لیست مشاغل مورد نیاز در قطر

لیست مشاغل مورد نیاز در قطر

قطر کشوری پرجنب‌ و جوش است که در منطقه زیبای خلیج ‌فارس قرار دارد و با پیشرفت بی نظیر خود طی سال های گذشته در حال تبدیل شدن به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. اقتصاد قطر در کل منطقه زبان زد بوده و روز به روز در حال بهبود است. دوحه، پایتخت عجیب و غریب این کشور کوچک، شامل آسمان ‌خراش ‌های باشکوه، عمارت‌ ها و ویلاهای خیره ‌کننده، و خانه‌ های شهری شیک و مدرن آماده پذیرایی از مهاجرینی است که از سراسر دنیا وارد آن می شوند. اقتصاد قطر یک اقتصاد منحصر به فرد است! درک بازار کار در قطر گاهی اوقات می تواند چالش برانگیز باشد، اما ما اینجا هستیم تا شما را با لیست مشاغل مورد نیاز در قطر آشنا کنیم و به شما کمک کنیم تا شغل مناسبی برای خود در این کشور بدست بیاورید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

آشنایی با اقتصاد و بازار کار قطر

همان طور که می دانید قطر یک کشور کوچک و ثروتمند با جمعیتی کمتر از سه میلیون نفر است که بیش از 80 درصد نیروی کار آن را مهاجرین تشکیل می دهند. در حال حاضر تنها حدود یک میلیون کارگر به عنوان کارگر ساده ساختمانی در این کشور مشغول به کار هستند. اقتصاد قطر یکی از بهترین ها در منطقه و حتی در سراسر جهان است. پایتخت آن یعنی دوحه با وجود داشتن آسمان خراش های بی نظیر نمادی از ثروت و توسعه این کشور است. پیشرفت تکنولوژیکی و اقتصاد قوی، این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد کاری مهاجران تبدیل کرده که می توانند به سرعت در آن رشد کنند و آینده خوبی برای خود بسازند.

 

کارگران مهاجر عمدتاً توسط سیستم Kafala یا سیستم حمایتی که در کشورهای عضو خلیج فارس استفاده می شود، وارد قطر می شوند. این سیستم تمام مهاجران متقاضی کار در این کشور را ملزم به داشتن یک حامی در قطر می کند تا مسئولیت دریافت ویزا و مجوز اقامت متقاضی را بر عهده بگیرد. سیستم کافلا در سال های اخیر به دلیل اعطای قدرت بیش از حد به کارفرمایان بر کارگران مهاجر، مورد انتقاد قرار گرفت زیرا به کارفرما این اجازه را می داد که نیروی کار خود را در معرض استثمار و کنترل بیش از حد قرار دهد.

 

این امر باعث شد تا چندین تغییر در قوانین کار قطر اعمال شود، از جمله:
آسان تر شدن ترک کشور برای کارگران مهاجر با لغو الزام ویزای خروج از کشور در سال 2020 و امکان خروج مهاجران از قطر بدون اجازه کارفرما
افزایش حداقل دستمزد ماهانه از 750 ریال به 1000 ریال (275 دلار آمریکا)
حذف گواهی عدم اعتراض که نیروی کار مجبور به امضای آن بود(اکنون دیگر کارمندان می توانند بدون تأیید کارفرما شغل خود را تغییر دهند)
امروزه قطر با نرخ بیکاری 0.1 درصد و تولید ناخالص داخلی چند صد میلیون دلاری، آماده است تا به موقعیت مسلط خود به عنوان اقتصاد پیشرو در منطقه ادامه دهد.

آشنایی با اقتصاد و بازار کار قطر

مشاغل پر تقاضا در قطر

قطر طیف گسترده ای از فرهنگ های متمایز، زیرساخت ها و آب و هوای فوق العاده را ارائه می دهد. سبک زندگی در این کشور بسیار مجلل است و کارفرمایان حقوق عالی به کارمندان خود پرداخت می کنند. از آنجایی که ارزش ریال قطر رقم قابل توجهی است می توانید با کار کردن در آن زندگی نسبتا مرفهی داشته باشید. علاوه بر این کشور معاف از مالیات است و هیچ مبلغی بابت مالیات بر درآمد از آن کم نمی شود.
در ادامه لیست مشاغل مورد نیاز در قطر را با یکدیگر بررسی می کنیم.

مشاغل پر تقاضا در قطر

مشاغل ساختمانی یا ساخت و ساز

ساخت و ساز در قطر نقش مهمی در توسعه و رشد اقتصادی این کشور دارد. در حالی که جمعیت این کشور تقریبا 3 میلیون نفر است، نزدیک به یک میلیون کارگر ساختمانی مهاجر در آن مشغول به کار هستند. با نزدیک شدن به جام جهانی 2022، شهرهای قطر در تغییرات قابل توجهی را تجربه کردند. به همین دلیل طی دو-سه سال گذشته فرصت های شغلی فراوانی در ساخت و ساز این کشور به وجود آمد. مشاغل در ساخت و ساز فراوان است زیرا قطر به خوبی برای هجوم بازدیدکنندگان جام جهانی آماده شد و امکانا ورزشی باکیفیتی را برای آن ها فراهم کرد.


به طور کلی این کشور سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت ها انجام می دهد که آن را در سطح جهانی برجسته کرده است. این موضوع با وجود آسمان‌خراش‌ها، هتل‌های مجلل، و پروژه‌های مسکونی با کیفیت بالا، در مرکز دوحه، به خوبی اثبات می شود. مردم قطر به ندرت در بخش ساخت و ساز کار می کنند به همین دلیل این صنعت به شدت به نیروی کار مهاجر نیاز دارد. علاقه قطری ها به سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز، آن را به یکی از برجسته ترین فرصت های موجود در لیست مشاغل مورد نیاز در قطر تبدیل کرده است. میانگین حقوق ماهانه یک کارگر ساختمانی در این کشور حدود 10000 تا 17000 ریال قطراست.

مشاغل ساختمانی یا ساخت و ساز در قطر

مشاغل مربوط به روابط عمومی و بازاریابی

روابط عمومی تصویری است که عموم مردم از یک شرکت دارند. متخصصان روابط عمومی برای اطلاع ‌رسانی به مشتریان و تبلیغ خود با از رسانه‌ های مختلف، بیانیه ‌های مطبوعاتی، خبرنامه‌ ها و هر چیز دیگری که آنها را در معرض دید عموم قرار می‌ دهد، استفاده می ‌کنند. در واقع بازاریابی و روابط عمومی یک نیاز مشترک در همه شرکت ها است، نه فقط آنهایی که در قطر قرار دارند. امروزه مشاغل بازاریابی و روابط عمومی یکی از فرصت های بی نظیر در لیست مشاغل مورد نیاز در قطر است.


مدیران بازاریابی و ارتباطات برنامه های بازاریابی متفاوت و جذابی ارائه می کنند که موجب بهبود چرخه عمر مشتری ارائه می شود. تیم روابط عمومی شرکت ها باید با ذینفعانی مانند سرمایه گذاران، اعضای رسانه، مشتریان و مدیران سطح بالا ارتباط برقرار کنند تا یک محصول یا خدمات را تبلیغ نموده و در مورد آن سر و صدا ایجاد کنند. متوسط حقوق در بخش بازاریابی یا روابط در قطر تقریباً 27164 QAR است.

مهندسی و مشاغل مرتبط با آن

نوآوری همیشه از سوی دانشمندان و مهندسانی حاصل می شود که ذهن آماده ای برای کنار هم قرار دادن دانش و استفاده از مهارت های تحلیلی برای ایجاد فرصت های جدید دارند. مهندسین باید ایده ‌ها و ماشین ‌هایی جدید بسازند که بتواند کار انسان را راحت تر و کارآمدتر کند. این افراد موارد مختلفی از جمله مصالح ساختمانی، ابزارها یا سازه ها را ایجاد می کنند.

 

امروزه قطر فرصت های زیادی را برای مهندسیندر گرایش های مختلف به ویژه ساخت و ساز فراهم کرده است. کار کردن به عنوان یک مهندس در این کشور نه تنها حقوق و مزایای بالایی دارد بلکه فرصتی است برای آشنایی با یک فرهنگ جدید که برای رشد خود به نیروی کار مسلط به زبان انگلیسی احتیاج دارد. یک مهندس ساخت و ساز به طور میانگین می تواند 12200 ریال قطر درآمد داشته باشد.

مشاغل مرتبط با گردشگری

یکی از جذاب ترین گزینه های موجود در لیست مشاغل مورد نیاز در قطر، گردشگری است. قطر سال هاست که تلاش می کند به یک مقصد گردشگری برتر در منطقه تبدیل شود و با گرفتن میزبانی مسابقات جام جهانی 2022 تا حد زیادی به این هدف خود رسید. این کشور جاذبه های گردشگری و هتل های مجلل زیادی دارد که اتفاقا در بین گردشگران محبوبیت بسیاری دارند. بنابراین جای تعجب نیست که فرصت های شغلی زیادی برای مهمان داری، هتل داری و سایر مشاغل مرتبط با گردشگری در این کشور وجود داشته باشد.

 

صنعت گردشگری به سرعت در این کشور، در حال رشد و پیشرفت است. قطر طیف وسیعی از خدمات گردشگری را به منظور پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود در سراسر جهان ارائه می دهد. مسئولین این صنعت در قطر همواره در حال ارائه ایده ‌های جدیدی هستند که یک هتل مجلل یا استراحتگاه پنج ستاره دیگر را برای اقامت گردشگران فراهم کنند. هتل های دوحه اعلام کردند که در سال جاری نزدیک به 1500 نفر را برای خدمت رسانی به میهمانان خود استخدام خواهند کرد. این یک رکورد فوق العاده در صنعت گردشگری کل دنیا است. یک مدیر هتل در قطر به طور میانگین 28100 ریال قطر حقوق دریافت می کند.

مشاغل مرتبط با گردشگری در قطر

پزشکی، مراقبت های بهداشتی و پرستاری

در حال حاضر همه دنیا در بحران بهداشت و درمان قرار دارد. قطر نیز از این قاعده مستثنی نیست و لیست مشاغل مورد نیاز در قطر همیشه برای استخدام پزشکان و پرستاران به اندازه کافی جا دارد. امروزه دولت ‌ها در سرتاسر جهان به خوبی می دانند که سرمایه ‌گذاری هنگفت در صنعت بهداشت و درمان چقدر اهمیت دارد. رشد اقتصادی به وجود شهروندان سالم احتیاج دارد. از طرف دیگر قطر میزبان مهاجران بسیاری از سراسر جهان است که ممکن است در شرایط خاص به مراقبت های بهداشتی نیاز پیدا کنند. به همین دلیل سیستم مراقبت های بهداشتی قطر فرصت های شغلی بسیاری برای پرستاران و پزشکان ایجاد کرده است. زیادی دارد. به طور متوسط درآمد یک پزشک عمومی در قطر 22000 ریال است.

متخصص تاسیسات

وجود تکنولوژی پیشرفته در این کشور و میل به مدرن شدن باعث شده امروزه متخصصین تاسیسات در صدر لیست مشاغل مورد نیاز در قطر قرار داشته باشند. متخصیص تاسیسات افرادی هستند که تلاش می کنند امکانات و تجهیزات ساختمان ها، مراکز خرید، کارخانه ها و سایر مکان ها را برای استفاده روزمره مردم ایمن نگه دارند. کارهای به ظاهر ساده مانند بررسی لوله‌ ها، سیستم ‌های گرمایش و سرمایش، سیم کشی ها و …. در حفظ سازه ها اهمیت بسیاری دارند. هر چند وقت یکبار، ممکن است شرایط اضطراری در تأسیسات رخ دهد، که متخصصان تعمیر و نگهداری را در حل مشکلات و حفظ اقتصاد کشور بسیار مهم می کند.

مهندسین نفت و گاز

اما مهم ترین گزینه کاری موجود در لیست مشاغل مورد نیاز در قطر به مهندسین نفت و گاز اختصاص دارد. نفت و گاز طبیعی ستون هایی هستند که از اقتصاد قطر حمایت می کنند. این سرمایه عملاً این بخش را مدیریت کرده و میلیون ها دلار سرمایه برای این کشور تولید می کند. به همین دلیل، مهندسان شیمی و نفت همیشه در قطر فرصت های کاری زیادی دارند. این افراد حقوق بسیار خوبی در قطر دریافت می کنند که از 30000 تا 35000 ریال متغیر است.

مهندسین نفت و گاز در قطر

شرایط لازم برای دریافت ویزای کار قطر

کارمندان خارجی قبل از شروع به کار در قطر به مجوز کار و همچنین اجازه اقامت نیاز دارند. مدارک زیر برای درخواست مجوز کار ضروری است:

 

قرارداد کار
فرم درخواست تکمیل شده از وزارت کار
گواهی پزشکی که سلامت کارمند را ثابت کند
کپی پاسپورت کارمند
دو قطعه عکس پاسپورت
هرگونه مدرک تحصیلی مرتبط
کارت مهاجرت کارفرما
ویزای کار
بیومتریک، از جمله اثر انگشت

برای دریافت مجوز اقامت، متقاضی باید مدارک زیر را ارائه دهد:

پاسپورت معتبر
دو قطعه عکس پاسپورت کارمند
ویزای کار
یک کپی از ثبت تجاری شرکت
یک کپی از کارت مهاجرت کسب و کار
گواهی پزشکی کارمند

فرآیند برنامه

قطر فرآیند نسبتا پیچیده ای برای استخدام کارمندان خارجی دارد. برای شروع فرآیند، شرکت شما باید در اداره مهاجرت وزارت کشور ثبت نام کند. قبل از تکمیل این فرآیند نمی توانید برای مجوز کار درخواست دهید. به عنوان کارفرما، باید چندین سند از جمله یک کپی از مجوز تجارت خود را ارائه دهید. پس از تایید، یک کارت مهاجرت و یک کارت نمایندگی به شما اعطا می شود. در مرحله بعد، شرکت باید برای تمام مهاجرانی که قصد استخدام آنها را دارید، برای یک بلوک مجوز کار اقدام کند. شما باید درخواست را به زبان عربی تکمیل کنید و تعداد کل کارمندان خارجی، موقعیت های شغلی و ملیت آنها را فاش کنید. تاییدیه توسط وزارت کار صادر خواهد شد.

 

پس از تایید مجوزهای کار، شرکت شما باید برای هر کارگر خارجی درخواست ویزای استخدامی بدهد. مدارک لازم برای هر کارمند که در قسمت قبل ذکر شده است باید به وزارت کار ارائه شود. کارمندان می توانند پس از دریافت ویزای کاری خود به قطر سفر کنند. ظرف هفت روز پس از ورود کارمند، شرکت شما باید درخواستی برای اجازه اقامت آنها ارائه کند. مدارک مورد نیاز در قسمت قبل ذکر شده است و باید به وزارت کار ارائه شود. پس از صدور مجوز اقامت، کارمند ممکن است برای شرکت شما در قطر شروع به کار کند. این مجوزها به کارمند اجازه می دهد فقط برای شرکت شما کار کند. مجوزها می تواند توسط شرکت شما به صورت موردی تمدید شود.

چرا قطر؟

دلایل زیادی برای کار در اقتصاد مرفه قطر وجود دارد. قطر بهترین آب و هوا و مناظر ارائه شده توسط خلیج عربی را دارد و اقتصاد قطر نه تنها در منطقه بلکه در کل جهان بهترین است. قطری‌های محلی علاوه بر تنوع فرهنگی و نگرش باز، استقبال می‌کنند و فرصت‌های فراوانی را برای پیشرفت شغلی فراهم می‌کنند.

 

قطر نه تنها معاف از مالیات است، بلکه کار در قطر نیز به معنای به دست آوردن فرصتی برای مشارکت در محصولات ساخت و ساز بزرگ است که افزودنی عالی به مجموعه و رزومه خواهد بود. هر کجای دوحه که بروید، افق مهیب دارای ثروت و توسعه با هتل ها، آسمان خراش ها و مراکز خرید است. جالب است که ببینیم در سال های آینده به خصوص پس از جام جهانی 2022 چه اتفاقی می افتد.

مقاله ی پیشنهادی : 

کار در قطر

سوالات متداول

1. مشاغل ساختمانی یا ساخت و ساز
2. مشاغل مربوط به روابط عمومی و بازاریابی
3. مهندسی و مشاغل مرتبط با آن
4. مشاغل مرتبط با گردشگری
5. پزشکی، مراقبت های بهداشتی و پرستاری
6. متخصص تاسیسات
7. مهندسین نفت و گاز

قرارداد کار
فرم درخواست تکمیل شده از وزارت کار
گواهی پزشکی که سلامت کارمند را ثابت کند
کپی پاسپورت کارمند
دو قطعه عکس پاسپورت
هرگونه مدرک تحصیلی مرتبط
کارت مهاجرت کارفرما
ویزای کار
بیومتریک، از جمله اثر انگشت

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی