ویزای کاری نروژ

اگر می‌خواهید در کشور نروژ زندگی و کار کنید، باید برای ویزای کار در این کشور اقدام نمایید. از انواع ویزای کاری نروژ می‌توان به ویزای کارگر ماهر، کارگر فصلی، جویای کار، آموزش و تحقیقات حرفه‌ای، تعطیلات کاری و ویزا برای هنرمندان اشاره کرد. ویزای کاری این کشور به دلیل داشتن شرایط کاری خوب، مورد استقبال افراد زیادی در جهان بوده است.

فرم مشاوره رایگان

اگر می‌خواهید در کشور نروژ زندگی و کار کنید، باید برای ویزای کار در این کشور اقدام نمایید.

آنچه خواهید خواند:

ویزای کاری نروژ از نوع کارگر ماهر

اگر تحصیلات عالی را به پایان رسانده‌اید یا آموزش حرفه‌ای را گذرانده‌اید، می‌توانید برای مجوز اقامت به‌عنوان کارگر ماهر اقدام کنید. شما باید قبل از درخواست برای ویزا، یک پیشنهاد شغلی دریافت کرده باشید یا کسب‌وکار خود را داشته باشید. موارد موردنیاز برای این نوع ویزا به شرح زیر است:


• یک برنامه آموزش حرفه‌ای تکمیل شده که حداقل سه سال در سطح دبیرستان گذرانده باشید. باید یک برنامه آموزشی حرفه‌ای مربوطه نیز در نروژ وجود داشته باشد.
• مدرک تحصیلی خود را از یک دانشگاه یا کالج دانشگاهی گرفته باشید.
• شما باید به‌اندازه فردی که تحصیلات حرفه‌ای را از دانشگاه به پایان رسانده است، شایستگی بالایی داشته باشید. به‌طورکلی، حداقل شش سال سابقه کار نیاز است. فرض کنید شما سابقه کار به‌عنوان یک نقاش را دارید. در این صورت، باید گواهی کار دقیقی از کارفرمایان قبلی ارائه دهید که نشان دهد شما به‌عنوان یک فرد با تحصیلات حرفه‌ای می‌توانید همین کار را انجام دهید. گرفتن مجوز در چنین مواردی نیاز به سابقه کار زیادی دارد. درنتیجه بسیاری از درخواست‌ها رد می‌شوند.

ویزای کاری نروژ از نوع کارگر ماهر

ویزای کاری نروژ از نوع کارگر فصلی

اداره مهاجرت کاری نروژ مجوز کار فصلی را برای مدت حداکثر 6 ماه صادر می‌کند. افرادی که تحصیلات کمتری دارند، افراد آموزش ندیده که هیچ مدرک یا تحصیلی ندارند، می‌توانند برای ویزای کاری نروژ از نوع فصلی اقدام کنند. برای این نوع ویزای کاری نیازی به تحصیل و زبان نیست.

 

افراد تحصیل‌کرده نیز می‌توانند برای مشاغل فصلی اقدام کنند. اگر می‌خواهید در تعطیلات خود در نروژ کار کنید، می‌توانید به‌عنوان کارگر فصلی در این کشور مشغول به کار شوید. برای این مجوز کار به هیچ دوره آیلتس یا دوره زبان دیگری نیاز ندارید. بااین‌حال، شما باید بتوانید در سطح پایه انگلیسی ارتباط برقرار کنید.

 

شما می‌توانید در 5 رشته به‌عنوان کارگر فصلی در نروژ مشغول به کار شوید. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

5 رشته به‌عنوان کارگر فصلی در نروژ

• کشاورزی و باغبانی.
• صنعت گردشگری.
• صنعت رستوران.
• فرآوری ماهی.
• جنگلداری.


موارد موردنیاز این ویزا عبارت‌اند از:
• سن 18 سال به بالا.
• پرداخت هزینه درخواست ویزا در حدود 5400 کرون نروژ.
• دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای نروژی.

ویزای کار نروژ از نوع جویای کار

قبل از اینکه بتوانید برای مقاصد کاری جهت ویزای کاری نروژ اقدام کنید، معمولا باید یک پیشنهاد شغلی در نروژ دریافت کرده باشید. اگر شما یک کارگر ماهر هستید، ممکن است در برخی موارد استثنایی اجازه اقامت برای ماندن در نروژ را در حین جستجوی کار دریافت کنید. این نوع ویزا بیشتر برای افرادی است که به‌تازگی از دانشگاه‌های نروژ فارغ‌التحصیل شده‌اند. از جمله شرایط این نوع ویزا به شرح زیر است:


• هزینه درخواستی را بپردازید.
• به‌عنوان یک کارگر ماهر در نروژ به دنبال کار باشید.
• شما باید مجوز اقامت به‌عنوان دانشجو در کالج یا دانشگاه، دانش‌آموز در یک مدرسه حرفه‌ای یا دبیرستان داشته باشید. همچنین قبل از انقضای مجوز (حداقل یک ماه قبل از انقضای آن)، باید به‌عنوان جویای کار برای اجازه اقامت اقدام نمایید. برای دریافت ویزای کاری حتما باید تحصیلات خود را در نروژ به پایان رسانده باشید. اگر هنوز دیپلم یا ریزنمرات خود را دریافت نکرده‌اید، می‌توانید مدرک تکمیل شده را با تاییدیه موسسه آموزشی خود مبنی بر ارسال پایان‌نامه نهایی و تکمیل سایر واحدهای مدرک، مستند کنید. تاییدیه باید حاوی تاریخ ارائه پایان‌نامه یا امتحانات نهایی باشد.

ویزای کار نروژ از نوع جویای کار

ویزای کاری نروژ از نوع آموزش و تحقیقات حرفه‌ای

انواع مختلفی از ویزای کاری نروژ برای افرادی که قصد انجام تحقیقات یا شرکت در آموزش حرفه‌ای را دارند وجود دارد که شامل موارد زیر می‌باشد.

کارآموز:

 برای دانش‌آموزانی که قرار است در نروژ کارآموز شوند. موارد موردنیاز این نوع ویزا عبارت‌اند از:
1. پرداخت هزینه درخواست.
2. شما فقط می‌توانید در حین گذراندن تحصیلات عالی یک کارآموز باشید. تحصیل باید در یک موسسه آموزشی خارجی باشد.
3. در هنگام دوره کارآموزی نمی‌توانید تحصیلات خود را تکمیل کرده باشید. در چنین مواردی، در عوض باید به‌عنوان یک کارگر ماهر برای مجوز اقدام کنید. در شروع تحصیل نیز نمی‌توانید به‌عنوان کارآموز اقامت داشته باشید.
4. هدف از دوره کارآموزی باید دریافت آموزش عملی به‌عنوان بخشی از آموزش و تحصیل شما باشد.

محققان با سرمایه شخصی:

برای محققانی که قرار است در نروژ تحقیق کنند، اما کارفرمای نروژی ندارند. موارد موردنیاز این نوع ویزا عبارت‌اند از:
1. شما باید هزینه درخواست را بپردازید.
2. در یک دانشگاه نروژی، کالج دانشگاهی، موسسه یا مشابه آن تحقیق کنید.
3. حداقل 128887 کرون نروژ برای یک سال زندگی داشته باشید.

ویزای کار نروژ از نوع تعطیلات کاری

ویزای کاری نروژ از نوع تعطیلات کاری به متقاضیان موفق این امکان را می‌دهد که به مدت 12 ماه به‌صورت مشروط در نروژ کار و زندگی کنند تا راهی برای تکمیل سفر خود پیدا نمایند. به این معنی که کار انجام شده باید شرایط مندرج در ویزا را داشته باشد. آنها فقط برای 12 ماه مجاز به استخدام هستند.

ویزای کار نروژ از نوع تعطیلات کاری

ویزای کاری نروژ برای هنرمندان

در صورت درخواست به‌عنوان خوداشتغالی، متقاضی نمی‌تواند شغلی خارج از صنعت خود داشته باشد و باید حداقل 253378 کرون (25000 یورو) در سال درآمد داشته باشد. کسانی که نمی‌توانند این شرایط را برآورده کنند می‌توانند به‌عنوان یک نوازنده، هنرمند یا موارد مشابه اجازه اقامت موقت را برای یک سال دریافت نمایند.

مدارک موردنیاز برای ویزای کاری نروژ

مدارکی که باید هنگام درخواست اقامت کاری نروژ تحویل دهید، عبارت‌اند از:


• گذرنامه و همچنین کپی از تمام صفحات استفاده شده از آن.
• فرم درخواست ویزای کاری نروژ. پس از تکمیل درخواست آنلاین در وب‌سایت UDI، این را در قالب PDF دریافت خواهید کرد. آن را پرینت کنید و به پرونده اضافه نمایید.
• دو قطعه عکس سایز پاسپورت، این عکس‌ها باید اخیرا و با پس‌زمینه سفید گرفته شوند.
• اثبات اقامت در نروژ. مثلا قرارداد اجاره کتبی. اگر هنوز ترتیبات اقامت را انجام نداده‌اید، نامه‌ای بنویسید و در آن توضیح دهید که قصد دارید، کجا زندگی کنید و چگونه مسکن را پیدا می‌کنید.
• اثبات اینکه حقوق شما با الزامات درآمدی مطابقت دارد.
• مدرک تحصیلی شما. مثلا مدرک دانشگاهی یا حرفه‌ای شما.
• اثبات سابقه کار قبلی.
• رزومه.
• اگر در جایی غیر از کشور خود زندگی می‌کنید، ثابت کنید که به طور قانونی در آنجا هستید و برای شش ماه گذشته دارای مجوز اقامت بوده‌اید.

مدارک موردنیاز برای ویزای کاری نروژ

زمان پردازش و هزینه ویزای کاری نروژ

هنگامی که درخواست ویزای کار نروژ خود را تحویل می‌دهید، ممکن است تا 8 هفته طول بکشد تا درخواست رسیدگی شود. اگر در این مدت در نروژ هستید، تا زمانی که ویزا تایید نشده باشد، اجازه شروع کار را ندارید. هزینه اقامت کار نروژ 6 هزار کرون می‌باشد. این نیز هزینه‌ای است که برای تمدید ویزای کار پرداخت می‌کنید. هنگام تکمیل درخواست آنلاین در وب‌سایت UDI، باید هزینه را از طریق کارت اعتباری پرداخت نمایید.

مدت اعتبار ویزای کاری نروژ

ویزای کاری نروژ (اجازه اقامت برای کار) به مدت دو سال معتبر است. می‌توانید قبل از انقضا، برای دو سال دیگر جهت تمدید آن اقدام کنید. سپس، پس از سه سال اقامت مداوم در نروژ، می‌توانید برای مجوز اقامت دائم که مدت نامحدودی دارد، درخواست دهید.

مدارک موردنیاز برای تمدید ویزای کار نروژ

مدارکی که باید برای تمدید مجوز اقامت کاری خود بفرستید، به شرح زیر است:
• پاسپورت شما به همراه کپی تمام صفحات استفاده شده در گذرنامه.
• فرم پیشنهاد استخدام.
• اثبات سه دستمزد آخر شما.
• هر مدرک اضافی که سفارت از شما می‌خواهد را ارسال کنید.

جمع‌بندی

کشور نروژ با دارابودن شرایط کاری مطلوب، هرساله پذیرای تعداد زیادی از مهاجرین کاری بوده است. یکی از راه‌های ورود به نروژ اخذ ویزای کاری این کشور می‌باشد. موسسه کاریابی بین‌المللی کاربین می‌تواند در اخذ ویزای این کشور شما را یاری کند. این موسسه با برخورداری از تیم مجرب و حرفه‌ای متشکل از مشاوران، وکلا و کارشناسان آماده خدمت‌رسانی به شما هم وطنان عزیز است.

مقاله پیشنهادی:

کار در نروژ

سوالات متداول

7 نوع ویزای کاری برای کشور نروژ وجود دارد.

ویزای کاری نروژ (اجازه اقامت برای کار) به مدت دو سال معتبر است.

هنگامی که درخواست ویزای کاری خود را تحویل می‌دهید، ممکن است تا 8 هفته طول بکشد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی