کارآفرینی در آلمان

کارآفرینی در آلمان

اگر شما هم فردی موثر و پول ساز در کسب و کار خود هستید و فکر می کنید ایده هایتان تنها به یک بستر مناسب برای شکوفایی نیاز دارند، خوب است بدانید کشور آلمان اکنون به دنبال افرادی مثل شماست. با ما همراه باشید تا شرایط ویزای کارآفرینی در کشور آلمان را از صفر تا صد بررسی کنیم و به این سوالات پاسخ دهیم؛

 

 • ویزای کارآفرینی چیست؟
 • اقامت از طریق کارآفرینی چگونه است؟
 • بیزینس پلن یا برنامه تجاری باید چگونه باشد؟
 

کشور آلمان یکی از برترین کشور های جهان در زمینه صنعت، اقتصاد و رفاه شهروندی می باشد. هر سال تعداد زیادی از مردم از کشورهای مختلف به منظور اقامت وارد آلمان می شوند.

 

 

 روش های مختلفی برای ورود آلمان وجود دارد. یکی از این روش ها، ثبت شرکت و کارآفرینی می باشد. این واقعیت بر کسی پوشیده نیست که کشور آلمان دارای اقتصادی بسیار قدرتمند و پویا می باشد و آمار تولید ناخالص داخلی آن نشان می دهد که این کشور چندان به سرمایه گذار نیاز ندارد؛ بلکه از ایده های جذاب و کارآفرینان برتر جهت تولید و ایجاد کسب و کار در آینده استقبال می کند.

فرم مشاوره رایگان

آنچه در این مقاله میخوانید:

ویزای کارآفرینی آلمان چیست و چه شرایطی دارد؟

از دیدگاه کشور آلمان، یک شخص خارجی که دارای کسب و کار و شغل است در صورتی کارآفرین محسوب می گردد که در یکی از بندهای زیر قرار بگیرد:

 

 1. دارای کسب و کار مستقل باشد
 2. یکی از شرکای مدیریتی اصلی یک شرکت باشد
 3. یکی از شریک های مالی یک شرکت باشد
 4. و یا مدیر اجرایی یک شرکت باشد
 

در صورتی که فردی در این گروه ها قرار بگیرد نامش به عنوان کارآفرین می تواند مطرح گردد و با داشتن شرایط و مدارک خاصی که در بخش های بعدی به آن اشاره می کنیم می تواند ویزایی تحت عنوان “ویزای کارآفرینی” دریافت کند.

اقامت از طریق ویزای کارآفرینی در آلمان

اقامت از راه ویزای کارآفرینی در کشور آلمان که تحت عنوان aufenthaltserlaubnis für selbständige tätigkeit مطرح است به دو بخش تقسیم می گردد:

اقامت کوتاه مدت

این نوع از اقامت آلمان به گونه ای است که شما در مدت زمان 6 ماه می توانید به آلمان بروید و خارج شوید، هر چند این ورود و خروج باید به صورت متناوب باشد و مدت زمان آن کمتر از 3 ماه باشد. این نوع از ویزا، به ویزای بازرگانی معروف است که به طور معمول از 6 ماه تا 5 سال مدت زمان اعتبار آن است. برای دریافت این نوع ویزا سازمان بازرگانی کشور آلمان باید شرایط شما را تایید کند.

اقامت بلند مدت

در صورتی که شخص بخواهد برای مدت زمان بیشتر از 6 ماه به کشور آلمان از طریق کارآفرینی مهاجرت کند، جزو موارد اقامت بلند مدت قرار می گیرد. تمامی استارتاپ ها، بازرگانان و کارآفرینان کسب و کار می توانند برای دریافت این نوع اقامت اقدام کنند.

 

این نوع اقامت ابتدا محدود به یک دوره ی سه ساله می باشد، پس از این مدت زمان، در صورتی که طرح ارائه شده موفقیت آمیز بوده باشد می توان آن را تمدید کرد. یعنی اگر کارآفرین بتواند مطابق با برنامه اقتصادی خود پیش برود، هزینه های شرکت خود را در آن مدت زمان مشخص تامین کند و همچنین برای بعد از سه سال برنامه ی بلند مدت داشته باشد می تواند درخواست اقامت دائم آلمان بدهد.

 

در نظر داشته باشید که اقامت به صورت کلی به کارآفرینی داده می شود که توانایی مالی برای اجرای ایده های خود را داشته باشد و همچنین از پس هزینه های خود و خانواده اش بربیاید. همچنین ایده ای که ارائه می دهد ظرفیت بالایی در زمینه ی اقتصادی داشته باشد و بتواند شرایط را برای استخدام افراد زیادی فراهم کند.

 

در واقع یکی از مهم ترین موارد، نفع اقتصادی است که یک کارآفرین می تواند برای کشور آلمان داشته باشد؛ به عنوان مثال باید دید که آیا ایده ی اقتصادی که کارآفرین ارائه کرده، در کشور آلمان اشباع شده است یا نیاز به آن همچنان وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کارآفرینی آلمان

برای این که بتوانید ویزای کارآفرینی دریافت کنید و پس از آن درخواست اقامت دهید باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 

 • بیزینس پلن
 • مدارک تحصیلی
 • فرم درخواست ویزای کارآفرینی
 • پاسپورت
 • گواهی سابقه کار
 • ارائه گردش حساب
 • ایده ی تامین مالی
 • و برای افراد بالای 45 سال؛ دریافت نامه ی امکان اشتغال از سفارت آلمان
 

پس از ارائه ی مدارک بالا؛ دولت فدرال، اتاق بازرگانی، اداره ی کسب و کار و همچنین اداره ی امور مهاجران در رابطه با اعطا یا عدم اعطای ویزا و اقامت به شما تصمیم گیری می کنند.                        

بیزینس پلن یا برنامه ی تجاری در ویزای کارآفرینی آلمان

برای دریافت ویزای کارآفرینی به تدوین بیزینس پلن نیاز دارید. بیزینس پلن یا همان برنامه تجاری، شامل بخش های مختلفی است که باید با توجه به هدف شما نوشته شود.

بیزینس پلن در کارآفرینی آلمان دارای 10 بخش مختلف است:

بیزینس پلن در کارآفرینی آلمان

توضیحاتی در رابطه با خودتان

در ابتدا لازم است که در رابطه با شخصیت و خصوصیات خود توضیح بدهید و توضیحاتی نیز در رابطه با این که چه موسساتی می توانند به شما کمک کنند و چه دلایل قانع کننده ای برای تایید صلاحیت شما برای این کار وجود دارد ارائه بدهید.

ایده های شما

در این بخش باید توضیح دهید که کسب و کار و هدفتان از ارائه ی طرح کارآفرینی در آلمان چیست.

خدماتی که ارائه می دهید

در این بخش باید بنویسید که با ارائه ی طرح شما چه خدماتی شامل حال دولت و مردم آلمان می شود. هم چنین توضیح دهید که چگونه قرار است از پس مشکلات مشتری خود در آلمان بربیایید.

بازار هدف

یکی از موارد الزامی در تمام بیزینس پلن ها، بازار هدف می باشد. در این بخش باید بیان شود که هدف شما چه مشتریانی هستند و نیاز اصلی آن ها چه می باشد.

بازار رقیب

در این قسمت باید عنوان شود که چه کمپانی ها و شرکت هایی با شما رقابت خواهند کرد و شما چه برتری هایی نسبت به آن ها دارید.

مکان کسب و کار

مکان کسب و کار از این نظر اهمیت دارد که کدام شهر برای ارائه ی طرح شما مناسب تر است و مردم کدام بخش آلمان به خدمات شما نیاز بیشتری دارند.

میزان تقاضا

در طرح کسب و کار باید بیان شود که چه چیزی باعث می شود محصولات شما بیشتر فروخته شوند و تقاضا برای آن ها افزایش یابد. همچنین حجم بازار و سهم شما از این بازار تعریف می شود.

منابع انسانی

در این بخش باید عنوان کنید که شما به عنوان ایده پرداز، چه نقشی خواهید داشت و هسته ی اصلی کسب و کارتان چه افرادی می باشند. همچنین بگویید چه ظرفیتی برای استخدام افراد در این کار وجود دارد.

موفقیت و شکست

در این بخش باید شرایط و عوامل موفقیت و شکست طرح بررسی شوند و همچنین فرصت ها و تهدید ها نیز شناسایی گردند.

شرایط حقوقی

در بخش آخر باید مطرح گردد که شرکت شما در چه بخشی فعالیت می کند و چه نوع شرکتی است. همچنین باید ذکر کنید سهامداران چه افرادی هستند و روند قانونی کسب و کار شما به چه صورت خواهد بود.

 

برای آگاهی کامل از شرایط ویزای کارآفرینی در کشور آلمان با مشاوران ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین تماس حاصل فرمایید.

حداقل سرمایه برای کارآفرینی در آلمان

یکی ازمهم ترین سوالات کارآفرینان برای شروع کار در آلمان، حداقل سرمایه مورد نیاز جهت راه اندازی کسب و کار جدید در این کشور است. در پاسخ به این سوال باید گفت این مبلغ در ابتدا به بیزینس پلن و نوع کارآفرینی شما بستگی دارد. زیرا همانطور که در پاراگراف های قبل گفته شد، یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای کارآفرینی در این کشور داشتن بیزینس پلن مورد تایید است. هر بیزنس پلنی هم حداقل سرمایه خاص خود را برای اجرا نیاز دارد.

اما به طور کلی حداقل سرمایه برای کارآفرینی در آلمان از طریق ثبت شرکت 50 هزار یورو است که شما می توانید برای این کار با چند نفر دیگر شریک شوید. اما اگر قصد دارید به تنهایی یک شرکت در آلمان به ثبت برسانید و کارآفرین برتر آن باشید، به حداقل 25 هزار یورو سرمایه احتیاج دارید.  

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که علاوه بر حداقل سرمایه، لازم است هزینه یکسال زندگی و اداره کردن شرکت را با خود وارد آلمان کنید. هزینه های اداره یک شرکت مستقل در این کشور معمولا به شرح زیر است:

 

 • هزینه یک سال اجاره دفتر
 • حقوق یکسال مدیر عامل شرکت که خودتان هستید
 • حقوق یکسال کارمندان شرکت
 • و سایر هزینه ها مانند خرید تجهیزات، اینترنت، تبلیغات و …

پیشنهاد مقاله: کار در آلمان

سوالات متداول

دارای کسب و کار مستقل باشد
یکی از شرکای مدیریتی اصلی یک شرکت باشد
یکی از شریک های مالی یک شرکت باشد
و یا مدیر اجرایی یک شرکت باشد

برای دریافت ویزای کارآفرینی به تدوین بیزینس پلن نیاز دارید. بیزینس پلن یا همان برنامه تجاری، شامل بخش های مختلفی است که باید با توجه به هدف شما نوشته شود.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

6 پاسخ

  1. به طور کلی حداقل سرمایه برای کارآفرینی در آلمان از طریق ثبت شرکت 50 هزار یورو است.

 1. من سه ماهه پیش درخواست فرستادم سفارت آلمان(مشاغل پر درآمد بلو کارت و…) اولش ایمیل تایید و کد رو فرستادن هنوز خبری نشده. از کجا باید پیگیری کنم که در چه وضعیتی هست؟ از تو سایت پیام پیگیری فرستادم دو روزه جواب نیومده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در ایسلند
کار در ایسلند

یکی از امن‌ترین کشورهای جهان که مهاجران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند، کشور ایسلند است؛ اما نکته مهم این است که مهاجرت بدون اشتغال

بیشتر
کار در انگلستان
کار در انگلستان

اگر به فکر کار در انگلستان هستید، باید بدانید مسیری که پیش روی شما است، به ‌سادگی اشتغال در سایر کشورها نیست. روندی که باید

بیشتر
کار در امارات
کار در امارات

کشور امارات به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته غرب آسیا، هرساله مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کند. کشور امارات از نظر اقتصادی بسیار

بیشتر