ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

همه چیز درباره ویزای تحصیلی روسیه در این مقاله توضیح داده می شود. روسیه به عنوان یکی از کشورهای برتر دنیا، در زمینه جذب دانشجوی خارجی نیز در سال های گذشته مقرراتی را برای تحصیل خارجیان وضع کرده است. متقاضیان خارجی تحصیل در روسیه همگی ملزم به رعایت این قوانین و همچنین اخذ ویزای تحصیلی روسیه هستند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

آنچه در این مقاله میخوانید:

همه چیز درباره ویزای تحصیلی روسیه

یک فرد خارجی برای تحصیل در انواع دوره های آموزشی و زبان دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور روسیه، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی این کشور دارد. اصلی ترین شرط برای اخذ این ویزا در روسیه این است که شما به عنوان یک متقاضی خارجی باید نامه موافقت یکی از دانشگاه های معتبر و تایید شده روسی را به دولت روسیه ارائه کنید.

 

ویزای تحصیلی شما در ابتدا، صرفا یک ویزای تک ورودی خواهد بود که به مدت ۳ ماه تا ۱ سال اعتبار دارد. البته این ویزا قابل تمدید است و شما می توانید به اندازه زمان مورد نیاز خود برای تحصیل در دوره مد نظر در این کشور، این ویزا را تمدید کنید. پس از مدتی از ورود شما همچنین این ویزا می تواند به یک ویزای چند ورودی تبدیل شود. این به شما اجازه می دهد تا بدون نیاز به ویزای مجدد از روسیه خارج شوید و مجددا بدون مشکل بازگردید.

Russian-student-visa
تحصیل در روسیه

مراحل انجام فرآیند درخواست اخذ ویزای تحصیلی روسیه

اخذ ویزای تحصیلی روسیه

شما برای درخواست و دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل در روسیه باید مطابق پروتکل های تعریف شده این کشور و در سه گام اقدام کنید. در این قسمت از مطلب، این گام ها را با یکدیگر بررسی می کنیم.

 

نامه موافقت و معرفی از دانشگاهی معتبر

 

شما باید پس از انتخاب دانشگاه و دوره مد نظر خود در روسیه با آن ها ارتباط بگیرید و درخواست شرکت در دوره و تحصیل در دانشگاه را بدهید. در صورتی که این درخواست شما تایید شود، شما بزرگترین سند حمایتی برای اخذ ویزای تحصیلی در روسیه را به دست آورده اید. این دعوت نامه پس از تایید کلیه نهادهای مربوط از سوی وزارت امور خارجه روسیه و یا دفاتر منطقه ای آن برای شما ارسال می شود.

در صورتی که وزارت یا دفاتر آن در منطقه ای که شما هستید وجود نداشته باشند، دعوت نامه باید از سوی دانشگاه یا مرکز آموزشی مورد درخواست شما تایید و ارسال شود. رئیس کالج یا دانشگاه مد نظر به همراه ادارات مربوط باید این نامه را تایید کنند.

 

درخواست ویزای تحصیلی روسیه

 

بعد از مرحله اول و به منظور شروع فرآیند درخواست و بررسی ویزا شما باید با در دست داشتن مدارک به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود مراجعه کرده و برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست دهید. قبل از مراجعه به سفارت سعی کنید حتما قوانین و قواعد مربوط به نحوه درخواست در سفارت روسیه در کشور خود را چک کنید. در صورت وجود نقص در مدارک ارائه شده، درخواست اخذ ویزای افراد رد خواهد شد. پس از رد شدن، افراد تا بیست روز فرصت دارند تا درخواست تجدید نظر خود را به اداره مهاجرت روسیه ارسال کنند. 

 

ثبت ویزا

 

در مراحل قبلی و پس از درخواست، در صورت تایید به شما یک ویزای موقت داده می شود که با آن به روسیه وارد شوید. شما پس از ورود باید ظرف هفت روز نسبت به ثبت ویزای تحصیلی روسیه در این کشور اقدام کنید. البته معمولا این کار به وسیله موسسه یا کالجی که شما در آن پذیرش شده اید مستقیما صورت خواهد گرفت.

معیارهای واجد شرایط بودن برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه

  1. شما باید یک پاسپورت کاملا و معتبر که حداقل دو صفحه آن خالی باشد، داشته باشید.
  2. گذرنامه شما باید از روز درخواست و اخذ ویزا به بعد حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
  3. شما باید یک نسخه کپی امضا شده و تایید شده از برگه درخواست ویزای تحصیلی روسیه داشته باشید.
  4. شما باید نامه تاییدیه یا دعوت نامه صادر شده به وسیله وزارت امور خارجه روسیه و یا ادارات منطقه ای آن و یا کالج محل تحصیل دوره خود داشته باشید.
  5. مدارک تحصیلی و سوابق تحصیلی خود را باید داشته باشید و ارائه دهید.
  6. شما باید مدارک تحصیلی یا دانشگاهی مورد درخواست کالج و یا موسسه ای که در آن پذیرش شده اید را ارائه بدهید.
  7. شما باید یک آزمایش معتبر انجام شده برای تشخیص بیماری ایدز در سه ماه اخیر قبل از اخذ ویزا، با جواب منفی داشته باشید و اثبات کنید که عامل این بیماری نیستید.
  8. شما باید تضمین دهید که در پایان تحصیلات در روسیه، این کشور را ترک خواهید کرد.

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کشور روسیه

در صورتی که دارندگان ویزای تحصیلی روسیه خواهان سکونت در این کشور باشند، باید ویزای کاری اخذ کنند. طبق قوانین مهاجرتی کشور روسیه، دانشجویان خارجی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور می‌توانند تا 180 روز در روسیه بمانند. این افراد با یافتن کار طی این مدت‌ برای اخذ ویزای کاری کشور روسیه واجد شرایط می‌شوند. شایان ذکر است که در چنین شرایطی کارفرمای روسی باید به عنوان اسپانسر متقاضی معرفی شود.


طبق آخرین آمار، بیش از شصت درصد از دارندگان ویزای تحصیلی روسیه پس از فارغ‌التحصیلی نسبت به اخذ ویزای کاری اقدام می‌کنند. ویزای کاری روسیه بین یک تا دو سال اعتبار دارد. در صورت تمدید قرارداد کاری‌ می‌توان ویزای کاری را نیز تمدید کرد. حین ثبت درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری باید مدرک زبان روسی به اداره مهاجرت ارائه شود.


از میان مدارک مورد نیاز برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری می‌توان به دو قطعه عکس، پاسپورت و کارت ویزای تحصیلی اشاره کرد. متقاضیان اخذ ویزای کاری باید گواهی عدم سوء پیشینه نیز داشته باشند. دارندگان ویزای کار روسیه می‌توانند برای همراهان خود نیز ویزای کشور روسیه را اخذ کنند. هزینه تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری حدود ده هزار روبل است.

دانشجویان خارجی در کشور روسیه

هزینه مورد نیاز برای اخذ ویزای روسیه جهت تحصیل در دانشگاه‌های این کشور

هزینه مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه به معیارهایی مانند نوع دانشگاه مورد نظر و شرایط بورسیه بستگی دارد. به طور کلی، در روسیه دو نوع دانشگاه خصوصی و دولتی فعالیت دارند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی روسیه حدود شصت درصد بالاتر از دانشگاه‌های دولتی است. دانشگاه‌های خصوصی روسیه معمولاً دوره‌های خود را علاوه بر زبان روسی، به زبان انگلیسی و آلمانی نیز برگزار می‌کنند.


شهریه دانشگاه‌های کشور روسیه بین سیصد تا پانصد هزار روبل است و امکان اخذ بورسیه برای دانشجویان ممتاز وجود دارد. با اخذ بورسیه، هزینه‌های تحصیل در کشور روسیه به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در روسیه دانشجویان خارجی اجازه کار به صورت پاره‌ وقت را دارند. با کار به صورت پاره ‌وقت می‌توان بخشی از هزینه‌های مرتبط با شهریه دانشگاه و زندگی در این کشور را تأمین کرد.


در صورت تمایل به شرکت در دوره‌های انگلیسی ‌زبان دانشگاه‌های روسیه باید بین ده تا سی درصد هزینه بالاتری را پرداخت کنید. از میان هزینه‌های لازم برای اخذ ویزای تحصیلی می‌توان به هزینه ترجمه مدارک اشاره کرد. پیش از ثبت درخواست اخذ ویزای تحصیلی روسیه باید تمامی مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی به زبان روسی ترجمه شوند. هزینه لازم برای انجام آزمایشات سلامت نیز از دیگر هزینه‌های اخذ ویزای تحصیلی محسوب می‌شود.

محیط کار در کشور روسیه

دریافت اقامت دائم روسیه توسط دارندگان ویزای تحصیلی این کشور

دارندگان ویزای تحصیلی برای اخذ کارت اقامت دائم کشور روسیه باید پس از اتمام تحصیل نسبت به اخذ ویزای کار روسیه اقدام کنند. در واقع، امکان اخذ کارت اقامت دائم با داشتن ویزای تحصیلی روسیه به طور مستقیم وجود ندارد. پس از تبدیل ویزای تحصیلی به کاری باید این ویزا را به مدت دو سال برای اخذ کارت اقامت دائم تمدید کرد. پس از گذشت مدت‌ زمان ذکر شده، افراد برای اخذ کارت اقامت دائم کشور روسیه واجد شرایط می‌شوند.


متقاضیان اخذ کارت اقامت دائم این کشور باید به زبان رسمی روسیه به طور کامل مسلط باشند. از میان سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ کارت اقامت دائم کشور روسیه می‌توان به رسید پرداخت مالیات‌ها طی مدت اقامت اشاره کرد. داشتن یک قطعه عکس برای درج روی کارت اقامت دائم کشور روسیه نیز الزامی به حساب می‌آید.

هزینه لازم برای اخذ ویزا در روسیه
نتیجه‌گیری

جهت اخذ ویزای دانشجویی روسیه باید در ابتدا از دانشگاه مورد نظر نامه پذیرش تحصیلی دریافت کنید. ارائه تمامی مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه الزامی به حساب می‌آید. هزینه لازم برای مهاجرت تحصیلی به نوع دانشگاه و شرایط بورسیه متقاضیان بستگی دارد. برای مهاجرت به روسیه می‌توانید با مؤسسه کاربین تماس بگیرید. این مؤسسه در زمینه ارائه خدمات مهاجرتی مانند اخذ ویزای کاری، سرمایه‌گذاری و تحصیلی فعالیت می‌کند. کاربین برترین مؤسسه مهاجرتی محسوب می‌شود که مشاوران سطح بالا و با تجربه‌ای دارند.

سوالات متداول

ویزای تحصیلی شما در ابتدا، صرفا یک ویزای تک ورودی خواهد بود که به مدت ۳ ماه تا ۱ سال اعتبار دارد

نامه موافقت و معرفی از دانشگاهی معتبر
درخواست ویزای تحصیلی روسیه
ثبت ویزا

محتوای تغییر وضعیت
فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر