کاریابی در عمان

کاریابی در عمان

کشور عمان به دلیل داشتن وضعیت اقتصادی خوب، مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است. به همین دلیل جهت آشنایی شما با نحوه کاریابی در عمان این مطلب را آماده کرده‌ایم. معرفی موسسات کاریابی، وضعیت اشتغال در عمان، نرخ بیکاری، میزان حقوق و مزایا، نحوه گرفتن ویزای کاری و شرایط استخدام در عمان را در ادامه بررسی می‎کنیم.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

کاریابی-در-عمان

شرایط اقتصادی و نرخ بیکاری در عمان

اولین کاری که متقاضی برای کار کردن در خارج از کشور باید انجام دهد، بررسی نرخ بیکاری آن کشور است. اگر کشوری نرخ بیکاری بالایی داشته باشد، نمی توان برای استخدام در آنجا امیدوار بود. نرخ بیکاری عمان نسبت به خیلی از کشورها بهتر است. بنابراین می‎توان برای کاریابی در عمان اقدام کرد. کشور عمان، کشوری ثروتمند است و به دلیل داشتن ذخایر نفتی زیاد، توانسته است رتبه دهم ثروتمندترین کشورها را به خود اختصاص دهد.

 

عمان روزی بیش از 5 میلیون بشکه نفت صادر می‌کند و درآمد زیادی از این طریق به دست می‎آورد. به همین دلیل است که دولت از مردم مالیاتی دریافت نمی‎کند. میزان حقوق کارکنان در کشور عمان در حوزه‎های مختلف کاری بالاست و از طرفی هزینه‎های زندگی گران نیستند. بنابراین مردم در عمان به راحتی می‎توانند به موفقیت مالی برسند. در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور عمان به 3 درصد رسیده است و به این معنی است که کشور عمان نیاز شدیدی به نیروی کار دارد.

کاریابی در عمان

برای کاریابی در عمان اولین قدم پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب است. متقاضی در قدم اول باید با یک کارفرمای عمانی صحبت کند و در صورتی که به توافق رسیده باشند، می‎تواند سایر مراحل را انجام دهد. سخت‌ترین مرحله کاریابی در عمان، پیدا کردن کارفرمایی است که با متقاضی قرارداد کاری ببندد. برای پیدا کردن کار در کشور عمان و اشتغال، روش‎های مختلفی وجود دارد که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

 

 اگر کارفرما با کارجو به توافق برسد، قرارداد کاری با او می‎بندد. کارجو با در دست داشتن این قرارداد و مراجعه به سفارت عمان درخواست خود را برای ویزای کاری ثبت می‎کند. بعد از تشکیل پرونده بعد از مدت کوتاهی (حداکثر تا 1 ماه) برای کارجو ویزا صادر می‎شود و می‎تواند به عمان سفر کند.

کاریابی در عمان با ویزای توریستی

یکی از روش‎های کاریابی در عمان این است که کارجو با استفاده از ویزای توریستی به کشور عمان سفر کند و به صورت حضوری در جلسه با کارفرما در رابطه با استخدام حرف بزند. در این صورت اگر کارجو بتواند کارفرما را راضی به استخدام کند، می‎تواند به ایران برگردد و برای ویزای کاری اقدام کند. کارفرمای عمانی برای استخدام یک خارجی در داخل عمان میزان سابقه و تخصص او را بررسی می‎کند. همچنین از او گواهی عدم سوءپیشینه می‎خواهد. در ضمن میزان تسلط او به زبان عربی یا انگلیسی را هم می‎سنجد.

ویزای-کاری-عمان

کاریابی در عمان از ایران

با استفاده از سایت‎های اینترنتی مانند لینکدین یا indeed می‎توان کارفرماهای عمانی را پیدا کرد. علاوه بر سایت‌های اینترنتی، برخی از آژانس ‎های کاریابی در ایران در زمینه کاریابی در عمان برای ایرانیان فعالیت می‎کنند. کارجو رزومه خود را در اختیار آژانس کاریابی قرار می‎دهد. آژانس کاریابی هم رزومه‎ هایی که دریافت می‎کند را در اختیار کارفرمایان عمانی قرار می‎دهد. در صورتی که رزومه کارجو با موقعیت شغلی همخوانی داشته باشد، پیشنهاد کاری دریافت می‎کند. 

برای پیدا کردن کار از طریق موسسات کاریابی، نیازی به حضور فیزیکی در عمان ندارید و از داخل ایران هم می‎توانید کار پیدا کنید. این موسسات هر یک سایت معتبری دارند که کارجو می‎تواند به سایت مراجعه و ثبت نام کند. بعد از ثبت نام کارجو باید رزومه خود را برای کارفرماهای عمانی ارسال کند و در صورتی که رزومه او مرتبط با موقعیت شغلی بود، پیشنهاد شغلی دریافت می‎کند.

مشاغل پرتقاضا در کشور عمان

قبل از اقدام برای کاریابی در عمان باید میزان تقاضا برای شغل موردنظر بررسی شود. عمان کشوری کم جمعیت است که نیروی متخصص داخلی ندارد. به همین دلیل است که اکثر نیروهای این کشور از خارج استخدام می‎شوند. شغل‎های مربوط به شرکت‎های نفت و گاز بیشترین تقاضای شغلی را در عمان دارند و در حال حاضر کارگران خارجی زیادی در این شرکت‎ها کار می‎کنند. به غیر از صنایع نفت و گاز، کشور عمان در زمینه شغل‎های پزشکی هم افراد بسیاری را استخدام کرده است.

 

 

در حال حاضر بیمارستان‎ها و کیلینیک‌های زیادی در عمان تاسیس شده‎اند که نیاز به پزشک، پرستار و سایر مشاغل حوزه پزشکی دارند. حقوقی که دولت عمان برای شاغلین حوزه سلامت در نظر گرفته است، بسیار بالاست. در ضمن مالیاتی هم از این افراد دریافت نمی‎شود. در ادامه سایر شغل‎های پرتقاضا در کشور عمان را به شما معرفی می‎کنیم:

 

 

 • شغل جوشکاری
 • کار در هتل
 • برق کار
 • معلم زبان انگلیسی
 • راننده
 • مدیر پروژه
 • منشی
 • بازاریابی
 • دندانپزشک
 • وکیل
 • سرآشپز
 • صندوقدار
 • چشم پزشک
 • پرستار
 • مهندس معماری
شرکت-های-کایابی-عمان

ویزای کاری عمان

برای اقامت کاری در عمان، لازم است که متقاضی ویزای کاری داشته باشد؛ در غیر این صورت از ورود او به خاک عمان جلوگیری می‎شود. در ادامه تمامی شرایط لازم برای گرفتن ویزای کاری کشور عمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. لازم به ذکر است که متقاضی باید تمامی شرایطی که در ادامه ذکر می‎کنیم را داشته باشد تا بتواند ویزای کاری خود را بگیرد.

 

اولین شرط برای دریافت ویزای کاری داشتن دعوت نامه از کارفرما یا قرارداد است؛ بعد از این شرط متقاضی باید تمامی شرایط دیگر را داشته باشد تا بتواند ویزای کاری عمان را بگیرد. یکی از شرایط مهم در گرفتن ویزای کاری جهت کاریابی در عمان، شرایط سنی کارجو است. اگر کارجو زیر 21 سال سن داشته باشد، با درخواست او برای ویزای کاری عمان موافقت نخواهد شد.

شرایط صدور ویزای کاری

شرط دیگر دادن ویزای کاری در کشور عمان این است که قرارداد کاری یا دعوت نامه، از طرف کارفرمایی باشد که عمانی است و کسب و کارش به اندازه کافی معتبر باشد. همچنین متقاضی دریافت ویزای کاری عمان باید ابتدا فرم خود را برای درخواست ویزا پر کند. در این فرم اطلاعات مختلفی از جمله مشخصات هویتی و سایر موارد وارد می‎شود. بعد از پر کردن فرم، متقاضی ویزای کاری عمان آن را امضا می‎کند و به افسر یا مامور سفارت تحویل می‎دهد.

 

یکی دیگر از مدارک بسیار مهم در گرفتن ویزای کاریابی در عمان این است که حتما متقاضی باید رزومه خود را کامل نوشته باشد و همراه سایر مدارک ضمیمه کند. همچنین عکس‌های پاسپورتی به اندازه‌ای که خواسته می‎شود باید همراه مدارک ضمیمه شده باشند. معمولا بیشتر از 6 عکس از متقاضی خواسته نمی‎شود. گذرنامه معتبر یکی از مدارک مهم و الزامی برای ویزای کاری است. گذرنامه‎ای که متقاضی تحویل می‎دهد باید حداقل 6 ماه اعتبار و 2 صفحه خالی داشته باشد.

 

برای گرفتن ویزای کاریابی در عمان لازم است که کارجو از قبل مدارک شناسایی خود را به زبان انگلیسی یا عربی ترجمه کرده باشد تا برای گرفتن ویزا مشکلی نداشته باشد. علاوه بر آن داشتن گواهی نامه پزشکی که سلامت کارجو را تایید کند، برای گرفتن ویزا لازم است. در صورتی که کارجو سابقه کاری داشته باشد، مدارک مربوط به سابقه کاری خود را باید به سفارت ارائه دهد.

ویزای همراه و کاریابی در عمان

کسی که با استفاده از روش کاریابی در عمان توانسته است ویزای این کشور را بگیرد، در صورتی که متاهل باشد، می‎تواند برای همسر و فرزندانش هم ویزای کشور عمان را بگیرد. برای کاریابی در عمان و گرفتن ویزا، در صورتی که کارجو متاهل باشد، باید هزینه ویزای خانواده خود را پرداخت کند. علاوه بر آن باید مدارک شناسایی تمام اعضای خانواده خود را به زبان انگلیسی یا عربی ترجمه کند.

 

برای اثبات نسبت همسر با کارجو، از متقاضی خواسته می‎شود تا سند ازدواج و ترجمه آن را به سفارت ارائه دهد. لازم به ذکر است که کارجو تنها می‎تواند برای فرزندان زیر 18 سال خود ویزای عمان را بگیرد. فرزند بعد از گرفتن ویزای عمان از امکانات تحصیلی و خدمات درمانی بهره‌مند می‎شود. همچنین در صورتی که تمایل داشته باشد، می‎تواند در عمان کار کند یا تحصیلات خود را در مقاطع دانشگاهی ادامه دهد.

ویزای-همراه-عمان

درآمد مشاغل مختلف در عمان

کشور عمان به طور کلی حقوق بالایی برای کارمندان در نظر می‎گیرد و مالیاتی هم از مردم گرفته نمی‎شود. درآمد در عمان به گونه‎ای است که برای تمامی مخارج زندگی کافی است و حتی مردم می‎توانند بخشی از آن را پس‎انداز کنند. در ادامه متوسط درآمد مشاغل مختلف در کشور عمان را می‎بینید:

 

 • حسابدار 1197 ریال عمان در ماه درآمد دارد.
 • میزان حقوق آشپز رستوران در عمان ماهیانه بیش از 14 هزار ریال عمان است.
 • صندوقدار رستوران تقریبا ماهی هزار ریال عمان درآمد دارد.
 • مدیران در کشور عمان حقوق بیشتری می‎گیرند. حقوق مدیران در کشور عمان کمتر از 3 هزار ریال عمان نیست.
 • پزشکان هم در لیست پردرآمدترین مشاغل کشور عمان قرار دارند.
 • معلمان در کشور عمان ماهیانه بیش از هزار ریال عمان دریافت می‎کنند.

کاریابی در عمان برای پزشکان

کسانی که فارغ التحصیل رشته‎های پزشکی هستند، نسبت به سایر مشاغل راحت‎تر می‎توانند در کشور عمان کار پیدا کنند. به این دلیل که عمان کشور کوچک و کم جمعیتی است و از طرفی با کمبود شدید نیروی متخصص در زمینه مشاغل پزشکی و سلامت روبه‌روست. کشور عمان در حال حاضر طرح‎های تشویقی زیادی برای جذب نیروهای متخصص دنیا برای کار در عمان انجام داده است. برای مثال پزشکان و پرستاران در عمان از مالیات معاف هستند. به‌علاوه مسکن و سایر تسهیلات برای آن‎ها توسط کارفرما تامین می‎شود.

 

 

پزشکان و پرستارانی که قصد کاریابی در عمان دارند، در مرحله اول باید یک کارفرمای عمانی پیدا کنند و درباره کار با او به توافق برسند. بعد از توافق و بستن قرارداد کاری، ویزای کاری برای کارجو صادر خواهد شد. نکته‎ای که پزشکان و پرستاران برای کاریابی در کشور عمان باید بدانند این است که برای استخدام در کشور عمان حتما باید در آزمون پرومتریک شرکت کنند. در صورتی که نمره قابل قبولی را کسب کرده باشند، می‎توانند ویزای کاری مخصوص پزشکان را بگیرند.

 

پزشکان برای کار در عمان باید در آزمون پرومتریک شرکت کنند

آزمون پرومتریک آزمونی است که برای اولین بار در کشور آمریکا برگزار شد. این آزمون شامل سوالاتی از رشته‎های تخصصی هر فرد است. علاوه بر سوالات تخصصی، از 4 مهارت زبان انگلیسی هم سوال طرح می‎شود. هدف از برگزاری این آزمون بررسی صلاحیت متقاضیان برای کاریابی در عمان است. آزمون پرومتریک برای هر رشته سوالات تخصصی جداگانه دارد. برای مثال سوالات متخصصین چشم پزشکی با پزشک عمومی متفاوت است.

 

 

آزمون پرومتریک در کشور ایران برگزار نمی‎شود و متقاضی کاریابی در کشور عمان باید برای امتحان دادن به یکی از کشورهای ترکیه، عمان، قطر، دبی، ارمنستان، گرجستان و غیره سفر کند. لازم به ذکر است که ثبت نام اولیه این آزمون به صورت اینترنتی است و برای ثبت نام لازم است که متقاضی هزینه‎ای پرداخت کند. هزینه ثبت نام در آزمون پرومتریک نسبت به کشور و محل برگزاری، متفاوت است. به طور کلی هزینه آزمون بین 175 تا 225 دلار است.

ویزای-کادر-درمان-در-عمان

کاریابی مهندسان در عمان

شغل‎های مهندسی از پرتقاضاترین مشاغل در کشور عمان هستند. مهندسانی که قصد کاریابی در عمان دارند، می‎توانند از موسسات کاریابی که در همین مطلب معرفی کردیم استفاده کنند. به‌علاوه در صورت امکان می‎توانند با استفاده از ویزای توریستی به کشور عمان سفر و به صورت حضوری با کارفرماهای عمان صحبت کنند. مهندسین برق، الکترونیک، کامپیوتر، مکانیک و به ویژه صنایع نفت و گاز در عمان در لیست مشاغل پرتقاضا قرار دارند. کسانی که از طریق کار مهندسی به عمان سفر می‎کنند، ویزای موقت 2 ساله می‎گیرند و بعدا می‎توانند دوباره آن را تمدید کنند. لازم به ذکر است که در کشور عمان از مهندسین مالیاتی گرفته نمی‎شود.


حداقل سابقه کار برای مهندسان 3 سال است.

 

سابقه کاری مهندسین در استخدام آن‎ها تاثیر دارد. حداقل سابقه کاری برای مشاغل مهندسی در کشور عمان 3 سال است. در ضمن متقاضی کاریابی در عمان از طریق شغل مهندسی باید مدرک زبان انگلیسی یا عربی داشته باشد. از آن‌جایی که زبان انگلیسی در کشور عمان به عنوان زبان دوم استفاده می‎شود، نیازی به داشتن مدرک عربی نیست و بیشتر ایرانیان به سراغ یادگیری زبان انگلیسی می‎روند. مدارک زبان انگلیسی مورد تایید اداره کار کشور عمان برای پذیرش شاغلین خارجی در حوزه مهندسی، آیلتس و تافل هستند. حداقل نمره زبان برای استخدام مهندس در عمان هم 5.5 است.

ویزای-مهندسان-در-عمان

کاریابی در عمان برای مشاغل ساده

بسیاری از متقاضیان کاریابی در عمان سوال می‎کنند که آیا می‎توان بدون داشتن تحصیلات آکادمیک به عمان رفت و کار کرد؟ جواب مثبت است. در این قسمت به بررسی دو نوع مشاغل می‎پردازیم. ابتدا درباره مشاغل ساده صحبت می‏کنیم که نیاز به تخصص زیادی ندارند و بعد از آن سراغ بررسی مشاغل فنی می‎رویم. کشور عمان یکی از کشورهایی است که توریست‎های زیادی به آن رفت و آمد می‎کنند. بنابراین صنعت هتل‌داری و رستوران در این کشور بسیار پررونق است.

 

 

در کشور عمان مشاغل مربوط به هتل‌داری و رستوران بسیار زیاد هستند. افرادی که تحصیلات یا سابقه کار حرفه‎ای ندارند، می‎توانند از طریق کارفرما در مشاغلی مانند گارسون، مهماندار، سالن‌دار و سایر مشاغل ساده مربوط به گردشگری فعالیت داشته باشند. افرادی که در این حوزه شاغل می‎‏شوند، از حقوق و مزایا برخوردار هستند. بعلاوه بیمه هم به آن‎ها تعلق می‎گیرد.

 

 

نوع دیگری از مشاغل هستند که فرد بدون تحصیلات دانشگاهی با کمک تجربه خود، سال‎ها در یک حوزه متخصص شده است. برای مثال جوشکاران، تعمیرکاران و برقکاران در این گروه قرار می‎گیرند. پیشنهاد ما به این دسته از متقاضیان کاریابی در عمان این است که حتما در یک دوره کوتاه مدت فنی حرفه ای شرکت کنند و مدرک بگیرند. این مدرک نشان می‎دهد که متقاضی برای حرفه خود آموزش دیده است و توانایی لازم برای اشتغال در کشور عمان را دارد.

 

درباره مدرک زبان هم باید گفت که اگر متقاضی بتواند ثابت کند که زبان انگلیسی یا عربی را می‎داند، از او مدرک زبان نمی‌خواهند. برای مثال کسی که قصد کار کردن در شغل رانندگی را داشته باشد، از او انتظار نمی‎رود که زبان انگلیسی را در سطح پیشرفته بداند.

ویزای-مشاغل-ساده-در-عمان

مزایا و معایب کار در عمان

مزایای کار در عمان

با کاریابی در عمان ویزایی که برای کارجو صادر می‎شود، موقتی است. معمولا ویزاهای کار در عمان تا 2 سال اعتبار دارند. یکی از معایب کار در کشور عمان این است که بعد از چند سال کار کردن در عمان، ویزای موقت او به دائم تبدیل نمی‎شود. در حالی که در کشورهای اروپایی مانند سوئد، بعد از 5 سال کار کردن ویزای موقت به ویزای دائم تبدیل می‎شود و فرد اقامت دائم خود را می‎گیرد.

 

مزیتی که کار در کشور عمان دارد این است هزینه های زندگی در آن نسبت به تهران و کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. طبق آمارهایی که منتشر شده‎اند، هزینه زندگی در کشور عمان نسبت به تهران 27 درصد ارزان‎تر است. از طرفی دولت عمان ثروتمند است و از اغلب مردم مالیات نمی‎گیرد. مزیت بسیاری خوبی که کار و زندگی در کشور عمان دارد، این است که نرخ وقوع جرم در این کشور بسیار پایین است و مردم آرامش و امنیت زیادی دارند.

 

مردم کشور عمان رفتار بسیار دوستانه و مودبانه ‎ای با خارجی ها دارند. جالب است بدانید که از حدود 5 و نیم میلیون جمعیتی که در کشور عمان زندگی می‎کنند، حدود 2 میلیون نفر خارجی هستند که برای کار و زندگی در عمان ویزا گرفته‎اند. با کار و زندگی در عمان، در صورتی که متاهل باشید، می‎توانید فرزند خود را در مدارس کشور عمان ثبت نام کنید. سیستم آموزشی مدارس در عمان در سطح کشورهایی مانند آمریکا و استرالیاست. در کشور عمان مدارس بین المللی زیادی یافت می‎شوند که می‎توانید فرزند خود را در آنجا ثبت نام کنید.

 

کیفیت بالای خدمات درمانی و آموزشی

دانش آموزان از همان دوران ابتدایی زبان انگلیسی را یاد می‎گیرند و در کلاس‎های بعدی آموزش کتاب‎ها به زبان انگلیسی خواهد بود. با اینکه کیفیت آموزش در کشور عمان بسیار بالاست، ولی هزینه تحصیل دانش آموزان رایگان نیست. بنابراین در صورتی که متاهل هستید، حتما باید با کارفرمای خود درباره کمک هزینه تحصیل فرزند خود صحبت کنید.

 

خدمات درمانی در کشور عمان کیفیت بسیار بالایی دارند. پزشکان و پرستاران در بیمارستان‎ها و مراکز درمانی از سراسر دنیا حضور دارند. 

 

با توجه به این‌که کارفرما باید کارمند خود را بیمه کند، خدمات درمانی در کشور عمان برای او رایگان خواهد بود. در صورتی که فرد بیمه نداشته باشد، هزینه‎های درمان را باید خودش پرداخت کند. مزیت دیگر کار کردن در عمان این است که شما به راحتی می‎توانید با سایر همکاران خود در عمان ارتباط برقرار کنید. بیشتر مردم عمان در استان مسقط قرار دارند. این استان به عنوان پایتخت کشور عمان شناخته می‎شود و از نظر مساحت خیلی بزرگ نیست.

 

با کار کردن در عمان می‎توانید بخشی از درآمد خود را پس‌انداز کنید و ماشین بخرید. هزینه خرید ماشین در عمان ارزان است. از طرفی هزینه سوخت برای خودروها در کشور عمان ناچیز است. چون عمان کشوری نفت خیز است و روزانه چندین میلیون بشکه نفت را به کشورهای خارجی صادر می‎کند. با اینکه هزینه خرید ماشین در عمان ارزان است، اما نرخ تصادفات در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکا بالاتر است.

 

معایب کار در عمان

یکی از معایب زندگی در کشور عمان این است که هزینه کالاهای غربی بسیار زیاد است. کشور عمان کشور مسلمانی است اما آزادی مذهب دارد. کسانی که مسلمان نیستند، می‎توانند غذاهای غیر اسلامی را خریداری کنند ولی هزینه این غذاها در عمان گران است. یکی دیگر از معایب کار کردن کشور عمان این است که افراد آزادی تغییر شغل ندارند. اگر نیروی کار خارجی برای تغییر شغل فعلی خود اقدام کند، تا 2 سال از کار در عمان محروم می‎شود.

جمع‌بندی

عمان کشوری مرفه با اقتصادی قوی است که کارکنان در آن حقوق بالایی دریافت می‎کنند. در کشور عمان از بیشتر شاغلین مالیات گرفته نمی‎شود. همچنین هزینه زندگی در کشور عمان نسبت به بسیاری از کشورها از جمله ایران ارزان‌تر است. در عمان افراد با قیمت کمتری می‎توانند خانه و ماشین دلخواه خود را بخرند. تمامی این مزیت‎ ها باعث شده است تا ایرانیان زیادی برای کاریابی در عمان اقدام کنند. کسانی که قصد گرفتن ویزای کاری عمان را دارند، در ابتدا باید از یک کارفرمای عمانی جاب آفر یا پیشنهاد کاری بگیرند. سپس مدارک خود را به زبان انگلیسی ترجمه کنند و به سفارت عمان ارائه دهند. در صورتی که تمامی مدارک کامل بود، ویزای کاری حداکثر تا 1 ماه بعد صادر می‎شود.

مقاله پیشنهادی : کار در عمان

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی