مهاجرت- تحصیلی -ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

ترکیه بی شک یکی از بهترین کشور های جهان برای تحصیل و لذت بردن از دوران تحصیل است. ترکیه کشوری است که شما می توانید از سواحل مدیترانه گرفته تا کاخ های مجلل و استراحتگاه های بسیار زیبا در دل طبیعت از زندگی در آن لذت ببرید. دانشجویانی که ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند می توانند از تاریخ غنی این کشور لذت برده و خود را در فرهنگ ناب این کشور غرق کنند. تحصیل در ترکیه فرصت بی نظیری است که شما می توانید از آن استفاده کنید. 

 

به همه کسانی که قصد دارند در این کشور تحصیل کنند پیشنهاد می شود که از فرصت تحصیل در این کشور استفاده کنند. در ترکیه شما می توانید در کنار تحصیل از نوشیدن چای سنتی در یک چایخانه ترکی با خوردن غذاهای اصیل ترکی مانند “مزه”  که یک تکه نان با پنیر فتا و خربزه عسلک است لذت ببرید. 

 

ترکیه یکی از بهترین سیستم های آموزشی را در جهان در اختیار دارد و دانشگاه های این کشور زیر نظر پیمان بولونیا قرار دارند که این امر موجب شده است آنها تحت استاندارد های آموزشی اروپا قرار داشته باشند. ترکیه دارای تاریخ غنی است که با جامعه مدرن تلفیق شده است و از لحاظ علمی نیز کشوری بسیار تأثیرگذار است. ترکیه را بی شک می توان گوهر مابین اروپا و آسیا نام برد.

 

ما در این مقاله به تمام سوالات شما در مورد مهاجرت تحصیلی به ترکیه اعم از شرایط مهاجرت به ترکیه، ویزای تحصیلی ترکیه و هزینه تحصیل در ترکیه پاسخ داده ایم. اگر قصد دارید که اطلاعات کاملی را در مورد مهاجرت تحصیلی به ترکیه بدست آورید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

تحصیل در ترکیه

تحصیل در خارج از کشور می تواند یکی از بهترین اتفاقاتی باشد که برای هر دانشجویی رخ می دهد. اما تحصیل در خارج از کشور ممکن است که برای شما امری چالش برانگیز باشد. اما زمانی که شما مقصد خود را به خوبی انتخاب کرده باشید بی شک نه تنها ممکن است با چالش همراه نباشد حتی سرگرم کننده و مفرح نیز باشد.

 

در این میان ترکیه یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است که قصد دارند در این کشور تحصیل کنند. سیستم آموزشی ترکیه با بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی مطابقت داشته و گواهینامه و مدارک اعطا شده از دانشگاه های این کشور در سراسر جهان معتبر هستند.

 

ترکیه کشوری چهار فصل بوده و دارای آب و هوایی بی نظیر می باشد. در چهار فصل پاییز، زمستان، بهار و تابستان شما می توانید از زندگی در ترکیه لذت ببرید. در کنار مناظر بی نظیر و آثار باستانی بی شمار، ترکیه مکانی عالی برای تفریح و تحصیل برای شما است. می توان گفت که ترکیه قطعا مکانی ایده آل برای تمام دانشجویانی است که قصد دارند در خارج از کشور تحصیل کنند.

 

ویزای تحصیلی ترکیه

تمام دانشجویان ایرانی که قصد دارند در ترکیه تحصیل کنند باید در ابتدا مجوز ورود به ترکیه را دریافت کنند که شامل ویزای تحصیلی ترکیه می شود. تنها دانشجویان قبرس شمالی از دریافت ویزای تحصیلی به ترکیه معاف هستند. لازم به ذکر است که شما با ویزای دانشجویی این امکان را نخواهید داشت که به جستجوی کار یا راه اندازی کسب و کار بپردازید.

 

شما می توانید با ویزای دانشجویی در ترکیه درخواست مجوز اقامت موقت را نیز داشته باشید. کسانی که می توانند ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنند عبارتند از افرادی که قصد دارند در این کشور در دوره های کارآموزی شرکت کنند و یا این که در یک موسسه آموزشی، مدرسه، کالج و یا دانشگاه ثبت نام کنند.

لازم به ذکر است شرایطی وجود دارد که متقاضی تحصیل اگر آن شرایط را داشته باشد می تواند معاف از مالیات گردد.

 

معافیت از ویزای دانشجویی ترکیه

تحت شرایطی این امکان وجود دارد که متقاضی تحصیل از دریافت ویزای تحصیلی ترکیه معاف شود. این شرایط عبارتند از:

 

 • دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در یک مؤسسه آموزشی در ترکیه تحصیل کنند. در حالی که پیشتر دوره های تحصیلات متوسطه و یا دبیرستان خود را به پایان رسانده اند. 
 • دانشجویان متقاضی تحصیل که فرزندان افرادی هستند که در ترکیه مجوز اقامت و ویزای کار داشته اند.
 • افرادی که دارای کارت آبی اتحادیه اروپا هستند.
 

شما می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد ویزای دانشجویی ترکیه و ارزیابی و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی در تماس باشید.

مهاجرت- تحصیلی -ترکیه

درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

اگر شرایط شما برای تحصیل در ترکیه مهیا شده است این همان زمانی است که شما باید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید. برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه تنها کاری که باید انجام دهید این است که فرم ویزای تحصیلی ترکیه را تکمیل کنید. در همین راستا شما باید مدارک و اسناد مورد نظر را جمع آوری کنید. در مرحله آخر شما باید در کنسولگری ترکیه برای یک مصاحبه تحصیلی شرکت کنید.

 

تمام کسانی که قصد دارند برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنند توصیه می شود که برای جلوگیری از هرگونه عارضه، درخواست ویزای تحصیلی ترکیه خود را در زمان مناسبش ارسال کنند. بهترین زمانی که برای تحصیل در ترکیه پیشنهاد می شود عبارت است از:

 

 • اولویت درخواست – بهترین زمان این است که شما 60 روز پیش از عزیمت خود به ترکیه برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید.
 • آخرین درخواست – شما می توانید آخرین درخواست خود را 30 روز یا یک ماه پیش از تاریخ مهاجرت به ترکیه ارائه کنید.
 

شما باید برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه مدارک خود را به نمایندگی دیپلماتیک ترکیه یا همان کنسولگری ترکیه در خیابان فردوسی ارسال کنید. متناوبا، شرکت هایی نیز وجود دارند که از طریق تسهیلات ویژه ای درخواست ویزای ترکیه را برای شما انجام می دهند.

در این خصوص، لازم به ذکر است که سفارت ترکیه تنها مرجعی است که واجد شرایط و مسئول رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی شما می باشد. تصمیم‌گیری در مورد تایید یا عدم تایید آن بر عهده آنها خواهد بود.

 

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

زمانی که شما قصد دارید در ترکیه تحصیل کنید شما باید در این راستا ویزای مناسبی را دریافت کرده باشید. اگر به صورت آنلاین برای ویزای تحصیلی ترکیه درخواست خود را ارائه می کنید. ممکن است که از طیف وسیعی از گزینه های ویزای تحصیلی روبرو شوید که عبارتند از:

 

 • ویزای کارآموزی؛
 • ویزای کارآموزی اراسموس؛
 • ویزای کارآموزی آیسک؛
 • ویزای تحصیل در دوره زبان ترکی؛
 • ویزای تحصیل در دانشگاه؛
 • ویزای آموزشی؛
 • ویزای تحصیل در جمهوری ترک قبرس شمالی.
ویزا -تحصیلی- ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در مدارس

یکی از روش های مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در مدارس این کشور است. شما و یا فرزند شما این امکان را دارند تا به عنوان یک دانش آموز خارجی در ترکیه تحصیل کند.

معیار پذیرش در مدارس ترکیه این است که شما کارنامه آخرین سال تحصیلی خود را در هنگام ثبت نام برای پذیرش در مقطع بعدی ارسال کنید.

زبان تحصیل در اکثر مدارس ترکیه به زبان استانبولی است و تحصیل در مدارس ترکی نیز به مراتب بسیار ارزانتر از تحصیل در مدارس دیگر زبان های بین المللی می باشد. برای تحصیل در مدارس ترکیه چهار مسیر را پیش رو دارید:

 

 • مدارس دولتی ترکیه؛
 • مدارس خصوصی ترکیه؛
 • مدارس بین المللی ترکیه؛
 • مدارس ایرانی ترکیه.
 

هزینه تحصیل در مدارس بین المللی انگلیسی زبان ترکیه بیشتر از مدارس دولتی یا خصوصی و یا حتی مدارس ایرانی می باشد. اما در اینجا لازم به ذکر است که دیپلم شما در مدارس انگلیسی زبان ترکیه بسیار معتبر بوده و در اکثر دانشگاه های دنیا نیز شناخته شده است.

تحصیل در مدارس دولتی ترکیه هم برای ترک ها و یا اتباع خارجی به صورت رایگان ارائه می شود.

 

والدین کسانی که قصد دارند فرزندان آنها در ترکیه تحصیل کنند باید دارای کارت اقامت بلند مدت ترکیه باشند. مدارس خصوصی در ترکیه به مراتب با کیفیت تر از دیگر مدارس در ترکیه هستند.

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه چیزی بین 4000 دلار تا 6000 دلار به صورت سالیانه در مقاطع مختلف می تواند باشد.

 

یک از مزایای تحصیل در مدارس ترکیه این است که دانش آموزان زبان دوم نیز برای تحصیل خود انتخاب کنند. دانش آموزان این امکان را دارند که خودشان بین زبان های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی یا آلمانی هر کدام را که مورد علاقه شان است را به عنوان زبان دوم خود برای تحصیل در کنار زبان های انگلیسی و یا ترکی انتخاب کنند.

 

نامه پذیرش برای تحصیل در ترکیه

مهمترین مدرکی که شما برای تحصیل در ترکیه باید به کنسولگری ترکیه ارائه کنید عبارت است از برگه پذیرش و یا ثبت نام در یک موسسه آموزشی در ترکیه. نامه پذیرش شما فرقی نمی کند که برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه باشد و یا در دوره کارآموزی یا حتی دوره زبان. شما برای تحصیل در ترکیه باید به کنسولگری ترکیه مدارک خود را ارائه کنید.

 

شما در این راستا باید نامه پذیرش و یا معادل آن را ارسال کنید. بنابراین بسیار مهم است که تمام کسانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند باید برای دریافت ویزای دانشجویی مدرک پذیرش از دانشگاه را ارائه کنند. بنابراین، پیش از انجام بقیه مراحل درخواست ویزا، نامه پذیرش را در دست داشته باشید.

 

تکمیل فرم درخواست تحصیل در ترکیه

درست مانند دریافت هر ویزای دیگر مهاجرت به ترکیه شما باید برای درخواست دریافت ویزای دانشجویی ترکیه یک فرم آنلاین را در سیستم تکمیل کرده باشید. پس از آنکه شما این فرم را تکمیل کردید برای شما یک تاریخ مصاحبه در نظر گرفته خواهد شد.

حتما در تاریخ تعیین شده برای مصاحبه ویزای خود به کنسولگری ترکیه مراجعه کنید. پیشنهاد می شود که برای این روز به خوبی آماده شده باشید و افسر مهاجرتی را تحت تاثیر قرار دهید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

یکی از آسانترین مقاطع برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه همین مقطع کارشناسی می باشد. بیشترین دانشجویان که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه اقدام می کنند ایرانی هستند. محبوبترین رشته ای که در بین متقاضیان تحصیل در ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است، تحصیل در رشته های پزشکی می باشد. به جهت هزینه های پایین تحصیل در ترکیه هم اکنون ترکیه به یکی از پر تقاضا ترین کشور ها در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور تبدیل شده است.

 

 

برای تحصیل در مقطع کارشناسی شما باید مدرک دیپلم 12 ساله خود را داشته باشید. پس از ارائه مدرک دیپلم شما باید برای تحصیل در ترکیه در آزمون YÖS شرکت کنید و در این آزمون نیز نمره بالایی را دریافت کنید. همچنین در برخی دانشگاه های محبوب در ترکیه و یا آنهایی که انگلیسی زبان هستند شما باید در آزمون SAT شرکت کنید و در این آزمون نیز نمره بالایی را دریافت کنید.

کارشناسی-ترکیه-تحصیل

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در ترکیه

برای کسانی که مدرک کارشناسی معتبری دارند می توانند از طریق پذیرش در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و با داشتن مدرک فوق لیسانس برای تحصیل در مقطع دکتری اقدام کنند.

تمام دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکترا را دارند ممکن است که مدارک خاص تر و بیشتری را نیز نیاز داشته باشند. مهمترین مدارکی که برای تحصیل در مقطع دکتری و یا کارشناسی ارشد ترکیه نیاز دارید عبارتند از:

 

 • تکمیل فرم پذیرش از یک دانشگاه در ترکیه.
 • ارائه مدارک دانشگاهی معتبر در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد همسان شده.
 • رزومه به روز شده و جدید
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس یا سایر مدارک زبانی که از شما درخواست می شود.
 • ارائه پروپوزال تاثیر گذار برای تحصیل در ترکیه.
 • ارسال انگیزه نامه برای تحصیل در ترکیه.
 • نمره لازم در آزمون ALES.
 • نمرات مورد نیاز در آزمون GRE یا GMAT برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان.
 • 2 الی 3 توصیه نامه از اساتید.
 

زبان تحصیل در این مقاطع هم به زبان ترکی و هم انگلیسی است. میزان هزینه ای که شما باید برای تحصیل در این مقاطع هزینه کنید با توجه به نوع برنامه و مقطع شما می تواند متفاوت باشد.

اگر قصد دارید که هزینه تحصیلی خود را برای مقاطع ارشد و دکتری کاهش دهید می توانید بورس تحصیلی دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

برای درخواست تحصیل در ترکیه یک سری مدارک از شما ممکن است که درخواست شود که شما باید آنها را از پیش آماده کرده باشید. مهمترین مدارکی که برای تحصیل در ترکیه باید به کنسولگری ترکیه ارائه کنید عبارتند از:

 

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیل در ترکیه.
 • گذرنامه معتبر که حداقل 6 ماه پس از حضور در ترکیه اعتبار داشته باشد.
 • عکس پرسنلی بیومتریک مطابق با وزارت خارجه ترکیه.
 • مدارک سفر از جمله رزرو پرواز، مانند بلیط هواپیما به ترکیه.
 • بیمه درمانی – این بیمه باید کل مدت اقامت شما را در ترکیه مورد پوشش قرار دهد.
 • نامه پذیرشی که نشان دهد که شما در یک موسسه آکادمیک در کشور ترکیه مورد پذیرش قرار گرفته اید. در نامه باید مدت اقامت و دوره شما ذکر شده باشد.
 • مدرک معتبری که نشان دهد شما هزینه دوره برنامه آموزشی که می خواهید در آن شرکت کنید را پرداخت کرده اید.
 • کپی مدارک، ریز نمرات و گواهینامه های آموزشی مقاطع پایین تر شما.
 • اثبات تمکن مالی و بودجه کافی برای مدت زمان اقامت شما در ترکیه. مهمترین مدارکی که شما باید در قبال آن ارائه کنید عبارتند از جمله صورت‌حساب بانکی، نامه حمایت مالی والدین، قیم یا شخصی که می تواند در مدت زمان اقامت و تحصیل شما در ترکیه شما تحت حمایت خود قرار دهد.
 • نامه بورسیه تحصیلی (در صورت وجود).
 • مدارک لازم برای اثبات محل اسکان شما در ترکیه
  • اگر می خواهید در خوابگاه اقامت داشته باشید باید مدرکی ارائه دهید که ثابت کند شما در ترکیه مکانی در این راستا رزرو کرده اید.
  • اگر قصد دارید در ترکیه نزد خویشاوندان یا دوستان خود اقامت داشته باشید باید دعوت نامه ای از میزبان خود دریافت کنید و به کنسولگری ترکیه ارائه کنید.
  • اگر قصد دارید که در یک مکان اجاره ای زندگی کنید، باید یک قرارداد اجاره معتبر ارائه دهید که صاحبخانه زیر آن را امضا کرده باشد.
 

مصاحبه ویزای تحصیلی ترکیه

یکی از مهمترین مراحل برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه حضور در مصاحبه ای است که از طرف کنسولگری ترکیه برای شما تدارک دیده می شود.

شما حتما باید پیش از حضور در روز مصاحبه، تمام مدارک مورد نیاز خود را جمع آوری کرده باشید و ترتیب دهید. شما باید مدارک را مطابق با مشخصات تعیین شده ارائه کنید. شما این مدارک را باید در روز مصاحبه به کنسولگری ترکیه ارائه کنید.

 

تاریخ مصاحبه ای که شما باید به سفارت ترکیه مراجعه کنید از طرف سفارت ترکیه تعیین می شود و متقابلا به شما نیز اطلاع داده خواهد شد. شما در تاریخ مصاحبه خود باید به کنسولگری ترکیه در منطقه فردوسی حاضر شوید.

 

روز مصاحبه شما در سفارت ترکیه در واقع یک جلسه پرسش و پاسخ کوتاه است. در این روز افسر کنسولی چندین سوال در مورد سفر از شما میپرسد و بیشتر سوالات وی در مورد تحصیلتان و هدف تحصیلی شما در ترکیه خواهد بود.

 

بسیار مهم است که تمام مدارک مورد نیازی که برای دریافت ویزای ترکیه نیاز دارید را به خوبی پیش خود حفظ کنید، زیرا در صورتی که شما مدارک خود را از دست بدهید ممکن است که درخواست ویزای تحصیلی شما به راحتی  و بلافاصله رد شود. اگر این اتفاق رخ دهد شما باید دوباره برای دریافت ویزای تحصیل خود درخواست بدهید.

 

در روز مصاحبه تنها کاری که باید بکنید این است که سعی کنید تاثیر بسیار خوبی را بر روی مصاحبه کننده گذاشته باشید. این جلسه نقش بسیار مهمی را در تعیین سرنوشت شما برای درخواست ویزای تحصیلی شما خواهد گذاشت.

 

مدت زمان بررسی ویزای تحصیلی ترکیه

بسته به این که شرایط شما برای تحصیل در ترکیه چیست و چه زمانی از سال درخواست خود را ارائه می کنید باید به طور معمول، برای درخواست ویزای دانشجویی ترکیه 15 روز در انتظار باشید. با این حال، این زمان می تواند متفاوت نیز باشد.

 

مدت زمان بررسی ویزای شما بسته به این که حجم کاری سفارت و یا اداره های مربوطه در ترکیه چطور است می تواند متفاوت باشد. این در حالی است که حتی این امکان نیز وجود دارد که جواب درخواست ویزای شما ظرف سه روز پاسخ داده شود.

 

مجوز اقامت تحصیلی در ترکیه

پس از اینکه شما برای تحصیل وارد ترکیه شدید باید بلافاصله با ویزای دانشجویی، در نزدیکترین اداره پلیس محلی خود ثبت نام کنید. در مرحله بعدی لازم است که برای مجوز اقامت در این کشور تا 90 روز درخواست خود را به اداره مهاجرت و پناهندگی استانی خود ارائه کنید.

 

زمانی که شما مجوز اقامت در ترکیه را دریافت کردید، امکان اقامت در ترکیه برای تحصیل را خواهید داشت. به مجوز اقامت در زبان ترکی ikamet  گفته می شود. اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه بسیار مهم است زیرا شما با این ویزا این امکان را خواهید داشت که واجد شرایط زندگی در ترکیه بوده و کارهای مهمی را مانند افتتاح حساب بانکی انجام دهید.

 

در مدت زمان حضور در ترکیه مطمئن شوید که ikamet خود را پیش از آنکه تاریخ انقضا آن به پایان برسد تمدید کرده اید. در حالت ایده آل، بهتر است که شما شش هفته پیش از انقضای آن درخواست خود را ارائه کنید.

مدارک-برای-تحصیل-در-ترکیه

کار در هنگام تحصیل در ترکیه

ابتدا به ویدئو زیر در مورد کار حین تحصیل در ترکیه توجه فرمایید:

در سال های اخیر، ترکیه به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در جهان تبدیل شده است. از همین رو دانشجویان ایرانی نیز به علت نزدیکی ترکیه به ایران، این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می کنند. با این حال، یکی از موانع برای تحصیل در ترکیه می تواند زبان باشد. دانشجویان برای تحصیل در ترکیه باید به زبان ترکی و یا انگلیسی مسلط باشند.

به همین دلیل پس از ایران بیشترین مهاجرانی که ترکیه را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می کنند از کشور هایی مانند آذربایجان، ترکمنستان، قرقیزستان و ازبکستان هستند.

 

تمام دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند تنها زمانی این امکان را خواهند داشت که برای ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنند که در موسسه آموزشی معتبری در ترکیه پذیرفته شده باشند. نامه پذیرش از موسسه آموزشی در زمان درخواست ویزا مورد نیاز است.

به طور کلی بر اساس قانون در ترکیه دانشجویان خارجی این امکان را دارند که در هنگام تحصیل کار نیز بکنند. اما این در حالی است که دانشجو شرایط لازم را داشته و در دانشگاه پذیرفته شده باشد.

 

از مهمترین شرایطی که موجب می شود که یک دانشجو بتواند در هنگام تحصیل نیز به کار مشغول باشد عبارت است از متقاضی در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کرده باشد.

در این صورت این امکان را دارد که پس از سال اول تحصیلی خود به کار مشغول شود. آن دسته از دانشجویانی که در مقطع کاردانی دوساله تحصیل می کنند مجوز کار بیش از 24 ساعت در هفته را نخواهند داشت.

 

دریافت ویزای تحصیلی ترکیه در صورت درخواست آنلاین تنها چیزی در حدود 24 ساعت به طول می انجامد. با این حال، زمانی که متقاضیان از طریق کنسولگری یا نماینده خارجی درخواست خود را ارائه کنند، این امکان وجود دارد که دریافت ویزای تحصیلی آنها حداکثر 90 روز به طول بکشد.

کار در ترکیه پس از فارغ التحصیلی

از آنجایی که ترکیه در حال تبدیل شدن به یک محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان در سراسر جهان می شود. مسئله داشتن شغل در این کشور اهمیت چندانی را پیدا کرده است و به یکی از مهمترین مسائل مهاجران تبدیل شده است.

 

هزینه تحصیل در ترکیه ارزان و زندگی در این کشور بسیار با کیفیت است. ترکیه می تواند انتخابی برتر برای تمام کسانی باشد که قصد دارند در دانشگاه های با کیفیت این کشور تحصیل کنند. دوره های ارائه شده در دانشگاه های ترکیه برای آماده سازی دانشجویان برای کار در برترین شرکت ها و سازمان های سطح اول بسیار مناسب می باشد.

 

اخذ ویزای دانشجویی ترکیه یک فرآیند بسیار آسان است. این فرآیند به صورت آنلاین انجام می پذیرد. متقاضیان این امکان را دارند که با استفاده از پورتال آنلاین برای ویزای دانشجویی ترکیه اقدام کنند و ویزای خود را در حدود 24 ساعت دریافت کنند. اما لازم به ذکر است که این تنها در صورتی امکان پذیر است که تمامی مدارک مورد نیاز دقیق و کامل باشند.

 

یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در ترکیه دریافت اقامت ترکیه پس از تحصیل است. بدین منظور برای دریافت اقامت ترکیه پس از تحصیل لازم است که دانشجویان یک پیشنهاد کاری را دریافت کرده باشند.

 

دانشجویان فارغ التحصیل ترکیه می توانند برای دریافت شغل تمام وقت درخواست خود را ارائه کنند. و با برگه جاب آفر و یا قرارداد اقامت تحصیلی خود اقامت کاری را دریافت کنند. این امر به دانشجویان این امکان را می دهد تا به زندگی در ترکیه ادامه دهند و با مجوز کار در این کشور زندگی کنند.

 

پس از آنکه مدارک خود را تکمیل کردید و با در اختیار داشتن کلیه مدارک مورد نیاز مجوز کار به متقاضیان داده می شود. این امکان برای کسانی که از این طریق اقامت ترکیه را دریافت کرده اند وجود دارد تا بتواند اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کنند و حتی تحت شرایطی شهروندی ترکیه را نیز کسب کنند.

کار-حین-تحصیل-در-ترکیه

مدرک زبان برای تحصیل در ترکیه

ترکیه سالانه میلیون ها گردشگر را از سراسر جهان به سمت خود جذب می کند. شهرهای ترکیه از لحاظ تاریخی و فرهنگی بسیار غنی هستند و تمام این عوامل موجب شده است که این کشور به یک مکان منحصر به فرد برای زندگی تبدیل شود.

 

هدف دولت ترکیه بر آموزش با کیفیت ارزان مبتنی است. در همین راستا مقرون به صرفه بودن تحصیل در ترکیه به نسبت دیگر کشورهای جهان موجب شده است که این کشور به مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان تبدیل شود.

 

با این حال تمام کسانی که قصد دارند در ترکیه تحصیل کنند باید مدرک زبان داشته باشند. به مانند تمام موسسات بین المللی در سراسر جهان نیز شما برای تحصیل در ترکیه نیاز به مدرک زبان آیلتس خواهید داشت. هم اکنون دانشگاه های بسیاری در ترکیه از زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی آموزشی خود استفاده می کنند.

 

از این لحاظ نیز لازم به ذکر است که تمامی دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند بتوانند مهارت های لازم زبان انگلیسی در زمینه های خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیدن را داشته باشند.

 

بدین سان، شرکت در آزمون آیلتس برای تمامی دانشجویانی که مایل به پذیرش در موسسات ترکیه هستند اجباری خواهد بود.

مدارک زبان آیلتس مورد قبول در دانشگاه های ترکیه برای تحصیل بدین ترتیب است:

 

 • دانشگاه یاسار – حداقل باند آیلتس 5
 • دانشگاه اوزیگین – حداقل باند آیلتس 5
 • دانشگاه مال تپه – حداقل باند آیلتس 5.5
 • دانشگاه فنی خاورمیانه – حداقل باند آیلتس 6
 • دانشگاه اقتصاد ازمیر- حداقل باند آیلتس 6
 • دانشگاه فنی خاورمیانه – حداقل باند آیلتس 6
 • دانشگاه کوچ – حداقل باند آیلتس 6.5

شرایط کار در هنگام تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه با ویزای دانشجویی امری غیر قانونی تلقی می شود. با این حال، اگر شما بتوانید مجوز کار را تحت شرایطی دریافت کنید، نیز می توانید در هنگام تحصیل نیز کار کنید.  

مهارت زبان ترکی نیز یکی از مهمترین مانع ها برای کار در ترکیه می باشد. کارفرمایان در ترکیه تمایل دارند که به کسانی که به زبان ترکی به صورت روان صحبت می کنند شغل مورد نظر خود را اعطا کنند.

 

مشاغلی که شما می توانید در ترکیه در هنگام تحصیل پیدا کنید در مقایسه با ایالات متحده آمریکا، کانادا و سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر می باشد.

قوانین اخیر در ترکیه به دانشجویانی که در دوره های کارشناسی کوتاه مدت تحصیل می کنند اجازه کار نمی دهد. تنها دانشجویانی می توانند برای کار در ترکیه اقدام کنند که در دوره های رسمی ثبت نام کرده باشند. هنگامی که دانشجویان ویزای کار را دریافت می کنند می توانند از امتیازات اقامت در ترکیه نیز بهره مند شوند.

 

تمامی دانشجویانی که قصد دارند، پس از پایان تحصیلات خود در دانشگاه های معتبر ترکیه برای مجوز کار اقدام کنند، درخواست آنها به هیئت مشورتی سیاست بین‌المللی کار ارسال خواهد شد و آنها هستند که می توانند تصمیم نهایی را بگیرند.

با این حال، متقاضیان باید این را نیز در نظر داشته باشند که این درخواست باید ظرف یک سال پس از فارغ التحصیلی انجام پذیرد.

 

مهمترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که فارغ التحصیلان کارشناسی واجد شرایط مجوز کار در ترکیه نخواهند بود. فقط دانشجویانی می توانند در ترکیه کار کنند که دارای مدرک بالاتری از کارشناسی باشند واجد شرایط مجوز کار نیز قرار بگیرند.

شرایط-کار-حین تحصیل

بهترین شهر های ترکیه برای تحصیل

شهر های بسیاری برای تحصیل در ترکیه وجود دارد که در آنها می توانید امکانات بسیار خوب آموزشی را داشته باشید. از مهمترین مقاصد تحصیلی در ترکیه برای تحصیل می توان به استانبول، آنکارا و ازمیر اشاره کرد.

 

تحصیل در استانبول

استانبول معروف ترین و بهترین شهر ترکیه برای تحصیل می باشد که زمانی بیزانس، آگوستا آنتونینا، نوا روما و قسطنطنیه نامیده می شده است. استانبول شهری است که تاریخچه طولانی و باشکوهی دارد.

 

این شهر را بی شک می توان به اندازه رم در تاریخ جهان مهم دانست. این شهر از سال 300 پس از میلاد، پایتخت چهار امپراتوری روم، بیزانس، لاتین و عثمانی بوده است. اگرچه امروزه دیگر استانبول پایتخت ترکیه نیست، اما این شهر همچنان به عنوان مهمترین مرکز فرهنگی این کشور باقی مانده است.

 

امروزه استانبول یکی از مدرن ترین شهر های دنیاست که دارای رستوران‌ها، بارها، نمایشگاه‌ها و نمایش های خیابانی منحصربه‌فردی است، که مانند آنها را کمتر جایی خواهید دید.

ترکیه با داشتن دانشگاه های بی نظیر و دارای رتبه جهانی مانند دانشگاه بغازیچی، کوچ، مرمره و دانشگاه فنی استانبول به یکی از بهترین شهر های ترکیه برای تحصیل تبدیل شده است.

 

تحصیل در آنکارا

پایتخت شبه جزیره آناتولی آنکارا نام دارد. این شهر در قلب شبکه راه‌آهن و بزرگراهی ترکیه قرار گرفته است. آنکارا یکی از زیباترین شهر های ترکیه است که دارای امکانات فرهنگی بسیار خوبی برای دانشجویان است. آنکارا را می توان شهری مدرن دانست که شما می توانید در هنگام پیاده روی در این شهر ساختمان های با معماری دست نخورده امپراتوری‌ روم و عثمانی را در کنار خود ببینید.

 

دانشگاه های بسیار خوبی در آنکارا نیز وجود دارند که از آنها می توان به دانشگاه های بشکنت، فنی خاورمیانه، بیلکنت و حاجت تپه اشاره کرد.

 

تحصیل در ازمیر

ازمیر یکی دیگر از کلان شهر های بزرگ و مدرن ترکیه است که در منتهی الیه غربی آناتولی واقع شده است و عنوان سومین شهر پرجمعیت ترکیه را پس از استانبول و آنکارا در اختیار دارد. نیمی از جمعیت ازمیر زیر 30 سال سن دارند و از این لحاظ ازمیر یکی از بهترین شهر های ترکیه برای زندگی می باشد.

 

ازمیر دارای 8 دانشگاه بسیار با کیفیت است که برای تحصیل مناسب می باشد. از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل می توان به دانشگاه دوکوز ایلول، اژه و دانشگاه فناوری ازمیر اشاره داشته باشیم.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه بسته یه این که شما در کدام شهر، دانشگاه، مقطع و یا رشته قصد تحصیل دارید متفاوت می باشد. حتی شهریه ای که شما برای تحصیل در ترکیه باید بپردازید می تواند بستگی به زبان تحصیل شما نیز داشته باشد.

در همین ارتباط، اگر می خواهید که شهریه کمتری را بپردازید برنامه های تحصیلی به زبان ترکی را انتخاب کنید که معمولاً ارزان تر از برنامه های به زبان انگلیسی هستند.

لازم به ذکر است که دانشگاه های خصوصی در ترکیه از دانشگاه های دولتی گران‌تر هستند.

 

به طور میانگین شما برای تحصیل در ترکیه باید چیزی بین 1600 تا 9000 لیر در سال برای تحصیل در یک موسسه آموزشی دولتی شهریه بپردارید.

 

دانشگاه های خصوصی در ترکیه خود هزینه های تحصیلی را تعیین می کنند. به طور متوسط برای تحصیل در ترکیه شما باید تا 110000 لیر در سال هزینه کنید.

اما لازم به ذکر است که امکان دریافت بورسیه های متعددی برای دانشجویان بین المللی در ترکیه وجود دارد که بسیاری از آنها معافیت از شهریه، پوشش بیمه درمانی و همچنین کمک هزینه ماهانه را نیز شامل می شوند.

هزینه-تحصیلی-ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

در ابتدا لازم به ذکر است که ترکیه یکی از ارزانترین کشور های جهان برای زندگی می باشد. البته هزینه زندگی در ترکیه بسته به این که در کجای این کشور قصد زندگی دارید می تواند متفاوت باشد.

در شهرهای بزرگتر ترکیه نیز شما باید از شهرهای کوچکتر بیشتر هزینه کنید.. به طور میانگین شما باید برای زندگی در ترکیه چیزی بین 2000 تا 2700 لیر در ماه بودجه داشته باشید. این شامل هزینه محل اقامت، مواد غذایی و حمل و نقل می شود.

 

شما باید در ترکیه علاوه بر هزینه های زندگی خود، چیزی بین 500 تا 800 لیر نیز در هر ترم برای کتاب و هزینه های دانشگاه خود هزینه کنید.

البته نباید هزینه های دانشجویی را فراموش کنید. برای تحصیل در ترکیه شما حتما باید یک بیمه درمانی داشته باشید. این می تواند شامل بیمه درمانی از یک موسسه تامین اجتماعی (SGK) و یا دیگر بیمه نامه های درمانی معتبر باشد.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه زندگی در ترکیه، بورسیه های تحصیلی و یا بیمه های درمانی با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات متداول

شما برای تحصیل در ترکیه در دانشگاه دولتی چیزی بین 200 تا 1500 دلار به صورت سالانه باید هزینه کنید. اما در دانشگاه خصوصی هزینه ها بیشتر از دانشگاه های دولتی است و شما باید چیزی بین 20000 تا 100000 دلار در سال هزینه کنید.

شما برای مهاجرت ترکیه به این مدارک نیاز خواهید داشت. فرم درخواست ویزا، عکس در سایز پاسپورت، کارت شناسایی معتبر، بیمه درمانی معتبر، رزرو سفر به ترکیه، نامه پذیرش از ترکیه، پرداخت هزینه ویزا تحصیلی ترکیه، مدارک تحصیلی مقاطع پیشین، گواهی تمکن مالی کافی برای مدت زمان حضور خود در ترکیه، مکان مشخص برای اقامت در ترکیه.

فرصت های آموزشی در ترکیه بسیار عالی است و دانشگاه های این کشور در پیمان بولونیا قرار دارند و با استانداردهای اروپا مطابق هستند. ترکیه دومین کشور در جهان است که مردم آن با 94.2 درصد دسترسی آسان به آموزش عالی را دارند در سال های اخیر ترکیه به یکی از موفق ترین کشورهای جهان در زمینه علمی تبدیل شده است.

شما برای تحصیل در ترکیه باید شهریه بپردازید که هزینه دریافتی از شما در مقایسه با دیگر کشور های جهان بسیار کمتر می باشد. همچنین شما می توانید از بورسیه های تحصیلی استفاده کنید که به موجب آن هزینه های تحصیل و زندگی شما در ترکیه کاهش پیدا می کند.

همه متقاضیان تحصیل در ترکیه باید برای تحصیل در این کشور مدرک زبان انگلیسی معتبری را داشته باشند.  از مهمترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه عبارتند از آیلتس و تافل. حداقل نمره ای که شما برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه نیاز دارید، آیلتس 6.0 یا معادل آن است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر