گرانی دلار و مهاجرت

گرانی دلار و مهاجرت

یکی از مهم ترین مسائل روز مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور می باشد. این مشکلی است که می تواند تحت تأثیر عوامل زیادی قرار بگیرد. هر چیزی که نرخ مهاجرت را کاهش دهد اهمیت بسیار زیادی را دارد. خروج نیروی کار ماهر صدمات جبران ناپذیری را به کشور وارد می کند. یکی از عواملی که نرخ مهاجرت را تحت تاثیر قرار می دهد نرخ ارز است. رابطه بین نرخ ارز و مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. چنانچه در خصوص گرانی دلار و مهاجرت سوالی دارید پیشنهاد می کنیم که آن را در انتهای این مقاله برای کارشناسان ما در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

گرانی-دلار-و-مهاجرت

مشکل مهاجران ایرانی و آسیب های آن

مهاجرت به معنای تغییر سرزمین برای بقا است و این پدیده در سال های اخیر نگرانی هایی را در ایران ایجاد کرده است. مهاجرت از ایران به معنای ترک نیروی کار ماهر است. نیرویی که برای تاثیرگذاری و همکاری در جامعه لازم است و اکنون آنها به جای ایجاد ارزش افزوده در کشور، قصد دارند از پتانسیل شخصی خود در کشورهای دیگر استفاده کنند. مهاجرت از سوی دیگر به معنای خروج سرمایه مالی از کشور است.

 

هر گونه مهاجرت مستلزم داشتن مقدار مشخصی پول است که باید قبل از عزیمت به واحد پول کشور مقصد تبدیل شود. بنابراین با مهاجرت هر فرد، سرمایه ای به صورت پول از کشور خارج می شود. 

اینها تنها بخشی از معایب مهاجرت برای هر کشوری می تواند باشد. در مورد ایران، آمارهای متناقض و نگران کننده وجود دارد. ما قصد داریم که نگاه دقیق تری به مهاجرت داشته باشیم تا بتوانیم با بررسی آمار و علل آن، در مورد رابطه ارز و مهاجرت نتیجه گیری خوبی را داشته باشیم.

 

در ایران در حال حاضر نرخ مهاجرت چیزی در حدود 1.5 درصد است.

 

ما در ادامه این مقاله به بررسی شرایط گرانی دلار و مهاجرت و دریافت اقامت کشورهای اروپایی و آمریکایی خواهیم پرداخت و همچنین شرایط دریافت تابعیت این کشورها را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سونامی مهاجرت در ایران

یکی از نکات مهم آمار مهاجرت از ایران، اغراق های باورنکردنی است که در سایت های مختلف اینترنتی به چشم می خورد که گاهی تناقض هایی را ایجاد می کند. اما حقیقت چیست؟ در واقع، منشأ این آمارهای اشتباه گاهی به جوامع مهاجر برمی‌گردد، که آمارهای مهاجران را اغراق‌آمیز ارائه می دهند و فضای احساسی‌تری را ایجاد می‌کنند تا تمایل آنها به مهاجرت افزایش یابد.

 

آمار واقعی نشان می دهد که نرخ مهاجرت به ازای جمعیت در کشور حدود 1.5 درصد است که با میانگین جهانی 3.2 درصد هنوز فاصله چندانی دارد و خوشبختانه این نیز در حال کاهش است. بنابراین، ایجاد سونامی مهاجرت و آمارهای مشابه تنها به ایجاد افکار منفی در جامعه منجر می شود.

 

مهمترین دلایل مهاجرت از ایران چیست؟

بدون شک شناخت صحیح علل و عوامل موثر بر مهاجرت افراد، کلید اصلی کاهش نرخ مهاجرت است. تردیدی نیست که عوامل زیادی بر تمایل افراد به مهاجرت تاثیر می گذارد،.

بر اساس آمار موثق جهانی، «تبعیت از خانواده» عامل 49 درصد از کل مهاجرت های ایرانیان در سال 1376 بوده است، که حدود 10 درصد از مردم نیز به دلیل «پیدا کردن کار» و 7 درصد به دلیل «داشتن زندگی بهتر» ایران را ترک می کنند. این آمار همچنین نشان می دهد که بیش از نیمی از مهاجران ایرانی بالای ده سال از نظر اقتصادی فعال یا نیمه اقتصادی در داخل کشور هستند.

 

با توجه به این دلایل و آمار به این نتیجه می رسیم که فارغ از سیاه نمایی ها، وضعیت ایران از نظر مهاجرت اگرچه نامطلوب است، اما به هیچ وجه بحرانی نیست.

مهاجرت

رابطه نرخ ارز و مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور

در ابتدا باید گفت که هیچکس با افزایش نرخ ارز در کشور موافق نیست. اما نباید از این نکته غافل شد که افزایش نرخ ارز مزایا و معایبی هم دارد. می خواهیم بدانیم که تغییر نرخ ارز چه کمکی به این امر می کند، زیرا کاهش مهاجرت در کشور معادل حفظ منابع مالی و انسانی غنی است و آیا این به رشد و توسعه کشور کمک می کند؟

 

تجربه و آمار در واقع نشان داده است که با افزایش نرخ ارز، مهاجرت به خارج از کشور کاهش پیدا کرده است. اما چگونه این امر اتفاق افتاده است؟ بدون شک مهمترین مانع مهاجرت ناتوانی در تامین هزینه های مهاجرت می باشد. از آنجایی که سفر به کشور دیگری مستلزم همراه داشتن پول در واحد پولی کشور مقصد است، این امر می تواند مانعی در این زمینه باشد.

 

زمانی که یکی از اعضای خانواده به طور مثال فرزند خانواده برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می کند وی نیاز به تامین مالی است. این در حالی است که در خیلی از مواقع هزینه های تحصیل از داخل کشور تامین می شود. تاثیر نرخ ارز بر این مورد نیاز به بررسی بیشتری دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

مهاجرت با هدف دانشجویی در کشوری دیگر به امکانات مالی نیاز دارد. داشتن تمکن مالی در هنگام اخذ ویزای دانشجویی اهمیت ویژه ای دارد و رقم آن بر اساس کشور مقصد و دانشگاه آن نیز می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، حداقل 42000 دلار برای تحصیل در رشته حسابداری در یک دانشگاه معمولی در استرالیا مورد نیاز است.

 

بنابراین سرمایه مورد نیاز برای دریافت این ویزا با افزایش نرخ ارز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. یا مثلا برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در کانادا حداقل سرمایه 210000 دلار کانادا که شامل 10000 دلار و معادل 2.100 میلیارد تومان می باشد نیاز است. به طور خلاصه، با وجود مشکلات فراوان، تفاوت بین واحد پولی در خارج و ریال موجب جلوگیری از مهاجرت سرمایه انسانی به خارج از کشور شده است.

 

عدم مهاجرت به خارج به معنای استفاده بیشتر از استعدادهای بومی برای رشد و به کمال رساندن سرزمین اصلی است که این تنها با تلاش های همگانی محقق می شود. خوشبختانه در سال های اخیر نه تنها نرخ مهاجرت ایرانیان به دلایل ذکر شده کاهش یافته است، بلکه بیش از 4700 فارغ التحصیل ایرانی به ایران بازگردانده شده اند. از این تعداد 340 نفر استاد دانشگاه و 135 کارآفرین هستند. 

گرانی دلار در ایران

بحران جهش ارز در کشور ایران که با بحران گرانی دلار شناخته می شود، فرآیند سقوط آزاد ارزش ریال ایران در برابر دلار است که در حدود ماه های اول سال 1390 و شهریور 1391 آغاز گردید و این امر تا پایان سال 1390 نیز ادامه داشت.

 

سال های اول رانی در بهمن ماه 1391 بود که با گرانی دلار به دومین اوج خود رسید. طی یک سال و نیم از سال 1368 تا 1369 به برخی افراد بیش از 20 میلیارد دلار از منابع ایران برای مداخله در بازار ارز پرداخت شد.

 

در بهار 1397 قیمت دلار در ایران از مرز 5800 تومان گذشت به طوری که تا اواسط تیرماه 97 هر دلار حدود 9000 تومان معامله می شد. اوایل مرداد 97 به 12 هزار تومان، اواسط شهریور 97 به 14 هزار تومان و اوایل مهر 97 به 19 هزار تومان رسید.

 

پس از این بحران، ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا و سایر ارزهای جهانی به پایین ترین سطح خود در تاریخ رسید. کاهش ارزش پول ایران در حالی که واکنش های بسیاری را در داخل کشور به همراه داشت، بازتاب های زیادی در خارج از ایران را نیز به همراه خود آورد. تا جایی که در مناظره های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باراک اوباما آن را نشانه موفقیت فرآیند تحریم ایران توصیف کرد.

 

در 14 دی ماه 1396 قیمت دلار فروخته شده در صرافی ها 13380 تومان اعلام شد. در 16 دسامبر 2009، موسسه مالی بین المللی اعلام کرد که ذخایر ارزی ایران به 73 میلیارد دلار می رسد که در بهار سال جدید کاهش شدیدی را از خود نشان داد. پس از تحریم ها در بهار 1399، روند نزولی ریال ایران دوباره به اوج خود رسید و قیمت دلار در حدود سه ماه به بالای 2500 تومان افزایش یافت. در بهار همان سال نیز هر دلار در بازار تهران بالغ بر 19000 تومان معامله می شد. همچنین قیمت هر دلار در بازار آزاد 23 تیرماه 23 هزار تومان و 20 مهرماه 99 چیزی در حدود 31 هزار تومان نیز رد و بدل گردید.

 

لطفا سوالات خود را در مورد گرانی دلار و مهاجرت از طریق ایمیل موسسه مهاجرتی کاربین به آدرس [email protected] ارسال کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

مهاجرت از ایران

مهاجرت و آمار آن یک موضوع مهم در ایران است. پس از انقلاب 1357، موج های متعددی از مهاجرت در ایران آغاز شد. موج اول به دلایل سیاسی بلافاصله پس از انقلاب ایران در سال 1978 به سمت ایالات متحده آمریکا انجام گردید.

 

موج دوم به دلایل سیاسی و ایدئولوژیک در اوایل دهه شصت قرن چهاردهم و سپس به سمت اروپا، موج سوم به دلایلی مانند بهبود کیفیت زندگی و رفاه در روابط با کشورهایی مانند کانادا و استرالیا و موج چهارم به دلایل سیاسی و از سال 1388 آغاز گردید.

 

در سال های اخیر بحران های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در ایران خود را در مقیاس سطح ملی نشان داده اند. همراه با بلایای طبیعی، مشکلات زندگی در کشور در طی این سالها تشدید یافته است. این شرایط انگیزه مردم را برای مهاجرت از ایران افزایش داده است. ارزیابی‌های زیادی از خسارات هنگفت مهاجرت سرمایه‌داران و فرار مغزها از ایران صورت گرفته است که برخی از آنها توسط منابع رسمی ایران تایید شده است.

مهاجرت-از-ایران

تاریخچه مهاجرت ایرانیان

با انقلاب ایران، ابعاد مختلف مهاجرت از ایران از جمله تعداد مهاجران، طبقه، علل مهاجرت، گروه های سنی و غیره دستخوش تغییرات عمیقی شده است. تنها بین سال های 1980 تا 1985 ده ها هزار ایرانی از کشورهای غربی درخواست پناهندگی کردند.


مهاجرت ایرانیان به کشورهای غربی در این زمانه را می توان به دوره های متمایز تقسیم کرد. دوره اول از تابستان 1357 آغاز شد و تا زمستان 1358 ادامه یافت. اکثر کسانی که در این دوره از ایران خارج شدند به نوعی با حکومت پهلوی در ارتباط بودند. آنها بیشتر به آمریکا، کانادا یا فرانسه مهاجرت کردند. اندکی بعد موج بزرگی از مهاجرت در میان اقلیت‌های مذهبی ایرانی (یهودیان، ارمنی‌ها و آشوری‌ها) رخ داد و بیشتر آنها نیز راهی کشور آمریکا شدند.


با شروع جنگ بین ایران و عراق، ویژگی های ایرانیان مهاجر تغییر قابل توجهی یافت. از اواسط دهه 1980، تعداد زیادی از جوانان طبقه متوسط و نسبتاً ثروتمند و شهرنشین ایرانی به دلایل اجتماعی و سیاسی به آمریکا و اروپا به ویژه به کشورهایی مانند بریتانیا، سوئد و دانمارک، نروژ و سپس آلمان و فرانسه مهاجرت کردند. در میان مهاجران ایرانی، کسانی که به آمریکا مهاجرت کردند از نظر اقتصادی و اجتماعی موفق تر بودند.


اکثر ایرانیان مقیم آمریکا دارای تحصیلات عالی هستند و در مقایسه با ایرانیان تنها دو اقلیت هندی و تایوانی از وضعیت تحصیلی بهتری برخوردارند. متوسط درآمد ایرانیان در ایالات متحده با 36000 دلار، حدود 20 درصد بالاتر از میانگین است. در پایان جنگ ایران و عراق، ایرانیان همچنان در حال مهاجرت بودند و این روند متوقف نشده است. در سال های اخیر یکی از مهمترین کشور هایی که مقصد ایرانیان مهاجر بوده است، ترکیه بوده است که بسیاری از آنها غیر قانونی به این کشور مهاجرت کردند.


بر اساس آمار وزارت کشور ترکیه، تعداد ایرانیان غیرقانونی دستگیر شده توسط پلیس ترکیه از 2128 نفر در سال 1995 به 17280 نفر در سال 2000 افزایش داشته است.

مقصد مهاجران ایرانی

آمریکا مقصد اصلی مهاجرت از ایران است. ترکیه، امارات متحده عربی، کانادا، آلمان، مالزی، سوئد، انگلستان، کویت و استرالیا پس از آمریکا نیز به ترتیب بیشترین مهاجران ایرانی را دارند. در بین کشور های جهان، آلمان به دلیل شرایط مهاجرتی خاص مانند قوانین فنی حرفه ای، ثبت شرکت و شرایط تحصیل آسان، سهم بیشتری از مهاجران ایرانی را به خود اختصاص داده است. 

مقدار سرمایه برای مهاجرت

گفته می شود کل سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور در سال 2000 بالغ بر 1.3 تریلیون دلار بوده است. در سال 2000، خبرگزاری مرکزی ایران اعلام کرد که ایرانیان بین 200 تا 400 میلیارد دلار در آمریکا، چین و اروپا سرمایه گذاری داشته اند. 

علاوه بر این، در سال 2006، مهاجران ایرانی در مجموع بیش از 2 میلیارد دلار درآمد داشتند. بر اساس گزارش بی بی سی، ایرانیان بریتانیایی از نظر اقتصادی بسیار موفق بودند، به طوری که 24.19٪ از ایرانیان در بریتانیا در مشاغل پردرآمد کار می کنند.

دلار-آمریکا

نتیجه گیری

تلاش دولت و مردم کشورمان برای رشد و توسعه ایران ضروری است. ایران کشوری با طیف وسیعی از افراد تحصیل کرده است. مردم ایران با اعتماد به نفس و سخت کوشی برای تحقق رویاهای خود و جامعه‌شان در تلاش هستند.

مهم‌تر از آن، وجود و حفظ این مرزها و قابلیت‌های در درون آن‌ها موضوع مهمی است که همه نهادها باید برای دستیابی به آن تلاش کنند تا بستری برای رشد عمومی، تعالی و پتانسیل توسعه بیشتر ایجاد شود. 

امروزه این مرز و بوم در اختیار جوانان و سرمایه داران قرار دارد. به امید روزی که شاهد آن باشیم که تلاش همه هموطنان برای تعالی ایران باشد نه در کشور های دیگر.

سوالات خود را در مورد گرانی دلار و مهاجرت در پایان این مقاله مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن با بررسی شرایط شما به سوالات شما پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان در مورد گرانی دلار و مهاجرت از وکیلان و کارشناسان ما در امور مهاجرت به کشورهای اروپایی در موسسه کاریابی بین المللی کاربین با شماره تلفن های 28111107 – 021 و یا 22654650 در تماس باشید.

سوالات متداول

با در نظر گرفتن تمامی معیارهای اصلی کیفیت زندگی، تحصیل، کار و … در کشور مقصد، بهترین کشورها در سال جاری با توجه به هزینه های دلار در حال حاضر کانادا، استرالیا، فرانسه، پرتغال و سنگاپور می باشند. با این اوصاف به شما پیشنهاد می کنیم که با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید تا آنها شما را در جریان بهترین کشور متناسب شما با توجه با شرایط شما و گرانی دلار قرار دهند. 

در حال حاضر چندین روش مهاجرتی وجود دارد که متقاضیان بسته به کشور مقصد می توانند از طریق آنها اقدام کنند. رایج ترین روش های مهاجرت قانونی عبارتند از: مهاجرت دانشجویی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تولد، مهاجرت از طریق راه اندازی کسب و کار و مهاجرت از طریق کارآفرینی.

پروسه مهاجرت اینکه چقدر طول می کشد بسته به شرایط فردی، انتخاب و کشور مقصد شما خواهد داشت. به طور کلی این پروسه بسته به مدت زمان تهیه مدارک، اخذ رضایت یا دریافت پیشنهاد شغلی، مدت دریافت ویزا از 4 ماه تا 2 سال است. لطفا توجه داشته باشید که در برخی از کشورها مانند آلمان، بیشتر برای رسیدگی به درخواست‌های ویزا زمان لازم است، اما دریافت ویزا برای کشورهایی مانند کانادا سریع‌تر و آسان‌تر است. ارائه سریعتر مدرک زبان همچنین به تسریع روند کلی مهاجرت به شما کمک می کند و افرادی که مهارت های زبانی خوبی ندارند باید زمان بیشتری را برای روند مهاجرت خود طی کنند.

برای درخواست مهاجرت، شما لازم است که مدرک زبان ارائه دهید و به طور کلی زندگی در یک کشور خارجی بدون دانش کافی از زبان می تواند دشوار باشد. البته، شما می توانید برای مهاجرت به کشورهایی مانند قبرس که نیازی به مدرک زبان ندارند، مهاجرت کنید و یا اینکه مدتی را صرف مطالعه زبان انگلیسی در کشور مورد نظر خود در کالج کنید. علاوه بر این، بسیاری از برنامه های سرمایه گذاری مهاجرت، مانند خرید ملک، نیازی به مهارت زبان ندارند.

هر روش مهاجرت پیچیدگی خاص خود را دارد که بسته به شرایط فردی ممکن است متفاوت باشد. اما به طور کلی مهاجرت دانشجویی نسبت به روش های دیگر فرآیند ساده تری است و ریسک ویزا کمتری دارد. با این حال، بهتر است شرایط هر فرد را به دقت بررسی کنید تا بهترین روش مناسب پیدا شود.

هر یک از روش های مهاجرت هزینه های مختلفی مانند هزینه رسیدگی به ویزا، وجوه، ترجمه مدارک و غیره را دارد که لازم است متقاضیان آن را پرداخت کنند. با این حال، مهاجرت کاری و خانوادگی از مقرون به صرفه ترین اشکال مهاجرت می باشند. همچنین می توانید با رزومه ای قوی بورسیه های مختلف دریافت کنید و در هزینه های خود نیز صرفه جویی داشته باشید تا مجبور نباشید هزینه زیادی را برای مهاجرت تحصیلی خود خرج کنید.

تنوع روش های مهاجرت، سن افراد را تنها یکی از معیارهای مهاجرت کرده است. بسته به اینکه در کدام گروه سنی قرار دارید، می توانید روشی را پیدا کنید که مناسب شرایط شما باشد و بر اساس آن عمل کنید. اما در روش های آموزشی و مهاجرت کاری که دو روش مهارتی رایج هستند، سنین 18 تا 35 سالگی (برای مهاجرت دانشجویی) و 24 تا 45 سالگی (برای مهاجرت کاری) سنین مناسب تری هستند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر