تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 ما در این مقاله در مورد تحصیل در ترکیه، هزینه تحصیل در ترکیه و شرایط تحصیل در ترکیه، بحث علمی خواهیم کرد. اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید این مقاله را از دست ندهید.

پادکست

تا حالا فکر کردی چرا اصلا باید مهاجرت کنیم؟

پادکست شماره 76

3:20

دانشگاه های ترکیه

حدود هشت میلیون دانشجو در تقریباً 260 دانشگاه ترکیه مشغول به تحصیل هستند. 120 دانشگاه در ترکیه دولتی بوده و بقیه آنها خصوصی و غیرانتفاعی می باشند.

 

در رتبه بندی QS World University Rankings 2019 در مجموع، ده دانشگاه از ترکیه حضور دارند که دانشگاه کوچ با رتبه 448 و دانشگاه بیلکنت با رتبه 456 در میان برترین دانشگاه های جهان هستند.

 

سیستم آموزشی ترکیه بسیار عالی است، این در حالی است که ترکیه یکی از جوانترین سیستم های آموزشی در جهان را در اختیار دارد. این در حالی است که تنها هشت موسسه آموزشی در ترکیه تا سال 1970وجود داشته است.

 

فایننشال تایمز ترکیه را به عنوان یک اقتصاد در حال ظهور پیشرفته طبقه بندی کرده است. براساس رنکینگ دانشگاه های نو ظهور جهان 23 دانشگاه از ترکیه حضور دارند که 6 تا از آنها در میان 100 دانشگاه برتر رتیه بندی هستند. این در حالی است که دو دانشگاه صابانچی و کوچ در میان 50 دانشگاه برتر می باشند.

فرم مشاوره رایگان

ویدیو تحصیل در ترکیه

سوالات متداول شرکت کاربین

تحصیل کارشناسی در ترکیه

کارشناسی در ترکیه به طور متوسط چهار سال است. از مدیریت بازرگانی، ریاضیات و اقتصاد گرفته تا جهانگردی و هتلداری و مد، همه و همه در ترکیه تنها 8 ترم را برای گرفتن مدرک تحصیلی نیاز دارند.

 

اما لازم به ذکر است که رشته های معماری، دامپزشکی و دندانپزشکی پنج سال هستند و رشته های پزشکی شش سال به درازا می کشند. تقویم آموزشی در رشته کارشناسی در ترکیه به دو ترم تقسیم می شود و از سپتامبر تا ژوئن می باشد.

تحصیل در ترکیه

همین حالا برای تحصیل در ترکیه اقدام کن

ما در کاربین مفتخر هستیم به پاسخگویی و با موفقیت به اتمام رساندن پروژه های مهاجرتی شما…

 تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد دو سال است. دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه به صورت آموزش محور و پژوهش محور هستند. اگر دوره خود را با پایان نامه انتخاب کرده اید باید در طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی شرکت کنید و در ترم چهارم نیز پایان نامه خود را بنویسید و از آن دفاع کنید. اگر در دوره آموزش محور نیز شرکت کرده اید باید به جای پایان نامه، تعدادی از دروس تخصصی خود را پاس کنید.

 

رشته های محبوب تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه شامل موارد زیر هستند:

 

 • ✔ مدیریت کسب و کار

 • ✔ فناوری اطلاعات  (IT)

 • ✔ زیست شناسی مولکولی و ژنتیک

 • ✔ روابط بین المللی

 • ✔ مهندسی صنایع

 تحصیل دکتری در ترکیه

دوره دکتری بسته به ماهیت خود به طور میانگین چیزی در حدود سه تا چهار سال است و از یک روند ساختار مند پیروی می کند. شما در مقطع دکتری در ترکیه باید 2 ترم را درسهای آموزشی خود را سپری کنید و در ترم 3 طرح پروپوزال خود را قطعی کنید و در ترم چهارم در امتحان جامع شرکت کنید و پس از آن با نوشتن رساله از طرح علمی خود دفاع کنید. در ترکیه به جای آنکه یک استاد راهنما داشته باشید شما تحت نظارت کمیته ای قرار خواهید گرفت.

هزینه تحصیل در ترکیه

ویدیو تحصیل دکتری در ترکیه

سوالات متداول شرکت کاربین

هزینه تحصیل در ترکیه

در ترکیه هزینه تحصیل بسته به دانشگاه دولتی یا خصوصی تفاوت وجود دارد. هزینه های مقطع کارشناسی برای یک سال تحصیلی دانشجویان خارجی در یک دانشگاه خصوصی حدود 2500 تا 8500 لیر در سال می باشد.

 

هزینه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در همان سطح در دانشگاهی دولتی برای هر سال معادل 3350 تا 5000 لیر ترکیه می باشد. هزینه دوره کارشناسی ارشد نیز در ترکیه معمولاً به همان اندازه کارشناسی می باشد.

 

نسبت به بسیاری از کشور های جهان هزینه تحصیل در ترکیه مقرون به صرفه است. به مانند هزینه تحصیل، هزینه های زندگی نیز در ترکیه مقرون به صرفه هستند. هزینه زندگی در ترکیه 2250تا3،000 لیر در هر ماه می باشد. این هزینه ها شامل امکانات رفاهی، اقامتی، پوشاک و حمل و نقل هستند. حدودا 750 لیر باید هزینه کتاب نیز بدهید. به همین دلیل است که مهاجرت تحصیلی به ترکیه خواهان زیادی دارد.

 بورسیه تحصیلی ترکیه

اگر امیدوارید که بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کنید باید به خوبی درس بخونید. اکثر بورس های تحصیلی در ترکیه به کسانی داده می شود که حداقل 70٪، حتی در بعضی دانشگاه ها 80٪ در آزمون ورودی نمره دریافت کرده باشند.

 

این بورسیه ها با نام بورسیه تحصیلیTürkiye Burslari ، با مزایای بیشماری همراه هستند. به عنوان مثال، برنامه بورسیه تحصیلی لیسانس برای دوره های چهار تا شش ساله به دانشجویان تعلق می گیرد. متقاضیان که موفق به گرفتن این بورسیه تحصیلی شوند غیر از آنکه شهریه خود را به مدت یک سال دریافتن می کنند هزینه  پرواز برگشت، اقامت، بیمه درمانی، شهریه زبان ترکی را نیز دریافت می کنند. شما حتی ماهیانه حدود 750  لیر ترکیه نیز دریافت خواهید کرد.

 

برخی از دانشگاه ها در ترکیه به عنوان مثال، دانشگاه صابانچی و بیلکنت بورسیه های تحصیلی مخصوص به خود را نیز دارند.

ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی

با ویزای دانشجویی شما مجاز هستید تا به عنوان دانشجو در این کشور ثبت نام کرده و مجوز اقامت را بگیرید و به ترکیه مهاجرت کنید.

 

مراحل درخواست ویزا در کنسولگری ترکیه در سفارت این کشور انجام می شود. اما باید در ابتدا به صورت آنلاین پیش از درخواست خود بر اساس شیوه های کنسولی جمهوری ترکیه مدارک خود را کامل کنید.

 

پس از تأیید، انتظار می رود که یک قرار ملاقات برای انجام مصاحبه در سفارت ترکیه برای شما ترتیب داده شود و در آن روز باید مدارک خود را به همراه داشته باشید. این مدارک شامل موارد زیر می باشد.

 

 • ✔ فرم تکمیل شده ویزای دانشجویی ترکیه
 • ✔ نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه
 • ✔ گذرنامه ای که حداقل 60 روز مدت اقامت شما معتبر باشد
 • ✔ یک عکس گذرنامه.
 • ✔ اثبات توانایی شما در حمایت مالی از خود
 • ✔ اثبات بیمه درمانی
 • ✔ هزینه ویزا مورد نیاز

 

هر چه سریعتر برای گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه خود اقدام کنید بهتر است، زیرا دریافت ویزای ترکیه تقریباً هشت هفته زمان می برد.

ویزای دانشجویی

کار حین تحصیل در ترکیه

سوالات متداول شرکت کاربین

شرایط تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه، شما باید مدارک مقطع پیشین تحصیلی خود را به همراه داشته باشید. به عنوان مثال، بدون داشتن مدرک لیسانس، شما در مقطع کارشناسی ارشد نمی توانید تحصیل کنید.

 

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه باید در آزمون ورودی YOS و یا SAT و آزمون  ALES برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی شرکت کنید.

 

آزمون ALES هر ساله دو بار در ماه های مارس و نوامبر برگزار می شود. این امتحان تقریباً سه ساعت طول می کشد و شامل سوالاتی در زمنیه زبان، اعداد و هوش می باشد.

 

به همراه مدرک آزمون ALES ، به عنوان بخشی از برنامه خود، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 

 • ✔ فرم تکمیل شده درخواست دانشجویان.

 • ✔ گواهینامه لیسانس یا کارشناسی ارشد.

 • ✔ یک رزومه به روز شده با توصیه نامه.

 • ✔ اثبات بودجه کافی برای مدت دوره خود.

 • ✔ عکس در سایز گذرنامه.

 • ✔ هزینه درخواست.

شرایط تحصیل در ترکیه

مدرک زبان برای تحصیل در ترکیه

اگر کلاس های شما در ترکیه به زبان انگلیسی است شما برای تحصیل در ترکیه به دانشگاه برای اخذ پذیرش باید نشان دهید که از مهارت خوبی در زبان انگلیسی برخوردار هستید. شما باید این مهارت را با مواردی که در زیر ذکر شده است نشان دهید.

 

 • یک گواهی زبان معتبر بین المللی، مانند آیلتس یا آزمون تافل.

 • آزمون انگلیسی، که در  هنگام ورود به دانشگاه مورد نظر از شما گرفته خواهد شد.

 

حتی اگر دوره تحصیلی شما به زبان انگلیسی است، زبان ترکی را نیز بهتر است که فرا بگیرید، زیرا زمانی که قصد کار در ترکیه را داشته باشید به درد شما خواهد خورد و در نتیجه ممکن است فرصت های شغلی بیشتری در ترکیه پیدا کنید.

بسیاری از دانشگاه ها، از جمله دانشگاه بوآزچی، دوره های فشرده زبان برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. اگر هم دوره تحصیل شما به زبان ترکی می باشد، برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه نیاز است که در آزمون زبان تومر شرکت کرده و نمره خوبی در این آزمون کسب کرده باشید.

تحصیل در ترکیه

همین حالا برای تحصیل در ترکیه اقدام کن

ما در کاربین مفتخر هستیم به پاسخگویی و با موفقیت به اتمام رساندن پروژه های مهاجرتی شما…

کیفیت سیستم آموزشی ترکیه

مدارک ترکیه به راحتی در تمام دنیا معتبر و شناخته شده هستند. ترکیه و 47 کشور دیگر، عضو فرایند بولونیا هستند. بولونیا توافقی بین کشورهای اروپایی برای اطمینان از کیفیت و استانداردهای آموزش یکسان بین کشورهای عضو آن است.

 

به دلیل این توافق نامه، چارچوب صلاحیت آموزشی ترکیه از ساختاری مشابه دیگر کشورهای اروپایی مانند انگلستان پیروی می کند.

تحصیل در ترکیه

نتیجه گیری

ترکیه یکی از کشور های پیشرفته جهان است که بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان علاقه دارند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. بسیاری از دانشگاه های ترکیه در رتبه های برتر جهان قرار دارند و سیستم آموزشی ترکیه در دهه های گذشته بسیار متحول شده و در فرآیند بولونیا عضو است. با داشتن شرایط لازم، امکان تحصیل در ترکیه در تمامی مقاطع وجود دارد. مهمترین مزیت تحصیل در ترکیه ارزان بودن تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشور های دنیا می باشد. در کنار مقرون به صرفه بودن بسیاری از دانشگاه های ترکیه هزینه زندگی در این کشور نیز بسیار پایین می باشد. پس از فارغ التحصیلی با پیدا کردن کار دانشجویان امکان اخذ اقامت دائم ترکیه را نیز دارید.

 

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، می توانید از راهنمایی کارشناسان ما در موسسه کاربین بهره برده و در جزئیات کامل تحصیل در ترکیه قرار بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما با شماره 22654650-021 و یا 28111107-021 در تماس باشید.

سوالات متداول

برای تحصیل در ترکیه باید مدرک تحصیلب مقطع پیشین خود را نشان دهید و مدرک زبان ایلتس و یا تومر داشته و در آزمون استعاد تحصیلی YOS و یا SAT نمره قبولی را دریافت کرده باشید.

برترین دانشگاه های ترکیه دانشگاه کوچ، بیلکنت، خاورمیانه و بوازچی می باشند.

بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل شهر های استانبول، ازمیر، آنتالیا، بورسیا و گازیانتپ می باشد.

امکان تحصیل رایگان در ترکیه وجود ندارد و حتی خود بومیان ترک نیز برای تحصیل باید هزینه شهریه دانشگاه را پرداخت کنند.

کلمات کلیدی

ترکیه    تحصیل در ترکیه    

WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر