تحصیل در کشور آلمان

تحصیل در آلمان

در این نوشته می خواهیم این موارد را بررسی کنیم: شرایط و هزینه های تحصیل در آلمان، امکان کار در حین تحصیل در آلمان، مدرک زبان مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان و در ادامه ضمن تشریح مسائل مربوط به کسب پذیرش تحصیلی آلمان، پاسخ تمامی سوالات شما را خواهیم داد. دانشگاه‌های آلمان از نظر رتبه، کیفیت و استاندارد‌های آموزشی در جهان شناخته شده‌اند. رتبه بالای آلمان در همهٔ زمینه ها موجب شده تا فارغ التحصیلان آلمان بتوانند به راحتی‌ در شرکت‌های تجاری و صنعتی استخدام شوند.

 

دانشگاه‌های آلمان با ارائه همه رشته‌های تحصیلی‌ به زبان های آلمانی‌ و انگلیسی‌ باعث جلب توجه همه مشتاقان به تحصیل شده است. همچنین آلمان بعنوان قطب صنعت در اتحادیه اروپا و برخورداری از کارخانه هایی بین المللی و معتبر در سطح جهان از جایگاه ممتازی در سطح جهان برخوردار می باشد.

آنچه خواهید خواند:

بطور کلی در آلمان سه نوع مرکز آموزش عالی وجود دارد:

• دانشگاه 
• دانشگاه های آموزش عالی حرفه ای Fachhochschule
• دانشگاه های هنر، فیلم و موسیقی

ابتدا در این ویدئو به توضیحات کلی در مورد تحصیل در آلمان می پردازیم.

دانشگاه های آلمان

در دانشگاه ها بطور سنتی رشته هایی همچون حقوق، پزشکی، علوم طبیعی، انسانی و … تدریس می شوند و در پایان دوره یکی از مدارک لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا اعطا می شود.

دانشگاه های آلمان

9 دلیل برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

دانشگاه های آموزش عالی حرفه ای Fachhochschule

در صورتیکه تحصیلات عملی مهمتر از تحصیلات نظری برای دانشجو باشد، دانشجو می تواند در دانشگاه های حرفه ای تحصیل کند. مزایای این دانشگاه ها نسبت به دانشگاههای دیگر در این است که دوره ها کوتاه تر است و محتوای درسی از قبل مشخص شده است. همچنین بیشتر جنبه کاربردی تحصیلات در این نوع دانشگاه ها مورد توجه قرار گرفته است.

دانشگاه های هنر، فیلم و موسیقی در آلمان

درصورتیکه علاقمند به رشته های هنری باشید می توانید در این دانشگاه ها تحصیل کنید. بیش از ۵۶ دانشگاه هنر رشته های هنری از جمله فیلم، موسیقی، طراحی صنعتی، مد و سایر رشته های هنری را به دانشجویان ارائه می کند.

 

برای پذیرش از این نوع دانشگاه ها معمولا دانشجو باید نمونه کارهای خود را برای دانشگاه بفرستد و پس از قبولی اولیه وی باید در یک مصاحبه حضوری شرکت نماید.

 

تا چندی پیش کلیه دانشگاه‌ها در آلمان رایگان بوده اند ولی‌ طی چند سال اخیر هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان برای هر ترم به صورت میانگین مبلغ ۵۰۰ یورو می‌باشد. ولی‌ هنوز در برخی‌ استانها دانشگاه‌ها رایگان می‌باشد که این مزیت دانشگاه‌های آلمان آن را از کلیه کشور‌های دیگر مجزا کرده است.

دانشگاه های آلمان

هزینه زندگی‌ در آلمان

هزینه‌های زندگی‌ در آلمان به نسبت مخارج شخصی‌ متفاوت است، به طور معمول میانگین مخارج زندگی‌ در آلمان ماهیانه مبلغ 1275 یورو می‌باشد.

پاره ای از مخارج در آلمان به صورت زیر می‌باشد:

• هزینه مسکن در آلمان به نسبت مکان و نوع آن در ارزان ترین شهرهای آلمان بین 650 تا 900 یورو می‌باشد.
• هزینه بیمه به صورت سالیانه مبلغ ۷۰ یورو می‌باشد.
• شهریه دانشگاه های آلمان حدودا بین 250 تا 850 یورو میباشد که دانشگاه های خصوصی به 10 هزار یورو نیز میرسد.
• توجه داشته باشید که هزینه رفت و آمد در استان شما با پرداخت هزینه بلیط شش ماه برای شما مجانی‌ خواهد بود که مبلغ آن بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو می‌باشد.

بیمه عمومی‌ در آلمان

تمامی‌ افراد در آلمان بیمه هستند شما از همان لحظه ورود به آلمان باید بیمه داشته باشید و وقتی جهت تعویض ویزای خود به اداره مربوطه مراجعه می‌کنید تا اقامت تحصیلی‌ اخذ نمایید می بایست با قرار داد بیمه که با شرکت های بیمه آلمان بسته شده و مبلغ آن با توجه به سن و شرکت که متفاوت است و میانگین آن در قسمت هزینه‌ها می‌باشد مراجعه نمایید.

اجازه کار در هنگام ادامه تحصیل در آلمان

کلیه دارندگان اقامت دانشجویی در آلمان اجازه دارند به مدت ۲۰ ساعت در هفته یا ۹۶۰ ساعت در سال کار کنند.

تحصیل در آلمان

فرصت های بعد از تحصیل در آلمان

پس از پایان دوره تحصیل در آلمان به شما ویزای یک سال جستجوی کار داده میشود، در صورت استخدام و مشغول شدن به کار به مدت ۵ سال متوالی شما میتوانید مستقیماً درخواست پاسپورت آلمانی‌ نمایید. فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان همواره شانس بالایی در یافتن موقعیت های شغلی مناسب در سر تا سر دنیا داشته اند و کم تر کسی میتواند با یک فارغ التحصیل دانشگاه های آلمان بر سر یافتن شغلی مناسب رقابت کند. از آن طرف، خود آلمان همیشه یکی از محبوب ترین و گسترده ترین بازارهای کاری جهان به حساب می آید که دلیل آن داشتن یک سیستم آموزشی ممتاز می باشد.

 

پذیرش

 

در گرفتن پذیرش تحصیلی از آلمان باید به این نکته توجه داشته باشید که رشته مورد نظر باید همان رشته ای باشد که در ایران آن را گذرانده اید و یا رشته ای شبیه به آن باشد، در غیر اینصورت باید از مقطع لیسانس و با شرایط مربوط به آن پذیرش دریافت کنید. از سال ۲۰۰۴ در سیستم آموزشی آلمان گرفتن پذیرش از بسیاری از دانشگاه ها از طریق سازمان Uni Assist انجام می پذیرد. بنابراین این ارگان مدارک را دریافت کرده و پس از بررسی درصورت واجد شرایط بودن مدارک را به دانشگاه مربوطه می فرستد. در گرفتن پذیرش نمره های دیپلم و یا دانشگاه و همچنین نمره زبان آلمانی و انگلیسی بسیار مهم است.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی

• دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
• قبولی در دانشگاه سراسری
• گذراندن دوره زبان آلمانی‌ و یا انگلیسی و اخذ مدرک آن (در صورتیکه رشته تحصیلی‌ به زبان آلمانی‌ باشد)
• قبولی در امتحان ورودی دانشگاه و احتمالا گذراندن یکسال کالج در آلمان

 

نکته:

 

منظور از قبولی در دانشگاه سراسری تنها قبولی در مقطع لیسانس روزانه و یا شبانه است و مقطع کاردانی و یا دانشگاه های غیر انتفاعی، فنی حرفه ای و … مورد قبول نمی باشد.

مرحله اول: کالج

کالج دوره ای یکساله می باشد که معمولا از ۲ ترم تحصیلی تشکیل شده. همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است در برخی از رشته ها و دانشگاه ها گذراندن دوره یکساله کالج نیاز باشد. در آلمان بیش از ۳۷ کالج به بیش از ۳۰۰۰ دانشجوی خارجی خدمات تحصیلی ارائه می دهد.

 

شرکت در کالج رایگان می باشد و همچنین برخی هزینه ها از جمله هزینه های حمل و نقل در محدوده کالج را پوشش می دهد. دانشجویان در مدت تحصیل در کالج اجازه کار ندارند و تنها در تعطیلی ما بین دو ترم می توانند کار کنند.

 

بنابراین هزینه زندگی در این مدت بر عهده دانشجو می باشد. متقاضیان ایرانی که مایل هستند در دانشگاه های آلمان مشغول به تحصیل شوند، در صورتی که در ایران دانشجو نبوده باشند و یا کمتر از دو سال در ایران تحصیل کرده باشند، معمولا باید دوره کالج را بگذرانند. شرط ورود به کالج قبولی در امتحان زبان آلمانی می باشد. بنابراین گذراندن حداقل ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی برای قبولی الزامیست.

 

امتحان کالج ۲ بار در سال برگزار می شود. درصورت قبول نشدن در امتحان دانشجو تنها یکبار دیگر و آن هم پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی می تواند تجدید دوره نماید. ارسال مدارک به این کالج ها معمولا بصورت مستقیم نمی باشد. بدین معنی که دانشجو باید اصل و ترجمه مدارک خود را برای دانشگاهی که کالج تحت پوشش آن است و یا ارگانهای مربوط به این کار بفرستد. برای دانستن جزییات این امر باید با کالج مربوطه مکاتبه نمایید.

مرحله دوم:

پس از دریافت پذیرش کالج، مرحله بعد، دریافت ویزای تحصیلی می باشد.

مرحله سوم:

پس از قبولی در امتحان کالج دانشجو می تواند پذیرش دانشگاه را دریافت نماید.

دانشگاه های آلمان

متقاضیان تحصیل در مقطع بالاتر از لیسانس

تحصیل در آلمان تحت برنامه Bologna-Reform اجرا می شود، به طوری که اولین مقطع، Bachelor است و سپس دانشجو در صورت تمایل میتواند در مقطع Master و دکتری ادامه تحصیل دهد.

 

– مدرک کارشناسی
–  مدرک زبان انگلیسی‌ در صورت تحصیل در رشته انگلیسی‌ و یا مدرک آلمانی‌ در صورت تمایل به تحصیل به زبان آلمانی
–  رزومه کاری
– احتمالا قبولی در یک امتحان ورودی

 

نکته: برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس و بالاتر دانشجو به شرط داشتن مدرک لیسانس چه از دانشگاه آزاد، دولتی، پیام نور و غیرانتفاعی می تواند اقدام نماید. البته دانشجو نباید انتظار داشته باشد که تمامی واحد های وی پذیرفته شود و ممکن است دانشگاه تعدادی از واحدهای وی را قبول نکند.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی‌ آلمان

گرفتن ویزای تحصیلی آلمان بین ۶ تا ۸ هفته طول می کشد و گرفتن تعیین وقت ویزا بصورت آنلاین از طریق سایت سفارت انجام می پذیرد. این ویزا ۳ ماهه است و پس از اخذ آن دانشجو باید در آلمان به اداره اتباع خارجی رفته و آن را تمدید نماید.

 

پس از قبولی ویزا سفارت از دانشجو می خواهد تا برای دریافت آن و همچنین بیمه نامه به سفارت مراجعه نماید.

 

• فرم پرشده ی درخواست روادید

• پذیرش از دانشگاه‌ یا کالج مورد نظر

• مدارک توانائی مالی

• مدارک کاری اگر برای فوق لیسانس و یا دکترا اقدام میشود

• بیمه مسافرتی برای مدتی‌ که قبل از ثبت نام در دانشگاه وارد آلمان میشوید

• پذیرش از دانشگاه یا کالج مورد نظر

• گذرنامه ی معتبر به همراه دو نسخه رونوشت از صفحات دوم و سوم آن

• عکس رنگی پاسپورتی

• شناسنامه و دو نسخه رونوشت شناسنامه

• مدرک دیپلم دبیرستان، پیش دانشگاهی و گواهی قبولی در کنکور

• مدارک تحصیلات دانشگاهی متقاضی

• مدرکی در مورد سوابق شغلی

• هزینه صدور روادید

• و غیره…

ویزای تحصیلی آلمان

سطح زبان برای پذیرش

در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی دارید، دانستن زبان آلمانی نیز در سطح B1 الزامیست. امکان تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به زبان انگلیسی وجود دارد و دانشجو باید مدرک TOEFL و یا IELTS را با توجه به نمره درخواستی دانشگاه ارائه کند. اکثر کالج ها انتظار دارند که شما مدرک دوره مقدماتی (ZD) یعنی حداقل ۵۰۰ ساعت را داشته باشید. مهاجرت تحصیلی به آلمان مورد تقاضای بسیاری از افراد می باشد. وجود کالج زبان، امکان بردن همراه، امکان تحصیل در مقاطع مختلف، حق کار حین تحصیل و ….. از شرایط و مزیت های پذیرش تحصیلی آلمان و تحصیل در آلمان می باشد.

 

شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در آلمان از طریق تکمیل فرم مشاوره رایگان مهاجرت از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید. هدف ما اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به کسب پذیرش تحصیلی اروپا می باشد. امیدواریم تلاش همکاران ما باعث تحقق کسب پذیرش تحصیلی آلمان و پذیرش تحصیلی اروپا برای شما مخاطب عزیز گردد. همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاع از روش های  کسب پذیرش تحصیلی رایگان از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید. بعد از تکمیل و ارسال فرم مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.

کدام دانشگاه های آلمان جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در آلمان مورد تایید هستند؟

در این تقسیم بندی دانشگاه های آلمان جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در آلمان به دو دسته گروه ممتاز (الف) و گروه خوب (ب) تقسیم بندی می شوند که به ترتیب عبارتند از:

دانشگاه های ممتاز گروه الف

Eberhard Karl’s Universität Tübingen

Freie Universität Berlin

Homboldt-Universität zu Berlin

Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main

Ludwig-Maximilians-Universität München

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

Technische Universität Berlin

Technische Universität München

Universität Bonn

Universität Freiburg

Universität Göttingen

Universität Hamburg

Universität Karlsruhe

 
دانشگاه های آلمان

دانشگاه های خوب گروه ب

Bauhaus – Universität Weimar

Universität Bielefeld

Deutche Sporthochschule Köln

Deutsche Universität für Verwaltungswissenschaften Speyer

Europa- Universität Viadrina Frankfurt (Oder)

Europa-Universität Flensburg

HafenCity Universität Hamburg

Justus-Liebig-Universität Giessen

Leibniz Universität Hannover

Pädagogische Hochschule Freiburg

Pädagogische Hochschule Heidelberg

Pädagogische Hochschule Karlsruhe

Pädagogische Hochschule Ludwigsburg

Pädagogische Hochschule Schwäbisch Gmund

Pädagogische Hochschule Weingarten

Philipps-Universität Marburg

Ruhr-Universität Bochum

Stiftung Tierärztliche Hochschule Hannover

Technische Universität Bergakademie Freiberg

Technische Universität Chemnitz

Technische Universität Clausthal

Technische Universität Cottbus

Technische Universität Darmstadt

Technische Universität Dortmund

Technische Universität Dresden

Technische Universität Hamburg-Harburg

Technische Universität Ilmenau

Technische Universität  Braunschweig

Universität Augsburg

Universität Bayreuth

Universität Bremen

Universität der Bundeswehr Hamburg

Universität der Bundeswehr München

Universität des Saarlandes

Universität Duisburg-Essen

Universität Düsseldorf

Universität Erfurt

Universität Erlangen-Nürnberg

Universität Frankfurt

Universität Greifswald

Universität Halle-Wittenberg

Universität Hildesheim

Universität Hohenheim

Universität Jena

Universität Kaiserslautern

Universität Kassel

Universität Kiel

Universität Koblenz.Landau

Universität Köln

Universität Konstanz

Universität Leipzig

Universität Lübeck

Universität Lüneburg

صرفاً رشته های علوم انسانی

Universität Magdeburg

Universität Mainz

Universität Mannheim

Universität Münster

Universität Oldenburg

Universität Osnabruek

Universität Paderborn

Universität Osnabruek

Universität Paderborn

Universität Passau

Universität Postdam

Universität Regensburg

Universität rostock

Universität Siegen

Universität Stuttgart

Universität Trier

Universität Ulm

Universität Vechta

Universität Wuppertal

Universität Würzburg

Universität  Bamberg

 

مقالات پیشنهادی :

مهاجرت به آلمان 

کار در آلمان 

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه

فرم مشاوره

هدف ما در شرکت کاربین اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به کسب پذیرش تحصیلی اسپانیا، تحصیل در اسپانیا می باشد.

فرم مشاوره

همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاع از روش های مهاجرت به اسپانیا و کسب پذیرش تحصیلی اسپانیا از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان مهاجرتی بگیرید. بعد از تکمیل و ارسال فرم مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
ادامه
مشاوره رایگان
سوالات مهاجرتی خود را در بخش دیدگاه بپرسید
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn
مهاجرت

مطالب تصادفی

مهاجرت از شرکت کاربین

درخواست مشاوره رایگان

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

مهاجرت به مجارستان
مهاجرت به مجارستان

اگر با کشورهایی که امروزه شرایط خوبی را برای مهاجرت ایرانیان فراهم کرده‌اند آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که مجارستان یکی از این کشورها به

بیشتر
کار در رومانی
کار در رومانی

کشور رومانی در سال‌های اخیر نرخ زادوولد پایینی را تجربه کرده است. این عامل و برخی عوامل سیاسی و اقتصادی دیگر به کمبود نیروی کار

بیشتر
کار در ترکیه
کار در ترکیه

کار در ترکیه باتوجه‌به شرایط کاری مناسب و متنوع، متقاضیان زیادی دارد. کشور ترکیه جزء هفتمین کشورهای برتر دنیا برای کارگران بین‌المللی باتوجه‌به آخرین گزارش‌های

بیشتر