کیفیت زندگی در عمان

کیفیت زندگی در عمان

آیا تا به حال به مهاجرت از طریق کار فکر کرده‌اید؟ اگر قصد دارید به کشوری مهاجرت کنید که وسعت و تراکم جمعیت زیادی نداشته باشد و خیلی از وطن خود دور نشوید. عمان می‌تواند گزینه مناسبی به حساب آید. اما پیش از هرگونه اقدامی در این مورد باید به جزئیاتی در مورد این کشور مراجعه کنید و سپس تصمیم قطعی بگیرید. برای مثال یکی از مهم‌ترین مسائل مربوطه، کیفیت زندگی در عمان است.

 

بنابراین پیش از اینکه به مهاجرت کاری در کشور عمان فکر کنید، ابتدا به تجزیه و تحلیل شرایط زندگی در این کشور بپردازید. کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس همیشه مورد توجه متقاضیان ایرانی هستند اما به طور حتم باید از شرایط کلی این کشور آگاهی پیدا کنیم. در این مقاله قصد داریم شرایط زندگی در کشور عمان را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی است.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

کیفیت-زندگی-در-عمان

بررسی کیفیت زندگی در عمان

طبق گزارشات به دست آمده، کشور عمان صدرنشین فهرست کشورهایی است که بیشترین مهاجر در آن زندگی می‌کنند. از آنجایی که این کشور جز امن‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود، مورد توجه مهاجران بسیاری قرار می‌گیرد. البته صمیمی و دوستانه بودن مردم این کشور نیز در جذب مهاجران تاثیر کمی ندارد. به طور کلی عمان کشور بسیار مناسبی برای کار و زندگی محسوب می‌شود.

 

 

گذشته از امنیت بالای این کشور، کیفیت زندگی در عمان نیز موردپسند افراد بسیاری قرار گرفته است. طبق نظرسنجی‌های انجام‌شده، عمان از نظر کیفی در رتبه 35 قرار دارد. البته این نظرسنجی تنها میان 64 کشور صورت گرفته است. آیا می‌دانید کیفیت زندگی در عمان به چه عواملی بستگی دارد؟ در ادامه به طور مختصر این عوامل را ذکر خواهیم کرد:

 

 

 • تفریحات و خوش‌گذارنی
 • میزان شادی و خوشحالی ساکنان
 • دسترسی به سرویس‌های حمل‌ونقل
 • درصد مسافرت سالانه ساکنان
 • میزان سلامتی ساکنان
 • رفاه موجود در جامعه
 • میزان امنیت شهروندان
 • کارایی زندگی مدرن و دیجیتالی
 

تمامی موارد ذکر شده بسیار پر اهمیت هستند و تاثیر مستقیمی را بر روی خوشبختی افراد و میزان رضایت آن‌ها از زندگی خواهند داشت؛ به همین علت دولت هر کشور باید تمامی تلاش خود را به کار گیرد تا بهترین شرایط را برای شهروندان خود ایجاد کند.

کیفیت زندگی در عمان

کیفیت زندگی در عمان دومین رتبه را کسب کرد

هر سال در میان کشورهای عربی نظرسنجی انجام می‌شود که این کشورها از نظر کیفیت زندگی با یکدیگر مقایسه می‌شوند. آخرین نظرسنجی کیفی که در زمان نوشتن این مقاله انجام شد نشان داد سطح کیفیت زندگی در عمان بسیار بالاتر از سایر کشورهای این حوزه است.

 

در نظر داشته باشید برای این نظرسنجی تمام عوامل ذکر شده در بالا را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده‌اند. برای درک بهتر از سطح کیفی زندگی در این کشور عربی بهتر است به رتبه عمان در هر یک از عوامل ذکر شده اشاره کنیم:

 

 • تفریح و خوش‌گذرانی رتبه 45
 • میزان شادی و خوشحالی ساکنان رتبه 16
 • دسترسی به سرویس‌های حمل‌ونقل و درصد مسافرت سالانه ساکنان رتبه 37
 • میزان سلامتی ساکنان رتبه 30
 • میزان امنیت شهروندان رتبه 9
 

همان‌طور که مشاهده کردید کشور عمان به دلیل امتیازاتی که از بین تمامی کشورها دریافت کرده است در دومین جایگاه این فهرست قرار گرفت. طبق گزارشات به دست آمده، عمان کشور خوبی برای گذران زندگی است. به خصوص برای افرادی که نمی‌خواهند اوقات خود را تنها در محل یا دفتر کارشان بگذرانند. ناگفته نماند میانگین ساعت کاری هفتگی در این کشور حدود 43.5 خواهد بود.

زندگی-در-عمان

چرا کیفیت زندگی در عمان بالا است؟

در میان فهرست کشورهایی که مهاجران بسیاری را قبول کرده‌اند، کشور عمان از جایگاه خوبی برخوردار است. اما چرا؟ به عبارت دیگر، کشور عمان یکی از مقاصد برتر جهان برای جذب اغلب مهاجران به حساب می‌آید. پیش از این نیز به مزایای چشمگیر این کشور اشاره کردیم اما در این بخش قصد داریم به جزئیات کیفیت بالای زندگی در کشور عمان بپردازیم.


هزینه مسکن در عمان

در کشور عمان دفاتر املاک بسیاری وجود دارند که بهترین خدمات ممکن را برای مشتریان فراهم می‌کنند؛ بنابراین پیدا کردن مسکنی که از پس تمام نیازهای شما برآید کار دشواری نخواهد بود. البته کشور عمان نیز همانند هر جای دیگری شرایط ویژه‌ای برای اجاره یا خرید مسکن در نظر گرفته است.


وجود دفاتر املاک باعث شده، افراد خیلی راحت بتوانند برای خود مسکن مناسبی تهیه کنند. در ضمن بعضی از کارفرمایان که شما را استخدام می‌کنند، موظف به فراهم کردن مسکن نیز هستند. در نتیجه اگر به فکر گرفتن ویزای کاری این کشور هستید، به سراغ کارفرماهایی بروید که یا مسکن شما را تامین می‌کنند یا هزینه لازم برای مسکن را در اختیارتان می‌گذارند.


به خاطر داشته باشید هزینه اجاره مسکن در کشور عمان به طور معمول سالانه دریافت می‌شود. بدین‌ترتیب شما تا حدودی آسایش بیشتری خواهید داشت. پس موقع عقد قرارداد اجاره، مستاجر باید پول کافی در راستای پرداخت سالانه اجاره‌بها به همراه داشته باشد. در ضمن براساس شواهد به دست آمده، مهاجرین نیز می‌توانند اقدام به خرید مسکن کنند.


سبک زندگی در عمان

سبک زندگی یکی دیگر از عواملی است که کیفیت زندگی در این کشور را ارتقا داد. البته محله و منطقه زندگی نیز امر مهمی محسوب می‌شود. اما به طور کلی سبک زندگی در کشور عمان به طرز قابل‌قبولی عاری از تنش است. از این‌رو، شاید مهاجران بسیاری از تمام کشورهای دنیا در عمان حضور داشته باشند.


مسئله بعدی برقراری ارتباط با شهروندان این کشور است. فراموش نکنید مردم عمان بسیار مهمان‌نواز و صمیمی هستند، به همین دلیل برقراری ارتباط در این کشور زیاد سخت نیست. همچنین شما به عنوان یک مهاجر خیلی راحت می‌توانید عضو انجمن‌ها شوید و در سازمان‌های مختلف مشارکت داشته باشید.


سبک زندگی در عمان شامل خوراک و پوشاک نیز می‌شود. افراد همیشه جایی برای خوش‌گذرانی پیدا می‌کنند. از کلاب‌های شبانه گرفته تا پاساژهای این کشور بر روی سبک آرام این زندگی تاثیرگذار هستند. شهروندان یا ساکنان این کشور می‌توانند در اوقات فراغت خود به ساحل یا کوهنوردی بروند.


امنیت در کشور عمان

بدون‌شک هر شخص خارجی که وارد یک کشور می‌شود، کمی استرس دارد. اما در کشور عمان شما این حس را نخواهید داشت. این کشور از لحظه ورود شما با استقبال گرم به سراغتان می‌آید. در واقع محله‌ها و مکان‌های امن عمان دلیل اصلی کیفیت بالای زندگی در این کشور محسوب می‌شوند. اگر از بلایای طبیعی یا تصادفات جاده‌ای بگذریم، هیچ خطر دیگری شما را در این کشور تهدید نمی‌کند.


علاوه‌بر این، در صورت رخ دادن هر اتفاق ناگوار و ناگهانی تیم امداد و پشتیبان این کشور به یاری شما می‌آیند. میزان جرم و جنایت در کشور عمان بسیار پایین است. اگر به فکر فرزنددار شدن هستید، کشور عمان بهترین مکان برای بزرگ کردن فرزندان شما خواهد بود. در واقع هر کشوری که جرم و جنایت کمی داشته باشد مکان مناسبی برای پرورش فرزندان است.


امنیت در این کشور به قدری بالاست که همه خانواده‌ها و حتی زنان مجرد و تنها نیز با آرامش کامل زندگی خود را می‌گذرانند و هرگز احساس خطر نخواهند کرد. از نظر کلی هیچ شخصی در کشور عمان چه شهروند چه غیرشهروند نگران امنیت شخصی خود نخواهد بود. تنها نگرانی موجود در این کشور مربوط به نرخ تصادفات است.

 

شرایط کاری در عمان

در حال حاضر بیشتر مهاجران برای یافتن موقعیت شغلی مناسب وارد عمان می‌شوند. البته دولت‌ها و نهادهای محلی تلاش می‌کنند تا کارفرمایان از شهروندان این کشور کارمند یا کارگر استخدام کنند اما کیفیت زندگی در عمان باعث شده تا مهاجران از راه‌های مختلفی خود را به این کشور برسانند.


برای کسب موفقیت شغلی در این کشور، کافی است کمی به اصول بازاریابی مسلط باشید. در بعضی از حوزه‌های شغلی به راحتی می‌توان استخدام شد. البته به طور حتم باید مهارت و تخصص لازم و مربوط به آن سمت شغلی را در برداشته باشید. اما روند استخدام در این کشور سخت و پیچیده نیست.


برای مثال در سه حوزه نفتی، دارویی، و آموزشی جذب کارکنان بیش از حوزه‌های دیگر است. پس اگر در یکی از این سه حوزه مهارت و مدرکی دارید، همین حالا اقدام کنید و وقت را از دست ندهید. در ضمن پایتخت عمان شهر کوچکی است که بیشتر افراد با یکدیگر آشنا هستند؛ در نتیجه اگر کسب‌وکاری برای خودتان راه بیاندازید خیلی سریع محبوب می‌شوید و به موفقیت قابل‌قبولی دست پیدا می‌کنید.

 

شوک فرهنگی در عمان

با وجود تمام خوبی‌ها، کشور عمان برای افراد تازه وارد شوک فرهنگی به همراه دارد. البته این شوک فرهنگی از مزایای عمان محسوب می‌شود. اگر برای اولین بار وارد این کشور شوید به دلیل تغییر فرهنگ شاید سازگاری با فرهنگ و محیط کمی برای شما دشوار باشد. در اینجا است که  کوچکی جامعه این کشور به کمک شما می‌آید. با گذر زمان این شوک یا تغییر فرهنگی را به درستی درک می‌کنید و خود را با شرایط تازه انطباق می‌دهید.


برای سازگاری و درک فرهنگ کشور عمان باید کمی صبوری به خرج دهید. اما کمک گرفتن از شهروندان کار ساده‌ای است. گذشته از این موارد، پیدا کردن خدمات و سرویس‌های لازم شما همانند خدمات نظافتی، حمل کیسه‌های خرید، یا خدمات شستشوی لباس کار دشواری نخواهد بود. ارائه خدمات خانه‌داری یکی از بهترین ویژگی‌های کشور عمان به حساب می‌آید که در فرهنگ این کشور جا افتاده است.

 

هزینه‌های زندگی در عمان

وابسته به محل زندگی و شغل شما در کشور عمان، هزینه‌های زندگی متغیر خواهند بود. اما این کشور در مقایسه با کشورهای غربی از هزینه‌های قابل‌قبولی برخوردار است. برای مثال هزینه ماشین و سوخت آن در کشور عمان بالا نیست. در صورتی که در کشور عمان استخدام شدید و به ثبات مالی رسیدید بهتر است که برای خود ماشین بخرید.


ما به شما توصیه می‌کنیم خرید ماشین به‌صرفه‌تر از پرداخت کرایه تاکسی خواهد بود. در صورتی که ماشین بخرید خیلی راحت به محل‌های مختلف این کشور دسترسی پیدا می‌کنید و همچنین می‌توانید از محل‌های کمپ این کشور نهایت لذت را ببرید. هزینه‌های زندگی در کشور عمان برای تمامی افراد قابل‌قبول است.


البته اگر بخواهید به سبک غربی در این کشور زندگی کنید کمی دچار مشکل می‌شوید؛ زیرا در این صورت هزینه‌های زندگی شما افزایش می‌یابند. همان‌طور که گفتیم وابسته به محل استقرار شما، هزینه‌های زندگی در این کشور متغیر خواهند بود. اما حقوق و مزایای کارکنان به طور کلی قابل‌قبول است.


مراقبت‌های درمانی در عمان

یکی دیگر از مسائل مهمی که در سطح کیفیت زندگی در عمان تاثیرگذار است به امکانات درمانی و دارویی این کشور مربوط می‌شود. کشور عمان از سیستم خدمت‌رسانی خوبی برخوردار است که امکانات لازم را در اختیار بیماران قرار می‌دهد. در واقع دسترسی به امکانات پزشکی در کشور عمان کار دشواری نخواهد بود.


علاوه‌بر شبکه‌های درمانی عمومی و دولتی، کشور عمان دارای مراکز درمانی خصوصی است که خدمات و امکانات لازم را در اختیار بیماران قرار می‌دهند. استانداردهای درمانی هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی این کشور بسیار بالا هستند؛ بنابراین بیشتر شهروندان خیلی راحت به این امکانات دسترسی خواهند داشت.


البته بیشتر مهاجران به سراغ بخش خصوصی مراکز درمانی می‌روند؛ زیرا کارکنان این بخش‌ها مسلط به زبان انگلیسی هستند و تا حدودی امکانات بهتری ارائه می‌دهند. ناگفته نماند در مراکز درمانی خصوصی لازم نیست خیلی منتظر پذیرش و رسیدگی بمانید.

کیفیت-غذایی-در-عمان

تجربه یک خواب راحت در کشور عمان

در سال 2014 عده‌ای محقق و دانشمند گرد هم جمع شدند و تصمیم گرفتند میزان خواب یا الگوی خواب افراد را در این کشور بررسی کنند. طی این تحقیق و آزمایش از شرکت‌کنندگان خواستند 7 روز هفته و به مدت 24 ساعت شبانه‌روز ساعت مچی هوشمند به دست داشته باشند. در ادامه از آن‌ها خواسته شد فعالیت‌های روزانه خود را بدون هیچ تغییری انجام دهند.

 

پس از این دوره زمانی، الگوی خواب شرکت‌کنندگان مورد مطالعه قرار گرفت و بعد از بررسی‌های لازم و مقایسه الگوی خواب شرکت‌کنندگان کشورهای دیگر، مشخص شد که ساکنان کشور عمان تجربه خواب بهتری دارند. این الگوی خواب مربوط به مکان‌های مختلف از تخت‌خواب فرد گرفته تا اتوبوس بود. الگوهای خواب ضبط‌شده از آسایش بالا ساکنان کشور عمان خبر می‌داد.

 

در نتیجه، ساکنان کشور عمان در مقایسه با سایر کشورها همانند آلمان از خواب بهتر و آرام‌تری برخوردار بودند. از آنجایی که کیفیت زندگی در عمان برای ساکنان موردپسند است، افراد با آسایش بیشتری به خواب می‌روند و آرامش بیشتری دارند. شاید این پژوهش نیز همانند هر آزمایش دیگری دچار خطا شده باشد اما میانگین مدت خواب راحت و عمیق ساکنان کشور عمان از سایر کشورهای شرکت‌کننده بیشتر بود.

 

کیفیت زندگی در عمان، این کشور را جز کشورهای برتر قرار داد

آیا می‌دانید قدیمی‌ترین کشور مستقل در میان کشورهای حوزه خلیج‌فارس کدام کشور است؟ عمان! این کشور به دلیل موقعیت‌های استراتژیکی که در تجارت دارد، از قدیم موردتوجه بسیاری از ابر قدرت‌های جهانی قرار داشت. به طور کلی کشور عمان به دلیل استقلالی که دارد همیشه از تجارت‌های کلان خود سود خوبی برده است.

 

هر چه درآمد و استقلال یک کشور بیشتر باشد، ساکنان و شهروندان آن نیز از آسایش بیشتری برخوردار هستند، بدین‌ترتیب کیفیت زندگی در عمان به طور روزافزون در حال افزایش است. این ویژگی منحصر‌به‌فرد کشور عمان باعث شد مهاجران بسیاری به این کشور وارد شوند و کشور عمان جز برترین کشورهای آرام قرار بگیرد.

 

درآمد کشور عمان بسیار بالا است. این کشور بیش از 84 درصد از درآمد خود را از منابع نفتی تامین می‌کند. علاوه بر صنایع نفتی، عمان در پی راه‌اندازی صنایع گازی و گردشگری است. به عبارت دیگر، عمان قصد دارد منابع درآمدی بیشتری برای خود تهیه کند. این تنوع صنایع در کشور عمان کیفیت زندگی در این کشور را توسعه داده است.

کشور-عمان

دولت چه تاثیری بر روی کیفیت زندگی در عمان دارد؟

دولت عمان همانند یک سلطنت برتر عمل می‌کند که تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت زندگی در عمان دارد. دولت عمان هیچ قصوری در عرضه مزایای اقتصادی به شهروندان خود ندارد. همچنین تا جای ممکن از انواع فسادهای مالی نیز جلوگیری می‌کند. پلیس و اینترنت دو یاری‌رسان به دولت هستند. در واقع دولت عمان با کمک این دو عنصر توانست به مشارکت خوبی در میان مردم دست پیدا کند.

 

دولت عمان حامی دموکراسی است و میراث این کشور را حفظ می‌کند. کیفیت زندگی در عمان یکی از عواملی است که سبب جذب بیشتر گردشگران به این کشور می‌شود. دولت صلح‌طلب عمان از هرگونه خشونتی جلوگیری می‌کند و به هیچ‌وجه کشور خود یا ساکنانش را درگیر تنش نمی‌کند.

 

حتی در زمان‌هایی که دولت عمان زیر فشار شدید مالی قرار داشت، باز هم سطح کیفیت زندگی در عمان کاهش پیدا نکرد. کشور عمان همیشه مزایای اجتماعی و مالی مناسبی تامین کرده و در اختیار ساکنان خود گذاشته است؛ در نتیجه هیچ شهروندی نگران تامین بودجه و مزایای دولتی خود نخواهد بود.

ارتباط مواد غذایی و کیفیت زندگی در عمان

دستیابی عمان به تمام زنجیره‌های غذایی و بال ارفتن کیفیت مواد غذایی این کشور یکی دیگر از مسائل مهمی است که بر روی سطح کیفیت زندگی در عمان تاثیر می‌گذارد. سیستم ارزیابی غذایی این کشور توسعه یافته و به پیشرفت خوبی دست پیدا کرده است. کشور عمان برای هر گروه سنی هدف غذایی مشخص و افراد را راهنمایی می‌کند.

 

سیستم ارزیابی غذایی این کشور بیشتر بر روی رفع بیماری کم‌خونی زنان کشور کار می‌کند؛ بنابراین اگر از بیماری‌های خاصی رنج می‌برید که باید رژیم غذایی به خصوصی را دنبال کنید، نگران نباشید و با خیال راحت برای ورود و استقرار در کشور عمان اقدام کنید. گذشته از این موارد، کشور عمان در تلاش است نوزادانی که با وزن کمی به دنیا می‌آیند را به سرعت با رژیم غذایی ویژه خود درمان کند.

 

با وجود اینکه این کشور در توسعه راه‌کارهای مربوط به چاقی هنوز به موفقیت بزرگی دست پیدا نکرده است، اما امید دارد که در آینده‌ای نه چندان دور این مسئله نیز حل شود. براساس رتبه‌بندی رژیم‌های غذایی جهانی، کشور عمان در حال توسعه و پیشرفت است. منابع تغذیه کشور عمان به زودی بهبود می‌یابند.

خوردوخوراک-در-عمان

مقایسه کیفیت زندگی در عمان با کشورهای آسیایی

طبق مقایسه‌ای که میان کشورهای آسیایی و حوزه خاورمیانه انجام شد، شهر مقسط، پایتخت عمان، از لحاظ کیفیت زندگی توانست رتبه اول را کسب کند. کیفیت زندگی در عمان وابسته به شاخص‌های اساسی است. ناگفته نماند پیش از این نیز، شهر مسقط عمان جز امن‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته بود. این شهر در همسایگی ابوظبی، دبی و دوحه قرار دارد.


پیش از این کشور استرالیا در مقایسه با تمام کشورهای اروپایی به بالاترین رتبه در تناسب درآمد و مخارج رسیده بود. در حال حاضر شهر مسقط کشور عمان آرام‌ترین شهری است که توانست 40 شهر دیگر را شکست دهد و به رتبه خوبی دست پیدا کند. کیفیت زندگی در عمان براساس معیارها و فرمول‌های سلطنتی محاسبه و بررسی می‌شود.


فراموش نکنید قدرت خرید در این کشور قابل‌قبول است. افراد درآمد کافی دارند. بدین‌ترتیب می‌توانند به خرید لوازم مورد نیاز خود بروند و بدون هیچ دغدغه و ناراحتی خرید کنند. حتی قیمت مسکن در مقایسه با درآمد کارکنان بسیار مورد قبول است و افرادی که قصد خرید خانه دارند، با کمی صبوری و پس‌انداز به این خواسته خود دست پیدا می‌کنند. این در حالی است که در بعضی از کشورهای آسیایی تورم بیداد می‌کند و افراد نمی‌توانند برای خود یا خانواده‌شان خانه تهیه کنند.

نتیجه‌گیری

بر اساس گزارشات به دست آمده و تجزیه و تحلیل کیفیت زندگی کارگران در کشور عمان، مشخص شد که کیفیت زندگی در این کشور خیلی بهتر از سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس است. عده‌ای بر این باورند که بعد از بحرین کشور عمان بهترین سطح کیفی زندگی را دارد. بزرگ‌ترین جامعه مهاجرتی در حال حاضر به عمان امید دارند و سعی می‌کنند زندگی مناسبی در این کشور برای خود و خانواده‌شان پایه‌گذاری کنند.

 

در این مقاله به آسان بودن زندگی در کشور عمان اشاره کردیم. همچنین اطلاعات مناسبی در مورد برقراری ارتباط در این کشور در اختیار شما گذاشتیم. تمامی این اطلاعات به دست آمده حاصل مدت‌ها تجزیه و تحلیل گروهی بوده است. در واقع نظر و ایده‌ ساکنان کشور عمان نیز در جمع‌آوری این مقاله تا حدود زیادی مفید بود.

 

همان‌طور که اشاره کردیم، کیفیت زندگی در عمان رتبه خوبی در سطح کشورهای آسیایی دارد، به همین دلیل مهاجران بسیاری وارد این کشور شده‌اند. در ضمن دخل و خرج کارکنان در کشور عمان بسیار نزدیک به یکدیگر است. افراد قدرت خرید خانه و ماشین دارند. همچنین پیدا کردن شغل در این کشور کار سختی نیست. فراموش نکنید سیستم‌ها و سرویس‌های خدماتی کشور عمان جهت رفاه بیشتر ساکنان تعبیه شده‌اند.

 

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی