مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

کشور فرانسه یکی از بهترین کشور های جهان برای تحصیل است و دولت این کشور بیش از 23% بودجه ملی را به تحصیل اختصاص می دهد. کیفیت بالای مدارک تحصیلی فرانسه از دلایل اصلی و مهمی است که موجب شده بسیاری این کشور را به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب کنند. کشور فرانسه یکی از با کیفیت ترین کشور های جهان برای تحصیل است. یکی از مزیت های تحصیل در کشور رایگان بودن تحصیل است. زبان کشور فرانسه، فرانسوی می باشد و چیزی در حدود 200 میلیون نفر در سراسر جهان به این زبان تکلم می کنند. یکی از مزایای دیگر تحصیل در کشور فرانسه امکان دریافت اقامت این کشور است. اگر شما تنها 7 سال در فرانسه به طور متوالی اقامت داشته باشید می توانید اقامت فرانسه را نیز دریافت کنید.


در حین مهاجرت تحصیلی به فرانسه همچنین شما می توانید 10 الی 30 ساعت در هفته در مقاطع مختلف تحصیلی به کار مشغول باشید. معمولا هزینه های زندگی و شخصی در کشور فرانسه از طریق کار پوشش داده می شود. حتی شما این امکان را خواهید داشت که با مهاجرت تحصیلی به فرانسه از بورسیه های تحصیلی این کشور نیز استفاده کنید.

فرم مشاوره رایگان

مهاجرت-تحصیلی-به-فرانسه

شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه

برای تحصیل در کشور فرانسه شما می توانید از ماه فوریه (بهمن ماه) درخواست خود را ارائه کنید و جواب نهایی خود را نیز در ماه ژوئیه (تیر ماه) دریافت کنید.

پس از آن که با تحصیل شما در فرانسه موافقت به عمل آمد این امکان را خواهید داشت که برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید. پروسه مهاجرت تحصیلی به فرانسه چیزی در حدود حداکثر 70 روز به طول خواهد انجامید.

 

در ماه سپتامبر دانشگاه های بسیاری در سراسر کشور فرانسه دانشجو می پذیرند. افرادی که مایل هستند به کشور فرانسه مهاجرت کنند می توانند ویزای همراه دریافت کنند و برای مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه مهاجرت کنند.

همسر و فرزندان همراهان متقاضی برای مهاجرت به فرانسه می توانند بعد از سن قانونی مادر و پدر ویزای همراه فرانسه اخذ و دریافت کنند.

 

در کشور فرانسه همچنین در حال حاضر امکان فراگیری زبان فرانسه وجود دارد شما از طریق شرکت در دوره های زبان در دانشگاه های کشور فرانسه می توانید ثبت نام کنید و اقامت تحصیلی فرانسه را نیز دریافت کنید.

معمولا این دوره ها در کالج های کشور فرانسه برگزار می شود. همراهان شما نیز اشمل همسر و فرزندانتان نیز می توانند ویزا همراه این دوره ها را دریافت کنند.

 

در کشور فرانسه دریافت اقامت دائم زمانی برای دانشجویان امکان پذیر می شود که متقاضی به صورت تمام وقت پس از اتمام تحصیل 5 سال در این کشور کار کرده باشد. از طریق داشتن شرایط لازم دریافت اقامت دائم فرانسه نیز برای شما خیلی راحت خواهد بود.

شما برای تحصیل در کشور فرانسه  هزینه های بسیار پایینی را پرداخت خواهید کرد. همه ساله افراد بسیار زیادی  خواهان تحصیل در کشور فرانسه به خاطر هزینه های تحصیلی پایین و کیفیت بالای تحصیلی می باشند.

لازم به ذکر است که دشواریهای خاصی برای تحصیل در کشور فرانسه وجود دارد. یکی از مهمترین مشکلات تحصیل در کشور فرانسه، سخت بودن زبان فرانسوی می باشد.

تحصیل در دانشگاه های فرانسه

بهترین دانشگاه های دنیا در کشور فرانسه می باشد و دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند.

از کالج ها و دانشگاه های فرانسه افراد در تمام سنین این امکان را خواهند داشت که برای تحصیل با هزینه پایین ثبت نام خود را انجام دهند.

در سال 1998 فرانسه در برنامه های خود سیاست حمایت از دانشجویان بین المللی را قرار داد و آن را به مراکز آموزش عالی و به مؤسسات نیز اعلام کرد. دلایل زیادی وجود دارد که چرا دانشجویان این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند؟

از برجسته‌ترین عوامل مؤثر برای تحصیل در کشور فرانسه می توانیم به فرصت های شغلی فراوان، هزینه ارزان زندگی و کیفیت بالای تحصیل اشاره داشته باشیم.

فرانسه در مقایسه به دیگر کشور های اروپایی به مراتب از نظر هزینه تحصیل ارزانتر است. فارغ التحصیلان فرانسه به علت صنعتی بودن این کشور پس از فارغ التحصیلی از بازار کار خوبی می توانند که برخوردار شوند.

در فرانسه هر ساله بیش از 23% از بودجه ملی به آموزش اختصاص داده می شود.

 

آموزش های ارائه شده در فرانسه بسیار با کیفیت است و مدارک اعطا شده در این کشور بسیار عالی می باشد. معتبر بودن مدارک تحصیل فرانسوی و تحصیل رایگان از مهمترین دلایل انتخاب فرانسه به عنوان مقصد تحصیلی می باشد.

تقریبا مانند دیگر کشورهای نیمکره شمالی سال تحصیلی فرانسه ترم پاییز در اواخر ماه سپتامبر و ترم بهار معمولا در اوایل فوریه آغاز میگردد. امتحانات جامع در پایان هر ترم در مدارس و دانشگاه های کشور فرانسه برگزار می شود. تعطیلات آموزشی نیز در کشور فرانسه شامل تعطیلات کریسمس، روزهای مقدس مسیحی و عید پاک نیز می گردد.

ما در ادامه به معرفی شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه خواهیم پرداخت.

مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه همراه با مزایای بی شماری است و شما این امکان را خواهید داشت که با تحصیل در کشور فرانسه از این شرایط استفاده کنید:

 

 • از مهمترین مزایای تحصیل در کشور فرانسه می توانیم به هزینه ارزان تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی اشاره داشته باشیم.
 • اگر آشنایی به زبان فرانسه نداشته باشید نیز امکان اخذ پذیرش در دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی هستند را دارید.
 • دریافت کمک هزینه های مسکن و زندگی
 • استفاده از بیمه درمانی رایگان برای دانشجویان
 • شما با مهاجرت تحصیلی به فرانسه امکان دریافت بورس های تحصیلی و یا کمک هزینه های تحصیلی را خواهید داشت که به موجب آن می توانید هزینه های تحصیل خود را پوشش دهید.
 • تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه شغل محسوب می شود و همراه با دریافت حقوق است. علاوه بر تمامی موارد فوق شما می توانید از حمایتهای مالی در هنگام تحصیل و زندگی در این کشور نیز برخوردار شوید.
 

در سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا شما این امکان را خواهید داشت که در کشور فرانسه تحصیل کنید.

کلیه دانشگاه ها و مراکز عالی که در کشور ایران قرار دارند در کشور فرانسه نیز مورد قبول قرار دارند.

لذا با توجه به دانشگاه ها مشکلی از نظر پذیرش شما برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه وجود نخواهد داشت.

برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه ممکن است که از شما مدرک زبان فرانسوی یا  DELF یا TCF  را بخواهند. شما باید برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه نشان دهید که مدرک B2 زبان فرانسوی را دارید.

برای ورود به دانشگاه های فرانسه لازم است که در بخش فرهنگی سفارت فرانسه در امتحانات مربوط به مدارک زبان فرانسوی که از سوی سفارت در روز و تاریخ مشخص ارائه می شود نیز شرکت داشته باشید.

 

امتحان TCF دو سال اعتبار خواهد داشت که بعد از این مدت اعتبار آن از بین خواهد رفت. اما اعتبار امتحان  DELF  پایان نخواهد یافت.

شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه بدین صورت است که شخص باید با استادی در یکی از دانشگاه های فرانسه در ارتباط باشد و بتواند پس از بدست آوردن شرایط لازم بورسیه تحصیلی فرانسه را کسب کند.

مزایای تحصیل در فرانسه

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به فرانسه

شرایط سنی در بیشتر دانشگاه های فرانسه تعین نشده است. و این امر نیز مشخص نیست. بهتر است که برای پذیرش کارشناسی زیر 23 سال سن داشته باشید تا مشکلی در سفارت فرانسه نداشته باشید.

برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه لازم است که زیر 30 سال برای مقطع ارشد و زیر 35 سال برای مقطع دکترا سن داشته باشید. در مورد دکتری ممکن است که انعطاف بیشتری نیز وجود داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه به زبان انگلیسی

در مقطع لیسانس در فرانسه تحصیل به زبان انگلیسی در تعدادی از رشته ها محدود شده است. ما به شما پیشنهاد می کنیم که در این مقطع شما به زبان فرانسوی تحصیل کنید.

تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکتری در کشور فرانسه بهتر است. برای تحصیل به زبان انگلیسی لازم است که شما شهریه بالاتری پرداخت کنید.

 

بسیار بهتر است که در فرانسه به زبان فرانسوی تحصیل کنید؛ زیرا هزینه های تحصیلی شما بسیار کمتر خواهد شد و کاهشی در هزینه های زندگی خود نیز خواهید داشت.

به زبان فرانسوی اگر تحصیل کنید مزیت های بیشتری را نیز خواهید داشت و سریع تر با جامعه و فرهنگ فرانسه آشنا خواهید شد.

تحصیل مقطع کارشناسی در فرانسه

دوره های کارشناسی در فرانسه چیزی در حدود 3 الی 4 سال هستند و دانشجویان لازم است که 6 الی 8 نیمسال تحصیلی را در این مقطع بگذرانند. در این مقطع لازم است که شما چیزی در حدود 180 الی 240 واحد درسی را پاس کرده باشید.

زبان فرانسه زبان اکثر این دوره ها می باشد. و مدرک B2 زبان فرانسه جهت ورود دانشجویان به این دوره نیازمند است.

حدود 2 الی 3 هزار یورو نیز هزینه تحصیل شما در فرانسه در این مقطع می باشد.


از طریق کمک هزینه ها نیز دانشجویان این امکان را خواهند داشت که هزینه های تحصیلی خود را کاهش دهند. کمک هزینه هایی که شما در این دوره استفاده خواهید کرد شامل حمل و نقل داخل شهری، بیمه و اسکان خواهد بود. در حین تحصیل دانشجویان حق نداشته که کار تمام وقت داشته باشند اما این امکان وجود دارد که آنها به صورت پاره وقت 20 ساعت در هفته حداکثر کار کنند.


در این شرایط دانشجویان معمولا به ازای هر ساعت کار 8 الی 12 یورو حقوق دریافت می کننند. دانشجو این امکان را خواهد داشت که با حداقل 640 یورو در ماه هزینه های زندگی و تحصیلی خود را کاهش دهد.

ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را داشته باشند باید قبل از رفتن به فرانسه نامه ای مبنی بر پشتوانه ی مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه باشد.


هر کسی که قصد دارد که در کشور فرانسه تحصیل کند و اقامت این کشور را کسب کند تنها لازم است که بعد از پایان تحصیل خود در این کشور مشغول به کار شود.

در نتیجه شما ویزای کاری فرانسه را می توانید بعد از کسب شغل در فرانسه دریافت کنید.

 

شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقطع کارشناسی

3 الی 5 سال

طول دوره تحصیل

زبان فرانسه 2770 یورو در سال

زبان انگلیسی 3 الی 8 هزار یورو در سال

زبان و هزینه تحصیل

سپتامبر

شروع تحصیل

203 یورو در سال

هزینه بیمه

بله

خوابگاه برای مقطع کارشناسی

ندارد – یا دریافت آن خیلی سخت است.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی

40 ساعت در ماه –400 یورو حداقل حقوق

امکان کار در هنگام تحصیل

شرکت های خصوصی و رستوران ها

مکان هایی که دانشجو امکان تحصیل خواهد داشت

بله، امکان اقامت از طریق ثبت شرکت کار  و یا ازدواج با اتباع فرانسوی وجود دارد.

امکان اقامت در مقطع کارشناسی

متناسب با رشته مورد نظر متفاوت است

دانشگاه های مورد درخواست

بالای 15

حداقل معدل لازم برای تحصیل و اخذ پذیرش

مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی

مدرک تحصیلی مورد نیاز مهاجرت

داشتن حداکثر سن 25 سال سن

شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مدرک B2 زبان فرانسه.

آیلتس سطح 6 زبان انگلیسی.

مدرک زبان مورد نیاز

سفارت فرانسه

دانشگاه تهران

کانون زبان

مکان آزمون زبان

نیازی وجود ندارد

مقاله ISI

کارشناسی در فرانسه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

بعد از پایان تحصیلات کارشناسی در اکثر دانشگاه های فرانسه  برای کارشناسی ارشد دو مقطع تحصیلی وجود دارد. هر یک از دوره ها یک ساله است شامل مستمر ۱ در دوره اول و مستمر 2 در دوره ی دوم می باشد. بسته به نوع دانشگاه و رشته ممکن است که لازم باشد شما در دوره های کارآموزی نیز شرکت داشته باشید.

 

در دانشگاه های فرانسه شما در دوره های مستمر ۱ درس هایی سپری خواهید کرد تمرکز ان بر روی واحدهای درسی می باشد. تعداد واحد درسی در هر دو ترم را خواهید داشت و همچنین تا 45 روز در انتها دو ماه دوره ی کارآموزی خواهید داشت.

 

فعالیت های پژوهشی نیز در دوره های مستمر 2 تمرکز بیشتری را خواهند داشت. دانشجویان در این دوره ها 5 تا 6 ماه کارآموزی داشته و پروژه های تخصصی خود را سپری خواهند کرد و فقط یک ترم واحد درسی خواهند داشت.

مانند ایران فوق لیسانس در فرانسه نیز شامل دوره های 1 ساله می شود و دوره های 2 ساله است. در دوره های دو ساله لازم است که دانشجویان 1 سال فوق لیسانس را پیشت سر گذارند و 1 سال را نیز به عنوان پیش دکترا سپری کنند.

 

شما این امکان را خواهید داشت که پس از این دوره در مقطع دکترا نیز تحصیل کنید.

دوره ی دکترا در فرانسه نیز به مانند ایران چیزی در حدود 3 تا 6 سال می باشد. این مقطع تحصیلی نیز شامل پژوهش و تحقیق می شود.

در فرانسه  مقطع فوق لیسانس چیزی در حدود 1 تا 2 سال است و دانشجویان لازم است که در این مقطع 120 واحد درسی را پاس کنند. این مقطع شامل این موارد می شود.

 

 • شرکت در کلاس های درسی + انجام تحقیق + پایان نامه
 • شرکت در کلاس های درسی + انجام کار حرفه ای + پایان نامه
 

در کشور فرانسه دانشجویان  این حق را دارند که 20 ساعت در هفته کار کنند. هزینه شما نیز در این مقطع در  حدود 160 تا 200 یورو می باشد که از حقوق شما نیز کسر خواهد شد. هزینه های مربوط به زندگی را شما می توانید با این پوشش دهید.

شما این امکان را خواهید داشت که در فرانسه به شرطی که تسلط خوبی به زبان فرانسوی داشته باشید کار دانشجویی نیز داشته باشید.

بعد از اتمام تحصیلات دانشجویان این امکان را خواهند داشت که به صورت تمام وقت کار کنند و در این میان نیز ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند و اقامت فرانسه را نیز داشته باشند.

 

1 الی 3 سال

طول دوره

فرانسوی 3770 یورو در سال

انگلیسی 3 الی 8 هزار یورو در سال

زبان و هزینه تحصیل

شهریور

زمان شروع تحصیل

اجباری- 203 یورو در سال

بیمه در طول تحصیل

بله – امکان دریافت خوابگاه وجود دارد

امکان دریافت خوابگاه

 بله امکان دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی

بله امکان 80 ساعت کار در ماه در هنگام تحصیل وجود دارد. حداقل حقوق 640 یورو به صورت ماهانه نیز می باشد.

امکان کار در هنگام تحصیل

کتابخانه – رستوران

مهمترین محل هایی که دانشجو امکان کار در آن را خواهد داشت

بله- از طریق کار، ازدواج و یا ثبت شرکت

امکان دریافت ویزای اقامت

متناسب به رشته مورد نظر شما متفاوت خواهد بود.

دانشگاههای مورد درخواست

15

حداقل معدل

مدرک کارشناسی در رشته مورد نظر

مدرک تحصیلی

B2 زبان فرانسه

6/5 آیلتس انگلیسی

مدرک زبان

سفارت فرانسه

دانشگاه تهران

کانون زبان

مکان آزمون زبان

خیر نیازی به داشتن مقاله وجود ندارد.

نیاز به مقاله ISI

تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه

در فرانسه کاملا تحصیل دکتری رایگان نیست و این امکان وجود دارد که شما بورسیه تحصیلی دریافت کنید و این مقطع برای شما به عنوان شغل در نظر گرفته شود.

دانشجویان دکتری حتی می توانند ویزای کاری فرانسه را نیز در این مقطع دریافت کنند. دانشجویان در این مقطع حقوق ماهیانه دریافت می کنند و مالیات بردرآمد خود را نیز باید پرداخت کنند.

 

3 تا 5 سال دوره دکترا فرانسه می باشد که شامل کارهای تحقیقاتی و پژوهش نیز می شود.

این دوره ها در فرانسه به زبان انگلیسی برای جذب دانشجویان نخبه برگزاری می شود و به زبان انگلیسی کورس های بسیار زیادی هستند که شما شانس شرکت در آن دوره ها را دارید.

متقاضیان بسیاری خواهان ورود به این دوره دانشجویان هستند. دانشجویان جهت ورود به این دوره لازم است که رزومه قوی را داشته باشند.

 

در این میان لازم است که شما نمره خوبی که بین 6 تا 7 آیلتس است را کسب کرده باشید. کسب معدل بالا، فارغ التحصیلی از دانشگاه های دولتی ممتاز، داشتن مقالات ISI و ارائه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی خوب و مناسب این شانس را به شما می دهد که در این مقطع در دانشگاه های فرانسه تحصیل کنید.

 

یک پایان نامه را نیز لازم است که دانشجویان این مقطع در پایان دوره تحصیل خود به دانشگاه محل تحصیل خود تحویل دهند. اخذ مدرک دکترا در این مقطع منوط به کسب نمره قبولی است. تا 6 ماه بعد از اتمام تحصیلات دانشجویان زمان لازم را خواهند داشت که یک کار مناسب و تمام وقت پیدا کرده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند تا بتوانند در کشور فرانسه اقامت داشته باشند.

 

همچنین شما این امکان را خواهید داشت که به عنوان محقق در دانشگاه مشغول به کار شده و یا در دوره های پست داک به عنوان یک شاغل مشغول به کار شوید.

 

3 الی 6 سال

طول دوره

زبان فرانسه 3770 یورو در سال

 زبان انگلیسی 3 الی 8 هزار یورو در سال

زبان و هزینه تحصیل

شهریور

زمان شروع تحصیل

203 یورو در سال

بیمه در طول تحصیل

بله

امکان دریافت خوابگاه در طول تحصیل

بله

امکان دریافت بورسیه در طول تحصیل

بله امکان تحصیل 120 ساعت در ماه با  ماهیانه 800 یورو حقوق در ماه

امکان کار در هنگام تحصیل

شرکت های خصوصی

مکان هایی که دانشجو می تواند کار کند

بله- از طریق کار، ازدواج و یا ثبت شرکت

امکان دریافت ویزای اقامت

متناسب به رشته متقاضی متفاوت است

دانشگاههایی که درخواست در آنها ارائه میشود

14

حداقل معدل مورد نیاز

کارشناسی ارشد

مدرک تحصیلی مورد نیاز

فارغ التحصیل

شرایط مدرک تحصیلی

B2 زبان فرانسه

6 آیلتس انگلیسی

مدرک زبان

سفارت فرانسه

دانشگاه تهران

کانون زبان

مکان آزمون زبان

بله- برای بورسیه

نیاز به مقاله ISI

 

سوالات خود را در مورد شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه در پایان این مقاله مطرح نمایید، تا کارشناسان ما در قسمت دیدگاه ها به سوالات شما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ دهند.

دکتری-در-فرانسه

‌تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

در فرانسه 9 سال زمانی است که تا شما در دوره های پزشکی فارغ التحصیل شوید.

تحصیل پزشکی در فرانسه بعد از اینکه شما شرایط لازم را داشته باشید امکان پذیر است. سال اول دوره پزشکی اغلب شامل دروس عمومی می باشد. امتحانی نیز در پایان سال اول پزشکی از شما گرفته خواهد شد.

اگر شما بتوانید در این امتحان نمره خوبی را کسب کنید این امکان را خواهید داشت که سال دوم را نیز ادامه تحصیل دهید. سال اول اگر نمره خوبی کسب نکنید لازم است که دانشجو دوباره برای تحصیل تلاش کند. دو بار هر دانشجو حق دارد سال اول خود را تکرار کرده باشد. شما لازم است که تغییر رشته بدهید اگر برای بار دوم نیز نمره خوبی کسب نکنید.

 

در فرانسه 3 سال کارآموزی پس از تحصیل پزشکی نیز در نظر گرفته شده است. شما باید این را در خدمات درمانی و بیمارستان ها و در کنار یک پزشک متخصص سپری کرده باشید.

 

6 سال نیز تحصیل دندانپزشکی در فرانسه است که بعد از 2 سال اول باید در یک آزمون شرکت کرده باشید و بعد از قبولی، در یک دوره 3 ساله نیز شرکت کنید. در مرحله آخر کنکور یکسال می باشد و مربوط به شاخه تخصصی است.

دندانپزشکی نیز تنها به زبان فرانسوی است. این در حالی است که شما امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این رشته را نخواهید داشت.

 

رشته های تحصیلی محبوب در فرانسه

رشته های بسیاری در فرانسه هستند که در سراسر دنیا دارای اعتبار ویژه بوده و در همین راستا از محبوبیت بسیار فراوانی نیز برخوردار هستند.

از مهمترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های فرانسه می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

 

 • حقوق و جرم شناسی: رشته های آن شامل جرم شناسی، مدیریت عمومی و حقوق می شود.
 • پزشکی: رشته های آن شامل دندانپزشکی، پزشکی عمومی، دامپزشکی و بیومدیکال می شود.
 • ادبیات و فلسفه: این رشته شامل زبان شناسی، زبان و ادبیات فرانسه، مدیریت فرهنگی، اخلاق و فلسفه می شود.
 • روانشناسی: این رشته شامل گفتار درمانی، روانشناسی بالینی و روانشناسی اجتماعی می شود.
 • علوم: این رشته شامل آمار، فیزیک، شیمی، علوم کشاورزی و زمین شناسی می شود.
 • هنر و معماری: این رشته شامل هنر و معماری می شود.
 • علوم کاربردی: این رشته شامل مهندسی شیمی، معماری، مهندسی معدن، مهندسی ساختمان و مهندسی هوافضا، می شود.
 • علوم دارویی: این رشته شامل داروسازی می شود.
 • علوم اداری: این رشته شامل مهندسی اداری، علوم اقتصادی و علوم اداری می شود.
رشته های تحصیلی محبوب در فرانسه

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه

از مهمترین مدارکی که شما باید جهت پذیرش تحصیلی در فرانسه ارائه کنید عبارتند از:

 

 • تمامی مدارک تحصیلی مقاطع پیشین که سپری کرده اید.
 • سوابق کاری و تحصیلی در قالب CV
 • مدرک زبان فرانسه
 • ارائه انگیزه نامه
 • کاور لتر
 • 2 توصیه نامه از اساتیدی که شما را می شناسند.
 • برای مقطع دکترا پروژه تحقیقی یا پروپوزال

 

مدارک لازم ویزای تحصیلی فرانسه

مهمترین مدارکی را که لازم است شما برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه ارائه کنید عبارتند از:

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به شرح زیر است :

 • اصل و کپی کارت شناسایی و شناسنامه
 • اصل و کپی گذرنامه متقاضی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریزنمرات تحصیلی
 • تمکن مالی لازم با ارائه یک حساب بانکی جهت اثبات آن

 

مدرک زبان جهت مهاجرت تحصیلی به فرانسه

شما برای تحصیل در کشور فرانسه لازم است که مدرک زبان فرانسوی را دریافت کرده باشید. هر چند نیز این امکان وجود دارد که لازم باشد که مدرک زبان انگلیسی را نیز دریافت کرده باشید. چون در بعضی از رشته ها کلاس های تدریس شما به زبان انگلیسی خواهند بود.

شما این امکان را خواهید داشت که در بعضی از دانشگاه ها یا کالج های فرانسه دوره های زبان فرانسه را در محل بگذرانید که این موجب می شود که شما برای این دوره ها نیز ویزا بگیرید و در فرانسه اقامت داشته باشید.

نکاتی در مورد مهاجرت تحصیلی فرانسه

 • شما این امکان را دارید که زبان فرانسه را در خود کشور فرانسه یاد بگیرید. بسیاری از این دوره ها در کشور فرانسه در دانشگاه سوربن برگزار می شود.
 • تبدیل ویزای توریستی فرانسه به تحصیلی در کشور فرانسه وجود ندارد و در همین راستا لازم است که شما به کشور خود برگردید و سپس برای تبدیل ویزای مورد نظر خود اقدام کنید.
 • 10 ساعت در هفته در مقطع کارشناسی و 20 ساعت در هفته در مقطع کارشناسی ارشد امکان کار حین تحصیل را در فرانسه خواهید داشت. شما این امکان را خواهید داشت که پس از اتمام تحصیل، ویزای تحصیلی فرانسه را به ویزای کاری خود تبدیل نمایید.

 

شرکت در دوره های تحصیلی فرانسه به شکل زیر می باشد:

 

دوره اول یا قبل از لیسانس (سیکل اول)

 

 1. – DRUG دیپلم تحصیلات عمومی
 2. BTS- گواهینامه تکنسین عالی
 3. DUT- دیپلم مؤسسه فناوری دانشگاهی
 4. – DEUST دیپلم علمی و فنی
 5. Licence – 6 ترم یا 3 سال.
 6. Maitrise – یک‌ سال‌ بعد Licence با 4 سال تحصیل
 7. – MSG شامل 4 سال تحصیل بعد از دیپلم یا 2 سال تحصیل بعد از DEUG
 

دوره دوم بعد از لیسانس در فرانسه

 

 1. کارشناسی: این دوره شامل 2 سال است و شما باید در چهار ترم 120 واحد را پاس کنید که به همراه پایان نامه نیز می باشد.
 2. Diplome Ingenieur – این دوره نیز حداقل 5 سال تحصیلی می باشد و شما باید بعد از دیپلم متوسطه یا هنرستان در این دوره شرکت کنید که همراه با پایان نامه نیز می باشد.
 3. DEA شما لازم است که برای تحصیل در این دوره بعد از دوره‌ Maîtrise که‌ شامل‌ دو مرحله‌ درس‌ و پژوهش‌ و به همراه پایان‌ نامه است شرکت داشته باشید.
 4. دیپلم‌‌ معماری: این دوره نیز بعد از دیپلم برگزار می شود که این دوره نیز چیزی در حدود 4 تا 5 سال می باشد. در این دوره لازم است که شما پایان نامه نیز ارائه کنید.
 5. Magistrat: این دوره پس از دیپلم متوسطه یا هنرستان برگزار می شود و همراه با پایان‌ نامه نیز است.
 

دوره سوم

 1. Doctorat – این دوره در فرانسه حداقل چیزی در حدود 3 سال است و این دوره در اکثر دانشگاه های فرانسه به صورت پژوهشی می باشد.
نکات-تحصیل-در-فرانسه

هزینه زندگی و مهاجرت تحصیلی به فرانسه

حداقل ماهانه 600 یورو هزینه زندگی در فرانسه است. اما مزایایی قابل توجه را می توانند دانشجویان نیز دریافت کنند. از مهمترین مواردی که دانشجویان می توانند از آن برای زندگی در فرانسه استفاده کنند می توان به رستوران و خوابگاه های ارزان اشاره کرد که موجب می شود هزینه های زندگی شما در این کشور کاهش پیدا کند.

این باعث کاهش هزینه شما در این کشور می شود. هزینه های تحصیلی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی در اکثر رشته ها بین 2 الی 4 هزار یورو در سال است.

 

در کشور فرانسه  حدود 20 ساعت دانشجویان می توانند در هر هفته کار کنند.

شما این امکان را خواهید داشت که از بورسیه های تحصیلی در کشور فرانسه نیز استفاده کنید.

شما این امکان را نیز خواهید داشت که همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را از طریق ویزای همراه دانشجویی به فرانسه بفرستید.

 

هزینه زندگی در شهرهای فرانسه

 • هزینه زندگی در پاریس چیزی در حدود 1050 و 1200 یورو در ماه است.
 • هزینه زندگی در نیس نیز چیزی در حدود 700 تا 920 یورو در ماه است.
 • هزینه زندگی در لیون، نانت، بوردو و تولوز چیزی بین 650 تا 900 یورو در ماه است.
 • این امکان نیز وجود دارد که در سایر شهرهای فرانسه با مبلغی کمتر از 600 یورو در ماه زندگی کنید.
 

ما در ادامه برخی هزینه هایی که ممکن است که در فرانسه برای سپری کردن امور زندگی خود نیاز داشته باشید را آورده ایم:

 

شهریه لیسانس

3000 یورو

شهریه فوق لیسانس

4000 یورو

شهریه دکترا

4000 یورو

شهریه خوابگاه

300 یورو

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

700 یورو

آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

600 یورو

سایر هزینه ها

500 یورو

هزینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه

 • ۱۲۰۰۰ یورو در سال هزینه تحصیل در دانشگاه اکول پلی تکنیک.
 • ۳۵۰ یورو در سال تحصیل در دانشگاه Pierre and Marie Curie
 • ۲۰۰۰ یورو در سال هزینه تحصیل در دانشگاه  École Supérieure d’Electricite SUPELEC
 • ۲۵۰ یورو در سال هزینه تحصیل در دانشگاه Paris Descartes
 

برای استفاده از یک وکیل مهاجرت، فرم آنلاین مهاجرتی کاربین را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با بررسی تمام جوانب، با شما تماس برقرار نمایند.

 

دانشگاه های مقرون به صرفه در فرانسه

از مهمترین دانشگاه های مقرون به صرفه فرانسه می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم.

 

 • ۲۷۰ یورو در سال در دانشگاه Lille 1
 • ۴۵۰ یورو در سال هزینه تحصیل در دانشگاه Ecole Centrale de Nantes
 • ۵۰۰ یورو در سال هزینه تحصیل در دانشگاه du Maine
 • ۱۰۰۰ یورو در سال هزینه تحصیل در دانشگاه موسسه فن آوری Grenoble

بورس تحصیلی و کمک هزینه فرانسه

بورسیه های تحصیلی در کشور فرانسه توسط وزارت امور خارجه فرانسه با سفارت های این کشور در سراسر جهان تنظیم می شود.

دانشجویان کمتر از 28 سال در کشور فرانسه این امکان را خواهند داشت که از کمک های تحصیلی استفاده کنند. مبلغی که به عنوان کمک هزینه تحصیلی به متقاضیان تحصیل در کشور فرانسه ارائه می شود براساس معیارهای اجتماعی بین 1600 تا 4500 یورو در سال می تواند متغیر باشد.

در عین حال کسانی که شرایط دریافت کمک مالی را داشته باشند این امکان را خواهند داشت که معافیت تحصیلی دریافت کنند و هزینه های دریافت بیمه خود را نیز کاهش دهند.

در صورتی که قصد دارید در برترین دانشگاه های فرانسه تحصیل کنید و بورسیه های تحصیلی را نیز دریافت کنید به شما پیشنهاد می کنیم که از بورسیه های تحصیلی موسسه بین المللی کاربین استفاده نمایید.

کار در هنگام تحصیل در کشور فرانسه

در فرانسه هر دانشجو این امکان را خواهد داشت که 10 الی 30 ساعت در هفته به کار مشغول باشد. دانشجویان در کشور فرانسه برخلاف بعضی از کشورها اجازه کار خواهند داشت و لازم نیست مجوز کار خود را نیز دریافت کرده باشند.

8 یورو در ساعت در کشور فرانسه حداقل دستمزد کاری می باشد که شما می توانید دریافت کنید. مدارک تحصیلی کشور فرانسه، بدون استثنا مورد قبول بسیاری دیگر از کشور های جهان قرار دارند. پس از آنکه شما تحصیل خود را در کشور فرانسه به پایان رساندید این امکان را نیز خواهید داشت که به بازار کار این کشور وارد شوید و مشغول به کار گردید.

 

هزینه های مهاجرت تحصیلی به فرانسه برای دانشجویان بین المللی

دولت فرانسه با توجه به حمایت های مالی که از نظام آموزشی این کشور می کند، هزینه های بسیار مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی در دانشگاه های فرانسه در نظر گرفته است.

هزینه های خوب تحصیلی در کشور فرانسه موجب شده است تا این کشور به یکی از مقرون به صرفه ترین کشور های جهان برای تحصیل تبدیل گردد.

 

اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل

پس از آنکه شما در دانشگاه های فرانسه تحصیل کردید این موقعیت را خواهید داشت که برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

کشور فرانسه به تمامی کسانی که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شده باشند این امکان را می دهد که 6 ماه در این کشور جستجوی کار انجام دهند.

تمام فارغ التحصیلان این امکان را خواهند داشت که اگر در زمان تعین شده شاغل شوند اقامت دائم فرانسه را نیز دریافت کنند.

کار-در-فرانسه

برترین دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های بسیار خوبی در سراسر فرانسه حضور دارند که در سطح جهانی نیز دارای رتبه و امتیاز بسیار خوبی می باشند. شما در زیر می توانید برترین دانشگاه های فرانسه را با رنکینگ جهانی آنها مشاهده کنید:

 

نام دانشگاه های فرانسه

رنکینگ جهانی

دانشگاه پی اس ال

۵۰

دانشگاه اکول تکنیک

۶۵

دانشگاه سوربون

۷۵

دانشگهاه CentraleSupélec

۱۳۷

دانشگها École Normale Supérieure de Lyon

۱۵۳

دانشگاه ساینس

۲۲۱

دانشگاه جنوب پاریس

۲۳۹

دانشگاه École des Ponts ParisTech

۲۶۳

 

کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین شما را بر اساس شرایطی که دارید راهنمایی خواهند کرد تا بتوانید با آسانترین روش ممکن به کشور فرانسه مهاجرت کنید و در این کشور به تحصیل مشغول شوید.  

کارشناسان ما می توانند به شما بهترین و مطمئن ترین روش ها و گزینه های دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه را معرفی کنند.  

ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ سؤال های خود در زمینه ویزای تحصیلی فرانسه با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید.

 

گروه اعزام دانشجو آتیه آفرینان دارای سال ها تجربه کاری در امور مهاجرت به کشور فرانسه است و بیش از هزار پرونده موفق مهاجرتی در امر تحصیل دارد.

 

هدف ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین تنها کمک برای دریافت پذیرش و ویزای مهاجرتی شما نمی باشد، بلکه ما در این موسسه قرار بر این داریم که زمینه ای را فراهم کنیم که شما بتوانید زندگی بهتری را در خارج از کشور تجربه کنید و در همین راستا گروه ما قصد دارد که از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه پشتیبانی کند.

با کارشناسان مجرب موسسه کاریابی بین المللی کاربین، جهت دریافت مشاوره تحصیلی در تماس باشید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا پاسخ به سوالهای خود در زمینه  مهاجرت تحصیلی به فرانسه با شماره های 28111107 – 021 و یا 22654650 – 021 در تماس باشید.

 

سوالات متداول

بله – دانشگاه های رایگان بسیاری در سراسر فرانسه وجود دارند که شما می توانید با داشتن شرایط لازم در این دانشگاه ها تحصیل کنید. 

بله – شما این امکان را خواهید داشت که بدون سپری کردن دوره زبان در کشور فرانسه در این کشور مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید.

بله شما می توانید با دریافت بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا به این کشور مهاجرت کرده و در این کشور نیز اقامت داشته باشید کنید. شما لازم است که برای دریافت بورسیه های تحصیلی رزومه ای قوی را در اختیار داشته باشید.

مهمترین مدارکی که لازم است که شما برای دریافت بورسیه های تحصیلی داشته باشید عبارتند از مدارک لازم شامل مدرک زبان با نمره بالا، معدل بالا و مقالات چاپ شده بین المللی.

بله شما این امکان را خواهید داشت که پس از فارغ التحصیلی در کشور فرانسه با جستجوی کار یک جاب آفر برای خود پیدا کنید. اقامت خود را می توانید در صورتی که شغلی مناسب پیدا کنید به نوع کاری تغییر دهید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر