ویزای کار آلمان برای افراد متخصص

کشور آلمان از 2022 تعداد نیروهای کار بین‌المللی مورد نیاز خود را برای صنایع گوناگون از 300 هزار نفر به 400 هزار نفر افزایش داده است. بنابراین اخذ ویزای کار آلمان برای افراد متخصص کمی آسان‌تر شده است. از سوی دیگر آلمان در برخی از تخصص‌ها مانند رشته‌های فنی مهندسی از جمله مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و پرستاری دارای کمبود نیرو است. دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص در این حوزه‌ها ممکن است و ما در این مطلب با شرایط دریافت ویزا برای این افراد آشنا می‌شویم.

فرم مشاوره رایگان

اخذ ویزای کار آلمان برای متخصصان دشوار نیست

آنچه خواهید خواند:

انواع ویزای کار آلمان برای افراد متخصص

به‌طور کلی می‌توان ویزاهای کاری آلمان را به دو دسته تقسیم‌بندی کرد؛ ویزای کوتاه مدت و ویزای بلندمدت. اعتبار ویزاهای کوتاه‌مدت از چند روز تا چند ماه است و بیشتر برای سفرهای کاری کوتاه‌مدت استفاده می‌شوند. مهلت ویزاهای بلندمدت بسته به نوع ویزا می‌تواند از چند ماه تا چند سال باشد. در ادامه مهم‌ترین ویزاهای کاری آلمان برای متخصصان را معرفی کرده‌ایم.

ویزای کار آلمان (Employement Visa)

به صورت کلی، برای کار در کشور آلمان باید ویزا بگیرید؛ که لازمه آن، اخذ جاب آفر از یک کارفرمای آلمانی است. از جمله مهم‌ترین شرایط برای دریافت این ویزا داشتن سابقه کار مرتبط، مدرک تحصیلی یا مدرک مهارتی معتبر، مدرک زبان آلمانی و تمکن مالی است.

ویزای جستجوی کار آلمان برای افراد متخصص (Jobseeker Visa)

اگر می‌خواهید در آلمان کار پیدا کنید می‌توانید با اخذ ویزای جستجوی کار آلمان، به مدت شش ماه در آلمان به دنبال کار بگردید. اما اخذ این ویزا به پیش‌نیازهایی مانند داشتن مدرک تحصیلی معتبر، مدرک زبان آلمانی، تمکن مالی برای زندگی در آلمان به مدت شش ماه و حداقل پنج سال سابقه کاری نیاز دارد.

انواع ویزای کار آلمان برای افراد متخصص

ویزای خوداشتغالی و فریلنسری (Self-employed and Freelancer)

اگر سرمایه اولیه کافی دارید، می‌توانید با یک طرح تجاری در کشور آلمان سرمایه‌گذاری کنید و بیزینس خود را راه بیندازید. از مهم‌ترین شرایط اخذ این ویزا داشتن سابقه کار مرتبط، سرمایه و پلن بیزینس است. شما می‌توانید با ویزای فریلنسری کسب و کار خود را در این کشور به راه بیندازید.

بلوکارت یا کارت آبی (Blue Card)

کارت آبی یک مجوز رسمی برای اقامت در کشور آلمان است. شما با استفاده از این ویزا می‌توانید در آلمان به کار و زندگی مشغول شوید. از جمله موارد مورد نیاز برای دریافت بلو کارت، مدرک تحصیلی دانشگاهی و جاب آفر مورد تایید از کارفرماهای آلمانی است. حقوق و دستمزد شما در قرارداد باید حداقل 56800 یورو در سال و برای مشاغلی که کمبود نیروی متخصص دارند حداقل 44304 یورو در سال باشد. یکی از مزایای بلو کارت این است که با داشتن آن تا 3 ماه بعد از اتمام تاریخ قرارداد کاری، می‌توانید در آلمان بمانید. همچنین، با داشتن این مجوز 33 ماه و در بعضی شرایط 21 ماه بعد از اخذ آن می‌توانید اقامت دائمی آلمان را بگیرید.

کارت آبی یک مجوز رسمی برای اقامت در کشور آلمان است.

برنامه انتقال درون‌شرکتی (ICT)

یکی از روش‌های مهاجرت کاری به آلمان برنامه انتقال درون شرکتی (intra-corporate transfer) است که با استفاده از آن می‌توانید در شعبه شرکت خود در آلمان کار کنید. شما باید در جایگاه شغلی مدیر یا نیروی متخصص باشید و توسط این شرکت به اروپا اعزام شوید. در صورتی که شرایط خواسته‌شده را داشته باشید یک ICT Card به شما داده می‌شود که اجازه کار و اقامت در آلمان و بقیه کشورهای عضو اتحادیه اروپایی را به شما می‌دهد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار آلمان برای متخصصان

برای پیدا کردن کار در آلمان می‌توانید از ویزای کار استفاده کنید. ویزای کار انواع مختلفی دارد که هر کدام بسته به نوع آن مدارک متفاوتی می‌خواهد. از جمله مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای انواع ویزاهای کاری در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• دو قطعه عکس
• بیمه سلامت
• مدارک شخصی
• پاسپورت دارای اعتبار
• رسید پرداخت هزینه‌های دولتی صدور ویزا
• رزومه و CV نشان‌دهنده مدارک تحصیلی و سابقه‌کار
• نامه شخصی با توضیح هدف از مهاجرت و مدت اقامت در آلمان

• قرارداد کار یا جاب آفر با جزئیات حقوق ناخالص سالانه و شرح مفصلی از اشتغال در آلمان

 

تا اینجا با انواع ویزای کار و مدراک لازم برای دریافت آن‌ها آشنا شدیم. اگر شما قصد دریافت ویزای کار در آلمان را دارید باید از شرایط لازم برای اخذ آن نیز آگاه شوید. شرایط دریافت هر نوع از ویزای کار نیز با انواع دیگر آن متفاوت است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار آلمان برای متخصصان

شرایط مشترک اخذ ویزاهای کاری آلمان

از جمله شرایط یکسان برای دریافت ویزای کار آلمان می‌توان به تهیه مدارک لازم برای نام‌نویسی ویزا و قرارداد یا پیشنهادی که از طرف یکی از شرکت‌های آلمانی به شما داده شده است اشاره کرد. یک شرط مهم اخذ ویزای کار عمومی و جاب آفر آلمان نیز ارائه مدارکی برای اثبات صلاحیت حرفه‌ای شما است. مدارک دانشگاهی، گواهینامه‌های کسب مهارت، رزومه و مقاله جزو این مدارک هستند.

مراحل دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص

پس از ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری در آلمان باید مراحلی را بگذرانید. این مراحل درخواست ویزای کاری آلمان تا حدودی به روند درخواست دیگر ویزاهای این کشور شباهت دارد. ابتدا باید فرم درخواست ویزای آلمان را تکمیل کنید. سپس، باید وقت مصاحبه آنلاین رزرو کنید که در سایت نمایندگی آلمان در ایران می‌توانید آن را انجام دهید. در صورت تایید درخواست مصاحبه، یک رمز برای شما ارسال می‌شود. پس از تایید درخواست و دریافت رمز باید اطلاعات خواسته شده را در فرم وارد کنید. اطلاعات ثبت شده در فرم وارد سیستم مجازی کنسولگری آلمان می‌شود و شما باید آن را چاپ کنید.


زمانی که شما نسخه چاپی فرم درخواست را بررسی کردید و از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل کردید، باید هزینه‌های لازم برای دریافت ویزای کار آلمان را پرداخت کنید. پس از پرداخت هزینه‌ها، از رسید صادر شده مراقبت کنید تا با استفاده از آن بتوانید درخواست پردازش‌شده را بگیرید. سپس باید اطلاعات بیومتریک که شامل اسکن اثر انگشت است را جمع‌آوری کنید. بعد از انجام این مراحل، درخواست شما در کنسولگری این کشور بررسی می‌شود.

مراحل دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص

دو ویژگی شغل پیشنهادی در آلمان

برای قبول پیشنهادات شغلی در آلمان باید دو مورد را در نظر گرفت. اول این‌که درآمد ناخالص طبق قرارداد باید حداقل استاندارد و معینی را داشته باشد. دومین نکته این است که شغل عنوان شده در قرارداد باید در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان باشد.

اخذ ویزای کار آلمان از طریق کارفرما

اگر یک کارفرمای آلمانی برای شما دعوتنامه پیشنهاد کار را ارسال کرد، این فرصت را از دست ندهید. چرا که این یک فرصت تکرار نشدنی است که برای هر کسی پیش نمی‌آید. پیدا شدن کارفرمای آلمانی و ارسال دعوتنامه از طرف او برای متقاضی دریافت ویزای کار، خبری امیدوارکننده است. زمانی که شما این ویزا را دریافت می‌کنید باید طبق قوانین بعد از ورود به آلمان، فقط برای آن کارفرما که از او دعوت دریافت کرده‌اید کار کنید. درواقع اجازه کار کردن برای کارفرمایی دیگر به شما داده نخواهد شد.

بهترین مشاغل آلمان برای متخصصان

هنگامی که یک شرکت، سازمان یا کارفرما شخصی آلمانی را در کسب‌وکار خود استخدام می‌کند اول به رزومه کاری و میزان تخصص این فرد نگاه می‌کند. افراد متخصصی که دارای تجربه کاری و مدارک معتبر هستند در اولویت استخدام قرار می‌گیرند. در ادامه برخی از برترین مشاغل آلمان برای افراد متخصص را به شما معرفی کنیم.

مشاغل پزشکی و داروسازی

در سال‌های اخیر در آلمان، تقاضا برای جذب نیروی پزشک و داروساز افزایش یافته است؛ مشاغل پزشکی در آلمان جزو شغل‌های پرتقاضا هستند. دلیل این اتفاق بازنشستگی پزشکان سالمند و وجود تعداد زیاد بیمارستان‌ها در این کشور است. این کشور در مقایسه با سایر کشورها، سیستم مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی پیشرفته‌تری دارد.

مشاغل مهندسی در آلمان

آلمان یک کشور صنعتی است که در زمینه مشاغل مهندسی، ماشین‌آلات، تولیدات کارخانه‌ای و محصولات الکترونیکی یکی از برترین کشورها در جهان به شمار می‌آید. با این وجود، مشاغل مهندسی در آلمان از مشاغل مورد نیاز هستند، چرا که این کشور در این زمینه با کمبود نیرو مواجه است. بنابراین در زمینه کارهای مهندسی افراد متخصص خارجی استخدام می‌شوند.

مشاغل پرستاری و مراقبت بهداشتی

افزایش امید به زندگی در یک کشور باعث افزایش جمعیت سالمندان آن نیز می‌شود. با افزایش افراد سالخورده در آلمان، نیاز به مراقبت‌های اولیه پزشکی و پرستاری نیز افزایش می‌یابد. به همین جهت، استخدام افرادی که در این حوزه کار می‌کنند به راحتی انجام می‌شود.

دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص با خدمات کاربین

دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص با خدمات کاربین

هنگامی که شما می‌خواهید با اهداف شغلی به یک کشور دیگر مهاجرت کاری کنید باید درباره شرایط کار در کشور مقصد تحقیق کنید. یکی از این شروط نیز دریافت ویزای کار آلمان است که باید با شرایط اخذ آن آشنا باشید. برای مثال شما می‌توانید ویزای جستجوی کار را دریافت و به مدت شش ماه به دنبال شغل مناسب خود در آلمان بگردید. موسسه کاریابی کاربین دارای سابقه طولانی در زمینه ارائه خدمات صدور ویزا و آماده ارائه خدمات به همه ایرانیانی است که قصد مهاجرت کاری به خارج از کشور را دارند. همچنین کارشناسان ما در این مجموعه آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد مهاجرت کاری هستند.

مقاله پیشنهادی:

جاب آفر آلمان

سوالات متداول

مشاغل پزشکی و داروسازی
مشاغل مهندسی در آلمان
مشاغل پرستاری و مراقبت بهداشتی

ویزای کار آلمان (Employement Visa)
ویزای جستجوی کار آلمان برای افراد متخصص (Jobseeker Visa)
ویزای خوداشتغالی و فریلنسری (Self-employed and Freelancer)
بلوکارت یا کارت آبی (Blue Card)
برنامه انتقال درون‌شرکتی (ICT)

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی