تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

با تحصیل در سوئد و شرایط آن، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سوئد، شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئد، هزینه‌های تحصیل در این کشور، تحصیل رایگان در سوئد و دیگر موارد آن آشنا هستید؟ آیا این تحصیل رایگان می‌باشد؟ تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی چگونه است؟ شرایط تحصیل آن در مقطع کارشناسی ارشد به چه صورت می‌باشد؟ آیا از کالج‌های زبان و شرایط تحصیل در آن‌ها در کشور سوئد شناختی دارید؟ تحصیل در مقطع دکتری چه شرایطی دارد؟ امکان بردن همراه وجود دارد؟ آیا ویزای تحصیلی سوئد قابل تبدیل به ویزای کاری در این کشور است؟ در ادامه به موضوع تحصیل در این کشور، شرایط آن، مقاطع و هزینه های این کشور می‌پردازیم.👇

آنچه خواهید خواند:

با مهاجرت تحصیلی به سوئد تجربه زندگی در کشوری را خواهید داشت که همیشه فراتر از اندازه خود ظاهر شده‌است. این کشور از مرکزیت یک امپراطوری در قرن هفدهم تا تبدیل شدن به جایگاه تعداد زیادی از برندگان جوایز نوبل همواره تاثیر خود را در قاره اروپا بر جای گذاشته است.

 

سوئد امروزی به خاطر مفهوم عدالت اجتماعی شناخته شده‌است. تضاد طبقاتی در سوئد خیلی به چشم نمی‌خورد و استفاده از درمانگاه‌های دولتی برای عموم آزاد است. زیبایی چشمگیر بخش شمالی اروپا را نیز به این محاسن اضافه کنید و اینکه تحصیل برای دانشجوهای اروپایی رایگان است (اخیراً برای دانشجوهای غیر اروپایی نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده‌است)

.

با در نظر گرفتن تمامی این موارد زندگی دانشجویی در این کشور را می‌توان از مقاصد ایده‌آل در اروپا محسوب کرد. از آن‌جایی که سوئد کشوری است که اقتصادش را از راه علم و تکنولوژی پیش می‌برد، طبیعتاً  در بین دانشگاه‌های سوئد  5 دانشگاه سوئد در رنکینگ QS رتبه زیر 200 کسب کرده‌اند. خصوصاً دانشگاه‌های Lund و Upsala که به ترتیب مقام 71 و 81 را کسب کرده‌اند که به ترتیب در صدر دانشگاه‌های آن قرار دارند.

کدام دانشگاه های سوئد جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در سوئد مورد تایید هستند؟

در این تقسیم بندی دانشگاه های سوئد جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل به دو دسته گروه ممتاز (الف) و گروه خوب (ب) تقسیم بندی می‌شوند که به ترتیب عبارتند:

دانشگاه های گروه خوب (ب) سوئد

دانشگاه های گروه ممتاز (الف) سوئد

Handelshögskolan i Stokholm (Stockholm School of Economics)

Lunds universitet (Lund University)

Mittuniversitetet (Mid- Sweden University)

Uppsala Universitet (Uppsala University)

Malmö Högskola (University College of Malmö)

Kungliga Tekniska Högskolan — KTH (Royal Institute of Technology)

Karlstads universiteit(kau)

Stokholm Universitet (Stockholm University)

Linne universitetet(lnu)

Göteborgs Universitet (Goteborg University)

Orbero universitet(ou)

Chalmers tekniska hogskola (Chalmers University of Technology)

 Blekinge Tekniska Högskola (Blekinge Institut of Technology)

Umeå universitet (Umea University)

Gmnastik-och idrottshogskolan(gih)

Linköpings universitet (Linkopings University)

University College of Boras (Hogskolan Boras)

Karolinska institutet (The Karolinska Institute)

Högskolan I Halmstad (Halmstad University College)

Lulea Tekniska Universitet (Lulea University of Technology)

Högskolan i Skövde (Skövde University College)

Sveriges Lantbruksuniversitet — SLU (The Swedish University of Agricultural Sciences)

Högskolan Vast(hv)

 

Södertörns högskola (Södertörn University Colleg)

 

Högskolan I Gävle (University College of Gävle)

 

Mälardalens Högskola (University College of Mälardalens)

 

Högskolan I Jönköping (Jönköping University College)

 

اخذ پذیرش برای تحصیل در سوئد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه مدرک زبان سوئدی داشته باشید اگرچه برخی از رشته‌های گروه فنی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های بسیاری به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و متقاضیان برای این مقطع باید دارای مدرک آیلتس با نمره 6.5 به بالا (حداقل 6 در هر مهارت) باشند. دانشجویان با رزومه خوب می‌توانند برای دوره کارشناسی ارشد از بورسیه و تخفیف در شهریه برخوردار شوند.

 

همچنین برای تحصیل در مقطع دکترا معمولاً از دانشجو خواسته می‌شود که یک ترم به عنوان پیش دوره در دانشگاه شرکت کند و سپس وارد دوره اصلی شود.

تحصیل در سوئد

مزایای تحصیل در سوئد

از مزایای آموزش در سوئد در مقطع دکترا این نکته می‌باشد که با در نظر گرفتن دکترا به عنوان شغل در سوئد دانشجویان این مقطع پس از اتمام دوره دکترا و پرداخت مالیات در طی دوره می‌توانند برای اخذ اقامت دائم سوئد اقدام نمایند.

دوره زبان انگلیسی در سوئد

دوره-زبان-انگلیسی

سوئد را می توان جزو معدود کشورهای اروپایی دانست که برای ایرانیان ویزای دوره زبان صادر می‌کند به همین دلیل دوره زبان انگلیسی در سوئد راهکاری مناسب برای افرادی است که قصد یادگیری زبان را در یک کشور اروپایی دارند. متقاضیان این دوره باید در سطح استفاده روزمره با زبان آشنا باشند تا بتوانند در آزمونی که دانشگاه‌‌های سوئد در ایران برگزار می‌کنند شرکت کرده و در صورت قبولی برای اخذ ویزای خود اقدام کنند.

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف ترمی 7000 تا 25000 یورو می‌باشد ولی دوره دکترا رایگان بوده و همچنین دانشجویان این مقطع حقوق ماهیانه در حدود 2000 یورو دریافت می‌کنند که در صورت پرداخت مالیات آن در طی 4 سال می‌توانند برای اخذ اقامت سوئد اقدام کنند. همچنین هزینه دوره زبان در سوئد که یک دوره 6 ماهه است 4000 تا 5000 یورو بسته به شرایط دوره می‌باشد.

تحصیل در سوئد

هزینه زندگی در شهرهای مختلف سوئد

هزینه زندگی در شهرهای مختلف سوئد متفاوت است ولی به صورت کلی می‌توان مخارج یک دانشجو شامل مسکن، خورد و خوراک، رفت و آمد و غیره را در حدود 800 تا 1000 یورو در ماه در نظر گرفت.

ویزای دانشجویی سوئد

از مزایای ویزای تحصیلی سوئد می‌توان به امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی و سفر همزمان آنها به سوئد و در نهایت امکان تحصیل رایگان برای همسر متقاضی اشاره کرد (سوئد از این لحاظ کشوری منحصر به فرد به شمار می‌رود). دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در سوئد هستند باید ویزای دانشجویی بگیرند. همچنین باید اجازه اقامت داشته باشید تا بتوانید در سوئد به تحصیل بپردازید که این مجوز اقامت را می‌توانید از سفارت سوئد در کشور خودتان بگیرید.

 

برای دریافت مجوز دانشجویی باید:

 
  •  از یکی از دانشگاه های سوئد پذیرش داشته باشید.
  •  بیمه درمانی جامع داشته باشید.
  • مدرک تمکن مالی برای تامین مخارجتان ارائه دهید. ( حداقل مبلغ 9400 دلار برای 10 ماه به تعداد سالهای تحصیل تان در سوئد )
  • همچنین شما باید سالانه مجوز اقامت خود را تمدید کنید.
شهرهای دانشجویی سوئد

شهرهای دانشجویی سوئد

در این قسمت از مقاله به بررسی دقیق 5 شهر مهم سوئد می‌پردازیم که عبارتند از :

  • استکهلم
  • لاند
  • اپسالا
  • گوتنبرگ
  • اومئا
شهر استکهلم

استکهلم – Stockholm

تقریبا یک چهارم جمعیت سوئد در استکهلم زندگی می‌کنند بنابراین این شهر را می‌توان قلب تپنده کشور دانست. دانشگاه‌های استکهلم جزو مراکز آموزشی برتر در سوئد هستند که تعدادی از آن‌ها عبارتند از موسسه KTH Royal Institute of Technology در زمینه تکنولوژی با رتبه ی 142، دانشگاه استکهلم با رتبه 171 و موسسه کارولینسکا (جزو 10 دانشگاه برتر پزشکی در دنیا). استکهلم بهترین شهر برای تحصیل در سوئد به شمار می‌رود که جامعه دانشجویی آن از استکهلم یک شهر پرجاذبه مشهور و همواره در جنب و جوش می‌سازد.

لاند – Lund

لاند شهری کوچک و دانشجویی است که تاریخش به قرن دهم میلادی برمی‌گردد و مرکز شرکت‌های تکنولوژی محور و همچنین دارای یک دانشگاه مشهور می‌باشد. از آنجایی که این شهر در جنوبی‌ترین نقطه‌ی سوئد قرار دارد، مکان مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی است که علاقه دارند در حین تحصیل در سوئد در اروپا نیز گشت و گذار کنند. اما تنها دلیلی که شما ممکن است به خاطر آن به این شهر سفر کنید دانشگاه این شهر است. دانشگاه لاند (دومین دانشگاه قدیمی سوئد) در رتبه 70 جهانی معتبرترین دانشگاه این کشور محسوب می‌شود.

اپسالا – Uppsala

اپسالا چهارمین شهر سوئد از لحاظ مساحت است. دانشگاه اپسالا قدیمی ترین دانشگاه کشور و سومین دانشگاه معتبر سوئد در این شهر قرار دارد. مانند شهر لاند، آپسالا نه تنها به خاطر شهرت دانشگاه Uppsala University بلکه به خاطر جامعه دانشجویی خود شهرت دارد. شهر آپسالا یکی دیگر از شهرهای ایده‌آل برای تحصیل در سوئد است که برای جامعه دانشجویی خود موقعیت‌های شغلی متنوع در سازمان‌های مختلف ارائه می‌دهد.

شهرگوتنبرگ

گوتنبرگ – Gothenburg

دومین شهر بزرگ سوئد، گوتنبرگ مکان مناسبی برای آن‌هایی است که علاقه‌ای به زندگی در یک شهر خلوت و تاریخی ندارند. زندگی در گوتنبرگ از دیگر شهرهای سوئد مقرون به صرفه‌تر است. این شهر بندری برای جو محلی، دوستانه و منطقه تاریخی جذابش زبانزد خاص و عام می‌باشد و شما در آن احساس غریبی نخواهید کرد. شهر گوتنبرگ همچنین در رتبه 54 بهترین شهرهای دانشجویی دنیا قرار دارد و یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیل در سوئد است. دانشگاه‌های معتبر گوتنبرگ شامل دانشگاه تکنولوژی چالمرز با رتبه 193 و دانشگاه گوتنبرگ با رتبه 247 است.

شهر اومئا

اومئا – Umeå

شمالی ترین شهر سوئد در میان شهرهای ذکر شده شهر اومئا است که برای کسانی که دوستدار حیات وحش هستند می‌تواند مقصد مناسبی باشد. اومئا اگرچه شهری کوچک است ولی به خاطر مراکز تحقیقاتی خود بیشتر شناخته شده‌است و همچنین به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2014 انتخاب شده‌است. شهر اومئا سوئد نیز یکی از شهرهای ایده‌آل برای تحصیل در سوئد است که دارای جامعه دانشجویی نسبتاً بزرگ بوده و دانشگاه اومئا در میان 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

فرم مشاوره رو پرکنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه
شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل به کسب  اطلاع از روش‌های مهاجرت به سوئد و کسب پذیرش تحصیلی سوئد از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره مهاجرت رایگان بگیرید. بعد از تکمیل و ارسال فرم مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
سوالات مهاجرتی خود را در بخش دیدگاه بپرسید
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn
مهاجرت

مطالب تصادفی

مهاجرت از شرکت کاربین

درخواست مشاوره رایگان

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

نام و نام خانوادگی*

نظرات کاربران

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

مهاجرت به مجارستان
مهاجرت به مجارستان

اگر با کشورهایی که امروزه شرایط خوبی را برای مهاجرت ایرانیان فراهم کرده‌اند آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که مجارستان یکی از این کشورها به

بیشتر
کار در رومانی
کار در رومانی

کشور رومانی در سال‌های اخیر نرخ زادوولد پایینی را تجربه کرده است. این عامل و برخی عوامل سیاسی و اقتصادی دیگر به کمبود نیروی کار

بیشتر
کار در ترکیه
کار در ترکیه

کار در ترکیه باتوجه‌به شرایط کاری مناسب و متنوع، متقاضیان زیادی دارد. کشور ترکیه جزء هفتمین کشورهای برتر دنیا برای کارگران بین‌المللی باتوجه‌به آخرین گزارش‌های

بیشتر