لیست مشاغل مورد نیاز در عمان

لیست مشاغل مورد نیاز در عمان

اداره آمار کار در هر کشوری به صورت سالانه لیست مشاغل مورد نیاز آن کشور را منتشر می کند. این لیست برای افرادی که قصد مهاجرت کاری دارند می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد. در حال حاضر طیف گسترده‌ ای از مشاغل در عمان وجود دارد که توسط شرکت‌ های چند ملیتی، شرکت‌ های عمانی، سازمان ‌های دولتی و آژانس ‌های استخدام آگهی می ‌شوند. در این مقاله با لیست مشاغل مورد نیاز در عمان بیشتر آشنا می شویم.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

آشنایی با اقتصاد و بازار کار عمان

قبل از پرداختن به لیست مشاغل مورد نیاز در عمان، بهتر است اطلاعات مختصری در مورد اقتصاد و بازار کار این کشور داشته باشیم. دولت عمان در حال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود، به دور از اتکا به نفت و حمایت از ظهور بخش خصوصی رقابتی است. این امر مستلزم توسعه مهارت‌ های نیروی کار ملی و افزایش بهره ‌وری در بخش های خصوصی خواهد بود. مانند سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC)، بازار کار عمان به شدت به کارگران خارجی متکی است. تا حدی که 77 درصد از کل نیروی کار در سال 2020 در این کشور را مهاجرین تشکیل می دادند.

آشنایی با اقتصاد و بازار کار عمان

اتباع عمانی بر بخش دولتی تسلط کامل دارند، در حالی که تعداد کارگران خارجی در بخش خصوصی بیشتر است. در سال میلادی گذشته، 86 درصد از کارکنان بخش دولتی اتباع عمانی بودند. با این حال، سیاست‌ های ملی ‌سازی عمانی‌ های بیشتری را وارد بخش خصوصی کرده است و در دهه گذشته، بخش خصوصی تعداد بیشتری از اتباع عمانی را نسبت به بخش دولتی استخدام کرده است.


اما با نگاهی به آینده، متوجه می شویم باتوجه به سیاست‌ های تنوع ‌بخشی، دولت در صدد برقرای تناسب بین استخدام نیروی کار داخلی و خارجی و حفظ افراد ماهر است تا به بخش خصوصی اجازه توسعه و پیشرفت بیشتری بدهد. براساس گزارش به دست آمده از اتاق بازرگانی این کشور در سال 2023 بخش خصوصی عمان به نیروی کار بیشتری احتیاج دارد که در ادامه به طور کامل با مشاغل مورد نیاز آن آشنا می شویم.

11 شغل مورد نیاز در عمان

در ادامه لیست مشاغل مورد نیاز در عمان را بر اساس نرخ رشد شغل های مختلف سازماندهی کرده ایم. بسیاری از این مشاغل در بخش مراقبت های بهداشتی و صنایع فناوری قرار می گیرند که هر دو از سریع ترین صنایع در حال رشد در عمان هستند. یازده شغل مورد نیاز و پرتقاضا در عمان عبارتند از:

11 شغل مورد نیاز در عمان

1. مسئول بخش کامپیوتر و فناوری اطلاعات

مسئولین بخش کامپیوتر، بر شبکه و خدمات فناوری اطلاعات شرکت ها نظارت می کنند و این اطمینان را می دهند که کاربران می توانند بدون وقفه به نرم افزارها و ابزارهای مورد نیاز دسترسی داشته باشند. این موقعیت کاری در لیست مشاغل مورد نیاز در عمان، حقوق و مزایای بالایی دارد. این افراد علاوه بر توسعه برنامه‌ های کوتاه‌ مدت و بلند مدت در سیستم، عیب ‌یابی مشکلات و مدیریت تمام بودجه ‌های مربوط به شبکه را نیز برعهده دارند. همچنین آن ها همیشه در زمینه برنامه ها و فناوری های جدید بروز هستند و در صورت لزوم می توانند شرکت را به پیشرفته ترین نرم افزار ها و تکنولوژی ها مجهز کنند. برای به دست آوردن این موقعیت شغلی در عمان باید حداقل مدرک لیسانس مرتبط و بیش از پنج سال تجربه کاری داشته باشید.

2. حقوقدان ها

مورد بعدی در لیست مشاغل مورد نیاز در عمان حقوقدان ها هستند. این افراد به روش های مختلف از وکلا پشتیبانی می کنند و به تهیه تحقیق، اسناد و سایر مدارک مهم برای پرونده ها در دادگاه ها مشغول هستند. به لطف اطلاعاتی که حقوقدان ها جمع آوری می کنند، روند کاری وکلا و شرکت ها راحت تر می شود. از این رو آن ها باید درک قوی نسبت به سیستم حقوقی این کشور داشته باشند. حقوقدان ها می توانند بسته به شرکت و نوع وکیلی که برای آن کار می کنند، در زمینه های متفاوت مانند برنامه ریزی املاک، امور مالی شرکت یا دعاوی حقوقی فعالیت داشته باشند.

3. توسعه دهنده وب

توسعه دهندگان، وب سایت هایی را برای برندها، شرکت ها و مشتریان ایجاد می کنند.به طور کلی چهار نوع اصلی توسعه دهنده وب سایت در لیست مشاغل مورد نیاز در عمان وجود دارد که عبارتند از: Back-end، Front-end، Fullstack و Webmaster. هر دسته بر جنبه خاصی از ساخت و نظارت بر یک وب سایت تمرکز دارد. توسعه دهندگان وب سایت معمولاً باید حداقل یک زبان برنامه نویسی را بلد باشند و اصول اساسی طراحی را درک کنند. علاوه بر مهارت های گفته شده یک توسعه دهنده وب باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشد.

توسعه دهنده وب در عمان

4. مدیر مالی

مدیران مالی افرادی هستند که در لیست مشاغل مورد نیاز در عمان همیشه قرار دارند. این افراد بر امور مالی شرکت، از جمله سود و مخارج آنها نظارت دارند. آن ها علاوه بر نظارت بر پولی که در یک کسب و کار وارد و خارج می شود، در مورد تصمیمات مالی بزرگتر با هدف دستیابی به رفاه مالی برای یک شرکت استراتژی طراحی می کنند. مدیران مالی به لطف ماهیت کارشان باید مهارت ارتباط سازی، برنامه ریزی و سازمان دهی قوی باشند. حداقل مدرک مورد نیاز برای به مدیر مالی شدن داشتن مدرک لیسانس و پنج سال تجربه کاری است.

5. دستیار پزشکی

لیست مشاغل مورد نیاز در عمان همیشه برای استخدام دستیاران پزشکی جا دارد. دستیاران پزشکی در مطب ها، بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی مشغول به کار می شوند. آن ها اغلب اولین کسانی هستند که با یک بیمار تعامل می کنند، سابقه پزشکی او را می گیرند و فرآیند ویزیت را برای پزشک تسهیل می بخشند. ارسال نسخه به داروخانه های منطقه و توضیح داروها به بیماران از دیگر وظایف این افراد است.


دستیاران پزشکی همچنین ممکن است آزمایش ‌های اولیه را انجام دهند، نمونه‌ های آزمایشگاهی را جمع‌ آوری کنند و طیف وسیعی از وظایف را برای کمک به پزشکان و پرستاران ارائه نمایند. برای استخدام در این موقعیت شغلی باید مدرک تحصیلی یا حرفه ای معتبر داشته باشید.

دستیار پزشکی در عمان

6. توسعه دهنده نرم افزار

گزینه بعدی در لیست مشاغل مورد نیاز در عمان توسعه دهنده نرم افزار است. افراد متخصص در این حیطه نرم ‌افزار و برنامه ‌ها را کد نویسی و بروزرسانی می کنن و این اطمینان را می دهند که برنامه درست و بدون خطا اجرا خواهند شد. به عبارت دیگر یک توسعه دهنده نرم افزار در پشت صحنه کار می کند تا برنامه هایی را که مردم هر روز در رایانه ها و دستگاه های تلفن همراه خود استفاده می کنند، طراحی کند. توسعه دهندگان نرم افزار باید به یک زبان برنامه نویسی پرکاربرد مسلط باشند و درک درستی از آنچه که کاربران از یک نرم افزار خاص نیاز دارند داشته باشند تا بتوانند محصولی مفید و تاثیرگذار ایجاد کنند. برای به دست آوردن این موقعیت شغلی در عمان باید حداقل مدرک لیسانس در زمینه برنامه نویسی و توسعه نرم افزار داشته باشید.

7. تحلیلگر بازار

تحلیلگران تحقیقات بازار بخش مهمی از لیست مشاغل مورد نیاز در عمان و استراتژی بازار یک شرکت هستند. زیرا این افراد در مورد رقبا، مشتریان و بازارهای جدید تحقیقات جامعی انجام می دهند و گزارشات کاربردی ارائه می کنند. تحلیلگران بازار همچنین روش‌ های جدیدی را برای جمع‌ آوری داده ‌ها ایجاد می کنند تا به شرکت ها در فهم نیاز مشتریان کمک کنند.


آن ها محصولات و خدمات ارائه شده توسط رقبا را به خوبی تحلیل و بررسی می کنند تا بدانند یک محصول یا خدمات جدید به طور بالقوه در کجای بازار قرار می گیرد. کار آنها مستلزم ترکیبی از مهارت های قوی ریاضی و تحلیلی در کنار تفکر انتقادی و ارتباط روشن است.

تحلیلگر بازار در عمان

8. پزشکان و پرستاران

رشته مربوط به بهداشت و درمان همیشه جایگاه ویژه ای در لیست مشاغل مورد نیاز در عمان و سایر کشورها دارد. در حال حاضر کادر درمان عمان برای افزایش سلامتی مردم جامعه خود سالانه تعداد زیادی مهاجر را به عنوان پزشک و پرستار در این کشور می پذیرد. اعضای کادر درمان در عمان از حقوق و مزایای بالایی برخوردار هستند و می توانند به راحتی در آن به کار و زندگی مشغول شوند.

 

رشته های بهداشتی و درمانی که بیشترین تقاضا را در عمان دارند عبارتند از: دندان پزشکی، روانپزشکی، فیزوتراپی، متخصص قلب و عروق، متخصص زنان و زایمان، مامایی، چشم پزشکی، تکنسین اتاق عمل، تکنسین و پزشک بیهوشی، داروساز، جراح و … . برای استخدام در کادر درمان عمان متقاضی باید مدرک خود را طبق قوانین این کشور معادل سازی کند و در آزمون پرومتریک نیز قبول شود.

9. مهندسین

گزینه بعدی در لیست مشاغل مورد نیاز در آلمان به حوزه مهندسی مربوط می شود. همان طور که می دانید پیشرفت یک کشور توسط مهندسان خبره انجام می شود. به عبارت دیگر مهندسین با فعالیت در بخش های مختلف کشور می توانند شرایط را برای زندگی سایر افراد جامعه راحت تر کنند و درآمد مضاعفی برای دولت ایجاد نمایند.


از جمله مشاغل مهندسی مورد نیاز در عمان می توان به مهندس مکانیک، مهندس برق و الکترونیک، مهندس مخابرات، مهندس نفت و گاز، مهندس پروژه، مهندس ساخت و ساز، مهندس کنترل کیفیت و … اشاره کرد. برای اشتغال در یکی از حوزه های مهندسی باید حداقل مدرک لیسانس در رشته مربوطه داشته باشید.

مهندسین در عمان

10. گردشگری و مهانداری

عمان نیز مانند بسیاری از کشورهای عربی طی سال های گذشته به دنبال تقویت صنعت گردشگری خود و جذب بازدیدکننده از سراسر جهان است. به همین دلیل امروزه گردشگری و مهانداری در لیست مشاغل مورد نیاز در عمان زیاد به چشم می خورد. هتل ها و مراکز تفریحی و گردشگری ساخته شده در این کشور به افرادی احتیاج دارند که بتوانند با مدیریت درست گردشگران را به خود جذب کنند. حوزه های کاری که در این راستا می توانید در آن ها فعالیت کنید عبارتند از: هتل داری، مهانداری و پیشخدمت رستوران، سرآشپز و آشپز، مدیر رستوران و بار

11. مشاغل مربوط به فرآوری نفت و معدن

همان طور که می دانید عمان یکی از بزرگترین و مهم ترین کشورهای تولید کننده نفت و گاز در منطقه خاورمیانه است که عمده درآمد خود را از این صنعت دارد. بنابراین باید گفت لیست مشاغل مورد نیاز در عمان، در این حیطه بسیار پربار و پرتقاضا است. مهندسین، تکنسین ها و حتی کارگران مشغول در صنعت نفت و معادن عمان با توجه به سختی کار، از حقوق و مزایای بسیار خوبی برخوردار هستند و می توانند زندگی راحتی در این کشور داشته باشند.

نکات مهم ویزای کار در عمان

حال که با لیست مشاغل مورد نیاز در عمان آشنا شدید باید این نکته را بدانید که برای به دست آوردن هر یک از موقعیت های شغلی نام برده شده باید ویزای کار این کشور را دریافت کنید. به عبارت دیگر مهاجرانی که به دنبال زندگی و کار در عمان هستند نیاز به ویزای استخدامی این کشور دارند که تنها با مشارکت و حمایت یک کارفرمای عمانی می توانند آن را دریافت کنند. بنابراین قبل از درخواست برای ویزا ابتدا باید یک پیشنهاد کار داشته باشید.

 

اگرچه برای درخواست این ویزا به حجم قابل توجهی از مدارک نیاز دارید، اما خبر خوب این است که بار اداری درخواست تا حد زیادی بر دوش کارفرمای شما قرار دارد. کارفرما باید مقامات را متقاعد کنند که برخی از موقعیت ها نمی توانند توسط یک شهروند عمانی پر شوند و نیاز به نیروی کار خارجی دارند. آن ها باید از مقررات مورد نیاز آگاه باشند و برای مجوز کار از وزارت نیروی انسانی عمان اقدام کنند. ویزای کاری عمان معمولا دو سال اعتبار دارد و شما می توانید در طول این دو سال چند بار از کشور خارج شوید و مجدد برگردید.

 

از آنجایی که کارفرمایان در این کشور برای دریافت ویزای کار کارمند احتمالی سرمایه گذاری زیادی می کنند، تغییر شغل در عمان کمی دشوار است و قوانین خاص خود را دارد. برای کسب اطلاعات کامل تر پیرامون لیست مشاغل مورد نیاز در عمان و مهاجرت کاری به عمان، می توانید هم اکنون با مشاورین و وکلای ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

عمان یکی از کشورهای در حال توسعه خلیج فارس است که اتفاقا طی سال های گذشته پیشرفت قابل توجه ای در زمینه های مختلف اقتصادی داشته. از این رو می توان گفت این کشور برای مهاجرت کاری گزینه مناسبی به شمار می آیند.

در طول مقاله به طور کامل با لیست مشاغل مورد نیاز در عمان آشنا شدیم. طبق بررسی های انجام شده در حال حاضر پرتقاضاترین مشاغل در این کشور مربوط به حوزه های گردشگری، نفت و گاز، بهداشت و درمان، مهندسی و کامپیوتر می شود.

دریافت مجوز کار در هر کشوری می تواند دشوار باشد اما از آنجایی که مسئولیت دریافت مجوز کار و اقامت نیروهای کار خارجی در عمان بر عهده کارفرمایان است، متقاضی کمتر تحت فشار قرار میگیرد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی