مهاجرت پرستاران به عمان

مهاجرت پرستاران به عمان

در حال حاضر بسیاری از پرستاران می‌خواهند به کشور عمان مهاجرت کنند. عمان در میان کشورهای خاورمیانه برای پرستاران کشور ایده‌آلی محسوب می‌شود. درآمد پرستاران در عمان از سایر کشورهای خاورمیانه بالاتر است. پرستاران خارجی برای شروع به کار در این کشور باید در یک آزمون شرکت کنند. کسب نمره قبولی در این آزمون برای اخذ ویزای کاری توسط پرستاران خارجی الزامی به حساب می‌آید. در ادامه درباره شرایط مهاجرت کاری پرستاران به عمان بیشتر توضیح خواهیم داد.

به طور کلی، مهاجرت کاری پرستاران و پزشکان نسبت به سایر کارکنان پیچیدگی‌های بیشتری دارد. این افراد پیش از شروع به کار در کشور عمان باید مدارک تحصیلی خود را معادل‌سازی کنند. این کار برای همگام‌سازی کارکنان نظام سلامت این کشور انجام می‌شود. گاهی اوقات، در صورت لزوم برای پرستاران خارجی کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود و شرکت در این کلاس‌ها پیش از شروع به کار در بیمارستانهای عمان الزامی است.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

بررسی شرایط کلی مهاجرت پرستاران به عمان

در ابتدا، پرستارانی که می‌خواهند به کشور عمان مهاجرت کنند، باید برای شرکت در آزمون معادل‌سازی آماده شوند. در صورت عدم کسب نمره قبولی در این آزمون می‌توان مجدداً در آن شرکت کرد. اکثر پرستاران با دو تا سه ماه مطالعه برای شرکت در آزمون معادل‌سازی یا پرومتریک آمادگی لازم را کسب می‌کنند. این آزمون در هر سال سه بار برگزار می‌شود. طی ده سال اخیر، پرستاری همواره در لیست مشاغل مورد نیاز عمان بوده است. به همین دلیل، متقاضیان مهاجرت به این کشور که تحصیلات مرتبط با رشته پرستاری دارند، به‌ آسانی می‌توانند در کشور عمان موقعیت شغلی مناسبی بیابند. بیش از هفتاد درصد از پرستاران فعال در عمان در بیمارستان‌های این کشور مشغول به کار هستند. از میان سایر مراکزی که پرستاران خارجی را استخدام می‌کنند، می‌توان به کلینیک‌های سلامت اشاره کرد.

 

به طور کلی، وزارت کار عمان برای تمامی مراکز سلامت این کشور مجوز استخدام پرستار خارجی را صادر کرده است. مراکز بهداشتی پیش از صدور دعوت‌نامه کاری برای پرستاران باید مدارک تحصیلی آن‌ها را بررسی کنند. یکی از شرایط الزامی برای مهاجرت پرستاران به عمان، داشتن حداقل بیست و چهار ماه سابقه کاری است.

یک بیمارستان در کشور عمان

نحوه اخذ ویزا برای پرستاران جهت مهاجرت به کشور عمان

اداره مهاجرت کشور عمان برای پرستاران خارجی ویزای کاری با اعتبار دو سال صادر می‌کند. در صورت تمدید قرارداد کاری توسط بیمارستان یا کلینیک می‌توان نسبت به تمدید ویزا نیز اقدام کرد. فرایند صدور ویزا جهت اقامت کاری پرستاران به عمان بین بیست تا چهل و پنج روز طول می‌کشد. در این مدت، کارکنان اداره مهاجرت مدارک تحصیلی و نتیجه آزمون معادل‌سازی پرستاران را بررسی می‌کنند.

 

پرستاران برای شروع به کار در کشور عمان باید به زبان عربی به طور کامل تسلط داشته باشند. در واقع، ارائه مدرک زبان عربی برای شروع به کار در این کشور الزامی محسوب می‌شود. بیمارستان‌ها باید یک نسخه از قرارداد کاری تنظیم شده را به اداره مهاجرت عمان ارسال کنند. در صورتی که شرایط قرارداد کاری با قوانین تعیین شده از سمت وزارت کار مطابقت نداشته باشد، با درخواست اخذ ویزای کاری موافقت نمی‌شود. معمولاً بیمارستان‌ها و مراکز سلامت کشور عمان پیش از صدور دعوت‌نامه کاری برای پرستاران خارجی با آن‌ها مصاحبه می‌کنند. در این مصاحبه درباره تجربیات کاری پرستاران سؤالاتی پرسیده می‌شود. مدت ‌زمان مصاحبه کاری برای اعطای جاب آفر به پرستاران خارجی نیم ساعت است.

کارکنان کادر درمان در عمان

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا جهت مهاجرت پرستاران به عمان

از میان مدارک مهم برای دریافت ویزای کاری برای پرستاران خارجی می‌توان به نتیجه آزمون معادل‌سازی و جاب آفر دریافتی از سمت بیمارستان اشاره کرد. گاهی اوقات درخواست اخذ ویزای کاری به دلیل وجود نقص در مدارک ارائه شده رد می‌شود. داشتن یک قطعه عکس جهت اخذ ویزای کاری عمان الزامی به حساب می‌آید. مدرک زبان عربی نیز یکی دیگر از مدارک لازم برای اخذ ویزای این کشور است.

 

معادل‌سازی مدارک تحصیلی پرستاران برای شروع به کار در کشور عمان حدود پنجاه ریال عمان هزینه دارد و این فرایند حدود دو هفته زمان می‎‌برد. یکی از هزینه‌های لازم برای مهاجرت پرستاران به عمان هزینه صدور ویزای کاری کشور عمان است. برای دریافت ویزای کاری باید حدود شصت ریال به اداره مهاجرت هزینه بپردازید. ارائه رسید پرداخت این هزینه در هنگام اخذ ویزای کاری کشور عمان الزامی است. از میان سایر مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری کشور عمان می‌توان به گواهی سلامت جسمانی اشاره کرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا جهت مهاجرت پرستاران به عمان

از آنجایی که تکمیل بودن مدارک در فرایند مهاجرت پرستاران به کشور عمان اهمیت زیادی دارد، مشاوره با افراد متخصص در حوزه کاریابی و اخذ ویزای کاری کشورهای خارجی به ویژه عمان از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، مجموعه هرمس اپلای به متقاضیان دریافت ویزای کاری مجموعه کاریابی بین‌المللی کاربین را توصیه می‎کند. این مجموعه با داشتن کادر مجرب و آگاه به قوانین می‌تواند بهترین شرایط کاری را برای افراد مهیا کند و اخذ ویزای کاری آن‎‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد.

یک پرستار خارجی در کشور عمان

بررسی میزان درآمد پرستاران پس از مهاجرت به کشور عمان

یکی از مزایای مهاجرت پرستاران به عمان کسب درآمد نسبتاً بالا در این کشور است. در واقع، پرستاران خارجی در عمان نسبت به سایر کشورهای خاورمیانه درآمد بالاتری دارند. از میان عوامل مؤثر بر میزان درآمد پرستاران در این کشور می‌توان به سابقه کاری آن‌ها اشاره کرد. پرستارانی که سابقه کاری بیشتری دارند، درآمد بالاتری در کشور عمان کسب می‌کنند. در حال حاضر، متوسط درآمد پرستاران در عمان طی هر ماه هزار و چهارصد ریال است.


پرستارانی که در بیمارستان‌های واقع در شهر مسقط مشغول به کار می‌شوند، درآمد بالاتری از سطح میانگین دارند. در حال حاضر، میانگین درآمد پرستارانی که ساکن شهر مسقط هستند، حدود دو هزار ریال در هر ماه است. در نظر داشته باشید که هزینه زندگی در شهر مسقط پانزده درصد بیشتر از سایر شهرهای کشور عمان است. طی هر سال، درآمد پرستاران در عمان بین پنج تا ده درصد افزایش می‌یابد. میزان افزایش حقوق پرستان به نرخ تورم این کشور بستگی دارد. به طور کلی، درآمد پرستاران در عمان با هزینه‌های زندگی‌شان در این کشور تناسب دارد. از این جهت، با شغل پرستاری می‌توان تمامی هزینه‌های مربوط به زندگی در این کشور را به طور کامل پرداخت کرد.

پرستاران خارجی در یک کلینیک سلامت در کشور عمان

بررسی شرایط برگزاری آزمون معادل‌سازی یا پرومتریک

موفقیت در آزمون پرومتریک یا معادل‌سازی برای مهاجرت پرستاران به عمان الزامی است. در نظر داشته باشید که آزمون پرومتریک طی هر سال سه بار برگزار می‌شود. ثبت‌نام برای شرکت در آزمون معادل‌سازی کشور عمان به صورت آنلاین است و در هر سال این آزمون نزدیک به پنجاه هزار نفر شرکت‌کننده دارد. از میان شرکت‌کنندگان این آزمون، شصت و پنج درصد از آن‌ها نمره قبولی را کسب می‌کنند.


همان‌ طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، در صورتی که شرکت‌کنندگان در آزمون معادل‌سازی نتوانند نمره قبولی را کسب کنند، می‌توانند مجدداً آزمون بدهند. در حال حاضر، هزینه شرکت در آزمون پرومتریک مربوط به پرستاری حدود صد و پانزده ریال است. افرادی که نمره قبولی را کسب نکنند، برای شرکت‌ مجدد در آزمون باید این هزینه را دوباره بپردازند.


به طور کلی، آماده‌ شدن در آزمون پرومتریک کار دشواری نیست. اکثر سؤالات این آزمون در زمینه نحوه تعامل با بیماران در شرایط مختلف است. پس از موفقیت در این آزمون، برای متقاضیان مدرکی صادر می‌شود. در نظر داشته باشید مدرک کسب نمره قبولی در آزمون پرومتریک یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری کشور عمان به حساب می‌آید. برای دریافت جاب آفر باید نسخه دیجیتال نتیجه این آزمون را به بیمارستان‌ها ارسال کرد.

میزان درآمد پرستاران خارجی در کشور عمان

دریافت کارت اقامت عمان برای پرستاران خارجی مشغول به کار

پس از مهاجرت پرستاران به عمان، برای اخذ کارت اقامت این کشور باید حداقل ده سال صبر کرد. از آنجایی که مدت اعتبار ویزای کاری اعطایی به پرستاران دو سال است، این افراد باید پیش از ثبت درخواست برای اخذ کارت اقامت عمان حداقل پنج بار ویزای کاری خود را تمدید کنند. به همراه داشتن ویزای کاری در هنگام ثبت درخواست اخذ کارت اقامت عمان ضروری است.

 

پرداخت نود ریال توسط پرستاران برای دریافت کارت اقامت کشور عمان الزامی به حساب می‌آید. از میان مدارک مورد نیاز برای اخذ کارت اقامت دائم می‌توان به گواهی عدم سوء پیشینه اشاره کرد. طبق آخرین آمار، نیمی از پرستارانی که وارد خاک کشور عمان شده‌اند، مایل به دریافت کارت اقامت این کشور هستند.

 

یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت پرستاران به عمان امکان اخذ کارت اقامت پس از ده سال فعالیت در این کشور است. پرستاران خارجی ساکن عمان می‌توانند برای همسر و فرزندان خود نیز این کارت را بگیرند. در صورتی که بخواهید برای همراهان خود کارت اقامت عمان را اخذ کنید، باید هزینه صدور این کارت را مجدداً به اداره مهاجرت بپردازید.

بررسی مدارک لازم برای اخذ کارت اقامت عمان
نتیجه‌گیری

در سال‌های اخیر، کشور عمان به یکی از مقصدهای جذاب مهاجرتی تبدیل شده و دلیل آن مزایای زیادی است که برای مشاغل مختلف از جمله پرستاری وجود دارند. گام ابتدایی برای مهاجرت پرستاران به عمان شرکت در آزمون معادل‌سازی است. پس از کسب نمره قبولی در این آزمون می‌توانید برای بیمارستان‌های کشور عمان درخواست همکاری ارسال کنید. بیمارستان‌ها با متقاضیان به صورت آنلاین مصاحبه می‌کنند و در صورت قبولی در مصاحبه، یک نسخه از قرارداد و جاب آفر به اداره مهاجرت ارسال می‌شود تا نسبت به انجام باقی مراحل اخذ ویزای فرد اقدامات لازم صورت گیرد.

مجموعه کاربین به طور اختصاصی در حوزه کاریابی در کشورهای مختلف از جمله عمان فعال است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما در تماس باشید.

سوالات متداول

نتیجه آزمون معادل‌سازی
جاب آفر دریافتی از سمت بیمارستان
مدرک زبان عربی
گواهی سلامت جسمانی

رسید پرداخت هزینه ویزای کار عمان

به عوامل زیادی بستگی دارد، در حال حاضر، متوسط درآمد پرستاران در عمان طی هر ماه هزار و چهارصد ریال است. 

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی