یونان

یونان

یونان یکی از کشورهای کوچک اروپایی است که فرهنگ و تاریخ دیرینه‌ای دارد. زندگی در این کشور مزایای زندگی در اروپا را دارد؛ با این تفاوت که هزینه‌های زندگی در آن از دیگر کشورها ارزان‌تر است. در این مقاله به نقاط مثبت و منفی زندگی در این سرزمین می‌پردازیم. کشور مورد بحث با کشورهای ترکیه، مقدونیه شمالی و آلبانی مرز دارد. این کشور موقعیت جغرافیایی و ارتباطی بسیار خوبی دارد و در منطقه‌ای خاص واقع شده است. این منطقه به‌نوعی مرز بین سه قارۀ اروپا، آسیا و افریقا محسوب می‌شود و از نظر جغرافیایی اهمیت دارد.

این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی است.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

با این کشور بیشتر آشنا شوید

یونان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد. این کشور از جنوب به دریای مدیترانه می‌رسد و به همین دلیل شهرهای ساحلی زیادی دارد. این کشور یکی از مقاصد توریستی اروپا محسوب می‌شود و همه‌ساله جمعیت زیادی از اقصی‌نقاط دنیا برای دیدن آن به اروپا سفر می‌کنند. کشور موردبحث با بهره‌مندی از خط ساحلی، طبیعت زیبا، آب‌وهوای خوب و آثار تاریخی مهم کشوری زیبا است؛ به همین دلیل افراد زیادی دوست دارند به این مقصد مهاجرت کنند. جمعیت این کشور چیزی در حدود 10 میلیون نفر است؛ ازاین‌رو به دلیل نرخ پایین زادوولد در سال‌های اخیر، دولت این کشور برنامه‌هایی را برای پذیرش مهاجران ترتیب داده است. البته لازم به ذکر است این کشور برای مهاجران خاورمیانه‌ای و آفریقایی قوانین سخت‌گیرانه‌ای نیز دارد که بهتر است موردتوجه واقع شوند.

یونان یکی از مقاصد گردشگری اروپا است.

زندگی در این کشور اروپایی

کشور یونان آب‌وهوای پاک و مطلوبی دارد و دارای طبیعتی زیبا است. این عوامل زندگی در کشور مذکور را بین مهاجران محبوب کرده است. این کشور از نظر شاخص توسعه‌یافتگی در سطح بالایی قرار دارد و در بسیاری از زمینه‌ها سرزمینی مرفه محسوب می‌شود. کشور مورد بحث کشوری کوچک حساب می‌شود. پایتخت این کشور، آتن، تنها سه میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر، مهم‌ترین شهر کشور مربوطه بوده و طرف‌داران زیادی دارد. زندگی در آتن از دیگر شهرهای این کشور گران‌تر است و البته امکانات و رفاه بیشتری هم دارد. زندگی در این کشور مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مزایای زندگی در کشور یونان

مهم‌ترین مزایای زندگی در این کشور اروپایی عبارت‌اند از:

مزایای زندگی در کشور یونان

• تنوع املاک: کشور موردبحث طیف گسترده‌ای املاک را در اختیار شهروندان می‌گذارد. شما می‌توانید ساختمان مورد علاقۀ خود را برای زندگی انتخاب کنید و در این مورد انتخاب‌های زیادی پیش رو خواهید داشت. طیف وسیعی از خانه، ویلا، خانه باغ، آپارتمان، سوئیت و… با دید (ویو) متفاوت در انتظار شما هستند.


• محیط آزاد و باز در مناطق توریستی: شهرهای توریستی به دلیل مهاجرپذیر بودن فرهنگ آزادانه‌ای دارند. زندگی در این مناطق برای افرادی که به آزادی‌های فردی اهمیت می‌دهند و دوست دارند جذب کشور مقصد شوند، مطلوب خواهد بود.


• آب‌وهوای مرطوب و مدیترانه‌ای: آب‌وهوای این کشور در زمستان معتدل است. در تابستان نیز نسیم‌های خنک اقیانوسی از شدت دما می‌کاهند. البته این کشور روزهای آفتابی نیز دارد و سالانه بسیاری از توریستان برای استفاده از آفتاب این کشور به این مقصد سفر می‌کنند.


• امنیت بالا: کشور موردبحث کشوری امن حساب می‌شود. نرخ جرم و جنایت در یونان پایین است و شهروندان می‌توانند با خیال راحت روز یا شب در شهر تردد کنند و از زیبایی‌های این کشور لذت ببرند.


• غذاهای خوشمزه: اگر دوست دارید غذاهای جدید را امتحان کنید این کشور برایتان خاطراتی خوبی خواهد ساخت. این سرزمین تنوع غذایی بالایی دارد و از این نظر از بهترین کشورهای اروپایی به شمار می‌رود.


• خدمات پزشکی دولتی: خدمات بهداشت و درمان در این کشور برای همه در دسترس است. کشور موردبحث از نظر خدمات درمانی سیستمی دولتی دارد و شهروندان می‌توانند برای درمان خود به مراکز دولتی مراجعه کنند.


• هزینۀ پایین زندگی (در بخش بعدی بیشتر به این عامل می‌پردازیم).

خط ساحلی و طبیعت زیبای این کشور اروپایی

معایب زندگی در این کشور

زندگی در این کشور بدون عیب نیست؛ به همین علت برای سفر یا مهاجرت بهتر است با آن‌ها آشنا شوید. از مهم‌ترین معایب می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:


• هزینۀ بالا در مناطق توریستی
همان‌طور که گفتیم زندگی در این کشور به‌طورکلی ارزان‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است؛ بااین‌حال هزینه‌ها در مناطق توریستی گران‌تر است. هزینۀ زندگی در شهرها و محله‌های توریستی اصلی بیشتر است. این هزینه شامل هزینة زمین و املاک، اجاره، و برخی هزینه‌های پایه می‌شود.


• کیفیت املاک مختلف
گفتیم که در یونان املاک و مستغلات تنوع زیادی دارند. این امر ازاین‌جهت که حق انتخاب خریداران را بیشتر می‌کند امر مثبتی است؛ اما لازم به ذکر بوده که تنوع املاک در کیفیت نیز بالا است. املاک این کشور از نظر کیفیت تفاوت زیادی دارند؛ به همین دلیل لازم است هنگام خرید ملک آن را به‌صورت حضوری بازرسی کنند. بسیاری از ساختمان‌های این کشور قدیمی هستند و نیاز به بازسازی دارند.


• زندگی آرام و باثبات
شاید این مورد به نظرتان عیب نیاید! این به نوع شخصیت شما بستگی دارد. شهروندان این کشور (مخصوصاً افراد مسن‌تر) سبک زندگی یکنواختی دارند و معمولاً در انجام کارهای روزانۀ خود صبر زیادی دارند. این سبک زندگی برای برخی مهاجران خسته‌کننده است.


• چالش‌های زبانی
زبان یونانی یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های دنیا است. متأسفانه یادگیری این زبان چالش‌های زیادی را برای زبان‌آموزان به وجود می‌آورد. صورت رسمی و نوشتاری زبان این کشور با شکل محاورۀ آن تفاوت زیادی دارد و برای همین یادگیری آن تلاش و استمرار زیادی می‌طلبد.


• بیکاری
در سال‌های اخیر نرخ بیکاری رو به کاهش بوده است. بااین‌وجود، یافتن شغل مناسب برای بسیاری از مهاجران دشوار است. معمولاً کارفرمایان ترجیح می‌دهند برای استخدام سراغ کارمندان اروپایی بروند. این امر یافتن کار را برای مهاجران خاورمیانه‌ای و افریقایی دشوار می‌سازد.


• بروکراسی و سیستم متمرکز بهداشت و درمان
استفاده از خدمات درمانی در برخی موارد نیازمند کاغذبازی و طی تشریفات اداری است. این تشریفات در مواردی خسته‌کننده یا آزاردهنده می‌شود.

آتن؛ پایتخت و مهم‌ترین شهر یونان

هزینه‌های زندگی در یونان

زندگی در یونان از زندگی در بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. بیشترین هزینه مربوط به اجاره خانه و هزینة خوراک است. هزینه‌های زندگی در این کشور را با جزئیات در جدول زیر مشاهده می‌کنید (قیمت‌ها به دلار آمریکا برآورد شده است):

عنوان

هزینه

اجاره (یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز آتن)

650

خوراک و غذا

230

قبض (آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت)

120

سرگرمی

400

خدمات درمانی

200

هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده (حوادث و تصادف)

150

میانگین هزینۀ ماهانه

1830

به طور میانگین زندگی در یونان 70 درصد ارزان‌تر از آمریکا است. مهم‌ترین عامل در تعیین هزینۀ زندگی در کشور موردبحث، اجاره است؛ به همین دلیل هزینۀ دقیق زندگی در این کشور کاملاً به نوع خانۀ فرد بستگی دارد. هزینه‌های یادشده میانگین هستند و ممکن است کم یا زیاد شوند.

مهاجرت به این کشور

کشور موردبحث به دلیل امکاناتی که به مهاجران می‌دهد و نیز به دلیل زیبایی آن، ‌یکی از مقصدهای اصلی توریستی اروپا است. این کشور همچنین مقصد مهاجران خاورمیانه‌ای، افریقایی، آسیایی و اروپایی بوده و برنامه‌هایی برای پذیرش مهاجر دارد. برای مهاجرت به یونان راه‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: مهاجرت به روش تحصیلی، مهاجرت کاری و مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری (از طریق خرید ملک).

سالانه فستیوال‌های زیادی در یونان برگزار می‌شود.

مهاجرت کاری

 در روش مهاجرت کاری متقاضیان باید شغلی متناسب پیدا کنند و از کارفرمای خود پذیرش بگیرند. وقتی کارفرمایی بپذیرد که فردی را استخدام کند، متقاضی می‌تواند با طی مراحل بعدی ویزای خود را دریافت و به کشور مقصد مهاجرت کند.

پرچم کشور یونان، یکی از کشورهای اروپایی
کلام آخر

یونان یکی از کشورهای اروپایی است. این کشور به دلیل آب‌وهوای مطلوب، رفاه بالا، طبیعت زیبا، فرنگ غنی و قدیمی، جاذبه‌های گردشگری و امکانات فراوان از مقصدهای محبوب گردشگران و مهاجران به شمار می‌رود. برای مهاجرت به این کشور می‌توان از روش‌هایی از جمله تحصیلی، سرمایه‌گذاری یا کاری استفاده کرد. 

سوالات متداول

تنوع املاک
محیط آزاد و باز در مناطق توریستی
آب‌وهوای مرطوب و مدیترانه‌ای
امنیت بالا
غذاهای خوشمزه
خدمات پزشکی دولتی
هزینۀ پایین زندگی

هزینۀ بالا در مناطق توریستی
کیفیت املاک مختلف
زندگی آرام و باثبات
چالش‌های زبانی
بیکاری
بروکراسی و سیستم متمرکز بهداشت و درمان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی