کاریابی در پرتغال

کاریابی در پرتغال

اگر به دنبال کاریابی در پرتغال هستید، ما در این مقاله راهنمای کاملی برای یافتن شغل در پرتغال و شرایط لازم برای مجوز کار در پرتغال را برای شما فراهم کرده ایم. یافتن  شغل در پرتغال  در سال های اخیر بهبود یافته است و این کشور از یک بحران اقتصادی عبور کرده و در حال حاضرم در بهترین شرایط اقتصادی خود قرار دارد. با صلاحیت و تحقیقات مناسب، می توانید شغل مورد نظر خود را در پرتغال پیدا کنید و یا اینکه به فکر راه اندازی کسب و کار خود در پرتغال باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

کاریابی-در-پرتغال

کار در پرتغال

اگر قصد دارید در پرتغال به دنبال کار بگردید، قبل از مهاجرت، در مورد بازار کار در این کشور تحقیق کنید و انتظارات واقع بینانه ای برای خود در این کشور نیز تعیین کنید. ممکن است موانعی برای یافتن کار در پرتغال داشته باشید. تعداد فزاینده ای از فارغ التحصیلان وجود دارند و بنابراین رقابت در بازار کار در این کشور افزایش یافته است، با این حال هنوز کمبود کارگران با مهارت بالا و در صنایع در حال رشد در کشور پرتغال وجود دارد.

 

بیکاری در پرتغال در سال های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و از حدود 12.4 درصد در سال 2016 به 5.6 درصد در ژوئن 2020 رسیده است.

صنایع اصلی پرتغال شامل گردشگری، نساجی، خودروسازی، ساخت و ساز، الکترونیک، توریسم و حمل و نقل است. این کشور به اندازه اقتصادهای اروپایی بزرگتر کارگران خارجی را جذب نمی کند، با این حال، در سال های اخیر رشد مهاجران کاری در این کشور مشاهده شده است و آنها اکنون حدود 3.2٪ از جمعیت فعال پرتغالی شاغل را تشکیل می دهند.

 

بزرگترین شرکت های پرتغالی عبارتند از:

 • EDP (انرژی)
 • جرونیمو مارتینز (خرده فروشی مواد غذایی)
 • Galp Energia (انرژی)
 • NOS (ارتباطات)
 • REN (انرژی)
 • Banco Comercial Portugues (مالی)
 • Corticeira Amorim (تامین چوب پنبه)
 • آلتری (خمیر چوب)
 

علاوه بر اینها، شرکت های چندملیتی با حضور پررنگ در پرتغال عبارتند از نستله، نوکیا و سامسونگ.

فرصت های شغلی در پرتغال

صنعت گردشگری برای اقتصاد پرتغال حیاتی است و انواع مشاغل فصلی و غیرفصلی و نیمه وقت در این صنعت، به ویژه در هتل ها و گردشگری ارائه می شود. در سال‌های اخیر، صنایع در این کشور بسیار رونق گرفته است و فرصت‌های خوبی را برای نیروی کار فراهم کرده است. در حالی که بخش تجارت و تعمیر خودرو و ساخت‌وساز رشد بسیار خوبی را نیز نشان می دهد.

مشاغل مورد نیاز در کشور پرتغال در تعدادی از بخش ها به خوبی حس می شود که از آنها می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم، از جمله:

 

 • ارتباطات (به ویژه مراکز تماس)
 • آی تی
 • مراقبت های بهداشتی
 • گردشگری و مهمان نوازی
 • کشاورزی

حقوق کار در پرتغال

دولت پرتغال سالانه حداقل دستمزد را در این کشور مورد بررسی قرار می دهد. در این کشور 635 یورو در ماه بر اساس 14 پرداخت و 740 یورو بر اساس 12 پرداخت به صورت ماهانه حداقل حقوق در نظر گرفته شده است. این با نرخ ساعتی حدود 4.64 یورو انجام می شود.

میانگین حقوق در پرتغال، 1188 یورو در ماه بوده است. با تمام این تفاصیل پرتغال را می توانیم یکی از کشورهای کم درآمد در اتحادیه اروپا بدانیم.

دستمزد-در-پرتغال

فرهنگ کار در پرتغال

فرهنگ کار در پرتغال بر روابط نزدیک متمرکز است. خانواده در طول سال ها نقش مهمی در تجارت در پرتغال ایفا کرده و بسیاری از مشاغل هنوز هم به صورت خانوادگی در این کشور اداره می شوند.

سازمان های بزرگتر نسبت به بسیاری از کشورهای اروپای شمالی و مرکزی سلسله مراتب بیشتری دارند. جلسات و مذاکرات اغلب شخصی تر از آن چیزی است که مردم کشورهایی مانند بریتانیا یا آلمان انجام می دهند. تصمیم گیری معمولاً به ارشدترین فرد واگذار می شود. ناهارهای کاری طولانی در این کشور رایج است و برگزاری آن در خانه شریک تجاری غیر عادی نمی باشد.

قوانین کار و حقوق کار در پرتغال

کارمندان در پرتغال معمولاً 40 ساعت در هفته (هشت ساعت در روز) کار می کنند. قانون استخدام در این کشور موارد خاص تا سقف 60 ساعت در هفته (12 ساعت در روز) را نیز مجاز می داند.

کارمندان تمام وقت از مرخصی سالانه 22 روزه علاوه بر 9 روز تعطیلات اجباری به صورت رسمی برخوردارند.

قراردادهای کاری در پرتغال مانند بسیاری از کشورهای اروپایی می باشد و قراردادهای کار دائمی، موقت، پاره وقت و متناوب رایج ترین روش های استخدام هستند.

دوره های مرخصی نیز در پرتغال بسته به سال های خدمت متفاوت است. حداقل دوره ها به این صورت می باشند.

 

 • 15 روز برای کارکنان با کمتر از یک سال سابقه خدمت؛
 • 30 روز برای کارکنان با 1-5 سال سابقه خدمت؛
 • 60 روز برای کارمندان با 5-10 سال سابقه خدمت؛
شرایط-کاریابی-در-پرتغال

چگونه در پرتغال شغل پیدا کنیم

مهمترین روش هایی که شما میتوانید از طریق آن در پرتغال کار پیدا کنید شامل موارد زیر است:

EURES

اگر اقامت یکی از کشور های اتحادیه اروپا یا EFTA را دارید، می توانید از طریق EURES،  پورتال شغلی اروپا، که توسط کمیسیون اروپا اداره می شود، به دنبال کار بگردید. علاوه بر جستجوی کار، می توانید رزومه خود را آپلود کرده و در مورد جستجوی کار در پرتغال مشاوره های لازم را نیز دریافت نمایید.

سایت های کاریابی عمومی

خدمات  استخدام عمومی پرتغال  ( Instituto do Emprego ) اطلاعاتی در مورد مشاغل مورد نیاز در پرتغال را ارائه می دهد که شما می توانید نیروهای کاری خود را پیدا کنید. در این سایت شما می توانید رزومه خود را ثبت کنید و به هزاران لیست شغلی در سراسر کشور پرتغال نیز دسترسی لازم را داشته باشید.

وب سایت های کاریابی در پرتغال

وب‌سایت‌های مختلف شغلی در کشور پرتغال وجود دارند که شما در آنها می توانید کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

مشاغل انگلیسی زبان

اگر به دنبال شغلی به زبان انگلیسی هستید، چند سایت اختصاصی در کشور پرتغال وجود دارد که می توانید برای یافتن آخرین فرصت های شغلی آنها را بررسی کنید. همچنین می توانید به روزنامه های انگلیسی زبان مانند  پرتغال رزیدنت  که آگهی های شغلی انگلیسی زبان را در بخش طبقه بندی شده خود منتشر می کند، توجه داشته باشید.

آژانس های کاریابی

یکی از بهترین مکان ها برای کاریابی در پرتغال آژانس های کاریابی هستند. یکی از موسسات کاریابی در ایران که به صورت قانونی به کاریابی در خارج از کشور از جمله کشور پرتغال می پردازد، موسسه کاریابی بین المللی کاربین است که شما می توانید از طریق آن کار مورد نظر خود را در کشور پرتغال پیدا کنید و به این کشور مهاجرت کنید. 

آموزش زبان خارجی

یکی از بهترین روش های مهاجرت کاری به پرتغال، کار به عنوان معلم خارجی در پرتغال است. برای آموزش زبان انگلیسی در یک مدرسه در پرتغال، به طور کلی باید مدرک لیسانس و گواهینامه TEFL داشته باشید. بیشتر قراردادهای آموزشی در سپتامبر شروع می شود و در اواخر ژوئن به پایان می رسد. برخی از معلمان نیز ترجیح می دهند در تابستان  زبان انگلیسی تدریس کنند یا در کلاس های خصوصی شرکت داشته باشند. شهرهای اصلی برای مشاغل آموزشی لیسبون، پورتو، کویمبرا و براگا هستند. بیش از 30 آموزشگاه زبان انگلیسی در سراسر کشور پرتغال میتوانید پیدا کنید که برای کار مناسب هستند.

همچنین می‌توانید در وب‌سایت‌های مرتبط با TEFL مانند  APPI  یا  ESL Base به دنبال شغل مورد نظر خود بگردید.

روزنامه ها

روزنامه‌های پرتغالی مانندCorreio de Manhã ،Diário de Notícias ،Jornal de Notícias و  Expresso  می توانند به شما اطلاعات با ارزشی را ارائه دهند. شما می توانید از طریق این روزنامه ها اطلاعات بسیار خوبی برای کار در پرتغال پیدا کنید.

خوداشتغالی و مشاغل آزاد در پرتغال

گزینه دیگر این است که خودتان کسب و کارتان را در پرتغال به راه بیاندازید و یا به عنوان یک فریلنسر در پرتغال کار کنید یا یک تجارت پرتغالی خود را نیز راه اندازی نمایید.

حدود 16.9 درصد از نیروی کار پرتغال خود اشتغال هستند. این شامل همه شهروندان اتحادیه اروپا و اتباع کشورهای ثالث با ویزای مربوطه می شود.

شما می توانید از بین ساختارهای مختلف تجاری قانونی در پرتغال را انتخاب کنید. اینها شامل تاجر انحصاری یا تأسیس شرکت نامحدود است که در آن امور مالی فردی و تجاری شما به عنوان یک واحد در نظر گرفته می شود.

راه‌اندازی آن آسان‌تر است و می‌توان آن را به صورت آنلاین در پرتغال در عرض چند روز انجام داد.

گزینه دیگر ایجاد یک نوع شرکت با مسئولیت محدود است. این می تواند مزایای متمایزی داشته باشد، اما همچنین به خاطر داشته باشید که شما تعهداتی را باید در این نوع مهاجرت به پرتغال را نیز در نظر داشته باشید که می تواند شامل ارائه اظهارنامه مالیاتی جداگانه باشد.

دولت پرتغال در سال های اخیر مشتاق تشویق کارآفرینان به راه اندازی کسب و کار بوده است و طرح سرمایه گذاری به نام پرتغال ونچرز راه اندازی کرده است که از سال 2012 تاکنون 144 میلیون یورو سرمایه گذاری را جمع کرده است.


دوره های کارآموزی و داوطلبی در پرتغال

فارغ التحصیلان دانشگاه می توانند  دوره های کارآموزی مستقر در اتحادیه اروپا را از طریق  دفتر کارآموزی کمیسیون اروپا داشته باشند. شما اگر بین 17 تا 30 سال سن دارید می توانید برای برنامه‌های کارآموزی و داوطلبانه اقدام کنید. در دوره های کارآموزی کشور پرتغال شما غذا، بیمه و کمک هزینه کوچکی نیز دریافت می کنید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های کارآموزی و داوطلبی در پرتغال با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان اخرین اخبار در این مورد قرار دهند.

خوداشتغالی-در-پرتغال

درخواست کار در پرتغال

هنگامی که یک شغل مناسب در پرتغال پیدا کردید، باید روی درخواست خود کار کنید تا بهترین شانس ممکن را در دریافت شغل داشته باشید.

فرآیند درخواست کار در پرتغال معمولا شامل تکمیل فرم درخواست کار یا ارسال یک رزومه به همراه بیانیه شخصی است. برخی از برنامه ها ممکن است به فرم و رزومه همراه نیاز داشته باشند.

به غیر از درخواست، کپی گواهی های تحصیلی را همراه با درخواست شغلی خود لازم است که در صورت رسیدن به مرحله لازم، به همراه داشته باشید.

فرآیند مصاحبه ممکن است مدتی طول بکشد، از جمله سوالاتی که از شما خواهند پرسید شامل آزمون های روان سنجی یا روان شناسی مرتبط با کار شما نیز می باشد.

 

در صورتی که با درخواست شما موافقت به عمل آید با شما تماس گرفته می شود و تاریخ شروع کار شما نیز تعیین خواهد شد. لازم است که شما 1 تا 3 توصیه نامه را ارسال کنید. با کارفرمایان قبلی، استادان یا کسانی که می توانند مهارت های شغلی، تجربه و شخصیت شما را تضمین کنند تماس بگیرید و آن را از آنها درخواست کنید.

پشتیبانی در هنگام جستجوی کار در پرتغال

مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، پرتغال دارای یک سیستم تامین اجتماعی است که شامل کمک هزینه بیکاری برای ارائه حمایت مالی در مواقعی که شما شغل ندارید، می شود. با این حال، این مبتنی بر مشارکت است و برای مطالبه کل باید حداقل 360 روز در دو سال قبل کار کرده باشید.

اگر این شرایط را ندارید، می توانید با اداره تامین اجتماعی پرتغال ( Seguranca Social ) تماس بگیرید تا ببینید آیا حق دریافت حمایت را دارید یا خیر.

پشتیبانی-شغلی-در-پرتغال

شرایط کار در پرتغال

آندسته از شهروندان اتحادیه اروپا (EU) و انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) که به پرتغال مهاجرت می کنند، نیازی به مجوز رسمی برای کار ندارند، اما باید ظرف شش ماه شغلی در این کشور پیدا کنند و برای کارت اقامت ( Cartão de Residência ) درخواست خود را نیز ارائه دهند.

اما شهروندان کشور های غیر از اتحادیه اروپا، معمولاً برای کار در پرتغال باید ویزا دریافت کنند. اگر فقط با قرارداد کوتاه مدت در این کشور کار می کنید، می توانید ویزای اقامت موقت دریافت کنید که به طور کلی تا سه ماه اعتبار دارد.

 

 

الزامات زبان برای کار در پرتغال

در حالی که صحبت کردن به زبان پرتغالی برای پیدا کردن کار در این کشور مهم است، اما در پرتغال مشاغلی برای انگلیسی زبانان نیز وجود دارد. این امر به ویژه در بخش گردشگری و کسب‌وکارهای چندملیتی بزرگ مستقر در پرتغال لازم است.

اگر تصمیم به جستجوی شغل در بخش گردشگری گرفته اید، توانایی مکالمه به سایر زبان های اروپایی مانند آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی می تواند بسیار مفید باشد.

 

 

اعتبار مدارک تحصیلی در پرتغال

اگر مدرک دانشگاهی خود را در اتحادیه اروپا دریافت کرده اید بهتر است بدانید که اکثر کشورهای بزرگ اروپایی در  فرآیند بولونیا می باشند که از طریق آن مدارک تحصیلی شما در پرتغال به رسمیت شناخته خواهد شد. اگر مدرک دانشگاهی خارج از اتحادیه اروپا دارید باید با مرکز ملی اطلاعات شناسایی دانشگاهی (NARIC) در پرتغال در تماس باشید تا مدارک شما معتبر شوند.

 

 

شماره مالیات و تامین اجتماعی در پرتغال

هرکسی که فعالیت های رسمی یا قانونی در پرتغال داشته باشد می تواند شماره مالیاتی را در پرتغال دریافت کند. شماره مالیاتی در کشور پرتغال Número de Identificação Fiscal (NIF) شناخته می شود. این امر هم برای ساکنین و هم برای افراد غیر مقیم صدق می کند.

شماره NIF یک شماره نه رقمی منحصر بفرد است که برای دریافت درآمد، پرداخت مالیات پرتغالی و یا تامین اجتماعی در پرتغال به آن نیاز دارید .

شروع کار در پرتغال

دوره آزمایشی در مشاغل پرتغال به نوع قرارداد و همچنین نوع شغلی که انجام می دهید بستگی دارد. برای قراردادهای دائمی، دوره آزمایشی بین 90 تا 240 روز در نظر گرفته می شود. برای قراردادهای ثابت یا غیر ثابت بین 15 تا 30 روز به شما مهلت داده می شود. در این مدت، مهلت اخطار برای فسخ قرارداد شما ممکن است کوتاه تر باشد.

پس از شروع کار در پرتغال، کارفرمای شما باید شما را برای تامین اجتماعی از جمله بیمه درمانی و مستمری دولتی پرتغال ثبت نام کند. شما همچنین برای حوادث محل کار تحت پوشش قرار می گیرد و از سایر مزایای قانونی برخوردار خواهید شد.

بسته به کارفرمایتان، ممکن است به شما این فرصت داده شود که از حقوق بازنشستگی شرکتی برای تکمیل مزایای بازنشستگی دولتی خود و همچنین سایر مزایای حین کار استفاده کنید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کار در کشور پرتغال با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان اخرین اخبار در این مورد قرار دهند.

سوالات متداول

ممکن است موانعی برای یافتن کار در پرتغال پیش روی شما باشد. تعداد فزاینده ای از فارغ التحصیلان برای کار در پرتغال اقدام می کنند و بنابراین رقابت در بازار کار در این کشور افزایش یافته است، با این حال هنوز کمبود کارگران با مهارت بالا در صنایع در حال رشد وجود دارد.

ساده ترین راه برای دریافت ویزای کار پرتغال، دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای پرتغالی است. آنها درخواست شغلی شما را به مقامات پرتغالی ارسال می کند و آنها روند ویزا را آغاز می کنند. سپس شما باید برای درخواست ویزا اقدام کنید و به کنسولگری محلی خود ارسال نمایید.

بیشترین مشاغل پرتقاضا در پرتغال در بخش های گردشگری (هتل ها، کترینگ ها، رستوران ها و غیره)، ارتباطات (مراکز تماس)، مشاغل فناوری اطلاعات و مراقبت های بهداشتی (پزشکان و به ویژه پرستاران) می باشد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی