اقامت آلمان

اقامت آلمان

آلمان با داشتن قوی ترین اقتصاد قاره اروپا سالانه پذیرای مهاجران بسیاری از سراسر جهان است. از این رو مهاجرانی که به این کشور مهاجرت می کنند به دنبال دریافت اقامت دائم نیز در آلمان هستند. اقامت دائم آلمان یکی از مهمترین روش های دریافت مجوز کار و زندگی به صورت بلند مدت در این کشور است. ما در این مقاله مزایای اقامت آلمان، شرایط اقامت آلمان و روند دریافت اقامت آلمان را مورد بحث و بررسی قرار داده ایم. پس اگر می خواهید که به سوالات شما در مورد اقامت آلمان پاسخ داده شود این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

فرم مشاوره رایگان

اقامت-آلمان

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان که به زبان آلمانی Niederlassungserlaubnis نامیده می شود به شما این امکان را میدهد که تا مدت زمان نامحدودی بتوانید در کشور آلمان به زندگی، کار و یا تحصیل بپردازید.


اقامت دائم همان  مجوز اقامت در آلمان نیز می باشد. شما در صورتی می توانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید که مرحله اقامت موقت (Aufenthaltserlaubnis) این کشور را پشت سر گذرانده باشید. اقامت دائم آلمان در واقع یک مرحله پیش از دریافت تابعیت آلمانی (Einbürgerung) شما می باشد.


اقامت موقت آلمان در مقابل اقامت دائم آلمان

اقامت موقت آلمان به این معنی است که شما تنها در مدت زمان محدودی می توانید در این کشور اقامت داشته باشید. اما همانطور که متوجه شده اید اقامت دائم آلمان به معنای کار و زندگی به صورت دائم در آلمان است.


کارت شناسایی ای که شما در مقابل مجوز اقامت موقت و یا دائم خود در آلمان دریافت خواهید کرد یکسان است. شما تنها در صورتی می توانید نوع اقامت خود در آلمان را بدانید چیست که کارت شناسایی خود را از نزدیک با دقت نگاه بیندازید. تنها تمایز واضح این دو کارت این است که در یک کارت نوع اقامت شما Niederlassungserlaubnis  (اقامت دائم) و در دیگری Aufenthaltserlaubnis (اقامت موقت) ذکر شده است.

مزایای اقامت دائم آلمان

دریافت اقامت دائم آلمان مزایای بی شماری را به همراه دارد. مزیت اصلی دستیابی به اقامت دائم آلمان این است که شما در آلمان:


 • آزادی عمل بیشتری را دارا هستید.
 • برای جابه جایی و اشتغال در تمام شهر های آلمان مانعی پیش رو ندارید.
 • اگر هنگامی در آلمان مایل بودید شغل خود را تغییر دهید این امکان برای شما وجود دارد.
 • می توانید حتی در مشاغل آزاد مشغول به کار شوید.
 • بدون نگرانی در مورد وضعیت ویزای خود آنچه را که دوست دارید انجام دهید.
 

بر خلاف اقامت موقت آلمان، که شما این نوع مجوز را از طریق هر نوع ویزایی بجز ویزای توریستی می توانید بدست آورید، اقامت شما در آلمان دیگر محدود به یک شرکت یا شغل خاص نخواهد بود.


دریافت اقامت دائم آلمان این مزیت را برای شما خواهد داشت که میتوانید بدون هیچ گونه نگرانی در اتحادیه اروپا سفر کنید.


سفر در اروپا با دریافت اقامت دائم آلمان

با دریافت اقامت دائم آلمان شما این امکان را خواهید داشت که آزادانه در سراسر اتحادیه اروپا به سفر بپردازید. اما باید مطمئن باشید که همواره گذرنامه خود را به همراه دارید. حتی در صورتی که قصد دارید که به کشور های خارج از اتحادیه اروپا سفر کنید با داشتن مجوز اقامت دائم آلمان با محدودیت های کمتری روبرو می شوید.

مزایای-اقامت-آلمان

اعتبار اقامت دائم آلمان

هنگامی که شما توانستید مجوز اقامت دائم آلمان را دریافت کنید شما می توانید برای مدت نامحدودی در آلمان اقامت داشته باشید. با این حال، کارت شناسایی که به شما برای اقامت در آلمان اعطا می شود تنها برای 5 تا 10 سال معتبر می باشد. تاریخ انقضا کارت شما مشابه همان تاریخ انقضا کارت ملی یا گذرنامه شما می باشد.

 

از آنجا که تاریخ این نیز به گذرنامه شما وابسته است، بهتر است که هر دو مدرک را پیش خود حفظ کنید. در صورتی که شما قصد دارید مجوز اقامت دائم خود را تمدید کنید و یا اینکه کارت خود را گم کرده اید شما باید برای تمدید و دریافت کارت خود به اداره مهاجرت و پناهندگی در شهر مورد نظر خود در آلمان مراجعه کنید. شما به این اداره باید برای دریافت مجوز فیزیکی اقامت خود در آلمان درخواست جدید بدهید.

مدت زمان اخذ اقامت دائم آلمان

معمولاً شما این امکان را دارید که پس از پنج سال زندگی و کار در کشور آلمان، اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. ما در ادامه شرایط و الزامات لازم را به دقت مورد بررسی قرار داده ایم. هنگامی که شما اقامت خود را در آلمان با دریافت مجوز اقامت موقت آغاز می کنید، معمولاً به شما مجوز کار و زندگی به مدت دو سال داده می شود. اگر شما هنوز پس از آن دو سالی که قرارداد کاری داشته اید، همچنان باید کار کنید می توانید برای دریافت مجوز اقامت دو سال دیگر اقدام کنید.


پس از گذشت تنها یک سال دیگر از این چهار سال، شما می توانید برای دریافت اقامت دائم به اداره مهاجرت شهر خود درخواست خود را ارسال کنید.


شما باید در این روز مدارک و اسناد لازم را آماده و فراهم کرده باشید. پس از تحویل کلیه مدارک لازم، معمولاً تنها چیزی بین چهار تا هشت هفته زمان می برد که اقامت دائم به شما اعطا شود. ما تمامی مراحل درخواست را به تفصیل در زیر برای شما شرح داده ایم.

شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم آلمان

برای واجد شرایط بودن برای مجوز اقامت دائم در آلمان، باید شرایط زیر را برآورده کرده و مدارک زیر را ارائه دهید:

 

 

 • اقامت در آلمان حداقل به مدت 5 سال با حداقل  60 ماه سابقه بیمه بازنشستگی.
 • عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری.
 • دریافت مدرک زبان و یا گواهی زبان آلمانی در سطح.B1
 • اثبات تمکن مالی در مدت زمان مورد نیاز برای حضور در آلمان. این می تواند شامل قرارداد کاری، آخرین فیش حقوقی یا سوابق بانکی شما باشد. اگر خود اشتغال و یا سرمایه گذار هستید باید آخرین اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنید.)
 • داشتن مکانی مشخص برای اقامت (این می تواند شامل قرارداد اجاره خانه باشد)
 • اثبات سوابق بیمه از صندوق بیمه درمانی.
 • ارائه مدارک برای دریافت سریع اقامت دائم آلمان شامل مدرک تحصیلی، مجوز کسب و کار، کارت آبی اتحادیه اروپا، گواهی ازدواج و غیره).
 • ارائه پاسپورت معتبر.
 • ارائه یک عکس بیومتریک در سایز گذرنامه.
 

لازم به ذکر است که در برخی از شهرها ممکن است شما به مدارک و اسناد اضافی دیگری نیاز داشته باشید. بنابراین حتماً در مورد مدارک لازم برای دریافت اقامت دائم آلمان با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید.

اقامت دائم آلمان از طریق کارت آبی اتحادیه اروپا

مواردی وجود دارد که شما می توانید تنها بعد از دو یا سه سال برای دریافت اقامت دائم آلمان درخواست خود را ارائه دهید. یکی از سریع ترین روش های دریافت اقامت دائم آلمان از طریق اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا است.


تمامی دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان می توانند از مزایای دریافت اقامت دائم آلمان استفاده کنند. زیرا کسانی که کارت آبی اتحادیه اروپا را دارند افرادی هستند که تحصیل کرده و مهارت کاری بسیار خوبی را دارند و همچنین از حقوق بالایی نیز بهره مند هستند.


این افراد در آلمان از احترام بالایی برخوردار هستند زیرا موجب می شوند که نیاز به نیروی با مهارت در آلمان کاهش پیدا کند. به عنوان کسی که دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا می باشد، شما می توانید تنها  پس از 33 ماه برای دریافت اقامت دائم خود در آلمان اقدام کنید.


اگر از مهارت خوبی در زبان آلمانی بهره مند هستید و در آزمون این زبان توانسته اید که B1 را دریافت کنید می توانید تنها پس از 21 ماه برای اقامت دائم آلمان درخواست دهید این یکی از سریع ترین روش های عالی برای دریافت اقامت دائم در آلمان است.


اما توجه داشته باشید تنها آن ماه هایی برای شما حساب می شود که شما در آلمان زندگی کرده باشید و در سابقه بیمه شما محاسبه شده باشد.

بلوکارت-آلمان

اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل

در صورتی که شما مدرک تحصیلی خود را در آلمان دریافت کرده باشید این امکان را دارید که پس از پیدا کردن کار در آلمان و استخدام در رشته خود برای اقامت دائم آلمان نیز اقدام کنید.


برای درخواست اقامت دائم آلمان سابقه کاری شما در بیمه بازنشستگی باید 2 سال باشد. شما برای دریافت اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل باید مهارت خوبی در زبان آلمانی داشته و به سطح B1 رسیده باشید.

اقامت دائم آلمان از طریق کار

یکی دیگر از آسانترین و بهترین روش های دریافت اقامت دائم آلمان از طریق ویزای کار می باشد. برای دریافت اقامت دائم آلمان از طریق کار شما باید مهارت، تجربه و تحصیلات مرتبط با  رشته کاری خود داشته باشید.


برای دریافت اقامت دائم آلمان از طریق کار شما باید  4 سال کاری در بیمه داشته باشد. شما پس از این مدت می توانید برای دریافت اقامت دائم آلمان درخواست خود را ارائه دهید.

اقامت-به-وسیله-کار-در-آلمان

اقامت دائم آلمان از طریق خود اشتغالی

یکی دیگر از روش های دریافت اقامت دائم آلمان از طریق ویزای خود اشتغالی است. اگر قصد دارید اقامت دائم آلمان را با ویزای خود اشتغالی خود اخذ کنید، شما می توانید تنها پس از 3 سال کاری که در بیمه شما ذکر شده باشد درخواست دهید.


برای دریافت اقامت دائم آلمان شما باید نشان دهید که ایده تجاری شما برای اقتصاد آلمان تاثیر گذار است و این که شما منابع مالی کافی برای تامین خود دارید. بهتر است که شما برای دریافت اقامت دائم خود از این روش زبان آلمانی را تقویت کرده و سطح خود را به B1 برسانید.

اقامت دائم آلمان از طریق خانواده

شما می توانید اقامت دائم آلمان را از طریق پیوستن به یکی از اعضای خانواده خود در آلمان، دریافت کنید. در این صورت برای دریافت اقامت دائم آلمان از شما خواسته می شود که زبان آلمانی خود را به سطح B1 رسانده باشید.

 

از این طریق مهاجرتی، می توانید مجوز اقامت موقت خود را پس از 3 سال تغییر داده و به اقامت دائم تبدیل کنید. این امر در مورد تمامی اعضای خانواده از جمله همسر و فرزندان مجرد خردسال صدق می کند.

 

 

 

شرایط اقامت دائم آلمان از طریق خانواده

اگر با شما فرزندان یا دیگر اعضای خانواده نیز به آلمان نقل مکان کرده اند، به احتمال زیاد آنها نیز واجد شرایط دریافت مجوز اقامت موقت در آلمان هستند. ما در ادامه قصد داریم نگاهی بیندازیم به شرایطی که شما می توانید مجوز اقامت دائم در آلمان برای خانواده خود دریافت کنید.

 

 

 

اقامت دائم آلمان از طریق فرزندان

اگر فرزند شما حداقل به مدت پنج سال پیش از آنکه به 16 سالگی برسد در آلمان اقامت داشته باشد، می تواند برای دریافت اقامت دائم آلمان اقدام کند.

 

زمانی که 16 سالگی فرزند شما به پایان رسید در صورتی که از دانش زبان آلمانی خوب بهره مند باشد شانس بالایی برای اقامت دائم آلمان پس از 5 سال اقامت دائم در آلمان برخوردار است. فرزندان شما باید اثبات کنند که از امنیت مالی برای حضور در مدرسه یا دریافت آموزش های لازم برخوردار هستند.

 

 

 

اقامت دائم آلمان از طریق همسر

همسر شما نیز از مهمترین اعضای خانواده شما می باشد که می تواند مجوز اقامت دائم آلمان را دریافت کند. پس از آنکه شما واجد شرایط درخواست مجوز اقامت آلمان بودید همسر شما نیز به مانند شما در راستای دریافت اقامت دائم آلمان قرار می گیرد.

 

حتی اگر رابطه زناشویی شما به پایان برسد، همسر این حق را دارد، تا زمانی که بتواند نشان دهد که از نظر مالی در امنیت قرار دارد (از جمله دریافت نفقه از طرف شریک سابق خود) می تواند برای دریافت اقامت دائم آلمان نیز اقدام کند. 

 

 

 

قانون مهاجرت و اقامت آلمان از طریق خانواده یک موضوع بسیار پیچیده است که عوامل فردی متعددی در آن دخیل هستند. ما به شدت به شما توصیه می کنیم که برای دریافت اطلاعات کاملی از اقامت دائم آلمان از طریق خانواده با متخصصان مهاجرتی ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در ارتباط باشید.

اقامت-آلمان-از-طریق-خانواده

اقامت آلمان از طریق خرید ملک

در آلمان چیزی به عنوان دریافت اقامت دائم از طریق خرید ملک وجود ندارد. در واقع شما نمی توانید با سرمایه گذاری در املاک ویزا یا اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.


بنابراین این گزینه باید از روی میز شما برداشته شود. اما شما پس از اینکه اقامت دائم آلمان را دریافت کردید، می توانید آزادانه در املاک و مستغلات آلمان فعالیت داشته و به عنوان یک سرمایه گذار خرید و فروش انجام دهید. اما به شرط خرید ملک اقامت دائم دریافت نمی کنید.

اخذ اقامت در آلمان از طریق ثبت شرکت

یکی از روش های خوب برای دریافت اقامت دائم آلمان از طریق ثبت شرکت می باشد. براساس قانون اقامت در آلمان سرمایه گذاران خارجی اجازه دارند تا پس از سه سال اقامت در این کشور برای دریافت اقامت دائم درخواست دهند.


سرمایه گذاران موظفند با شرایط لازم سرمایه گذاری در آلمان شرکت خود را تاسیس کرده و مبلغ قابل توجهی را در طبق قوانین مهاجرتی آلمان سرمایه گذاری کنند.

اقامت-از-طریق-ثبت-شرکت-در-آلمان

راحت ترین راه اقامت آلمان

یکی از آسانتری روش های دریافت اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل در این کشور می باشد. شما می توانید به عنوان فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های آلمان، در سریع ترین زمان ممکن با داشتن شرایط لازم ویزای اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.


این به شرطی است که پس از اتمام تحصیل خود در آلمان به مدت دو سال با مجوز اقامت کار کرده باشید. اگر کارت آبی اتحادیه اروپا را اخذ کرده باشید، خیلی راحتتر می توانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. با کارت آبی اروپا پس از 21-33 ماه می توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید.

مراحل درخواست مجوز اقامت دائم آلمان

روند درخواست اقامت دائم در آلمان  از یک قانون ثابت پیروی نمی کند از شهری به شهری دیگر متغیر است.


در برخی از شهرهای آلمان به طور مثال برلین، شما برای درخواست اقامت دائم خود باید درخواست خود را کتبی با تمام مدارک لازم ارسال کنید. پس از آن برای شما یک قرار ملاقات ترتیب داده می شود.


در شهرهای دیگر مانند دوسلدورف، ابتدا نیاز است که شما یک قرار ملاقات را از قبل اخذ کنید. شما باید تمام مدارک لازم را در آن روز شخصاً ارائه دهید.


شما در ادامه می توانید موارد لازم برای هر شهر برای دریافت اقامت دائم آلمان را بیابید.


شهر                          شرایط

 • برلین                        ارسال درخواست کتبی و تکمیل فرم درخواست های دیگر
 • دوسلدورف                 اخذ قرار ملاقات در ابتدا به صورت آنلاین
 • مونیخ                      درخواست کاملا آنلاین
 • هامبورگ                   ابتدا اخذ ملاقات از طریق ایمیل و  تکمیل فرم های درخواست
 • فرانکفورت                 ابتدا اخذ ملاقات از طریق ایمیل و  تکمیل فرم های درخواست
 • اشتوتگارت                ابتدا اخذ ملاقات از طریق ایمیل و  تکمیل فرم های درخواست

در طول قرار ملاقات و مصاحبه خود در اداره مهاجرت باید ثابت کنید که زبان آلمانی شما بسیار خوب می باشد. شما باید نشان دهید که از دانش خوبی در زمینه سیستم حقوقی، اجتماعی و سیاسی در آلمان برخوردار هستید. این مصاحبه شما یک مکالمه کوچک است. اما باید خود را در همین مدت زمان کوتاه کاملا آمده کرده باشید.

شرط سنی مهاجرت به آلمان

برای درخواست دریافت اقامت دائم آلمان شما باید حداقل 18 سال داشته باشید. به غیر از سن نیز همانطور که تا کنون متوجه شده اید باید صلاحیت کافی در زمینه کاری و تحصیلی نیز برای دریافت اقامت دائم آلمان کسب کرده باشید. شانس شما خیلی بیشتر می شود اگر  مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را از یکی از دانشگاه آلمان دریافت کرده و سابقه کار در این کشور را نیز داشته باشید.

شرایط-سنی-برای-اقامت-آلمان

هزینه اقامت دائم آلمان

هزینه ای که شما باید برای دریافت مجوز اقامت دائم آلمان بپردازید بستگی به دسته شغلی دارد که شما قصد دارید برای آن اقدام کنید.

 

بسته                                        هزینه (بورو)

 • قیمت کلی                                 113 یورو 
 • مشاغل آزاد                                124 یورو 
 • متخصص حرفه ای                       147 یورو
 • صدور مجدد                                67 یورو

نتیجه گیری

اخذ اقامت دائم آلمان برای کسانی که قصد دارند در این کشور به کار و زندگی بپردازند همراه با مزایای بی شماری است. دریافت اقامت دائم آلمان موجب می شود که شما آزادانه در آلمان نقل مکان کنید و به سادگی در جایی دیگر اشتغال داشته باشید. دریافت اقامت دائم آلمان بیشتر از همه به تعداد سال هایی که شما پیش از این در این کشور زیبا زندگی و کار کرده اید بستگی خواهد داشت. این امکان برای شما وجود دارد که بسته به مدرک و سابقه و مهارت کاری خود بتوانید زودتر از پنج سال اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. اخذ اقامت دائم آلمان به صورت محلی و در اداره مهاجرت و پناهندگی شهر اقامت شما در آلمان انجام می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقامت دائم آلمان شما می توانید با کارشناسان ما در امور مهاجرت آلمان در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در ارتباط باشید. برای کسب مشاوره و ارزیابی رایگان مهاجرت از کارشناسان ما با شماره های 28111107 021 و 22654650 021 در تماس باشید.

سوالات متداول

بله – اگر شما بیش از شش ماه (بدون اجازه قبلی) کشور آلمان را ترک کرده باشید، مجوز اقامت دائم آلمان شما تمام خواهد شد و دیگر اعتبار نخواهد داشت.

شما برای دریافت اقامت دائم آلمان معمولا باید 5 سال سابقه بیمه داشته باشید. اگر با مهارت کاری به آلمان مهاجرت کرده باشید و یا اینکه محقق باشید این مدت به چهار سال تقلیل پیدا می کند. اگر هم مدرک دانشگاهی شما از دانشگاه های آلمان است می توانید پس از دو سال اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.

شرایط و الزامات دریافت اقامت آلمان عبارتند از داشتن گذرنامه معتبر، عدم سابقه کیفری، تسلط به زبان آلمانی در سطح B1، دریافت بیمه درمانی آلمان، گذراندن یک چکاپ سلامتی برای اثبات سلامتی.

در آلمان شما از یک سیستم آموزشی برتر، آب و هوای بهتر، هزینه های کمتر زندگی و فرصت های شغلی بیشتر به همراه حقوق بالاتر از کانادا بهره مند هستید. این در حالی است که کانادا سیستم مراقبت های بهداشتی بسیار خوبی دارد، دریافت اقامت دائم در این کشور آسان تر است و امکانات عمومی آن بی نظیر می باشد.

دریافت اقامت دائم آلمان مزایای بی شماری را دارد. شما با دریافت اقامت دائم آلمان می توانید آزادانه در هر کجای آلمان که دوست دارید زندگی کنید، برای تابعیت آلمان اقدام کنید، حق عوض کردن شغل داشته باشید، خود اشتغال بشوید، خانواده خود را به آلمان بیاورید.

ازدواج با یک شهروند آلمانی یا کسی که اقامت دائم در آلمان را دارد به شما این امکان را می دهد که در آلمان زندگی کنید. اما همچنان به دریافت مجوز اقامت نیاز خواهید داشت. هیچ مجوزی اقامتی در آلمان از طریق ازدواج داده نمی شود. اما شما می توانید مجوز اقامت خود را طریق شرایط خانوادگی دریافت کنید.

تمام کودکانی که در کشور آلمان از والدینی غیر آلمانی متولد شده اند علاوه بر اینکه تابعیت کشور والدین خود را دارند، در زمان تولد تابعیت آلمانی را نیز دریافت می کنند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

4 پاسخ

 1. برای گرفتن اقامت دائم سابقه حضور و کار کردن در آلمان عامل اصلیه یا اینکه ویزای کار تموم شه تو نقطه صفر باز قرار میگیریم؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   با ویزای کار میتوانید بعد از گذشت چند سال به بلوکارت و در نهایت به پاسپورت آلمان دست یابید .

 2. سسلام اگه اقامت آلمان رو بگیریم میتونیم به سایر کشورهای اروپایی هم سفر کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در قبرس شمالی
کار در قبرس شما‌لی

کار در کشورهای اروپایی همیشه از اولویت‌های متقاضیان کار در سراسر دنیا بوده است. فرایند کاریابی در کشورهای اروپایی می‌تواند دشوار باشد؛ چرا که اولویت

بیشتر
مهاجرت به کره جنوبی
مهاجرت به کره جنوبی

آیا قصد مهاجرت به کره جنوبی را دارید، اما نمی دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ هنگام مهاجرت به یک کشور جدید، چه

بیشتر