کار دانشجویی در پرتغال

کار دانشجویی در پرتغال

 برای اینکه اطلاعات کاملی از کار دانشجویی در پرتغال کسب کنید این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید. تحصیل در خارج از کشور در پرتغال هم از نظر آکادمیک و هم از نظر شخصی یک تجربه ارزشمند است. موسسات آموزش عالی پرتغال از روند آموزش بولونیا پیروی می کنند که موجب شده مدارک تحصیلی آنها در اروپا و سایر کشورهای جهان به رسمیت شناخته شود. 


هزینه زندگی و فرهنگ غنی این کشور تاریخی برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب است. یک دانشجوی بین المللی می تواند با بودجه ای بین 600 تا 800 یورو در ماه در پرتغال با آرامش و به راحتی زندگی کند. شهریه دانشگاه های دولتی پرتغال همچنین در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. مانند سایر کشورهای اروپایی، پرتغال به دانشجویان خارجی اجازه می دهد تا در طول تحصیل 20 ساعت در هفته و در تعطیلات فصلی و تعطیلات ترم به صورت تمام وقت کار کنند. این مقاله یک ارائه کلی از کار پاره وقت در حین تحصیل و کار پس از فارغ التحصیلی در پرتغال به عنوان دانشجوی ایرانی  در یکی از دانشگاه های پرتغال می‌باشد.

این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی است. 

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

کار-دانشجویی-در-پرتغال

تحصیل در پرتغال

پرتغال کشوری توسعه یافته  با  اقتصاد پیشرفته و استانداردهای بالا زندگی است.این کشور یکی از بهترین، صلح طلب ترین و با کیفیت ترین کشورهای جهان است.

دانشگاه های دولتی و خصوصی متعددی در پرتغال و همچنین بسیاری از مؤسسات پلی تکنیک در این کشور وجود دارد.دانشگاه ها در این کشور آموزش های عملی بیشتری ارائه می دهند.حوزه آموزش عالی در پرتغال بر اساس سه دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد.

 

اولین دوره تحصیلی سه یا چهار سال طول می کشد تا مدرک لیسانس را دریافت کنید، این مقطع در پرتغال  licenciatura نامیده می شود.

دوره دوم تحصیل به مدت یک یا دو سال برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد، در پرتغال به نام  mestrado است.

دوره سوم تحصیلی به مدت سه سال برای دریافت مدرک دکترا، در پرتغال adoutoramento نامیده می شود.

 

پرتغالی یکی از زبان های رسمی اتحادیه اروپا است. پرتغالی همچنین توسط حدود 230 میلیون نفر در سراسر جهان صحبت می شود، که موجب شده ششمین زبان پرگویش در جهان باشد.

پرتغالی در اروپا، آفریقا (آنگولا، موزامبیک، گینه بیسائو، سائوتومه و پرنسیپ) و آمریکا جنوبی در برزیل صحبت می‌شود.

16 دانشگاه دولتی در پرتغال وجود دارد و بسیاری از آنها دوره هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. کلاس های انگلیسی (عمدتاً در مدیریت، اقتصاد، شیمی، مهندسی مواد می‌باشند.

تخفیف 50 درصدی حمل و نقل عمومی برای دانشجویان نیز در این کشور وجود دارد.

تحصیل-در-پرتغال

کار دانشجویی در پرتغال به صورت پاره وقت

حداقل حقوق یک فرد شاغل در پرتغال با وضعیت قانونی که توسط دولت تعیین می شود، حداقل 700 یورو در ماه برای کار تمام وقت است. اما برای کار پاره وقت، حقوق اغلب بر اساس دستمزد ساعتی تعیین می شود که با توجه به کار و مهارت شما حداقل 4.38 یورو یا بیشتر خواهد بود.

 

مجوز کار پاره وقت در پرتغال

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مجاز به کار پاره وقت 20 ساعت در هفته هستند. آنها برای انجام کار پاره وقت نیازی به مجوز کار ندارند، اما موظف به دریافت مجوز اقامت موقت هستند که برای مدت یک سال معتبر می‌باشد و می تواند هر سال با توجه به مدت زمان برنامه تحصیلی دانشجو تمدید شود. برای دریافت مجوز اقامت، دانشجویان باید ظرف سه ماه پس از ورود خود به پرتغال، درخواستی را در سرویس مهاجرت و مرز پرتغال (SEF) ارسال کنند. برای دریافت مجوز اقامت، تبعه کشور ثالث باید مدارک زیر را ارائه دهد:

 

 • فرم درخواست اجازه اقامت تکمیل و امضا شده توسط متقاضی
 • سند مسافرتی معتبر (گذرنامه)
 • دو عکس یکسان اخیرا گرفته شده است
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک اقامت
 

اگر برای کارآموزی یا موقعیت آموزشی در یکی از شرکت ها یا فرم های محلی پرتغال درخواست می دهید، کارفرمای مورد نظر شما از طرف شما از SEF اجازه می گیرد.

کاراموزی-در-پرتغال

کار پس از فارغ التحصیلی در پرتغال

پس از اتمام دوره تحصیلی خود از دانشگاهی در پرتغال، مجوز اقامت شما نیز به اتمام می‌رسد. اگر قرارداد کاری از شرکت ثبت شده پرتغال دارید، کارفرمای مورد نظر شما یک دعوت نامه رسمی ارسال می کند و از طرف شما برای اجازه کار درخواست می دهد تا شما را برای کار در پرتغال دعوت کند. اما در هر صورت شما به کشور خود باز خواهید گشت و از آنجا پروسه مجوز کار را شروع خواهید کرد. دولت پرتغال تعداد ثابتی از موقعیت های شغلی یا سهمیه ای را برای کارمندان خارجی در پرتغال تعیین کرده است تا استخدام های خارجی را محدود کند و فرصت های شغلی بیشتری را به اتباع خود بدهد. به خصوص پس از بحران های مالی پرتغال، سیاست ها برای پذیرش اتباع اتحادیه اروپا و پرتغال تغییر کرده است. با این حال، برای اتباع خارجی که قصد کار در پرتغال را دارند بر اساس صلاحیت آنها، مجوزهای کار متفاوتی بر اساس مهارت، قرارداد و حرفه خود دریافت خواهند کرد. مجوزهای کار در پرتغال برای اتباع کشورهای ثالث عبارتند از:

 

ویزای کار کوتاه مدت پرتغال:

برای آن دسته از افرادی که مدت قرارداد کاری آنها از کارفرمای پرتغالی کمتر از 6 ماه می باشد، لازم است که ویزای کار کوتاه مدت پرتغال دریافت شود.

ویزای کار بلند مدت پرتغال:

برای آن دسته از اتباع خارج از اتحادیه اروپا که قرارداد کاری را از کارفرمای پرتغالی دریافت کرده اند که مدت آن بیش از 6 ماه است، قابل صدور می‌باشد. مجوز کار بلند مدت تحت دسته ویزای نوع D قرار می گیرد و دارای مزایای سفر بدون ویزا به سایر کشورهای شینگن (نه بیش از 90 روز) است. این مجوز ابتدا برای مدت یک سال اعطا می شود و برای 5 سال دیگر قابل تمدید است.

مجوز اقامت پرتغال برای افراد حرفه ای با مهارت بالا

اتباع خارج از اتحادیه اروپا که در حال انجام تحقیقات علمی دانشگاهی یا حرفه های بسیار ماهر هستند، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت به عنوان نیروی کار بسیار ماهر می باشند. این به متقاضی اجازه می دهد ابتدا یک سال در پرتغال زندگی کند و سپس می تواند هر سال برای 5 سال بیشتر مجوز خود را تمدید کند.

کارآموزی در پرتغال

اتباع خارج از اتحادیه اروپا که در دوره های کارآموزی بدون دستمزد، آموزش یا انجام کارهای داوطلبانه با سازمان های خارج از دولتی مشغول هستند، مجاز به داشتن کارت اقامت ویژه می‌باشند. پس از اتمام دوره کارآموزی یا کار داوطلبانه، در صورتی که دانشجو قرارداد کاری داشته باشد، می تواند بدون نیاز به خروج از پرتغال، ویزای خود را  دریافت کنند.

سایر مجوزهای کار پرتغال عبارتند از:

 

 • مجوز کار برای کارگران خود اشتغال در پرتغال
 • ویزای طلایی پرتغال برای سرمایه گذاران تجاری
 • کارت آبی اتحادیه اروپا
 

مدارک مورد نیاز برای مجوز کار پرتغال

درخواست مجوز کار پرتغال به محض دریافت قرارداد کاری و  دعوت نامه از کارفرمای مستقر در پرتغال باید در سفارت یا کنسولگری پرتغال ارسال شود. کارفرمای شما قبل از ارسال دعوت نامه ویزا، شرایط مجوز کار در پرتغال را لازم است که برآورده کرده باشد. در سفارت پرتغال مدارک زیر را لازم است که ارسال کنید:

 

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • فتوکپی صفحه مشخصات ویزا در پاسپورت شما
 • دو عکس جدید در استاندارد و سایز پاسپورت
 • خریداری پوشش بیمه درمانی حداقل 30000 یورویی
 • گواهی اقامت در پرتغال
 • قرارداد کار و دعوت نامه (فقط اصل سند)
 • کارت ثبت کسب و کار کارفرما (در صورت وجود).
 

شما اگر فرد حرفه ای با مهارت بالا باشید در ابتدا ویزای کار سه ساله دریافت می‌کنید. متخصصان غیر ماهر، سایر مجوزهای کاری یک ساله با گزینه قابل تمدید برای 5 سال بیشتر را کسب خواهند کرد. در صورت صحیح بودن مدارک و داشتن شرایط لازم، مجوز کار 2 تا 3 ماه به شما اعطا خواهد شد. پس از ورود به پرتغال با ویزای کاری، اطلاعات خود را لازم است که در تامین اجتماعی در پرتغال ثبت کنید و یک شماره مالیاتی پرتغالی دریافت کنید.

 

کار در پرتغال در زمانی که دانشجو هستید:

دانشجویان خارجی با ویزای دانشجویی پرتغال و داشتن مجوز اقامت مجاز به کار در پرتغال مشروط به مجوز SEF هستند. همچنین می توانید برای انجام کارهای تحقیقاتی مجوز درخواست کنید.

 همچنین مجوزهایی برای کار آموزان و داوطلبان بدون حقوق وجود دارد. اگر می خواهید داوطلب شوید یا یک موقعیت کارآموزی یا آموزشی بدون حقوق داشته باشید، کارفرمای شما باید با SEF تماس بگیرد تا مجوز لازم را دریافت کند. البته این در حالی است که دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند بدون نیاز به مجوز کار در پرتغال کار کنند.

کارآموزی-در-پرتغال

مشاغل دانشجویی در پرتغال

دانشجویان خارجی از منطقه اتحادیه اروپا / EEA می توانند در حین تحصیل در پرتغال بدون هیچ محدودیتی از سوی دولت کار کنند. سایر دانش آموزان خارج از منطقه اتحادیه اروپا / EEA تنها تا 40 ساعت یا بیشتر در طول تعطیلات و در ماه های تابستان به صورت پاره وقت در پرتغال مجاز به کار هستند.

 

بسیاری از دانش آموزان کار پاره وقت در پرتغال که هم راحت و هم سودمند است را انتخاب می‌کنند. محیط کار در پرتغال بسیار آرام است و دانشجویان زمان کافی برای مطالعه و حتی مدتی برای فعالیت های شخصی خود دارند. بسیاری از مردم در شهرهای بزرگ پرتغال به انگلیسی صحبت می کنند و مردم محلی در پرتغال بسیار خونگرم می باشند.

 

حداقل دستمزد برای کار در پرتغال بین 5 تا 6 یورو و حقوق پایه 600 یورو است. شرکت ها و موسسات در مورد کار در پرتغال بر اساس ملیت یا قومیت شما رو تفکیک نمی کنند. حقوق و امتیازات ویژه بر اساس شایستگی به کارمندان شایسته ارائه می شود.

 

بسیاری از دانشجویان خارجی به راحتی می‌توانند شغلی را در رستوران ها به عنوان کارکنان انتظار یا در شرکت های بین المللی به عنوان پشتیبان مشتری یا همچنین صندوقدار در سوپرمارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی دریافت کنند. مشاغل دیگری که دانشجویان در پرتغال می تواند دریافت کنند عبارتند از  مترجمی، فروشندگی، متخصص فناوری اطلاعات و فناوری، مدیریت پروژه، توسعه دهنده موبایل و موارد دیگر.

 

در پرتغال، مشاغلی که شامل ارتباط و تعامل است نه تنها برای خارجی های انگلیسی زبان محفوظ است، بلکه زبان های دیگر مانند آلمانی، عربی، فرانسوی، روسی، ایتالیایی و اسپانیایی نیز تقاضای بالایی دارند.

 

دانش‌آموزان همچنین می‌توانند در مورد تدریس خصوصی به عنوان کار پاره وقت در  مدارس زبان یا شرکت های خارجی جستجوی لازم را انجام دهند.

داشتن مهارت در عکاسی، طراحی مد، خیاطی و موسیقی، اکنون در پرتغال پولساز شده است. کنسرت های آزاد و رسانه های اجتماعی گزینه های شغلی بسیار محبوبی برای دانشجویان در پرتغال هستند.

 

مشاغلی نیز در محوطه دانشگاه به شکل کارآموزی، کار در انجمن دانشجویی، نگهبان خوابگاه و پردیس و مامور بهداشت محیطی، دستیار مدیر دانشکده و دبیر گروه، دستیار کتابخانه و نمایندگان دانشجویان بین المللی  در دسترس می باشد.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی عمدتاً برای نقش های دستیار آموزشی و دستیار پژوهشی در بخش های مربوطه خود در نظر گرفته می شوند.

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی