تبدیل اقامت به تابعیت آلمان

تبدیل اقامت به تابعیت آلمان

آیا شما مهاجری هستید که اکنون در آلمان زندگی می کنید و قصد دارید اقامت خود را تبدیل به تابعیت کنید؟ ما در این مقاله شما را برای شرایط تبدیل اقامت به تابعیت آلمان راهنمایی می کنیم تا با آگاهی کامل نسبت به اخذ تابعیت آلمان اقدام فرمایید، پس با موسسه کاریابی بین المللی در این مقاله همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مقدمه ای بر شرایط تبدیل اقامت به تابعیت آلمان

قبل از هر چیز لازم بدانید که روند تبدیل شدن به یک شهروند آلمانی به طرز قابل توجهی پیچیده و اداری می باشد، اما غیر ممکن نیست.

 

وزارت امور خارجه فدرال آلمان، مسئولیت امور مربوط به اخذ تابعیت آلمان را بر عهده دارد. زمانی که تابعیت آلمان را کسب کنید، علاوه بر اینکه می توانید در رای گیری ها شرکت کنید، دسترسی نامحدود به بازار کار پیدا کنید و بسیاری از مزایای یک شهروند آلمانی بودن را به دست آورید. وظایفی نیز به عهده شما واگذار می شود. به طور مثال وظیفه دارید در جامعه آلمان حضور داشته باشید، کلیه قوانین این کشور را رعایت کنید و حتی در صورت نیاز در ارتش آلمان حضور پیدا کنید.

3 راه اصلی برای دریافت تابعیت آلمان

برای اینکه در آلمان اقامت خود را تبدیل به تابعیت کنید، سه راه اصلی برای شما وجود دارد:

داشتن اقامت در آلمان:

در روش داشتن اقامت آلمان شما باید شرایط خاصی که توسط دولت آلمان برای اخذ تابعیت این کشور تعیین شده را داشته باشید. به طور مثال مدت معینی در این کشور زندگی کنید که این مدت با توجه به دلایل درخواست دریافت تابعیت آلمان متفاوت است.

از طریق حق خون:

زمانی می توانید از این راه برای دریافت تابعیت اقدام کنید که والدین شما آلمانی باشند.

از طریق حق خاک:

در صورتی که در آلمان به دنیا آمده باشید نیز می توانید نسبت به تابعیت آلمان اقدام کنید.

راه اصلی برای تابعیت آلمان

شرایط اخذ تابعیت آلمان با تولد در این کشور

اگر در آلمان به دنیا آمده باشید، اغلب به صورت خودکار تابعیت این کشور را دریافت خواهید کرد که به این کار اخذ تابعیت آلمان بر اساس حق خاک می گویند.اگر هیچ از یک از والدین کودک به دنیا آمده در آلمان، آلمانی نباشند، برخی موارد مهم وجود دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد. در این صورت، کودک تنها زمانی می توانید هنگام تولد، تابعیت آلمان را دریافت کند که حداقل یکی از والدینش شرایط زیر را داشته باشد:

 

 • حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشد.
 • اقامت دائم آلمان را داشته باشد.
 • اهل کشور سوئیس باشد.
 

در این موارد کودک امکان این را دارد که تابعیت والدین خود را نیز حفظ کند، اما زمانی که کودک به سن 18 سالگی برسد، تا سن 23 سالگی فرصت دارد تا بین تابعیت آلمانی و حفظ تابعیت والدین خود، یکی را انتخاب کند. در صورتی می تواند تابعیت خود و همچنین تابعیت والدین خود را حفظ کند که یکی از والدین خارج آلمان و دیگری در آلمان متولد شده باشد یا والدینی داشته باشد که تابعیت دوگانه آلمانی داشته باشند.

شرایط اخذ تابعیت آلمان برای کودکی که والدینش با یکدیگر ازدواج کرده اند:

زمانی که پدر کودک هنگام تولد وی آلمانی باشد.

احتمالا کودک به صورت خودکار تابعیت آلمان را دریافت می کند.

زمانی که مادر کودک هنگام تولد آلمانی باشد وکودک اوایل ژانویه سال 1975 و بعد از آن متولد شده باشد

احتمالا کودک به صورت خودکار تابعیت آلمان را دریافت می کند.

زمانی که مادر کودک هنگام تولد آلمانی باشد وکودک قبل از 1 ژانویه سال 1975 متولد شده باشد

احتمالا کودک به صورت خودکار تابعیت آلمان را دریافت نمی کند و باید از طریق اقامت در این کشور تابعیت آلمان را دریافت کند.

شرایط اخذ تابعیت آلمان برای کودکی که والدینش با یکدیگر ازدواج نکرده اند:

زمانی که مادر کودک هنگام تولد وی آلمانی باشداحتمالا کودک به صورت خودکار تابعیت آلمان را دریافت می کند.
زمانی که پدر قانونی کودک هنگام تولد آلمانی باشد وکودک اوایل ژانویه سال 1993 و بعد از آن متولد شده باشداحتمالا کودک به صورت خودکار تابعیت آلمان را دریافت می کند.
زمانی که پدر قانونی کودک هنگام تولد آلمانی باشد وکودک قبل از 30 ژوئن سال 1993 متولد شده باشداحتمالا کودک به صورت خودکار تابعیت آلمان را دریافت نمی کند و باید از طریق اقامت در این کشور تابعیت آلمان را دریافت کند.

شرایط اخذ تابعیت آلمان بر اساس تابعیت والدین

منظور از اخذ تابعیت این کشور بر اساس تابعیت والدین، همان اخذ تابعیت آلمان براساس خون است. در صورت اینکه حداقل پدر یا مادر یک کودک آلمانی باشند، با صرف نظر از اینکه کودک در چه کشوری متولد شده است، به طور خودکار کودک یک شهروند آلمانی به شمار می رود.

 

این موضوع حتی در مورد کودکان زیر 18 سال، که توسط والدین آلمانی به فرزندی پذیرفته شوند نیز صدق می کند. البته زمانی که کودکی از یک پدر آلمانی متولد شود که با مادر وی ازدواج نکرده است، قبل از اینکه فرد 23 ساله شود، برای اخذ تابعیت آلمان نیازمند تصدیق پدر یا مدرک قانونی برای اثبات آلمانی بودن پدر می باشد.

توجه داشته باشید که اگر کودکی خارج از آلمان، توسط والدینی آلمانی بعد از تاریخ 1 ژانویه 2000 متولد شده و به آلمان بازنگشته است، این کودک تبعه آلمان به شمار نمی رود و نمی تواند تابعیت این کشور را بر اساس تابعیت والدین خود دریافت کند. در این صورت تنها راه دریافت تابعیت آلمان، ثبت ولادت در سفارت یا کنسولگری آلمان در مدت یک سال است.

 

البته دریافت تابعیت این کشور براساس خون، در صورتی که عدم اخذ تابعیت آلمان، به معنای تبدیل شدن کودک به یک فرد بدون تابعیت باشد نیز، امکان پذیر است.

شرایط اخذ تابعیت آلمان از طریق اقامت در این کشور

اکثر مهاجرانی که به این کشور مهاجرت کرده اند، باید از این طریق نسبت به تبدیل اقامت خود به تابعیت، اقدام فرمایند.

 

قبل از اینکه نسبت به دریافت ویزا یا اقامت دائم آلمان اقدام کنید، لازم است که شرایط زیر را داشته باشید:

 

 • حداقل 8 سال با اجازه اقامت در این کشور زندگی کرده باشید، یا حداقل 7 سال با اجازه اقامت در این کشور زندگی کرده باشید و در اقدام های اجتماعی شرکت کرده باشید.
 • قادر باشید به خوبی به آلمانی بنویسید و صحبت کنید (یعنی سطح B1 را داشته باشید).
 • از نظر مالی، بدون کمک دولت قادر به حمایت خود و خانوادتان باشید.
 • سابقه کیفری نداشته باشید.
 • در آزمون تابعیت قبول شوید. (برای شرکت در آزمون تابعیت می توانید از طریق جستجو در اینترنت نزدیک ترین محل برگزاری آزمون به محل سکونتتان را پیدا کنید.)
 • از تابعیت قبلی خود انصراف داده باشید.
 • تعهد به اصول قانون اساسی آزادی و دموکراسی داشته باشید.

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت آلمان از طریق اقامت در این کشور

تابعیت آلمان
 • صورت حساب های بانکی برای اثبات وضعیت مالی شما
 • سوابق اقامتتان در آلمان
 • اثبات داشتن مهارت در خصوص زبان آلمانی ( برای اثبات داشتن مهارت زبان آلمانی، لازم است که در آزمون DTZ که یک آزمون آلمانی برای مهاجران است، شرکت کنید. همچنین می توانید از گواهی Zertifikat Deutsch یا معادل سازی مدرک زبانتان نیز استفاده کنید. )
 • گواهینامه قبولی در آزمون تابعیت

نحوه تبدیل اقامت آلمان به تابعیت این کشور

اگر کلیه شرایط بالا را داشتید، می توانید نسبت به اخذ تابعیت آلمان اقدام فرمایید. لازم بدانید که برای کودکان زیر 16 سال، والدین یا سرپرستان قانونی باید نسبت به اخذ تابعیت اقدام فرمایند. درخواست تابعیت را از دفاتر مهاجرت محلی، شورای شهر دریافت کنید. هزینه دریافت فرم درخواست و شروع روند اخذ تابعیت آلمان، برای کودکان زیر 16 سال 51 یورو و برای افراد بالای 16 سال 255 یورو می باشد.

 

بعد از پرداخت هزینه و تکمیل مدارک ذکر شده در بالا، باید تمام مدارک را به علاوه فرم درخواست تابعیت و رسید پرداخت هزینه ثبت و رسیدگی به درخواست را به همان دفتری که فرم درخواست دریافت تابعیت را برای شما صادر کرده است، ارائه کنید.

توضیحاتی درباره آزمون تابعیت آلمان

این آزمون شامل 33 سوال چند گزینه ای در مورد موضوعات مختلف نظیر شیوه زندگی در یک جامعه دموکراسی، تاریخ، مسئولیت پذیری، حضور افراد در اجتماع، وضعیت زندگی شما و … است که شما به مدت یک ساعت فرصت دارید تا به آن ها پاسخ دهید.

 

همانطور که گفته شد، برای اخذ تابعیت آلمان لازم است که آزمون تابعیت را با موفقیت پشت سر بگذارید، از این رو لازم است که حداقل به 17 سوال پاسخ صحیح بدهید.

 

در صورتی که در آزمون قبول نشوید، این امکان وجود دارد که دوباره در این آزمون شرکت کنید.

 

پس از شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی به شما گواهینامه ای داده می شود که نشانگر قبولی شما در این آزمون است و شما به آن برای اخذ تابعیت آلمان نیاز دارید.

هزینه شرکت در آزمون

هزینه شرکت در این آزمون 25 یورو است و با این حال برای دریافت گواهینامه قبولیتان لازم است که 25 یورو دیگر نیز بپردازید.


علاوه بر جستجو اینترنتی، شما می توانید از دفاتری که فرم درخواست دریافت تابعیت را برای شما صادر کرده اند نیز نزدیک ترین محل برگذاری آزمون تابعیت را بپرسید و برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنید. فراموش نکنید که در روز آزمون، فرم شناسه ثبت نام خود را حتما به همراه داشته باشید.

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی موسسات وجود دارند که برای کمک به شما آزمون تابعیت را به صورت آنلاین و رایگان برگذار می کند و شما می توانید برای آشنایی با این آزمون و تمرین، در این آزمون آنلاین شرکت کنید. همچنین دولت فدرال در برخی مناطق، دوره هایی برای کمک به شما در خصوص آماده سازی شرکت در این آزمون ارائه می دهد، که شرکت در آن ها می تواند کمک شایانی به شما کند.

 

دفاتر فدرال برای مهاجران و پناهندگان  ( BAMF )، اطلاعات بیشتری در خصوص محل های برگذاری این آزمون، آزمون های تابعیت آنلاین و… به شما ارائه می دهند.

چه کسانی می توانند در آزمون تابعیت شرکت نکنند؟

اکثر افراد برای اخذ تابعیت آلمان باید در این آزمون شرکت کنند اما معدود افرادی می توانند از شرکت در این آزمون صرف نظر کنند:

 

 • کودکان زیر 16 سال
 • هر فردی که به دلیل پیری، بیماری یا سایر ناتوانی ها، به هر دلیل نتواند در این آزمون شرکت کند.
 • افرادی که دارای مدرک تحصیلی عالی در رشته های سیاست، حقوق یا علوم اجتماعی از یک دانشگاه آلمانی هستند.

سایر راه های تبدیل اقامت به تابعیت آلمان

اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج

لازم بدانید که ازدواج با یک شهروند آلمانی به طور خودکار باعث نمی شود که شما هم یک شهروند آلمانی به شمار بروید، اما شرایطی وجود دارد که در صورت دارا بودن آن ها می توانید نسبت به اخذ تابعیت آلمان اقدام فرمایید:

 

 

 • حداقل سه سال در آلمان اقامت قانونی داشته باشید.
 • حداقل 2 سال از ازدواج شما گذشته باشد.
 

 

توجه داشته باشید که اگر به محض ورود به کشور آلمان، نسبت به ازدواج اقدام فرمایید، روند دریافت و تائید درخواست شما در خصوص تبدیل اقامتتان به تابعیت از طریق ازدواج، کمی طولانی تر می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، می توانید با مشاورین مجرب موسسه کاریابی بین المللی کاربین که در زمینه اخذ تابعیت آلمان، فعالیت می کنند، تماس حاصل فرمایید.

اخذ تابعیت آلمان برای پناهندگان

پناهندگان نیز در صورت دارا بودن شرایط و مدارک لازم که برای اخذ تابعیت از طریق اقامت در این کشور ذکر شد، می توانند نسبت به دریافت تابعیت آلمان اقدام فرمایند.

اخذ تابعیت دوگانه در آلمان

همانطور که گفتیم، یکی از شرایط لازم برای اخذ تابعیت آلمان و تبدیل شدن به یک شهروند آلمانی، انصراف از ملیت واقعی خود می باشد، اما با این حال افرادی هستند که با دارا بودن شرایطی می توانند هر دو تابعیت را داشته باشند:

 

 • کودکانی که دارای یک والد آلمانی و یک وا خارجی هستند یا صاحب والدینی هستند که خودشان دو تابعیت دارند.
 • افرادی که در کشور دیگری به دنیا آمده اند اما به آلمان مهاجرت کرده اند و خواهان دریافت تابعیت این کشور براساس خون می باشند.
 • افرادی که از کشوری دیگر مهاجرت به آلمان کرده اند که به آن ها اجازه رهایی تابعیت خود را نمی دهد.
 • آلمانی هایی که تابعیت یک کشور جز اتحادیه اروپا یا سوئیس را به دست می آورند.
 • با توجه به موارد ویژه ای در برخی مواقع افرادی که خواهان تابعیت دوگانه بین آلمان و انگلیس، و آلمان و آمریکا هستند نیز می توانند تابعیت دوگانه در آلمان کسب کنند. به طور مثال کودکان متولد شده از یک والد آلمانی و یک والد از آمریکا یا انگلستان، می توانند هر دو تابعیت را حفظ کنند. البته این مورد در رابطه با تابعیت دوگانه آلمان و انگلستان کمی پیچیده است و با توجه به شرایطی که توسط Brexit اعلام می شود، ممکن است این موضوع تغییر کند.
 

توجه داشته باشید که اگر در آلمان از تابعیت دوگانه برخوردار شدید و تصمیم گرفتید بعد از مدتی به هر دلیلی، در کشور دیگری به زندگی خود ادامه دهید، حمایت کنسولگری آلمان را از دست می دهید و فقط می توانید خدمات کشوری که در آن قصد زندگی کردن دارد، مطالبه کنید.

سایر راه های تبدیل اقامت به تابعیت آلمان

در چه صورت درخواست تبدیل اقامت به تابعیت رد می شود؟

این امکان وجود دارد که درخواست شما در خصوص اخذ تابعیت آلمان رد شود، در این صورت اگر فکر می کنید که درخواست شما ناعادلانه رد شده است، این امکان وجود دارد که برای تجدید نظر اقدام کنید. فراموش نکنید که اگر قصد درخواست تجدید نظر دارید، باید ظرف یک ماه بعد از اعلام نتیجه درخواستتان در خصوص تابعیت، اقدام فرمایید.

 

برای اینکه درخواست تجدید نظر شما نتیجه را تغییر بدهد، لازم است که نامه ای به دفتر ارسال کنید و دلیل درخواست تجدید نظرتان را بفرمایید. این نامه که شامل امضا شما نیز می شود را می توانید از طریق پست یا ایمیل به دفتر مورد نظر ارسال کنید.

 

توصیه ما به شما این است که تا آنجا که می توانید، مستنداتی که فکر می کنید دلایل شما را تقویت می کند، تهیه کنید و ضمیمه نامه فرمایید.

عوامل از دست دادن تابعیت آلمان

جالب بدانید که تابعیت آلمان لزوما دائمی نیست و شما انجام کارهایی نظیر موارد زیر می توانید تابعیت آلمانی خود را از دست بدهید:

 

 • اگر نسبت به اخذ تابعیت کشوری جز سوئیس یا کشوری که در اتحادیه اروپا حضور ندارد، اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که در صورت انجام این کار اگر به دفاتر آلمانی ساکن در کشور مورد نظرتان اطلاع ندهید، این امکان وجود دارد که مجازات شوید.
 
 • به دلیل فعالیت های غیر قانونی دستگیر شوید. (این مورد تنهای مربوط به افرادی است که از طریق تبدیل اقامت، تابعیت این کشور را اخذ کرده اند. در این صورت، اگر تابعیت خود را از دست دادید، می توانند مجددا برای دریافت تابعیت خود اقدام فرمایید.)

سوالات متداول

داشتن اقامت در آلمان
از طریق حق خون
از طریق حق خاک

صورت حساب های بانکی برای اثبات وضعیت مالی شما
سوابق اقامتتان در آلمان
اثبات داشتن مهارت در خصوص زبان آلمانی
گواهینامه قبولی در آزمون تابعیت

هزینه شرکت در این آزمون 25 یورو است و با این حال برای دریافت گواهینامه قبولیتان لازم است که 25 یورو دیگر نیز بپردازید

کودکان زیر 16 سال
هر فردی که به دلیل پیری، بیماری یا سایر ناتوانی ها، به هر دلیل نتواند در این آزمون شرکت کند
افرادی که دارای مدرک تحصیلی عالی در رشته های سیاست، حقوق یا علوم اجتماعی از یک دانشگاه آلمانی هستند

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید نوع ویزایی که باهاش اقامت داریم در پروسه تبدیل اقامت به تابعیت آلمان تاثیر داره؟ یا فرقی نمیکنه؟

  1. خیر فرقی نداره با هر ویزایی بالای 5 سال زندگی مداوم داشته باشید میتونید برای اقامت دائم اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر