ارزیابی مدارک در آلمان

چه کسی به ارزیابی مدارک در آلمان نیاز دارد؟

اگر تحصیلات فنی و حرفه ای و یا مقطع کارشناسی ارشد را در خارج از کشور آلمان به پایان رسانده باشید ، ممکن است لازم باشد مدارک تحصیلی خود را به طور رسمی ارزیابی کنید تا اجازه کار در حرفه مربوطه در آلمان را داشته باشید. این امر به حرفه شما و کشور مبدا بستگی دارد.

حرفه های خاص که نیاز به ارزیابی مدارک دارد

شما فقط در صورت داشتن مدارک تحصیلی خاص می توانید در برخی حرفه های خاص در آلمان فعالیت کنید. به عنوان مثال، این مورد در مورد بسیاری از مشاغل خدمات درمانی، مشاوره حقوقی، تدریس در مدارس دولتی و مهندسی صدق می کند. همچنین مقررات خاصی برای کارفرمایان کارشناسی ارشد در رشته های خاص وجود دارد که مثلا به عنوان مدیر یک تجارت می باشند و آن را اداره میکنند.

 

اگر می خواهید در یکی از این حرفه های خاص و حساس مشغول به کار شوید، همیشه به ارزیابی مدارک در آلمان جهت گواهی شناخت رسمی مدارک تحصیلی خارجی خود – بدون در نظر گرفتن کشور مبدا خود، نیاز دارید. در مورد حرفه های تنظیم شده، تصمیم گیری در مورد ارزیابی مدارک به طور معمول طی روشی که برای اعطای مجوز برای انجام حرفه لازم است، اتخاذ می شود.

فرم مشاوره رایگان

ارزیابی مدارک در آلمان

منظور از حرفه های خاص یا reglementierte Berufe چیست که نیازمند ارزیابی مدارک دارد؟

در آلمان reglementierte Berufe به رشته هایی که نیاز به ارزیابی دارد گفته می شود. این بدان معناست که آلمانی ها و غیر آلمانی ها تنها در صورت داشتن صلاحیت بسیار مشخص مجاز به کار در این حرفه ها هستند. این امر به عنوان مثال در مورد پرستاران، پزشکان، معلمان و وکلا صدق می کند. همچنین در صورتی که به عنوان کارآفرینان خود اشتغالی کار کنند، در مورد برخی از صنعتگران و زنان مشخص نیز صدق می کند.

 

افراد دارای مدرک تحصیلی خارجی که مایل به کار در آلمان در حرفه خاص هستند، نیاز به ارزیابی مدارک حرفه ای  و تحصیلی خود را دارند. می توانید چک کنید که آیا رشته شما نیاز به ارزیابی مدارک در آلمان دارد یا خیر؟

حرفه های که نیاز به ارزیابی مدارک ندارند ممکن است نیاز به تشخیص شماره گیری داشته باشند

بیشتر حرفه ها در آلمان نیاز به ارزیابی مدارک ندارند. بعنوان مثال این مشاغل شامل شغل هایی است که به عنوان مثال در سیستم دوگانه آموزش حرفه ای یا همان آوسبیلدونگ به دست می آیند و بسیاری از حرفه ها که به مدرک دانشگاهی نیاز دارند. برای مثال به شما اجازه می دهد در آلمان به عنوان یک اقتصاددان در تجارت، مهندسان و مخترعات در حوزه آی تی و کامپیوتر و یا حتی نانوایی کار کنید، نیازی به داشتن مدارک تحصیلی خارجی خود ندارید. به رسمیت شناختن مدارک حرفه ای خارجی یا مقایسه آن با مدرک دانشگاهی معمولاً شرط لازم برای صدور ویزا برای شهروندان کشورهای ثالث است. کشورهای سوم کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا ، EEA و سوئیس هستند.

ارزیابی مدارک برای رشته های زیست شناسی و فیزیک

هیچ روشی برای ارزیابی مدارک تحصیلات دانشگاهی برای رشته های مانند زیست شناسی، فیزیک یا زبان شناسی نشود، زیرا برای حرفه هایی که نیازمند ارزیابی دارند یا صلاحیت های دریافت شده در سیستم دوگانه آموزش حرفه ای یا همان اوسبیلدونگ وجود دارد.

 

افراد یک کشور ثالث با داشتن چنین مدارک تحصیلی عالی ملزم به اثبات اینکه مدارک تحصیلی خارجی آنها در آلمان ارزشمند است باید ارزیابی شود و در پی آن با یافتن شغل اجازه اقامت خود را دریافت کنند. در این خصوص برای ارزیابی مدارک خود از طریق ZAB اقدام کنید و برای تکمیل اطلاعات و ارزیابی مدارک میتوانید از طریق بانک اطلاعاتی دفتر مرکزی برای آموزش های خارجی یا همان ZAB استفاده کنید.

ارزیابی مدارک در آلمان

ارزیابی مدارک اتحادیه اروپا

حتی برای اتباع اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس ،ارزیابی مدارک نیز می تواند مفید باشد. در هنگام درخواست شغلی، هنگام تغییر شغل یا حتی هنگام مذاکره در مورد حقوق، سودمند باشد. گواهی ارزشیابی به زبان آلمانی به کارفرمایان این امکان را می دهد که مهارت ها و دانش متخصصان واجد شرایط بین المللی را سریعاً تشخیص دهند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

2 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید برای رشته روانشناسی هم نیاز به ارزیابی مدارک در آلمان هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر