تحصیل در کشور چک

تحصیل در جمهوری چک

جمهوری چک یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. در سال ۱۹۹۳ این کشور به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی به وجود آمد. پایتخت این کشور شهر پراگ است. زبان رسمی این کشور زبان چکی می باشد و بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد. جمعیت این کشور از نژاد هند و اروپایی است. این کشور کم ترین جمعیت مذهبی را دارا است. به گزارش از بانک جهانی جمهوری چک یک کشور توسعه یافته است. به همین دلیل تحصیل در جمهوری چک، یک انتخاب خوب برای دانشجویان بین المللی است.

 

فرهنگ این کشور خانواده محور است و اهمیت این مسئله را می توان در زندگی اجتماعی مردم دید. دانشگاه‌ها و کالج‌ها نیز تعطیل هستند تا دانشجوها با خانواده شان وقت بگذرانند. برای خانواده های علاقمند به تحصیل در چک این نکته قابل توجه است. بسیاری از خانه‌ها در چک، به خانه‌های خانوادگی شهرت دارند، زیرا چند نسل از یک خانواده در آن ها بوده اند.

 

بیش از ۳۷ هزار دانشجوی بین المللی برای تحصیل در جمهوری چک اقدام کرده اند. علاقه ی متقاضیان به تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور روز افزون است. وزارت علوم، وزارت ورزش و وزارت جوانان وظیفه ارائه مدرک تحصیلات دانشگاهی را در این کشور بر عهده دارند. تحصیلات دانشگاهی در این کشور به سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تقسیم می شود. بسیاری از رشته ها در کشور چک به زبان انگلیسی هم قابل ارائه اند.

فرم مشاوره رایگان

آنچه در این مقاله میخوانید:

جمهوری چک

مزایای تحصیل در چک

 • تحصیل کاملا رایگان به زبان چکی
 • پایین بودن هزینه تحصیل در چک به انگلیسی
 • پایین بودن هزینه زندگی در چک
 • امکان ۲۰ ساعت کارهمزمان با تحصیل
 • اخد ویزای همراه برای اعضای خانواده
 • اخد اقامت دائم بعد از تحصیل
 • اعتبار دانشگاه ها در این کشور
 • فرهنگ رنگارنگ و پرتحرک مردم چک
 • اقتصاد توسعه یافته

دانشگاه های جمهوری چک

برای ادامه تحصیل در چک، باید به این نکته توجه کرد که این کشور ۱۳ دانشگاه ممتاز و ۶۷ موسسه آموزش عالی را دارا می باشد. از برترین دانشگاه های جمهوری چک می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

 

 • دانشگاه چارلز
 • دانشگاه ماساریک
 • دانشگاه پراگ
 • دانشگاه اقتصاد پراگ
بهترین دانشگاه های جمهوری چک

زبان تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک به دو زبان چکی و زبان انگلیسی امکان پذیر است. برای متقاضیانی که قصد تحصیل رایگان در رشته های پزشکی و دندان پزشکی را دارند، تحصیل در چک از بهترین انتخاب ها محسوب می شود. اما گفتنی است که برای تحصیل رایگان در این کشور، دانشجویان باید به زبان چکی تسلط کافی داشته باشند.

 

خوشبختانه امکان یادگیری این زبان در خود دانشگاه ها وجود دارد. متقاضیان می توانند ابتدا زبان چکی را فرا گیرند و سپس وارد دانشگاه ها شوند. برای ورود به اکثر رشته ها در دانشگاه های چک امتحان ورودی وجود ندارد و به مصاحبه اسکایپ و شرط معدل ختم می شود. اما برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در جمهوری چک، امتحان ورودی برگزار می شود. متقاضیان می توانند با آمادگی قبلی در این امتحان شرکت کنند یا ابتدا یک سال وارد کالج پیش پزشکی شوند و سپس امتحان بدهند.

زندگی دانشجویی در چک

از مهم ترین موار تاثیرگذار برای تحصیل در چک به عنوان مقصدی برای مهاجرت و زندگی، آگاهی از مقدر هزینه های زندگی در این کشور است. هزینه های زندگی در تمامی کشورها بستگی به شهر محل سکونت و همچنین کیفیت زندگی اشخاص می باشد. اما واحد پول کشور چک یورو نیست و همین دلیل هزینه های زندگی در این کشور را به شدت پایین می آورد.

 

قطعا متقاضیان تحصیل در جمهوری چک اگر در پراگ باشند هزینه بیشتری نسبت به شهر های دیگر دارند. به صورت میانگین هزینه زندگی در پراگ ماهیانه 500 تا 850 دلار آمریکا است و در شهر های دیگر بسته به کیفیت زندگی ارزان تر هستند. با توجه به قدرتمند بودن زیرساخت های حمل و نقل عموی در کشور چک، متقاضیانی که قصد تحصیل در جمهوری چک را دارند به مشکلی بر نخواهند خورد.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر