تمديد اقامت ترکیه

تمديد اقامت ترکیه

ترکیه کشوری بسیار پیشرفته است که از لحاظ شاخص های اقتصادی و کیفیت زندگی در سالهای اخیر رشد بسیار خوبی را داشته است. ترکیه توانسته است که از لحاظ شاخص های سیستم بهداشتی و تحصیلی نیز در میان رتبه های برتر جهان قرار بگیرد. ترکیه از این رو توانسته است که به یکی از مهمترین مقاصد مهاجرتی در جهان تبدیل شود. تمام کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند در ابتدا اقامت کوتاه مدت ترکیه را دریافت می کنند. از این رو نیاز است که متقاضیان پس از به پایان رسیدن مهلت قانونی خود برای زندگی در ترکیه، اقامت خود را نیز تمدید کنند. تمدید اقامت ترکیه در سالهای اخیر تغییرات اساسی را پیدا کرده است.

 

 یکی از مهمترین تغییرات ایجاد شده این است که شما با اجاره منزل در ترکیه به راحتی می توانستید تمدید اقامت ترکیه را دریافت کنید که اکنون این نیز دیگر اینگونه نمی باشد. به دلیل آنکه کشور ترکیه در نزدیکی کشور عزیزمان ایران قرار گرفته است و از نظر اقتصادی بسیار پیشرفته است و شرایط مناسبی را برای اقامت دارد، ایرانیان بسیاری به این کشور مهاجرت می کنند. امتیازهای ویژه تجاری نیز برای سرمایه گذاران در این کشور به وجود آمده است. سرمایه گذاران بسیاری نیز می توانند به این کشور مهاجرت کرده و سپس اقامت خود را در ترکیه تمدید کنند. مهاجرت به ترکیه  هر ساله در حال افزایش است و اکثر اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می کنند هنوز شهروندی ترکیه را دریافت نکرده اند. به همین دلیل آنها به دنبال راهی هستند تا بتوانند اقامت ترکیه را دریافت کرده باشند.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

تمدید-اقامت-ترکیه

چرا تمدید اقامت ترکیه

شما پس از این که در ترکیه مجوز اقامت خود به پایان رسید برای آنکه حضور شما در ترکیه به صورت قانونی باشد باید اقامت خود را نیز تمدید کنید.

دریافت مجوز اقامت ترکیه می تواند اولین مرحله ای باشد که اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می کنند باید آن را دریافت کنند. دولت ترکیه نیز برای محدود کردن اقامت های بلند مدت، در این میان قوانینی را به تازگی وضع کرده است.

ترکیه یکی از کشور هایی است که اتباع خارجی بیشماری به صورت غیر قانونی در این کشور اقامت دارند و در ترکیه نیز مشغول به کار هستند. اتباع خارجی ترکیه معمولا از طریق روش های توریستی و دیگر روش های غیر قانونی در ترکیه مشغول به کار هستند. این در حالی است که تعداد آنها به بیش از 300 هزار نفر رسیده است.

 

دولت ترکیه نیز برای آنکه از این وضعیت پیشگیری کند، اقداماتی را در نظر گرفته است. هدف دولت نیز این بوده است که هزاران تبعه خارجی، که به صورت غیر قانونی در ترکیه اقامت دارند را برای به صورت قانونی به آنها اقامت دهد.

 

در ترکیه اتباع خارجی چندین کشور محدودیت تمدید اجازه اقامت ندارند که شامل کشورهای عضو OECD می شوند. این کشور ها عبارتند از روسیه و چین و کشور های اتحادیه اروپا. اما شهروندان ایرانی تحت این شرایط قرار ندارند و باید برای دریافت اقامت، مجوز تمدید اقامت خود را نیز دریافت کنند.

 

شیوه های تمدید اقامت در ترکیه

شما اگر به ترکیه مهاجرت کرده اید و یا اینکه قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، باید با انواع اقامت در کشور ترکیه از پیش آگاه شده باشید.

مهاجران به روش های بسیاری از جمله دریافت اقامت کوتاه مدت، اقامت دانشجویی، اقامت بلند مدت، اقامت درمانی و پزشکی و اقامت از طریق خانوادگی به ترکیه مهاجرت کرده و در این کشور نیز زندگی می کنند.

درخواست های اقامتی در ترکیه معمولا به صورت آنلاین و یا با روش های اینترنتی به اداره مهاجرتی ترکیه انجام می شود.

ما نیز در ادامه به بیان روش های تمدید اقامت در ترکیه نیز خواهیم پرداخت.

یکی از روش های شایع در ترکیه برای دریافت اقامت توریستی این است که این روش نیز جزو انواع اقامت های کوتاه مدت قرار می گیرد.

به همین دلیل لازم است که در مورد اقامت های کوتاه مدت نیز اطلاعات کاملی را دریافت کنید.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه های دریافت تمدید اقامت ترکیه با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در امور مهاجرت به ترکیه در ارتباط باشید. کارشناسان ما با ارزیابی شرایط به شما بهترین روش دریافت اقامت ترکیه را ارائه می کنند.

اقامت کوتاه مدت ترکیه

شرایط تمدید اقامت کوتاه مدت ترکیه

آندسته از اتباع خارجی که قصد دارند اقامتی بیش از 90 روز را در ترکیه داشته باشند باید اقامت کوتاه مدت ترکیه را دریافت کنند. که پس از به پایان رسیدن آن نیز این باید تمدید شود.

در همین راستا دولت ترکیه به تمام افرادی که بسته به دلایلی که به اداره مهاجرت ترکیه ارائه می دهند، اقامت کوتاه مدت ترکیه خود را نیز می توانند تمدید کنند.

 

اقامت های کوتاه مدت ترکیه شامل اقامت دانشجویی، اقامت توریستی، اقامت کاری و یا اقامت تجاری و سرمایه گذاری می شود. پس از به پایان رسیدن مدت زمان اقامت کوتاه مدت خود شما نیز می توانید آن را نیز تمدید کنید.

فردی که قصد دارد اقامت کوتاه مدت ترکیه را دریافت کرده باشد باید شرایط لازم را برای دریافت این اقامت را ارائه کند.

 

 

اداره مهاجرت ترکیه پس از تایید شرایط شما نیز یک روز را برای مراجعه تمام کسانی که می خواهند اقامت کوتاه مدت ترکیه را دریافت کنند در نظر خواهد گرفت.

اتباع خارجی در ترکیه نیز این امکان را خواهند داشت که با داشتن مدارک لازم و بیان هدف و دلیل خود اقامت کوتاه مدت ترکیه را از مسئولین ذیربط دریافت کنند.

هدفی که شما دارید نیز برای دریافت اقامت کوتاه مدت شما در پروندتان اضافه خواهد شد. سپس با بررسی شرایط شما نیز مسئولین اداره مهاجرت ترکیه نتیجه نهایی را به شما از طریق ایمیل و با پیامک خواهند گفت.

 

انواع اقامت کوتاه مدت در ترکیه

اقامت کوتاه مدت ترکیه دارای انواع مختلفی است. مهمترین انواع اقامت کوتاه مدت ترکیه عبارتند از:

 

 

 • اقامت کوتاه مدت برای کارهای تحقیقاتی در ترکیه.
 • اقامت کوتاه مدت برای کسانی که املاک غیر منقول در ترکیه دارند.
 • اقامت کوتاه مدت برای تمام افرادی که قصد سرمایه گذاری و یا تاسیس شرکت در ترکیه را دارند.
 • اقامت کوتاه مدت برای افرادی که هدف ارائه خدمات علمی دارند.
 • اقامت کوتاه مدت برای افرادی که یا برنامه های تبادل دانشجو به ترکیه مهاجرت کرده اند.
 • اقامت کوتاه مدت برای افرادی که برای گردشگری به ترکیه مهاجرت کرده و قصد دارند اقامت توریستی ترکیه را نیز دریافت کنند.
 • اقامت کوتاه مدت برای افرادی که برای درمان و استفاده از سیستم بهداشتی ترکیه به این کشور مهاجرت کرده اند.
 • اقامت کوتاه مدت برای افرادی که با تصمیم گیری مقامات قضایی به ترکیه مهاجرت داشته اند.
 • اقامت کوتاه مدت ترکیه برای افرادی که مجوز اقامت آنها دیگر معتبر نمی باشد.
 • اقامت کوتاه مدت ترکیه برای تمام افرادی که قصد دارند در دوره های آموزش زبان ترکی شرکت کنند.
 • اقامت کوتاه مدت برای افرادی که از طریق موسسات آموزشی قصد دارند در دوره های تحقیق، آموزش و کارآموزی شرکت داشته باشند.
 • اقامت کوتاه مدت ترکیه برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد که قصد دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه را دارند.
 • اقامت کوتاه مدت ترکیه برای خانواده مهاجران سرمایه گذار ترکیه شامل همسر و فرزندان وابسته آنها (البته لازم به ذکر است که فرزند بالغ غیر بالغ و وابسته به مهاجر باشد)

 

شرایط تمدید اقامت کوتاه ترکیه

مهمترین مدارکی که شما باید برای دریافت تمدید اقامت کوتاه مدت خود دریافت خواهید کرد می تواند براساس نوع مجوز و یا شرایط شما متفاوت بوده باشد.

این امکان نیز وجود دارد که اداره مهاجرت ترکیه اطلاعات بیشتر را مطابق با نوع درخواست شما به شما تفویض کند. شما باید این مدارک را در زمان مورد نظر به اداره مهاجرت ترکیه ارائه کنید. در طول مدتی که شما برای دریافت اقامت ترکیه درخواست می دهید باید تا 60 روز گذرنامه و یا مدرک معادل آن را نیز ارائه کرده باشید.

مهمترین شرایطی که شما باید برای دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه داشته باشید عبارتند از:

 

 

 • شما نباید برای ورود به ترکیه منع شده باشید.
 • دارای استاندارد های عمومی بهداشت و ایمنی ترکیه را نیز داشته باشید.
 • عدم سوابق کیفری و سوء پیشینه در ایران و ترکیه را داشته باشید.
 • ارائه محل اقامت و آدرسی زندگی اقامت شخص متقاضی مهاجرت به ترکیه.

 

مدارک تمدید اقامت کوتاه مدت ترکیه

مهمترین مدارکی که شما باید برای دریافت اقامت توریستی ترکیه ارائه کنید عبارتند از:

 

 

 • ارائه اصل و کپی گذرنامه؛
 • ارائه کپی صفحات گواهینامه؛
 • 4 قطعه عکس پرسنلی که به تازگی انداخته شده و در سایز گذرنامه است؛
 • بیمه درمانی معتبر در ترکیه برای اتباع خارجی؛
 • عدم سوء سابقه کیفری؛
 • فتوکپی و اصل سند اقامت قبلی خود؛
 • اصل اجاره نامه که توسط دفتر اسناد رسمی تایید و امضا شده باشد.

 

مدارک اقامت کوتاه مدت ترکیه برای متقاضیان زیر 18 سال

مهمترین مدارکی که شما اگر زیر 18 سال سن داشته باشید باید برای دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه ارائه کنید عبارتند از:

 

 • ارائه اصل و کپی گواهینامه.
 • کپی از تمامی صفحات گذرنامه.
 • 4 قطعه عکس در سایز گذرنامه که به تازگی انداخته شده است.
 • ارائه شناسنامه و یا کارت شناسایی معتبر؛
 • ارائه رضایت نامه از والدین.

 

مدت زمان درخواست و مراجعه برای تمدید اقامت ترکیه

درخواست اقامت ترکیه بسته به نوع تقاضای شما که مجوز اقامت کوتاه مدت، اقامت دائمی، خانوادگی یا دانشجویی است باید پیش از آنکه اقامت شما به پایان برسد ارائه کنید.

لازم است که شما بدین منظور فرم تقاضای خود را نیز تکمیل کرده باشید. همچنین شما از تکمیل اسناد مرتبط به خود و شرایط آن نیز مطمئن شوید.

پس از آنکه شما فرم درخواست را تکمیل کردید، تاریخ و زمان مراجعه شما به اداره مهاجرت نیز توسط سیستم معین می شود و شما باید در آن تاریخ با در دست داشتن مدارک لازم به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنید.

 

 

افراد تبعه خارجی می توانند با در دست داشتن فرم درخواست تمدید اقامت ترکیه تا تاریخ مراجعه، حق اقامت قانونی را در کشور ترکیه داشته باشند. با این حال مدارک نمی توانند به فرد متقاضی تضمین دهند که حق ورود و خروج از کشور ترکیه را دارند.

 

در طی مراحل درخواست تمدید اقامت ترکیه، عکس شما نیز در سیستم بارگذاری خواهد شد. اگر شما شرایط لازم را کسب کرده باشید آنها با درخواست شما موافقت خواهند کرد. در این صورت است که دوره لازم برای اجازه اقامت شما نیز می تواند شروع یابد و بر طبق قانون، شما می توانید مجوز اقامت ترکیه را نیز تا تاریخ انقضاء آن دریافت کنید.

مدارک-مورد-نیاز-تمدید-اقامت-ترکیه

تمدید اقامت توریستی ترکیه

متقاضیانی اقامت توریستی ترکیه نیز باید از شرایط لازم برای تمدید اقامت در ترکیه اطلاعات کافی را دریافت کرده باشند.

در سال های اخیر کسانی که به واسطه اقامت توریستی در ترکیه اقامت این کشور را دریافت کرده اند افزایش یافته است.

به همین دلیل سوء استفاده های زیادی را این افراد برای دریافت اقامت غیر قانونی در ترکیه انجام داده اند، که موجب شده است دولت قوانینی را برای جلوگیری از اقامت غیر قانونی آنها انجام دهد. از همین رو قانونی را دولت این کشور تصویب کرده است که بر طبق آن، اتباع خارجی نمی توانند اقامت توریستی خود را بدون ذکر دلیل و یا هدف خاصی تمدید کنند.

 

در همین زمینه دولت ترکیه نیز قانونی را به تازگی به تصویب رسانده است که بر اساس آن افرادی که با اقامت توریستی در ترکیه مقیم هستند می توانند با اهداف گردشگری یک سال مجوز اقامت ترکیه را دریافت کرده اند، در صورتی که دلایل غیر از گردشگری را داشته باشند درخواست اقامت آنها پذیرفته نخواهد شد.

نکات مهم تمدید اقامت توریستی ترکیه

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که دولت ترکیه افرادی را که قصد دارند برای تمدید اقامت توریستی خود اقدام کنند اما در این میان اطلاعات غیر واقعی را ارائه می دهند و یا مدارک جعلی را ارسال می کنند درخواستشان را رد می کند. دولت ترکیه نیز ویزای آنها را باطل کرده و دستور بازداشت و دیپورت افرادی را که این اعمال را انجام را می دهند صادر خواهد کرد.

 

با توجه به آنکه تغییرات جدید در قوانین مهاجرتی ترکیه وجود آمده است، تمام متقاضیان تمدید اقامت از جمله شهروندان ایرانی این امکان را خواهند داشت که پس از آنکه مهلت اقامت موقت توریستی آنها پایان یافت طبق مقرراتی که بین ایران و ترکیه به وجود آمده است این امکان وجود دارد که به ترکیه ورود و خروج داشته باشند. این امکان نیز به وجود آمده است که ایرانیان بدون تمدید کیملیک اقامت ترکیه را برای 180 روز داشته باشند.

 

در این راستا، متقاضیان تمدید اقامت توریستی ترکیه این امکان را خواهند داشت که در صورتی که حائز شرایط لازم باشند پس از پایان مهلت اقامت یکساله خود، از طریق روش های تحصیل در ترکیه، با اخذ مجوز کار در ترکیه و یا مالکیت اموال غیرمنقول تمدید اقامت ترکیه خود را نیز دریافت کنند.

در سال های پیش این امکان برای اتباع خارجی وجود داشت تا دو ماه پیش از آنکه مهلت اقامت آنها به پایان برسد نیز برای تمدید اقامت اقدام کنند.

 

اما با توجه به آنکه شرایط اقامت ترکیه تغییر پیدا کرده است، از سال 2020 همه متقاضیان تنها این امکان را دارند که یکبار برای دریافت آن اقدام کنند. این در حالی است که حداقل یک سال پس از آنکه مهلت اقامت یک ساله توریستی آنها به پایان رسید مراجعه کرده باشند. دریافت کارت آبی اقامت ترکیه یکی دیگر از مهمترین شرایطی است که شما می توانید برای دریافت اقامت ترکیه داشته باشید.

تمدید-اقامت-توریستی-ترکیه

مدت زمان تمدید اقامت ترکیه

بر اساس نوع اقامتی که شما می توانید دریافت کنید این امکان را خواهید داشت که برای تمدید آن نیز اقدام کنید. تاریخی که انقضاء اقامت شما شروع می شود می تواند تارخ تمدید اقامت شما نیز باشد. این در حالی است که بسته به نوع تمدید اقامت شما و مدت زمان گذرنامه تغییراتی نیز ممکن است که انجام شود.

نکات مهم در تمدید اقامت ترکیه

عکسی که شما قصد دارید برای تمدید گذرنامه خود ارائه کنید، باید در پشت زمینه آن سفید و سیاه باشد. عکس شما نیز باید برای 6 ماه اخیر باشد. همان طور که در بالا ذکر کرده ایم در طول زمانی که شما درخواست می دهید باید عکس شما در سیستم اداره مهاجرتی ترکیه نیز به ثبت رسیده شده باشد.

 

برای درخواست تمدید، شما باید تقاضای خود را تحت هر شرایطی پیش از انقضا تاریخ اقامت خود نیز ارائه کرده باشید.

 

بعد از آنکه تقاضای تبعه خارجی برای دریافت اقامت ترکیه تکمیل شده، برگه درخواست اقامت نیز از طرف سیستم تهیه خواهد شد. همچنین تاریخ و زمانی که شما باید به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنید نیز در این سند قید خواهد شد.

اتباع خارجی این امکان را دارند که با برگه  تمدید تیز تا زمان لازم به صورت قانونی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند.

همان طور که ذکر کردیم، با این حال شما این امکان را نخواهید داشت که با این برگه از ترکیه ورود و خروج داشته باشید. شما اگر تحت شرایطی قصد دارید که از ترکیه خارج و یا وارد آن شوید باید حتما به اداره مهاجرت ترکیه رجوع کرده باشید.

 

شما باید برای مهاجرت به ترکیه نیز صاحب بیمه درمانی خصوصی بوده باشید که در ترکیه معتبر است.

 

اگر به هر دلیل نیز در گذرنامه نام و نام خانوادگی شما جداگانه نوشته شده باشد شما باید مدارکی را ارائه کنید که اطلاعات شناسایی شما نیز در آن به صورت واضح نوشته شده باشد.

اگر در طول مدت شما در ترکیه قرار باشد که هزینه اقامت و خورد و خوراک شما نیز پرداخت شود و یا اینکه بیمه ای نیز از طرف دولت ترکیه به شما داده شود باید تمام مدارک مربوط به آن را نیز ارائه کرده  باشید.

 

اگر قصد دارید اقامت خود را در ترکیه تمدید کنید و شما فردی هستید که زیر 18 سال سن دارد لازم است که رضایت نامه ای معتبر را از طرف پدر و یا مادر خود ارائه کنید. اگر این شرایط را نیز ندارید لازم است که موافقت نامه از طرف قیم قانونی خود داشته باشید. مدارک شما باید توسط دفتر اسناد رسمی مورد تایید واقع شده و امضا آن نیز در زیر آن باشد و به اداره مهاجرت ترکیه ارائه شود.

اقامت-دائم-ترکیه

هزینه درخواست تمدید اقامت ترکیه

تمام هزینه هایی که لازم است شما پرداخت کنید با توجه به قراردادهای دو طرفه، مدت زمان تعیین شده برای درخواست تمدید اقامت، تاریخ انقضا اقامت، شرایط ازدواج و اطلاعات شخص متقاضی در مورد شهروندی ترکیه به طور اتوماتیک با در نظر گرفتن عوامل هزینه محاسبه می شوند.

شما لازم است که هزینه مجوز و پرونده اقامت را نیز به صورت جداگانه پرداخت کرده باشید و دو فاکتور جداگانه را نیز برای هزینه هایی که شما برای تمدید اقامت ترکیه پرداخت کرده اید را نیز درخواست کنید.

لازم است که شما حتما این موارد را نیز در نظر داشته باشید که هزینه های مجوز کار و هزینه های اضافی را نیز برای مجوز کار پرداخت کرده اید.

 

ارسال اسناد و مدارک از طریق پست برای دریافت اقامت ترکیه

پس از آنکه شما هزینه های مجوز اقامت و کارت مجوز اقامت را نیز پرداخت کردید، لازم است که تمامی مدارک لازم را نیز در پاکت A4  بگذارید. پس از آن نیز لازم است که بسته خود را از طریق PTT که به اداره پست و تلگراف ترکیه معروف است و یا از طریق کارگو به اداره مهاجرت استانی ترکیه ارائه کنید.

اگر بین اطلاعاتی که شما برای تمدید اقامت ترکیه ارائه کرده اید و با مدارکی که ارسال کرده اید تفاوتی وجود داشته باشد و حتی اگر مدارک شما ناقص باشد، شما خود مسئول آنها خواهید بود.

 

مدت زمان تمدید اقامت ترکیه

مدارکی که از طریق پست به اداره مهاجرت ترکیه برای درخواست اقامت دائم ترکیه ارسال شده اند به طور کلی مورد بررسی قرار می گیرند.

اداره مهاجرت ترکیه نیز 90 روز فرصت دارد تا به پرونده های مورد نظر رسیدگی کرده باشد. آندسته از درخواست هایی که از طریق اداره پست به مقصد نرسیده باشند، تحت بررسی قرار نخواهند گرفت.

اگر با درخواست تمدید اقامت شما در ترکیه موافقت به عمل آید، کارت مجوز اقامت شما نیز به محل اقامتتان، از طریق پست ارسال خواهد شد.

 

احضار های اداره مهاجرت ترکیه

مدیر کل اداره مهاجرت کشور ترکیه و مدیر اداره مهاجرت استانی در ترکیه طبق ماده 97 قانون 6458 تحت شرایط زیر شما را نیز ممکن است که احضار کند:


 • بازپرسی های لازم در مورد دلایل ورود و خروج های شما از کشور ترکیه؛
 • بازپرسی در مواردی که اداره مهاجرت ترکیه نیز تصمیم به اخراج شما کرده است؛
 • در مورد مواردی که اطلاعاتی در مورد عمل کردن به یک قانون به شما داده شده است؛
 • اگر شما به احظار های رسمی که به شما داده شده است پاسخ ندهید احضار رسمی از طریق پلیس را خواهید داشت.

 

نتایج درخواست و نحوه ارتباط اداره مهاجرت ترکیه

شما لازم است برای اینکه نتایج بررسی درخواستتان را نیز دریافت کنید، یک شماره تلفن و ایمیل را ارسال کرده باشید.

لازم است که شما ایمیل خود را نیز تا زمانی که اطلاعیه های درخواست لازم را از طرف اداره مهاجرت دریافت کنید هر روز چک کرده باشید.

بهتر است که به غیر از اطلاعاتی که از طریق آدرس اینترنتی www.goc.gov.tr  برای شما فرستاده می شود، به اطلاعات دیگری که وجود دارد نیز به هیچ عنوان اعتماد نکنید.


تعهدات قانونی برای اقامت قانونی در ترکیه

شما لازم است که از واقعی و صحیح بودن اطلاعاتی که ارائه کرده اید نیز اطمینان کافی داشته باشید زیرا در صورتی که آنها به اشتباه ارسال شده باشند نیز خودتان مسئول خواهید بود.

شما اگر اطلاعاتی غیرواقعی را ارائه کنید، باید توجه داشته باشید که با درخواست شما مخالفت به عمل خواهد آمد و درخواست شما نیز لغو خواهد شد و پیگیری های لازم نیز صورت می گیرد.

همچنین لازم است که ما به شما دلایلی را شرح دهیم که شما برای تمدید  و یا عدم تمدید اقامت خود در کشور ترکیه نیز نیاز به آنها خواهید داشت.

 

دلایل عدم تمدید اقامت ترکیه

از مهمترین دلایلی که موجب عدم تمدید مجوز اقامت توریستی ترکیه می شود عبارت است از:


 • کار در ترکیه بدون مجوز؛
 • درخواست اقامت ویزای همراه اگر فرزند متقاضی در ترکیه دانشجو باشد؛
 • نامزد بودن؛
 • پیدا کردن کار در ترکیه؛
 • تجارت و کسب و کار آزاد؛
 • به همراه داشتن یک شرکت خصوصی در ترکیه؛
 • داشتن شرکتی که در ۱ سال و یا زودتر تاسیس گردیده اما مجوز کار ندارد؛
 • تحصیل در مدارس زبان ترکی و یا مشابه آن،
 • سفر توریستی و گردشگری به ترکیه.

 

دلایلی تمدید اقامت ترکیه

از مهمترین دلایلی که می توان برای تمدید اقامت شما در ترکیه نام برد عبارت است از:


 • ازدواج با یک شهروند ترک؛
 • داشتن یک ملک غیر منقول در کشور ترکیه؛
 • داشتن اقوام در ترکیه؛
 • داشتن یک فرزند به عنوان شهروند ترکیه؛
 • والد فردی محصل زیر 18 سال باشد؛
 • داشتن ۱۰۰ هزار دلار در بانکهای ترکیه؛
 • داشتن بستگان درجه یک شهروند ترکیه؛
 • آنهایی که دوره درخواست تابعیت آنها هنوز تکمیل نگردیده است؛
 • افراد تحت درمان در ترکیه؛
 • افرادی که مجوز کار دارند؛
 • افرادی که اصالت کشور ترکیه را نیز دارند.
هزینه-های-تمدید-اقامت-ترکیه

قوانین تمدید اقامت ترکیه

لازم به ذکر است که اقامت یکساله ترکیه برای متقاضیان ایرانی از 2020، وجود ندارد. به عبارتی قوانین تمدید اقامت در ترکیه تغییر پیدا کرده است.

بر همین اساس ایرانیانی که در ترکیه اقامت دارند باید با قوانین جدید اتباع خارجی و حفاظت بین الملل در ترکیه آشنا شده باشند و از طریق یکی از موارد اقامت کوتاه مدت ترکیه به این کشور مهاجرت کنند.

شما می توانید برای آشنایی با نحوه تمدید اقامت ترکیه ادامه این مطلب را بخوانید.

 

تمدید اقامت از طریق تحقیق و پژوهش در ترکیه

یکی از روش های دریافت اقامت ترکیه از طریق برنامه های تحقیق و پژوهش است. ایرانیانی که به منظور تحقیقات علمی در ترکیه حضور دارند این امکان را دارند که اقامت کوتاه مدت ترکیه را نیز دریافت کنند و در صورت لزوم اقامت کوتاه مدت خود را نیز تمدید کرده باشند.

برای اقدام از این طریق لازم است که، برای تحقیقات علمی مجوز های لازم را نیز دریافت کرده باشید. شما باید دارای نامه مجوز از یکی از نهادهای مربوط مانند وزارت فرهنگ و گردشگری، مراکز آموزش عالی و وزارت نیرو را نیز در اختیار داشته باشید.

در صورتی که تحقیقات علمی مورد نظر شما فاقد تاییدیه های لازم باشد، مراجعه کنندگان باید موضوع تشریحات خود را بگویند.

شما اگر مایل به گرفتن اقامت ترکیه از این روش هستید باید از طریق سفارت ترکیه در تهران اقدامات لازم را نیز انجام داده باشید.

 

تمدید اقامت برای صاحبان ملک در ترکیه

یکی دیگر از روش های دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه و تمدید اقامت این کشور از طریق داشتن اموال غیرمنقول در این کشور است. در صورت مسکونی بودن اموال نامنقول تان شما این امکان را دارید که اقامت ترکیه را نیز دریافت کنید.

این در صورتی است که اعضای خانواده شما در ترکیه می توانند اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کنند.

آندسته از اعضای خانواده مالکان که در ترکیه اقامت دائم دارند از جمله همسر متقاضی و فرزندان وابسته زیر 18 سال می توانند اقامت ترکیه را نیز دریافت کنند.

 

تمدید اقامت از طریق تجاری در ترکیه

شما اگر قصد دریافت اقامت موقت ترکیه را داشته باشید می توانید از طریق فعالیت بازرگانی یا کاری نیز اقامت موقت ترکیه را نیز دریافت کنید.

در صورتی که شما درخواست اقامت بالای سه ماه را برای دریافت اقامت داشته باشید، باید نامه دعوت به کار و مدارک آن را نیز به همراه داشته باشید.

 

تمدید اقامت کارآموزی در ترکیه

کارآموزی نیز از شرایط دیگر گرفتن اقامت ترکیه می باشد که شما باید شرایط لازم را نیز داشته باشید:

 

 • آندسته از اتباع خارجی ای که قصد دارند در برنامه های آموزشی در جمهوری ترکیه شرکت داشته باشند می توانند با داشتن مدارک لازم به این کشور مهاجرت کنند.
 • شما نمی توانید از مدت زمان لازم اقامت قانونی خود که در دوره ی آموزشی می باشد بیشتر نیز اقامت داشته باشید.
 • شما می توانید با دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه از طریق کارآموزی برای تمدید اقامت خود نیز در صورت لزوم اقدام کنید.

 

تمدید اقامت درمانی در ترکیه

آندسته از اتباع خارجی ای که برای معالجه و دوره ی درمانی به ترکیه مهاجرت می کنند به شرطی که بیماری های آنها برای جامعه ترکیه خطرناک نباشد، اقامت درمانی ترکیه را نیز دریافت کنند.

شما باید برای دریافت اقامت ترکیه از طریق برنامه های درمانی ترکیه اقامت ترکیه را نیز دریافت کنید. اگر مدارک و شرایط لازم را نیز داشته باشید می توانید اقامت درمانی ترکیه را نیز دریافت کنید.

 

تمدید اقامت ترکیه با همکاری دستگاه های قضایی یا اداری ترکیه

شما این امکان را دارید که بنا بر رای مقامات قضایی یا هرگونه درخواست از سوی مقامات اداری در این کشور اقامت ترکیه را نیز دریافت کنید.

تصمیم گیری در مورد مدت زمان تعیین شده اقامت کوتاه مدت توسط مقامات قضایی و اداری در ترکیه نیز انجام می شود

دستگاه قضایی در ترکیه اگر تشخیص دهد که شما می توانید برای پاره ای از تحقیقات به مدت یکسال در این کشور اقامت داشته باشید، می توانید بدون مشکلی در ترکیه برای مدت تعیین شده زندگی کنید. اما باید توجه کنید که ممکن است که شما با محدودیت های خروج از ترکیه روبرو شوید.

 

تمدید اقامت خانوادگی در ترکیه

کسانی که برای دریافت اقامت خانوادگی ترکیه اقدام کنند عبارتند از:

 

اگر شرایط اقامت خانوادگی در ترکیه را از دست داده باشند.

اقامت کوتاه مدت برای افرادی که بعد از سه سال اقامت خانوادگی 18 سال خود را ندارند.

اگر متقاضی با یک شهروند ترک ازدواج کرده و پس از سه سال اقامت خانوادگی از همسر خود طلاق گرفته باشد.

اگر سرپرست خانواده فوت کرده، اعضای خانواده این امکان را دارند که با برخورداری از اقامت ترکیه در این کشور اقامت داشته باشند.

 

تمدید اقامت ترکیه برای شرکت در کلاس های آموزش زبان ترکی

شما این امکان را دارید که با شرکت در دوره های آموزشی کلاس های ترکی تومر اقامت ترکیه را نیز دریافت کنید؛ اما لازم است که به یاد داشته باشید که به شما تنها دو بار ویزا داده می شود.

شما می توانید برای یادگیری زبان ترکی در موسسات و آموزشگاه های وزارت آموزش ملی ترکیه ثبت نام کرده باشید. می توانید با داشتن شرایط لازم اقامت ترکیه را تا زمان لازم دریافت کنید.

 

تمدیدی اقامت ترکیه با کارآموزی یا تحصیل

شما این امکان را دارید که در دوره های آموزشی، تحقیقاتی و کارآموزی در ترکیه شرکت کرده و در این کشور نیز تا مدت زمان مشخص اقامت دریافت کنید.

مدت زمانی که شما می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید بیشتر از یک سال نخواهد بود. شما همچنین می توانید اقامت خود را نیز تمدید کرده باشید.

آندسته از اتباع خارجی ای که توسط نهادهای دولتی مورد پذیرش قرار می گیرند، لازم نیست که شرط بیمه سلامت داشته و مدرکی را نیز برای اثبات دارایی خود ارائه کنند.

این امکان وجود دارد که از شما برای صدور اقامت مدارک و اطلاعات مورد نظر درخواست شود.

 

تمدید اقامت یکساله برای دانشجویان فارغ التحصیل ترکیه

شما این امکان را دارید که تا 6 ماه پس از آنکه دوره آموزش شما به پایان رسید و فارغ التحصیل شدید برای دریافت ویزای ترکیه مراجعه کنید.

شما اگر بدین منظور می خواهید اقامت ترکیه را دریافت کنید لازم است که حتما تا 6 ماه پس از آنکه فارغ التحصیل شدید کارهای لازم را نیز انجام دهید.

با رعایت شرایط مذکور، شما این امکان را خواهید داشت که از این طریق برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کرده باشید. شما بدین منظور تنها می توانید برای یکبار و حداکثر به مدت یکسال اقامت ترکیه را نیز دریافت کنید.

 

تمدید اقامت ترکیه برای سرمایه گذاران

بسیاری از اتباع خارجی که در ترکیه اقامت دارند و به قصد سرمایه گذاری وارد ترکیه شده اند، در این کشور نیز مجبور به تمدید اقامت خود هستند. براساس شاخص های تعریف شده، شما می توانید از طریق سرمایه گذاری در ترکیه اقامت این کشور را نیز دریافت کرده باشید.

این در حالی است که همسر فرد سرمایه گذار به همراه فرزندان زیر 18 سال می توانند اقامت ترکیه را نیز دریافت کنند.

 

تمدید اقامت اتباع جمهوری ترک قبرس شمالی

اتباع خارجی ای که در قسمت قبرس شمالی ساکن هستند این امکان را دارند که اقامت این کشور را نیز دریافت کنند. آندسته از شهروندان قبرس شمالی  که شرایط و مدارک لازم را نیز داشته باشند هر بار حداکثر اقامت پنج ساله ترکیه را نیز دریافت می کنند.

قوانین-تمدید-اقامت-ترکیه

کسب اطلاعات بیشتر

برای ارزیابی و مشاوره رایگان در مورد تمدید اقامت ترکیه با کارشناسان ما با شماره تلفن های 28111107 021 و یا 22654650 021 در تماس باشید.

سوالات متداول

بله – شما این امکان را دارید که با ثبت نام در دوره های زبان ترکی درخواست ویزای یک ساله ترکیه را داشته باشید و برای یک سال نیز در این کشور اقامت کنید.

شما برای تمدید اقامت خود در ترکیه به این مدارک نیاز خواهید داشت: دریافت کد مالیاتی، بیمه درمانی، پرداخت هزینه های لازم و ارائه مدرکی دال بر محل سکونت شما در ترکیه.

پس از آنکه در ترکیه مجوز اقامت شما به پایان رسید باید برای آنکه حضور شما در این کشور صورت قانونی داشته باشد اقامت خود را تمدید کنید.

شما می توانید تا 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشید. اما برای داشتن اقامت بیش از 90 روز حتما شما باید شرایط و مدارک لازم برای اقامت کوتاه مدت را ارائه کنید.

شما در ترکیه این امکان را خواهید داشت که با اقامت های تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، تحقیقی، قضایی و یا درمانی اقامت کوتاه مدت ترکیه را نیز دریافت کنید.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید برای تمدید اقامت ترکیه که دوباره نیاز به ارائه مدرک زبان نیست؟ درسته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر