حداکثر تعداد اقامت

حداکثر تعداد اقامت

یکی از مسائل مهم برای کسانی که قصد مهاجرت به کشوری دیگر را دارند تابعیت از قوانین کشور جدید است و یکی از قوانین جدید این می تواند باشد که آیا امکان اقامت همزمان در بیش از یک کشور را می توانید داشته باشید و یا خیر. داشتن تابعیت مضاعف راهی برای بین المللی کردن تحصیل، کار و یا سرمایه گذاری شما می تواند باشد. این بدین معناست که شما می توانید تابعیت مضاعف یعنی تابعیت دو کشور مختلف را همزمان داشته باشید. داشتن تابعیت دوگانه برخی از کشورها راهی برای سفر به بسیاری از کشورهای دیگر بدون نیاز به ویزا می باشد.

 

هر کشوری در جهان دیدگاه ها و قوانین متفاوتی در مورد تابعیت مضاعف دارد و این در حالی است که برخی آن را می پذیرند و برخی دیگر آن را رد می کنند.در این مقاله به بررسی موضوع تابعیت مضاعف و امکان اخذ اقامت در کشورهای مختلف می پردازیم.

 

چنانچه در خصوص حداکثر تعداد اقامت سوالی دارید پیشنهاد می کنیم که آن را در انتهای این مقاله برای کارشناسان ما در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

تابعیت-دوگانه-آلمان

تابعیت دوگانه

تابعیت دوگانه یا پاسپورت دوم وضعیتی است که شخص تابعیت دو یا چند کشور را به طور همزمان می تواند داشته باشد و بنابراین می تواند از پاسپورت دو یا چند کشور به طور همزمان استفاده کند.

 

تابعیت مضاعف می تواند برای فردی با بیش از یک ملیت مشکلاتی را ایجاد کند. این می تواند شامل مالیات مضاعف و خدمات مالیاتی چندگانه نیز باشد. دولت ها نیز گاهی در مورد حمایت سیاسی از این افراد اختلاف نظر دارند. تفاوت در قوانین کشورها همچنین می تواند افراد را کمی گیج کند. به عنوان مثال، تفاوت در قوانین ارث و وصیت آن باعث ایجاد مشکل در تقسیم ارث و اجرای وصیت نامه فرد دو تابعیتی می شود.

 

هیچ رویه واحدی برای مقابله با این وضعیت وجود ندارد. برخی کشورها تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسند و هر فرد را تنها به عنوان شهروند یک کشور می پذیرند و اقداماتی را برای جلوگیری از تابعیت مضاعف ترتیب می دهند.

به عنوان مثال، بعضی کشور ها ضروری می‌دانند که افرادی که تابعیت دوگانه دارند، تابعیت قبلی خود را ترک کنند یا شهروندی کشور ثالث را سلب نمایند. سایر کشورها تابعیت مضاعف را می پذیرند و شناسنامه ها و حقوق و تعهداتی را که تابعیت یک کشور دیگر برای شخص ایجاد می کند را مورد تایید قرار می دهند.

 

همچنین در برخورد کشورهای ثالث یا سازمان های بین المللی با شرکت های چندملیتی تفاوت ها و عدم همکاری هایی نیز ممکن است که وجود داشته باشد. قوانین بین المللی به رسمیت شناختن شهروندی مؤثر و اطاعت از قوانین کشور برای چنین افرادی است.

به عنوان مثال، فردی که به ایالات متحده سفر می کند و تابعیت فرانسه و انگلستان را همزمان دارد، در صورتی که یک مشکل حقوقی داشته باشد، شهروندی کشوری که تابعیت فعال تری را داشته باشد مورد اثر قرار می دهد.

مزایای تابعیت دوگانه

داشتن تابعیت دوگانه همراه با مزایای بی شماری است که از آنها می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم. با به دست آوردن شهروندی دوگانه شما می توانید از ارزش ها، امکانات و ابزاری که فرصت‌های بهتری را به شما می دهند استفاده کنید.

با تابعیت دوگانه شما ممکن است که بتوانید از پتانسیل کامل خود استفاده کنید. این بدان معنی است که شما می توانید آینده خانواده خود را از طریق آموزش، مراقبت های بهداشتی یا صرفاً یک سبک زندگی بهتر تضمین کنید.

 

  • سفر به سراسر جهانبا برخی از گذرنامه ها شما اجازه سفر به هر مقصدی را نخواهید داشت و این کاملاً محدود کننده می باشد. این امر باعث می شود که برای داشتن کسب و کار بین المللی و یا خارجی شما با کمی مشکل روبرو شوید. پاسپورت دوم می تواند راه حلی برای این مشکل باشد و با حذف بروکراسی های پیش رو این مشکل برای شما حل شود.
  • کسب و کار کسب شهروندی دوم درها را به روی انبوهی از فرصت های تجاری برای شما باز می کند و معاملات تجاری را برای شما آسانتر می کند. در غیر این صورت بر اساس گذرنامه اصلی خود ممکن است که این امکان در دسترس شما نباشد و یا با سختی همراه باشد.
  • امنیت دریافت پاسپورت دوم از یک کشور دیگر ذهن شما را ممکن است که آرام کند. در صورت هر گونه بی ثباتی اجتماعی، سیاسی یا اقتصادی در کشور خود، شما تحت حمایت شهروندی دوم خود قرار خواهید گرفت.
  • کیفیت زندگیبسته به پاسپورتی که دریافت می کنید، ممکن است شما امکان دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی در سطح جهانی و همچنین یک سبک زندگی بهتر را داشته باشید.
مزایای-تعداد-تابعبت

قوانین تابعیت دوگانه

افرادی که از طریق روش های مختلف مهاجرتی به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند می توانند اقامت کشور مورد نظر خود را دریافت کنند و سپس با استفاده از روش های خاصی مانند کار، سرمایه گذاری، خرید ملک، تولد، ازدواج یا امرار معاش، موفق به دریافت تابعیت و پاسپورت آن کشور گردند.

همانطور که گفته شد، اگر کشور مقصد یکی از کشورهای دارای تابعیت دوگانه باشد، بدون انکار تابعیت اصلی فرد، شما می توانید متقاضی تابعیت کشور مورد نظر خود را دریافت کنید.


افراد دارای تابعیت مضاعف از کلیه حقوق و مزایای تابعیت هر دو کشور برخوردارند مشروط بر اینکه کشور مبدأ نیز تابعیت مضاعف فرد را بپذیرد. در غیر این صورت تابعیت کشور مبدا متقاضی سلب خواهد شد. به طور کلی وقتی صحبت از قوانین دو تابعیتی می شود، تمام قوانین کشوری که فرد در آن زندگی می کند مورد اعمال واقع می شود.

به عنوان مثال، در صورت وقوع جرم و حضور در دادگاه، فرد دارای قوانین دوگانه ساکن آلمان بر اساس قوانین کشور آلمان مورد محاکمه قرار می گیرد.


در مورد سفر، ورود و خروج فرد دو تابعیتی شما باید یکی از پاسپورت های کشور خود را داشته باشید و این یک موضوع کاملا شخصی می باشد. علاوه بر این افراد دارای تابعیت مضاعف می توانند در سرنوشت سیاسی هر دو کشور مشارکت داشته باشند و در صورت عدم محدودیت در رای گیری های سیاسی شرکت داشته باشند.

کشورهایی که تابعیت دوگانه را می پذیرند

همانطور که گفتیم برخی از کشورها تابعیت مضاعف را می پذیرند. این کشورها هیچ محدودیتی برای شهروندان دارای تابعیت مضاعف اعمال نمی کنند و با آنها به عنوان شهروندان خود رفتار می کنند. کشورهایی که تابعیت مضاعف را می پذیرند عبارتند از:

 

اسپانیا

فنلاند

سوئد

فرانسه

سوئیس

آلمان

سوریه

یونان

ترکیه

بولیوی

مجارستان

انگلستان

ایسلند            

ایالات متحده آمریکا

ایرلند

وانواتو

آلبانی

اسرائيل

الجزایر

ایتالیا

آنگولا

جامائیکا

آنتیگوا و باربودا

کوزوو           

آرژانتین

لتونی

ارمنستان

لوکزامبورگ

استرالیا

مالاوی

باربادوس

مالت

بنگلادش

مکزیک

بلژیک

نیوزیلند

بلیز

نیجریه

بنین

نروژ

پاکستان

برزیل

پاناما

بلغارستان

پرو

کانادا

فیلیپین

شیلی

پرتغال

کاستاریکا

رومانی

کرواسی

صربستان

قبرس

اسلوونی

جمهوری چک

آفریقای جنوبی

دانمارک

کره جنوبی

مصر

کشورهایی که تابعیت دوگانه را نمی پذیرند

 

قطر

رواندا

سن مارینو     

سائوتومه

عربستان سعودی

سنگاپور

اسلواکی

سورینام

سوازیلند

تانزانیا

هلند

نروژ

عمان

پالائو

فیلیپین

لیبی

لیختن اشتاین

مالزی

مونته نگرو

ماداگاسکار

توگو

اوکراین

امارات

ازبکستان

چین

جیبوتی

اریتره

استونی

اتیوپی

هندوستان

اندونزی

ایران

ژاپن

قزاقستان

کیریباتی

کره شمالی

کویت

لائوس

لسوتو

لیبریا

مالاوی

مالدیو

جزایر مارشال

موریتانی

میکرونزی

موناکو

مغولستان

موزامبیک

میانمار، برمه

نپال

گرجستان

گینه

گویان

حداکثر-تعداد-اقامت

در چند کشور می توانم همزمان بمانم؟

همانطور که بیان کردیم، افراد دارای تابعیت مضاعف باید به قوانین کشور محل اقامت خود احترام بگذارند. افرادی که دارای پاسپورت کشور دیگری هستند، بسته به اعتبار گذرنامه، ممکن است حق اقامت در کشورهای مختلف را داشته باشند. به عنوان مثال افرادی که موفق به اخذ پاسپورت یک کشور اروپایی شده اند، حق اقامت در خاک کشورهای دیگر اروپایی را خواهند داشت و دیگر نیازی به اخذ تابعیت و پاسپورت مجدد نخواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد ما به شما پیشنهاد می کنیم که با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید.

تابعیت دوگانه در ایران

ایران یکی از کشورهای بسیار سختگیر در اعطا یا لغو تابعیت است. افرادی که می خواهند با اخذ تابعیت کشوری دیگر از تابعیت ایران صرف نظر کنند باید گواهی انصراف بگیرند که مراحل بسیار پیچیده و طولانی دارد. طبق قانون و بر طبق ماده 989 قانون مدنی ایران، هر شخص دارای تابعیت ایرانی که از سال 1280 شمسی تابعیت کشور دیگری را کسب کرده باشد، تابعیت ایرانی اش باطل تلقی می شود و دیگر ایرانی شناخته نمی شود.

 

در سال های اخیر قوانین اعطای تابعیت ایرانی به برخی از ایرانیانی که در کشورهای دیگر متولد شده اند اما پدر و مادر آنها ایرانی هستند تغییر کرده و این امکان وجود دارد که این افراد با توجه به شرایط، تابعیت ایران را کسب کنند. این در حالی است که ایران در گذشته در این مورد بسیار سختگیر بوده است.

تابعیت-دوگانه-ایران

تابعیت دوگانه در آمریکا

آیا ایالات متحده آمریکا تابعیت دوگانه را مجاز می داند؟ بله، از نظر قانونی. دولت ایالات متحده آمریکا شهروندان آمریکایی که تابعیت دوگانه دارند را ملزم نمی کند که تابعیت کشور اول خود را ترک کنند. اگرچه سوگند وفاداری به ایالات متحده در مورد چشم پوشی از “وفاداری” به سایر کشورها صحبت می کند. این در حالی است که قانون مهاجرت ایالات متحده آمریکا به صراحت به موضوع تابعیت دوگانه نمی پردازد.

 

 

موضع دولت ایالات متحده آمریکا در مورد تابعیت مضاعف در دیوان عالی ایالات متحده آمریکا نهفته است. در این دیوان توضیح می‌دهد «فردی ممکن است در دو کشور دارای حقوق تابعیت و اعمال آن باشد و مشمول مسئولیت‌های هر دو باشد».

تنها به این دلیل که ایالات متحده آمریکا تابعیت مضاعف را مجاز می داند، لزوماً به این معنی نیست که کشور مبدأ شما نیز این امکان را به شما می دهد که تابعیت آمریکا را داشته باشید.

 

 

برخی از کشورها، مانند چین و هند، وضعیت شما را به عنوان یک آمریکایی در خاک خود به رسمیت نمی شناسند. حتی ممکن است پس از اخذ شهروندی ایالات متحده آمریکا، تابعیت خود را در آن کشورها از دست بدهید. بنابراین مهم است که قوانین تابعیت دوگانه در کشور مبدا را پیش از دریافت تابعیت ایالات متحده آمریکا کاملا بررسی کنید.

 

برای بهره مندی از وکیلان مهاجرتی و کارشناسان ما در امور مهاجرت به کشورهای اروپایی لطفا فرم آنلاین مهاجرتی کاربین را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با بررسی شرایط برای راهنمایی بهتر با شما تماس برقرار کنند.

تابعیت دوگانه در آلمان

در اصل آلمان تابعیت مضاعف را مجاز نمی داند. با این حال، قانون تابعیت آلمان اخیراً تغییر کرده است تا افراد بیشتری واجد شرایط تابعیت دوگانه باشند. اکنون، کودکانی که حداقل از یک شهروند آلمانی متولد شده باشند، می‌توانند واجد شرایط دریافت چند ملیتی باشند.

 

شرایط دریافت تابعیت دوگانه در آلمان

اگر تابعیت آلمانی خود را به یکی از روش های زیر به دست آورید، می توانید تابعیت دوگانه آلمان را دریافت کنید:

  • با حق تولد.
  • با اعلام داشتن جد آلمانی
  • با اخذ تابعیت (در صورت داشتن شرایط اقامت در آلمان).
  • با حفظ شهروندی (اگر مجوز داشتن تابعیت آلمانی و دوم خارجی خود را دریافت کرده باشید).
اقامت-و-تابعیت-دوگانه

تابعیت دوگانه در ترکیه

قوانین اخذ تابعیت ترکیه بر اساس نسب – از طریق تولد والدین شهروند ترکیه در ترکیه و همچنین تولد در خارج از کشور از والدین ترکیه بدون در نظر گرفتن ملیت های دیگر قابل قبول است.

فرزندانی که در ترکیه از اتباع خارجی متولد می شوند، تابعیت ترکیه را نمی توانند دریافت کنند، مگر اینکه یکی از والدین وی شهروند ترکیه باشد یا در غیر این صورت کودک بدون تابعیت باشد. کسب یا حفظ خودکار یک تابعیت خارجی بر تابعیت ترکیه تأثیری ندارد. قوانین ترکیه مقررات خاصیی ندارد و شهروندانی که با تابعیت دوگانه به دنیا آمده اند پس از بالغ شدن می توانند تابعیت دوگانه خود را داشته باشند.

 

 

دولت ترکیه ضمن به رسمیت شناختن وجود تابعیت دوگانه و اجازه داشتن ملیت های دیگر به شهروندان ترکیه، از افرادی که برای ملیت دیگری درخواست می کنند، می خواهد به مقامات مربوطه ترکیه (نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری ترکیه در خارج از کشور) این امر را اطلاع دهد.

 

افراد دوتابعیتی برای ورود و خروج از ترکیه نیازی به استفاده از پاسپورت ترکیه ندارند. سفر با پاسپورت خارجی معتبر (یا کارت شناسایی ملی برای برخی از اتباع) و کارت شناسایی ملی ترکیه نیز مجاز می باشد.

از آنجایی که همه کشورها تابعیت مضاعف را مجاز نمی دانند، ترک ها گاهی اوقات باید تابعیت اولیه خود را رها کنند تا به عنوان شهروند یک کشور دیگر در آینده.

 

 

اگر قصد دارید که به کشورهای اروپایی مهاجرت کنید، لازم است که با روش های مهاجرت به این کشور آشنا شوید. یک وکیل مهاجرت می تواند شما را برای مهاجرت به این کشور به خوبی راهنمایی کند. برای مهاجرت به کشورهای اروپایی و دریافت اقامت دائم می توانید با وکیلان مهاجرتی ما در موسسه مهاجرتی بین المللی کاربین در تماس باشید.

 

روش های دریافت تابعیت دوگانه

راه های مختلفی برای اخذ تابعیت دوگانه در یک کشور وجود دارد. که می توانیم به برخی از آنها به این صورت اشاره داشته باشیم:

 

تابعیت دوم از طریق تولد

اگر والدین فردی در کشور دیگری متولد شده باشد، می تواند با آنکه غیر مقیم آنجا می باشد، اما همچنان تابعیت آن کشور را دریافت کند.

تابعیت دوم از طریق اقامت

از طریق فرآیندهای مختلفی، فرد می تواند برای چند سال به عنوان مقیم دائم تابعیت خود را دریافت کند. به عنوان مثال، ساکنان دائم کانادا باید چهار سال از شش سال در کانادا اقامت داشته باشند تا واجد شرایط درخواست شهروندی باشند. با این حال، افراد دارای وضعیت اقامت موقت باید اقامت دائم را به دست آورند تا سنوات اقامتی برای شرایط شهروندی شروع به شمارش شود.

تابعیت دوم از طریق ازدواج

برخی از کشورها به افرادی که با شهروند آن کشور ازدواج کرده باشند، می توانند وضعیت اقامت دائم را دریافت کرده و پس از آن نیز برای دریافت تابعیت خود اقدام کنند.

تابعیت دوم از طریق سرمایه گذاری

کشورها اکنون توسط برنامه های سرمایه گذاری شهروندی یا اقامت خود را ارائه می کنند. شهروندی از طریق فرآیندهای دریافت ویزای کاری و تحصیلی نیز امکان پذیر است اما بهترین روش دریافت پاسپورت دوم از طریق ویزای سرمایه گذاری می باشد. با برنامه های اقامت از طریق سرمایه گذاری، پس از مدت زمان مشخصی امکان دریافت شهروندی را امکان پذیر می کنند.

 

برای دریافت مشاوره و ارزیابی رایگان در مورد حداکثر تعداد اقامت از وکیلان و کارشناسان ما در امور مهاجرت به کشورهای اروپایی در موسسه کاریابی بین المللی کاربین با شماره تلفن های 28111107 021 و یا 22654650 در تماس باشید.

سوالات متداول

خیر – فردی که تابعیت کشوری دیگری را داشته باشد نمی تواند که تابعیت ایرانی را نیز داشته باشد.

بله، آلمان در لیست کشورهایی است که تابعیت مضاعف را می پذیرد.

خیر، مگر اینکه مقامات درخواست بررسی هر دو گذرنامه را داده باشند.

افراد دارای تابعیت مضاعف می توانند در سرنوشت سیاسی هر دو کشور شرکت داشته باشند و در صورت عدم وجود محدودیت در رای گیری های کشور خود شرکت کنند.

ایالات متحده آمریکا اجازه تابعیت مضاعف را به شهروندان خود می دهد. این بدان معنی است که شما می توانید پاسپورت ایالات متحده آمریکا را داشته باشید و همزمان شهروند کشور دیگری باشید. در چنین سناریویی، شما شهروند دو کشور خواهید بود و حقوق و مسئولیت های یکسانی با سایر شهروندان نیز خواهید داشت.

خیر – در حالی که بسیاری از کشور های دنیا تابعیت دوگانه را می پذیرند اما این امر در کشور چین غیرقانونی می باشد.

فردی که تابعیت مضاعف دارد همزمان شهروند دو کشور است که هم مزایا و هم معایبی برای آن می توان در نظر گرفت. زیرا این در واقع یک وضعیت حقوقی پیچیده است. یکی از مزایای تابعیت دوگانه که اغلب به آن اشاره می شود، توانایی یک فرد برای داشتن دو پاسپورت می باشد.

داشتن بیش از یک شهروندی امکان پذیر است. با این حال، همه چیز به قوانین شهروندی در هر کشور بستگی دارد، زیرا در حالی که یک کشور ممکن است بیش از یک شهروندی را مجاز کند، کشور دیگر ممکن است این را امری غیر قانونی بداند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر