ویزا فرانسه

ویزای فرانسه

همه شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید حتماً در نظر دارید تا برای مهاجرت به فرانسه اقدام کنید و هنوز نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید. افراد بسیاری هستند که به دلایل مختلفی قصد مهاجرت به این کشور را دارند. می‌توانید برای تحصیل، کار و یا تنها برای اقامت به این کشور مهاجرت کنید؛ اما مهم این است بدانید بسته به ملیتی که دارید و باتوجه‌به نوع هدفی که در پی آن به فرانسه سفر می‌کنید، لازم است تا قبل از هر کار برای گرفتن ویزای فرانسه اقدام کنید.

البته تنها مهاجرت و اقامت در فرانسه نیاز به ویزا ندارد؛ حتی برای سفر و بازدید چندروزه نیز شما باید از مقامات این کشور ویزا دریافت کنید. همه نیاز به این ویزا ندارند. آنچه باعث می‌شود تا شما نیازمند ویزا باشید ملیتی است که دارید و محلی از فرانسه است که تمایل دارید از آن بازدید کنید.

فرم مشاوره رایگان

ویزای فرانسه چه شرایطی را نیاز دارد

آنچه خواهید خواند:

برای ورود به خاک فرانسه شرایط را مهیا کنید

حتماً به‌خوبی می‌دانید اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیازی به ویزا ندارند و تنها با نشان‌دادن مدرک شناسایی خود می‌توانند به فرانسه وارد شوند. اتباع سایر کشورها اگر تصمیم دارند تا از بندر وارد فرانسه شوند باید گذرنامه معتبری را ارائه کنند که حداقل 3 ماه تا پایان تاریخ انقضای آن باقی مانده است. علاوه بر پاسپورت باید ویزای فرانسه را هم تحویل دهید تا اجازه ورود پیدا کنید.


شما باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد برای اقامت خود در فرانسه بودجه کافی دارید. در کنار همه این مدارک ارائه بلیت رفت‌وبرگشت نیز نباید فراموش شود. افسر مرزی که این مدارک را بررسی می‌کند تصمیم نهایی را در مورد ورود شما به خاک فرانسه خواهد گرفت. باید او را قانع کنید که چه هدفی از رفتن به فرانسه دارید و قرار است تا چه مدت در این کشور باقی بمانید و در این مدت محل سکونت شما کجا خواهد بود؟

ویزای فرانسه مناسب خود را انتخاب کنید

مناسب‌ترین ویزا برای شما کدام است؟

قبل از هر اقدامی باید بدانید که کدام ‌یک از انواع ویزاهایی که دولت فرانسه صادر می‌کند، مناسب شما است. نگران نباشید؛ زیرا این کار بسیار ساده است. اگر در یک دوره 6 ماهه تصمیم دارید که کمتر از 90 روز به فرانسه یا سایر کشورهای حوزه شینگن بروید و تنها بازدیدی از این کشور داشته باشید، ویزای شینگن مناسب شما است. در واقع ویزای شینگن شامل عبور از فرودگاه فرانسه، شرکت در جلسه کاری، قرار ملاقات خانوادگی، گردشگری، دوره آموزشی کوتاه‌مدت و مواردی ازاین‌دست است.

 

هر خواسته دیگری که به‌غیراز موارد ذکرشده دارید، باید برای دریافت ویزای فرانسه اقدام کنید؛ اما اگر تصمیم دارید به هر دلیل دیگری بیش از 90 روز در این کشور بمانید باید مجوز اقامت طولانی‌مدت را دریافت کنید. این ویزا برای کار، تحصیلات یا زندگی به شما اعطا خواهد شد.

ویزای فرانسه و ویزای شینگن تفاوت دارند

مجوز کار موقت چیست؟

اگر تصمیم دارید تا فعالیت‌های مالی را با ویزای شینگن فرانسه در کشور مربوطه انجام دهید، باید مجوز کار موقت دریافت کنید. تنها زمانی نیاز به این مجوز کار ندارید که بخواهید در رویدادهای ورزشی، فرهنگی، علمی و هنری یا در گفتگوها و سمینارها شرکت کنید. عضویت در گروهی که برای تهیه یک اثر سینمایی به فرانسه می‌روند هم نیازمند این مجوز نیست. برای مدلینگ یا حضور در فرانسه به‌عنوان یک کارگر خانگی، مدیریت، بیمه یا تدریس به‌عنوان استاد مدعی نیز نیاز به این مجوز ندارید.


هر هدف دیگری به‌غیراز موارد ذکر شده نیازمند این است که حتماً این مجوز کار را کسب کنید. مجوز کار حتماً باید توسط کارفرما برای شما اخذ شود و نزدیک به 10 تا 15 روز نیاز به زمان دارید تا این مجوز به شما داده شود. فرم ممهور ابتدا به کارفرما و سپس به متقاضی ارسال می‌شود و او اجازه ورود از بندر فرانسه را دارد. در ادامه به گام‌هایی می‌پردازیم که برای دریافت ویزای فرانسه باید بردارید.

برای دریافت ویزا و رفتن به فرانسه دقت کنید

گام اول را بردارید

زمانی که تصمیم دارید ویزای فرانسه را دریافت کنید، لازم است تا برخی از مراحل را طی کنید. این مراحل باید به‌درستی پشت سر گذاشته شوند. کوچک‌ترین اشتباهی در این زمینه می‌تواند باعث رد شدن درخواست شما شود. بهتر است با کمک مشاوران مجرب مؤسسه کاربین این مراحل را طی کنید تا مطمئن شوید که همه مراحل را به‌درستی طی کرده‌اید. این مراحل را با هم بررسی می‌کنیم

کدام سفارتخانه به شما کمک خواهد کرد؟

ویزای فرانسه خود را باید به کنسولگری و سفارتخانه‌ای ارسال کنید که در کشور شما قرار دارد؛ اما اگر قصد سفر به چندین کشور را دارید، از سفارتخانه‌ای کمک بگیرید که بیشترین اقامت را در آن کشور خواهید داشت. بسته به اینکه در کدام کشور بیشترین اقامت را دارید و اینکه کدام کشور اولین مقصد شما است، باید ویزای همان کشور را دریافت کنید.

فرم پر کنید

فرمی را باید پر کنید تا بتوانید آن را برای سفارت فرانسه ارسال کنید. این فرم را در اینترنت نیز می‌توانید پیدا کنید. تنها نکته این است فراموش نکنید اطلاعاتی را پر کنید که کاملاً درست و صادقانه هستند. این اطلاعات باید کاملاً با اسناد و مدارکی که ارائه می‌دهید هم‌خوانی داشته باشند؛ در غیر این صورت هیچ شانسی برای پذیرش نخواهید داشت. فرم را دو بار چاپ کرده و هر دو را امضا کنید.

سفارت مناسب را پیدا کنید تا گام اول را به‌درستی بردارید

مدارک خود را تکمیل کنید

بسته به ویزایی که قرار است دریافت کنید نوع مدارکی که باید آماده کنید با یکدیگر متفاوت خواهند بود. ابتدا باید مشخص کنید کدام نوع ویزای فرانسه مناسب شما است و سپس بر همان اساس بتوانید مدارک خود را تکمیل کنید. بیایید نگاهی به این مدارک بیندازیم:

انواع ویزای فرانسه

• ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن: برای این ویزا باید ویزای معتبر کشوری که قصد سفر نهایی به آن را دارید و همچنین بلیت هواپیمای کشور مقصد را همراه خود داشته باشید.


• ویزای ترانزیت شینگن: این ویزا برای عبور دریایی از فرانسه مناسب است. برای دریافت ویزای معتبر کشور موردنظر، بلیت آخرین کشور مقصد لازم است. برای دریانوردان اصل و کپی کتاب سیمن و نامه از شرکت حمل‌ونقل‌کننده‌ای که شما را دعوت کرده نیز نیاز است. در کنار این موارد دریانوردان باید قرارداد کاری را نیز تسلیم کنند.


• ویزای توریستی شینگن: برای این مورد باید صورت‌حسابی ارائه کنید که برای 6 ماه گذشته باشد و شرح مفصلی بدهید که نشان دهد هدف سفر، محدوده سفر، محل اقامت و فعالیت‌هایی که قرار است انجام دهید چه خواهد بود. البته شرح دهید چگونه هزینه سفر خود را قرار است تأمین کنید.


• ویزای شینگن ویزیتوری فرانسه: این ویزا زمانی به شما داده می‌شود که قصد ملاقات دوستان خود را داشته باشید؛ به همین منظور باید ثابت کنید که تمکن مالی دارید و برای این کار صورت‌حساب بانکی ارائه دهید. ارائه دعوت‌نامه یا نامه حمایت در کنار اثبات رابطه با فردی که این دعوت‌نامه را ارسال کرده است نیز ضرورت دارد. برخی مدارک نیز وجود دارند که میزبان شما باید تهیه کند.

مدارکی که برای پذیرش ویزای فرانسه باید آماده کنید

ویزاهای دیگر فرانسه و مدارکی که باید ارائه دهید کدام است؟

بیایید با هم نگاهی به سایر ویزاهای فرانسه بیندازیم که سوای از ویزای شینگن هستند. این ویزاها به شما کمک می‌کنند تا به‌سهولت به فرانسه بروید و در آنجا اقامت کنید. این ویزاها گزینه‌های زیر را به خود اختصاص داده‌اند:


• ویزای تجاری فرانسه: برای دریافت این ویزا باید از شرکتی که قرار است در آن کار کنید دعوت‌نامه داشته باشید، از کارفرمای خود گواهی دریافت کنید، صورت‌حساب بانکی برای 6 ماه گذشته را ارائه دهید، مجوز تجارت و هزینه‌های اقامت خود را اثبات کنید.


• ویزای پزشکی: گزارش پزشکی که از کشور مبدأ صادر شده، گواهی از بیمارستان در فرانسه، رسید هزینه پزشکی، تأیید رسمی درمان که توسط بیمارستان صادر می‌شود، اثبات توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه پزشکی نیز باید تسلیم شود.


• ویزا برای اهداف فرهنگی، ورزشی، فیلم‌برداری و مذهبی: دعوت‌نامه از ارگان مربوط، بلیت رویداد، شرایط ثبت‌نام، شرح برنامه در فرانسه، اسناد دیگر مربوط به سایر اعضا، اثبات اجراهای قبلی در همه جشنواره‌های قبلی نیز باید ارسال شود.


• ویزای شینگن برای افرادی که همسر فرانسوی دارند: باید ثابت کنید همسرتان تابع فرانسه است و شما رسماً همسر وی هستید. به‌این‌ترتیب می‌توانید برای خود نیز درخواست ویزای فرانسه کنید.

هزینه ویزا فرانسه چقدر است

وقت خود را رزرو کنید!

اکنون که می‌دانید به کدام سفارت باید مراجعه کنید، کدام ویزا مناسب شما است و چه مدارکی را برای دریافت ویزای کشور فرانسه باید ارائه دهید، باید وقتی را رزرو کنید. اغلب سفارتخانه‌ها این امکان را به‌صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهند؛ اما برخی از کشورها نیز از شما می‌خواهند حضوری مراجعه کنید. توجه کنید اگر نوبت را رزرو نکنید، نمی‌توانید به مصاحبه بروید.

برای مصاحبه آماده‌اید؟

زمانی که قرار است به مصاحبه بروید بهتر است قبل از موعد آنجا باشید. کنسولگری فرانسه در این زمینه بسیار حساس است و اگر به‌موقع حاضر نباشید امکان عدم پذیرش شما بسیار بالا خواهد رفت. این مصاحبه ده دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد و باید به سؤالاتی در مورد هدف و مدت اقامت خود پاسخ دهید. اگر درخواست شما تأیید شود، اطلاعات وارد سیستم آنلاین خواهد شد و شما می‌توانید یک نسخه از آن را چاپ کنید. این پروسه نیز نزدیک به ربع ساعت شما را معطل خواهد کرد. پس از دریافت باید فرم را امضا کنید.

چقدر هزینه باید بپردازید؟

زمانی که ویزای فرانسه را درخواست دادید باید هزینه آن را نیز بپردازید. این پرداخت با تحویل یک رسید به پایان می‌رسد و لازم است رسید را در مدارک خود قرار دهید تا در هنگام پردازش مورد بررسی و تأیید قرار گیرد. هزینه‌ای که می‌پردازید بسته به ویزا، ملیت، سن یا هر عامل دیگری می‌تواند متغیر و متفاوت باشد.

ویزای شما اگر رد شد درخواست تجدیدنظر بدهید

ویزا و همه سؤالاتی که باید به آن پاسخ داده شود!

پس از طی همه مراحل ذکر شده نزدیک به 5 تا 20 روز کاری باید زمان به دولت کشور مذکور بدهید تا ویزای فرانسه شما آماده و بررسی شود. البته ویزای طولانی‌مدت ممکن است تا 2 ماه به زمان نیاز داشته باشد. ویزای کوتاه‌مدت به‌قصد بازدید از فرانسه و سایر کشورهای خارج از فرانسه بین 5 روز تا نهایت 3 هفته نیاز به زمان تأیید دارد.


درصورتی‌که ویزای شما رد شود باید درخواست ارزیابی مجدد را به سفارت یا کنسولگری ارسال کنید. البته باید مطمئن باشید که ناعادلانه درخواست شما رد شده است. از زمانی که درخواست تجدیدنظر خود را ارسال کردید، 2 ماه باید منتظر بمانید تا جواب به دست شما برسد. نتایج ممکن است رد غیرمستقیم یا رد مستقیم کمیسیون را شامل شود.


باید بدانید که ویزای شینگن فرانسه بر اساس زمان مجاز ورود و البته تعداد کشورهای موردنظر به چند صورت خواهد بود. ویزای یکنواخت که خود به دو نوع یک ورودی و چند ورودی تقسیم می‌شود. ویزای یک ورودی به شما اجازه سکونت فقط یک‌بار و ویزای چند ورودی به شما اجازه می‌دهد چندین بار به فرانسه بروید و برگردید. ویزا با اعتبار سرزمین محدود ویزایی است که به‌واسطه آن فقط اجازه دارید به فرانسه بروید. این ویزا فقط در کشوری معتبر است که شما در سفارت همان کشور تقاضای اقامت داده باشید.

چه مدارکی باید برای ویزای فرانسه آماده کنید؟

این چند شرط اضافه را نیز در نظر بگیرید

لازم است شما هنگامی که برای دریافت ویزای فرانسه اقدام می‌کنید برخی از نکات را در نظر بگیرید و بر اساس آن‌ها مدارک خود را نیز تنظیم کنید. به‌عنوان‌مثال اگر شاغل هستید لازم است تا حتماً قرارداد استخدام را همراه با حساب بانکی 6 ماه اخیر ارسال کنید. درصورتی‌که قرار است خودتان در فرانسه مشغول به کار شوید و خوداشتغالی کنید باید مجوز کسب‌وکار، صورت‌حساب بانکی 6 ماه اخیر و اظهارنامه مالیات‌بردرآمد را نیز همراه آن بفرستید. دانش‌آموزان و دانشجویان باید مدرک ثبت‌نام و مدارک مرتبط با تحصیل خود را ضمیمه پرونده کنند.


افراد بازنشسته باید صورت‌حساب بازنشستگی 6 ماه اخیر خود را به همراه سایر مدارک موردنیاز در پرونده قرار دهند. بااین‌حال اگر فردی زیر سن قانونی و متقاضی دریافت ویزای کوتاه‌مدت است، باید والدین برای ویزای او درخواست دهند و مواردی مانند گواهی تولد، فرم درخواستی که هر دو نفر امضا کرده‌اند، حکم دادگاه درصورتی‌که حضانت فقط با یک والد است و کپی تأیید شناسنامه یا پاسپورت هر دو را ارسال کنند. درصورتی‌که کودک به‌تنهایی قصد سفر دارد، باید اجازه‌نامه محضری نیز همراه مدارک او باشد.

سخن پایانی

اگر شما هم قصد دارید یکی از اتباع کشور فرانسه شوید یا در کشور فرانسه برای مدتی کوتاه یا طولانی اقامت داشته باشید، باید قبل از هر کاری ویزا دریافت کنید. دریافت ویزای فرانسه کمی سخت و طولانی است و هر اشتباه کوچک، حتی در زمان رفتن به سفارت برای مصاحبه، می‌تواند شما را برای همیشه از اقامت در این کشور محروم کند. 

سوالات متداول

ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن
ویزای ترانزیت شینگن
ویزای توریستی شینگن
ویزای شینگن ویزیتوری فرانسه
ویزای تجاری فرانسه
ویزای پزشکی
ویزا برای اهداف فرهنگی، ورزشی، فیلم‌برداری و مذهبی
ویزای شینگن برای افرادی که همسر فرانسوی دارند

درصورتی‌که ویزای شما رد شود باید درخواست ارزیابی مجدد را به سفارت یا کنسولگری ارسال کنید. البته باید مطمئن باشید که ناعادلانه درخواست شما رد شده است. از زمانی که درخواست تجدیدنظر خود را ارسال کردید، 2 ماه باید منتظر بمانید تا جواب به دست شما برسد. نتایج ممکن است رد غیرمستقیم یا رد مستقیم کمیسیون را شامل شود.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی