قوانین کار در آلمان

قوانین کار در آلمان

ما در این مقاله اطلاعات کاملی را در مورد قوانین کار در آلمان جمع آوری کرده ایم. آلمان چهارمین و اولین قدرت اقتصادی در اروپا می باشد. کارمندان در این کشور از مزیت دریافت حقوق بالا و بیمه و خدمات اجتماعی ویژه بهره مند هستند. از این رو مهاجران بسیاری از سراسر جهان این کشور را برای مهاجرت کاری خود انتخاب می کنند. مهاجرانی که قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارند بهتر است که پیش از مهاجرت با شرایط قانونی کار در این کشور آشنا باشند. قانون کار در آلمان از منابع گوناگونی می باشد. 

 

منابع اصلی قوانین کار در آلمان در واقع عبارتنداز قوانین کار فدرال، قراردادهای جمعی، توافقنامه های کاری و حقوق قضایی در این کشور. روابط کارمند و کارفرما در آلمان، توسط قانون مدنی آلمان و اساسنامه کار در این کشور مورد نظارت قرار دارد. علاوه بر این، تعدادی بسیاری مقررات و قوانین در آلمان وجود دارد که حقوق و تعهدات کارفرمایان و کارکنان را به طور کامل مشخص کرده است. 

 

 پیشنهاد می شود برای پاسخ به سوالات خود در مورد ساعات کاری در آلمان، حداقل حقوق در آلمان و مرخصی شغلی در آلمان این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

قوانین-کار-در-آلمان

نظارت بر قانون کار در آلمان

آژانس اشتغال فدرال آلمان مسئول نظارت خود در قانون کار از طریق دفاتر خود در ده منطقه (Regionaldirektionen)، که ریاست 156 آژانس کاریابی را در آلمان برعهده دارند (Arbeitsagenturen) با بیش از 600 دفتر کاریابی محلی (Geschäftsstellen) می باشد.

در کشور آلمان قوانین کار و مسئولیت های کارفرما بسته به نوع کارمندی که استخدام می کنند متفاوت است. طبق قوانین کار در آلمان افراد زیر تحت نظارت قانون کار در آلمان قرار دارند:

 

 • تمام کارکنانی که تحت قرارداد کاری کار می کنند و
 • نمایندگان قانونی شرکت (به عنوان مثال، تمام مدیران عامل شرکتهای با مسئولیت محدود و همچنین اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی) و پیمانکارانی که به صورت مستقل تحت یک قرارداد خدمات خود را ارائه می دهند.
 

برخی از این مهمترین حقوق و تعهدات کاری در آلمان عبارتند از: 

حداقل دستمزد کار، ساعات کار قانونی، تعطیلات، مرخصی استعلاجی و زایمان، مقررات ایمنی و بهداشتی، حمایت از کارکنان در برابر اخراج و تبعیض های ناعادلانه در محیط کار.

 

کارمند در آلمان

بر طبق قانون کار در آلمان کسی که برای دیگری مانند کارفرما خدمات خود را ارائه می دهد و کار می کند کارمند  گفته می شود. بر طبق آن کارمند نمی تواند مکان و زمان کارش را تعیین کند و این موضوع کاملا بسته به قوانین و دستورالعمل های رسمی شرکت و کارفرمای وی می باشد.

در آلمان کارکنان می توانند به صورت پاره وقت  و یا تمام وقت یا حتی به عنوان کارمند اجاره ای، برای اهداف کارفرمای خود به ایفای نقش بپردازند. تمام کارمندان در آلمان ممکن است بر اساس یک قرارداد نامحدود یا حتی یک قرارداد برای مدت معینی استخدام شوند.

لازم به ذکر است که در آلمان همه کارکنان از حقوق یکسان برخوردارند و این بدون در نظر گرفتن نوع کارمند می باشد.

 

پیمانکار مستقل در آلمان

در آلمان به کسی که به صورت شخصی کار می کند و در واقع نهادی خود اشتغال است، پیمانکار مستقل گفته می شود. پیمانکاران مستقل در آلمان برای انجام کار یا ارائه خدمات در قبال قرار خود به عنوان یک غیر کارمند معرفی می شوند.

به طور کلی پیمانکاران مستقل از حقوق قانونی یکسان دیگر کارکنان برخوردار نیستند. در همین راستا تعیین اینکه آیا فردی کارمند می باشد و یا یک پیمانکار مستقل بسیار مهم است.

در عمل، تعیین این امر کمی می تواند مشکل باشد زیرا در نظر گرفتن همه عوامل پیرامون رابطه کاری سخت است. از جمله عواملی که نقش مهمی در شناسایی آن دارند شامل موارد زیر می شوند:

 

 • آیا کارمند موظف است که خود شخصاً وظایفش را انجام دهد؛
 • آیا کارفرمای کارمند نقشی در عملکرد فردی، ساعات رسمی کار و محل کار کارمند خود دارد و یا خیر؛
 • آیا فرد در سازمان کارفرمایان ادغام شده است یا خیر؛ و
 • آیا کارمند مورد نظر از نظر مالی به کارفرمای خود وابسته است یا خیر.
 

 در اینجا لازم به ذکر است که کارفرما در آلمان نمی تواند که با وجود یک قرارداد کاری، رابطه شغلی کارمندش را در صورت وجود، نفی کند.

به طور مثال کارفرما در آلمان این امکان را ندارد که با یک قرارداد کاری کارمند خود را یک پیمانکار مستقل بنامد. اگر کارفرما مرتکب این اشتباه شود از حمایت های قانونی کارکنان خود، شانه خالی کرده است. این امر ممکن است برای کارفرما موجب پرداخت مالیات معوقه، جریمه و تعقیب کیفری شود.

نظارت بر کار در آلمان

مقاله پیشنهادی : بلوکارت آلمان

حقوق حمایت از اشتغال در آلمان

به طور کلی، در آلمان حقوق قانونی حفاظت از کارکنان فقط برای کسانی در نظر گرفته می شود که کارکنان اجرایی زیر سطح نمایندگان قانونی شرکت باشند که ما در بالا ذکر کرده ایم.

بر طبق قانون حمایت از اشتغال در آلمان این افراد باید از حقوق استخدامی بهره مند شوند. زیر مجموعه کارکنانی که در آلمان از حقوق استخدامی بهره مند هستند: کارگران، کارآموزان و کارکنان اجرایی شرکت می باشند.

در آلمان با آنکه ممکن است برخی از مقررات خاص برای این افراد به اجرا درآید اما کارکنان در آلمان به طور کلی دارای بیشترین حقوق و حمایت های شغلی می باشند.

 

قراردادهای کاری در آلمان

در آلمان، هیچ شرط اجباری برای قراردادهای کاری به صورت کتبی وجود ندارد. با این حال برای اطمینان بهتر حداقل داشتن یک برگه قرار داد که مهمترین جنبه های شغلی در آن نوشته شده باشد همراه با امضای کارفرما و کارمند مهم است. مهمترین جنبه های شغلی در برگه قرار داد عبارتند از:

 

 • تاریخ و زمان شروع کار؛
 • محل کاری که کارمند باید خدمت کند؛
 • موقعیت یا نقش کارمند؛
 • حقوق و مزایای کاری کارمند شامل پاداش ها؛
 • اطلاعات مربوط به روز های تعطیل کارمند؛
 • جزئیات مربوط به زمان لازم برای تغییر شغل؛
 

این برگه قرار داد بهتر است که در ظرف کمتر از یک ماه از شروع کار شما در آلمان نوشته شود.

آلمانی ها برخی از مسائل مربوط به استخدام را به صورت کتبی در می آورند. این موارد می تواند شامل: قراردادهای کاری با مدت معین، موافقت نامه ها و همچنین پیمان نامه ها باشند.

با آنکه داشتن قرارداد کاری در آلمان امری اجباری نیست اما ارائه مفصل یک شغل در یک برگه قرار داد در آلمان امری عادی می باشد.

 

شرایط ضمنی کار در آلمان

در تمام روابط کاری در آلمان شرایط ضمنی خاصی وجود دارد، این شرایط ضمنی عبارتند از:

 

 • حداقل الزامات دوره اخطار؛
 • تمامی مقررات لازم و مربوط به ساعات کار، بهداشت و ایمنی شغلی؛
 • مرخصی با حقوق و یا بدون حقوق؛
 • پرداخت حقوق در صورت مرخصی به علت بیماری؛ و
 • حداقل دستمزد.
 

همچنین وظایف ضمنی شامل تعهدات محرمانه نگهداشتن اطلاعات و یا تعهد یک کارمند برای رسیدگی منظم به اموال کارفرما نیز می شود.

 

قرارداد جامع در آلمان

در آلمان کارفرما به غیر از قرارداد کاری با کارمند امکان قرارداد جامع با دیگر صنوف کاری را نیز دارد. دو نوع قرارداد جامع در آلمان شامل موارد زیر هستند:

 

 1. موافقت نامه بین کارفرما یا انجمن کارفرمایان و اتحادیه های کارگری.
 2. موافقت نامه کاری بین کارفرما و شورای کار.
 

موافقت نامه های کاری برای کارفرمایان، شورای کار و کارکنان (به جز کارکنان اجرایی) در محدوده درخواست آنها لازم الاجرا است.

مقاله پیشنهادی : جاب آفر آلمان

حمایت-از-اشتغال-در-آلمان

حداقل دستمزد و حقوق در آلمان

آلمان یکی از بالاترین میانگین های دستمزد را در تمام اروپا در اختیار دارد و از این رو بسیاری از مهاجران از سراسر جهان این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می کنن.

حداقل دستمزد در کل کشور آلمان 8.50 یورو برای هر ساعت کار می باشد. اما استثنائات خاصی نیز وجود دارد. درآمد ساعتی کمتر از 8.50 یورو در صنایع خاص نیز برای افرادی با شرایط ویژه نیز ممکن است که مورد اجرا قرار گیرد.

 

در آلمان افرادی که زیر 18 سال سن دارند و یا اینکه در حال سپری دوره های کارآموزی خود هستند از مقررات ملی حداقل دستمزد معافند.

 علاوه بر این، این حداقل دستمزد نیز ممکن است شامل افرادی که در حال سپری کردن بخشی از دوره آموزشی و یا تحصیلی خود هستند نیز در نظر گرفته شود.

 

گذراندن دوره های کارآموزی در آلمان به مدت سه ماه به صورت اجباری یا داوطلبانه وجود دارد. با این حال، فردی که مدت زمان بیش از 3 ماه در حال کار است می تواند برای دریافت حداقل حقوق اقدام کند.

لازم به ذکر است که بحث درباره حداقل دستمزد در آلمان هر دو سال یکبار توسط کمیسیون ملی حداقل دستمزد آلمان طی جلساتی تعیین می گردد.

 

پاداش کار در آلمان

در صنایع و شرکت های مختلف آلمان متداول است که به کارمندان پاداش داده شود. در آلمان پاداش ها به صورت غیر قراردادی یا قراردادی پرداخت می شوند.

به طور کلی، میزان پاداش برای شما می تواند با نظر شما نیز باشد و می توانید در مورد نوع و میزان آن تصمیم گیری کنید. در آلمان پاداش به همه کارکنان به شیوه ای بدون تبعیض باید باشد.

انواع پاداش ها در آلمان شامل یکی از موارد زیر می شوند:

 

 • پاداش های قراردادی یا اختیاری؛
 • پاداشهای مربوط به عملکرد براساس نتایج فردی، تیمی و گروهی؛
 • پاداش وفاداری به آرمان های شرکت؛ 
 • پاداش تقسیم سود.
پاداش در آلمان

ساعت کاری در آلمان

در آلمان ساعات کار یک کارمند در روز نباید بیش از هشت ساعت در نظر گرفته شود. اما اگر کارمندی مرخصی دریافت کرده است یا اینکه کمتر از روزهای کاری در هفته به کار مشغول می باشد، این امکان وجود دارد که  ساعات کاری وی طوری طراحی شود که حداکثر 10 ساعت در روز باشد.

 

 

روز های کاری هفته در آلمان

به طور کلی، در آلمان به استثنای روزهای خاصی، کار در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی کاملا ممنوع است. علاوه بر این، در آلمان قوانین خاصی برای گروه هایی از کارکنان مانند خردسالان زیر 18 سال و یا بانوان کارمند باردار در نظر گرفته شده است که شامل معافیت حداکثر روزهای کاری اجباری می شوند.

 

 

روز های تعطیل در آلمان

طبق قانون تعطیلات فدرال در آلمان، تمامی کارمندانی که شش روز در هفته به صورت پیاپی کار کرده باشند باید حداقل 24 ساعت را معادل یک روز مرخصی با حقوق دریافت کنند.

این حداقل به تناسب هفته کار یک کارمند کاهش نیز می یابد. پس از شش ماه اشتغال کارمندان در آلمان می توانند حق استفاده از تعطیلات دو یا سه هفته ای را نیز داشته باشند.

در آلمان معمول است که تمام کارکنان 25-30 روز تعطیلات با حقوق در قبال پنج روز کار در هفته دریافت کنند.

کارمندان در آلمان در تعطیلات رسمی حقوق نیز دریافت می کنند. در یک سال کاری در آلمان نه روز برای تعطیلات در نظر گرفته شده است. بسیاری از صنایع و مشاغل در این 9 روز در تمام ایالت ها تعطیل می باشند.

 

 

 زمان استراحت در آلمان

کارمندان در آلمان بعد از کار باید یک دوره استراحت بدون وقفه حداقل 11 ساعته را داشته باشند. اگر روز کاری کارکنان آلمان بیش از 6 ساعت، و کمتر از 9 ساعت باشد، بر اساس قانون باید حتما 30 دقیقه استراحت برای آنها در نظر گرفته شود. برای روزهای کاری بیشتر از 9 ساعت، کارمندان باید زمان استراحت بیشتری را دریافت کنند.

 

 

 مرخصی استعلاجی در آلمان

کارمندان در آلمان بر اساس قانون استخدام در این کشور می توانند از مرخصی استعلاجی با حقوق برخوردار شوند. اگر کارکنان در آلمان به دلایل ناتوانی جسمی یا روحی توان کار را نداشته باشند، می توانند از تعهدات کاری خود برای دوره استعلاجی معاف شوند.

در صورت بیماری کارمند باید حتما کارفرمای وی از مدت زمان ناتوانی او مطلع باشد. انتظار می رود اگر ناتوانی کارمندی بیش از 3 روز طول بکشد، وی می تواند باید برای مدت زمان دوری خود از کار گواهی پزشکی را ارائه دهد.

 

کارمندان در آلمان این حق را دارند از حقوق و دستمزد معمول خود تا شش هفته برای دوره استعلاجی بهره مند شوند. این مشروط بر این است که وی به مدت چهار هفته کار کرده باشد. کارکنان در آلمان می توانند مرخصی روزانه با حقوق برای رفتن به مطب پزشک نیز دریافت کنند.

اما این تها در صورتی است که امکان گرفتن وقت ملاقات در خارج از ساعات کاری وجود ندارد. به عنوان مثال، مطب پزشک مورد نظر کارمند تنها در ساعات کار اداری باز است.

 

 

مرخصی زایمان در آلمان

قانون حمایت از زنان و زایمان  در کانادا از والدینی که کودک آنها تازه متولد شده باشد حفاظت می کند.

بر طبق قانون کار در آلمان اگر کارکنان زن شرایط زیر را داشته باشند نباید کار کنند:

 

 

 • شش هفته قبل از زایمان، مگر اینکه خود با تمایل شخصی مایل به انجام کار باشد.
 • هشت هفته پس از زایمان،
 • در صورت زایمان زودرس یا زایمان متعدد، 12 هفته پس از زایمان.
 

در آلمان در طول مرخصی زایمان، کارفرمایان مستلزم هستند که حقوق کارمندان خود را پرداخت کنند. بر اساس قانون کار در آلمان اخراج در این مدت و حداکثر چهار ماه پس از آنکه زایمان انجام شده است ممنوع است و تمام این منوط به تأیید سازمان های ذیصلاح می باشد.

 

کارمند مرد در آلمان نیز پس از تولد فرزندش فقط یک روز می تواند از دوره های مرخصی با حقوق استفاده کند. مگر اینکه توافق دیگری از طریق CBA یا سیاست های داخلی شرکت صورت گرفته باشد.

 

در آلمان والدین مجاز به گرفتن مرخصی والدین تا سه سالگی فرزندشان می باشند. مرخصی در این مدت حق دریافت دستمزد از کارفرما وجود نخواهد داشت. اخراج از کار در این مدت کاملا ممنوع است و ممکن است که منوط به تأیید سازمان های ذیصلاح باشد.

در پایان دوره مرخصی والدین، کارکنان حق دارند به موقعیت های پیشین خود بازگردند.

 

 

مرخصی بیماری خانواده در آلمان

تمام کارکنان در آلمان این امکان را دارند که در صورت نیاز برای مراقبت از افراد اعضای نزدیک خانواده خود، شامل  مراقبت از کودک بیمار خود مرخصی دریافت کنند.

برای دریافت مرخصی کودک بیمار باید این شرایط وجود داشته باشد:

 

 

 1. کودک زیر 12 سال سن دارد و یا اینکه معلول است؛ 
 2. یک گواهی پزشکی می تواند نیاز به مراقبت های بهداشتی را برای مراقبت از خانواده وی تأیید کند.
 

مرخصی مراقبت از اعضای خانواده نمی تواند بیش از ده روز در سال باشد مگر آنکه والدین مجرد که می توانند از 20 روز حق با مرخصی استفاده کنند.

برای هر فرزند، کارمندان در آلمان این امکان را دارند که از مرخصی بلند مدت بدون حقوق 6 ماهه برای مراقبت از اعضای خانواده خود استفاده کرده باشند. این می تواند شامل فرزندان از جمله فرزندخوانده، والدین، والدین شوهر، همسر و شریک زندگی باشد.

تایم-کاری-در-آلمان

ایمنی کار در آلمان

یک کارفرما در آلمان ملزم است که اقدامات لازم برای اطمینان از سلامت و ایمنی کارکنان خود اتخاذ کند. همانطور که در قانون ایمنی کار (Arbeitsschutzgesetz) در آلمان مشخص شده است احکام قانونی ایمنی کار شامل موارد زیر می شوند:

 

 • اقدامات بهداشتی و ایمنی مورد نیاز برای محل کار در نظر گرفته شود؛
 • برای اثربخشی سیاست های ایمنی و بهداشتی نظارت مستمر وجود داشته باشد؛
 • مدیریت ارزیابی های ریسک را انجام دهد؛ و
 • مدریت اطمینان حاصل کرده که تمام دستورالعمل های بهداشتی و ایمنی در محل کار به کارکنان ارائه شده  است.
 

کارفرمایان در آلمان باید برای شرکت هایی که بیش از 20 کارمند دارند حتما یک مامور ایمنی را تعیین کنند.

اگر قوانین ایمنی و بهداشتی در آلمان نقض شود، کار فرما ممکن است جریمه های سنگینی را متحمل گردد. اگر کارمندی در اثر عدم رعایت مقررات بهداشتی و ایمنی مجروح شده و یا اینکه فوت کند، کارفرما می تواند با مطالبه خسارت مواجه می شود.

در برخی موارد، حتی ممکن است مسئولیت های کیفری سنگینی برای کارفرمای خاطی در نظر گرفته شود.

ایمنی-کار-در-آلمان

قوانین اخراج در آلمان

در آلمان همواره قوانین بسیار سختگیرانه ای برای حفاظت در برابر اخراج ناعادلانه کارکنان در نظر گرفته می شود و بر اساس حکم اخراج قوانین زیر اعمال می شود:

 

 • هنگامی که یک کارمند به مدت شش ماه استخدام شده است؛ و
 • هنگامی که واحد عملیاتی بیش از ده کارمند استخدام کرده است.
 

بر اساس قانون کار در آلمان یک اخراج معمولی از نظر اجتماعی زمانی توجیه می شود و معتبر است که از نظر اجتماعی شامل شرایط زیر باشد:

 

 • دلایل اخراج کارمند عمدتا به دلیل ویژگی های شخصی بوده است. به عنوان مثال، ناتوانی، عدم تجربه، یا وجود بیماریهای کوتاه مدت یا بلند مدت که مانع کارایی کارمند شده است.
 • سوء رفتار قابل توجه که از آنها می توان به نقض قرارداد یا اعمال مجرمانه اشاره کرد.
 • به دلایل دیگری که موجب شده است نقش کارمند از بین برود.

 

قوانین حمایت از کارمند در قبال اخراج در آلمان

در آلمان نیاز است که پیش از هرگونه اخراج تمام گزینه های معقولانه که از اخراج کارمند جلوگیری در نظر گرفته. این می تواند شامل انتقال، جابجایی، تغییر مکان و آموزش کارمند باشد. 

اگر کارمندی مرتکب تخلف شدیدی شده باشد از جمله نقض قرارداد و یا رفتار مجرمانه، رابطه کاری می تواند فوراً فسخ شود. در همین زمینه باید دو هفته پیش از اخراج این امر به دست کارمند رسیده باشد.

در آلمان اخراج باید کاملا معقولانه باشد و اخراج به شیوه نامعقول، تبعیض آمیز یا خودسرانه مورد پذیرش نیست.

گروه های کاری زیر که کارکنان با شرایط ویژه را دارا هستند تا مدت معینی در برابر اخراج ناعادلانه تحت حفاظت قرار دارند. این کارکنان می توانند شامل موارد زیر باشند:

 

 • کارکنان باردار؛
 • کارکنان در مرخصی زایمان؛
 • کارکنان معلول شدید؛
 • اعضای نهادهای نمایندگی کارکنان؛
 • کارمندان مسن (بیش از 55 سال) هنگامی که صراحتا تحت پوشش قرار می گیرند؛
 • کارکنان با وظایف رسمی، به عنوان مثال، مسئول حفاظت از داده ها و
 • کارآموزان

 

الزامات اخراج کارمند در آلمان

هنگام اخراج کارمند باید کتباً اخطاری را دریافت کرده باشد. لازم نیست دلایل اخراج در نامه اعلان شده باشد. این اعلامیه باید توسط نماینده قانونی شرکت که معمولا مدیرعامل است امضا گردد. همچنین یک نسخه اصلی به کارمند باید اعطا شود.

اگر کارمند شامل یکی از موارد زیر باشد امکان اخراج وی وجود نخواهد داشت:

 

 

 • معلولیت شدید؛
 • مادر و پدر باردار؛ یا
 • مادر و پدری که در مرخصی زایمان قرار دارند.
 

کارمندان در آلمان این امکان را دارند که روند اخراج ناعادلانه خود را ظرف سه هفته پس از دریافت اطلاع به دادگان ببرند و در غیر این صورت اخراج آنها قانونی تلقی می شود.

اگر در این دادگاه اخراج کارمند معتبر شناخته نشود، کار وی به پایان نمی رسد و کارمند باید فورا به سر کار خود برگردد و پاداش، مستمری و حقوق خود را دریافت کند.

 

 دوره اعلامیه اخراج در آلمان

در صورت اخراج کارمند، کارفرما باید حداقل دوره های قانونی اخطار زیر را که بر اساس سابقه خدمت کارمند میباشد، تعیین کرده باشد:

 

 

 • در طول دوره آزمایشی (حداکثر 6 ماه): دو هفته؛
 • بعد یا بدون دوره آزمایشی: 4 هفته؛
 • پس از دو سال خدمت: یک ماه؛
 • پس از 5 سال خدمت: دو ماه؛
 • پس از هشت سال خدمت: سه ماه؛
 • پس از ده سال خدمت: چهار ماه؛
 • پس از دوازده سال خدمت: پنج ماه؛
 • پس از پانزده سال خدمت: شش ماه؛ و
 • پس از بیست سال خدمت: هفت ماه.
 

به استثناء مدت دوره های آزمایشی، اخطار کارفرما در پایان یک ماه مؤثر است.

به طور کلی، این دوره های اخطار قانونی فقط برای کارفرمایانی اعمال می شود که در مورد آن در قراردادشان چیزی نیامده است. در صورتی که در قراردادهای کاری غالباً دوره اخطار مربوط به استعفا و یا اخراج ذکر شده باشد، زمان آن باید رعایت شود.

 

در آلمان پرداخت به جای اخطار امری غیر معمول است، زیرا معایبی را در مورد مزایای بیکاری ایجاد می کند.

در آلمان پرداخت خسارت در صورت اخراج فردی وجود نداشته و کارفرما نیز هیچگونه تعهد قانونی در قبال آن ندارد. این صرف نظر از این است که اخراج وی معتبر است یا خیر.

اخراج-کار-در-آلمان

تعدیل نیرو در آلمان

در طبق قانون کار در آلمان تعدیل نیرو به زمانی گفته می شود که کارفرما کارمندی را به دلایلی نیاز ندارد و از کار برکنار می کند. تعدیل نیرو در آلمان می تواند به عنوان یک رویداد فردی یا جمعی در شرکت و یا سازمان رخ دهد. تعدیل نیرو در صورت اخراج کارکنان باید با دلایل عملی توجیه پذیر باشد.

 

 

هنگامی که تعدیل جمعی قرار است اتفاق بیفتد باید شورای کار آلمان در این رابطه تاییدیه نهایی را دریافت کند. اما اگر موافقتی در این رابطه نیز به وجود نیامد کارفرما می تواند اعتراض خود را به شورای داوری ببرد.

برابری شغلی در آلمان

تمام کارکنان چه بومی و چه غیر بومی در کشور آلمان بر اساس قانون ضد تبعیض و قانون عمومی برابری رفتار از هرگونه تبعیض به دور هستند. از جمله مواردی که از تبعیض باید عاری باشند شامل موارد زیر می شوند:

 

 • سن،
 • ناتوانی جسمی؛
 • مسائل نژادی و قومیتی،
 • جنسیت،
 • دین یا عقاید؛ و
 • هویت یا جهت گیری های جنسی
 

همچنین در آلمان تعدادی ویژگی های نانوشته دیگر نیز وجود دارد که از آنها باید محافظت به عمل آید:

 

 • ایده، نظر و عقاید سیاسی؛
 • عضویت در هرگونه اتحادیه های کارگری؛
 • وضعیت تاهل؛ و
 • بارداری.
 

تمام کارمندان به همراه کارفرما در آلمان موظف هستند تا تلاش های منطقی و قانونی خود را برای جلوگیری از تبعیض در محل کار انجام دهند. تبعیض از طرف کارفرما، سایر مافوق ها و کارکنان در آلمان کاملا ممنوع است

کسب اطلاعات بیشتر

شما می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد قوانین کار در آلمان با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید. برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان با شماره ی 28111107 – 021 تماس بگیرید.

مقاله پیشنهادی : کار در آلمان

سوالات متداول

بر اساس ماده 1 KSchG، در آلمان هیچ کارفرمایی مجاز به اخراج کارمند خود نیست، مگر اینکه با دلایل واضحی از جمله دلایل اجتماعی خاص یا بر اساس رفتار کارمند یا الزامات تجاری دیگر قابل توجیه باشد. در کل در آلمان قوانین سختگیرانه ای در مورد اخراج کارکنان در نظر گرفته شده است.

حداکثر زمانی را که یک کارمند می تواند در تمام استان های آلمان مشغول به کار باشد نباید بیش از ده ساعت تجاوز کند.

روز های کاری در آلمان از دوشنبه تا شنبه می باشد. اغلب شرکت ها فعالیت خود را در این روزها از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر انجام می دهند.

اگر به هر دلیلی شغل دوم شما بر شغل اولتان تأثیر بگذارد، کارفرما مجاز است کارمند را از اشتغال به کار دوم منع کند.

در آلمان تایم استراحت 30 دقیقه ای باید پس از 5 ساعت کار متداول حتما در برنامه کاری کارمند گنجانده شود. در آلمان زمان استراحت ناهار شامل پرداخت حقوق نمی باشد.

به صورت قانونی در آلمان شما مجاز هستید که 8 ساعت در روز، 38-40 ساعت در هفته به کار مشغول باشید. استراحت ها نیز حداقل 30 دقیقه بعد از یک برنامه پنج ساعته باید در نظر گرفته شوند. 11 ساعت نیز حتما باید در روز برای استراحت کارمند در برنامه وی گنجانده شده باشد.

آلمان یکی از بالاترین میانگین های حقوق در جهان را در اختیار دارد و میانگین ​​حقوق در این کشور 63،235 یورو در سال می باشد.

هر کسی در آلمان که 40 ساعت یا بیشتر در هفته مشغول به کار باشد در حال انجام کار تمام وقت است.

استعفا می تواند پیگیری قانونی را برای شما دشوار کند. اگر می خواهید ادعای فسخ یا قصاص اشتباه علیه کارفرمای خود را به صورت قانونی دنبال کنید بهتر است که به صورت داوطلبانه کا خود را ترک نکنید. عمداً در بسیاری از موارد استعفا موجب می شود که شما نتوانید حقوق قانونی خود را دریافت کنید. 

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

2 پاسخ

 1. سلام قوانین کلی معمولا ثابته مگر اینکه کار فرمایی قانون مختص خودشو داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی