مهاجرت به فنلاند

مهاجرت به فنلاند

اگر قصد مهاجرت به فنلاند را دارید، از مهاجرت به این کشور پشیمان نخواهید شد! مردم فنلاند به دلیل توجه زیادی که به طبیعت و فعالیت های خارج از منزل دارند معروف هستند. پایتخت فنلاند که هلسینکی نام دارد یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی برای مهاجران است، زیرا فرصت های زیادی برای کار و اوقات فراغت در این کشور وجود دارد.

 

شما برای کار در فنلاند باید مجوز اقامت دریافت کنید.فنلاند، که در زبان فنلاندی Suomi نام دارد، پل شرق و غرب است. اگرچه بخشی از اروپای غربی است، اما 1313 کیلومتر مرز آن با روسیه و آب و هوای قطب شمالی آن این کشور را کاملاً متمایز کرده است. مهاجرت به فنلاند هم انتخابی هیجان انگیز و هم امیدوارکننده برای مهاجران است. برای مدت زمان طولانی، فنلاند عرصه‌ای برای قدرت نمایی سوئد و روسیه بود. هر دو همسایه در تاریخ فنلاند حکومت کردند و فنلاند تنها در سال 1917 توانست که مستقل شود. قبل از آن به مدت 108 سال بخشی از امپراتوری روسیه بود و پیشتر نیز سوئد به مدت 600 سال بر این کشور سلطه داشته است. 

 

فنلاند از زمان استقلال خود به وضوح به جهان نشان داده است که شمال اروپا جای بسیار مناسبی برای زندگی میباشد. هلسینکی، به ویژه، یک مکان مهاجرتی مطلوب است. این شهر فرصت های شغلی بسیار زیاد دارد. فضای سبز فراوان و دسترسی آسان به طبیعت فنلاند این شهر را برای مهاجرت بسیار مناسب کرده است.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

مهاجرت-به-فنلاند

طبیعت فنلاند

رنگ‌های آبی و سفید پرچم فنلاند را تزئین می‌کنند. آنها همچنین به صورت بصری چشم انداز این کشور نیز هستند. سفید نمایانگر برفی است که در فصل زمستان بخشی از کشور را می‌پوشاند در حالی که آبی نشان دهنده دریاچه های فنلاند است که بسیاری از خاک این کشور را در بر می‌گیرند.

 

تضاد بین آبی تیره و سفید ملایم نیز تضاد فصل ها را خلاصه می کند. فنلاند درام کامل چهار فصل را تجربه می کند. 1160 کیلومتری که شمال را از جنوب جدا می کند به این معنی است که هر فصل در سراسر کشور بسیار متفاوت است. با این وجود، تنها چند کشور وجود دارند که مانند فنلاند زمستان های تاریکی رو سپری می‌کنند.

فنلاند حدود نیمی از سال پوشیده از برف است. با این حال، اکثر مهاجرانی که به این کشور مهاجرت می کنند، در جنوب جایی که بارش برف بسیار کم است، ساکن می شوند.

 

میانگین دما در زمستان بین 0 تا 35- درجه سانتی گراد است. تابستان با میانگین 15 تا 25 درجه سانتیگراد این دمای سرد را جبران می کند. در فنلاند تابستان خورشید زمان کمی را غروب می‌کند. گرگ و میش در اواخر شب به خورشید استراحت جزئی می دهد، اما در تابستان می توانید در هلسینکی حتی در ساعت 22:00 خورشید را در بالای سر خود داشته باشید.

حقوق انسانی در فنلاند

فنلاند تا دهه 1960 دارای محیط شهری بسیار زیادی نبود. این یکی از دلایلی است که فنلاندی ها همچنان به شدت با طبیعت ارتباط دارند. مهاجرت به فنلاند به احتمال زیاد باعث افزایش مدت زمان شما برای صرف در طبیعت می شود.

همه افراد در فنلاند می توانند از سرزمین های وسیع این کشور استفاده کنند. تا زمانی که در ملک شخصی کسی نباشند. شما می توانید توت‌های وحشی را بچینید و جنگل‌ها زمین بازی شما برای کمپینگ و قایقرانی هستند.

کیفیت زندگی در فنلاند

در نظرسنجی انجام شده توسط سازمان ملل، فنلاند از لحاظ شادی در رتبه پنج کشور برتر قرار دارد که با استانداردهای بالای زندگی و حمایت اجتماعی که فنلاندی‌ها دریافت می‌کنند ثابت می شود. کسانی که به فنلاند می روند، هم فرهنگ آشپزی پویا و هم حس شوخ طبعی عالی را کشف خواهند کرد.

 

غذای فنلاندی بیشتر از گوشت گوزن شمالی است. غذاهای این کشور داستان قرار گرفتن بین اسکاندیناوی و روسیه را روایت می کنند. نان شیرین در غرب و چاودار در شرق مشخص می کند که همسایگان فنلاند در کجا قرار گرفته اند. دریا منبع ارزشمندی برای جنوب فنلاند و جنگل ها و دریاچه ها برای شمال هستند. مهاجرت به فنلاند ممکن است شما را با غذاهای جدیدی مانند توت های قطبی وحشی، گوشت گوزن و شیرینی هایی مانند  mämmi  (پودینگ عید پاک) و  tippaleivät  (فرش های اول ماه مه) آشنا کند.

زندگی-در-فنلاند

تفریحات در فنلاند

به دلیل طبیعت وسیع، بدون توجه به فصل، در فنلاند کمبودی برای فعالیت های تفریحی وجود ندارد. زمستان های فنلاند ممکن است سردتر از آنچه شما به آن عادت کرده اید باشد،. نقل مکان به فنلاند شما را مجبور می کند که چرخه فصل ها را از نزدیک دنبال کنید.

 

اگر به فنلاند مهاجرت می کنید، به یاد داشته باشید که لباس های گرم با خود به همراه داشته باشید! ورزش های زمستانی راهی عالی برای زنده ماندن در سردترین فصل سال هستند. فعالیت‌های زمستانی که شما را گرم نگه می‌دارد عبارتند از اسکیت، اسکی و سورتمه سواری با سگ. فنلاندی ها حتی در دریاچه های یخ زده شنا می کنند! این ممکن است افراطی به نظر برسد. همچنین به یاد داشته باشید که فنلاند سرزمین چشمه های آب گرم است.

 

قبل از زمستان، شما در سرزمین فنلاند میتوانید از انواع توت ها و قارچ های وحشی استفاده کنید. جشن گرفتن پاییز با رفتن به جنگل‌های زغال اخته در این کشور معمول است.

بهار روزهای طولانی تر و آفتاب بیشتری را به همراه دارد. اگرچه هنوز هم می توان در بهار در لاپلند اسکی کرد، اما در سایر نقاط فنلاند، مردم برای تامین ویتامین D خود به گردش در طبیعت می روند.

 

تابستان رسما فصل کلبه در فنلاند است. مهاجرانی که به فنلاند نقل مکان می کنند به راحتی وارد این سنت تابستانی می شوند. تنها در منطقه لیکلند، نزدیک به نیم میلیون کلبه وجود دارد! این خانه های تابستانی مکانهایی برای استراحت، دور هم جمع شدن با دوستان و جشن گرفتن روزهای طولانی تابستان در زیر آفتاب هستند. لیکلند یک محیط ایده آل برای قایقرانی، باربیکیو و ماهیگیری برای شما فراهم می کند.

مقاصد مهاجرت به فنلاند

در آغاز سال 2016، اتباع خارجی حدود 12 درصد از جمعیت هلسینکی را تشکیل می دادند و هلسینکی گزینه ای بسیار محبوب برای مهاجران بوده است. کار، تحصیل و خانواده انگیزه های اولیه ای است که مهاجران را به فنلاند می کشد. به غیر از منطقه بزرگ هلسینکی، دیگر مقاصد محبوب مهاجران تامپره و اولو می‌باشند.

 

هلسینکی

پایتخت فنلاند، هلسینکی، همچنین بزرگترین شهر آن است و حدود 620000 نفر جمعیت دارد. مجاور آن که دریای بالتیک قرار گرفته است، شخصیت خوبی به شهر می بخشد. هلسینکی در سرزمین اصلی است، اما به دلیل دریاچه های کنارش به شهر ساحلی تبدیل شده است.

 

هلسینکی (به زبان سوئدی Helsingfors ) که در سال 1550 توسط پادشاه سوئد گوستاو واسا تأسیس شد، به اندازه امروز مهم نبود. تا سال 1812 پایتخت فنلاند تورکو بود که این عنوان به هلسینکی واگذار شد.

هلسینکی دارای مدارس عالی، فضای فرهنگی پویا و اقتصاد سالم است که همگی آن را به انتخابی جذاب برای مهاجران تبدیل کرده است. این شهر به اندازه کافی بزرگ است که گزینه های سرگرمی بی شماری را نیز ارائه می دهد و به اندازه کافی کوچک است که به شما این امکان را می دهد که به سرعت به دریا دسترسی داشته باشید و فراموش کنید که در بزرگترین شهر فنلاند بوده اید. جای تعجب نیست که هلسینکی اغلب شاخص‌های شهری که توسط مجله Monocle و واحد اطلاعات اکونومیست تهیه می‌شود، در برترین رتبه ها قرار میگیرد.

 

در سال 2012، هلسینکی پایتخت طراحی جهانی شد، عنوانی معتبر که توسط شورای بین‌المللی انجمن‌های طراحی صنعتی واگذار شد. اما این امر تصادفی نبود، زیرا هلسینکی یک شهر بسیار خوب از لحاظ طراحی است.

هلسینکی علاوه بر طراحی و هنر، شهر بسیار فعالی است. دوچرخه سواری یک راه حل بسیار خوب و ایده آل برای سفر است. هلسینکی حتی یک مسیر بسیار ایده آل برای دوچرخه سواری  دارد. ورزش ها، چه در فضای داخلی و چه در فضای باز، نیز در این کشور بسیار محبوب هستند. المپیک پانزدهم در سال 1952 در هلسینکی برگزار شد و شهروندان این شهر به ورزش بسیار علاقه مند هستند و فوتبال و هاکی از محبوب ترین آنهاست.

 

اسپو

دومین شهر بزرگ فنلاند، اسپو، بخشی از منطقه بزرگ هلسینکی است. این شهر کمی بیش از 260000 نفر جمعیت دارد و چون با هلسینکی همسایه است، اهمیت بسیار زیادی دارد. حمل و نقل عمومی به طور موثر این شهر را به منطقه هلسینکی بزرگ متصل می کند.

 

بسیاری از افرادی که در اسپو زندگی می کنند، واقعاً در هلسینکی کار می کنند. چندین شرکت فناوری در اسپو مستقر هستند و بنابراین برخی از آنها رفت و آمد با این شهر را انجام می دهند. Vantaa و Kauniainen نیز بخشی از منطقه بزرگ هلسینکی هستند.

 

منطقه هلسینکی بزرگ زندگی شهری را با طبیعت ترکیب می‌کند، بنابراین بهترین هر دو را به ساکنانش ارایه میدهد. جمعیت منطقه بزرگ هلسینکی حدود 1.4 میلیون نفر است که به این معنی است که تقریباً از هر پنج فنلاندی یک نفر در پایتخت یا در مجاورت آن زندگی می کند. اگر به فنلاند نقل مکان می کنید، به احتمال زیاد در این منطقه نیز زندگی می کنید.

 

تامپره

به عنوان یک مهاجر، هلسینکی تنها انتخاب شما نیست. علاوه بر منطقه هلسینکی بزرگ، تامپره و اولو از بزرگترین شهرهای فنلاند هستند. این دو شهر هر دو حدود 200000 نفر جمعیت دارند.

تامپره، اساساً سومین شهر بزرگ فنلاند، در شمال غربی هلسینکی حدود دو ساعت با ماشین قرار گرفته است. این شهر در میان دو دریاچه عظیم قرار دارد که باعث می شود احساس کنید در شهر ساحلی هستید. گذشته صنعتی آن لقب منچستر فنلاند را به این شهر داده است. صنعت هنوز در تامپره مهم است و شرکت های بزرگی مانند John Deere Forestry، Nokia و Metso همگی در منطقه تامپره فعالیت می کنند.

 

دو دانشگاه و دو پلی تکنیک در تامپره وجود دارد که همگی با شرکت های این منطقه همکاری می کنند. اگر شما یک متخصص فناوری هستید که به فنلاند مهاجرت می کنید، تامپره ممکن است مقصد خوبی برای مهاجرت شما باشد. تامپره همچنین دارای صحنه فرهنگی و رستوران پر جنب و جوش و جمعیت زیادی از دانشجویان است.

 

اولو

اولو بزرگترین و مهم ترین شهر در شمال فنلاند است. این شهر دارای یک دانشگاه و یک پلی تکنیک است و به عنوان یک پایتخت فناوری در سراسر جهان کاملاً شناخته شده است. دو پارک علمی در این منطقه وجود دارد. این شهر همچنین یک مقصد محبوب برای مهاجرانی دارد که در بخش IT کار می کنند. اولو درست در جنوب دایره قطب شمال است و طعم زندگی قطب شمال را با توت های وحشی در تابستان و تاریکی بلند مدت در زمستان به شما می دهد. 

هلسینکی

شرایط مهاجرت به فنلاند

به لطف قوانین مدرن اروپایی، شهروندان اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین برای سفر به فنلاند نیازی به ویزا ندارند و حتی می توانند تا سه ماه بدون کار در این شهر اقامت داشته و کار کنند. در همین راستا شهروندان ایرانی در هنگام ورود به فنلاند باید ویزا ارائه دهند.

برای کسب جزئیات بیشتر در مورد فرآیند درخواست ویزای فنلاند، هزینه ویزا و غیره، لطفاً با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید.

 

اگر شهروند یکی از کشورهای اروپایی ذکر شده در بالا هستید و قصد اقامت طولانی مدت در فنلاند را دارید، باید در سه ماه اول اقامت خود، حق اقامت خود را در پلیس محلی ثبت کنید (به زیر مراجعه کنید). اگر شهروند کشور دیگری هستید و قصد دارید بیش از سه ماه در فنلاند بمانید و احتمالاً در آنجا کار کنید، باید برای مجوز اقامت اقدام کنید.

چندین مجوز اقامت مختلف در دسترس است و اینکه برای کدام یک باید درخواست دهید بستگی به دلیل مهاجرت شما به فنلاند دارد. انواع مجوزهای اقامت زیر موجود است:

 

  • مهاجرت از طریق خود اشتغالی
  • مهاجرت از طریق تخصص
  • مهاجرت از طریق پژوهشی
  • مهاجرت از طریق کاری
  • مهاجرت دانشجویی
 

هنگام ارسال درخواست خود باید هزینه ای بپردازید و این هزینه های بررسی نسبتاً زیاد است. اگر برای مجوز اقامت برای افراد شاغل یا خود اشتغال درخواست می دهید، هزینه آن برای درخواست کاغذی 500 یورو و برای درخواست الکترونیکی 450 یورو است.  برای دریافت هزینه های سایر مجوزهای اقامت، وب سایت خدمات مهاجرت فنلاند را بررسی کنید.

 

اگر خود اشتغال هستید، می توانید برای اجازه اقامت اقدام کنید. با این حال، اگر مهاجرت شما به فنلاند بر اساس اشتغال باشد، قبل از اینکه بتوانید برای اجازه اقامت درخواست دهید، باید شغل داشته باشید.

به طور کلی، شما باید برای مجوز اقامت از سفارت فنلاند در ایران درخواست خود را ارائه دهید. با این حال، اگر هنگام حضور در فنلاند با ویزای توریستی شغلی پیدا کردید، می‌توانید درخواست خود را مستقیماً در فنلاند در یک مرکز خدمات مهاجرتی محلی ثبت کنید. سپس اداره مهاجرت فنلاند آن را مورد بررسی قرار خواهد داد.

 

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزای فنلاند با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید آنها اطلاعات بیشتر در مورد ویزای کار در فنلاند در اختیار شما قرار خواهند داد.

شرایط-مهاجرت-به-فنلاند

ویزای A در مقابل B برای مهاجرت به فنلاند

فنلاند مجوزهای اقامت بلند مدت (مجوز A) و مجوزهای اقامت موقت (مجوز B) را صادر می کند. تمدید مجوز اقامت موقت معمولاً فقط یک سال در هر زمان امکان پذیر است. در حالی که می توان یک بار مجوز اقامت بلند مدت را تا چهار سال تمدید کرد. ماهیت اقامت یک فرد تعیین می کند که چه مجوزی توسط اداره مهاجرت صادر می شود.

 

در فنلاند هر کسی یک کد شناسایی شخصی دارد. برای دریافت این کد، باید در  دفتر ثبت نام محلی خود ثبت نام کنید. در فنلاندی به آن  henkilötunnus  و در سوئدی  personbeteckning می گویند. اگر برای زندگی در فنلاند به مجوز نیاز داشتید، درخواست کد شناسایی شخصی خود را می توانید همراه با درخواست مجوز اقامت خود ارسال کنید.

اگر به طور موقت در فنلاند اقامت دارید اما در آنجا کار می کنید، باید برای این کد شناسایی شخصی نیز ثبت نام کنید. اگر قصد دارید به طور دائم در فنلاند زندگی کنید، باید به عنوان مقیم فنلاندی ثبت نام خود را انجام دهید.

 

اگر با بچه ها به فنلاند مهاجرت می کنید، حتما اطلاعات شناسایی آنها را همراه داشته باشید. همچنین اگر متاهل هستید، هنگام ثبت نام باید سند ازدواج خود را به همراه داشته باشید. اگر به خانه، شهر یا حتی کشور جدید نقل مکان می کنید، باید به اداره ثبت اطلاع دهید.

شما همچنین باید برای دریافت کارت مالیاتی در اداره مالیات محلی خود اقدام کنید. فراموش نکنید که پاسپورت و مجوز اقامت خود را همراه داشته باشید.

سوالات متداول

فنلاندی ها پرحرف و مهمان نواز هستند و مردمی بسیار شوخ طبع می باشند.

برای اقامت باید اجازه اقامت دریافت کنید. مهاجرت به فنلاند بدون دریافت این مجوزها غیرممکن است، بنابراین ضروری است که قبل از شروع مهاجرت، این کار انجام دهید.

خواه بدون شغل به فنلاند نقل مکان کنید یا شغل جدیدی را دنبال کنید، می توانید به سادگی حدود 3 ماه قبل از انجام کاری به فنلاند بروید. پس از این، پس از مهاجرت، باید چیزی به نام «حق اقامت» را در خدمات مهاجرت فنلاند ثبت کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در قبرس شما‌لی

کار در کشورهای اروپایی همیشه از اولویت‌های متقاضیان کار در سراسر دنیا بوده است. فرایند کاریابی در کشورهای اروپایی می‌تواند دشوار باشد؛ چرا که اولویت

بیشتر
مهاجرت به کره جنوبی

آیا قصد مهاجرت به کره جنوبی را دارید، اما نمی دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ هنگام مهاجرت به یک کشور جدید، چه

بیشتر