تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

رقابت برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا بسیار زیاد است، بنابراین مهم است که متقاضیان اطمینان حاصل کنند که آنها شرایط کامل برای ورود به هر یک از دانشکده های پزشکی که درخواست می کنند را دارند. گواهی نامه و مدارک دبیرستان متقاضی و در نهایت نوع مدرک کارشناسی و یا پیش پزشکی، در صورتی در هر دانشکده پزشکی ارائه می شود که تمام پیش نیازهای تحصیلی آن دانشگاه را برآورده کند. نه تنها متقاضیان باید تمام پیش نیازهای تحصیلی را گذرانده باشند، بلکه باید به تاریخ مهلت ارائه و ارسال پیش نیازها و مدارک مورد نیاز توجه کافی داشته باشند. به تمام مدارکی که پس از تاریخ و مهلت اعلام شده ارسال شده باشند ترتیب اثری داده نخواهد شد و در واقع پرونده های ناقص متقاضیان ارزیابی و رد می شوند.

 

دوره پزشکی در کانادا، بسته به دانشگاه ها و پیشینه هر دانش آموز، یک برنامه 3 تا 5 ساله است. در برنامه تحصیلی 5 ساله در کانادا، سال اول در واقع سال آمادگی تحصیلی است و برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که فاقد مدرک لیسانس در رشته مربوطه هستند. برای ورود به برنامه پزشکی 4 ساله، دانشجویان باید دارای مدرک لیسانس در رشته زیست شناسی یا سایر رشته های مربوطه باشند.

فرم مشاوره رایگان

آنچه در این مقاله میخوانید:

دانشگاه های پزشکی در کانادا

کشور کانادا 17 دانشگاه پزشکی دارد که برنامه های پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروخانه، پرستاری، و غیره) را به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهد. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا یکی از رقابتی ترین موضوعات تحصیلی در جهان است. تنها 15% از دانشجویان پیش پزشکی کانادایی، موفق به پذیرش در دانشکده پزشکی در کانادا می شوند. دانشجویان برای دکتر شدن در این رشته و رسیدن به هدف خود، تحصیل در خارج از کشور در کارائیب، شرق اروپا و سایر نقاط را انتخاب می کنند.

 

شرط ورود به اکثر دانشکده پزشکی در کانادا قبولی در آزمون MCAT (آزمون سراسری پزشکی) می باشد و سپس می توانند به راحتی مشغول به تحصیل در کانادا شوند.

دانشگاه پزشکی کانادا

آزمون پذیرش پزشکی کالج پزشکی (MCAT)

آزمون پزشکی کانادا

تست MCAT یک آزمون استاندارد، چند گزینه های مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان آینده ی پزشکی در کانادا می باشد. این آزمون برای ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی طراحی شده است.

 

این تست شامل 4 بخش آزمون است: آزمون شفاهی، علوم فیزیک و علوم زیست شناسی بخش هایی هستند که حاوی سوالات چند گزینه ای هستند و نمرات آن از 1 کمترین تا 15 بالاترین برای هر بخش می باشد؛ بخش نمونه نوشتاری و مقاله شامل دو مقاله است که کل نمرات آن دامنه ای از J کمترین تا T بالاترین است.

 

آزمون مبتنی بر کامپیوتر در مراکز آزمون در کانادا، ایالات متحده و خارج از کشور برگزار می شود. برای مشاهده تاریخ ها و مکان های آزمون به وب سایت مربوطه مراجعه کنید. زمان کل در روز آزمون تقریبا چهار و نیم ساعت طول می کشد. 

پزشکی در کانادا

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

دانشجویان پزشکی خارجی برای رفتن به دانشگاه پزشکی در کانادا باید این مهم را در نظر داشته باشند که همه دانشکده های پزشکی، درخواست های دانشجویان خارجی را قبول نمی کنند. برعکس، برخی از دانشکده های پزشکی با دولت ها یا موسسات آموزش عالی خارجی قرارداد هایی مبنی بر پذیرش درخواست برای ظرفیت های بیش از اندازه، منعقد کرده اند.

 

شرایط پذیرش ممکن است مستلزم آن است که دانشکده پزشکی هزینه کل آموزش پزشکی را گرفته باشد، این دانشجویان برای دوره های پس از پزشکی اقامت در کانادا درخواست نخواهد داد و این فارغ التحصیلان به کشور خود بر می گردند و به شغل پزشکی مبادرت خواهند کرد.

 

اگر به هر دلیلی متقاضی تصمیم به پذیرش در رشته پزشکی در خارج از کانادا بگیرد، باید برخی فاکتورهای مهم را در نظر داشته باشد. مهمترین آنها این است که بازگشت به رشته پزشکی در کانادا ممکن است دشوار باشد. این به معنای جلوگیری از افراد در جستجوی تحصیل در خارج از کشور نیست.

 

برخی از شهروندان کانادایی همیشه برای ادامه تحصیل به دانشگاه های شناخته شده و معتبر خارج از کشور رفته اند. محدودیت های به رسمیت شناختن رشته های پزشکی در خارج از کشور برای شهروندان و غیر شهروندان کانادایی وجود دارد.

 

انگیزه قوی، عزم و آمادگی آکادمیک کافی به خودی خود تضمین نمی کند که شهروند کانادایی که در یک دانشکده پزشکی خارجی حضور داشته قادر به آموزش و یا مبادرت به کار پزشکی در کانادا در آینده باشد.

پیشنهاد میکنیم مقاله مهاجرت تحصیلی به کانادا را مطالعه بفرمایید

دریافت مجوز شورای پزشکی کانادا

برای کار در کانادا به عنوان پزشک، دانشجویان پزشکی فارغ التحصیل باید توسط شورای پزشکی کانادا (MCC) مورد ارزیابی قرار بگیرند، که مجوز شورای پزشکی کانادا (LMCC) به پزشکان فارغ التحصیل که الزامات و آزمون های بخش های I و II را با موفقیت گذرانده اند اعطا می شود.

 

برای پذیرش در ارزیابی شورای پزشکی کانادا (MCC)، به عنوان یک دانشجوی پزشکی بین المللی (IMS) یا به عنوان یک فارغ التحصیل پزشکی بین المللی (IMG)، دانشجو یا فارغ التحصیل باید در پایگاه داده شورای پزشکی کانادایی پذیرفته شده باشد.  لطفا قبل از درخواست پذیرش در دانشکده پزشکی در خارج از کشور به وب سایت زیر مراجعه کنید: https://imed.faimer.org/

پزشکی در کانادا

طول دوره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

  • پزشکی عمومی: برنامه 4 ساله (فارغ التحصیلی) و برنامه 6 ساله

  • دندانپزشکی: برنامه 5 تا 6 ساله

  • دامپزشکی: برنامه 6 ساله

  • داروخانه: برنامه 5 تا 6 ساله

  • پرستاری: برنامه 3 تا 4 ساله

  • فیزیوتراپی: برنامه 3 تا 4 ساله

  • تخصص پزشکی: برنامه 3 تا 6 ساله

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 
WhatsApp
Telegram
Twitter
LinkedIn

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی

کار در گرجستان
کار در گرجستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور گرجستان هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. اخذ ویزا برای کار در گرجستان

بیشتر
کار در لوکزامبورگ
کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری در میانه اروپا است که با داشتن نرخ پایین بیکاری آوازه جهانی دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا به دنبال کشوری با

بیشتر
کار در فیلیپین
کار در فیلیپین

با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کشورهای اروپایی مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند؛ اما کار در فیلیپین نیز مزایای خاص خودش را

بیشتر