ویزای کار عمان

ویزای کار عمان

عمان یکی از محبوب‌ترین کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مهاجرت است و راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. از میان راه‌های مهاجرت به عمان می‌توان به سرمایه‌گذاری، کار یا تحصیل اشاره کرد. در حال حاضر، اخذ ویزای کار عمان کم‌هزینه‌ترین راه برای مهاجرت به این کشور است و شرایط خاص خود را دارد. طبق آمارهای منتشر شده، حدود شصت درصد از نیروی کاری کشور عمان را کارکنان خارجی تشکیل می‌دهند. اداره مهاجرت این کشور تنها به افرادی که از سمت کارفرمایان عمانی جاب آفر اخذ کرده‌اند، ویزای کاری می‌دهد و نکته مهم در این زمینه این است که داشتن مدرک دانشگاهی برای اخذ ویزای کاری عمان الزامی نیست. فرایند اخذ ویزای کار این کشور معمولاً دو تا چهار ماه زمان می‎برد و در اکثر مواقع، برای دریافت آن باید به زبان عربی مسلط بود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر به ویزای کار عمان بپردازیم.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

بررسی شرایط کلی اخذ ویزای کاری کشور عمان

نخستین گام برای اخذ ویزای کار عمان، دریافت یک جاب آفر از سمت کارفرمای عمانی است. متقاضیان کار در این کشور باید پس از یافتن موقعیت‌های شغلی مناسب، درخواست همکاری خود را به کارفرمایان ارسال کنند. در این راستا، پیدا کردن یک موقعیت شغلی که با شرایط فرد هماهنگی داشته باشد، کار بسیار مهمی بوده و لازم است افراد با شرایط و ضوابط کاری آشنایی داشته باشند و بتوانند کارفرما را متقاعد کنند که گزینه مناسبی برای تصدی شغل مورد نظر هستند. مؤسسه کاریابی بین‌المللی کاربین با سال‌ها تجربه و روابط گسترده در کشورهای خارجی از جمله عمان می‌‌تواند در این مسیر گره‌گشا باشد و موقعیت‌های شغلی ایده‌آلی را برای متقاضیان فراهم کند.


در صورتی که کارفرمایان عمانی خواهان استخدام کارجویان باشند، طی یک تا دو هفته برای آن‌ها دعوت‌نامه کاری می‌فرستند. کارفرمایان پیش از ارسال دعوت‌نامه باید از وزارت کار کشور عمان مجوز بگیرند. پس از دریافت دعوت‌نامه کاری می‌توان فرایند حقوقی اخذ ویزای کاری کشور عمان را آغاز کرد. رایج‌ترین دلیل رد شدن ویزای کار عمان، ارائه مدارک ناقص به اداره مهاجرت است. متقاضیان دریافت ویزای کاری کشور عمان نباید سابقه کیفری داشته باشند. در واقع، احتمال اعطای ویزا به افراد دارای سابقه کیفری بسیار پایین است.


در برخی از مواقع، افرادی که در حوزه فناوری اطلاعات متخصص هستند، در شرکت‌های بین‌المللی فعال در عمان یک موقعیت شغلی مناسب پیدا میکنند. برای شروع به کار در شرکت‌های بین‌المللی، الزامی به تسلط بر زبان عربی وجود ندارد. در واقع، صرفاً با مدرک زبان انگلیسی نیز می‌توان در این شرکت‌ها مشغول به کار شد.

بررسی شرایط کلی اخذ ویزای کاری کشور عمان

بررسی لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور عمان

مهم‌ترین مدرک برای اخذ ویزای کار عمان دعوت‌نامه کاری از سمت یک کارفرمای عمانی است. از میان سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری می‌توان به گواهی عدم سوء پیشینه نیز اشاره کرد. در صورتی که متقاضیان خواهان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان خود باشند، باید سند ازدواج و گواهی تولد را نیز به کارمندان اداره مهاجرت تحویل دهند. سلامت جسمانی تمامی متقاضیان اخذ ویزای کاری کشور عمان باید پیش از ورود به خاک این کشور مورد بررسی قرار بگیرد. به همین دلیل، ارائه گواهی سلامت فیزیکی در هنگام ثبت درخواست برای اخذ ویزای کاری الزامی است. همچنین ارائه یک قطعه عکس نیز جزء مدارک مورد نیاز است که از آن جهت درج روی کارت ویزای افراد استفاده می‌شود.


پاسپورت با اعتبار بیش از نود روز و گواهی تمکن مالی نیز جزء مدارک ضروری برای اخذ ویزای کاری کشور عمان به حساب می‌آیند. متقاضیان باید تمامی مدارک تحصیلی خود را به زبان عربی ترجمه کنند. ارائه این مدارک در هنگام ثبت درخواست برای اخذ ویزای کار کشور عمان ضروری است.

محیط کاری در یک شرکت عمانی

سرمایه لازم برای اخذ ویزای کاری کشور عمان

سرمایه لازم برای مهاجرت به عمان از طریق اخذ ویزای کاری به طور قابل توجهی کمتر از سرمایه مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی یا سرمایه‌گذاری است. جهت اثبات تمکن مالی برای مهاجرت کاری به این کشور باید حدود دو هزار ریال عمانی سرمایه اولیه داشته باشید. از میان سایر هزینه‌های مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری می‌توان به هزینه لازم برای صدور ویزا اشاره کرد. هزینه صدور ویزای کار عمان شصت و یک ریال است.

 

هزینه ترجمه مدارک تحصیلی به زبان عربی یکی دیگر از هزینه‌های اخذ ویزای کاری کشور عمان به حساب می‌آید. در حال حاضر، افراد برای ترجمه مدارک خود به زبان عربی باید بین سی تا چهل و پنج ریال بپردازند. برای یادگیری زبان عربی جهت شروع به کار در عمان نیز باید بین هفتاد تا صد و نود ریال عمانی هزینه پرداخت کنید. ویزای کار عمان 24 ماه اعتبار دارد و هزینه تمدید آن، سی و پنج ریال است. بسیاری از افراد برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی خود نیز ویزای کشور عمان را اخذ می‌کنند. در نظر داشته باشید که در صورت تمایل به اخذ ویزا برای همسر و فرزندان خود باید هزینه صدور ویزا را به طور جداگانه بپردازید. هزینه صدور ویزای همراه عمان سی ریال است.

کارمندان خارجی در کشور عمان

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری عمان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور

بسیاری از افراد از طریق اخذ ویزای تحصیلی وارد کشور عمان می‌شوند. چنانچه افراد پس از فارغ‌التحصیلی بخواهند در کشور عمان سکونت داشته باشند، باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. طبق قوانین مهاجرتی کشور عمان، تمامی افراد پس از فارغ‌التحصیلی صد و هشتاد روز فرصت دارند تا یک موقعیت کاری بیابند. در صورتی که فرد طی مدت ذکر شده یک موقعیت شغلی مناسب یافت، می‌تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار عمان تبدیل کند.


برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کشور عمان باید از کارفرمای خود یک جاب آفر دریافت کنید. تنظیم یک قرارداد رسمی برای ارائه به اداره مهاجرت هنگام ثبت درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری نیز الزامی است به طور کلی، افرادی که در دانشگاه‌های کشور عمان تحصیل کرده باشند، می‌توانند موقعیت‌های شغلی بهتری در این کشور بیابند. در هنگام ثبت درخواست برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار عمان باید کارت ویزای تحصیلی خود را به کارمندان اداره مهاجرت تحویل دهید. هزینه تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری چهل پنج ریال است و ارائه رسید پرداخت این هزینه در هنگام ثبت درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به کاری ضروری محسوب می‌شود.

بررسی مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری کشور عمان

بررسی لیست مشاغل مورد نیاز و پردرآمد کشور عمان

هر سال لیست مشاغل مورد نیاز کشور عمان منتشر می‌شود و مشاغل ذکر شده در این لیست با کمبود نیروی کاری مواجه هستند. در صورتی که افراد در زمینه مشاغل ذکر شده در این لیست دارای تخصص باشند، می‌توانند ویزای کار عمان را در زمان سریع‌تری اخذ کنند. در واقع، یافتن یک موقعیت شغلی ایده‌آل در میان مشاغل ذکر شده در این لیست به طور قابل توجهی آسان‌تر است.

مشاغل مورد نیاز کشور عمان

در حال حاضر، یکی از مشاغل مورد نیاز کشور عمان، پرستاری است. از میان سایر مشاغل مورد نیاز این کشور می‌توان به مهندسی نفت و کارشناسی حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد. مهندسی عمران نیز یکی دیگر از مشاغل مور نیاز کشور عمان محسوب می‌شود. طی دهه اخیر، مدیریت مالی همواره در لیست مشاغل مورد نیاز این کشور بوده است. در نظر داشته باشید که افراد متخصص در حوزه مشاغل مورد نیاز معمولاً درآمد بالاتری دارند. از میان پردرآمدترین مشاغل عمان می‌توان به پزشکی اشاره کرد. پزشکان در هر سال حدود پانزده هزار ریال درآمد کسب می‌کنند. کارکنان فعال در حوزه سرویس‌های مالی نیز درآمد نسبتاً بالایی دارند. طبق آخرین آمار، درآمد این افراد طی هر سال دوازده هزار ریال عمانی است.

محاسبه درآمد کارکنان خارجی در کشور عمان

بررسی شرایط دریافت کارت اقامت عمان پس از اخذ ویزای کاری این کشور

افراد پس از ده سال کار در کشور عمان می‌توانند برای اخذ کارت اقامت این کشور درخواست دهند. برای ثبت درخواست اخذ کارت اقامت عمان باید ویزای کاری خود را به همراه داشته باشید. ارائه دو قطعه عکس پاسپورتی نیز جزء مدارک لازم به حساب می‌آید. هزینه صدور کارت اقامت برای دارندگان ویزای کار عمان نود ریال است. ارائه رسید پرداخت این هزینه در هنگام ثبت درخواست اخذ کارت اقامت الزامی به حساب می‌آید.

 

تنها افرادی که درآمد سالیانه بالای ده هزار ریال دارند، برای اخذ کارت اقامت این کشور واجد شرایط هستند. فرایند حقوقی صدور کارت اقامت عمان حدود هفت ماه طول می‌کشد. پس از صدور این کارت می‌توانید برای همسر و فرزندان خود نیز کارت اقامت را اخذ کنید. ارائه مدرک زبان عربی برای اخذ کارت اقامت عمان ضروری محسوب می‌شود.

 

متقاضیان اخذ کارت اقامت باید از اداره مهاجرت عمان گواهی عدم سوء پیشینه بگیرند. داشتن رسید پرداخت مالیات‌ها برای دریافت کارت اقامت ضروری به حساب می‌آید. افرادی که در عمان ملکی خریداری کرده‌اند، سریع‌تر از سایر افراد کارت اقامت دائم این کشور را اخذ میکنند. طبق آخرین آمار، نزدیک به سی و پنج درصد از دارندگان ویزای کار عمان مایل به اخذ کارت اقامت این کشور هستند.

مهندسان خارجی در کشور عمان
نتیجه‌گیری

عمان یکی از کشورهای پیشرفته در منطقه خاورمیانه بوده که طی سال‌های اخیر متقاضیان زیادی را برای مهاجرت کاری به سوی خود جلب کرده است. برای اخذ ویزای کار عمان در ابتدا باید از سمت یک کارفرمای عمانی جاب آفر دریافت کنند. دریافت پیشنهاد شغلی برای افرادی که در این کشور از ارتباطات خاصی برخوردار نیستند، کاری دشوار است. مؤسسه بین‌المللی کاریابی کاربین یکی از مجموعه‌های کاریابی معتبر است که زیر نظر وزارت کار ایران فعالیت خود را پیش می‌برد و به متقاضیان کار در کشورهای خارجی کمک می‌کند تا موقعیت شغلی مناسبی را پیدا کنند. کافی است با مشاوران و کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید و مسیر دریافت ویزای کار عمان را کوتاه‌تر کنید.

مقاله ی پیشنهادی : 

لیست مشاغل مورد نیاز در عمان

سوالات متداول

پرستاری
مهندسی نفت
کارشناسی حوزه فناوری اطلاعات
مهندسی عمران
مدیریت مالی

هزینه صدور ویزای کار عمان شصت و یک ریال است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی