مهاجرت به اروپا

شرایط مهاجرت به اروپا

روش های مختلفی برای مهاجرت به اروپا وجود دارد، اما در این میان متقاضیان به دنبال آسانترین و ارزانترین راه مهاجرت حتی بدون ارائه مدرک زبان هستند. اما آیا همه کشورهای اروپایی برای مهاجرت مناسب هستند؟ و حتی کشورهایی که عضو شینگن هستند نیز گزینه های خوبی هستند؟ آنچه در مورد مهاجرت بسیار مهم است این است که هر کشوری شایسته مهاجرت نیست. این بدان معناست که یا نباید مهاجرت کنید یا باید به کشوری مهاجرت کنید که ارزش اقدام کردن دارد. افراد بی شماری بر این باور هستند که مهاجرت به کشورهای اروپایی، می تواند به عنوان بهترین تصمیم باشد. 

حال در این مقاله با ما همراه باشید تا جزئیات کامل شرایط مهاجرت به اروپا را باهم بررسی کنیم و بدانید که آیا شما واجد شرایط مهاجرت به اروپا هستید یا خیر؟

فرم مشاوره رایگان

مهاجرت-به-اروپا

چرا اروپا گزینه مناسبی برای مهاجرت است؟

اروپا قاره ای سرسبز و دارای آب و هوای مطبوع است ، بیشتر کشورهای اروپایی از پیشرفته ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان هستند.


 شهروندان و ساکنان اکثر کشورهای اروپایی از فرصت های زیادی برخوردار هستند و به لطف توافقات صورت گرفته بین کشورهای اروپایی مانند عضویت در اتحادیه اروپا، توافق نامه شینگن و منطقه یورو، آنها می توانند از سیاست یکپارچه قاره اروپا استفاده کنند و به راحتی با جهان تعامل داشته باشند.


البته به غیر از این موارد، دلایل زیر نیز می تواند نشان دهنده برتری اروپا نسبت به دیگر کشورها باشد. 


 • بالا بودن سطح کیفیت زندگی
 • هزینه های پایین مخارج زندگی
 • شرایط خوب برای سرمایه گذاری خارجی
 • بالا بودن ارزش پول
 • پایین بودن میزان جرم و جنایت
 • هزینه های پایین درمان
 • بالا بودن سطح آموزش

روش های مختلف مهاجرت به اروپا چیست؟

روش های مختلف مهاجرت به اروپا

در حال حاضر روش های مختلفی برای مهاجرت به اروپا وجود دارد که افراد می توانند متناسب با شرایط اقتصادی، سن، سطح تحصیلات خود یکی از این روش ها را انتخاب کنند. در ادامه به صورت اختصار روش های مختلف مهاجرت به اروپا را بیان کرده ایم:

 

 • مهاجرت به اروپا از طریق تحصیل
 • مهاجرت به اروپا از طریق کار
 • مهاجرت به اروپا از طریق تولد
 • مهاجرت به اروپا از طریق ازدواج
 • مهاجرت به اروپا از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به اروپا از طریق ثبت شرکت
 

در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها می پردازیم، برای آشنایی بیشتر با هر یک از این روش ها تا انتها با ما همراه باشید.

مهاجرت به اروپا از طریق سرمایه گذاری

پس از بحران مالی سال 2008، کشورهای اروپایی به فکر تقویت پایگاه اقتصادی خود با جذب مهاجر ثروتمند افتادند. پرتغال اولین کشور اروپایی بود که مهاجران ثروتمند را به خود جلب کرد. پرتغال ویزای طلایی را برای سرمایه گذاران که به طور فعال و منفعل در این کشور سرمایه گذاری می کنند صادر کرد و برای آنها به مدت کوتاه اقامت دائم را فراهم کرد.


 از آنجا که پرتغال عضو اتحادیه اروپا و عضو توافق نامه شینگن است؛ کسانی که اقامت دائم در این کشور را دریافت کردند می توانند به کشورهای دیگر اروپا رفته و از خدمات اتحادیه اروپا استفاده کنند. پرتغال از این طریق توانست 90 درصد سرمایه گذاری خارجی را به اقتصاد خود جذب کرده و بدین روش اقتصاد خود را بازیابی کند.


پس از تجربه موفق پرتغال، سایر کشورهای اروپایی نیز به فکر استفاده از این فرصت افتادند و تسهیلاتی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کردند.


کشورهای بزرگ اروپایی همچون آلمان، فرانسه، انگلیس و… سرمایه گذاری فعال را ترجیح می دهند و شرایط را به گونه ای تعیین کرده اند که در ازای ثبت شرکت و ایجاد شغل در این کشورها، اقامت دائم به مهاجران اعطا شود.


دیگر کشورهای اروپایی مانند پرتغال، یونان و… علاوه بر سرمایه گذاری فعال خارجی، از سرمایه گذاری منفعل نیز استقبال می کنند و در ازای خرید ملک، خرید اوراق بهادار، خرید اوراق قرضه دولتی و دادن پول به دولت نیز به مهاجران خارجی، اقامت دائم می دهند.


در ادامه می توانید نمونه کشورهایی را مشاهده کنید که می توانید با استفاده از اوراق قرضه، در این کشورها اقامت از طریق سرمایه گذاری دریافت کنید.


 • یونان: 400 هزار یورو
 • لتونی: 250 هزار یورو
 • مالت: 250 هزار یورو
 • اسپانیا: 2 میلیون یورو
 • ایرلند: 1 میلیون یورو
 • ایتالیا: 2 میلیون یورو
 • موناکو: 1 میلیون یورو
 

البته روش سرمایه گذاری که در بالا عنوان شد، خود به دو دسته خرید ملک و تمکن مالی تقسیم می شود که در ادامه به بررسی هر یک از این موارد می پردازیم:

اقامت-از-طریق-سرمایه-گذاری

مهاجرت به اروپا از طریق خرید ملک

 هنگامی که بازنشستگان و ثروتمندان می خواهند بدون نگرانی در مورد کار و ثبت شرکت، اقامت دائم در اروپا را بدست آورند، خرید املاک و مستغلات یکی از محبوب ترین روش ها است.


برخی از کشورهای اروپایی نیز از سرمایه گذاری منفعل استقبال می کنند. مطابق با خط مشی این کشورها، آن ها ارقام مختلفی را برای خرید املاک و مستغلات در کشور خود تعیین کرده اند. بنابراین شما می توانید با خرید املاک و مستغلات اقامت اروپا را دریافت کنید.


در ادامه می توانید لیست کشورهایی را مشاهده کنید که می توانید با خرید ملک، اقامت دائم در این کشورها را دریافت کنید.


 • اسپانیا: 500 هزار یورو

 • یونان: 250 هزار یورو

 • پرتغال: 500 هزار یورو

 • لتونی: 250 هزار یورو

 • مالت: 350 هزار یورو

 • آندورا: 400 هزار یورو

 • مونته نگرو: 550 هزار یورو


در حال حاضر دو کشور پرتغال و یونان از جمله بهترین پیشنهادهایی است که برای سرمایه گذاری وجود دارد.

مهاجرت به اروپا از طریق تمکن مالی

راه دیگر دریافت اقامت اروپا، استفاده از تمکن مالی است. این نوع اقامت، FIP نام دارد که برای افرادی طراحی شده است که می توانند ثابت کنند درآمد ماهیانه ثابتی از منابعی مانند سود بانکی، سود سهام، حقوق بازنشستگی، املاک اجاره ای یا همه آنها دارند. در این نوع اقامت شما باید ثابت کنید که درآمد کافی برای زندگی بدون نیاز به کار کردن برای زندگی خود دارید.


بنابراین، اقامت در اروپا با استفاده از تمکن مالی نیاز به درآمد ثابت دارد و یک گزینه ایده آل برای بازنشستگان است. شما باید بتوانید با درآمد خود به راحتی هزینه های زندگی در یک کشور اروپایی را تأمین کنید و برای دولت آن کشورها هزینه ایجاد نکنید.


در ادامه می توانید لیست کشورهایی ار مشاهده کنید که با استفاده از تمکن مالی، اقامت دائم بگیرید. در هر کشور میزان درآمد ماهیانه برای گرفتن اقامت تمکن مالی مشخص شده است.


 • اتریش: 1800 تا 3000 یورو
 • یونان: 2000 تا 2700 یورو
 • فرانسه: 3000 تا 5000 یورو
 • یونان: 2000 تا 2700 یورو
 • اسپانیا: 2500 تا 4000 یورو
 • سوئیس: 2000 یورو
 • پرتغال: 635 تا 2300 یورو
اقامت-از-طریق-تمکن-مالی

مهاجرت به اروپا از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در اروپا یکی از راه های اخذ اقامت در کشورهای اروپایی است. ثبت شرکت در بیشتر کشورهای اروپایی بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. البته ثبت شرکت به تنهایی منجر به اقامت دائم در کشورهای اروپایی نمی شود و شما مجبورید اقدامات دیگری را برای دریافت اجازه اقامت انجام دهید.


کسانی که در کشورهای اروپایی، شرکت تاسیس می کنند، باید به عنوان نیروی کار شرکت برای بدست آوردن محل اقامت در یکی از کشورهای اروپایی کار کنند. یکی از نکات مهمی که باید در نظر گرفت انتخاب کشور مقصد است. کشوری که می خواهید در آن شرکت ثبت کنید باید بستر مناسبی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت داشته باشد تا ریسک کمتری داشته باشد.


به عنوان مثال، آلمان، اتریش و اسلواکی از بهترین کشورهای اروپایی برای ثبت شرکت هستند. متقاضی پس از ثبت شرکت در برخی از کشورهای شینگن می تواند برای خود و خانواده اش درخواست اقامت کند.


برای ثبت شرکت در برخی کشورها، باید یک برنامه تجاری مشخص ارائه دهید. اگر برنامه کاری شما توسط کشور تأیید شود، اجازه اقامت اولیه یک ساله به طور موقت صادر می شود. در بعضی از کشورها روند ثبت شرکت یا آژانس و اخذ مجوز اقامت کمی راحت تر است. با توجه به روش اقامت از طریق ثبت شرکت در برخی کشورها، متقاضی می تواند برای مدیر عامل و 3 عضو هیئت مدیره و خانواده های آنها (در مجموع 4 خانواده) درخواست اقامت کند.

مهاجرت به اروپا از طریق ترکیه

ترکیه کشوری است که با کشورهای اروپایی مرز مشترک داشته، به گونه ای که بخشی از این کشور در قاره اروپا واقع شده است، اما از نظر سیاسی یک کشور اروپایی نیست.


ترکیه عضو اتحادیه اروپا نیست، عضو پیمان شینگن هم نیست و حتی عضو منطقه یورو هم نیست. به همین دلیل اخذ اقامت اروپا مستقیماً از طریق ترکیه امکان پذیر نیست.


 اما واقعیت این است که اگر تابعیت ترکیه و گذرنامه دریافت کنید، شرایط شما برای اخذ اقامت اروپا راحت تر خواهد شد.


برخی از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا محدودیت هایی را برای ایرانیان وضع کرده اند، بنابراین ایرانی ها نمی توانند در برخی از کشورهای اروپایی ملک خریداری کنند و یا سرمایه گذاری کنند. اما اخذ تابعیت ترکیه این محدودیت ها و مشکلات را برطرف می کند.

مهاجرت به اروپا از طریق کار

اقامت-کاری-اروپا

از طریق کار می توانید اقامت اروپا را بدست آورید. البته این روش پیچیده تر از روش های دیگر مانند سرمایه گذاری در اروپا است. برای کار در اروپا شما باید یک پیشنهاد کاری از یک شرکت معتبر اروپایی داشته باشید.


اگر شرکت های اروپایی شغلی دارند، ابتدا باید کار را با شهروندان خود انجام دهند،  در غیر این صورت یکی از شهروندان اتحادیه اروپا جایگزین می شود. به همین دلیل یافتن پیشنهاد کار برای افراد خارج از اتحادیه اروپا بسیار دشوار است.


اما با این وجود کار در اروپا غیرممکن نیست. روش هایی برای یافتن شغل در اروپا وجود دارد که در زیر درباره آنها صحبت خواهیم کرد.


ویزای جستجوی کار برای آلمان و اتریش

آلمان و اتریش بیشترین نیروی کار را در بین کشورهای اروپایی نیاز دارند. این کشورها دارای ویزا هستند که ویزای جستجوی کار نامیده می شود و به غیر اروپایی ها اجازه می دهد وارد آلمان یا اتریش شوند و درخواست کار کنند.


 ویزای جستجوی کار آلمان و اتریش دارای یک سیستم امتیازدهی است که بر اساس آن داوطلبان براساس مهارت های زبانی و تخصص دانشگاهی و شغلی خود ارزیابی می شوند.


ویزای جویای کار اتریش دارای شرایط دشوارتری است و برای دریافت آن باید گواهی زبان آلمانی با کیفیت بالا داشته باشید. ویزای جستجوی کار آلمان نیز نیاز به مدرک زبان دارد، اما ویزای کار آلمان را می توان با شرایط ساده تری دریافت کرد و این ویزا را می توان با روش هایی با نمره پایین تر در زبان آلمانی یا حتی بدون مدرک زبان نیز دریافت کرد.

ویزای آوسبیلدونگ آلمان

Ausbildung آلمان یک برنامه کارآموزی است که از 2 تا 4 سال طول می کشد. پس از پذیرش در دوره کارورزی Ausbildung آلمان، می توانید در یک موسسه آموزش حرفه ای آلمان ثبت نام کرده و علاوه بر یادگیری آنچه انجام می دهید، دوره کارآموزی نیز بگذرانید.


 در این دوره کارورزی، ماهیانه 400 تا 1000 یورو حقوق دریافت می کنید که هزینه زندگی در آلمان را پوشش می دهد. شما کار و تجربه ارزشمندی را در زندگی در آلمان بدست خواهید آورد که می تواند به شما در اخذ اقامت در سایر کشورهای اروپایی کمک دهد.

آوسبیلدونگ-آلمان

مهاجرت به اروپا از طریق تحصیل

مهاجرت به اروپا با استفاده از کم ریسک ترین راه، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. تا سال 2010 تحصیل در سوئد رایگان بود اما اکنون برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه در نظر گرفته شده است. نروژ در حال حاضر تنها کشور اسکاندیناوی است که در آن دانشگاه های آزاد وجود دارد و از نظر اقتصادی و معیشتی بسیار عالی است.

 

کشورهای دیگری که به تحصیل رایگان در اروپا معروف هستند، اتریش و آلمان است. اما اکنون در این کشورها شرایط بسیار دشواری برای ورود و ویزا وجود دارد.

 

 به عنوان مثال، هر دو کشور اولویت را به کسانی که در ایران در دانشگاه ملی پذیرفته می شوند، می دهند.

 

البته مهاجرت از طریق تحصیلی به آلمان و اتریش، معایبی نیز به همراه دارد و آن هم وقت سفارت طولانی مدت و هزینه های بالای آن است. البته تعدادی از متقاضیان خواهان مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های سوئیس هستند. اما کشور سوئیس هم یک نکته منفی دارد و آن هم هزینه بالای تحصیل و زندگی در سوئیس است که مناسب تمامی افراد نیست.

تحصیل-در-اروپا

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به اروپا

برای دریافت ویزا در مقطع لیسانس نیاز به ارائه مدرک ترجمه شده دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات است.


 اما چنانچه درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دارید نیاز به ارائه ترجمه مدرک دوره کارشناسی به همراه ریزنمرات دارید.


برای مقطع دکترا نیز، باید مدرک کارشناسی ارشد را به همراه ریزنمرات را باید ارائه کرد.


 • رزومه cv
 • انگیزه نامه
 • تکمیل فرم ثبت نام و پرداخت شهریه
 • گذرنامه
 • ارائه ترجمه صفحات شناسنامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورت نیاز
 • ارائه نامه کاری در صورت شاغل بودن
 • تحصیل در رشته های زبان اروپا
 

یادگیری دوره های زبان یکی از محبوب ترین روش های تحصیل در اروپا است. علاوه بر یادگیری زبان کشورهای اروپایی، می توانید به صورت نیمه وقت در دوره های زبان اروپا مشغول به کار شوید. دوره های محبوب زبان اروپایی شامل کشورهای زیر است:


 • سوئد
 • هلند
 • اسلواکی
 • مجارستان
 • فرانسه
 

پذیرش در دوره زبان کشور اسلواکی رایگان بوده و می تواند گزینه خوبی برای انتخاب پذیرش ویزا از طریق تحصیل باشد.


تحصیل در رشته پزشکی اروپا

از دیگر زمینه های تحصیلی مورد علاقه متقاضیان، رشته پزشکی است. در حال حاضر این رشته در کشورهایی همچون قبرس، استونی، اسلوواکی و ترکیه بسیار محبوب است. با تحصیل در این رشته می توانید اقامت در یکی از کشورهای اروپایی را دریافت کنید.


یکی از امتیازاتی که بعد از تحصیل در اروپا می توانید داشته باشید، اشتغال است. مدت زمانی که می توانید بعد از تحصیل مشغول به تحصیل باشید، به مدت 6 ماه الی 2 سال است. در صورتی که  بتوانید در این مدت کار پیدا کنید، می توانید اقدام به دریافت ویزا نمایید.

مهاجرت به اروپا از طریق ازدواج

اقامت-از-طریق-ازدواج

برای بدست آوردن ویزای اقامت در کشور با این روش، بایستی ازدواج متقاضی ثبت شود. همسر متقاضی باید بتواند ثابت کند که درآمد کافی برای زندگی در کشور مورد علاقه همسر را دارد و متقاضی باید حداقل مدرک زبان A1 داشته باشد.


بنابراین برای انجام این کار، هر ازدواج رسمی ثبت شده در هر کشوری (حتی غیرحضوری) معتبر است.


قوانین ازدواج و طلاق در اکثر کشورها هیچ ارتباطی با جنسیت ندارد. به عنوان مثال، هم ازدواج یک زن ایرانی با یک آلمانی و هم یک زن آلمانی با یک ایرانی منجر به ویزای ازدواج آلمان و سپس تابعیت خواهد شد.


لطفا توجه داشته باشید که این روش فقط برای کسانی است که در واقع با یک تبعه کشور دیگر ازدواج کرده اند. قبل از اخذ ویزای ازدواج، تمام مدارک و جزئیات با دقت بررسی می شود تا صحت ازدواج ثبت شده تأیید شود. به همین دلیل، ازدواج صوری برای اقامت توصیه نمی شود.


ابتدا باید ازدواج به طور رسمی ثبت شود، سپس باید با سفارت تماس گرفته شود و مدارک لازم برای درخواست ویزای ازدواج در کشور مقصد ارائه شود. پس از مطالعه مدارک و تأیید اصالت آنها توسط سفارت و تأیید توانایی مالی همسر برای تأمین زندگی مشترک، ویزای ازدواج صادر می شود. این ویزا به مدت یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. هر ساله اگر ازدواج هنوز معتبر باشد و در صحت آن تردیدی نباشد، ویزای ازدواج فرد تمدید می شود. حداقل پس از سه سال تمدید ویزای ازدواج، متقاضی می تواند تقاضای تابعیت کند.


مسئولیت مهاجرت از طریق ازدواج

مسئولیت مهاجرت و اقامت از طریق ازدواج این است که شوهر موظف است 3 سال تمام هزینه های زن را تحمل و پرداخت کند. قانون دیگر در این مورد این است که شوهر پس از دو سال در یک ازدواج مشروط و موقت بماند. بنابراین، اگر آنها پس از 2 سال طلاق بگیرند، محل سکونت متقاضی لغو می شود.


پس از اخذ ویزای ازدواج و گذشت پنج سال، متقاضی می تواند تقاضای تابعیت كند، به شرط اینکه در سال گذشته حداقل دو سال (تقریباً 730 روز) را در این كشور گذرانده باشد.


مزایا و معایب اقامت از طریق ازدواج

مزایا عبارتند از:


 • کم هزینه
 • اجازه کار تمام وقت
 • حقوق برابر با شهروندان اتحادیه اروپا
 • مشخص شدن تابعیت پس از دوره انتظار برای تابعیت (حداقل سه سال)


معایب عبارتند از:


 • ارائه مدرک زبان با نمره A1
 • شرایط شغلی همسر با درآمد بالا
 

از آنجا که کشورهای اروپایی با توجه به اینکه از سیستم خونی تبعیت می کند، اگر کودکی از بدو تولد بخواهد شهروند آن کشور شود، باید از پدری اروپایی متولد شود. اگر تنها  در یک کشور اروپایی متولد شود، نمی تواند تابعیت و اقامت در آن کشور را بدست بیاورد.


 در نتیجه، مهاجرت برای زایمان در کشورهای اروپایی توصیه نمی شود. تنها کشور اروپایی که تولد منجر به گذرنامه می شود، اوکراین است. البته لازم به ذکر است که اخذ این گذرنامه مراحل خاصی را می طلبد.

سوالات متداول

بالا بودن سطح کیفیت زندگی
هزینه های پایین مخارج زندگی
شرایط خوب برای سرمایه گذاری خارجی
بالا بودن ارزش پول
و…

مهاجرت به اروپا از طریق تحصیل
مهاجرت به اروپا از طریق کار
مهاجرت به اروپا از طریق تولد
مهاجرت به اروپا از طریق ازدواج
و…

Ausbildung آلمان یک برنامه کارآموزی است که از 2 تا 4 سال طول می کشد

سوئد
هلند
اسلواکی
مجارستان
فرانسه

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

2 پاسخ

  1. بالای سه سال سابقه کار به همراه بیمه مرتبط با رشته تحصلیتون یا مدرک فنی حرفه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر