تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

چرا تحصیل در فرانسه؟ آیا می خواهید در مورد تحصیل در فرانسه و کسب پذیرش دانشگاه های فرانسه بدانید؟ کدام دانشگاه های فرانسه جهت کسب پذیرش فرانسه و تحصیل در فرانسه مورد تایید می باشند؟ آیا در مورد شرایط و هزینه های تحصیل در فرانسه آگاهید؟ آیا امکان کار در حین تحصیل در فرانسه وجود دارد؟  آیا برای کسب پذیرش از دانشگاه های فرانسه احتیاج به مدرک زبان هست؟ در ادامه ضمن تشریح مسائل مربوط به کسب پذیرش تحصیلی فرانسه و تحصیل در فرانسه، پاسخ تمامی سوالات شما را خواهیم داد.

 

در صورت تمایل به ارزیابی شرایط خود جهت تحصیل در معتبرترین دانشگاه های فرانسه بصورت رایگان از طریق ارسال تکمیل فرم ارزیابی مندرج در وب سایت می توانید بصورت رایگان مشاوره شوید. کارشناسان با تجربه ما در راه کسب پذیرش از دانشگاه های فرانسه شما را همراهی خواهند کرد و کلیه خدمات این موسسه را در ادامه خدمت شما معرفی خواهند کرد. سیستم تحصیلی فرانسه یکی از باکیفیت ترین سیستم های تحصیلی در جهان است. کیفیت بالای تحصیل و هزینه ی پایین آن، سالیانه ده ها هزار دانشجو را به این کشور می کشاند.

 

جالب است بدانید که برای ورود به دانشگاه های فرانسه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و بدون هیچ گونه کنکور و یا آزمونی می توانید وارد دانشگاه شوید. شما در هر مقطعی که باشید، به راحتی می توانید در فرانسه دوره ی مورد نظر خود را پیدا کنید و به تحصیلات خود ادامه دهید. فرقی نمی کند شما به کدام ناحیه ی فرانسه می روید، در هر ناحیه ای که بروید در آنجا تعداد زیادی موسسات تحصیلی خواهید یافت که با کیفیتی بالا در سطح جهانی، فعالیت می کنند. به همین دلیل است که اکثر دانشجویان دنیا، فرانسه را برای تحصیل اننتخاب می کنند، زیرا  آنها می توانند نظر به محیطی که دوست دارند، موسسه ی تحصیلاتی خود را انتخاب کنند. اگر کسی هوای گرم و ساحلی را دوست داشته باشد، به راحتی می تواند در جنوب فرانسه تحصیل کند، اگر کسی هوای بارانی را دوست داشته باشد، به شمال فرانسه برای تحصیل مهاجرت می کند و …

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

ابتدا در این پادکست به توضیح اجمالی در مورد تحصیل در فرانسه می پردازیم:

درباره تحصیل در فرانسه

در فرانسه، این دانشجو است که زمانبندی کلاس های خود را انتخاب می کند و به همین دلیل شاغل بودن دانشجو نمی تواند مانع  تحصیل او شود. هر دانشجو حق دارد نظر به دوره ی تحصیلی خود ۱۵ الی ۲۰ ساعت در هفته کار کند. دانشجو از بدو ورود به فرانسه اجازه ی کار دارد و مانند برخی  کشورها  نیازی ندارد تا از اداره ی کار، مجوز دریافت کند. حداقل دستمزد کاری در فرانسه 10 یورو در ساعت است. شما به عنوان یک دانشجو، در کنار لذت بردن از زندگی و زیبایی های  فرانسه، خیالتان می تواند آسوده باشد که در سیستمی تحصیل می کنید که مدارک تحصیلی آن، بلا استثنا مورد قبول تمام کشورهای جهان است و بعد از اتمام تحصیل نگران این نیستید که آیا فلان کشور یا فلان موسسه مدارک تحصیلی من را قبول خواهند کرد یا خیر.

 

یکی از سنت های فرانسوی، استقبال از دانشجویان خارجی است. برخی از خانواده ها در فرانسه، آمادگی خود را برای پذیرایی از دانشجویان خارجی اعلام می کنند و دانشجو تا پایان تحصیل بدون آنکه هزینه ای بپردازد در کنار این خانواده مانند عضوی از خانواده، زندگی می کند. بیش از هشتصد سال است که مردم زیادی از سرتاسر دنیا، فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند. اکثر دانشجویانی که فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند در رشته های حقوق، پزشکی، الهیات  و معماری تحصیل می کنند.

 

دانشجویان فرانسه را انتخاب می کنند، زیرا میدانند، چه سیستم آموزشی ای در انتظار آنهاست. فرقی نمیکند در کدام دانشگاه و یا موسسه ی تحصیلاتی در فرانسه تحصیل کنید، زیرا تمام دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی فرانسه،  در رده ی  ممتاز جهانی قرار دارند. مهم نیست که شما از چه کشوری به فرانسه می آیید. شما از هر کشوری و یا هر ملیتی به فرانسه بیایید، مردم فرانسه با آغوش باز از شما پذیرایی خواهند کرد. این درست است که وقتی شما وارد محیط و جامعه ی جدیدی می شوید، احساس بیگانگی می کنید، اما در مورد فرانسه اینطور نیست. مطمئن باشید که از بدو ورود، فضای فرانسه آنقدر شما را جذب خود میکند که شما احساس میکنید در خانه ی خود هستید.

تحصیل در فرانسه

در فرانسه بیش از ۳۵۰۰ موسسه ی آموزش عالی، فعالیت می کنند از جمله:

 • ۷۷ دانشگاه دولتی که مدارک مختلف در مقاطع مختلف ارائه می دهند. این دانشگاه ها به عنوان مراکز علمی و تحقیقاتی اصلی فرانسه بشمار میروند.

 
 • در فرانسه نوعی سیستم موازی با دانشگاه، با عنوان “گراند اِکول” وجود دارد. گراند اِکول ها با برگزاری دوره های پنج ساله ی اقتصاد، تجارت، مدیریت، هنر و دیگر رشته های تخصصی، مدرکی معادل با فوق لیسانس به دانشجو ارائه می کنند.

 
 • مدارس معماری

 
 • بیش از ۳ هزار مدرسه ی تخصصی با ارائه ی مدارک در موضوعات مختلف از جمله مدیریت هتل داری، هنر آشپزی، گردشگری و کارهای اجتماعی.

 

دانشجویان می توانند از کمک های مالی دولت هم برخوردار شوند. برای مثال دانشجو میتواند از یارانه ی اجاره ی مسکن برخوردار شود. مقدار این یارانه نسبت به درآمد و اجاره ی مسکن دانشجو متغیر می باشد. معمولا مقدار این یارانه بین ۹۰ الی ۱۷۰ یورو در ماه، متغیر می باشد.

تحصیل در مقاطع مختلف

تحصیل در فرانسه در مقاطع تحصیلی مختلف

به‌طورکلی شما در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مجوز تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را خواهید داشت. دوره لیسانس یا همان کارشناسی در دانشگاه‌های کشور فرانسه معمولا سه سال به طول می‌انجامد که شما در این مقطع می‌توانید در بسیاری از رشته‌های مختلف اقدام به تحصیل در فرانسه کنید. برخی از این رشته‌ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز برای شما فراهم کرده‌اند.


کارشناسی ارشد یکی دیگر از دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور فرانسه است که معمولا تحصیل در آن دو سال به طول می‌انجامد که شما در آن باید در چهار ترم دروس مربوطه را بگذرانید. معمولا دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های فرانسه کمی فشرده‌تر هستند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا دانشجویان کارشناسی ارشد از نظر توان علمی کاملا در سطح بالایی قرار داشته باشند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های این کشور شرایط سخت‌گیرانه‌تری برای دانشجویان مهاجر وجود دارد.


امروزه دانشجویانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند این امکان را خواهند داشت تا در مقطع دکتری نیز مشغول به تحصیل شوند. دوره‌های دکتری در دانشگاه‌های این کشور معمولا بین سه تا چهار سال به طول می‌انجامد و در برخی از رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی حتی ممکن است تا 6 سال نیز به طول بینجامد. شما برای تحصیل در این مقطع حتما باید یک ایده جذاب را برای پایان‌نامه خود داشته باشید که مورد تایید یکی از اساتید دانشگاه‌های این کشور باشد.

تحصیل رایگان در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه رایگان یا زیر 250 یورو است اما برای دانشجویان بین المللی، شهریه دانشگاه های خوب مثل سوربن فرانسه مقداری بین 1 تا 4 هزار یورو برای هر ترم کارشناسی میباشد همچنین دانشگاه های خصوصی فرانسه برای هر ترم کارشناسی مبلغی بین 15 تا 28 هزار یورو دریافت می کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 1 تا 2 سال در فرانسه رایگان است و دانشگاه های خصوصی فرانسه برای هر ترم تحصیلی در این مقطع مبلغی بین 1500 تا 5000 یورو است. شما در این مقطع از امکاناتی نظیر بورسیه و کمک های دولتی نیز میتوانید استفاده کنید.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه بین دانشجویان اتحادیه اروپا با دیگر دانشجویان بین المللی متفاوت است اما یکی از جاهایی که این تفاوت دیده نمی شود هزینه تحصیل دکتری در فرانسه است. که برای هر دو قشر مبلغی بین 300 تا 400 یورو در سال است. پیشنهاد می کنیم برای این که اطلاعات بیشتری در این رابطه داشته باشید حتماً مقاله شرایط و هزینه های زندگی در فرانسه را هم مطالعه کنید.

اخذ بورسیه تحصیلی در فرانسه

امروزه دانشجویانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند می‌توانند از امکان بورسیه تحصیلی در این کشور استفاده کرده و هزینه‌های تحصیلی خود در این کشور را کاهش داده یا این‌که این هزینه‌ها را به صفر برسانند. دولت فرانسه امروزه برنامه‌های بورسیه تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان فراهم کرده است که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در اولویت این برنامه‌ها قرار دارند و در گام بعدی دانشجویان مستعد مقطع کارشناسی نیز در برخی از برنامه‌های تحصیلی می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند.


به طور میانگین مبلغ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد تا 1181 یورو و برای دانشجویان مقطع دکتری تا 1700 یورو می‌رسد که این مبلغ به‌صورت ماهیانه و در قسط‌های مختلف به دانشجو اعطا می‌شود. از طرف دیگر برخی یارانه‌های کمکی نیز به دانشجویان مستعدی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه را دارند اعطا می‌شود که شما می‌توانید از این یارانه‌ها نیز در کشور فرانسه استفاده کنید. برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از خدمات موسسه مهاجرتی کاربین استفاده کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

مراحلی که باید برای اخذ ویزای تحصیلی طی کنید

برای تحصیل در فرانسه شما در گام نخست باید اقدام به اخذ ویزای تحصیلی این کشور کنید. برای اخذ این ویزای تحصیلی علاوه بر مدارک بیان شده شما باید مراحل خاصی را طی کنید تا بتوانید ویزای خود را با موفقیت دریافت کنید. در گام نخست شما باید نامه پذیرش خود را از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنید. برای این کار نیز باید در مصاحبه‌ها و آزمون‌های مختلفی که توسط موسسات آموزش عالی این کشور برگزار می‌شود شرکت کرده و امتیازات لازم را جمع‌آوری کنید.


درصورتی‌که موفق به دریافت نامه پذیرش خود از دانشگاه‌های این کشور شدید می‌توانید با مراجعه به آدرس سایت سفارت کشور فرانسه اقدام به تعیین وقت سفارت کنید. برای این کار باید فرمی را پر کنید که اطلاعات وارد شده در این فرم حتما باید معتبر بوده و صحت آنها در مدارک شما بررسی شده باشد. پس از آن ایمیلی برای شما ارسال می‌شود که تاریخ و زمان مراجعه شما به سفارت این کشور در آن مشخص شده است. در تاریخ و زمان مشخص شده شما باید با دردست‌داشتن مدارکی که بیان کردیم به سفارت این کشور مراجعه کرده و درخواست خود برای صدور ویزای تحصیلی کشور فرانسه را ارسال کرده و در جلسه مصاحبه نیز شرکت کنید.

کار پس از تحصیل در فرانسه

امکان کارکردن در این کشور پس از اتمام دوران تحصیل

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در فرانسه این است که شما پس از اتمام دوران تحصیل خود می‌توانید در این کشور مشغول به کار شده و از این طریق ویزا و اقامت خود را تمدید کنید. البته برای تمدید این ویزا باید دقت داشته باشید که شما حتما نیازمند مدرک زبان فرانسه خواهید بود. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه را دارند می‌توانند با زبان انگلیسی نیز ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند؛ ولی برای اخذ ویزای کاری حتما باید به زبان فرانسه مسلط باشید تا بتوانید در این کشور کار کنید.


در کشور فرانسه معمولا ارتباط بسیار خوبی بین صنعت و دانشگاه‌ها وجود دارد و همین عامل نیز باعث می‌شود تا دانشجویان هم در طول تحصیل و هم پس از دوران تحصیل خود بتوانند موقعیت‌های شغلی و تخصصی خوبی را در زمینه تحصیلی خود بیابند. بازار کار رشته‌های مختلف در فرانسه بسیار خوب است؛ چراکه این کشور یکی از کشورهای صنعتی در قاره اروپا به شمار می‌آید. از طرف دیگر میزان درآمد موقعیت‌های شغلی تخصصی در این کشور نیز تقریبا بالاست که رفاه خوبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

رد شدن درخواست صدور ویزا

ردشدن درخواست صدور ویزای تحصیلی فرانسه

گاهی اوقات ممکن است شما با موفقیت بتوانید نامه پذیرش خود را از دانشگاه‌های این کشور دریافت کرده و سپس درخواست صدور ویزای تحصیلی خود را به سفارت این کشور تحویل دهید. بااین‌حال پس از مدتی درخواست صدور ویزای شما رد می‌شود و ممکن است این سوال به ذهن شما برسد که چه عواملی روی ردشدن درخواست صدور ویزای شما اثرگذار هستند؟ در این بخش قصد داریم پاسخی را درباره این سوال در اختیار شما قرار داده و راهکار آن را نیز ارائه دهیم.


یکی از مهم‌ترین این عوامل نقصی مدارک است. درصورتی‌که شما در زمان مراجعه به سفارت کشور فرانسه مدارک خود را به طور کامل در اختیار سفارت این کشور قرار ندهید احتمالا درخواست شما رد خواهد شد. از طرف دیگر عدم همخوانی و سازگاری بین اطلاعات وارد شده در فرم درخواست و مدارکی که شما تحویل داده‌اید نیز می‌تواند روی رد شدن درخواست صدور ویزای تحصیلی شما اثرگذار باشد. داشتن سوسابقه و مشکلات مالی از دیگر عوامل اثرگذار روی این موضوع هستند.


اگر شما هم با چنین مشکلی در طول اخذ ویزا برای تحصیل در فرانسه مواجه شده‌اید استفاده از خدمات موسسه مهاجرتی کاربین می‌تواند به برطرف‌کردن مشکلاتی که شما در این حوزه دارید کمک کرده و این مشکل را برای شما حل کند.

هزینه زندگی در فرانسه

اینها نمونه هایی  از قیمت اقلام در فرانسه هستنند که اگر شما انها را با دیگر کشورهای اروپایی و یا روسی مقایسه کنید، متوجه ارزانتر بودن هزینه ی زندگی در فرانسه خواهید شد. فرصت اقامت دائم فرانسه، شاید یکی دیگر از دلایلی باشد که دانشجویان را برای تحصیل به فرانسه می کشاند. اگر دانشجویی پنج سال پی در پی در فرانسه تحصیل کند و جرمی مرتکب نشده باشد، میتواند اقامت دائم این کشور را به دست آورد و وقتی کسی اقامت دائم فرانسه را داشته باشد، می تواند تابعیت فرانسه را کسب کند.

 

شما میتوانید با قیمت بین 200 تا 700 یورو در ماه برای خودتان یک سوییت دانشجویی داشته باشید. این مقدار برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه به 1500 یورو در ماه میرسد.

هزینه های تحصیل در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

 • پاسپورت معتبر

 • آخرین مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)

 • شناسنامه و مدارک هویتتان

 • عکس 

 • مدرک زبان 

 • تمکن مالی برای اثبات داشتن بودجه کافی

 • اثبات عدم سوء پیشینه 

 • بیمه درمانی

مدارک مورد نیاز

پزشکی در فرانسه

متقاضیان پزشکی توجه داشته باشند که دوره های پزشکی در فرانسه ۹ ساله می باشد. ورود به رشته ی پزشکی برای عموم آزاد است. سال اول پزشکی همراه با دیگر رشته های مرتبط به پزشکی، مشترک است. در پایان سال اول پزشکی، امتحانی گرفته می شود که اگر دانشجو، نمره ی مورد نظر را کسب کند، میتواند سال دوم را ادامه دهد.

 

اگر دانشجو نتوانست نمره ی مورد نظر را کسب کند، این امکان به دانشجو داده می شود که سال اول را دوباره تکرار کند. هر دانشجو حق دارد دو بار سال اول را تکرار کند. کسی که بار دوم نتوانست در امتحان قبول شود، باید تغییر رشته دهد و رشته ای دیگر را انتخاب کند.  امتحانی که در پایان سال اول گرفته می شود، فقط از دورسی است که در همان سال تدریس می شود و نه خارج از آن.

 

در سیستم آموزشی فرانسه هیچ گونه تبعیضی وجود ندارد. فرق نمی کند شما فرانسوی باشید و یا خارجی، در امتحان پایان سال اول پزشکی اگر نمره ی مورد نظر را به دست آوردید، میتوانید وارد سال دوم شوید.

 

دانشجوی عزیز، شاید وقتی در رابطه با تحصیل در فرانسه با افراد مشورت می کنید، عده ای به شما بگویند که تحصیل در فرانسه بسیار سخت است . باید متوجه بود که سختی و آسانی هر کاری به خود شخص بر می گردد. هستند کسانی که با این تفکر که: “وارد شدن در دانشگاه به معنای فارغ التحصیل شدن از دانشگاه است” ، به فرانسه برای تحصیل آمدند. طبعا چنین افرادی، با چنین طرز تفکری، تلاشی برای تحصیل ندارند و فقط می خواهند برچسب “دانشجوی دانشگاه های فرانسه” بودن را روی پیشانی خود داشته باشند. برای چنین افرادی ادامه ی تحصیل در محیطی جدی مانند فرانسه سخت و طاقت فرسا  است.

سوالات متداول

حداقل دستمزد کاری در فرانسه 10 یورو در ساعت است

هر دانشجو حق دارد نظر به دوره ی تحصیلی خود ۱۵ الی ۲۰ ساعت در هفته کار کند

تمام دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی فرانسه، در رده ی ممتاز جهانی قرار دارند

تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه رایگان است

دوره های پزشکی در فرانسه ۹ ساله می باشد

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

4 پاسخ

 1. سلام. ببخشید بعد از گزفتن دیپلم چقد وقت هست برای مهاجرت اقدام‌کنیم با این مدرک؟

  1. برای اقدام تحصیلی نداشتن گپ تحصیلی بسیار مهمه و هرچه سریع تر باید اقدام بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر