهد شد.

 

در صورت داشتن مدرک تحصیلی لیسانس یا فوق‌لیسانس از جدول امتیازبندی به متقاضیان ویزای جاب سیکر بیست امتیاز تعلق می‌گیرد. چنانچه متقاضیان به زبان آلمانی مسلط باشند نیز ده امتیاز از جدول امتیازبندی کسب خواهند کرد. دولت اتریش صدور ویزای کار برای متقاضیان جوان را در اولویت قرار می‌دهد؛ از این جهت متقاضیان زیر سی سال 20 امتیاز از جدول امتیازبندی کسب می‌کنند. دارندگان مدرک Phd نیز چهل امتیاز از جدول امتیازبندی می‌گیرند.

اخذ ویزای جاب آفر یا پیشنهاد کاری کشور اتریش

رایج‌ترین نوع ویزای کاری صادرشده توسط اداره مهاجرت کشور اتریش ویزای جاب آفر یا پیشنهاد کاری است. برای اخذ این نوع ویزای کار اتریش باید علاوه بر کسب امتیاز کافی، از سمت یک کارفرما اتریشی دعوت‌نامه کاری داشته باشید. در صورت دریافت دعوت‌نامه کاری و کسب حداقل پنجاه و پنج امتیاز از جدول امتیازبندی، ویزای پیشنهاد کاری برای متقاضیان صادر خواهد شد. این ویزا بر خلاف ویزای جاب سیکر قابلیت تمدید دارد.

 

در سیستم امتیازبندی، جهت اعطای ویزای جاب آفر برای معیارهای سن و میزان تحصیلات امتیازات متفاوتی در نظر گرفته شده است. به متقاضیان اخذ این نوع ویزای کاری در صورت داشتن تحصیلات آکادمیک بیست و پنج امتیاز از جدول امتیازبندی اعطا می‌شود. متقاضیان در صورتی که جوان‌تر از سی سال باشند پانزده امتیاز از جدول کسب خواهند کرد. میزان امتیازات دریافتی بابت داشتن تسلط کامل بر زبان آلمانی نیز ده امتیاز است.

دارندگان ویزای جاب آفر در کشور اتریش
دارندگان ویزای جاب آفر در کشور اتریش

آیا نیاز به ویزای کار اتریش دارید؟

برخی از افراد بر اساس ملیت و نقش مهارتی خود ممکن است برای کار در کشور اتریش ممکن است نیازی به ویزا نداشته باشند. شما می توانید با مراجعه به سایت امور مهاجران اتریش، مهارت های ویژه مورد نیاز اتریش را برای مشخص شدن این موضوع ببینید.

 

⦁ دارندگان ملیت کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین منطقه اقتصادی اروپا می توانند تا سه ماه بدون ویزا در این کشور کار یا زندگی کنند. اما بعد از این مدت باید ویزای خود را تمدید کنند. اما در این میان برای برخی از کشورها در مقاطعی از زمان به دلیل مشکلات بین کشورها، محدودیت هایی وجود داشته که البته پایدار نیست. برای مثال شهروندان کرواسی برای مدتی برای کار در اتریش دچار محدودیت هایی شدند.

همچنین شما در صورتی که سه تابعیتی باشید، برای کار در این کشور قطعا به اخذ ویزای کار اتریش نیاز خواهید داشت.

فرآیند دریافت ویزای کار کشور اتریش

⦁ هدف اصلی از طراحی فرآیند دریافت ویزای کار اتریش برای خارجی ها، رفع کمبودهای کشور در بخش های صنعت، فناوری اطلاعات، بهداشت و درمان و… است. قوانین و ضوابط خاصی برای دریافت کارت سفید و قرمز برای متقاضیان کار در اتریش در مهارت های مختلف وجود دارد.


⦁ در فرآیند اخذ ویزای کار از این کشور یکی از مواردی که قطعا از شما خواسته می شود، اثبات توانایی مالی و اقتصادی شما برای پرداخت امورات و هزینه های جاری در این کشور است. برای این منظور سالیانه مقدار خاصی به عنوان میانگین مبلغ هزینه های زندگی برای مهاجران در نظر گرفته می شود که متقاضیان از جمله افرادی که به دنبال اخذ ویزای کار اتریش هستند، قادر به پرداخت آن باشند.


 در این سیستم امتیاز دهی مانند سایر کشورهای دیگر سطح زبان بسیار مهم است و شما باید زبان خود را تا می توانید ارتقا دهید. برای این منظور می توانید از اپلیکیشن قدرتمند busuu استفاده کنید.


حداقل امتیاز مورد نیاز برای دریافت ویزای جای آفر و جاب سیکر به ترتیب 55 و 70 امتیاز است. این امتیازات پس از بررسی وضعیت سن، سطح زبان، میزان تحصیلات و سوابق کاری به متقاضیان اعطا می‌شود. متقاضیان اخذ ویزای جاب افر باید دعوت‌نامه کاری نیز داشته باشند.


⦁ شما برای درخواست اخذ ویزای کار اتریش باید قبل از ورود به اتریش و در درخواست خود، پوزیشن و موقعیت شغلی تایید شده خود را اعلام کنید. البته یک استثنا نیز وجود دارد که کارتی تحت عنوان Red-White-Red Card Plus برای شما صادر می شود که این امکان را به شما می دهد تا بدون کارفرمای حامی در اتریش ویزا را دریافت کرده و به این کشور وارد شوید.


البته این کارت به صورت آنلاین صادر می شود و دارای معیارهای بسیار سختگیرانه ای است. شما پس از ۱۰ تا ۱۲ ماه بعد از دارا بودن کارت Red-White-Red می توانید آن را به نسخه پلاس ارتقا دهید و در بازار کار بسیار آزادانه و راحت کار کنید. این به این معناست که شما می توانید آزادانه برای هر کارفرمایی کار کنید.


⦁ یک مورد دیگر نیز برای کارگران ماهر و نیروهایی وجود دارد که درآمد و حقوق پایینی دارند که می توانند درخواست دهند. البته برای این منظور شما باید در تست و آزمون مورد نظر ۵۰ امتیاز کسب کنید. اما تعداد مشاغل تحت این پوشش زیاد نیستند و معمولا تنها بین ۱۰ تا ۲۰ رده شغلی در آن قرار می گیرد.

دریافت کارت اقامت دائم و حق شهروندی کشور اتریش پس از اخذ ویزای کاری

بسیاری از متقاضیان اخذ ویزای کار اتریش خواهان دریافت کارت اقامت دائم این کشور نیز هستند. در صورت تمایل به اخذ کارت اقامت دائم کشور اتریش باید حداقل پنج بار ویزای جاب آفر خود را تمدید کرده باشید. تنها افرادی که درآمد بالای سه هزار یورو در ماه دارند برای اخذ این کارت واجد شرایط هستند. تسلط به زبان آلمانی در سطح B1  جهت دریافت کارت اقامت الزامی محسوب می‌شود. هزینه صدور کارت اقامت دائم کشور اتریش 210  یورو است.

 

پس از ارسال مدارک، اداره مهاجرت اتریش طی دو تا پنج هفته این کارت را برای دارندگان ویزای کار اتریش صادر می‌کند. چنانچه خواهان اخذ حق شهروندی کشور اتریش باشید باید حداقل شصت ماه از زمان دریافت کارت اقامت دائمتان گذشته باشد. پس از گذشت مدت‌زمان ذکرشده می‌توان حق شهروندی کشور اتریش را نیز اخذ کرد. متقاضیان اخذ تابعیت اتریش باید در کلاس‌های حق شهروندی شرکت کنند.

 

از تمامی متقاضیانی که در کلاس‌های حق شهروندی اتریش شرکت می‌کنند، آزمونی گرفته می‌شود. این آزمون درباره تاریخ و فرهنگ کشور اتریش است. چنانچه متقاضیان در این آزمون نمره قبولی کسب کنند تابعیت اتریش برایشان صادر خواهد شد. هزینه شرکت در کلاس‌های تابعیت حدود هشتصد یورو است.

جلد پاسپورت کشور اتریش

نتیجه‌گیری

چنانچه خواهان مهاجرت به خارج از کشور هستید می‌توانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید. این مؤسسه در زمینه ارائه خدمات مهاجرتی مانند اخذ ویزا و اقامت فعالیت می‌کند. مشاوران کاربین پرونده‌های موفق بسیار زیادی در زمینه اخذ ویزای کاری، سرمایه‌گذاری یا اقامت دارند.

 

به طور کلی اداره مهاجرت کشور اتریش دو نوع ویزای کاری صادر می‌کند. ویزای جاب آفر و جاب سیکر دو نوع اصلی ویزای کار اتریش هستند. در کشور اتریش ویزاهای کاری بر اساس سیستم امتیازبندی اعطا می‌شوند. در این سیستم با توجه به معیارهایی مانند سطح زبان و میزان تحصیلات به متقاضیان امتیازاتی تعلق می‌گیرد. متقاضیان برای اخذ ویزای جاب آفر باید علاوه بر کسب امتیاز کافی از جدول امتیازبندی، دعوت‌نامه کاری نیز داشته باشند.

 

سوالات متداول

این فرآیند تحت عنوان کارت قرمز سفید قرمز دنبال می شود

رفع کمبودهای کشور در بخش های صنعت، فناوری اطلاعات، بهداشت و درمان و… است

یک مورد دیگر نیز برای کارگران ماهر و نیروهایی وجود دارد که درآمد و حقوق پایینی دارند که می توانند درخواست دهند. البته برای این منظور شما باید در تست و آزمون مورد نظر ۵۰ امتیاز کسب کنید

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی