تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

در حال حاضر تحصیل در اتریش بنا به شرایط عالی که دارد متقاضیان زیادی را دارا می باشد که ثمره نظام آموزشی ایده آل، هزینه های کم و سطح استاندارد بالای زندگی در کشور اتریش است. کشور اتریش (Austria) با داشتن دولتی که سعی کرده اقتصاد آلمان را سرلوحه اقتصاد جامع خود و آسایش و رفاه کشورهایی نظیر سوئیس را سرلوحه کار خویش قرار دهد، از طرفی می تواند مقصدی مناسب برای افراد متقاضی ادامه تحصیل در اتریش و اروپا و از طرفی اقامتگاه مناسبی جهت بنا نهادن شرایط ادامه زندگی برای افراد با شرایط متفاوت باشد.

فرم مشاوره رایگان

آنچه در این مقاله میخوانید:

تحصیل در اتریش به صورت رایگان

تحصیل رایگان در اتریش هنوز ( با هزینه بسیار ناچیز ) صورت می گیرد و این کشور با توجه به جمعیت بسیار کمی که دارا می باشد، شرایط اخذ ویزای تحصیلی اتریش و اقامت در این کشور را تسهیل نموده است. زبان اصلی کشور اتریش آلمانی است.


بد نیست بدانید تحصیل در اتریش به شکل رایگان در دانشگاه‌های دولتی و مراکز آموزشی تنها برای دانشجویانی امکان‌پذیر است که اهل اتحادیه اروپا و یا سوئیس باشند. همچنین دانشجویان برخی از کشورهای درحال‌توسعه مثل گینه، اتیوپی، آنگولا، بنگلادش، بورکینوفاسو، جیبوتی، لائوس، جزایر سلیمان، کنگو، مالدیو، چاد، اوگاندا، آفریقای مرکزی و سودان، امکان تحصیل رایگان در برخی از دانشگاه‌های دولتی این کشور را دارند.


اما دانشجویان با سایر ملیت‌ها ممکن است که مجبور شوند برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور مقدار کمی هزینه بپردازند، البته در صورت اخذ تابعیت اتریشی، آن‌ها نیز امکان بهره‌مندی از تحصیل کاملاً رایگان خواهند داشت.

این هزینه اندک معمولاً حدود 1600 دلار برای یک‌ سال تحصیل است که البته این قشر از دانشجویان قادر هستند با کار پاره‌وقت به‌راحتی این شهریه را به‌صورت اقساطی بپردازند. دانشگاه یوهان کپلر، دانشگاه وین، دانشگاه گراتس، دانشگاه پزشکی وین، دانشگاه لئوبن و اینسبروک از جمله دانشگاه‌های دولتی در کشور اتریش هستند.

نکته :  قابل توجه متقاضیان تحصیل در اتریش، از سال ۲۰۱۳ مدرک دانشگاه آزاد برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اتریش برای مقاطع بالاتر مورد تایید نمی باشد. یا به سختی ارزیابی می شوند و مورد پذیرش قرار می گیرند.

تحصیل در اتریش

معرفی برخی از دانشگاه‌ها با شهریه‌های ارزان

اگر متقاضی تحصیل در اتریش هستید؛ اما نمی‌دانید به‌عنوان یک ایرانی در کدام دانشگاه‌های این کشور امکان تحصیل با شهریه‌های ارزان‌قیمت را دارید، این پاراگراف را بادقت مطالعه کنید. ممکن است با برخی از دانشگاه‌های مناسب با شرایط خود آشنا شوید. در اینجا 7 دانشگاه معتبر در کشور اتریش را به شما معرفی خواهیم کرد که دارای شهریه اندکی هستند.

 

  1. دانشگاه علوم کاربردی FH Vorarlberg

مقدار هزینه برای تحصیل در دوره کارشناسی در این دانشگاه معتبر اتریشی حدوداً 20.70 یورو معادل با 25 دلار آمریکا برای هر ترم تحصیلی است. شهریه تحصیلات تکمیلی نیز برابر با شهریه هر ترم از مقطع کارشناسی است. این دانشگاه پرآوازه در سال 1989 تحت عنوان یک دانشکده فعال در حوزه فنی در شهر فورارلبرگ بنیان‌گذاری شد. روشن است چنین مؤسسه‌ای مدارک مرتبط با تکنیک‌های فنی و کاربردی را به علاقمندان ارائه می‌دهد. دانشگاه FH Vorarlberg، 1300 دانشجویانی دارد که در شاخه‌های مهندسی، مددکاری اجتماعی، تجارت و طراحی در حال تحصیل هستند.

این مرکز همچنین با اعطای تعداد زیادی از انواع بورسیه‌ها و کمک‌های مالی به تمایل بیشتر دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این دانشگاه ادامه می‌دهد؛ بنابراین ممکن است انتخاب خوبی برای متقاضیان تحصیل در اتریش، در حوزه رشته‌های فنی باشد.

 

 

دانشگاه فنی فولبرارگ

 

  1. دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی 360 تا 730 یورو معادل با 390 تا 790 دلار آمریکا برای تحصیل در هر ترم محاسبه شده است. شهریه تحصیلات تکمیلی هم تقریباً مشابه با شهریه هر ترم از دوره کارشناسی است. این دانشگاه که با نام BOKU نیز شهرت دارد، اولین‌بار در سال 1872 به‌عنوان یک مرکز تحقیقاتی برای پژوهش بر روی منابع تجدیدپذیر، تأسیس شد. هم‌اکنون نیز در حوزه علوم طبیعی، علوم اجتماعی، مهندسی، بیوتکنولوژی و اقتصاد فعالیت دارد.

جالب است بدانید این دانشگاه دولتی اتریشی یکی از شلوغ‌ترین دانشگاه‌های این کشور است. جمعیت دانشجویی بیش از 11200 نفر در BOKU مشغول تحصیل در 8 برنامه کارشناسی و 28 برنامه کارشناسی ارشد ارائه شده در آن هستند. تعداد بالایی از این دانشجویان مشغول به تحصیل، ملیت‌های خارجی دارند و به دلیل شهریه مناسب و برخورداری از کمک‌های مالی دانشگاه توانسته‌اند به تحصیل در اتریش ادامه دهند.

 

  1. دانشگاه دولتی وین

هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی شهر وین برای دانشجویان بین‌المللی که مشمول پرداخت شهریه هستند، برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 20 تا 750 یورو، معادل 20 تا 815 دلار آمریکا برای هر ترم تحصیلی است.

این مرکز آموزشی مستقر در وین که در آلمانی به‌عنوان Universität Wien شهرت دارد، یکی از قدیمی‌ترین مؤسسات آموزشی در دنیای آلمانی‌زبان‌ها به شمار می‌رود. دانشگاه وین ارزان‌ترین دانشگاه در کشور اتریش است که دانشجویان بین‌المللی قادرند در آن به تحصیل بپردازند. در سال 1365 آقای دوک رودولف با الگوبرداری از دانشگاه سوربن پاریس این مرکز را تأسیس کرده است.

 

دانشجویان دانشگاه دولتی وین

 

تاکنون دانشگاه وین توانسته است حدود 55 رشته در مقطع کارشناسی، 110 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 13 رشته دکترا را برای علاقمندان در 15 دانشکده خود ارائه دهد. با اینکه بیشتر برنامه‌های این مؤسسه به زبان آلمانی تدریس می‌شوند؛ اما برخی از آنها نیز به‌منظور جذب دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی در حال ارائه هستند.

 

  1. دانشگاه پزشکی وین

برای تحصیل در دانشگاه پزشکی وین به‌عنوان یک متقاضی ایرانی باید برای هر ترم تحصیلی حدود 750 یورو معادل با 815 دلار آمریکا بپردازید. شهریه این مرکز برای تحصیلات تکمیلی نیز همین مقدار است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در کل اروپا است که به دلیل پذیرش رقابتی دانشجویان، مشهور شده است.

درصد پذیرش دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در اتریش در دانشگاه پزشکی وین تنها 9 درصد از 8000 متقاضی است. رشته‌های قابل تحصیل در این مؤسسه پزشکی، دندانپزشکی، کارشناسی ارشد و دکترای انفورماتیک پزشکی است. 30 درصد از 7500 نفر دانشجوی در حال تحصیل در این دانشگاه، ملیتی خارجی دارند.

 

  1. دانشگاه سالزبورگ

تحصیل در دانشگاه خوشنام سالزبورگ نیز در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، حدود 750 یورو معادل با 815 دلار آمریکا برای هر ترم هزینه‌بردار است. این دانشگاه که در چهارمین شهر بزرگ اتریش یعنی شهر سالزبورگ استقراریافته است، در سال 1622 به بهره‌برداری رسید. این دانشگاه به نام بنیان‌گذار آن، یعنی شاهزاده اسقف اعظم پاریس لودرون، نام‌گذاری شده است.

دانشگاه سالزبورگ در سال 1810 برای 150 سال تعطیل شد و سپس در سال 1962 مجدداً پذیرای خیل عظیم دانشجویان مستعد دنیا شد. حدود 18000 دانشجو در این مرکز به تحصیل مشغول هستند که 38 درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. دانشجویان خارجی در چهار دانشکده حقوق، علوم فرهنگی و اجتماعی، علوم طبیعی و الهیات کاتولیک تحصیل می‌کنند.

 

 

دانشگاه باشکوه سالزبورگ

 

  1. دانشگاه فناوری وین

برای تحصیل در اتریش در دانشگاه فناوری وین به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی باید بتوانید برای هر ترم تحصیلی در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد، 750 یورو معادل با 815 دلار آمریکا شهریه بپردازید. دانشگاه فناوری شهر وین، یک مرکز آموزشی و تحقیقاتی بزرگ است که در سال 1815 ساخته شد. این دانشگاه بیشتر به دلیل وجود رشته‌هایی چون علوم کامپیوتر، مهندسی و علوم طبیعی به شهرت رسیده است. دانشجویان خارجی در این دانشگاه نیز 30 درصد از دانش‌آموختگان را تشکیل می‌دهند.

 

  1. دانشگاه هنرهای کاربردی وین

شهریه تحصیلی در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه هنرهای کاربردی وین، چیزی در حدود 750 یورو معادل 815 دلار آمریکا برای هر ترم است. این دانشگاه در زبان محاوره به‌عنوان Die Angewandte شناخته می‌شود، این یعنی مؤسسه‌ای که در شاخه هنر تخصص دارد.

 مرکز آموزش هنر و صنایع‌دستی وین که در سال 1867 تأسیس شد و در سال 1970 به دانشگاه پیوست در طول سال‌های پیاپی، هنرمندان تأثیرگذار بی‌شماری را به جامعه معرفی کرده است. اگرچه دانشگاه هنرهای کاربردی وین تنها 1800 دانشجو دارد؛ اما 15 درصد از آن‌ها از 70 کشور دنیا برای تحصیل در اتریش آمده‌اند. در اینجا لیست ارزان‌ترین دانشگاه‌های اتریش را با دانشگاه هنرهای کاربردی به پایان می‌رسانیم.

 

ساختمان دانشگاه هنرهای کاربردی در شهر وین

مدرک زبان مورد نیاز و زبان تدریسی دانشگاه ها در اتریش

در اکثر رشته های دانشگاهی اتریش در مقطع لیسانس زبان تدریس آلمانی می باشد و فرد متقاضی باید مدرک زبان آلمانی را برای ورود به دانشگاه داشته باشد. متقاضیان تحصیل در این کشور دو راه در پیش روی خود دارند، اول اینکه زبان آلمانی مورد نیاز را تا سطح B2 در ایران فرا بگیرند و اقدام به کسب پذیرش تحصلی اتریش و متقابلا اقدام به تحصیل در اتریش کنند. راه دوم اینکه بدون مدرک زبان برای ورود به قصد تحصیل در دانشگاه های اتریش اقدام کنند و در اتریش از فرصت های کالج های زبان آلمانی بهره مند شوند و زبان آلمانی را یاد بگیرند.

 

راه دوم برای عزیزان که قصد تحصیل در این کشور دارند و زمانی برای کسب مدرک زبان در ایران ندارند توصیه می شود بخاطر شرایط محیطی  و متدهای آموزشی مورد استفاده جهت یادگیری زبان آلمانی و از همه مهمتر حضور در محیط کشور اتریش می تواند باعث افزایش راندمان یادگیری شما شود. از طرفی با توجه به تغییرات سالانه جهت اخذ ویزای برای متقاضیان تحصیل در اتریش از طرف سفارت این کشور بسیار توصیه می شود.

نکته: در برخی از دانشگاه های کشور اتریش برخی از دروس هم به صورت دو کلاس مجزا به زبانهای آلمانی و انگلیسی تدریس می شود. 

 

همچنین در دانشگاه علوم کاربردی FH Vorarlberg در برخی از رشته‌ها که محبوبیت بیشتری دارند، یک ترم از دوران تحصیلی، به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. اگر متقاضیان قصد تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشند، دوره‌های بیشتری را می‌توانند به زبان انگلیسی پیدا کرده و در آن‌ها شرکت کنند. برای مثال دانشگاه وین، ارائه‌دهنده برخی دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی است.

تحصیل در اتریش

کار در حین تحصیل در اتریش

دولت اتریش برای تمامی دانشجویان زمان های مشخصی برای کار به هنگام تحصیل در هفته در نظر گرفته که در مقاطع مختلف نسبت به یکدیگر در مدت زمان متفاوت هستند , برای لیسانس  حدود ۱۰ ساعت کار در هفته، برای فوق لیسانس ۲۰ ساعت و مقطع دکترا حدود ۳۰ ساعت بصورت هفتگی است که حقوق آن بین 10 تا 20 یورو برای هر ساعت در نظر گرفته میشود.

 

نکته: دانشجویان تازه وارد در بدو ورود با توجه به عدم آشنایی به زبان آلمانی و همچنین نداشتن شناخت کافی از محیط اتریش بصورت واقع بینانه نمی توانند برای یکسال و یا حداقل مدتی که سطح زبان مطلوبی را فرا بگیرند، بر روی گزینه کار در اتریش حسابی باز کنند هر چند هستند دانشجویانی با تخصص های خواص و تسلط به زبان انگلیسی در حیطه کارهای تحت وب با توجه به محیط مطلوب اتریش اقدام به درآمد زایی می نمایند، البته این مورد عمومیت ندارد.

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

هزینه تحصیل در دانشگاه های اتریش چقدر است؟ هزینه های زندگی دانشجویی در اتریش چقدر است؟

 

همانطور که در ابتدای این مطلب مطالعه کردید هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش از 360 یورو تا 750 یورو در ماه میباشد. (هزینه بسیار پایین در حد رایگان).

هزینه های زندگی در اتریش برای دانشجویان به صورت میانگین 950 یورو درماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و … می شود. البته شایان ذکر است هزینه تا حد زیادی بسته به نوع سبک زندگی شما می تواند متفاوت باشد.

هزینه تحصیل

شرایط تحصیل و کسب پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف در اتریش

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اتریش

شرط مهم و اول ورود دانشجویان ایرانی به مقطع لیسانس در کشور اتریش داشتن مدرک قبولی کنکور سراسری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می باشد یعنی کسانی شانس قبولی دارند که در آزمون کنکور ایران از دانشگاه های دولتی پذیرش گرفته باشند و یا دانشجوی ثبت نامی یکی از دانشگاه های دولتی باشند.

 

همچنین نیاز به مدرک زبان آلمانی B2 و یا سپری کردن دوره آموزش این زبان در اتریش می باشد ناگفته نماند در بعضی از رشته ها نیاز هست که در امتحان ورودی به زبان آلمانی شرکت کنید. جهت اطلاع دقیق از رشته های دارای آزمون ورودی با موسسه بین المللی کاربین مجری و مشاور اخذ پذیرش دانشجویی از دانشگاه های مورد تایید اتریش تماس بگیرید. بسته به شرایط شما با بهره گیری از تجربه چندین ساله خود می توانیم مشاور و راهنمای شما باشیم و بهترین انتخاب های شما را معرفی کنیم.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس اتریش

شرایط تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در اتریش شباهت کامل به مقطع لیسانس دارد با تفاوت مدت زمان و شهریه ترم. زبان مورد تدریس این مقطع نیز با لیسانس یکی می باشد اما تنها مزیتی که برای فارغ التحصیلان در این مقطع وجود دارد این است که بعد از پایان تحصیلات مقطع فوق لیسانس، به فرد به مدت زمان یک ساله اجازه اقامت داده می شود که با توجه به مدرک خود شغل پیدا کند و در اصل ویزای تحصیلی خود را به کاری تبدیل کند.

تحصیل در اتریش

تحصیل در مقطع دکترا در اتریش

کشور اتریش همانند سایر کشورها توجه ویژه ای به مقطع دکترای دانشجویان دارد که در این جهت برای پرداخت مخارج تحصیل شان، شرایط ویژه در طول دوره ی دکترا فراهم کرده است که از جمله آن می توان به انواع بورس های ویژه دانشجویان دکترا نام برد. مدت زمان این دوره ۲ سال می باشد. هدف ما اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به کسب پذیرش تحصیلی اتریش می باشد. امیدواریم تلاش همکاران ما باعث تحقق کسب پذیرش تحصیلی اتریش و پذیرش تحصیلی اروپا برای شما مخاطب عزیز گردد. پیشنهاد می کنم اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در این رابطه داشته باشید حتماً مقاله تحصیل دکتری در اتریش را هم مطالعه کنید.

سوالات متداول

برای لیسانس حدود ۱۰ ساعت کار در هفته، برای فوق لیسانس ۲۰ ساعت و مقطع دکترا حدود ۳۰ ساعت بصورت هفتگی است

هزینه های زندگی در اتریش برای دانشجویان به صورت میانگین 950 یورو درماه می باشد

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه
همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاع از روش های کسب پذیرش تحصیلی رایگان از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره مهاجرت رایگان بگیرید. بعد از تکمیل و ارسال فرم مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
سوالات مهاجرتی خود را در بخش دیدگاه بپرسید
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر