کیملیک کارت ترکیه چیست؟

کشور ترکیه یکی از توریستی ترین کشور های جهان است. این کشور با داشتن کیفیت بالای زندگی و نرخ بیکاری بسیار پایین به همراه هزینه های بسیار کم زندگی یکی از بهترین مقاصد گردشگری در جهان می باشد. ترکیه به دلیل همجواری به کشور عزیزمان به یکی از محبوبترین مقاصد مهاجرتی در نزد ایرانیان تبدیل شده است. شهروندان ایرانی این امکان را دارند که بدون دریافت ویزای ترکیه به مدت 90 روز در خاک این کشور اقامت داشته باشند. اگر شما به عنوان یکی از شهروندان ایرانی قصد داشته باشید که به هر دلیلی بیش از 3 ماه در کشور ترکیه اقامت داشته باشید، باید کارت هویتی دریافت کرده که در واقع این همان کیملیک کارت ترکیه می باشد. اما کیملیک کارت ترکیه چیست؟


ما نیز در این مقاله به دلیل اهمیت کیملیک کارت ترکیه برای ایرانیان به بررسی آن پرداخته ایم. شما می توانید برای کسب اطلاعات و پاسخ به سوال های خود به کیملیک کارت ترکیه چیست؟ هزینه کیملیک کارت ترکیه چقدر است؟ مراحل دریافت کیملیک کارت ترکیه چیست؟ و شرایط دریافت کیملیک کارت ترکیه چه مواردی است؟ این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

کیملیک کارت

کارت کیملیک ترکیه

در زبان ترکی استانبولی، کیملیک معنای هویت دارد و کیملیک کارت نیز همان کارت هویتی است. شما می توانید با دریافت کارت کیملیک ترکیه برای مدت زمان مشخصی که به شما اختصاص داده شده است در ترکیه مجوز اقامت دریافت کنید. لازم است که شما حتما توجه داشته باشید زمانی که شما کیملیک کارت ترکیه را دریافت می کنید این معنا را نخواهد داشت که شما به عنوان شهروند ترکیه‌ پذیرفته شده اید و می توانید اقامت ترکیه را نیز دریافت کنید و در این کشور کار کنید. این کارت تنها به شما برای مدت زمانی که در ترکیه اقامت دارید و مقیم این کشور هستید به عنوان کارت شناسایی شما به حساب می آید.


کیملیک کارت ترکیه نیز بسیار شبیه به همان کارت ملی می باشد. آندسته از افرادی که کارت کیملیک ترکیه را دارند می توانند در مدت زمانی که در این کشور اقامت دارند هویت آنها مشخص باشد. این کارت بیشتر برای افرادی می‌تواند مناسب باشد که قصد دارند برای مدت بیش از سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشند. بسیاری از مشخصات مهم شما مانند نام و نام خانوادگی، ملیت، تاریخ تولد، و غیره بر روی کارت کیملیک کارت شما درج می‌شود.


همچنین شما بر روی کارت کیملیک کارت خود یک سریال یازده رقمی را خواهید داشت که مشخصه شما در زمان حضور در ترکیه می باشد. شماره یازده رقمی کارت کیملیک کارت شما معمولا با پیش ‌شماره 99 شروع می‌گردد. تمامی اطلاعات که تا به این جا اشاره شد بر روی صفحه کیملیک کارت شما نیز درج خواهد شد. همچنین یک عکس از چهره شما نیز بر روی کیملیک کارت شما درج خواهد شد. پشت کیملیک کارت شما نیز اطلاعات دیگری مانند نوع اقامت شما در ترکیه، شهر محل اقامتتان و یا زمان صدور اقامت نیز وجود خواهد داشت.


بسته به مدت زمانی که شما می توانید در ترکیه اقامت داشته باشید نیز کیملیک کارت ترکیه شما نیز اعتبار خواهد داشت. اما به صورت کلی می توان گفت که کیملیک کارت ترکیه چیزی بین 6 ماه تا 2 سال اعتبار دارد. کیملیک کارت ترکیه پس از آنکه زمان آن نیز به پایان رسید، اعتبار این کارت نیز به پایان می رسد و این کارت باطل می شود.

نحوه اخذ کیملیک کارت ترکیه

ترکیه برنامه های مهاجرتی متنوع بسیاری دارد که شما این امکان را دارید که از طریق آنها به این کشور مهاجرت کنید. از طریق برنامه های مهاجرتی ترکیه مانند اقامت توریستی و ثبت شرکت شما می توانید کارت کیملیک ترکیه را دریافت کنید. یکی از مهمترین روش های دریافت کارت کیملیک ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و یا ثبت شرکت در این کشور است. از طریق ویزای کاری ترکیه نیز می توانید در ترکیه مشغول به کار شده و از طریق این روش مهاجرتی نیز کارت اقامت ترکیه را برای خود و خانوادتان دریافت کنید.

 

 

 

با این حال یکی از آسان‌ترین روش های دریافت اقامت ترکیه از طریق اقامت توریستی در این کشور است. برای دریافت اقامت توریستی و کارت کیملیک از این طریق لازم است که شما یک واحد آپارتمان را در ترکیه اجاره کنید. از طریق این روش شما می توانید برای یک سال اقامت توریستی ترکیه را نیز دریافت کنید. شما برای آنکه کیملیک کارت ترکیه را دریافت کنید لازم است که پس از اجاره خانه، با تهیه مدارک لازم برای دریافت کیملیک کارت ترکیه اقدام کرده باشید.

 

 

برای آنکه شما کارت کیملیک ترکیه را به صورت قانونی و رسمی دریافت کنید لازم است که تمام مراحل اجاره کردن شما از جمله اجاره‌نامه شما به صورت قانونی باشد. حتما لازم است که شما اجاره نامه ملک خود را نیز به صورت رسمی در دفاتر «نوتر» ترکیه به ثبت رسانده باشید. در غیر این صورت ممکن است که صدور کارت کیملیک کارت ترکیه شما با مشکل روبرو شود.

 

 

مراحل دریافت کارت کیملیک ترکیه

 

شما برای دریافت کارت کیملیک ترکیه باید مدارک و شرایط لازم را داشته باشید. بسته به این که شما قصد دارید از چه طریق به ترکیه مهاجرت کنید بسته به روش‌های سرمایه‌گذاری، اجاره ملک و غیره باید شرایط لازم را برای دریافت کارت کیملیک کارت ترکیه داشته باشید. ما در ادامه به شما مدارک مورد نیاز برای دریافت کیملیک کارت ترکیه را خواهیم گفت.

 

 

پس از آنکه مدارک لازم را جمع‌آوری کردید باید برای تکمیل فرم درخواست اجازه اقامت در ترکیه به سایت اداره امنیت کشور ترکیه مراجعه کنید. خوشبختانه این فرم به زبان های فارسی و انگلیسی در دسترس است. پس از آنکه شما فرم خود را تکمیل کردید برای شما نوبت رزروی ارائه می شود. ممکن است که این نیز بین یک ماه تا سه ماه برای بررسی زمان ببرد. یکی از مهمترین نکاتی که باید توجه داشته باشید اخذ کد مالیاتی و یا همان شماره سریال یازده رقمی کیملیک ترکیه است. شما لازم است که برای آنکه این کد را دریافت کنید به یکی از مراکز اداره مالیاتی محل سکونت خود مراجعه کنید.

 

 

پس از آنکه شما خانه خود را اجاره کردید، حتما توجه داشته باشید که لازم است که سند ملکی که شما اجاره کرده اید در یکی از دفاتر  اسناد رسمی که در کشور ترکیه به نوتر معروف هستند به ثبت رسانده شده باشد. برای آنکه کارت کیملیک ترکیه را دریافت کنید لازم است که توجه کنید که باید اصل اجاره‌نامه و کپی آن را نیز حتما ارائه کنید. در دفاتر اسناد رسمی سند ملک باید به ثبت برسد و مهر رسمی نیز دریافت کند. پس از آنکه شما در نهایت موفق شدید که نوبت دریافت کنید لازم است که، به شعبه ای که برای شما مشخص شده است مراجعه بفرمایید و برای آنکه تاییدیه را از طرف اداره مهاجرت ترکیه دریافت کنید در انتظار بمانید.

 

 

در صورتی که شما تمامی مراحلی را که گفته شده است به خوبی پشت سر بگذرانید، به شما مجوز اقامت ترکیه توسط اداره مهاجرت ارائه می شود. سپس کیملیک کارت ترکیه برای شما از طریق اداره پست این کشور ارسال خواهد شد. حتما در این مرحله لازم است که توجه کنید که شما باید رسید خود را نیز دریافت کرده باشید. پس از آنکه شما مدارک خود را به مامور مربوطه ارائه دادید حتما توجه داشته باشید که از وی، رسید خود را نیز دریافت کنید. زیرا در زمان دریافت کیملیک کارت ترکیه باید رسید داشته باشید.

 

 

آندسته از افرادی که قصد دارند در کشور ترکیه اقامت داشته باشند و کارت کیملیک این کشور را نیز دریافت کنند لازم است که خود و اعضای خانواده‌شان بیمه شده باشند. در ترکیه یکی از مهمترین قوانین این است که که شما و تمام خانوادتان که در ترکیه سکونت دارند بیمه ای معتبر دریافت کرده باشند.

نحوه اخذ کیملیک کارت ترکیه

هزینه کیملیک کارت ترکیه

شما برای دریافت کارت کیملیک ترکیه لازم است که هزینه آن را پرداخت کنید. کارت کیملیک ترکیه تنها برای شما صادر می شود و اگر اعضای خانواده شما قصد دارند که از کارت کیملیک ترکیه استفاده کنند هر کدام از آنها باید به صورت مجزا برای دریافت کارت کیملیک ترکیه اقدام کنند. هم اکنون شما باید برای دریافت کارت کیملیک ترکیه هر کدام از شما در حدود 125 لیر برای آن هزینه کنید.

 

همچنین شما اگر از طریق اجاره خانه قصد دارید که کیملیک کارت خود را دریافت کنید لازم است که هزینه های نوتر کردن ملک خود را نیز پرداخت کنید. از این رو شما باید اجاره نامه خود را برای مهر کردن به یکی از دفاتر رسمی اسناد رسمی ببرید و ‌بر اساس مبلغ اجاره خانه خود مبلغی را نیز پرداخت کنید. در کنار این هزینه‌ها لازم است که هر شخص مبلغی در حدود 150 لیر را برای بیمه سلامت و چیزی بین 450 تا 750 دلار نیز برای حق خاک خود پرداخت کند.

هزینه ی کیملیک کارت

شرایط دریافت کیملیک کارت ترکیه

شما لازم است که همان‌طور که اشاره شده است برای دریافت کارت کیملیک ترکیه شرایط و مدارک لازم را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه کرده باشید. ارائه مدارک درست و سالم برای دریافت کارت کیملیک ترکیه، ضرورت دارد. اگر مدارک شما به درستی جمع آوری نشده باشد، اداره مهاجرت ترکیه فرصت یک ماهه را به شما خواهد داد تا مدارک خود را به درستی تکمیل کنید.

 

مدارک لازم برای دریافت کارت کیملیک ترکیه

 

مدارکی را که شما باید برای مهاجرت به ترکیه به اداره مهاجرت این کشور ارائه کنید عبارتند از:

 

 

 • ارائه کپی و اصل پاسپورت که 6 ماه پس از حضور در ترکیه معتبر باشد.
 • تکمیل فرم درخواست مجوز اقامت در ترکیه به نام راندوو
 • دریافت کد یازده رقمی مالیاتی
 • چهار قطعه عکس پرسنلی 4 در 6 که به تازگی گرفته شده است.
 • ارائه کپی رنگی آخرین مهری که شما برای ورود به کشور ترکیه دریافت کرده اید.
 • ارائه کردن اصل اجاره‌نامه
 • کپی از اجاره‌نامه که با دارای مهر از دفتر اسناد رسمی نوتر است.
 • رسید هزینه پرداخت کارت کیملیک و حق خاک ترکیه.
 • ارائه بیمه‌نامه برای حضور در ترکیه.
 • عدم سوء پیشینه
 • اثبات حضانت فرزندان در صورت لزوم.
شرایط دریافت کیملیک کارت ترکیه

مزایای کارت کیملیک ترکیه

مهاجران هنگامی که به ترکیه مهاجرت می کنند اول از همه باید به دنبال دریافت کارت کیملیک کارت خود باشند زیرا دریافت این کارت همراه با مزایای بی شماری است. شما با استفاده از کیملیک کارت ترکیه این اجازه را خواهید داشت که در فعالیت‌های مختلفی شرکت داشته باشید. به غیر از تمام مزایایی که این کارت می تواند برای شما داشته باشد دریافت این کارت می تواند شرایط زندگی در کشور ترکیه را برای شما آسان‌ کند. از مهمترین مزایای دریافت کارت کیملیک ترکیه می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

 

 • امکان حضور در کلاس‌های آموزشی در کشور ترکیه
 • داشتن مجوز برای ثبت‌نام در مدرسه برای فرزندان خود
 • مجوز خرید و فروش خانه و خودرو در ترکیه
 • امکان باز کردن حساب های مالی و بانک
 • پرداخت کردن قبوض مالیات؛ برق و آب
 • بهره‌مندی از بسیاری از خدمات درمانی و پزشکی در کشور ترکیه
 • و …

 

اما در این جا لازم است که به شما ذکر کنیم که شما با این کارت این امکان را نخواهید داشت که در هنگامی که در ترکیه حضور دارید با این کارت مجوز کار داشته و زیر نظر کارفرمایان ترکیه به کار بپردازید.

مزایای کیملیک کار ترکیه

گم کردن کیملیک کارت ترکیه

در هنگامی که شما کارت کیملیک خود را در ترکیه گم کردید باید شما آن را به اداره پلیس ترکیه اعلام کنید. شما با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس کشور ترکیه مورد خود را بهتر است که دزدی اعلام کنید. این به این علت است که با مفقود اعلام کردن کارت خود، ممکن است که پروسه صدور مجدد کارت شما به امری زمان بر تبدیل شود. لازم است که شما به یکی از مراکز اداره نفوس در مرحله بعدی مراجعه داشته باشید. همچنین لازم است که آدرس ملک مسکونی خود را نیز در این دفاتر ثبت کرده باشید. شما در هنگامی که به این دفتر مراجعه کردید لازم است که یک کپی از کارت کیملیک خود را به همراه داشته و یا اینکه کارت یکی از اعضای خانواده‌تان و سند ملکی را نیز به همراه داشته باشید.

 

 

پس از آنکه شما آدرس خود را ثبت کردید، یک برگه تاییدیه را باید دریافت کنید که در این برگه نیز کپی پاسپورت شما در آن قرار خواهد گرفت. شما و اعضای خانواده‌تان باید برای این پروسه نیز یک قطعه عکس به اداره مهاجرت ترکیه ارائه کنند. شما لازم است که حدود 72 لیر را نیز پس از آنکه مدارک شما مورد تایید قرار گرفت برای صدور مجدد کارت کیملیک خود هزینه کنید. کارت کیملیک شما که مجدداً صادر شده است در حدود یک ماه پس از آنکه شما درخواست خود را ارائه داده اید به شما شما ارسال خواهد گردید.

کیملیک کارت ترکیه

تمدید کیملیک کارت ترکیه

معمولا کارت های کیملیک ترکیه برای حدود یک سال صادر می شوند و پس از آنکه از تاریخ اعتبار این کارت ها تمام شد شما باید برای تمدید کارت کیملیک خود به یکی اداره مهاجرت شهر محل زندگی خود مراجعه کنید. شما برای تمدید کارت کیملیک ترکیه خود باید با داشتن مدارک مورد نیاز فرم راندووی ترکیه را نیز تکمیل کنید.

نتیجه گیری

کشور ترکیه با داشتن شرایط بسیار خوب اقتصادی و رفاهی یکی از بهترین کشور های جهان برای مهاجرت است. شما می توانید با داشتن شرایط لازم از طریق سرمایه گذاری و یا اجاره خانه در ترکیه به این کشور مهاجرت کنید و کیملیک کارت ترکیه را دریافت کنید. کیملیک در واقع به زبان ترکیه به معنای هویت است و این کارت در ترکیه یک کارت هویتی مانند کارت ملی می باشد. ایرانی ها می توانند تا 90 روز در خاک ترکیه حضور داشته باشند اما باید برای حضور در کشور ترکیه برای بیشتر از مهلت قانونی خود کیملیک کارت ترکیه را دریافت کنند.


شما اگر کیملیک کارت ترکیه را دریافت نکنید، ممکن است که دولت ترکیه فرمان خروج از کشور را برای شما صادر کند. لازم است که توجه کنید که شما با دریافت این کارت، اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت و این کارت تنها به معنای کارت هویت و اقامت شما در این کشور خواهد بود. کارت‌ کیملیک ترکیه معمولا برای مدت زمان بین 6 ماه تا 2 سال صادر می شود. پس از پایان مدت زمان قانونی شما باید برای تمدید اعتبار کارت خود اقدام کنید. شما لازم است که برای تمدید کیملیک کارت ترکیه حداقل یک ماه تا پایان اتمام آن با در دست داشتن مدارک و تکمیل فرم راندووی برای تمدید آن به یکی از ادارات مهاجرت ترکیه در شهر خود مراجعه کنید.


شما می توانید برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان مهاجرت با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین با شماره تلفن های 28111107 021 و یا 22654650 021 در تماس باشید.  

سوالات متداول

کیملیک در زبان ترکی استانبولی به معنای هویت است. در واقع کیملیک کارت همان کارت هویتی است که شبیه کارت ملی می باشد.

شما به عنوان یک شهروند ایرانی بدون دریافت ویزای ترکیه می توانید تا 90 روز در خاک ترکیه اقامت داشته باشید.

شما برای آنکه برای مدت بیش از سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشید، لازم است که کارت کیملیک دریافت کنید تا اقامت شما در ترکیه قانونی باشد. کارت کیملیک برای مدت زمانی که شما در ترکیه اقامت دارید به عنوان کارت شناسایی شما به شمار می رود.

کارت کیملیک این معنی را نخواهد داشت که شما شهروند ترکیه‌ شده اید. شما با این کارت تنها می توانید در ترکیه اقامت داشته باشید اما نمی توانید در ترکیه کار کنید.

بر روی کارت کیملیک کارت مشخصات شما مانند ملیت، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، و غیره درج گردیده است. همچنین یک سریال یازده رقمی با پیش ‌شماره 99 نیز وجود دارد. همچنین عکس چهره شما نیز در این کارت وجود دارد. اطلاعات دیگر شما مانند نوع اقامت در زمان صدور و شهر محل سکونت شما نیز در پشت کارت کیملیک ترکیه درج شده است.

مدت زمان اعتبار کارت کیملیک ترکیه بسته به مدت زمان اقامت شما در ترکیه می باشد. به صورت میانگین کارت کیملیک برای 1 سال صادر می شود. اما اعتبار این کارت معمولا 6 ماه تا 2 سال است.

آسان‌ترین روش دریافت کیملیک کارت از طریق اقامت توریستی و اجاره یک واحد آپارتمان در ترکیه است. برای یک سال به شما اقامت توریستی ترکیه از این طریق داده می شود. شما برای دریافت کیملیک کارت ترکیه از این طریق لازم است که اجاره نامه خود را که مهر نوتر بر روی آن است ارائه کنید.

بین یک ماه تا سه ماه ممکن است که برای دریافت کارت کیملیک ترکیه شما در انتظار قرار بگیرید.

شما باید در حدود 125 لیر برای دریافت کارت کیملیک ترکیه هزینه کنید. اما هزینه های دیگری نیز ممکن است که شما داشته باشید. به طور مثال شما باید بسته به اجاره خانه خود نیز هزینه نوتر ملک را بپردازید و همچنین در حدود 150 لیر و 450 تا 750 لیر نیز به ترتیب برای بیمه سلامت و حق خاک پرداخت کنید.

مهمترین مدارکی که شما باید برای دریافت کارت کیملیک خود ارائه کنید عبارتند از: پاسپورت که 6 ماه از اعتبار آن مانده باشد، تکمیل فرم درخواست به نام راندوو، دریافت کد مالیاتی، چهار قطعه عکس پرسنلی، ارائه آخرین مهر ورود به ترکیه، اصل و کپی اجاره‌نامه، رسید هزینه کارت کیملیک، ارائه بیمه‌نامه، عدم سوء پیشینه و اثبات حضانت.

پس از آنکه اعتبار کیملیک کارت ترکیه شما  به پایان رسید، کارت شما باطل خواهد شد. برای صدور مجدد کارت کیملیک شما باید حدود 72 لیر نیز پرداخت کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

2 پاسخ

  1. سلام. کارت‌ کیملیک ترکیه معمولا برای مدت زمان بین 6 ماه تا 2 سال صادر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر