ویزای کار یونان

ویزای کار یونان

یونان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که همواره در صدد جذب نیروهای کاری متخصص و حرفه‌ای است تا به کمک آن‌ها، به رشد و توسعه اقتصادی خود کمک کند. اتباع کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند بدون هیچ گونه محدودیتی برای دریافت ویزای کار این کشور، اقدامات لازم را انجام دهند. در صورتی که کار کردن در یونان برای اتباع کشورهایی به‌غیر از اعضای اتحادیه اروپا، منوط به دریافت ویزای کاری این کشور است. برای دریافت ویزای کار یونان نیز افراد متقاضی باید یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای یونانی دریافت کنند. در این مطلب از کاربین به بررسی شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری این کشور می‌پردازیم.

فرم مشاوره رایگان

دریافت پیشنهاد کاری؛ لازمه صدور ویزای کار یونان

آنچه خواهید خواند:

شرایط دریافت ویزای کار یونان

افراد متقاضی ویزای کار یونان باید ابتدا یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای یونانی دریافت کنند تا بتوانند سایر مقدمات لازم برای اخذ ویزا را انجام دهند. همچنین کارفرمای یونانی قبل از ارسال پیشنهاد کاری برای تبعه خارجی، باید این موضوع را به اثبات برساند که موفق نشده تا نیروی کار مورد نظر خود را در این کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا پیدا کند. با اثبات این موضوع، می‌تواند مجوز لازم برای استخدام فردی خارج از اتحادیه اروپا را دریافت کند و برای آن فرد دعوت‌نامه شغلی ارسال کند.

 

کارفرما بعد از طی مراحل و دریافت تاییدیه لازم از وزارت کار، باید آن را به سفارت کشور یونان در کشوری که فرد متقاضی در آن ساکن است، ارائه داده تا متقاضی ویزای کار بتواند اقدامات لازم برای ویزای کار یونان را انجام دهد. انجام و گذراندن تمامی این مراحل معمولا یک سال به‌طول می‌انجامد. ویزای کار یونان به مدت یک سال اعتبار دارد و درصورتی‌که فرد بخواهد همکاری خود را با کارفرما ادامه دهد، پس از این مدت مجددا باید با کارفرمای خود به توافق برسد و قرارداد کاری خود را دوباره تمدید کند که در این صورت ویزای او نیز مجددا تمدید خواهد شد. افراد در صورتی که بتوانند به مدت 5 سال ویزای خود را تمدید کنند و در این کشور اقامت داشته باشند، می‎توانند اقامت دائم این کشور را به‌دست ‌آورند.

شرایط دریافت ویزای کار یونان

متوسط میزان حقوق دریافتی در یونان

میزان حقوق در این کشور با توجه به میزان ساعت کاری و نوع شغلی که فرد در آن به کار مشغول می‌شود کاملا متغیر است. حداقل حقوقی که در کشور یونان برای افراد وجود دارد، در حدود 385 یورو در هر ماه تعیین شده است و حداکثر حقوق دریافتی برای افراد شاغل 12،595 یورو در ماه می‌باشد. بر اساس آمار و اطلاعات اداره کار یونان، مقدار متوسط حقوق و دستمزد 2،788 یورو در ماه است.

متوسط میزان حقوق دریافتی در یونان

انواع ویزاهای کاری یونان کدامند؟

ویزای کار یونان به افرادی اعطا می‌شود که قصد کار در یونان در مدت زمان بیش از 90 روز به شکل قانونی را دارند. متقاضیان بعد از جمع‌آوری و آماده کردن مدارک معتبر و مورد نیاز، باید آن‌ها را به سفارت یونان ارائه دهند و درخواست ویزای خود را ثبت و هزینه آن را نیز پرداخت کنند. دو نوع ویزای کاری اصلی برای یونان وجود دارند که در ادامه بررسی شده‌اند.

ویزای کار جاب آفر یونان

اولین روش برای دریافت ویزای کار یونان، داشتن یک پیشنهاد شغلی از سوی یکی از کارفرمایان یونانی است. این روش، فرآیندی طولانی دارد؛ چرا که قبل از ارسال پیشنهاد شغلی به اتباع کشورهای دیگر، پیشنهاد کاری باید توسط کارفرما به مدت 3 ماه در این کشور آگهی شود. اگر در این مدت فردی برای استخدام پیدا نشود، در مرحله بعدی شغل مورد نظر مجددا باید به مدت 3 ماه دیگر در سراسر اتحادیه اروپا آگهی شود.


اگر همچنان در این پروسه، فردی برای استخدام در شغل مربوطه پیدا نشد در مرحله سوم کارفرما این اجازه را دارد تا شغل مورد نظر خود را در خارج از حوزه اتحادیه اروپا به اشتراک بگذارد تا اقدامات لازم برای جذب و استخدام نیرو انجام شود. با داشتن پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما، فرد متقاضی می‌تواند ویزای کار یونان را دریافت کند.


وب‌سایت‌های معتبری برای کاریابی در یونان وجود دارند که مشهورترین آن‌ها عبارتند از:
• وب‌سایت FORIS
• وب‌سایت EURO WORK
• وب‌سایت IKIA FRONTIDA – GONTZOU ISMINI

ویزای جاب سیکر یا جستجوی کار یونان

در روش دوم برای مهاجرت کاری به یونان، فرد متقاضی کار در یونان باید ابتدا ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر را دریافت کند. مدت اعتبار این ویزا 6 ماه بوده و فرد پس از اخذ آن می‌تواند وارد کشور یونان شود و شغل مورد نظر خود را جستجو کند. در صورتی که افراد متقاضی بتوانند در این بازه زمانی شغل مد نظر خود را پیدا کنند، پس از اجاره یا خرید ملک در یونان و دریافت اقامت کاری، می‌توانند دیگر اعضای خانواده خود را نیز همراه با خود به این کشور ببرند.

ویزای جاب سیکر یا جستجوی کار یونان

هزینه‌های اخذ ویزای کار یونان

هنگام ثبت درخواست ویزای کار یونان، بدون توجه به نوع این ویزا، فرد متقاضی باید مبلغ مشخصی را به‌عنوان هزینه‌های روال اداری رسیدگی به درخواست و صدور ویزا پرداخت کند. همچنین در صورت منصرف شدن از دریافت ویزا، هزینه‌های پرداخت شده به‌ هیچ عنوان قابل استرداد نخواهند بود. این شرایط حتی در هنگامی که درخواست ویزا رد شده باشد نیز وجود دارد. مقدار هزینه صدور روادید کاری این کشور نسبت به نوع ویزای درخواستی، سن، ملیت فردی و مدت زمان اقامت فرد تعیین می‌شود و متغیر است. هزینه درخواست و صدور ویزای کاری یونان، مبلغ 180 یورو است که 27 یورو نیز بابت هزینه خدمات به ازای هر بار درخواست از متقاضیان دریافت می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار یونان

برای ثبت درخواست ویزای کار یونان و مهاجرت کاری به این کشور اروپایی، متقاضیان باید علاوه بر ارائه پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای یونانی، مدارک و اسناد معتبر و دقیقی را نیز به‌طور کامل جمع‌آوری کنند و ارائه دهند. این مدارک عبارتند از:
• دعوت نامه کاری معتبر از سوی کارفرمای یونانی
• چند قطعه عکس پرسنلی مناسب برای گذرنامه
• بیمه درمانی و سایر مدارک پزشکی
• رزومه کاری کامل
• گواهی عدم سوء پیشینه
• پاسپورت معتبر با حداقل 12 ماه اعتبار و اخذ شده در 10 سال اخیر
• مدارک تحصیلی و مدرک زبان معتبر
• رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در یونان

اخذ اقامت دائم در کشور یونان پس از 5 سال اشتغال و حضور مستمر در خاک یونان برای فرد متقاضی و پرداخت مالیات به‌صورت مرتب، امکان‌پذیر خواهد بود. اخذ تابعیت یونان نیز مانند دیگر کشورها پس از اخذ اقامت دائم اتفاق می‌افتد. پس از گذشت 7 سال از دریافت اقامت دائم یونان اگر که فرد دارای شرایط لازم جهت اخذ پاسپورت و تابعیت یونان را باشد، می‌تواند تابعیت این کشور را اخذ کند. شرایط لازم جهت اخذ تابعیت یونان مانند دیگر کشورها عبارتند از:

شرایط لازم جهت اخذ تابعیت یونان

• اثبات عدم داشتن بدهی مالیاتی
• حضور مستمر 5 ساله در یونان برای دریافت اقامت دائم
• تسلط کامل به زبان یونانی
• گواهی عدم سوء پیشینه و عدم ارتکاب جرم در یونان

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در یونان

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت یونان پس از دریافت ویزای کار این کشور

بعد از جمع‌آوری تمامی مدارک و اسناد معتبری که در ادامه نام برده می‌شوند، متقاضیان باید آن‌ها را به هریک از مراکز خدمات شهروندی یونان که بنام KEP شناخته می‌شوند، ارائه دهند. طبق دستورالعمل ریاست جمهوری یونان، اتباع کشورهای ثالث، وظیفه دارند تا برای اقامت و کار قانونی در کشور یونان تمامی این اسناد را به همراه داشته باشند. این مدارک عبارتند از:


• قرارداد کاری منعقد شده بین کارفرما و فرد به همراه ترجمه آن
• مدرک تحصیلی معتبر دانشگاهی و به همراه داشتن سابقه کاری و ترجمه رسمی آن‌ها
• گذرنامه معتبر
• همراه داشتن گواهی بیمه سلامت فرد متقاضی شغل
• دریافت گواهی بهداشت از یک بیمارستان دولتی
• سند یا مدرک خرید یا اجاره مسکن در کشور یونان
• گواهی تمکن مالی فرد متقاضی
• مدرک اثبات پرداخت هزینه‌های مورد نیاز اداره مالیات یونان

صدور مجوز برای کار در یونان

کسب مجوز کار و مجوز اقامت در یونان برای اشتغال قانونی از موارد ضروری در این کشور پس از دریافت ویزای کار یونان می‌باشد. افراد باید در گام ابتدایی، مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنند و آن را به کارفرمایان خود ارائه دهند تا کارفرمایان بتوانند مجوز کار را برای آن‌ها دریافت کنند. این مدارک عبارتند از:
• 3 قطعه عکس رنگی
• قرارداد کاری متقاضی با شرکت
• نسخه اصلی پاسپورت و نسخه کپی تمامی صفحات آن
• نامه‌ای از شرکت مربوطه برای اثبات نظارت و حمایت آن از متقاضی
• مدارک پزشکی و مدارک بیمه
• شماره مالیات و شماره تامین اجتماعی

دریافت ویزای همراه برای خانواده فرد متقاضی ویزای کار یونان

با توجه به قوانین مهاجرتی موجود در کشور یونان، در صورتی که فردی ویزا و اقامت خود را دریافت کند، می‎‌تواند برای خانواده خود یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز ویزای همراه دریافت کند. افراد متقاضی که به عنوان همراه قصد اخذ ویزای این کشور و الحاق این کشور را دارند باید مدارک زیر را ارائه دهند:
• مدارک هویتی و شناسایی به همراه ترجمه آن‌ها
• اسکن پاسپورت هر یک از همراهان
• گواهی پزشکی و سلامت هر یک از همراهان
• گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
• اسناد ازدواج به همراه ترجمه آن‌ها

دریافت ویزای همراه برای خانواده فرد متقاضی ویزای کار یونان

با کاربین، در زمینه دریافت ویزای کار یونان مشاوره رایگان بگیرید

موسسه کاریابی کاربین، یکی از مراجع تخصصی کاریابی و خدمات دریافت ویزای کاری در ایران است. در مجموعه ما می‌توانید از  جدیدترین قوانین مربوط به مهاجرت کاری به یونان و دریافت ویزای کار این کشور مطلع شوید. همچنین امکان مشاوره رایگان با کارشناسان ما وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای کار یونان می‌توانید با کارشناسان مجموعه ما با شماره 02128111107 در تماس باشید.

سوالات متداول

داشتن مدارکی مانند گذرنامه معتبر، تاییدیه قرارداد کار، گواهی عدم سوء پیشینه، فرم درخواست ویزا و گواهی تاییدیه سلامت الزامی برای اخذ ویزای کار این کشور الزامی است.

براي كار كردن در كشور يونان تنها مهارت زبان انگليسي كافي نیست و شما بايد زبان يوناني را نيز بلد باشید و یا یادگیری آن را شروع کنید.

با ویزای کار یونان تنها خودتان می‌توانید در این کشور حضور داشته باشید. اما می‌توانید پس از دریافت اقامت کاری، برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت کنید.

برای بخش‌های خصوصی در کشور یونان، مقدار حداقل دستمزد قانونی 587 یورو به صورت ماهیانه می‌باشد. حقوق پایه برای یک فرد به عنوان کارمند دولت با تحصیلات عالی اجباری 711 یورو در ماه است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی