تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا چیست؟ آیا می خواهید در مورد تحصیل در ایتالیا و کسب پذیرش دانشگاه های ایتالیا  بدانید ؟ کدام دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش ایتالیا و تحصیل در ایتالیا مورد تایید می باشند؟ آیا در مورد شرایط و هزینه های تحصیل در ایتالیا  آگاهید ؟  آیا امکان کار در حین تحصیل در ایتالیا وجود دارد ؟  آیا برای کسب پذیرش از دانشگاه های ایتالیا احتیاج به مدرک زبان هست ؟ در ادامه ضمن تشریح مسائل مربوط به کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا، پاسخ تمامی سوالات شما را خواهیم دارد. 

 

در صورت تمایل به ارزیابی شرایط خود جهت تحصیل در معتبرترین دانشگاه های ایتالیا بصورت رایگان از طریق ارسال تکمیل فرم ارزیابی مندرج در وب سایت می توانید بصورت رایگان با مشاوره شوید. کارشناسان باتجربه ما در راه کسب پذیرش از دانشگاه های ایتالیا شما را همراهی خواهند کرد و کلیه خدمات این موسسه را در ادامه خدمت شما معرفی خواهند کرد.

 

ایتالیا به عنوان کشوری موفق در زمینه های مختلف علمی و هنری، یکی از قطب های جاذبه ی دانشمندان، سرمایه گزاران و هنرمندان بزرگ در جهان است. به دلیل هم پیمان بودن در معاهده ی شنگن، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی و داشتن تجربه هایی بی نظیر را به شما می دهد، سیستم حمل و نقل ریلی و هوایی آن، دسترسی آسانی حتی به بکرترین و دور افتاده ترین مکان ها را نیز می دهد و سفرهای میان کشوری را بسیار آسان و کم هزینه کرده است. علاوه بر این شما هر زمان به راحتی می توانید از سیستم هایی همچون بلابلاکار نیز برای حمل و نقل آسان و امن جاده ای استفاده کنید. 

 

از مهمترین فرصت هایی که تحصیل در ایتالیا در اختیار دانشجویان قرار می دهد میتوان به برنامه و بورس تحصیلی اراسموس اشاره کرد، که دانشگاه های کشورهای مختلف به هدف تبادل فرهنگی و علمی دست به بورسیه و تبادل دانشجویان خود می زنند. به این واسطه دانشجو خواهد توانست بخشی از دوره ی تحصیل خود را در کشور و دانشگاهی دیگر بگذراند، در حالی که دانشگاه بخش اعظم هزینه ی اقامت و خورد و خوراک دانشجو را پوشش می دهد.

نکته :  قابل توجه متقاضیان تحصیل در ایتالیا، شما در هر سنی می توانید برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنید، چرا که دانشگاه های ایتالیا هیچ محدودیت سنی ای برای دانشجویان قائل نمی شوند.

آنچه در این مقاله میخوانید:

کدام دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در ایتالیا مورد تایید هستند؟

در این تقسیم بندی دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در ایتالیا به دو دسته گروه ممتاز (الف) و گروه خوب (ب) تقسیم بندی می شوند که به ترتیب عبارتند:

1

دانشگاه های گروه ممتاز (الف) ایتالیا:

Free university of Bozen- BolzanoFree university of Bozen- BolzanoPolitecnico di Torino
Scuola Normale Superiore di PisaScuola Superiore di Studi Universitari e di perfezionamento Sant’ AnnaUniversita degli Studi di Ferrara
Universita degli Studi di FerraraUniversita Cattolica del Sacro CuoreUniversita degli Studi di Bari Aldo Moro
Universita degli Studi di BolognaUniversita degli Studi di FirenzeUniversita degli Studi di Genova
Universita degli Studi di MilanoUniversitả degli Studi di Milano- BicoccaUniversitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia
Universita degli Studi di Napoli “Federico II”Universita degli Studi di PadovaUniversita degli Studi di Pavia
Universita degli Studi di PaviaUniversitả Degli Studi di Roma Tor VergataUniversita degli Studi di Pisa
Universita degli Studi di Roma “La Sapienza”Universitả degli Studi di Roma TreUniversita degli Studi di Siena
Universita Degli Studi di TrentoUniversita degli Studi di TriesteUniversitả Politecnica delle Marche
Universita Politecnico di BariUniversitả della CalabriaVita-Salute San Raffaele University
تحصیل در ایتالیا

2

دانشگاه های گروه خوب (ب) ایتالیا:

International Center for Theoretical PhysicsUniversita degli Studi di CagliariUniversita degli Studi di Parma
Universita degli Studi di UdineUniversitả Cả Foscari di VeneziaUniversita Commerciale Luigi Bocconi
Universita degli Studi “ Gabriele d’annunzio’ di Chieti-Pescara”Universitả degli Studi dell’ AquilaUniversita degli Studi dell’ Insubria
Universitả degli Studi di BergamoUniversitả degli Studi di BresciaUniversita degli Studi di Catania
Universita’ degli Studi di MessinaUniversita degli Studi di PalermoUniversità degli Studi di Sassari
Universita degli Studi di TorinoUniversita degli Studi di Urbino ‘Carlo Bo’Universitả degli Studi di Verona
Universita degli Studi di LecceUniversita IUAV di Venezia 

درباره ی سیستم آموزشی ایتالیا

سال تحصیلی در دو ترم برگزار می شود. ترم اول از سپتامبر/اکتبر شروع شده و تا ژانویه/فوریه ادامه دارد، ترم دوم نیز از فوریه شروع شده و تا جولای ادامه خواهد داشت. هر ترم حدوداً 14 هفته تحصیلی دارد، جدای از امتحانات که حدود 6 هفته به طول می انجامند. بیشتر امتحانات شفاهی هستند و معمولاً برای هر درس دو امتحان، کتبی و شفاهی جدا برگزار می شود. از نکات حائز اهمیت اینکه برخی از درس های ارائه شده یک ساله بوده و گذراندن آنها دو ترم به طول می انجامد.

تحصیل در ایتالیا

دوره های تحصیلی در ایتالیا

تحصیلات عالی در ایتالیا، توسط دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی هنری، موسیقیایی و موسسات عالی تکنیکی در دسته بندی های مختلف وجود دارد.

دوره های تحصیلی در ایتالیا

دوره لائورئا

اولین دوره ی آموزش عالی است، دوره ای سه سال است که برابر با کارشناسی در ایران قرار می گیرد.

دوره ی لائورئا مجیستراله

دوره ای دو ساله است و برابر با کارشناسی ارشد در ایران قرار می گیرد. برخی دانشگاه طبق قانون و یا بخش نامه های سالیانه، همچنین دوره های 5 و یا 6 ساله ای که شامل لیسانس و فوق لیسانس پیوسته می باشند را برای برخی رشته ها ارائه می دهند. در دوره ی کارشناسی معمولا تلاش بر آموزش محتویات علمی و متد ها ملی است در حالی که در دوره ی فوق لیسانس این آموزش به مرحله ای بالاتر وتخصصی تر برده شده و سعی می شود تا دانشجو را برای کار در محیط های مشخص آماده کنند.

 

برای ثبت نام در دانشگاه در دوره ی لیسانس نیاز به داشتن دیپلم و گواهی گذراندن دوره ی 12 ساله ی تحصیلی است. و همینطور داشتن مدرک لیسانس برای شرکت در دوره ی مستر الزامی است. تایید مدرک لیسانس و فوق لیسانس، توسط اساتید دانشگاه مورد نظر، بسته به دانشگاه، به طور فردی و یا در کمیسیونی که در دانشگاه تشکیل می دهند انجام می شود. طی این فرآیند ساختار دوره های گذرانده شده و جنبه های آموزشی آنها مورد ارزیابی و اعتباردهی قرار می گیرند.

دوره ی دکترا

پیش از مهاجرت به ایتالیا خوب است بدانید که دوره ی دکتری در ایتالیا درست مثل سیستم آموزشی ایران، سومین دوره ی تحصیلات عالی را شامل می شود و هدف آن آماده سازی دانشجو برای به کار گیری متدهای پیشرفته ی تحقیقات علمی است، دانشجوی دکترا می تواند دوره ی کارآموزی خود را در خارج از ایتالیا و یا در آموزشگاه های تحقیقاتی بگذراند. برای درخواست پذیرش برای دوره ی دکتری، علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی ارشد، دانشجو نیاز به داشتن پروپوزال دکترا نیز دارد. این دوره دست کم سه سال طول کشیده و دانشجو باید در طول این دوره روی تز خود تحقیقات لازم را انجام دهد.

مدارس عالی تکنولوژی

دوره های ارائه شده توسط این مدارس عالی به لحاظ اعتبار برابر با دوره های آکادمیک هستند، هر چند درست همچون دانشگاه های علمی کاربردی در ایران، ارتباط مسقیم تری با سیستم تولیدی و بازار کار دارند، به همین دلیل بهتر پاسخگوی نیازهای تکنسین های متخصص در زمینه ی تولید و یا کسانی است که علاقه مند به تکنولوژی نوآورانه هستند.

گرایش های تحت پوشش این مدارس عبارتند از :

 • حرکت پایدار

 • بهره وری انرژی

 • فن آوری های نوآورانه برای دارایی ها و فعالیت های فرهنگی – با گرایش گردشگری

 • فن آوری اطلاعات و ارتباطات

 • فن آوری های جدید زندگی

 • فن آوری های جدید برای برند “ساخت ایتالیا” (سیستم های مکانیکی، سیستم مد، سیستم غذایی-کشاورزی، سیستم خانه، خدمات کسب و کار).

 • برای شرکت در این دوره ها داشتن دیپلم دوره ی متوسطه ی چهار ساله ضروری است.

این دوره ها بین 1800/2000 ساعت درسی هستند و دانشجو ملزم به گذراندن دوره ای کارآموزی برابر با 30% از کل ساعت های دوره ی تحصیلی خواهد بود.

آموزش عالی هنری و موسیقی:

آکادمی های هنرهای زیبا (همچون بررا در میلان و آکادمی هنرهای زیبای بولونیا)  از این دست هستند. از جمله دوره های ارائه شده می توان به دوره های پنج ساله ای که معادل با کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور پیوسته هستند اشاره کرد، که سعی در پرورش متخصصینی توانمند دارد تا به این ترتیب حفاظت و نگهداری از آثار هنری را تضمین کند.

تحصیل در ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه سالیانه تحصیل در مقاطع و دانشگاه ها و شهرهای مختلف ایتالیا متغییر می باشد. اما میانگین شهریه سالیانه از 800 تا حداکثر 7000 یورو در سال است. این میزان شهریه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا نظیر ترکیه و مالزی نیز ارزان تر است. البته امکان کاهش شهریه نیز در بسیاری از موارد توسط تیم تخصصی موسسه تکیه گاه دانش تا 500 یورو در سال وجود دارد. به طور مثال شهریه دانشگاه ساپیینزا رم در حال حاضر در کلیه مقاطع در هر سال 2200 یورو می باشد و کارشناسان موسسه این مبلغ را در صورت درخواست دانشجو، طی یک فرایند تخصصی به 500 یورو در سال کاهش می دهند. به علاوه امکان دریافت کمک هزینه های مختلف، به جز انواع بورسیه کامل تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکتری وجود دارد.

 ((( پیشنهاد مقاله: ویزای تحصیلی ایتالیا )))

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های مربوط به خورد و خوراک

 هزینه های زندگی قطعا با توجه به شرایط و سبک زندگی فردی دانشجویان مختلف متفاوت است. اما طبق تجربه عینی دانشجویان ایرانی که در حال حاضر در ایتالیا به سر می برند، ماهانه بین 150 الی 200 یورو برای پرداخت هزینه های مربوط به مواد غذایی کفایت می کند.

هزینه های اجاره مسکن

هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در شهر های بزرگ بین 1000تا 1500 یورو می باشد. البته عموما دانشجویان به صورت مشترک آپارتمان را اجاره می کنند. در این حالت هزینه ها از 250 تا 350 یورو در هر ماه به ازای هر دانشجو خواهد بود.

 

هزینه های مربوط به حمل و نقل

رفت و آمد در شهرهای ایتالیا عمدتاً بوسیله وسایل نقلیه ی عمومی کارآمد انجام می گیرد و هزینه آن برای دانشجویان، پس از دریافت کارت دانشجویی در مواردی تا یک سوم هزینه معمول آن خواهد شد. هزینه ایاب و ذهاب برای افراد غیر دانشجو از 30 تا 45 یورو در ماه می باشد. در ضمن این هزینه برای دانشجویان زیر 25 سال می تواند تا حدود 40 درصد شامل تخفیف شود.

رشته های تحصیلی پر تقاضا در ایتالیا

در این قسمت از مقاله شرایط تحصیل در ایتالیا، با بهترین رشته های تحصیلی این کشور آشنا می شویم. با توجه به مزیت های تحصیلی که در پاراگراف های قبل به آن ها اشاره کردیم تحصیل در تمام رشته ها می تواند برای شما مفید و آینده ساز باشد. اما تعدادی از رشته های ارائه شده در دانشگاه های ایتالیا در سراسر دنیا محبوبیت دارند. این رشته های خاص و پرتقاضا عبارتند از:

 • علوم انسانی
 • مهمان داری
 • هنر و طراحی
 • تدریس و معملی
 • مطالعات اجتماعی
 • پزشکی و سلامت
 • بازاریابی و فروش
 • معماری و عمران
 • کامپیوتر و تکنولوژی

با توجه به پیشینه تاریخی ایتالیا از بین موارد نام برده شده رشته هایی مثل علوم انسانی، طراحی و هنر، و معماری محبوبیت و درآمد بیشتری دارند. بنابراین اگر علاقه مند به تحصیل در آن ها هستید، باید خود را برای رقابت با متقاضیان زیادی آماده کنید.

یادتان باشد این کشور به دلیل وجود طراحان مد و زیبایی و بناهای تاریخی منحصر به فرد، مهد پروش هنرمندان بزرگ و تاریخ شناسان خبره است. بنابراین دریافت پذیرش در رشته های هنری و تاریخی این کشور کار چندان راحتی نیست.

پیشنهاد مقاله: موسسه مهاجرتی

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه
هدف ما اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در کشور ایتالیا می باشد. همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاع از روش های مهاجرت به ایتالیا و کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره مهاجرت رایگان بگیرید. بعد از تکمیل و ارسال فرم مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn
مهاجرت

مطالب تصادفی

مهاجرت از شرکت کاربین

درخواست مشاوره رایگان

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

نظرات کاربران

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

مهاجرت به مجارستان
مهاجرت به مجارستان

اگر با کشورهایی که امروزه شرایط خوبی را برای مهاجرت ایرانیان فراهم کرده‌اند آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که مجارستان یکی از این کشورها به

بیشتر
کار در رومانی
کار در رومانی

کشور رومانی در سال‌های اخیر نرخ زادوولد پایینی را تجربه کرده است. این عامل و برخی عوامل سیاسی و اقتصادی دیگر به کمبود نیروی کار

بیشتر
کار در ترکیه
کار در ترکیه

کار در ترکیه باتوجه‌به شرایط کاری مناسب و متنوع، متقاضیان زیادی دارد. کشور ترکیه جزء هفتمین کشورهای برتر دنیا برای کارگران بین‌المللی باتوجه‌به آخرین گزارش‌های

بیشتر