قوانین کار در کانادا

قوانین کار در کانادا

ما در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد قوانین کار در کانادا جمع آوری کرده ایم. کانادا کشوری است که در آن قوانین کار به دقت رعایت می شود و کارمندان در محیط های عاری از تبعیض و منصفانه کار می کنند. کانادا قوانین و برنامه هایی سختگیرانه در برابر کارفرما و کارمندانی که قانون کار را رعایت نمی کنند در نظر گرفته است. قانون کار در کانادا یک قانون گسترده است که از هرگونه تبعیض بر اساس جنسیت، نژاد، قومیت و سایر دلایل دیگر جلوگیری می کند. کارفرمایان در کانادا بر اساس قانون کار ملزم هستند تا هرگونه اقداماتی را که می توانند برای بهبود وضعیت شغلی کارمندان خود انجام دهند. وظایف کارفرمایان و کارمندان به همراه حقوق و قوانین کار در کانادا و دیگر بخشها تحت نظارت وزارت کار و حقوق بشر کانادا قرار دارند.

 برای پاسخ به سوالات خود در مورد ساعت کاری در کانادا، روزهای تعطیل در کانادا و حداقل حقوق در کانادا لطفا این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

قوانین-کار-در-کانادا

قانون کار کانادا

حقوق و مسئولیت های کاری در تمام استان های کانادا به واسطه قانون کار این کشور  تعریف شده است. به طور کلی، قانون کار در کانادا در مورد موارد زیر اجرا می شود:


 • روابط مدیریت با کارمند، صدور گواهینامه اتحادیه ها، شیوه های کاری ناعادلانه؛
 • سلامت، بهداشت و ایمنی در محل کار؛ و
 • استانداردهای شغلی و استخدامی شامل تعطیلات عمومی و تعطیلات سالانه، ساعت کاری کارمندان، اخراج های ناعادلانه، حداقل دستمزد، روشهای برکناری و مبلغ فسخ قرارداد.
 

هر گونه استاندارد استخدامی که در مشاغلی که خارج از این بخش ها می باشند به طور کلی توسط وزارت کار استان یا منطقه ای وضع می شوند.


قانون کار خارجی ها در کانادا

کانادا با وضع قوانینی سختگیرانی از همه کارگران و کارمندان خارجی که در این کشور ایفای نقش می کنند حمایت می کند. بر طبق قوانین کار در کانادا، تمام کارگران خارجی این حق را دارند که:


 • در قبال کاری که انجام می دهند حقوق دریافت کنند؛
 • محلی ایمن برای کار خود داشته باشند؛ و
 • گذرنامه و یا مجوز کار خود را پیش خود حفظ کنند.
 

قوانین کار و اشتغال کانادا شامل موارد زیر می شود:


 • بانک ها؛
 • شرکتهای حمل و نقل؛
 • شرکت های مخابراتی؛
 • سازمان های دولتی فدرال؛
 • اکثر مشاغلی که متعلق به دولت فدرال هستند و یا به واسطه آن اداره می شوند.

 

قوانین استانی کار در کانادا

اکثر مشاغل دیگری که در دسته های بالا قرار نمی گیرند تحت قوانین استانی و سرزمینی موظف به اجرای قانون کار هستند. هر استان یا منطقه ای در کانادا دارای اداره کاری است که در آنجا قوانین کار و اشتغال وضع شده و مورد نظارت قرار می گیرد.

ادارات کار استانی در کانادا تمام اطلاعات کاری لازم از جمله حقوق، ساعات کار و مرخصی و همچنین شرایط کار را ارائه می کنند


در کانادا یک کارفرما نمی تواند هر وقت که خواست به راحتی یک نیروی کار خارجی را اخراج و یا توبیخ کند و یا حتی برای وی مجازاتی در نظر بگیرد. تمام کارگران و کارمندان خارجی مقیم در کانادا می توانند با مراجعه و یا تماس با دفاتر کار استانی خود از حقوقشان مطلع شوند و آن را پیگیری کنند.

ساعت کاری در کانادا

ساعتهای کار در کانادا برای یک کارمند در یک شرکت و یا صنعتی که تحت نظارت دولت فدرال فعالیت می کند هشت ساعت در روز (24 ساعت متوالی) یا همان 40 ساعت در هفته می باشد. معمولا شروع ساعت کاری در کانادا 9 صبح بوده و ساعت 5 بعدازظهر نیز به پایان می رسد.


همه کارکنان در کانادا که تحت نظارت دولت فدرال کار می کنند در هر هفته از یک روز استراحت کامل که معمولاً یکشنبه می باشد باید بهره مند شوند. در طول یک هفته که یک یا چند روز ممکن است در آن تعطیلی رخ دهد، ساعات استاندارد کار برای هر تعطیلات هشت ساعت کاهش می یابد.


ساعت استراحت کارمندان در کانادا

در کانادا، کارمندان نباید بیش از پنج ساعت متوالی بدون آنکه استراحتی را به مدت 30 دقیقه دریافت کرده باشند کار کنند. با این حال، این زمان نیز در صورت توافق کارفرما و کارمند، که به زمان غذا معروف است به دو وعده غذایی کوتاه تر تقسیم شود. بر اساس قانون کار کانادا استراحت برای غذا در حقوق گنجانده نمی شود مگر اینکه در قرارداد آمده باشد.


اضافه کاری در کانادا

در کانادا هر ساعتی که بیش از ساعات استاندارد شما باشد به صورت اضافه کاری در نظر گرفته می شود.


دستمزدی که شما در کانادا در قبال اضافه کاری خود دریافت می کنید حداقل 1.5 برابر دستمزد ساعت کاری استاندارد شما می باشد و باید در حقوق شما اعمال شود، به استثنای مشاغل زیر:


 • مدیران و متخصصان مانند پزشکان، وکلا، دندانپزشکان، معماران و مهندسان که از دریافت حقوق اضافه کاری معاف هستند.

 

حداکثر ساعت کاری در کانادا

حداکثر ساعات کاری در کانادا در طول هفته که کارکنان مجاز به کار هستند 48 ساعت می باشد. هیچ کسی در کانادا اجازه ندارد که در هفته کاری هفت روزه بیش از 48 ساعت به کار مشغول باشد.


اگر کارفرمایی بخواهد که کارمندش بیش از 48 ساعت در هفته برای وی کار کند، باید بین وی و کارمندش توافق نامه کتبی نوشته شود که وی از این بابت رضایت دارد.


ساعت کاری پرستاران در کانادا

کار مداوم پرستاران برای عملکرد مراقبت های بهداشتی و سلامتی در کانادا کاملا ضروری بوده و اغلب نیاز است که آنها 24 ساعت شبانه روز کار کنند. اما ساعات کاری به دلیل طیف وسیعی از شرایط برای آنها کمی متفاوت است.


پرستاران معمولاً در شیفت های 8 تا 12 ساعته که به صورت چرخشی می باشد کار می کنند. به طور معمول پرستاران در تعطیلات آخر هفته، عصرها و تعطیلات نیز در کانادا باید کار کنند. به طور متوسط در کانادا پرستاران چیزی بین 36 تا 40 ساعت در هفته کار می کنند.


ساعت کاری دانشجویان در کانادا

دانشجویان واجد شرایط در کانادا این امکان را دارند که کار خارج از دانشگاه داشته باشند. آنها می توانند تا 20 ساعت در هفته در حالی که کلاس هایشان همچنان در حال برگزاری است، کار کنند.


در تعطیلات نیز مانند تعطیلات تابستانی یا زمستانی دانشجویان این امکان را دارند که بیش از 20 ساعت در هفته به کار مشغول باشند.

ساعت-کاری-در-کانادا

روزهای تعطیل در کانادا

اگر قصد کا در کانادا را دارید خوب است بدانید که در کانادا هفته کاری معمولا از دوشنبه تا جمعه در نظر گرفته می شود و آخر هفته در روز های شنبه و یکشنبه روز های تعطیل هفته می باشد.

 

در بعضی از مشاغل در کانادا که نیاز است کارمندان در روزهای تعطیل در محل کار خود حاضر باشند یکی از روز های کاری هفته به جای روز تعطیل برای استراحت در نظر گرفته می شود.

 

تعطیلات ملی در کانادا

اکثر کارمندان در کانادا در روزهایی که به تعطیلات رسمی معروف است حقوق دریافت می کنند. طبق قانون استانداردهای استخدامی کانادا، نه روز در این کشور به عنوان تعطیلات رسمی در نظر گرفته شده است که آن ها عبارتند از:

 

 1. روز سال نو
 2. روز خانواده
 3. جمعه خوب
 4. روز ویکتوریا
 5. روز ملی کانادا
 6. روز کارگر
 7. روز شکرگزاری
 8. روز کریسمس، و
 9. روز بوکسینگ
 

کارمند برای آنکه در تعطیلات حقوق دریافت کند باید کل شیفت خود را در پیش و بعد از تعطیلات قانونی به کار مشغول بوده باشد. کارمند و کارفرما نیز می توانند موافقت کنند که در روزهای تعطیل کار کنند.

 

حقوق تعطیلات در کانادا

در کانادا اگر کارمندی در تعطیلات رسمی کار کند، معمولاً حقوق وی شامل شرایط زیر می شود:

 

 • دریافت دستمزد استاندارد بعلاوه یک روز مرخصی با حقوق تعطیلات رسمی.
 • حقوق تعطیلات عمومی به علاوه حق بیمه (بدون تعطیلی).
 

کارفرما انتخاب می کند که کدام یک از این گزینه ها را باید برای کارمند خود در نظر بگیرد.

 

تعطیلات مذهبی در کانادا

در قوانین کار کانادا تعطیلات رسمی در مورد تعطیلات مذهبی گنجانده نشده است. بنابراین، کارکنان به هیچ عنوان نمی توانند در روز های مذهبی از کار کردن خودداری کنند.

 

با این حال، اگر هر کارمندی در کانادا بخاطر کار نکردن در تعطیلات مذهبی خود به دلایلی مجازات یا اخراج شود، می تواند طبق قوانین حقوق بشر کانادا این امر را تبعیض تلقی کرده و از کارفرمای خود به کمیسیون حقوق بشر کانادا شکایت کند.

 

تعطیلات استانی در کانادا

استانها و مناطق کانادا تعدادی از تعطیلات عمومی یا “قانونی” را در برنامه های کاری خود قرار داده اند این همان تعطیلاتی می باشد که در آن همه کارکنان برای تعطیلات، حقوق نیز دریافت می کنند. با این حال، بسیاری از استانها در کانادا با توجه به منطقه خود تعطیلاتی را دارند.

 

برخی از تعطیلات نیز در کانادا هستند که به صورت کلی در یک روز جشن گرفته می شود، اما نام آنها متفاوت است. به عنوان مثال، سومین دوشنبه ماه فوریه توسط نیمی از استانها جشن گرفته می شود، اما حداقل با سه نام مختلف در استان های کانادا شناخته می شود.

مرخصی در کانادا

مرخصی در کانادا

مرخصی سالانه کار در کانادا برای دو گروه کارمندان با قرارداد بلند مدت و با قرارداد کوتاه مدت اجرا می شود.


مرخصی کارکنان با قرار بلند مدت در کانادا

کارکنانی که حداقل یک سال، اما کمتر از پنج سال در کانادا کار کرده باشند این حق را دارند که هر سال حداقل دو هفته را مرخصی با حقوق دریافت کنند. اگر کارمندی به مرخصی خود نرود، کارفرما از نظر قانونی موظف می باشد که حقوق مرخصی کارکنان را که معادل 4 درصد از حقوق ناخالص کارکنان در سال است را پرداخت کند.


کارکنانی که به مدت 5 سال یا بیشتر در کانادا کار کرده باشند این حق را دارند که هر سال حداقل سه هفته مرخصی با حقوق دریافت کنند. اگر کارمندی نخواهد از مرخصی خود استفاده کند، کارفرما از نظر قانونی موظف است 6 درصد از حقوق ناخالص وی را به عنوان حقوق تعطیلات پرداخت کند.


مرخصی کارکنان با قرارداد کوتاه مدت در کانادا

در کانادا کارکنانی که کمتر از یک سال در این کشور کار کرده باشند، ممکن است که این حق را نداشته باشند از تعطیلات با حقوق استفاده کنند. با این حال، لازم به ذکر است که آنها می توانند یک هفته مرخصی با حقوق دریافت کنند. در این حالت، حقوق تعطیلات این کارمندان 4 درصد از کل مبلغی است که وی در هنگامی که کار می کرده است دریافت می کند.


 مرخصی زایمان در کانادا

در کانادا، طبق قانون استخدامی به کارمندان واجد شرایطی که باردار هستند یا والدینی که کودک آنها تازه متولد شده است، مرخصی بدون حقوق داده می شود. دو نوع مرخصی برای کارکنان در کانادا وجود دارد: 1- مرخصی بارداری برای زنان باردار و 2- مرخصی والدین برای مادران و پدران.


بر اساس قانون بیمه اشتغال فدرال کانادا، در طول تمام مدتی که کارمندان در مرخصی بارداری یا مرخصی والدین هستند این امکان را دارند که از مزایای پرداخت بیمه بهره مند شوند.

کار-در-کانادا

پیشنهاد میکنیم مقاله ویزای کار کانادا را مطالعه نمایید.

حقوق و دستمزد در کانادا

حداقل دستمزد، در کانادا به کمترین مبلغی گفته می شود که یک کارفرما می تواند به طور قانونی در قبال کار کارمند خود برای ساعات کاری وی پرداخت کند. اما برای پردرآمدترین شغل ها در کانادا طبیعتا میزان مبلغ آن فرق می کند. ما در زیر جدول حداقل دستمزد مجاز در کانادا را برای شما آورده ایم.


حداقل حقوق و دستمزد در کانادا

حداقل دستمزد بر طبق قانون کار در سال 2021  کانادا به شرح زیر بوده است:


14.25 دلار برای هر ساعت

حداقل دستمزد عمومی

13.40 دلار برای هر ساعت

حداقل دستمزد دانشجویی

12.45 دلار برای هر ساعت

حداقل دستمزد کار در رستوران

15.70 دلار برای هر ساعت

حداقل دستمزد کار از خانه


مکان و غذای کارمندان در کانادا

طبق قوانین کانادا، بخشی از حقوق کارمند برای هزینه های اتاق و غذای وی باید کم شود. در این شرایط معمولاً کارفرما موظف می شود که غذا و محل خواب کارمندان را فراهم کند.


کارفرما هزینه اتاق و منزل را از کارمند می گیرد که به طور خودکار از حقوق وی کسر می شود.


اگر کارفرمایی یک اتاق برای کارمند خود فراهم کند حداکثر هزینه ای که می تواند از حقوق وی کسر کند، 31.70 دلار در هفته می باشد. برای یکی اتاق مشترک نیز وی باید 15.85 دلار در هفته از حقوق کارمند خود کسر کند.


برای وعده های غذایی نیز در کانادا کارفرما از حقوق کارمند مقداری از حقوق را کم می کند. کارفرما برای هر وعده غذایی می تواند تا سقف 2.55 دلار و حداکثر 53.55 دلار در هفته از حقوق کارمند خود کسر کند.


هنگامی که کارفرما قصد دارد هم اتاق و هم غذای کارمند خود را فراهم کند نمی تواند بیش از 85.25 دلار در هفته برای اتاق خصوصی به همراه غذا و 69.40 دلار در هفته برای اتاق مشترک به همراه غذا از حقوق کارمند خود هزینه ای را کسر نماید.


بالاترین درآمد در کانادا

کانادا یکی از برترین کشور های جهان است که به کارکنان خود حقوق بالایی پرداخت می کند. در این میان استان آلبرتا یکی از غنی ترین و نفت خیزترین استانهای کانادا بیشترین حقوق را به کارکنان خود می دهد می باشد. در این استان میانگین درآمد ها 70،300 دلار در سال است پردرآمدترین مشاغل نیز در کانادا عبارتند از:


شغل                                                         حقوق

 • پزشک                                                       150،000 دلار استرالیا در سال.
 • وکیل                                                         135،000 دلار استرالیا در سال.
 • معدنچی/حفار نفت و گاز                               77،250 دلار استرالیا در سال.
 • دندانپزشک                                                 75000 دلار استرالیا در سال.
 • پرستاران ثبت شده                                       74،000 دلار استرالیا در سال.

 

درآمد رستوران در کانادا

در سال اخیر فروش رستوران دارها در  کانادا تقریباً 85 میلیارد دلار کانادا در سال بوده است. این در حالی است که این رقم در سال قبل 68.4 میلیارد دلار بود.


فروش رستوران ها در کانادا طی پنج سال گذشته افزایش پیدا کرده است و از چیزی در حدود 61 میلیارد دلار کانادا در سال 2010 به بیش از 85 میلیارد دلار کانادا در سال اخیر رسیده است.


نحوه پرداخت دستمزدها در کانادا

دستمزد ها در کانادا معمولا به صورت ماهانه پرداخت می شود اما بسته به شرکتی که در آن کار می کنید این می تواند دو ماهانه، سه ماهانه و شش ماه یک بار باشد. در صورت پایان کار کارفرما باید حقوق مورد نظر کارمند را ظرف 30 روز پس از آخرین روز کاری پرداخت کند.


مهمترین روش های پرداخت دستمزد ها در کانادا به یکی از صورت زیر پرداخت می شود:


 1. چک
 2. پرداخت مستقیم.
 3. کارتهای بانکی
 4. پول نقد 
 5. کیف پول موبایلی.
 

اگر پرداخت به صورت نقدی یا چک باشد، دستمزد کارگر باید در محل کار به وی پرداخت شود. به صورت الکترونیکی نیز با رضایت کتبی مورد توافق دستمزد ها به حساب بانکی کارکنان پرداخت می شود.


عدم دریافت حقوق از کارفرما در کانادا

عدم پرداخت حقوق و دستمزد از کارفرما در کانادا کاملا خلاف قانون کار در این کشور است. کارفرمایان در کانادا موظفند طبق روال معمول خود یا طبق هرگونه توافقی که با کارکنان خود دارند، به طور منظم به کارمندان خود حقوق تعیین شده را بپردازند.

در مورد کارگران موقت، نیز قوانین سختگیرانه ای در کانادا وضع شده است که کارفرما را مجبور به پرداخت حقوق آن کارمندان نیز می کند.


اگر شما در کانادا کار خود را انجام دادید اما در قبال خدمات خود دستمزدی را دریافت نکردید یا اینکه تنها بخشی از آن دریافت کردید، می توانید از کارفرمای خود شکایت کنید.


در همین راستا شما در ابتدا باید به کارفرمای خود به صورت کتبی یک درخواست پرداخت حقوق کنید. اگر کارفرمای شما از پرداخت دستمزد به شما امتناع ورزید، شما می توانید از بخش  استانداردهای اشتغال وزارت کار در کانادا برای پرداخت حقوق خود درخواست کمک کنید.


پرداخت دستمزد توسط وزارت کار کانادا

دفتر استانداردهای اشتغال وزارت کار کانادا می تواند به شما در دریافت دستمزد های پرداخت نشده کمک کند. دریافت کمک از این سرویس کاملا رایگان می باشد. استانداردهای استخدامی وضعیت شما را مورد بررسی قرار می دهد و به کارفرمای شما دستور می دهد که بدهی که به شما دارد را سریعا پرداخت کند.


اخراج از کار آزمایشی در کانادا

طبق قانون استانداردهای استخدامی کانادا کارمندی که در سه ماه اول خود نیز اخراج شده باشد تحت حفاظت قرار دارد.


در واقع، کارفرمایان تنها در صورتی که با کارکنان قبل از استخدام در مورد دوره آزمایشی موافقت کرده باشند می توانند در بازه زمانی مشخص کارمند خود را اخراج کنند.


اما این بدان معنا نیست که کارمند هیچ حقی در این رابطه را نخواهد داشت. بسته به دلیل اخراج، یک کارمند در کانادا می تواند برای اخراج اشتباه خود از کار به حقوق بشر در کانادا شکایتی را طرح کند.


اگر کارمندی با درک بر اینکه در یک دوره آزمایشی استخدام شده است توسط کارفرما خود بدون دلیل موجه اخراج شود، بدان معنا نیست که کارفرما می تواند بی پروا عمل کرده و یا اینکه قوانین حقوق بشر را نقض کند.


اخراج نباید شامل دلایلی از جمله دین، نژاد، عقیده یا عوامل دیگر باشد. در کانادا یک کارفرما باید دلیل خوبی برای اخراج کارمند خود داشته باشد.

حقوق-در-کانادا

پیشنهاد میکنیم مقاله جاب آفر کانادا را مطالعه نمایید.

بیمه بیکاری در کانادا

در کاناد، سیستم بیمه بیکاری به عنوان “بیمه اشتغال” شناخته می شود. این نام در سال 1996 به طور رسمی از “بیمه بیکاری” تغییر نام داد. کارکنان کانادایی 1.62 درصد از درآمد خود را بیمه پرداخت می کنند تا در زمانی که شغل خود را از دست دادند بتوانند از مزایای این بیمه بهره مند گردند.

 

برای این کار شما باید در ابتدا برای بیمه بیکاری ثبت نام کنید و من به شدت به شما پیشنهاد می کنم که برای مهاجرت به کانادا این کار را انجام دهید. مزایای بیمه بیکاری برای شهروند کانادایی 543 دلار در هفته و سالانه 51،300 دلار کانادا می باشد.

 

 

واجدین شرایط بیمه بیکاری در کانادا

شما باید برای دریافت بیمه بیکاری نشان دهید که:

 

 • در مشاغل مورد قبول بیمه مشغول به کار شده اید.
 • شغل خود را بدون عمد از دست داده اید
  • این می تواند بیکاری ناشی از سیل یا آتش سوزی باشد
 • در 52 هفته گذشته حداقل 7 روز متوالی بدون کار و بدون حقوق بوده اید
 • در 52 هفته گذشته یا از آخرین ادعای خود مبنی بر بیکاری، به هر تعداد از ساعات اشتغال قابل بیمه کار کرده اید.
 • آماده، مایل و قادر به کار روزانه هستند.
 • به طور فعال هر روز به دنبال کار هستید (شما باید یک پرونده مکتوب از کارفرمایانی که با آنها تماس گرفته اید را داشته باشید)
 

برای اثبات صلاحیت خود و دریافت پرداخت هایی که ممکن است از آن برخوردار شوید، باید گزارش‌ها خود را به صورت دو هفته یک بار از طریق اینترنت یا تلفن ارسال کنید. عدم انجام این کار می تواند به معنای از دست رفتن مزایای بیمه شما باشد.

قوانین کارآفرینی در کانادا

هنگامی که قصد دارید از طریق کارآفرینی در کانادا به این کشور مهاجرت کنید باید با قوانین کارآفرینی در کانادا آشنا شده باشید.

 

یک فرد غیر مقیم باید می تواند تجارت خود را از طریق شعبه یا شرکت های تابعه کانادایی انجام دهد. ملاحظات کلی قوانین کارآفرینی شامل مالیات بر سرمایه، مالیات کارکنان، مسائل مالیاتی برای مشارکت، مالیات بر فروش و کالا باید رعایت شوند.

 

برای آنکه شما واجد شرایط کارآفرینی در کانادا باشید، باید دارایی خالص شما حداقل چیزی در حدود 300000 دلار کانادا باشد. دارایی شما به صورت نقدی یا به عنوان دارایی می تواند. شما باید به دولت کانادا نشان دهید که قصد راه اندازی کسب و کار دائم در آن کشور هستید.

کارآفرینی-در-کاناد

قانون بهداشت و ایمنی شغلی در کانادا

در کانادا کارگران و کارمندان هر روز با انواع مختلفی از مسائل بهداشتی و ایمنی در محل کار روبرو هستند. قانون بهداشت و ایمنی شغلی کانادا این وظیفه را دارد که حداقل استانداردهای بهداشتی و ایمنی را برای محل کار شما در کانادا تعیین و فراهم کند.

 

تقریباً قوانین بهداشتی و ایمنی در کانادا برای همه کارگران، کارمندان سرپرستان و کارفرمایان در محل کار صدق می کند. در کانادا حتی کارآموزان و انترن ها نیز تحت حمایت این برنامه نیز قرار می گیرند. طبق قانون ایمنی در کانادا، همه کارفرمایان تحت نظارت استان موظفند که یک نسخه از قانون ایمنی را در محل کار، معمولاً در اتاقهای ناهارخوری، سالنهای استراحت یا دیوار کارگاهها نصب کنند.

 

کمیته مشترک بهداشت و ایمنی در کانادا

برای حفظ امنیت کارکنان بر اساس قانون ایمنی در این کشور الزامات نوشته شده برای ایمنی و سلامت کارمندان از سوی کارفرمایان باید رعایت شود. معمولاً باید یک کمیته مشترک بهداشت و ایمنی برای بررسی منظم و اجرای برنامه های ایمنی شرکت تشکیل شود.

 

هدف اصلی این کمیته این است که مشکلات ایمنی و بهداشتی در محیط کار را شناسایی کند و به کارفرما گزارش دهد. کمیته ها حداقل باید از دو نفر تشکیل شده باشند که شامل نماینده کارگران و کارفرمایان هستند. کمیته ای که تأسیس می شود باید:

 

 • محل کاری باشد که 20 کارگر یا بیشتر دارد.
 • پروژه های ساختمانی باشد که بیشتر از 20 کارگر دارد.
 • مقررات تعیین شده مواد برای محل کار (غیر از پروژه ساختمانی) اعمال شود.
 • دستور مربوط به مواد سمی به محل کار صادر شده باشد
 

اگر در یک محل کاری بیش از 5 اما کمتر از 20 کارگر وجود داشته باشد، به طور کلی لزومی ندارد که کمیته ای تشکیل شود. در این صورت، کارگران و یا کارمندان خود باید شخصی را انتخاب کنند تا نماینده ایمنی و بهداشتی آنها باشد.

 

 

مسئولیت های ایمنی کارفرما در کانادا

کارفرمایان در کانادا وظیفه دارند که علاوه بر ایجاد کمیته مشترک بهداشت و ایمنی، موارد زیر را در محل کار رعایت کنند:

 

 • کلیه اقدامات احتیاطی را برای حفظ سلامت و ایمنی کارگران به کار گیرند.
 • اطمینان حاصل کنند که تمامی تجهیزات، مواد و تجهیزات حفاظتی در مکان و شرایط خوبی نگهداری می شوند.
 • تمامی اطلاعات لازم را به همراه دستورالعمل ها برای حفظ سلامت و ایمنی کارگران فراهم کنند.
 • با کمیته مشترک بهداشت و ایمنی همکاری کنند و گزارش های خود را مرتبا ارسال کنند.
 • مطابق با تمام مقررات وضع شده تحت قانون ایمنی و سلامت کارهای خود را انجام دهند.
 • برنامه و سیاست های ایمنی و بهداشت را تدوین و اجرا کنند.
 • تدارکات لازم برای آموزش بهداشتی و ایمنی شغلی را برای کارمندان و کارگران فراهم کنند.
 • قوانین ایمنی و بهداشتی را در محل کار نصب کنند.

 

مسئولیت های ایمنی کارکنان در کانادا

بر اساس قانون کار در کانادا مسئولیت سلامت و ایمنی شخصی بر عهده خود کارکنان است. اساساً، کارکنان باید در زمینه اقدامات ایمنی با کارفرمای خود همکاری های لازم را انجام دهند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که تجهیزات به گونه ای نیستند که به خود یا دیگران آسیب بزنند. به طور خاص، بر اساس قانون کار آن ها ملزم هستند که:

 

 • مطابق با  OHSA و مقررات کار کانادا کار کنند؛
 • هرگونه تجهیزات، وسایل حفاظتی یا لباسی را که مورد نیاز است درخواست دهند و استفاده کنند.
 • به کارفرما یا سرپرست در مورد تجهیزات یا وسایل حفاظتی مفقود یا معیوب که ممکن است خطرناک باشد، اطلاع رسانی کنند.
 • هرگونه خطر در محل کار یا نقض وسایل کار را به کارفرما یا سرپرست ارائه دهند؛
 • هیچ وسیله حفاظتی را که توسط کارفرما یا مقررات فراهم شده است را حذف یا بی اثر نکنند.

 

حقوق اساسی کارگر در کانادا

کارگر از اهمیت بسیار بالایی در کانادا برخوردار است و از این رو باید 3 نکته مهم را در قبال خود بداند:

 

 • کارگر باید از خطرات موجود در محل کار خود آگاهی داشته باشد.
 • در حفظ سلامت و ایمنی محل کار مشارکت کند؛
 • از کارهایی که ممکن است برای خود یا دیگران خطرناک باشد امتناع بورزد.

 

آزار جنسی در محل کار در کانادا

آزار جنسی در کانادا شدیدا از محکوم است و خاطیان آن مجازات می شوند. در مورد آزار جنسی، کارفرمایان باید سریعا:

 

 • شکایت را بررسی کنند.
 • اطلاعات را محرمانه نگه دارند.
 • نتایج را به طرفین و سازمان های مربوط اطلاع دهند.
 • با کمیته بهداشت و ایمنی مشورت داشته باشند.

 

قوانین سیگار کشیدن در محل کار در کانادا

طبق قوانین کار استرالیا هرگونه کشیدن سیگار در محل کار ممنوع است و با عواقب جریمه همراه است. در کانادا  در مکانی که مجاز نیستید سیگار بکشید، ممکن است متهم به ارتکاب جرم شده باشد و در صورت محکوم شدن باید جریمه ای را نیز پرداخت کنید. این جریمه می تواند شامل:

 

 • 1000 دلار برای اولین تخلف؛
 • 5000 دلار برای هر گونه تخلف بعدی باشد.
 

لازم به ذکر است که در کانادا شما باید 19 سال داشته باشید تا امکان خرید قانونی دخانیات را داشته و یا اینکه سیگار بکشید.

وضعیت-بهداشت-در-کانادا

عدالت شغلی در کانادا

کانادا در زمینه عدالت و برابری در محیط کار در جهان در میان رتبه های برتر قرار دارد. بر طبق قانون کار در کانادا منع تبعیض در استخدام و کار در این کشور بر عهده دولت فدرال است. طبق این قانون، کانادایی ها در صورت اشتغال یا دریافت خدمات از مواردی که در زیر ذکر شده است از تبعیض در امان می مانند.


 • دولت فدرال؛
 • شرکت های تحت نظارت دولت؛
 • شرکت های خصوصی که توسط دولت فدرال تحت نظر قرار دارند، از جمله بانک ها، شرکت های مخابراتی، پخش کننده ها و شرکت های حمل و نقل،
 

کارفرمایان در کانادا باید این اطمینان را بدهند که با همه کارکنان به صورت یکسان برخورد می شود.


 قانون انطباق وظیفه در کانادا

بر طبق این قانون برای جلوگیری یا کاهش تبعیض از کارفرما خواسته می شود که با افرادی با شرایط ویژه متفاوت از دیگران برخورد شود. طبق قانون انطباق وظیفه، کارفرما در محیط کار یا وظایف یک کارمند تغییراتی را ایجاد می کند تا وی بتواند کار خود را به‌درستی انجام دهد.


به طور مثال کارفرما از همه متقاضیان کار درخواست می کند برای سپری کردن فرآیند استخدام یک آزمون کتبی را بدهند. ممکن است فردی که معلولیت بینایی دارد نتواند این تست را انجام دهد و عادلانه نباشد. بر طبق قانون وظیفه انطباق کارفرما باید برای این فرد آزمون دیگری را طراحی کند.


برابری استخدام در کانادا

بر طبق قانون استخدامی فدرال از صاحبان مشاغل درخواست می شود که برای فرصت های شغلی در برابر چهار گروه زیر مساوات و برابری اجرا شود.


 • زنان
 • مردم بومی کانادا (اینوئیت یا متیس)
 • افراد دارای معلولیت
 • جامعه اقلیت های مهاجر
 

تحت برنامه پیمانکاران فدرال (FCP) فرصتهای شغلی کاملا مشابه برای چهار گروه زنان، افراد بومی، افراد دارای معلولیت و جامعه اقلیت مهاجر باید فراهم شود. برنامه پیمانکاران فدرال به طور خاص در مورد کارفرمایان که تحت صلاحیت استانی قرار می گیرند اجرا می شود.


برابری در محیط کار در کانادا

بر طبق قانون کار کانادا دولت فدرال از صاحبان مشاغل در این کشور هر ساله گزارشی را دریافت می کند مبنی بر اینکه برابری میان همه کارکنان رعایت شده باشد. کارفرمایان باید گام هایی را برای دستیابی به این امر در گزارشی که می دهند برداشته باشند.


کارفرمایانی که تحت نظارت این برنامه قرار دارند شامل حدود 500 کارفرمای بخش خصوصی، 30 شرکت مادر و پنج سازمان فدرالی هستند، که در مجموع بیش از 760،000 کارمند در تمام این بخش ها و شرکت ها فعالیت می کنند.


طبق  سیستم برنامه ای است که به صورت آنلاین در نظر گرفته شده و به کارفرمایان کمک می کند تا تعهدات خود را برای اجرای برابری و عدالت در محیط کار انجام دهند.


برابری زن و مرد در کانادا

طبق قانون استانداردهای اشتغال در کانادا، کارفرمایان اگر در صورت انجام کار مشابه، دستمزد متفاوتی را به کارمندان مرد و یا زن خود بپردازند عمل غیرقانونی مرتکب شده اند. مگر اینکه کارفرما ثابت کند که تفاوت حقوق به علت مطابقت با سیستم ارشدی، شایستگی یا سیستم مبتنی بر کمیت یا کیفیت تولید یا دیگر اندازه گیری های عینی می باشد.


بر اساس قانون تساوی حقوق کار در کانادا، کارمندان و کارگران زنی که اساساً ارزش شغل آنها بر اساس وظایف و مهارت با همکاران مرد برابر می باشد باید از حقوق یکسانی برخوردار شوند.


در حال حاضر اکثر کارفرمایان در کانادا موظف هستند که برنامه ای را برای اثبات این داشته باشند تا این اطمینان را به دولت کانادا بدهند که مشاغل انجام شده توسط مردان و زنان یکسان است. بر همین اساس آنها باید نشان دهند که حقوق دریافتی کارمندان زن و مرد آنها نیز یکسان می باشد.

قوانین-کار-کانادا

قوانین اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری کانادا یکی از مهمترین برنامه های مهاجرتی کانادا می باشد که شما می توانید با داشتن شرایط لازم در سریعترین زمان ممکن به راحتی با مهارت کاری به آن کشور ها مهاجرت داشته باشید.

 

از این رو قوانینی در اکسپرس انتری وجود دارد مبنی بر اینکه شما برای مهاجرت از طریق آن باید سن، سطح تحصیلات، مهارت زبان فرانسه یا انگلیسی و همچنین سابقه کار داشته باشید. هر کسی که شرایط لازم را برآورده کرده باشد این شانس را دارد که از طریق اکسپرس اینتری به کانادا مهاجرت کند.

 

قوانین اسکیل ورکر کانادا

برای مهاجرت از طریق برنامه اسکیل ورکر که زیر مجموعه برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری می باشد شما باید قوانین مربوط به این برنامه مهاجرتی را رعایت کرده باشید. مهمترین قوانین مهاجرتی از طریق این برنامه مهاجرتی عبارتند از:

 1. داشتن مهارت زبان
 2. سن بین 18 تا 46 سال
 3. داشتن مدرک تحصیلی مرتبط
 4. تجربه کاری
 5. داشتن خانواده در کانادا
 6. داشتن پیشنهاد و یا قرارداد کاری

کسب اطلاعات بیشتر

شما می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد قوانین کار در کانادا با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید. برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان با شماره ی 28111107 021  تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

تعریف کار تمام وقت در کانادا این است که شما 30 ساعت یا بیشتر در هفته کار کنید. کسانی که زیر 30 ساعت در هفته به کار مشغول باشند، کار نیمه وقت را انجام می دهند. سقف مجاز کار در هفته در کانادا 48 ساعت می باشد.

بر اساس قانون کار کانادا شما حداقل یک استراحت پس از 5 ساعت کار متوالی به مدت 30 دقیقه باید داشته باشید. در اصل، شما باید 4.5 ساعت کار کنید و سپس 30 دقیقه استراحت دریافت کنید. زمان استراحت شما شامل دریافت حقوق نمی باشد.

به صورت قانونی خیر. در کانادا، شما باید 24 ساعت یعنی یک روز را در هفته کار از کارفرمای خود مرخصی دریافت کنید.

در آلمان شما از یک سیستم آموزشی برتر، آب و هوای بهتر، هزینه های کمتر زندگی و فرصت های شغلی بیشتر به همراه حقوق بالاتر از کانادا بهره مند هستید. این در حالی است که کانادا سیستم مراقبت های بهداشتی بسیار خوبی دارد، دریافت اقامت دائم در این کشور آسان تر است و امکانات عمومی آن بی نظیر می باشد.

قانون حقوق بشر کانادا در زمینه کار مسئول نظارت بر تبعیض در مشاغل و خدمات است. بر اساس این قانون، کانادایی ها هنگام اشتغال یا دریافت خدمات از هرگونه تبعیض و ناعدالتی در امان خواهند بود. استاندارد های استخدامی وزارت کار کانادا نیز ساعات و حداقل حقوق کار در کانادا را تنظیم می کند.

حقوق شما در کانادا به عنوان کارمند عبارت است از حق آگاهی از خطرات موجود در محل کار، امتناع از کارهای خطرناک و حق مشارکت در حفظ سلامت محل کار خود.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

6 پاسخ

 1. سلام
  خیر – پروسه ویزای کار کانادا پروسه هزینه بری هست

 2. سلام من اتباع خارجی ساکن ایران هستم میخواستم بدونم میتونم با ویزای کاری به کانادا مهاجرت کنم بدون تمکن مالی

 3. سلام بله به صورت کلی این قانون وجود داره مگر در شرایط و شغل های خاص و ویژه

 4. سلام به صورت کلی خیر . ولی ممکنه کارفرمایی قوانین خودشو داشته باشه

 5. سلام خسته نباشید
  قوانین کار در کانادا در هر ایالت فرق میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی