شرایط مهاجرت به کانادا

شرایط مهاجرت به کانادا

آشنایی با شرایط مهاجرت به کانادا از ابتدایی ترین قدم های مهاجرت به کانادا به حساب می آید. از سال 2020 تا 2023 کانادا از بیش از یک ‌میلیون مهاجر جدید استقبال خواهد کرد. مسیرهای زیادی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد اما به طور کلی مهاجرت به کانادا در سه دسته اصلی صورت می‌گیرد:

 

 • اقامت دائم: برنامه‌های مهاجرت طولانی‌مدت، از جمله برنامه‌های اقتصادی (مانند Express Entry) و حمایت خانواده
 • مجوزهای کاری: برنامه‌هایی که به شما امکان می‌دهد برای مدت محدودی در کانادا کار کنید همراه با گزینه‌های انتقال به اقامت دائم.
 • مجوزهای تحصیل: امکان تحصیل در مراکز معتبر همراه با اجازه اشتغال در زمان تحصیل و بعد از آن و در آخر انتقال اقامت موقت به دائم.
 

در ادامه به معرفی بیشتر این روش‌ها و زیر مجموعه‌های آن‌ها می‌پردازیم.

آنچه خواهید خواند:

1. مهاجرت به کانادا از طریق اقامت دائم

در این بخش به انواع شرایط مهاجرت به کانادا مانند انواع برنامه های مهاجرتی، شرایط مالی و سنی و … می پردازیم:

انواع برنامه‌های مهاجرت دائم به کانادا

روش‌های ممکن برای مهاجرت به کانادا بیش از هشتاد روش را شامل می‌شود ما در تلاش برای ساده نگه‌داشتن امور برای خوانندگان خود، دسته‌بندی گسترده‌ای از مهاجرت کانادایی را شرح خواهیم داد.

 

به‌طورکلی مهاجرت دائم در سه دسته مهاجرت اقتصادی و تجاری، مهاجرت با حمایت خانواده و مهاجرت بشردوستانه و پناهندگان صورت می‌گیرد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 

 • مهاجرت اقتصادی و تجاری

روش‌های مهاجرت اقتصادی و تجاری بیشتر مناسب متخصصان با مهارت‌هایی است که می‌توانند حمایتگر اقتصاد کانادا باشند. دسته‌بندی‌های مهاجرت اقتصادی و تجاری عبارت‌اند از:

 • برنامه‌های کاندید استانی
 • ورود سریع (Express Entry) {کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ورود سریع اکسپرس اینتری}
 • مهاجرت کبک
 • برنامه‌های سرمایه‌گذاری
 • برنامه‌های کارآفرینی و خوداشتغالی
 • سایر دسته‌بندی‌های مهاجرت فدرال مانند ارائه‌دهندگان خدمات مراقبت، پایلوت مهاجرت آتلانتیک، پایلوت مهاجرت روستایی و شمالی و پایلوت Agri-Food نیز گزینه‌های زیر چتر مهاجرت اقتصادی به کانادا هستند.
 • مهاجرت با حمایت خانواده

 

کفالت خانوادگی یکی از روش‌های مهاجرت است که برای اعضای خانواده شهروندان کانادایی و مقیم دائم تعیین شده است. آن دسته از اعضای خانواده که می‌توانند در این گروه قرار بگیرند عبارت‌اند از:

 

 • همسر یا پارتنر عرفی/ ازدواجی
 • فرزند ( چه به صورت فرزندخوانده یا به صورت بیولوژیکی)
 • والدین (شامل: پدر و مادر و پدر و مادربزرگ)

 

گاهی اوقات، امکان دارد که شما شامل و واجد شرایط حمایت از سایر اعضای دیگر خانواده خود بدون موارد بالا در خارج از کشور باشید. در صورت عدم برخورداری از سایر بستگان با شرایط لازم، اعضای خانواده ای که در زیر اشاره شده‌اند نیز قابل حمایت هستند:

 • خواهر یا برادر یتیم
 • خواهرزاده یا خواهرزاده یتیم
 • نوه یتیم
 • مهاجرت بشردوستانه و پناهندگان

 

کانادا هرساله بخشی از برنامه‌های مهاجرتی خود را معطوف به پناهندگان می‌کند و در این زمینه نیز در سراسر دنیا پیشگام می‌باشد تا اهداف انسان‌دوستانه خود را نسبت به پذیرش مهاجران از سراسر دنیا جامه عمل بپوشاند.

شرایط مالی مهاجرت به کانادا

سرمایه موردنیاز برای مهاجرت به کانادا بسیار متفاوت است. برخی از برنامه‌های مهاجرت فقط نیاز به تامین هزینه فرآیند درخواست شما دارند اما بعضی دیگر به سرمایه‌گذاری نسبتا سنگین در کانادا نیاز دارند. در ادامه آن‌ها را به صورت دسته‌بندی ارائه می‌کنیم:

 

 • مهاجرت اقتصادی: در اکثر روش‌های این گروه شما می‌بایست توانایی خود در تامین نیازهای مالی زندگی در کانادا را اثبات کنید. اما برخی از روش‌ها این مورد را از شما درخواست نمی‌کنند.
 
 • دسته‌بندی‌هایی از مهاجرت اقتصادی که درخواست اثبات سرمایه اسکان ندارند، معمولاً متقاضی باید دارای سابقه یا پیشنهاد کار کانادایی باشد؛ در حقیقت اینگونه تعبیر می‌شود که چنین متقاضیانی به پشتوانه فعالیت در نیروی کار کانادا در زمینه هزینه‌های زندگی مشکلی نخواهد داشت.
 
 • مهاجرت تجاری: تمام انواع مهاجرت تجاری به سرمایه‌گذاری در کانادا نیاز دارد. این سرمایه گذاری یا در یک شرکت کانادایی و یا به صورت پرداخت وام بدون بهره به به دولت فدرال یا استانی خواهد بود.
 
 • مهاجرت با حمایت خانواده: در بیشتر موارد، شما اطلاعات مالی را برای حمایت مالی از همسر یا فرزند وابسته ارائه نمی‌دهید. اگر از سایر اعضای خانواده مانند پدر یا مادر یا مادربزرگ و پدربزرگ حمایت مالی می‌کنید، یک الزام مالی وجود دارد که برای واجد شرایط بودن درخواست باید برآورده شود.
 
 • حمایت بشردوستانه و پناهندگی: اگر متقاضی درخواست‌های انسانی و دلسوزانه هستید، هیچ‌گونه الزام مالی وجود ندارد. تنها زمانی که اطلاعات مالی در این گروه از مهاجرت لازم خواهد بود، در شرایطی است که پناهنده متقاضی حمایت خصوصی باشد و این حامی می‌بایست توانایی تامین بودجه لازم برای حمایت از پناهنده را ثابت کند.

در این ویدئو به بررسی تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا می پردازیم:

مدارک

مدارک موردنیاز مهاجرت به کانادا

مدارک موردنیاز برای درخواست مهاجرت به برنامه‌ای که شما آن را درخواست می‌کنید بستگی دارد.

 

اسنادی که غالبا مورد استفاده قرار می‌‌گیرد مدارک شناسایی فردی، مدارک مسافرت، اسناد سابقه تحصیلی، کاری، مالی و… است که برای تعیین اسناد و مدارک، ابتدا باید برنامه مهاجرتی متناسب با شرایط خود را مشخص کنید.

سریع‌ترین راه مهاجرت دائم به کانادا

سریع‌ترین روش مهاجرت به کانادا از طریق برنامه Express Entry است که اکثر درخواست‌ها را در شش ماه یا کمتر پردازش می‌کند. این روش راهی برای کارگران ماهر و واجد شرایط در سراسر جهان برای مهاجرت به کانادا فراهم می‌کند و همان‌طور که از نامش پیداست، یک روش سریع برای اخذ اقامت دائم کانادا می‌باشد.

 

Express Entry یک سیستم نقطه‌ای است که عوامل زیر را در نظر می‌گیرد:

 • سن
 • تحصیلات
 • تجربه کاری
 • مهارت زبانی
Express Entry  یک سیستم نقطه‌ای است که عوامل زیر را در نظر می‌گیرد

(علاوه بر این‌ها، چند عامل دیگر مانند اشتغال منظم وجود دارد که می‌تواند به افزایش احتمال پذیرش شما کمک کند).

 

هر یک از این عوامل امتیازاتی را به پروفایل مهاجرت شما اضافه می‌کند و سپس به شما این امکان را می‌دهد که در گروه‌های زیر اقدام کنید:

 

 • برنامه کارگر ماهر فدرال
 • برنامه معاملات ماهر فدرال
 • دسته تجربه کانادایی

 

برای ورود به Express Entry، یک داوطلب باید تحت 3 گروه فوق واجد شرایط باشد. داوطلبان بسته به عواملی که در بالا ذکر شد، از بین داوطلبان بر اساس امتیازات، انتخاب می‌شوند.از آن داوطلبان دعوت می‌شود تا به‌صورت آنلاین اقدام کنند.

شرایط سنی مهاجرت به کانادا

برای هیچ‌کدام از برنامه‌های مهاجرت کانادا محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. گفته می‌شود در بیشتر گروه‌های مهاجرت اقتصادی، متقاضیان 25-35 سال حداکثر امتیاز را دریافت می‌کنند.

البته این بدان معنا نیست که متقاضیان با سن بیشتر انتخاب نمی‌شوند. این افراد می‌توانند با نقاط قوت دیگری مانند سطح تحصیلات، زبان قوی، سابقه کاری برجسته و… امتیاز مربوط به سن مهاجرت را جایگزین کنند.

 

(مهاجرت با حمایت خانواده و مهاجرت انسان دوستانه و پناهنده به کانادا از سیستم رتبه‌بندی استفاده نمی‌کنند و بنابراین مزایای سنی برای آن‌ها وجود ندارد.)

شرایط سنی

پیشنهاد کاری برای مهاجرت به کانادا

اکثریت قریب به اتفاق افراد متقاضی اقامت دائم کانادا در هنگام اقدام به تقاضا، پیشنهاد کاری در کانادا ندارند.

 

در میان انواع برنامه‌های مهاجرتی، تعدادی دارای شرط داشتن پیشنهاد کار در کانادا هستند و بعضی دیگر فاقد این شرط می‌باشند.

 

وقتی اقامت دائم کانادا را دریافت نمودید، می توانید در هر نقطه از کانادا کار یا زندگی کنید.

همراهی اعضای خانواده در مهاجرت به کانادا

بعضی روش‌های مهاجرت، گزینه ویزای پیوست به خانواده در کانادا را نیز شامل می‌شوند.

 

با این حال، اینکه کدام یک از اعضای خانواده می‌توانند یک تبعه خارجی را همراهی کنند، بسته به نوع برنامه مهاجرت متفاوت است.

 

مثلا سیستم Express Entry شما مجاز به همراهی همسر و فرزندان وابسته خود در مهاجرت به کانادا می‌کند، اما والدین خود را شامل نمی‌شود.

 

اما کانادا با روش‌ها و قوانینی که فراهم کرده است این امکان را به شهروندان خود می‌دهد که همسر و فرزندان و همچنین والدین آنها مورد حمایت جهت اقامت قرار گیرند.

 

برای تعیین اینکه آیا اعضای خانواده شما می‌توانند به شما بپیوندند یا نه، ابتدا باید تعیین کنید که کدام مسیر مهاجرت را انتخاب می‌کنید!

2. مهاجرت به کانادا از طریق مجوزهای کاری

کانادا مقصد اصلی بسیاری از اتباع خارجی است که به دنبال فرصت‌های شغلی هستند زیرا دارای سطح بالایی از نظر اقتصادی، استانداردهای کاری و ایمنی می‌باشد و زمینه‌های رقابت و پیشرفت‌ در آن فراهم‌شده است. علاوه بر این، کار در کانادا اولین قدم عالی برای افرادی است که می‌خواهند به طور دائم به این کشور مهاجرت کنند.

 

یکی از مزایای قابل‌توجه علاقه‌مندان به مهاجرت دائمی به کانادا این است که با کسب تجربه کاری کانادایی، یک تبعه خارجی می‌تواند شرایط خود را برای تعدادی از برنامه‌های اقامت دائم کانادا افزایش دهد. برنامه‌های زیر در درجات مختلف، برای تجربه کاری کانادا ارزش تعیین می‌کنند:

 

3. مهاجرت به کانادا از طریق مجوزهای تحصیل

3. مهاجرت به کانادا از طریق مجوزهای تحصیل

تعداد دانشجویان بین‌المللی در کانادا هر ساله به رشد خود ادامه می‌دهد و پس از اتمام تحصیل تعداد قابل توجهی از آنها امکان اقامت در کانادا را خواهند داشت.

 

دانشجویان بین‌المللی کانادا معمولاً یک مزیت دارند و آن امکان دریافت اقامت دائم در کانادا است. زیرا معیار اصلی برنامه‌های مهاجرتی این کشور، که توانایی ادغام در شرایط زندگی در کانادا است را به خوبی تامین می‌کنند.

 

اما این ادغام در عمل چگونه کار می‌کند؟ تحت بسیاری از سیستم‌ها و برنامه‌های مهاجرت اقتصادی کانادا؛ زیرا دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی مزیت‌های آشکار دارند که آنها را واجد شرایط مهاجرت به کانادا می گرداند. ما در این بخش به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم:

ورود سریع (Express Entry)

عامل اصلی مهاجرت اقتصادی، سیستم Express Entry است که از طریق آن، انتخاب اقامت دائم جدید را بر اساس اولویت مدیریت می‌کند. سه‌راه برای ورود به متقاضیان Express Entry وجود دارد:

 

 • دسته تجربه کانادایی (CEC): این یک برنامه سریع مهاجرت برای افراد باتجربه کاری اخیر در کانادا در یک شغل ماهر است. فارغ‌التحصیلان گزینه‌های اصلی هستند، با توجه به اینکه می‌توانند تا سه سال مجوز کار آزاد بگیرند – زمان کافی برای ایجاد تجربه موردنیاز برای CECرا دارا هستند.
 
 • دسته کارگر ماهر فدرال (FSWC): داوطلبان برای واجد شرایط بودن به 67 امتیاز نیاز دارند. برای تحصیل قبلی در کانادا و تجربه کار در کانادا امتیازاتی وجود دارد. همچنین شبکه امتیازات (FSWC) افراد جوان با مهارت‌های زبانی را ترجیح می‌دهد و این مسئله مزیتی برای اکثر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان است.
 
 • دسته معاملات ماهر فدرال (FSTC): این برنامه برای بازرگانان واجد شرایط مهاجرت به کانادا است و داوطلبان را ملزم می‌کند که یک پیشنهاد کار تمام‌وقت در یک تجارت ماهر از حداکثر دو کارفرمای کانادایی یا یک گواهینامه صلاحیت از یک مقام استانی یا محلی کانادا داشته باشند. به همین منظور، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حرفه‌ای فرصت خوبی برای ایجاد ارتباط در کانادا دارند.
سه‌راه برای ورود به متقاضیان Express Entry  وجود دارد

مهاجرت به کبک

از میان انواع روش‌ها، برخی از طریق استان‌ها صورت می‌گیرد. بیایید با کبک شروع کنیم، که یک سیستم مهاجرت متمایز را اجرا می‌کند.

 

 • برنامه تجربه کبک (PEQ): به دانشجویان بین‌المللی این فرصت را می‌دهد تا پس از تحصیل در کبک و کسب تجربه کار در کبک، برای اقامت دائم درخواست دهند. قابل‌ذکر است، تسلط به زبان فرانسه یکی از الزامات PEQ است.
 
 • برنامه کارگر ماهر کبک (QSWP): فارغ‌التحصیلان برنامه‌های تحصیلی در کبک می‌توانند تعداد قابل‌توجهی امتیاز را از طریق منطقه آموزش و اقامت قبلی در کبک دریافت کنند. (برخلافPEQ ، فارغ‌التحصیلان با توانایی فرانسه یا محدود فرانسه ممکن است واجد شرایط درخواست باشند.)
 
 • برنامه‌های نامزد استانی: استان‌های کانادا می‌توانند از طریق برنامه نامزدهای استانی (PNP) افرادی را برای اقامت دائم معرفی کنند. به‌طور کلی شرایط موردنیاز برای این برنامه‌ها که توسط استان‌ها تعیین می‌شوند، برای افرادی که تحصیل در کانادا را انتخاب می‌کنند مطلوب است؛ زیرا آنها مهاجرانی هستند که تحصیلات بالایی داشته و دارای مهارت‌های زبانی قوی و تجربه زندگی در یک جامعه محلی هستند.
 

استان‌هایی که محبوبیت بیشتری در بین دانشجویان دارند (انتاریو، بریتیش کلمبیا) جریان‌های PNP را برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی که مایل به انتقال به اقامت دائم هستند مانند بسیاری از استان‌های دیگر اختصاص داده‌اند.

 

گاهی اوقات، این جریان‌های PNP ممکن است راهی برای اقامت دائم برای دانشجویان یا فارغ‌التحصیلانی فراهم کند که تحت برنامه Express Entry واجد شرایط نباشند یا اگر واجد شرایط هستند، برای رسیدن به آستانه CRS (سیستم رتبه‌بندی) تلاش می‌کنند.

 

همان‌طور که گفته شد کانادا گزینه‌های مختلفی را برای انواع متقاضیان در نظر گرفته است.

 

بدون شک، مهاجرت به یک کشور تازه همراه با تلاش و پیگیری‌های مرتب خواهد بود. برخی از برنامه‌های مهاجرت به صلاحیت بالاتر و مدارک بیشتری نسبت به بقیه نیاز دارند.

 

استفاده از وکیل مهاجرت می‌تواند در این مسیر مانند راهنمایی مطمئن شما را یاری کند. وکلای مهاجرت کانادایی نقطه ارتباط با دولت برای درخواست شما هستند.

 

آن‌ها ارائه درخواست شما را مدیریت می‌کنند و در مورد اسناد موردنیاز، اسنادی که ممکن است بخواهید اضافه کنید و اسنادی که نباید ارائه دهید به شما مشاوره می‌دهند.

سوالات متداول

اقامت دائم
مجوزهای کاری
مجوزهای تحصیلی

سریع‌ترین روش مهاجرت به کانادا از طریق برنامه Express Entry است که اکثر درخواست‌ها را در شش ماه یا کمتر پردازش می‌کند.

دسته تجربه کانادایی (CEC)
دسته کارگر ماهر فدرال (FSWC)
دسته معاملات ماهر فدرال (FSTC)

برای هیچ‌کدام از برنامه‌های مهاجرت کانادا محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. گفته می‌شود در بیشتر گروه‌های مهاجرت اقتصادی، متقاضیان 25-35 سال حداکثر امتیاز را دریافت می‌کنند.

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه
 

شرایط مهاجرت به کانادا

برای مشاوره و ارزیابی رایگان توسط کاریابی بین المللی کاربین کلیک کنید

فرم مشاوره

ادامه
مشاوره رایگان
سوالات مهاجرتی خود را در بخش دیدگاه بپرسید
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn
مهاجرت

مطالب تصادفی

مهاجرت از شرکت کاربین

درخواست مشاوره رایگان

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

نظرات کاربران

4 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر اگه سنمون 40 سال باشه شرایط مهاجرت به کانادا رو نخواهیم داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

مهاجرت به مجارستان
مهاجرت به مجارستان

اگر با کشورهایی که امروزه شرایط خوبی را برای مهاجرت ایرانیان فراهم کرده‌اند آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که مجارستان یکی از این کشورها به

بیشتر
کار در رومانی
کار در رومانی

کشور رومانی در سال‌های اخیر نرخ زادوولد پایینی را تجربه کرده است. این عامل و برخی عوامل سیاسی و اقتصادی دیگر به کمبود نیروی کار

بیشتر
کار در ترکیه
کار در ترکیه

کار در ترکیه باتوجه‌به شرایط کاری مناسب و متنوع، متقاضیان زیادی دارد. کشور ترکیه جزء هفتمین کشورهای برتر دنیا برای کارگران بین‌المللی باتوجه‌به آخرین گزارش‌های

بیشتر