کار مهندسی نفت در کانادا

کار مهندسی نفت در کانادا

مهندسی نفت (Petroleum Engineering)، شاخه‌ای از رشته‌های مهندسی در رابطه با فعالیت‌های مربوط به تولید هیدروکربن‎هایی است که به شکل خام یا به حالت گاز طبیعی در لایه‌های زیرین پوسته زمین کشف می‌شوند. تمرکز اصلی این رشته بر بازیابی اقتصادی حداکثری هیدروکربن‌ها از مخازن مختلف زیرزمینی است. در سالیان اخیر اعمال تغییرات در سیاست جذب مهاجران کاری از سوی دولت کانادا و افزایش میانگین سنی جمعیت، راه را برای مهاجرت کاری متخصصان رشته‎های مختلف همچون مهندسی نفت به این کشور هموارتر کرده است. استخدام در موقعیت شغلی مهندسی نفت برای مهاجران کاری شرایط خاص خود را دارد. در این مطلب از موسسه کاریابی کاربین به بررسی شرایط کار مهندسی نفت در کانادا می‎پردازیم.

فرم مشاوره رایگان

مهاجرت کاری آسان متخصصان مهندسی نفت به کانادا

آنچه خواهید خواند:

شرایط کار مهندسی نفت در کانادا

در کانادا مهندسی نفت یکی از حوزه ‎های سودآور و پردرآمد برای افراد است. به لطف وجود میادین نفتی در برخی از استان‎های این کشور، همواره نیاز به جذب مهندسان نفت از سراسر جهان وجود دارد. اما چیزی که برای استخدام در کار مهندسی نفت در کانادا شرط اصلی به‎شمار می‏آید، میزان مهارت متقاضی در این رشته است. مهندسانی که می‎خواهند در حوزه نفت در کانادا مشغول به کار شوند، باید تسلط کامل بر تکنیک‌های شیمی، تکامل زمین شناختی و ترسیم‌های مرتبط کامپیوتری داشته باشند.

 

مهندسان نفت عمدتا توسط شرکت‌های بهره ‎برداری نفت و گاز، شرکت‌های مشاور آن‎ها، شرکت‌های واقعه‎ نگاری و سرمایه‎ گذاری، موسسات آموزشی و سازمان های دولتی و تحقیقاتی استخدام می‎شوند. طبق آخرین آمارها، استان کلگری کانادا تقریبا 74 درصد مهندسان نفت مهاجر به این کشور را در خود جای داده است. به علت میانگین سنی بالای جمعیت و بازنشستگی تعداد زیادی از افراد، هر ساله فرصت‌های شغلی زیادی برای مهندسان نفت که از سراسر جهان به کانادا می‌آیند، وجود دارد.

مسیر کاری مهندسان نفت در کانادا

حداقل مدرک تحصیلی لازم برای استخدام در کار مهندسی نفت در کانادا، لیسانس دانشگاهی است. پس از به پایان رساندن تحصیلات، فرد باید در مدت 2 یا 3 سال به عنوان یک مهندس تحت تعلیم و آموزش یا (EIT) فعالیت کرده و در مرحله بعد به سراغ آزمون رویه حرفه ‎ای برود و در آن شرکت کند. افرادی که مدارک تحصیلات تکمیلی، ارشد یا دکتری در رشته مهندسی نفت داشته باشند، میزان درآمد شغلی بیشتری در این کشور خواهند داشت. همچنین برای استخدام به‌عنوان مهندس حرفه‌ای (P.Eng)، افراد باید از نظام مهندسی یکی از استان‌ها یا مناطق این کشور، مجوز کار خود را دریافت کنند.

مسیر کاری مهندسان نفت در کانادا

میزان دستمزد کار مهندسی نفت در کانادا

کار مهندسی نفت در کانادا یکی از رشته‎ هایی است که متخصصان آن یکی از بالاترین میزان حقوق ‎ها را دریافت می‎کنند. میانگین حقوق مهندسان شاغل در حوزه نفت در کانادا مبلغی بین 85,000 تا 125,000 دلار در سال می‌باشد. این میانگین برای مهندسان ماهر و متخصص حتی به بالاتر از 105,000 دلار نیز می‌رسد. بر طبق آخرین آمارهای موجود، بالاترین حقوق در این رشته مربوط به استان کلگری و شهر آلبرتا با میزان درآمد 69.71 دلار در هر ساعت و پایین‌ترین این مقدار در شهر ادمونتون با مقدار 46.93 دلار در هر ساعت است.

بهترین شهرهای کانادا از نظر بازار کار مهندسی نفت

صنعت مهم نفت و گاز به عنوان یکی از پردرآمدترین صنایع در کشور کانادا به‌شمار می‌آید و همواره رو به پیشرفت است. پیش‌بینی می‎شود که در چند سال آینده این رشته از چشم‌انداز شغلی بسیار عالی برخوردار خواهد بود. تعداد بالایی از موقعیت ‎های شغلی کار مهندسی نفت در کانادا در منطقه آلبرتا برای مهاجران وجود دارند. اما در کنار آن فرصت‌های شغلی بسیاری نیز در استان‌های بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوفاندلند، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا برای مهاجران قابل دسترسی هستند.

بهترین شهرهای کانادا از نظر بازار کار مهندسی نفت

روش‌های مهاجرت کاری مهندسان نفت به کانادا

به منظور مهاجرت کاری به کانادا به‌عنوان مهندس نفت و مشغول به کار شدن در این حرفه، روش‌های گوناگونی وجود دارند که سریع‌ترین و معتبرترین راه آن، سیستم اکسپرس اینتری است. در چنین روشی، افراد با توجه به چندین اصل مهم مانند سن، میزان تحصیلات، سابقه کاری و مواردی از این دست امتیاز دریافت کرده و شانس خود را برای مهاجرت کاری از این طریق مورد آزمایش قرار می‌دهند.

روش‌های مهاجرت کاری مهندسان نفت به کانادا

روند شرکت کردن در این سیستم بدین طریق خواهد بود که شما با ورود به سامانه اکسپرس اینتری، پروفایلی را برای خود می‎سازید و تمامی اطلاعات شخصی و مرتبط به تحصیل خود در خصوص رشته مهندسی نفت و تجربه کاری خود را در آن قسمت وارد می‌کنید. به منظور اینکه درخواست شما مورد بررسی قرار گیرد، باید امتیاز ۶۷ از ۱۰۰ را دریافت کنید.

 

سیستم اکسپرس اینتری معمولا شامل روش‌های زیر می‌شود:
• سیستم مهاجرت کاری استانی (Provincial Nominee Program)
• برنامه فنی و حرفه‌ای فدرال (Federal Skilled Trade Program)
• تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)
• برنامه نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program)

سیستم مهاجرت کاری استانی

این روش در واقع به‌عنوان یکی از سریع‎ترین راه‌های مهاجرت کاری متخصصان کار مهندسی نفت در کانادا و اخذ اقامت دائمی این کشور در بین افراد شناخته می‌شود. به همین دلیل مهندسان نفت را بیش از پیش به استفاده از این راه برای مهاجرت کاری به این کشور ترغیب کرده است. هدف از این نوع مهاجرت کاری، پیدا کردن نیروی کار ماهر و متخصص بین‌المللی در شرکت‌های گوناگون مرتبط با رشته مهمی چون مهندسی نفت می‌باشد.

 

در روش یافتن شغل مورد نظر در مهندسی نفت از طریق برنامه‌های استانی یا PNP ، شخص با وارد کردن اطلاعات خود در سیستم اکسپرس اینتری، آمادگی خود را برای ورود به کانادا و اشتغال به کار در کانادا اعلام می‎کند. از آنجایی‌که تمامی اطلاعات مورد نیاز فرد درخواست‌کننده مانند میزان تحصیلات، میزان سابقه کاری و توانمندی‌های او در این پروفایل وجود دارند، استان‌های جویای متقاضی بین‌المللی به این افراد درخواست همکاری خود را ارائه می‎دهند و امتیاز او را تا عددی چون ۶۰۰ تا بالا می‌برند.

مهاجرت کاری به کانادا با برنامه نیروهای متخصص فدرال (FSW)

در حال حاضر کشور کانادا درخواست کار مهاجران را از سایر کشورهای خارج از این سرزمین می‌پذیرد. به همین سبب مهندسان نفتی که در این کشور به دنبال تشکیل زندگی و اشتغال به کار هستند، این شانس را دارند تا با استفاده از برنامه نیروهای متخصص فدرال (FSW) یا نیروهای متخصص استانی در سیستم اکسپرس اینتری کانادا درخواست خود را برای مهاجرت کاری اپلای کنند. متقاضیانی که دارای شرایط مناسب برای ورود سریع خود و خانواده‎شان به کانادا هستند، مجوز کار خود را نیز دریافت خواهند کرد. اخذ این گونه مجوز کار، فرصتی استثنایی را برای اخذ اقامت دائم کانادا توسط متقاضیان فراهم می‌آورد.

مهاجرت کاری به کانادا با برنامه نیروهای متخصص فدرال (FSW)

برنامه نیروی متخصص (اسکیل ورکر) برای مهاجرت کاری مهندسین نفت به کانادا

در صورت عدم دریافت پیشنهاد کاری در رشته مهندسی نفت در کانادا از سوی یک کارفرمای اهل این کشور، می‏توانید از برنامه اسکیل ورکر اکسپرس اینتری استفاده کنید. در این صورت در اولین مرحله واجد شرایط بودن در تمامی معیارهای زیر الزامی است:


• داشتن مدرک لیسانس در یکی از شاخه‌های رشته مهندسی نفت
• داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در هر یک از گرایش‌های رشته مهندسی نفت برای برخی موقعیت‎های شغلی
• دارا بودن مجوز مهندس حرفه‎ای از یکی از انجمن‌های ایالتی کانادا
• گذراندن یک دوره آموزشی معتبر در کنار سه یا چهار سال سابقه کار نظارت شده در مهندسی نفت


بر نامه اکسپرس انتری در حقیقت در کنار سایر مزیت هایش، یک نوع برنامه مهاجرتی امتیاز محور نیز است و بر اساس یک سری از معیارها امتیاز متقاضیان را مشخص می‌کند که به شرح زیر می‌باشند:


• سن
• میزان تحصیلات
• سابقه کاری
• داشتن پیشنهاد کاری معتبر از سوی کارفرمای کانادایی
• مهارت در یکی از دو زبان انگلیسی و یا فرانسوی
• انطباق ‎پذیری شغلی


جمع امتیازها فاکتورهای بالا به عدد 100 امتیاز می‌رسد؛ اما برای این که نامتان وارد بانک متقاضیان اکسپرس اینتری شود، دریافت کردن امتیاز 67 کافی خواهد بود. در ادامه مراحل مجددا افرادی که نامشان وارد این بانک شده ارزشیابی و امتیازدهی می‌شوند. در این بین افرادی که بتوانند نمره بالای 600 را کسب کنند، برای دریافت اقامت دائم معرفی خواهند شد.

برنامه نیروی متخصص (اسکیل ورکر) برای مهاجرت مهندسین نفت به کانادا

مدارک مورد نیاز برای اشتغال به‌ کار مهندسی نفت در کانادا

به منظور استخدام در کار مهندسی نفت در کانادا در یکی از شرکت‌های نفتی معتبر این کشور، داشتن حداقل مدرک کارشناسی در رشته مهندسی نفت الزامی است. البته برخی از موقعیت‎های بالاتر شغلی در زمینه مهندسی نفت در این کشور، نیاز به دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا خواهند داشت. در ادامه، افراد متقاضیان استخدام در کار مهندسی نفت در کانادا، لازم است تا از انجمن مهندسان حرفه‌ای موجود در هریک از استان‎ها، مجوز کاری برای مشغول شدن در این حرفه را دریافت کنند و با توجه به نیازمندی‌های شرکت‌های موجود در هریک از استان‌های کانادا، تحت عنوان مهندس نفت مشغول به کار شوند.


مدارک زیر، مدارکی است که برای استخدام به‌عنوان یک مهندس نفت در کانادا احتیاج خواهید داشت:
• اخذ مدرک لیسانس در رشته مهندسی نفت یا در یک ‌رشته مهندسی مربوط به این زمینه
• داشتن حداقل بیشتر از یک سال تجربه کاری مرتبط با حوزه نفت
• داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسه
• انجام معاینات پزشکی و تست عدم اعتیاد
• گواهی عدم سوءسابقه کیفری در طی پنج سال گذشته

مدارک مورد نیاز برای اشتغال به‌ کار مهندسی نفت در کانادا

مهاجرت کاری موفق مهندسان نفت به کانادا با خدمات کاربین

با مهاجرت کاری مهندسان نفت به کانادا، این افراد می‎توانند آینده‌ شغلی درخشانی برای خود ایجاد کنند. در کشور کانادا به علت میانگین سنی بالای جمعیت و بازنشستگی تعداد زیادی از افراد، تقاضای زیادی برای جذب مهندسان نفت از سراسر دنیا وجود دارد و متقاضیان می‌توانند درآمد خوبی از این شغل به ‎دست آورند.

 

از این رو، شما نیز برای یافتن کار مهندسی نفت در کانادا و مهاجرت کاری به این کشور، می‌توانید از طریق موسسه کاریابی کاربین اقدام کنید. کاربین دارای مجوز رسمی از وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تخصصی‌ترین مرجع مهاجرت کاری در ایران است. موسسه ما با تعداد پرونده‌های موفق بسیار زیاد خود شناخته می‎شود. شما می‎توانید برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت کاری به‎ عنوان مهندس نفت به کشور کانادا با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید.

مقاله پیشنهادی:

ویزای کار کانادا

سوالات متداول

مهندسان نفت در کانادا جزو افرادی هستند که یکی از بالاترین دستمزدها را در این کشور دریافت می‏کنند. متخصصان کار مهندسی نفت در کانادا می‏توانند بین 85000 تا 125000 دلار در سال درآمد داشته باشند.

بله. یکی از شرایط لازم برای مهاجرت کاری به‎عنوان متخصص حوزه نفت و استخدام در این موقعیت شغلی، داشتن مدرک زبان معتبر یکی از زبان‎های انگلیسی یا فرانسه الزامی است.

بیشترین موقعیت‎های شغلی برای مهندسان نفت مهاجر در استان‌های بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوفاندلند، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا و همچنین شهر آلبرتا در کانادا وجود دارند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی