ویزا کار گرجستان

ویزای کار گرجستان

گرجستان مانند ترکیه کشوری آسیایی -اروپایی است که از شمال با روسیه و از جنوب با ترکیه مرز مشترک دارد. با توجه به پیشرفت های درخشانی که این کشور طی سال های گذشته در صنایع مختلف به ویژه توریسم داشته، امروزه افراد بسیاری برای اقامت موقت و دائم این کشور از سراسر دنیا اقدام می کنند. یکی از بهترین روش های اقامت در این کشور دریافت ویزای کار است. از آنجایی که ایرانیان اجازه دارند بدون ویزای خاصی و تنها با داشتن پاسپورت برای 45 روز در گرجستان اقامت داشته باشند، یک سفر توریستی به این کشور می تواند مقدمه خوبی برای بررسی شرایط کار و پیدا کردن یک موقعیت شغلی مناسب در این کشور باشد. برای آشنایی با شرایط دریافت ویزای کار گرجستان تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

آشنایی با ویزای کار گرجستان

ویزای کار در گرجستان مجوزی است که به دارنده آن اجازه می دهد تا به عنوان یک نیروی کار ماهر یا خوداشتغال و کارآفرین، فعالیت اقتصادی خود را در این کشور آغاز کند. این تنها یکی از مجوزهای موجود برای مهاجرت به گرجستان است که اتفاقا طرفداران بسیاری دارد. ویزای کار گرجستان براساس هدف اقامتی متقاضی صادر می شود. افراد باید قبل از درخواست این مجوز موقعیت شغلی خود را در این کشور مشخص کنند. این موقعیت می تواند کار کردن برای یک کارفرما گرجی یا کارآفرینی و ثبت شرکت باشد.


علاوه بر این اتباع کشورهای خارجی که مایل به مهاجرت به گرجستان و اشتغال در این کشور هستند، ملزم به رعایت قوانین کلی در زمینه استخدام قانونی و اخذ مجوز کار در گرجستان خواهند بود. اولین قدم برای اتباع خارجی متقاضی کار در این کشور، این است که بدانند آیا به ویزا احتیاج دارند یا خیر. ثانیاً، آن ها باید برای داشتن یک موقعیت شغلی و اقامت در گرجستان درخواست دهند و مجوزی که مشخص کننده مدت اعتبار کار و زندگی در این کشور است را دریافت نمایند.

گرجستان مانند ترکیه کشوری آسیایی -اروپایی است

همانطور که می دانید ایرانیان جزء اتباع خارجی هستند که برای ورود به گرجستان به عنوان یک توریست نیاز به ویزا ندارند ولی اگر بخواهند برای مدت طولانی در این کشور اقامت داشته باشند و کار کنند، باید مجوزهای لازم را دریافت نمایند. در حال حاضر گرجستان میزان مهاجران بسیاری از کشورهای همسایه مانند روسیه، آذربایجان و … است که برای کار وارد آن شده اند. البته تعداد ایرانیان شاغل در آن هم کم نیست.

انواع ویزای کار گرجستان

همانطور که می دانید کشورهای مختلف با توجه به هدف مهاجرتی متقاضیان ویزاهای متفاوتی را در نظر گرفته اند. کشور گرجستان نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای متقاضیان کار در آن ویزای گروه D را صادر می کند. این ویزا بسته به ماهیت کار متقاضی خود به دسته های زیر تقسیم می شود:

 

ویزای D1: طبق قوانین اداره مهاجرت گرجستان، افرادی که قصد دارند به عنوان نماینده یا مشاور شرکت خاصی در این کشور حضور داشته باشند یا با یک کارفرما گرجی قرارداد کاری منعقد کرده باشند، باید برای اجازه کار درخواست ویزای D1 کنند. همچنین افرادی که قصد کارآفرینی در این کشور را دارند مشمول دریافت این نوع ویزا هستند.

ویزای D2: اگر هدف متقاضی از مهاجرت کاری به گرجستان انجام فعالیت های علمی، فرهنگی، ورزشی و یا آموزشی باشد باید برای ویزای D2 اقدام کند. کارآموزان، مترجمان و کارکنان مطبوعات هم برای مهاجرت کاری به این نوع ویزا احتیاج دارند.

ویزای D3: متقاضیانی که قصد دارند برای انجام فعالیت های تحقیقاتی وارد یک موسسه آموزشی یا مرکز تحقیقاتی مجاز در گرجستان شوند، این نوع ویزا را باید دریافت کنند.

در این دسته بندی، ویزای D4 و D5 هم وجود دارد که تحت شرایط خاص صادر می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاوران و وکلای کاربین در ارتباط باشید.

انواع ویزای کار گرجستان

فرآیند دریافت ویزای کار گرجستان

طبق قوانین اداره کار گرجستان کارفرمایی که قصد استخدام یک نیروی خارجی را دارد باید وزارت کار، بهداشت و امور اجتماعی این کشور را مطلع کند و از آن ها مجوزهای لازم را دریافت نماید. معمولا بررسی مدارک و صدور مجوز طی 30 روز انجام می شود. کارفرما طبق قانون موظف است وزارت کار، بهداشت و امور اجتماعی را از استخدام یک مهاجر مطلع کند. . این اطلاعیه ظرف مدت 30 روز از تاریخ انعقاد قرارداد کار به وزارتخانه ارسال می شود.


کارفرما بعد از دریافت مجوز کار آن را برای متقاضی یا همان نیروی کار در نظر گرفته شده ارسال می کند. در نهایت فرد می تواند با مجوز صادر شده و مدارک مورد نیاز به کنسولگری این کشور مراجعه کرده و برای گرفتن ویزای کار گرجستان اقدام کند. پس از تایید درخواست ویزا، متقاضی می تواند به گرجستان سفر کند. به محض رسیدن به گرجستان فرد باید مجوز اقامت خود را از آژانس توسعه خدمات عمومی دریافت کند. همسر و فرزندان متقاضی که همراه او به گرجستان سفر می کنند نیز به مجوز اقامت جداگانه احتیاج دارند که در پاراگراف های بعدی بیشتر در مورد آن صحبت می کنیم. اخذ ویزای کار می تواند اولین قدم برای فردی باشد که علاقه مند به اخذ تابعیت گرجستان است.

فرآیند دریافت ویزای کار گرجستان

شرایط اخذ ویزای کار گرجستان

اولین شرط دریافت ویزای کار گرجستان این است که شما یک موقعیت شغلی مشخص و قانونی در این کشور داشته باشید. برای این منظور یا باید توسط کارفرما و شرکت های مستقر در گرجستان به کار دعوت شوید یا خود به عنوان یک کارآفرین اقدام به راه اندازی کسب و کاری یا ثبت شرکت در آن کنید.


هر یک از روش های گفته شده قوانین و مدارک خاص خود را نیاز دارد. به عنوان مثال همانطور که در پاراگراف قبل توضیح داده شد، گرفتن مجوز کار برای اشتغال در یک شرکت گرجی بر عهده کارفرما شما است و بعد از گرفتن مجوز شما می توانید برای دریافت ویزای کار درخواست دهید. این دو مجوز کاملا از یکدیگر جدا هستند و هر یک مدارک خاص خود را نیاز دارند.
مدارک عمومی مورد‌ نیاز برای اخذ ویزای کار گرجستان عبارتند از:


• گواهی تمکن مالی
• گواهی عدم سوء سابقه
• فیش پرداخت هزینه درخواست ویزا
• فرم پر و امضا شده درخواست ویزای کار
• قرارداد کار با یک شرکت یا کارفرمای گرجی
• گواهی سلامت جسمی برای انجام وظایف محوله
• پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی و اعتبار شش ماهه
• مدارک شناسایی معتبر مانند شناسنامه، کارت ملی و عکس پاسپورتی جدید
• مدارک مربوط به کارآفرینی یا ثبت شرکت در گرجستان (در صورت لزوم)


شما به عنوان یک تبعه خارجی در صورت تکمیل بودن مدارک، می توانید به نزدیکترین کنسولگری گرجستان مراجعه کرده و درخواست ویزای کاری کنید. البته این امکان وجود دارد که قبل از مراجعه حضوری درخواست خود را به صورت الکترونیکی و آنلاین برای کنسولگری گرجستان ارسال کنید. پس از درخواست آنلاین، باید یک نسخه چاپی اضافی از فرم تکمیل شده را به همراه مدارک مورد نیاز به سفارت ارسال کنید. در برخی موارد، متقاضی می تواند این مدارک را به سفارت پست کند. در شرایط خاصی ممکن است مامورین کنسولگری از شما بخواهند به صورت حضوری مدارک را تحویل دهید.


یادتان باشد برای بالا بردن شانس خود و پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب در این کشور، بهتر است حداقل مدرک تحصیلی لیسانس داشته باشید. همچنین داشتن سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی، یکی دیگر از مواردی است که کارفرمایان را مجاب به پذیرش متقاضی می‌ کند. مجوز اقامت برای نیروی کار خارجی در گرجستان معمولا تا یک سال اعتبار دارد و پس از آن تا پنج سال هم قابل تمدید است.

شرایط اخذ ویزای کار گرجستان

ویزای همراه برای خانواده افراد متقاضی کار در گرجستان

افرادی که موفق به دریافت یک موقعیت کاری مناسب در گرجستان می شوند و ویزای کاری این کشور را دریافت می کنند، می توانند سایر اعضای خانواده مانند همسر و فرزندان زیر 18 سال را نیز با خود به گرجستان ببرند. البته این کار هم روال قانونی خاصی دارد و زمان بر است؛ به همین دلیل بهتر است هم زمان با درخواست ویزای کار گرجستان انجام شود تا هر دو با هم به نتیجه برسد.
مهم ترین مدارک برای گرفتن ویزای همراه عبارتند از:

مهم ترین مدارک برای گرفتن ویزای همراه

• سند ازدواج رسمی
• مدارک شناسایی هر یک اعضای خانواده
• پاسپورت جداگانه برای هر یک از اعضای خانواده
• عکس پاسپورتی جدید برای هر یک از افراد خانواده
• اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در گرجستان

طبق قانون اداره مهاجرت گرجستان، افراد معلول یا ناتوان که به متقاضی وابسته هستند و عضو خانواده او محسوب می شوند هم می توانند همراه او به این کشور وارد شوند. در صورت کامل بودن مدارک مورد نیاز سفارت، برای اقامت سایر اعضای خانواده هم مجوز صادر می شود. فرزندان شما اجازه دارند در مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل کنند. اما برای کار کردن هر یک از اعضای خانواده لازم است از سازمان های مربوطه مجوز دریافت کنید.

دریافت اقامت گرجستان با ویزای کاری

گرفتن اقامت هر کشوری قوانین خاص خود را دارد. گرجستان هم به عنوان یک کشور اروپایی برای صدور این مجوز قوانین مشخصی دارد. در حال حاضر یکی از بهترین روش های دریافت اقامت گرجستان مهاجرت کاری است. البته برای دریافت این مجوز متقاضی باید شرایط خاصی داشته باشد؛ به عنوان مثال متقاضی باید برای حداقل 6 ماه آینده گواهی اشتغال به کار یا قرارداد کاری داشته باشد. حتی اگر شخصی مالک شرکت با مسئولیت محدود یا کارآفرین هم باشد، باید مجوز کار او برای 6 ماه آینده معتبر باشد.


از دیگر شرایط لازم جهت دریافت اقامت دائم گرجستان از طریق ویزای کار عبارتند از:
• داشتن محلی مشخص و مناسب برای زندگی
• گردش مالی بیشتر از 50 هزار لار طی یکسال گذشته
• ارائه تمکن مالی کافی و معتبر برای زندگی در گرجستان
• گردش مالی بیشتر از 35 هزار لار در صورت شاغل بودن در مراکز پزشکی یا موسسه های آموزشی

دریافت اقامت گرجستان با ویزای کاری

علاوه بر این برای درخواست اقامت از طریق ویزای کار گرجستان، نیاز به مدارک خاصی دارید که به شرح زیر است:
• کپی پاسپورت
• عکس با مشخصات خواسته شده
• کپی مجوز قانونی اقامت متقاضی در گرجستان با حداقل ۴۰ روز اعتبار
• اسناد مربوط به تعداد کارمندان شاغل در شرکت (در صورت داشتن شرکت)
• سند گردش مالی شغل ایجاد شده یا شرکت ثبت شده با مسئولیت محدود (در صورت خوداشتغالی یا داشتن شرکت)
• داشتن قرارداد کاری یا فعالیت اقتصادی مستقل با حداقل درآمد خالص 1300 لار در ماه (در صورت کارمند بودن)

 

معمولا در سایت سفارت لیست کاملی تحت عنوان مدارک مورد نیاز برای ویزای کار، آورده شده ست اما برای اطمینان بیشتر و کسب اطلاعات دقیق تر می توانید با وکلای کاربین مشورت کنید. موسسه کاربین مجموعه ای حرفه ای از بهترین مشاوران و وکلای کشور است که می تواند از ابتدا تا انتهای مسیر دشوار و پر چالش مهاجرت کاری در کنار شما باشد. 

سوالات متداول

با توجه به توافقات انجام شده بین دولت جمهوری اسلامی و دولت گرجستان، اگر هدف اتباع ایرانی از ورود به گرجستان گشت و گذار در این کشور باشد نیاز به ویزای خاصی ندارند ولی در صورت اشتغال و اقامت طولانی مدت، باید ویزای کار گرجستان را دریافت کنند.

مهم ترین شرط دریافت ویزای کار این کشور داشتن دعوتنامه یا قرارداد کاری از طرف یک کارفرمای گرجی و یا کارآفرینی است. مدارک دیگر عبارتند از فرم درخواست ویزا، مدارک شناسایی، پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوء سابقه، فیش پرداخت هزینه بررسی ویزا و …

بله، خوشبختانه دولت گرجستان به افرادی که ویزای کاری این کشور را دارند اجازه می دهد سایر اعضای خانواده خود را نیز به گرجستان ببرند. برای آشنایی با جزئیات این کار می توانید با وکلای خبره کاربین مشورت کنید.

در حال حاضر یکی از بهترین راه های دریافت اقامت دائم گرجستان، مهاجرت کاری به این کشور است. شما بعد از 5 سال زندگی و کار در گرجستان و پرداخت مالیات، در صورت داشتن شرایط لازم می توانید برای گرفتن اقامت دائم آن اقدام کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

2 پاسخ

  1. سلام. شما با پر کردن فرم مشاوره رایگانمون میتونید شرایطتون رو بررسی کنید . کارشناسانمون در اسرع وقت باهاتون تماس میگیرن و راهنماییتون میکنند .

  2. سلام . چجوری میتونم شرایطم رو برای ویزای کار گرجستان بررسی کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی