ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دارای متقاضیان زیادی در سراسر جهان است. فرانسه نیز برای این منظور پروسه ای را تعریف کرده که طی آن دانشجویان می توانند بر اساس ملیت خود و همچنین دوره های درخواستی برای ادامه تحصیل در این کشور، برای اخذ انواع مختلف ویزای تحصیلی اقدام کنند. در این مقاله می خواهیم درباره مهم ترین نکات در فرآیند درخواست شما برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و شرایط مورد نیاز آن صحبت کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه در این مطلب می خوانید

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

در این مورد نکات و ملاحظاتی وجود دارد که ممکن است با توجه به شرایط هویتی و ملیتی و… ما، فرآیند را برای شما آسان تر و یا سخت تر کند. ما در این مقاله مهم ترین موارد را در این موضوع بررسی می کنیم.

 

برای این منظور شما باید بدانید که برای تحصیل در فرانسه آیا اصلا نیازی به ویزای دانشجویی دارید؟

 

کشور فرانسه یکی از کشورهای مشترک المنافع سازمان همکاری های اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا است. این کشورها به منظور حفظ سیاست های حمایتی از یکدیگر در این قاره، در زمینه رفت و آمد و ویزا و اقامت نیز تفاوت هایی برای افراد اروپایی با غیر اروپایی ها قائل می شوند.

 

شما در صورتی که متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه باشید و عضو یکی از کشورهای اتحادیه اروپا EEA و سوئیس، نروژ، ایسلند یا لیختن اشتاین باشید؛ برای ادامه تحصیل در فرانسه نیازی به ویزا ندارید و تنها می توانید این کار را با یک پاسپورت و شناسنامه معتبر از کشور خود انجام دهید. اما تمامی افراد با ملیتی غیر از موارد مذکور برای تحصیل در فرانسه باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنند.

ویزای تحصیلی فرانسه

چه نوع ویزای دانشجویی فرانسه را نیاز دارید؟

انواع مختلفی از ویزای فرانسه وابسته به اینکه چه زمانی شما می خواهید در این کشور بمانید وجود دارد. در این قسمت انواع ویزای تحصیلی فرانسه را برای شما آورده ایم:

انواع ویزای دانشجویی فرانسه

ویزای تحصیلی شینگن (کوتاه مدت)

در صورتی که طول دوران مطالعه و تحقیقات شما در فرانسه مطمئنا کمتر از ۳ ماه یا همان ۹۰ روز باشد، شما برای این منظور باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به فرانسه از نوع کوتاه مدت یا همان ویزای شینگن اقدام کنید. ویزای دانشجویی شینگن رایگان است و نمی تواند تمدید شود.

ویزای مخصوص امتحانات ورودی

در صورتی که شما بخواهید برای شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های فرانسه به این کشور سفر کنید، باید بدانید که نسبت به اخذ ویزای کوتاه مدت ورودی آزمون دانشگاه ها اقدام کنید. این ویزا که به زبان فرانسوی visa de court séjour étudiant concours نام دارد، تنها به شما اجازه شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه ها یا مراکز تحقیقاتی را می دهد. در صورتی که در آزمون ورودی قبول شوید، می توانید نسبت به تمدید این نوع ویزا برای یکسال اقدام کنید.

 

برای اطلاعات بیشتر در این مورد شما می توانید با اداره آموزش دانشگاه مد نظر خود در فرانسه تماس بگیرید.

ویزای تحصیلی موقت شش ماهه

این ویزا visa de long séjour temporaire pour études به شما اجازه می دهد تا سقف ۶ ماه در فرانسه در زمینه های مطالعاتی تحصیل و تحقیقات اقامت داشته باشید. با اخذ این نوع از ویزای تحصیلی فرانسه شما نیازی به اقدام برای اجازه اقامت مجزا در فرانسه ندارید.

ویزای تحصیلی بلند مدت

ویزای بلند مدت تحصیل در فرانسه یا visa de long séjour pour études برای تمامی متقاضیانی است که قصد تحصیل در فرانسه را برای بیش از ۶ ماه دارند. این ویزا مجوز اقامت شما برای دوران معمولی تحصیل در مقاطع مختلف در فرانسه است. این دوران معمولا سه سال برای مدرک لیسانس، دو سال برای دوره کارشناسی ارشد و چهار سال برای یک دوره دکترا هستند. این ویزا همچنین VLT-TS یا اقامت طولانی تمدید شده نیز نامیده می شود.

 

شهروندان کشور الجزایر به دلیل پیشینه سوابق دو کشور نیازی به VLT-TS ندارند؛ اما مقررات متفاوتی نیز دارند. شما بهتر است در این مورد نیز برای گرفتن راهنمایی های بهتر درباره اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، باکنسولگری و یا سفارت فرانسه در کشور خود ارتباط بگیرید. ویزای تحصیلی بلندمدت رایج‌ترین نوع ویزای تحصیلی کشور فرانسه محسوب می‌شود. 

شرایط کار با اخذ ویزای تحصیلی در فرانسه چگونه است؟

با اخذ یک ویزای تحصیلی فرانسه به صورت بلند مدت و تایید شده VLS-TS، می توانید سالیانه به مقدار ۹۶۴ ساعت در این کشور کار کنید. این مقدار را می توان کمی بیش از اشتغال نیمه وقت معمول در این کشور ارزیابی کرد. اما این تعداد ساعات هم برای کار در فرانسه بازه های ماهانه خاصی دارد که باید تقسیم بندی شده و رعایت شوند. با کار حین تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه می‌توان بخشی از سرمایه لازم برای تحصیل در این کشور را تأمین کرد. 

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کشور فرانسه

برخی از دارندگان ویزای تحصیلی فرانسه پس از اتمام دوره تحصیلی خواهان یافتن فرصت شغلی در این کشور هستند. در فرانسه قوانینی برای جذب نیروی کار از میان دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است. دارندگان ویزای تحصیلی ‌تا 52 هفته پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در کشور فرانسه سکونت داشته باشند. در صورت یافتن فرصت شغلی و دریافت پیشنهاد کاری طی این مدت می‌توان نسبت به تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اقدام کرد.


تنها راه برای ماندن در فرانسه پس از فارغ‌التحصیلی اخذ ویزای کاری این کشور است. در نظر داشته باشید متقاضیان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کشور فرانسه باید به زبان فرانسوی تسلط کامل داشته باشند. ارائه مدرک زبان فرانسوی در سطح C1 برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری الزامی محسوب می‌شود.


از میان سایر مدارک لازم جهت تبدیل ویزای تحصیلی فرانسه به ویزای کاری می‌توان به قرارداد اشاره کرد. در فرانسه اداره مهاجرت باید قرارداد کاری تنظیم شده میان کارجو و کارفرما را پیش از صدور ویزای کاری مورد بررسی قرار دهد. ارائه مدارک تحصیلی و رزومه متقاضی برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری ضروری است. اداره مهاجرت فرانسه از متقاضیان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، 99 یورو بابت بررسی پرونده و صدور ویزای کاری دریافت می‌کند.

یک دانشجوی خارجی در کشور فرانسه

دانشگاه‌های برتر کشور فرانسه برای اخذ پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی

کشور فرانسه دانشگاه‌های برتر بسیار زیادی دارد. برخی از دانشگاه‌های این کشور در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی دارای جایگاه نسبتاً بالایی هستند. از میان دانشگاه‌های برتر کشور فرانسه می‌توان به دانشگاه psl اشاره کرد. دو دانشگاه سوربن و اکول نیز از دانشگاه‌های برتر این کشور محسوب می‌شوند. دارندگان ویزای تحصیلی فرانسه با تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور می‌توانند به‌راحتی پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار شوند.


دانشگاه scieneces po paris یکی از دانشگاه‌های برتر کشور فرانسه است. این دانشگاه جزو 250 دانشگاه برتر دنیا محسوب می‌شود. دانشجویان خارجی در صورت داشتن رزومه قوی شانس نسبتاً بالایی برای اخذ بورسیه تحصیلی از این دانشگاه دارند. درصورتی‌که افراد خواهان تحصیل در رشته‌های علوم پایه باشند می‌توانند دانشگاه ENS paris scalay را انتخاب کنند.


به‌طورکلی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر کشور فرانسه اندکی دشوار است. در نظر داشته باشید دانشگاه‌های ذکر شده در میان تمامی متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی فرانسه محبوبیت بسیار زیادی دارند. در حال حاضر بر اساس رتبه‌بندی‌های اخیر ده دانشگاه کشور فرانسه در میان سیصد دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. برای تحصیل در دانشگاه¬های برتر خصوصی باید حدود بیست هزار یورو شهریه پرداخت کنید.

شهر پاریس در کشور فرانسه

شرایط دریافت اقامت فرانسه از طریق اخذ ویزای تحصیلی این کشور

به‌طورکلی دارندگان ویزای تحصیلی فرانسه برای اخذ کارت اقامت باید در ابتدا ویزای کاری این کشور را پس از فارغ‌التحصیلی اخذ کنند. در واقع نمی‌توان صرفاً با داشتن ویزای تحصیلی نسبت به اخذ اقامت کشور فرانسه اقدام کرد. افراد پس از تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری برای دریافت کارت اقامت باید حداقل 260 هفته از زمان صدور ویزای کاری‌شان گذشته باشد. جهت اخذ کارت اقامت دائم فرانسه باید ویزای کاری به همراه سایر مدارک هویتی خود را به وزارت کشور فرانسه تحویل دهید.


نداشتن سابقه کیفری و جنایی برای اخذ کارت اقامت دائم کشور فرانسه الزامی به‌حساب می‌آید. داشتن مدرک زبان فرانسوی برای تمامی متقاضیانی که سنشان کمتر از 65 سال است ضروری محسوب می‌شود. متقاضیان باید سه قطعه عکس در هنگام تکمیل فرم درخواست کارت اقامت داشته باشند. در فرم ثبت درخواست اخذ کارت اقامت دائم باید علاوه بر مشخصات هویتی، حرفه و آدرس محل زندگی خود را نیز بنویسید.


هزینه صدور کارت اقامت کشور فرانسه 225 یورو است. در نظر داشته باشید کارت اقامت این کشور 120 ماه اعتبار دارد. پس از گذشت مدت‌زمان ذکر شده برای تمدید کارت اقامت خود باید این هزینه را مجدداً پرداخت کنید. به دارندگان این کارت مجوز کار در کشور فرانسه نیز اعطا می‌شود.

هزینه موردنیاز برای تحصیل در کشور فرانسه

هزینه موردنیاز برای اخذ ویزای دانشجویی و تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه

به‌طورکلی هزینه‌های موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به نوع دانشگاه و مقطع موردنظر بستگی دارد. در فرانسه دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی کشور فرانسه به طور قابل‌توجهی آسان‌تر است. دانشگاه‌های خصوصی برخی از دوره‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌کنند. بااین‌وجود تعداد دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی نسبتاً محدود است.


دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه باید در هر سال مبلغی بین 170 تا 620 یورو بابت هزینه‌ ثبت‌نام و ارائه خدمات آموزشی بپردازند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی کشور فرانسه نیز بین 1500 تا 20 هزار یورو در هر سال است. اکثر دانشجویان بین‌المللی از دانشگاه‌های خصوصی کشور فرانسه پذیرش می‌گیرند.


برای صدور ویزای تحصیلی فرانسه نیز در حال حاضر باید هشتاد یورو پرداخت کرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که دانشجویان خارجی پیش از دریافت ویزای تحصیلی باید گواهی تمکن مالی اخذ کنند. این گواهی نشان‌دهنده توانایی مالی دانشجو برای پرداخت هزینه‌های زندگی است. به‌طورکلی دانشجویان خارجی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در فرانسه باید 1200 یورو به‌ازای هر ماه اقامتشان داشته باشند.

یک دانشگاه در کشور فرانسه
نتیجه‌گیری

برای مهاجرت به فرانسه و سایر کشورها می‌توانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید. این مؤسسه در زمینه اخذ ویزا و اقامت کشورهای خارجی فعال است. مشاوران کاربین پرونده‌های مهاجرتی موفق بسیار زیادی دارند. مؤسسه بین‌المللی کاربین تحت‌نظر وزارت کار فعالیت می‌کند. برای مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در ابتدا باید نوع ویزای موردنظر خود را مشخص کنید. اکثر افراد خواهان اخذ ویزای تحصیلی فرانسه از نوع بلندمدت هستند. هزینه تحصیل در فرانسه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی بستگی دارد. دارندگان ویزای تحصیلی می‌توانند به‌صورت نیمه‌وقت در فرانسه مشغول به کار شوند. این افراد برای اخذ اقامت باید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. برای اخذ ویزای کاری باید یک فرصت شغلی پیدا کرد.

سوالات متداول

 اتحادیه اروپا EEA و سوئیس، نروژ، ایسلند یا لیختن اشتاین

ویزای تحصیلی شینگن (کوتاه مدت)​
ویزای مخصوص امتحانات ورودی​
ویزای تحصیلی موقت شش ماهه​
ویزای تحصیلی بلند مدت​

می توانید سالیانه به مقدار ۹۶۴ ساعت در این کشور کار کنید

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

2 پاسخ

  1. سلام من دیپلم رشته ناوبری (دریانوردی) فنی و حرفه ای دارم. یعنی پیش داشنگاهی ندارم. ایا میشه برای دانشگاه های فرانسه اقدام کرد؟ میشه لیست دانشگاه های که رشته ناوبری ساپورت می کنند بفرستید؟ البته من دارم فوق دیپلم رشته تربیت بدنی هم می گیرم ولی شاید طول بکشه! اگه میشه بگید کدوم دانشگاه و شهر برای رشته تربیت بدنی خوبه… من در حال خوندن زبان فرانسه هم هستم و الان B1 دارم تا چند ماه دیگه به سطح B2 میرسم و از لحاظ زبان فرانسه مشکلی ندارم. با تشکر

    1. با سلام و وقت بخیر
      با توجه به اینکه مدرک پیش دانشگاهی ندارید امکان اخذ پذیرش از کالج برای شما هست. اگر هم قصد تحصیل در کالج ندارید باید لیسانس بگیرید و برای ارشد اقدام کنید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر