قوانین کار در قطر

قوانین کار در قطر

کشور قطر که در حاشیه خلیج فارس واقع شده است، چهارمین کشور ثروتمند دنیا به شمار می‌رود. دلیل ثروت زیاد کشور قطر منابع نفت و گاز این کشور است؛ به همین دلیل این کشور اقتصاد بسیار قدرتمندی دارد. بسیاری از متقاضیان ایرانی به دلیل فرصت‌های کاری متنوع در قطر، این کشور را برای مهاجرت کاری انتخاب می‌کنند. همچنین باید بدانید که این کشور نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد.کارجویان برای اشتغال در قطر باید با قوانین کار و شرایط اخذ اقامت کاری این کشور آشنایی داشته باشند. با ما همراه باشید تا به بررسی قوانین کار در قطر و روش‌های کارجویی در این کشور بپردازیم.

فرم مشاوره رایگان

قوانین کار و اخذ اقامت کاری در قطر

آنچه خواهید خواند:

چرا متقاضیان مهاجرت کاری به قطر را انتخاب می‌کنند؟

قبل از آشنایی با قوانین کار در قطر باید شرایط اقتصادی این کشور را بررسی کنیم. همچنین لازم است بدانید که چرا متقاضیان کشور قطر را برای کار انتخاب می‌کنند. کشور قطر دارای بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی در جهان است. این کشور اقتصادی روبه‌رشدی دارد که باعث ایجاد فرصت‌های شغلی بسیاری زیادی شده است. اقتصاد کشور قطر به غیر از منابع نفت و گاز، بر پایه صنعت گردشگری نیز استوار بوده و فرصت‌های شغلی مرتبط با این صنعت در کشور قطر بسیار زیاد هستند. البته این کشور در صنایع دیگری نیز رشد کرده، اما چیزی که باعث رشد بیشتر اقتصادی قطر شده، جام جهانی 2022 است. این رویداد بزرگ میزان ثروت کشور قطر را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. رشد بالای اقتصادی در قطر باعث شده تا میزان درآمد در این کشور نیز افزایش پیدا کرده و شاغلین در قطر زندگی باکیفیتی را تجربه کنند.

شرایط کار در کشور قطر

کشور قطر بازار کار بسیار خوبی دارد که باعث شده تا متقاضیان زیادی از سراسر دنیا به این کشور مهاجرت کنند. طبق قوانین کار در قطر افراد شاغل در این کشور بسته‌هایی مالی به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند که بسیار سودآور هستند. کشور قطر میزان درآمد نسبتا برابری با کشورهای اروپایی دارد. اما دلیل محبوبیت بیشتر کار در قطر نسبت به کشورهای اروپایی این است که در این کشور شاغلین مالیات شخصی پرداخت نمی‌کنند. این نشان می‌دهد که شاغلین در قطر درآمد خالص بیشتری نسبت به کشورهای اروپایی دریافت خواهند کرد.

شرایط کار در کشور قطر

جالب است بدانید که به غیر از حقوق پایه، شاغلین در قطر از مزایای مانند مرخصی سالانه، مرخصی استعلاجی و موارد دیگر بهره‌مند می‌شوند. در برخی موارد کارفرمایان مبلغی اساسی را به عنوان مزایای اضافی و پاداش به کارمندان خود پرداخت می‌کنند. البته در چند سال گذشته تمام حقوق و مزایای کارمندان در قالب یک مبلغ به صورت یک جا از سوی کارفرمایان پرداخت می‌شوند.

چگونه می‌توان در قطر کار پیدا کرد؟

کشور قطر در زمینه صنایع هتلداری و گردشگری رشد بسیار بالایی داشته است. در واقع این کشور هزینه زیادی برای ساخت انواع هتل‌ها و رستوران‌های لوکس کرده تا این صنایع را گسترش دهد. از همین رو فرصت‌های شغلی بسیاری در کشور قطر ایجاد شده است. بنابراین پیدا کردن کار در مشاغل مربوط به هتلداری و گرشگری آسان‌تر خواهد بود. برای کاریابی در قطر می‌توانید به موسسات و وب‌سایت‌های کاریابی مراجعه کنید. همچنین می‌توانید روزنامه‌های کشور قطر را بررسی کرده یا به نمایشگاه‌های کار و نتورکینگ در این کشور سر بزنید.


از جمله بهترین موسسات کاریابی در قطر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• موسسه QHR
• موسسه Al Noof
• موسسه Gulfaar
• موسسه Work Circle
• موسسه Bayt


باید بدانید که پیدا کردن کار در قطر ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد. بر اساس قوانین کار در قطر زمانی که فرصت‌های شغلی مورد نظر خود را پیدا کردید باید یک CV بنویسید و برای کارفرمایان ارسال کنید. سپس کارفرمایان به صورت تلفنی با شما ارتباط برقرار کرده و وقت مصاحبه حضوری به شما می‌دهند. با پشت سر گذاشتن این مراحل کارفرما برای شما دعوت‌نامه همکاری ارسال می‌کند. در مرحله بعدی باید درباره جزئیات قرارداد کاری خود با کارفرمای مورد نظر صحبت کنید. باید اشاره کرد که انجام تمام این مراحل حداقل چهار هفته و حداکثر دو ماه طول خواهد کشید.

پیدا کردن کار در قطر ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد.

مشاغل پردرآمد در قطر را بشناسید

قبل از شروع فرایند کاریابی بهتر است که با مشاغل پردرآمد کشور قطر آشنا شوید. البته بهتر است متناسب با توجه به تخصص و تحصیلات خود شغل مناسبی را در قطر پیدا کنید. البته ممکن است که شغل انتخابی شما در میان مشاغل پردرآمد قطر باشد و شما بتوانید در آن‌ها مشغول به کار شوید. برای استخدام در این مشاغل لازم است که کارفرما CV شما را تایید کند.

مشاغل پردرآمد در قطر

از جمله مشاغل پردرآمد قطر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• مدیر ارشد اجرایی ماهانه حدود 121300 تا 156650 ریال قطر (حدود 33300 تا 43000 دلار)
• کارمند بانک ماهانه حدود 31600 ریال قطر (حدود 8700 دلار)
• مهندس IT ماهانه حدود 15700 ریال قطر (حدود 4300 دلار)
• مشاور املاک ماهانه حدود 17800 ریال قطر (حدود 4900 دلار)
• مدیر منابع انسانی ماهانه حدود 14800 ریال قطر (حدود 4100 دلار)
• پزشک ماهانه حدود 36600 ریال قطر (حدود 10100 دلار)
• مدیر هتل ماهانه حدود 28100 ریال قطر (حدود 7720 دلار)

مشاغل مورد نیاز کشور قطر در سال 2022 کدام‌اند؟

کشور قطر در هر سال لیست مشاغل مورد نیاز خود را منتشر می‌کند. این لیست با توجه به فعالیت‌های اقتصادی این کشور و میزان نیاز به نیروی کار ماهر در مشاغل مورد نظر تهیه می‌شود. طبق قوانین کار در قطر هر یک از این مشاغل میزان درآمد متفاوتی دارد. همچنین افراد دارای تخصص و تحصیلات دانشگاهی در زمینه این مشاغل شانس بالاتری برای استخدام خواهند داشت.

مشاغل مورد نیاز کشور قطر در سال 2022

از جمله مشاغل مورد نیاز کشور قطر در سال 2022 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• مدیر هتل با میانگین درآمد ماهانه 28100 ریال قطر
• مدیر منابع انسانی با میانگین درآمد ماهانه 14800 ریال قطر
• ساخت‌وساز با میانگین درآمد ماهانه 9250 ریال قطر
• کارمند بانک با میانگین درآمد ماهانه 31600 ریال قطر
• مهندس IT با میانگین درآمد ماهانه 15700 ریال قطر
• حسابدار با میانگین درآمد ماهانه 10400 ریال قطر

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کاری قطر

برای اقامت کاری در قطر به مدت طولانی لازم است که طبق قوانین کار در قطر ویزای کاری این کشور را دریافت کنید. بر اساس قوانین کار در قطر شما با اخذ ویزای کاری این کشور از مزایای مختلفی برخوردار خواهید شد. از جمله این مزایا می‌توان به امکان اجاره خانه، خرید خودرو، افتتاح حساب بانکی و اخذ گواهینامه رانندگی اشاره کرد.


زمانی که شما پیشنهاد کاری از یک کارفرمای قطری دریافت می‌کنید، این کارفرما اسپانسر شما می‌شود. به این معنی که کارفرما امور مربوط به اخذ ویزای کار را انجام داده و برای شما اجازه اقامت کاری را دریافت می‌کند. با اخذ اجازه اقامت شما امکان بردن خانواده خود به قطر را خواهید داشت. باید اشاره کرد که برای اخذ ویزای کار قطر لازم است که حداقل سه سال سابقه کاری داشته باشید. لازم به ذکر است تنها پس از اخذ ویزای کار می‌توانید برای خانواده خود ویزای همراه دریافت کنید.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کاری قطر

باید بدانید که بر اساس قانون کار در قطر، اولویت استخدامی با شهروندان این کشور است. یعنی کارفرمایان تنها زمانی امکان استخدام اتباع خارجی را دارند که عدم وجود نیروی کار قطری در شغل مورد نظر را به وزارت کار این کشور ثابت کنند. مهم‌ترین مدرک برای دریافت پیشنهاد کاری، CV است که شباهت زیادی به رزومه دارد. باید بدانید که رزومه شرح کوتاهی بر سوابق کاری و تحصیلی شما است، اما CV به صورت عمیق‌تر به شرح سوابق شما می‌پردازد. پس از دریافت پیشنهاد کاری، در زمان اقدام برای اخذ ویزای کار قطر لازم است که مدارکی را به سفارت این کشور ارائه دهید.


از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار قطر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• پاسپورت معتبر
• گواهی سلامت جسمی و روانی
• گواهی تمکن مالی
• گواهی عدم سوء پیشینه
• نامه پیشنهاد کاری ارسال شده از سوی کارفرمای قطری
• جواز کسب شرکت محل کار متقاضی
• سوابق کاری و تحصیلی (CV)

برای اشتغال در کشور قطر باید با قوانین کار این کشور آشنایی کافی داشته باشید.

کاربین؛ مرجعی برای مشاوره مهاجرتی در زمینه قوانین کار در قطر

کشور قطر به دلیل نزدیک بودن به ایران و اقتصاد بسیار قدرتمند خود، به یکی از مقصدهای پرطرفدار برای مهاجرت کاری در میان متقاضیان ایرانی تبدیل شده است. برای اشتغال در کشور قطر باید با قوانین کار این کشور آشنایی کافی داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید فرایند مهاجرت کاری به قطر را بدون مشکل طی کنید. مجموعه کاربین یکی از موسسات کاریابی بین المللی در سطح کشور است. شما می‌توانید با مراجعه به موسسه ما از مشاوره کارشناسان کاریابی در زمینه قوانین کار در قطر به این کشور بهره بگیرید.

سوالات متداول

بر اساس قوانین کار در قطر برای پیدا کردن کار در این کشور می‌توانید به سایت‌ها و موسسات کاریابی مراجعه کنید. همچنین این امکان را دارید که روزنامه‌های قطر را بررسی کرده و به نمایشگاه‌های کار و نتورکینگ سر بزنید.

از جمله مشاغل دارای کمبود نیروی کار در قطر می‌توان به مدیر هتل، مدیر منابع انسانی، کارمند بانک، مهندس IT و حسابدار اشاره کرد.

پردرآمدترین مشاغل در قطر شامل مدیر ارشد اجرایی، کارمند بانک، مهندس IT، مشاور املاک، مدیر منابع انسانی، پزشک و مدیر هتل می‌شوند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی