حقوق-و-دستمزد-در-پرتغال

حقوق و دستمزد در پرتغال

پرتغال مکانی عالی برای زندگی و کار است. کیفیت زندگی در این کشور بالا است و فرصت های بسیار خوبی برای کسب و کار و دریافت دستمزد خوب وجود دارد. اگر چه حقوق و دستمزد در پرتغال نسبت به دیگر کشور های اروپایی بسیار بالا نیست اما هزینه زندگی در این کشور بسیار کمتر است.

میانگین حقوق و دستمزد در پرتغال تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تجربه، تحصیلات، صنعت و مکان مهاجرت قرار می گیرد. به عنوان مثال، در لیسبون بیشتر از سایر نقاط این کشور حتی در پورتو درآمد خواهید داشت. با کمی برنامه ریزی، می توانید از همه چیزهایی که کشور پرتغال می‌تواند به شما ارائه دهد لذت ببرید و در عین حال حقوق بالای خود را نیز دریافت کنید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

حقوق-و-دستمزد-در-پرتغال

حقوق ماهیانه کار در پرتغال

حقوق و دستمزد در پرتغال ممکن است از 700 یورو تا بیش از 12000 یورو در ماه متفاوت باشد. میانگین حقوق در کشور پرتغال حدود 1500 یورو در ماه است.

تفاوت بسیار زیادی در پرداخت حقوق و دستمزد در پرتغال بین بخش های مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، یک مهندس نرم افزار نسبت به فردی که در بخش خرده فروشی کار می کند، درآمد بسیار بیشتری خواهد داشت.

حداقل دستمزد در پرتغال در حال حاضر 505 یورو در ماه است. این مبلغ قرار است در سالهای آینده به 550 یورو افزایش یابد.

 

میانگین درآمد در پرتغال

با میانگین دستمزد 2640 یورو، نیمی از جمعیت در کشور پرتغال کمتر از این مقدار درآمد دارند، در حالی که نیمی دیگر بیش از این میزان در ماه درآمد کسب می کنند. 10 درصد از افراد در پرتغال بیش از 5040 یورو در ماه درآمد دارند. 10 درصد پایین نیز درآمد کمتر از 1280 یورو در ماه دارند.

 

بر اساس داده ها، 25 درصد از جمعیت پرتغال کمتر از 1500 یورو درآمد دارند، در حالی که 75 درصد از جمعیت بیش از 1500 یورو درآمد دارند. این به این معنی است که متوسط حقوق کارگران در پرتغال بیش از 1500 یورو در ماه است.

پایین تربت دهم درآمد کمتر از 700 یورو و بالاترین دهک نیز درآمد بیش از 12000 یورو دارد.

 

همانطور که می بینید، تفاوت زیادی بین حقوق صدک های مختلف وجود دارد. شکاف دستمزدها وقتی بیشتر می‌شود که 10 درصد بالاترین درآمد را با 10 درصد پایین‌ترین درآمد مقایسه کنیم.

در نتیجه، متوسط حقوق در پرتغال حدود 1500 یورو در ماه است. با این حال، تفاوت زیادی در حقوق بین بخش های مختلف وجود دارد.

 

تفاوت بین میانه و میانگین

میانگین حقوق و میانه درآمد هر دو شاخصی هستند که از از طریق آنها می توان درآمد افراد یک جامعه را بیان کرد. با این حال، آنها همه چیز را نشان نمی دهند.

مورد اول نشان دهنده میانگین حسابی تمام حقوق های بدست آمده در یک کشور است، در حالی که دومی نشان دهنده درآمدی است که جمعیت را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند.

به طور کلی، میانگین بیشتر از میانه است زیرا بیشتر تحت تاثیر مقادیر شدید قرار می گیرد. یعنی تعداد کمی از افراد با درآمد بسیار بالا می توانند میانگین حسابی را افزایش دهند حتی اگر اکثر مردم درآمد کمتری داشته باشند.

حقوق و دستمزد در پرتغال بر اساس تجربه

افزایش دستمزد در طول زمان در کشور پرتغال چگونه است؟

در پرتغال، فردی با صفر تا پنج سال تجربه می تواند انتظار داشته باشد که به طور متوسط 1849 یورو در ماه حقوق دریافت کند.

این رقم برای افرادی که پنج تا ده سال تجربه کاری دارند به 2265 یورو می رسد و به طور پیوسته به رشد خود ادامه می دهد و به طور متوسط برای افرادی که 20 سال یا بیشتر تجربه داشته باشند به 3069 یورو می رسد.

هنگام بررسی افزایش حقوق و دستمزد در پرتغال، مهم است که هزینه زندگی در پرتغال را در نظر بگیرید. متوسط هزینه های ماهانه برای یک فرد مجرد در پرتغال 743 یورو است که 1106 یورو برای پس انداز و سایر هزینه ها باید در نظر گرفته شود.

 

این بدان معناست که شخصی با صفر تا پنج سال سابقه باید تقریباً 29٪ از حقوق خود را هر ماه پس انداز کند، در حالی که شخصی با 20 سال تجربه یا بیشتر تنها لازم است که 10٪ پس انداز داشته باشد.

البته حقوق و دستمزد تنها عاملی نیست که در انتخاب شغل باید در نظر گرفت. عوامل دیگری مانند رضایت شغلی، فرهنگ شرکت و موقعیت مکانی نیز باید در نظر گرفته شوند.

با این حال، اگر علاقه مند به دریافت حقوق خوب در پرتغال هستید، مهم است که بدانید حقوق در طول زمان چگونه افزایش پیدا می کند.

حقوق-و-دستمزد-بر-اساس-تجربه

حقوق و دستمزد در پرتغال بر اساس تحصیلات

سطح تحصیلات شما چه تاثیری بر پرداخت شما دارد؟

در پرتغال، مانند بسیاری از کشورها، سطح تحصیلات شما یکی از عوامل کلیدی است که بر پتانسیل درآمد شما تاثیر می گذارد. به طور کلی، کسانی که سطح تحصیلات بالاتری دارند، درآمد بیشتری نسبت به کسانی که سطح تحصیلات پایین‌تری دارند، خواهند داشت.

تفاوت قابل توجهی در میانگین حقوق دریافتی افراد با سطوح مختلف تحصیلی وجود دارد. حقوق افرادی که دارای تحصیلات عالی (مدرک دانشگاهی) هستند، تقریباً دو برابر کسانی است که تحصیلات متوسطه (دبیرستان) را گذرانده اند.

 

دلایل مختلفی برای این تفاوت وجود دارد. اولاً، کسانی که سطح تحصیلات بالاتری دارند، چشم‌انداز شغلی بهتری دارند و احتمال بیشتری برای یافتن کاری با دستمزد بهتر دارند. ثانیاً، کسانی که سطح تحصیلات بالاتری دارند، بیشتر در مشاغلی کار می کنند که در رده های بالاتری قرار دارند و بنابراین درآمد بیشتری دارند.

همچنین، کسانی که سطح تحصیلات پایین تری دارند بیشتر در مشاغلی کار می کنند که در رده های شغلی پایینی نیز هستند و بنابراین درآمد کمتری دارند. با این حال، توجه کنید که تعدادی از مشاغل پردرآمد وجود دارند که نیازی به تحصیلات عالی ندارند.

حقوق زنان در پرتغال

به طور متوسط، کارگران و کارمندان مرد در پرتغال 5 درصد بیشتر از همکاران زن خود درآمد دارند. البته از نظر قدرت خرید، این تفاوت بسیار کمتر است.

میانگین حقوق و دستمزد در پرتغال 1331 یورو در ماه یا حدود 15972 یورو در سال است. شکاف دستمزد جنسیتی در پرتغال کمتر از میانگین اتحادیه اروپا است. در اتحادیه اروپا، مردان به طور متوسط 16 درصد بیشتر از زنان درآمد دارند.

 

هنگام مقایسه حقوق بین جنسیت های مختلف، مهم است که بخش های مختلفی را در نظر بگیرید که مردان و زنان در آن کار می کنند. در پرتغال، بیشترین تفاوت بین حقوق مردان و زنان در بخش مالی است، جایی که مردان به طور متوسط 26 درصد بیشتر از زنان درآمد دارند.

کمترین شکاف حقوقی در بخش مراقبت های بهداشتی مشاهده می شود که زنان تنها 1 درصد کمتر از مردان درآمد دارند.

به طور کلی، مردان در پرتغال حقوق بیشتری نسبت به زنان دارند. با این حال، این تفاوت در هنگام در نظر گرفتن قدرت خرید کمتر می شود.

حقوق زنان در پرتغال

افزایش حقوق و دستمزد در پرتغال

در پرتغال، افزایش سالانه حقوق چقدر است؟  چند درصد از مواقع حقوق نیروی کار افزایش می یابد؟

هر 16 ماه، کارگران و کارمندان پرتغالی ممکن است انتظار داشته باشند که دستمزد خود 9 درصد افزایش پیدا کند. وقتی به طور خاص به حقوق نگاه می کنیم، 42 درصد از پرتغالی ها در سال گذشته افزایش حقوق داشته اند. میانگین افزایش 9 درصد بوده است.

برای آن دسته از کارگران و کارمندانی پرتغالی که در سال گذشته افزایش حقوق دریافت نکرده اند، می توانند انتظار داشته باشند که در 16 ماه آینده افزایش حقوقی دریافت کنند. به طور متوسط، کارگران پرتغالی هر 1.3 سال افزایش حقوق دارند.

 

شایع ترین دلیل عدم افزایش حقوق این است که کارگران و کارمندان کمتر از یک سال در شرکت بوده اند (34%). دلایل دیگر ارائه شده این است که متقاضی مستحق افزایش حقوق نبوده است (24%)، یا اینکه شرکت از نظر مالی خوب نبوده تا اینکه حقوق کارگر و کارمند خود را افزایش دهد (8%).

وقتی از پرتغالی ها پرسیده می‌شود که اگر در 16 ماه آینده افزایش حقوق دریافت نکنند، چه کاری انجام می دهند،  پاسخ آنها جستجوی شغل جدید (38٪) بوده است. پاسخ‌های دیگر شامل ادامه کار در همان شرکت اما ناراضی بودن (28%)، یا درخواست افزایش حقوق (22%) می باشد.

در پرتغال معمول است که کارگران هر 1.3 سال یکبار افزایش حقوق داشته باشند. شایع ترین دلیل عدم دریافت افزایش حقوق این است که کارگر کمتر از یک سال در شرکت بوده است.

 

نرخ‌های افزایش حقوق در پرتغال

آموزش و پرورش – 3٪

ساخت و ساز – 9٪

فناوری اطلاعات – 11٪

تولید – 4٪

مراقبت های بهداشتی – 5٪

حمل و نقل – 6٪

 

متوسط حقوق در پرتغال بسته به صنعت متفاوت است. متخصصان آموزش و پرورش به طور متوسط 19209 یورو در سال حقوق دریافت می کنند در حالی که افراد در صنعت ساخت و ساز به طور متوسط 23932 یورو در سال درآمد دارند.

 

متخصصان فناوری اطلاعات به طور متوسط سالانه 29165 یورو درآمد دارند در حالی که افرادی که در صنعت مراقبت های بهداشتی کار می کند به طور متوسط 27569 یورو در سال درآمد دارند. متخصصان حمل و نقل نیز به طور متوسط سالانه 20873 یورو حقوق دریافت می کنند.

 

پرتغال مکانی عالی برای زندگی و کار است. مردم این کشور بسیار خونگرم هستند و پرتغال  از نظر فرهنگی و تفریحی چیزهای زیادی برای ارائه دارد. اگر به دنبال شغلی پایدار با پتانسیل درآمد خوب هستید، پرتغال یک گزینه عالی برای شما است.

افزایش حقوق و دستمزد در پرتغال بر اساس تجربه

طبق آخرین گزارش حقوق و دستمزد، کارگران و کارمندان سطح پایین در پرتغال می توانند انتظار داشته باشند که بیشترین افزایش دستمزد را در سال داشته باشند و به دنبال آن افراد در سطوح متوسط و ارشد قرار دارند.

به طور کلی، میانگین حقوق در پرتغال در سال جاری به میزان 3.1 درصد افزایش یافته که کمی بالاتر از میانگین 2.9 درصدی منطقه یورو بوده است.

 

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که رشد حقوق بسته به سطح تجربه متفاوت خواهد بود. کارگران و کارمندان سطح پایین (0-5 سال تجربه) می توانند انتظار داشته باشند که حقوقشان 4.4٪ افزایش داشته باشد، در حالی که افراد در سطح متوسط (5-10 سال تجربه) می توانند انتظار رشد 3.7٪ را بکشند.

افزایش حقوق در پرتغال

پاداش در پرتغال

تقریباً نیمی از کارمندان پرتغالی که مورد بررسی قرار گرفتند، بیان داشتند که در سال گذشته هیچ پاداش یا مشوقی دریافت نکردند، در حالی که بیش از نیمی گفتند که پاداش مالی دریافت کردند.

پاداش دریافتی کارمندان در پرتغال از 3 تا 5 درصد حقوق سالانه آنها متغیر است. میانگین پاداش در پرتغال نیز 0.9٪ از حقوق سالانه کارگران و کارمندان می باشد.

 

مشوق‌ها و پاداش‌ها در شرکت‌های بزرگ‌تر رایج‌تر است، به طوری که 70 درصد از کارگران در سازمان‌هایی با بیش از 250 کارمند، نوعی پاداش یا مشوق دریافت می‌کنند، در مقایسه با تنها 30 درصد از همکاران خود که در شرکت‌هایی با کمتر از 50 کارمند کار می‌کنند.

 

کارگران بخش خرده‌فروشی کمترین میزان دریافت پاداش یا مشوق را داشتند و تنها 20 درصد گفتند که در 12 ماه گذشته پاداش دریافت کرده‌اند. پس از آن افراد شاغل در صنعت ساختمان (30%) و هتلداری (40%) بوده اند.

افراد حرفه‌ای که در فناوری اطلاعات (IT) کار می‌کنند، بیشترین احتمال دریافت پاداش یا مشوق را دارند. این در حالی است که 60 درصد آنها در سال گذشته پاداش خود را دریافت کرده‌اند. پس از آن افرادی هستند که در امور مالی (50٪) و مهندسی (45٪) کار می کنند.

 

وقتی صحبت از پاداش به میان می آید، مردان بیشتر از زنان در پرتغال پاداش دریافت می کنند، به طوری که 55 درصد از کارمندان مرد در سال گذشته در مقایسه با 45 درصد زنان، در پرتغال پاداش دریافت کردند.

کارگران بالای 40 سال نیز نسبت به کارمندان جوان تر احتمال بیشتری برای دریافت پاداش دارند، به طوری که 50 درصد از افراد 41 تا 50 ساله و 60 درصد از افراد 51 تا 60 ساله گفته اند که در 12 ماه گذشته پاداش دریافت کرده اند. این در مقایسه با 40 درصد  کارگران 31-40 ساله و 30 درصد از کارگران 21-30 ساله می باشد.

 

انواع مختلف پاداش

رایج ترین نوع پاداش در کشور پرتغال، پاداش انفرادی است که مبلغی است که بر اساس عملکرد کارگر یا کارمند در یک دوره زمانی معین، معمولاً یک سال، به او پرداخت می شود. این پاداش معمولاً درصدی از حقوق کارگر می باشد.

 

پاداش برای عملکرد شرکت

نوع دیگری از پاداش که به طور فزاینده ای محبوب می باشد پاداش در قبال عملکرد شرکت است. این مبلغی است که در صورتی که شرکت به اهداف مالی خاصی برسد، پرداخت می شود. این نوع پاداش می تواند کارکنان را برای کمک به شرکت در دستیابی به اهداف خود برانگیزد.

 

پاداش های مبتنی بر دستاورد

نوع دیگری از پاداش وجود دارد که مبتنی بر عملکرد است. این مقدار پولی است که بسته به عملکرد یک کارمند در یک دوره زمانی خاص، اغلب یک سال، به او تعلق می گیرد. این شکل از پاداش ممکن است کارکنان را برای داشتن پشتکار و کار کردن بهتر تشویق کند.

 

پاداش تعطیلات / پایان سال

در نهایت، نوع دیگری از پاداش که در کشور پرتغال وجود دارد پاداش در پایان سال است. این مبلغی است که به کارگران و کارمندان به عنوان تشکر از کار آنها در طول یک سال پرداخت می شود. این نوع پاداش می تواند به تقویت روحیه و راضی نگه داشتن کارگران و کارمندان کمک کند.

حقوق و دستمزد در پرتغال بر اساس شغل

آیا می توان در همان موقعیت، مشوق های عالی و حقوق زیادی دریافت کرد؟

به طور کلی در کشور پرتغال مشاغلی که  مسئولیت های زیادی دارند، دارای درآمدهای بیشتری نیز می باشند. به عنوان مثال، یک مدیر عامل یک شرکت بزرگ در پرتغال می تواند تا 10 برابر بیشتر از میانگین یک کارگر درآمد داشته باشد.

 

توجه داشته باشید که میانگین حقوق در پرتغال بسته به شهری که در آن زندگی می کنید متفاوت است. به عنوان مثال، کارگران و کارمندان در لیسبون بیشتر از هم صنفی های خود در پورتو درآمد دارند.

کارگران و کارمندان سطوح ارشد در پرتغال، واجد شرایط دریافت پاداش حداکثر دو ماه حقوق در سال هستند. این پاداش علاوه بر حقوق ثابت و بر اساس سودآوری شرکت و عملکرد فرد متقاضی پرداخت می شود.

 

نیروی کار ارشد در پرتغال همچنین مستحق سیزده ماه حقوق است که حقوق آنها در ماه دسامبر پرداخت می شود و بر اساس حقوق ناخالص وی در سال است. حقوق ماه سیزدهم جزء حقوق عادی کارمندان محسوب نمی شود و مشمول مالیات بر درآمد نیز نمی باشد.

 

پردرآمدترین مشاغل در پرتغال

پردرآمدترین مشاغل در پرتغال به این صورت هستند:

مشاغل مهندسی

مهندس عمران – 2500 یورو

مدیر پروژه ساخت و ساز – 4560 یورو

افسر بهداشت و ایمنی – 1210 یورو

مهندس صنایع – 3600 یورو

مهندس تعمیر و نگهداری – 1870 یورو

مهندس ساخت و ساز – 2520 یورو

مهندس فرآیند تولید – 2940 یورو

مهندس کنترل کیفیت – 2,240 یورو

مشاغل فناوری اطلاعات (IT)

مدیر پایگاه داده – 2,170 یورو

طراح گرافیک – 1950 یورو

مشاور فناوری اطلاعات – 5040 یورو

مدیر پروژه فناوری اطلاعات – 4560 یورو

توسعه دهنده  – 1950 یورو

مدیر شبکه – 2510 یورو

توسعه دهنده نرم افزار – 3770 یورو

مدیر سیستم – 2510 یورو

مشاغل مدیریتی

مدیرعامل / مدیر کل – 8750 یورو

مدیر بازرگانی – 6560 یورو

مدیر مالی – 6560 یورو

مدیر منابع انسانی – 4090 یورو

مدیر بازاریابی – 5040 یورو

مدیر عملیات – 3270 یورو

مدیر محصول – 4560 یورو

مدیر فروش – 6560 یورو

مشاغل پزشکی / بهداشت و درمان

متخصص بیهوشی – 4560 یورو

متخصص قلب – 5040 یورو

دندانپزشک – 3030 یورو

متخصص پوست – 2940 یورو

متخصص زنان – 3270 یورو

پزشک – 3840 یورو

متخصص مغز و اعصاب – 5040 یورو

انکولوژیست – 5040 یورو

متخصص اطفال – 3840 یورو

روانپزشک- 4560 یورو

مشاغل مالی

مدیر حسابداری – 2750 یورو

مدیر حساب شرکت های بزرگ – 4090 یورو

مدیر محصول – 4560 یورو

مهندس فروش – 3030 یورو

مدیر فروش – 5040 یورو

بازاریاب تلفنی – 1280 یورو

مشاغل-پردرامد-در-پرتغال

حقوق و دستمزد در شهرهای مختلف پرتغال

کارگران و کارمندان در لیسبون حدود 2830 یورو و در پورتو حدود 2090 یورو درآمد دارند. در پرتغال، متوسط حقوق در لیسبون 2830 یورو و متوسط حقوق در پورتو 2090 یورو است. کارگران و کارمندان در لیسبون حدود 27 درصد بیشتر از هم صنفی های خود در پورتو درآمد دارند.

هزینه زندگی در لیسبون نیز بالاتر از پورتو است. به عنوان مثال، یک وعده غذایی دو نفره در یک رستوران با کیفیت متوسط در لیسبون حدود 50 یورو برای شما هزینه دارد، در حالی که همان وعده غذایی در پورتو فقط 35 یورو برای شما هزینه خواهد داشت.

اگر قصد کار در پرتغال را دارید، قبل از تصمیم گیری حتماً باید حقوق و هزینه زندگی در لیسبون و پورتو را در نظر بگیرید.

 

درآمد در شهر های مختلف پرتغال

در پرتغال شما ساعتی 16 یورو ، میانگین درآمد خواهید داشت و حداقل دستمزد در پرتغال 480 یورو در ماه می باشد. میانگین حقوق ماهانه در پرتغال 1600 یورو نیز می‌رسد. میانگین حقوق پرتغالی ها پس از کسر مالیات نیز حدود 1372 یورو می باشد.

به طور کلی، حقوق در پرتغال در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته بیشتر نیست. با این حال، هزینه زندگی نسبتا در این کشور کم است، به این معنی که میزان پس انداز در اینجا بیشتر از برخی جاهای دیگر است.

 

حقوق و دستمزد در بخش دولتی و خصوصی در پرتغال

در کل، کارگران و کارمندان بخش دولتی در پرتغال 6 درصد بیشتر از همکاران خود در بخش خصوصی درآمد دارند. هنگام مقایسه بخش های خاص، بیشترین اختلاف در بخش بهداشت دیده می شود، جایی که کارمندان بخش دولتی 21 درصد بیشتر از کارکنان بخش خصوصی درآمد کسب می کنند.

 

در مقابل، آن دسته از افرادی که در بخش اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنند 8 درصد کمتر در بخش دولتی درآمد دارند.

با نگاهی به مشاغل مختلف، حقوق وکلا در بخش دولتی 36 درصد بیشتر از همتایان خود در بخش خصوصی است. از سوی دیگر، متخصصان بازاریابی و فروش در بخش دولتی 18 درصد کمتر درآمد دارند.

وقتی صحبت از رضایت شغلی به میان می‌آید، کارمندان بخش خصوصی نسبت به کسانی که برای دولت کار می‌کنند کمی از شغل خود راضی‌تر هستند.

مقاله ی پیشنهادی :

 

کار در پرتغال

سوالات متداول

در پرتغال، میانگین درآمد ساعتی 16 یورو است

در پرتغال 480 یورو در ماه حداقل دستمزد می باشد

پس از کسر مالیات حدود 1372 یورو میانگین حقوق پرتغالی ها می باشد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی