راه های دریافت اقامت اتریش

اقامت اتریش

برای آن که بتوانید در کشور اتریش اقامت داشته باشید، نیاز به اخذ اجازه اقامت از سوی دولت این کشور دارید. در واقع، اجازه اقامت اتریش سندی است که به افراد اجازه می‌دهد تا به طور موقت یا دائم در این کشور بمانند و معمولاً در ابتدای ورود مهاجران به خاک اتریش تنها برای یک سال صادر می‌شود.

به ‌طور کلی، افراد می‌توانند اجازه اقامت را از طریق روش‌هایی چون افتتاح شرکت، تحصیل در دانشگاه، پیوستن به خانواده، اشتغال یا در صورت استقلال مالی به دست آورند. در این مقاله تلاش کردیم که برخی از روش‌های پراهمیت اخذ اقامت این کشور محبوب را شرح دهیم. اگر خواستار مهاجرت به اتریش هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

دریافت ویزا مرتبط با روش مهاجرت

فرم مشاوره رایگان

اقامت اتریش

انواع اقامت هایی که در سیستم حقوقی اتریش وجود دارد و در جهت مواردی نظیر کار و تحصیل در اتریش مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

۱) اقامت دائم اتریش

۲) اقامت موقت اتریش

 

اقامت دائم اتریش در موقعیت هایی به افراد تعلق می گیرد که:

  • اقامت دائم برای افراد با تخصص های متفاوت، که در این نوع اقامت ابتدا در مرحله اول، اقامت به مدت ۱۸ ماه صادر می گردد و برای اینگونه متقاضیان اجازه کار در حیطه تخصصی خودشان وجود دارد.
  • اقامت اتریش به صورت دائم برای متقاضیانی که هیچ گونه محدودیتی در زمان جهت کار در اتریش وجود ندارد.
  • اقامت دائم برای متقاضیانی که دارای محدودیت های زمانی می باشند که در اینگونه اقامت ها در مواقعی مثل پیوستن افراد خانواده به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع اقامت هایی که در سیستم حقوقی اتریش وجود دارد و در جهت مواردی نظیر کار و تحصیل در اتریش مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

۱) اقامت دائم اتریش
۲) اقامت موقت اتریش

اقامت دائم اتریش در موقعیت هایی به افراد تعلق می گیرد که:

۱٫ اقامت دائم برای افراد با تخصص های متفاوت، که در این نوع اقامت ابتدا در مرحله اول، اقامت به مدت ۱۸ ماه صادر می گردد و برای اینگونه متقاضیان اجازه کار در حیطه تخصصی خودشان وجود دارد.

۲٫ اقامت اتریش به صورت دائم برای متقاضیانی که هیچ گونه محدودیتی در زمان جهت کار در اتریش وجود ندارد.

۳٫ اقامت دائم برای متقاضیانی که دارای محدودیت های زمانی می باشند که در اینگونه اقامت ها در مواقعی مثل پیوستن افراد خانواده به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

اقامت اتریش

اقامت موقت اتریش در موقعیت هایی به افراد تعلق می گیرد که:

  • 📌 اقامت اتریش بصورت موقت برای کارمندانی که بنا به دلایلی مطابق با نظریه کارفرما در مکان های مختلف مشغول به کار می شوند ، در اینگونه اقامت ها می بایست متقاضی دارای مجوز کار اداره اتریش باشد که در این مجوز چرخشی بودن موقعیت کار متقاضی ذکر می گردد.

 
  • 📌اقامت موقت برای کارمندانی که بنا به دلایلی نظیر اشتغال به کار به صورت دوره ای و یا بازه زمانی خاص مثلا” به صورت ماموریت از طرف کارفرما جهت کار به کشور اتریش فرستاده می شوند که البته لازم به ذکر است که حداقل بازه زمانی جهت اقامت در اتریش ۶ ماه می باشد، شخص مهاجر می بایست دارای مجوز از اداره کار اتریش باشد.

 
  • 📌اقامت موقت برای افرادی که دارای مشاغل مستقل می باشند و می بایست جهت تعهدات کاری پس از عقد قرارداد خود به کشور اتریش مهاجرت نمایند. در این صورت اینگونه اقامت ها جهت اشتغال بیش از ۶ ماه می باشد. بنابراین شخص مهاجر جهت انجام تعهدات خود می بایست دارای مجوز از اداره کار باشد.

 
  • 📌اقامت موقت برای هنرمندانی که چه به صورت مستقل و یا غیر مستقل فعالیت می نمایند، در این صورت اینگونه مشاغل نیازی به داشتن ضمانت نامه مالی ندارند و تنها برای هنرمندانی که دارای مشاغل غیر مستقل می باشند می بایست از اداره کار مجوز اخذ نمایند.

 
  • 📌اقامت اتریش بصورت موقت برای افرادی که دارای شرایط استثنایی می باشند، شرایط شغلی که مجزا از قوانین مربوط به اجازه کار اتباع خارجی باشد، در این صورت شخص می بایست دارای گواهی لازم جهت دارا بودن شرایط استثنایی جهت کار در وضعیت استثنایی باشد.

 
  • 📌اقامت موقت برای محققین که در این صورت محقق می بایست دارای مجوز فعالیت از یک سازمان و یا ارگان تحقیقاتی معتبر باشد.

 

دریافت اقامت از طریق استقلال مالی

وقتی صحبت از اجازه اقامت برای افراد مستقل از نظر مالی می‌کنیم، به این معنا است که آن‌ها نیازی به کار کردن در داخل کشور اتریش ندارند و هزینه‌های آن‌ها از طریق درآمدی پوشش داده می‎شود که در سایر کشورهای دنیا به دست می‌آید. بر اساس استانداردهای اتریشی، این سطح از درآمد برای هر نفر به ‌صورت ماهانه 278 یورو، برای متأهلان 1866 یورو و به‌ ازای هر فرزند 288 یورو است.

 

متقاضیان دریافت اجازه اقامت از طریق روش اثبات استقلال مالی باید با ارائه دادن صورت‌حساب بانکی خود به سفارت اتریش درآمد کافی خود را اثبات کنند. بهتر است برای یک خانواده سه ‌نفره حداقل 80.000 یورو در حساب بانکی سرپرست خانواده موجود باشد.

 

سایر شرایط دریافت اقامت

یکی دیگر از ملزومات دریافت اقامت اتریش برای هر شخص، یادگیری زبان آلمانی است. متقاضیان مهاجرت به اتریش باید به ‌عنوان یک مبتدی حداقل در سطح a1، زبان آلمانی را به طور مستند آموخته باشند. ارائه مدرک زبان به همراه سایر مدارک الزامی است.

 

همچنین متقاضیان در این روش باید صاحب ملک در خاک اتریش باشند یا حداقل بتوانند خانه‌ای اجاره کنند. دریافت بیمه درمانی اتریشی نیز یکی از شرایط اخذ اقامت در این کشور آلمانی‌زبان به شمار می‌رود. به ‌عنوان فردی که قصد دریافت اجازه اقامت در اتریش را دارد، نباید سابقه کیفری خاصی داشته باشید.

 

مهاجرانی که از طریق اثبات استقلال مالی موفق به اخذ اجازه اقامت این کشور شده‌اند، اجازه کار در خاک اتریش را نخواهند داشت و حداقل باید 183 روز را در یکی از شهرهای آن ساکن باشند. نکته قابل ‌تأمل در خصوص دریافت اجازه اقامت اتریش قوانین خاص این کشور در حوزه مهاجرت است.

 

دولت اتریش طبق سهمیه مناطق مختلف، مجوز اقامت را برای افراد صادر می‌کند. بدین منظور بهتر است، به‌ عنوان فرد مستقل از نظر مالی بعد از آماده‌ کردن تمامی مدارک مورد نیاز خود در مورد تصمیمتان با مشاوران و یا متخصصان مجموعه کاربین مشورت کرده؛ سپس با اطمینان برای اخذ اقامت اقدام کنید.

 

سهمیه صدور اجازه اقامت کشور اتریش برای افراد مستقل از نظر مالی در سال 2022 بر اساس جدول زیر است. ذکر این نکته الزامی است که اگر بخواهید از این طریق برای یک خانواده اجازه اقامت بگیرید، برای هر یک از اعضای خانواده یک سهمیه جداگانه مورد نیاز است.

 

منطقه

تعداد

بورگنلند

30

کارنتیا

45

اتریش پایین

30

اتریش علیا

25

سالزبورگ

40

استایر

75

تیرول

40

فورارلبرگ

30

وین

130

برگه درخواست ویزا اتریش

اخذ اقامت از طریق کارآفرینی

یکی از موفق‌ترین روش‌های موجود برای مهاجرت به کشورهای اروپایی کارآفرینی است، البته این روش تنها برای افرادی موفقیت‌آمیز است که دارای سرمایه مورد نیاز برای این کار باشند و شرایط راه‌اندازی شغل در کشور مقصد را داشته باشند. واقعیت این است که این روش، روش ساده‌ای نخواهد بود. تنها در صورتی موفق به دریافت اقامت اتریش از این طریق می‌شوید که یک کمیسیون خاص در این سرزمین تصمیم بگیرد که بر اساس چهار معیار اساسی شرکت شما برای منافع اقتصادی دولت اتریش مفید است یا خیر.

 

 

کافی بودن مقدار سرمایه‌گذاری، ایجاد شغل، معرفی فناوری‌های جدید و اهمیت اجتماعی شرکت، چهار معیار صدور اقامت برای کارآفرینان هستند. علاوه‌ بر این معیارهای اصلی، متقاضی باید دارای حداقل دیپلم تحصیلات عالی باد که متناسب با حوزه کاری شرکت است. ارائه مدارک تحصیلی مرتبط نشان‌دهنده تجربه کاری و میزان اعتبار شرکت است.

 

ضمناً افراد باید توانایی مالی خود را نیز به اثبات برسانند. بدین منظور افراد باید در حساب خود به‌ ازای هر نفر 933 یورو، برای هر زوج متأهل 1399 یورو و به‌ ازای هر فرزند 144 یورو پول داشته باشند. بعد از ارائه تمامی مدارک به اداره کار اتریش، این اداره شرکت متقاضی را بررسی می‌کند و نتیجه را به اداره مهاجرت ارجاع می‌دهد. فراموش نکنید که بعد از دریافت اجازه اقامت حتماً باید حداقل 183 روز در کشور اتریش بمانید؛ در غیر این صورت، اقامت شما تمدید نمی‌شود. این قانون برای تمامی افراد متقاضی اخذ اقامت اتریش الزامی است و به ‌شدت پیگیری می‌شود.

اخذ اقامت از طریق استخدام

کارگران و کارمندانی که دارای کارفرمایان اتریشی هستند می‌توانند از اداره مهاجرت اقامت دو ‌ساله دریافت کنند. بعد از گذشت این مدت محدود، در صورت عدم تخلف مهاجران قادر هستند بار دیگر اقامت خود را به مدت سه سال تمدید کنند. پس از آن نیز یک اقامت محدود ۵ ساله به افراد اعطا شده و سپس اقامت دائم برای کارکنان در نظر گرفته می‌شود.

 

اما اگر متقاضیان اخذ اقامت در اتریش هنوز به استخدام اداره خاصی درنیامده باشند، می‌توانند از طریق ویزای جستجوی کار به اتریش بیایند و به دنبال شغل مناسب خود بگردند. این ویزا 6 ماه اعتبار دارد و در پایان این 6 ماه افراد باید از طریق کارفرما برای اخذ اقامت کارگری اقدام کنند.

 

گاهی نیز فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های اتریش قصد دارند در این کشور بمانند و به اشتغال در حوزه تحصیلات خود بپردازند. در این شرایط نوعی ویزای یک ‌ساله برای آن‌ها صادر می‌شود که اجازه می‌دهد یک سال بعد از اتمام تحصیلات خود در اتریش اقامت داشته باشند و در طی این مدت به جستجوی شغل مد نظر خود بپردازند.

 

حواستان باشد که افراد باید به‌ محض انعقاد قرارداد با کارفرما اقامت خود را به اقامت از طریق کارت قرمز، سفید، قرمز تبدیل کرده و فعالیت خود را آغاز کنند. افرادی که به مدت 2 سال با یک کارفرما اتریشی کار می‌کنند، می‌توانند با اخذ کارت پلاس به بازار کار این کشور دسترسی رایگان داشته باشند.

سخن پایانی

اخذ اقامت برای متخصصان ماهر، نمایندگان مشاغل کمیاب، دانشمندان و محققان، هنرمندان و کارکنان قراردادی نیز دارای قوانین منحصربه‌فرد و مهمی است که هر کدام بنا به شرایط متقاضیان در زمان ارائه درخواست اعمال می‌شود.

کاریابی بین‌المللی کاربین یک مؤسسه فعال در زمینه مهاجرت است که زیر نظر مستقیم وزارت کار ایران فعالیت می‌کند. این مؤسسه کلیه مراحل کاریابی برای متخصصان و کارکنان را در خارج از کشور مطابق با دستور‌العمل‌های وزارت کار انجام می‌دهد. اگر تمایل دارید از طریق فعالیت‌های شغلی اقامت اتریش را دریافت کنید، می‌توانید همین حالا با مشاوران کاریابی کاربین تماس بگیرید.

سوالات متداول

فرم مشاوره زیر رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه
در صورت تمایل می توانید جهت ارزیابی رایگان از طریق فرم ارزیابی رایگان مشاوره مهاجرت مندرج در سایت اینترنتی اقدام نمایید، کارشناسان ما در اصرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
سوالات مهاجرتی خود را در بخش دیدگاه بپرسید
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر