ویزا شنگن سوئد

ویزا شنگن سوئد

سوئد یکی از کشورهای اروپایی است. اقتصاد قدرتمند، امکانات رفاهی بالا و طبیعت بکر و زیبا سالانه توریست‌های زیادی را از سرتاسر جهان به این کشور می‌کشاند؛ به همین دلیل ویزای ورود به سوئد یکی از ویزاهای پرمتقاضی است. در این مقاله به صفر تا صد اخذ ویزا شنگن سوئد می‌پردازیم. اگر دوست دارید در این باره بیشتر بدانید یا قصد سفر به سوئد را دارید، خواندن این مقاله برایتان سودمند خواهد بود.

آمارها نشان می‌دهند که ویزای سوئد یکی از سخت‌ترین ویزاهای دنیا است. بااین‌حال، لازم به ذکر است که اخذ ویزای سوئد با این که دشواری‌هایی دارد با رعایت اصول و قواعد آن کاملاً امکان‌پذیر است. در ادامه به این اصول و روش‌ها می‌پردازیم.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

درباره-سوئد

ویزای شنگن

شنگن یا شینگن به منطقه‌ای از اروپا اطلاق می‌شود. در تاریخ 14 ژوئن سال 1985 تعدادی از کشورهای اروپایی در لوکزامبورگ معاهدۀ شنگن را امضا کردند. طبق این قرارداد ساکنان کشورهای عضو معاهده می‌توانند بدون نیاز به ویزا در کشورهای عضو تردد کنند.

قوانین ویزای شنگن توسط اتحادیۀ اروپا تعیین می‌شود. بر اساس یکی از قوانین شنگن تردد افراد ساکن خارج از اروپا در حوزۀ شنگن منوط به اخذ ویزای شنگن است. این ویزا یکی از معتبرترین ویزاهای دنیا است و هرساله تعداد زیادی از افراد از سرتاسر دنیا برای اخذ آن درخواست می‌دهند.

ویزای شنگن شامل چه کشورهایی می‌شود؟

ویزای شنگن در آغاز شامل 5 کشور لوکزامبورگ، آلمان، هلند، بلژیک و فرانسه می‌شد اما بعدها کشورهای دیگری نیز به آن اضافه شدند. در حال حاضر کشورهای عضو ناحیه و ویزای شنگن عبارت‌اند از ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، یونان، اتریش، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، مجارستان، ایسلند، لتونی، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، مالت، نروژ، لهستان، اسلواکی، اسلوونی، سوئد، سوئیس و 5 کشور که قبلاً نام‌برده شد.

ویزای شنگن سوئد

فقط در سال 2016 تعداد 227 هزار درخواست برای ویزای شنگن سوئد ارائه شده است. از این میان تنها اندکی بیشتر از 193 هزار ویزا صادر شده است. به‌عبارت‌دیگر 9.77 درصد از درخواست‌ها رد شده‌اند که این نرخ در میان تمام کشورها بالاترین میزان رد شدن تقاضای ویزا است.

 

آمار بالای ویزاهای ردشده نشان می‌دهد که اخذ ویزای سوئد کمی دشوارتر از ویزاهای بسیاری از دیگر کشورها است. بااین‌حال اگر شرایط دریافت ویزای این کشور را دارید با رعایت اصول دریافت ویزای سوئد می‌توانید ویزا شنگن سوئد را دریافت کرده و به کشور محبوبتان مهاجرت کنید.

 

ویزاهای شنگن کوتاه‌مدت سوئد به چند دسته تقسیم می‌شوند. مهم‌ترین انواع این ویزاها، ویزای توریستی سوئد، ویزای کاری سوئد و ویزای موقت مخصوص ملاقات با آشنایان و دوستان عضو اتحادیۀ اروپا هستند. ویزا شنگن سوئد، ویزایی است که به شما اجازه می‌دهد در کشورهای عضو ناحیۀ شنگن از جمله سوئد تا 90 روز تردد کنید. با داشتن این ویزا اجازه دارید تا 90 روز در بیشتر کشورهای اروپایی رفت‌وآمد کنید (برای آشنایی با لیست کشورهایی که اجازۀ تردد در آنها را با این ویزا دریافت خواهید کرد، نگاهی به بخش قبلی مقاله بیندازید).

ویزای-شنگن-سوئد

برای ویزای شنگن سوئد به کجا درخواست بدهیم؟

همان‌طور که گفته شد با داشتن ویزای شنگن می‌توانید در هر یک از کشورهای عضو شنگن تردد داشته باشید. بااین‌حال برای اخذ این ویزا  لازم است یک کشور خاص را به‌عنوان مقصد اصلی انتخاب کنید و بر اساس آن، فرم درخواست اخذ ویزا را پر کنید. بسته به اینکه می‌خواهید به چه کشورهایی سفر کنید و قصد اقامت چندروزه دارید، چهار حالت برای درخواست ویزا پیش می‌آید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

برای ویزای شنگن به سفارت کدام کشور درخواست بدهیم؟

اگر قصد دارید فقط به یک کشور بروید کافی است به سفارت یا کنسولگری همان کشور درخواست دهید؛ یعنی اگر فقط قصد دارید به سوئد بروید باید درخواست خود برای اخذ ویزا شنگن سوئد را به سفارت این کشور تقدیم کنید.

اگر هدفتان سفر به بیشتر از یک کشور عضو شنگن است، باید به سفارت کشوری درخواست دهید که مقصد اصلی‌تان است. کشوری که مدت بیشتری را در آن خواهید گذراند مقصد اصلی محسوب می‌شود؛ مثلاً اگر قرار است به سوئد، اسپانیا و فرانسه سفر کنید و بیشتر سفرتان در سوئد است لازم است برای اخذ ویزای شنگن به سفارت سوئد درخواست دهید.

 

 

درصورتی‌که قصد دارید به چند کشور عضو شنگن سفر کنید و مدت اقامتتان در هر یک از این کشورها هم یکسان است، لازم است به کشوری درخواست دهید که ابتدا وارد آن می‌شوید؛ یعنی مثلاً اگر قرار است مدتی یکسانی را در سوئد بگذرانید و سپس به همان اندازه در کشوری دیگر بمانید لازم است برای اخذ ویزای شنگن، به سفارت سوئد (که ابتدا وارد خاک آن می‌شوید) درخواست دهید.

 

 

سه حالت گفته‌شده برای سفرهای زیر 90 روز است. اگر هدفتان از سفر به سوئد، مهاجرت  طولانی یا دائمی است باید برای اجازۀ اقامت درخواست دهید نه ویزای شنگن. مراحل و شرایط درخواست اقامت برای سوئد را می‌توانید در سایت سفارت این کشور مشاهده کنید. ویزای شنگن برای سفرهای زیر 90 روز طراحی شده است.

مراحل اخذ ویزای شنگن سوئد

برای اخذ ویزای شنگن سوئد، سه مرحلۀ اصلی پیش رو دارید. ابتدا باید بررسی کنید ببینید آیا برای ورود به سوئد به ویزا شنگن سوئد نیاز دارید یا خیر. اگر قصد اقامت بیشتر از 90 روز را دارید دیگر ویزای شنگن به کارتان نمی‌آید و لازم است جهت اخذ اجازۀ اقامت به سفارت سوئد درخواست دهید.

 

همچنین اگر کشور محل تولدتان (و کشوری که شهروندی آن را دارید) جزو لیست کشورهایی باشد که پاسپورت معتبری دارند دیگر برای ورود به سوئد (و سایر کشورهای اروپایی) به ویزای شنگن نیاز نخواهید داشت (اگر تنها شهروند کشور ایران هستید اخذ این ویزا برایتان لازم است).

 

برای ارائۀ درخواست صدور ویزا باید نوبت بگیرید. به این منظور لازم است به‌صورت اینترنتی از سفارت مربوطه نوبت بگیرید تا زمان مقرر به درخواستتان رسیدگی شود. این مرحله ممکن است طول بکشد؛ چون درخواست‌های ویزای سوئد زیاد هستند و سفارت‌ها زمان محدودی برای بررسی تمام درخواست‌ها در اختیار دارند. مخصوصاً در کشور ما در سال‌های اخیر صف اخذ نوبت در سفارت بسیاری از کشورها شلوغ و طولانی شده است.

 

برای دریافت نوبت سفارت لازم است مبلغی را در سایت سفارت پرداخت کنید. این مبلغ برای ویزای شنگن سوئد 10 دلار است. وقتی زمان تعیین‌شده فرا رسید باید در سفارت حاضر شوید و در صورت نیاز به پرسش‌های افسر سفارت پاسخ دهید.

 

در مرحله بعد لازم است نسبت به آماده‌سازی مدارک اقدام کنید. البته لازم است برخی از مدارک را از قبل آماده داشته باشید تا برای نوبت‌گیری در سایت بارگذاری کنید. سایر مدارک را برای اقدامات بعدی نزد خود داشته باشید. برای آگاهی از لیست مدارک لازم برای اخذ ویزا شنگن سوئد به بخش‌های بعدی مقاله توجه کنید.

 

سوئد-ویزا

روش‌های اخذ ویزای شنگن سوئد

برای اخذ ویزای سوئد از راه‌های مختلفی می‌توان اقدام کرد. رایج‌ترین و مهم‌ترین روش‌های اخذ ویزای سوئد عبارت‌اند از مهاجرت از طریق تحصیل، کار و مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری. در مهاجرت تحصیلی ابتدا از یک دانشگاه یا مؤسسة سوئدی پذیرش گرفته و پس از طی مراحل قانونی برای اخذ ویزا از سفارت سوئد وقت می‌گیرید. سپس در صورت موافقت سفارت ویزای شما صادر می‌شود. سپس می‌توانید به کشور رؤیاهایتان سفر کنید.

 

در مهاجرت کاری باید از یک کارفرمای سوئدی پیشنهاد شغلی داشته باشید، سپس می‌توانید برای دریافت ویزا درخواست دهید. در برخی موارد هم کارفرما می‌تواند بخشی از مراحل کار را برای شما طی کند. برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری لازم است توانایی خود را مبنی بر ایجاد اشتغال یا کارآفرینی در سوئد نشان دهید. سپس  برای دریافت ویزا از سفارت وقت می‌گیرید.

 

اگر قصد سفر کوتاه‌مدت به سوئد دارید و کمتر از 90 روز در این کشور خواهید ماند، از ویزا شنگن سوئد استفاده کنید که مخصوص توریست‌ها طراحی شده است. به این منظور لازم است ابتدا فرم درخواست ویزا را به‌صورت اینترنتی پر کنید و سپس از سفارت نوبت بگیرید.

مدارک لازم برای اخذ ویزا شنگن سوئد

اولین و مهم‌ترین مدرک لازم برای دریافت ویزا شنگن سوئد فرم درخواست ویزای سوئد است. این فرم را می‌توانید از سایت سفارت سوئد دانلود کنید. برای تکمیل این فرم می‌توانید آن را به‌صورت اینترنتی هم پر کنید. فقط لازم است بعد از تکمیل فرم آن را پرینت بگیرید. مدارک لازم دیگر، مدارک شناسنامه‌ای و مدارک تأهل هستند.

 

برای تکمیل درخواست صدور ویزا به دو قطعه عکس هم نیاز دارید (برای آگاهی از شرایط استاندارد عکس به بخش‌های بعدی مقاله توجه کنید). مدرک بعدی پاسپورت است. درصورتی‌که قبلاً هم ویزا گرفته‌اید کپی آن را هم به همراه داشته باشید (ویزای قدیمی، یعنی ویزایی که از 3 ماه بیشتر از تاریخ بازگشت آن می‌گذرد را نیاز نخواهید داشت). پاسپورت متقاضی باید حداقل دو صفحۀ خالی داشته باشد.

 

اگر بلیت برگشت خود را خریداری کرده‌اید کپی آن را نیز لازم خواهید داشت. البته چندان توصیه نمی‌شود که قبل از این که تکلیف ویزا مشخص شود بلیت برگشت را بخرید. برگۀ بیمۀ مسافرتی خود را نیز باید آماده داشته باشید تا در صورت نیاز آن را تسلیم مقام‌های مربوطه کنید. همچنین لازم است مدارک دال بر رزرو هتل را نیز به همراه داشته باشید.

 

مدرک لازم بعدی Cover Letter یا انگیزه نامه است. در این نامه قصد و انگیزۀ خود را از سفر به سوئد ذکر می‌کنید. آخرین مورد از لیست مدارک، مدرک تمکن است. تمکن مالی یعنی توانایی مالی شما برای اینکه اجازۀ ورود به خاک سوئد را دریافت کنید. باید نشان دهید که از عهدۀ تأمین مخارج خود برمی‌آیید. برای نشان‌دادن تمکن مالی لازم است مبلغی را در حساب خود داشته باشید.

 

میزان تمکن لازم برای اخذ ویزای سوئد به‌ازای هر روز اقامت در سوئد 48.26 دلار (معادل 450 کرون سوئد) است. بسته به اینکه از چه روشی می‌خواهید به سوئد مهاجرت کنید مدارک دیگری را نیز لازم خواهید داشت که در بخش بعدی مقاله به آن خواهیم پرداخت.

سایر مدارک لازم برای اخذ ویزا شنگن سوئد

اگر می‌خواهید از طریق تحصیلی به سوئد مهاجرت کنید علاوه بر مدارک گفته‌شده لازم است مدارک دال بر پذیرش از دانشگاه یا موسسه مربوطه را نیز ارائه کنید. درصورتی‌که به روش کارآفرینی مهاجرت می‌کنید لازم است مدارک لازم برای خوداشتغالی را نیز داشته باشید. درصورتی‌که می‌خواهید ویزای کاری سوئد را دریافت کنید لازم است مدارک قرارداد منعقدشده، گردش شش‌ماهة حساب و فرم مخصوص مالیات را نیز تحویل دهید.

 

 

 

اگر به روش مهاجرتی غیر از روش‌های رایج به سوئد می‌روید مدارک دیگری را نیز لازم خواهید داشت که پرداختن به همۀ آنها در این مجال نمی‌گنجد. از جمله می‌توان به مهاجرت به‌قصد درمان اشاره کرد که در این روش لازم است علاوه بر مدارک عمومی،  فرم معاینه یا نوبت پزشک یا بیمارستان سوئدی و مدرک پرداخت حق‌الزحمة پزشک مدنظر را نیز به سفارت ارائه دهید.

عکس‌های فرم ویزای سوئد باید چگونه باشند؟

عکس‌هایی که به فرم درخواست صدور ویزا شنگن سوئد الصاق می‌کنید باید با فرمت عکس پاسپورت باشند. توصیه می‌کنیم در انتخاب عکس‌ها حتماً به این نکته توجه داشته باشید؛ زیرا برخی از ویزاها به دلیل مغایرت عکس با فرمت استاندارد رد می‌شوند یا به مشکل برمی‌خورند. انتخاب عکس‌های استاندارد از اتلاف وقت و نگرانی شما در سفارت می‌کاهد.

 

عکس استاندارد برای صدور ویزا باید چهره را کامل در بر بگیرد و پس‌زمینة روشن (ترجیحاً سفیدرنگ) داشته باشد. این عکس‌ها باید جدید باشند (حداکثر 6 ماه پیش گرفته شده باشند). عکس‌ها لازم است بدون آرایش یا تغییر رنگ پوست، بدون ماسک و عینک دودی باشند.

 

عکسی که برای درخواست ویزای سوئد انتخاب می‌کنید نباید از شانه به پایین‌تر را نشان دهد. این عکس نباید علامت یا مارک (مثلاً مارک گالری) داشته باشد. چهره‌تان باید به طور کامل و مستقیم باشد (تصاویر نیم‌رخ یا سه رخ باعث رد شدن یا مورد دار شدن ویزا می‌شوند).  عکس‌های انتخابی باید در سایز عکس پاسپورت (3.5 در 4.5) گرفته شوند و تمام اجزای صورت را کامل و در حالت خنثی نشان دهند.

سوئد

هزینه‌های اخذ ویزا شنگن سوئد

هزینۀ صدور ویزا شنگن سوئد برای کودکان 6 تا یازده‌ساله، 40 یورو و برای افراد 12 سال و بیشتر، 80 یورو است. ویزای سوئد برای کودکان زیر 6 سال رایگان است. این ویزا همچنین برای دانشجویان و افرادی که برای مقاصد آموزشی به سوئد سفر می‌کنند رایگان است.

 

از دیگر گروه‌هایی که درخواست ویزای سوئد برایشان رایگان است می‌توان به افرادی اشاره کرد که یک فامیل درجه یک در سوئد یا سایر کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا دارند. این هزینه تنها برای صدور ویزا است و لازم است سایر هزینه‌های سفر به سوئد از جمله هزینۀ تمدید ویزا (در صورت نیاز) را نیز به آن بیفزایید.

 

 

از دیگر هزینه‌های سفر (به جز هزینۀ ویزا شنگن سوئد) به سوئد می‌توان به هزینه‌های کلاس و اخذ مدرک زبان، هزینۀ ترجمۀ رسمی مدارک و هزینۀ پرواز اشاره کرد. واضح است که این مبالغ صرفاً برای ورود به سوئد هستند و شامل هزینه‌های زندگی در سوئد نمی‌شوند.

اخذ ویزای شنگن سوئد چقدر طول می‌کشد؟

برای دریافت ویزای سوئد نمی‌توانید زودتر از حد معینی درخواست دهید. شما نمی‌توانید دیرتر از 15 هفتۀ کاری قبل از سفر برای صدور ویزا درخواست دهید. در بیشتر مواقع تا 15 روز بعد از ارائۀ درخواست به سفارت، نتیجه را به شما اعلام می‌کنند اما در مواردی هم ممکن است این تاریخ دیرتر (تا دو ماه بعد) شود. زمان صدور ویزا از پرونده‌ای به پروندۀ دیگر فرق می‌کند و نمی‌توان برای همه تاریخی واحد تعیین کرد. معمولاً چند ماه (حدوداً 6)  قبل از صفر برای صدور ویزا درخواست می‌دهند.

 

آیا برای ویزای شنگن سوئد نیازی به وکیل دارم؟

اخذ ویزای شنگن سوئد بدون کمک وکیل کاملاً امکان‌پذیر است. اگر تسلط کافی به زبان کشور مقصد دارید و به اندازۀ کافی صبور هستید می‌توانید تمام مراحل اخذ ویزا را به‌تنهایی انجام دهید؛ اما اگر از نظر مالی مشکلی ندارید و حوصله یا وقت کافی برای پیگیری‌هایی لازم ندارید، می‌توانید این کار را به یک وکیل بسپارید. یک وکیل ماهر می‌تواند فرایند اخذ ویزا را برایتان ساده‌تر و سریع‌تر کند.

 

توصیه‌هایی جهت اخذ ویزا شنگن سوئد

فرایند اخذ ویزا شنگن سوئد فرایندی زمان‌بر است و علاوه‌برآن برای هر فرد متفاوت است؛ بنابراین نمی‌توان برای همه نسخه‌ای واحد پیچید. توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای اخذ ویزا به اندازۀ کافی مطالعه کنید. هرچه دانش بیشتری در این زمینه داشته باشید فرایند اخذ ویزا را با موفقیت بیشتری انجام خواهید داد. به‌علاوه دانش کافی به کاهش استرس و نگرانی‌هایتان نیز کمک می‌کند. بسیاری از اطلاعات لازم برای اخذ ویزا را می‌توانید به‌سادگی از گوگل به دست آورید.

طبیعت-سوئد

جمع‌بندی

سوئد یکی از کشورهای اروپایی است که با داشتن طبیعت بکر و زیبا، اقتصاد قدرتمند و امکانات رفاهی فراوان توانسته است نظر بسیاری از مهاجران و توریست‌ها را به خود جلب کند. ویزا شنگن سوئد یکی از ویزاهای پرمتقاضی دنیا است و تعداد درخواست‌هایی که برای این ویزا رد می‌شوند از سایر ویزاها بیشتر است. جهت اخذ ویزای شنگن سوئد لازم است پس از تکمیل فرم درخواست صدور ویزا در سایت سفارت این کشور، برای اخذ ویزا نوبت بگیرید.

 

اخذ ویزای شنگن بدون کمک وکیل کاملاً امکان‌پذیر است اما کمک یک وکیل می‌تواند به‌صرفه جویی در وقت  متقاضی و کاهش نگرانی‌ها و دغدغه‌های وی کمک کند. فرایند اخذ ویزای شنگن معمولاً از چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد و بین 40 تا 80 یورو هزینۀ اولیه دارد.

 

مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ ویزا شنگن سوئد عبارت‌اند از فرم درخواست ویزای، دو قطعه عکس، پاسپورت، بلیت برگشت، برگۀ بیمۀ مسافرتی، انگیزه نامه و مدرک تمکن مالی. با داشتن ویزای شنگن سوئد می‌توانید به این کشور و تمام کشورهای عضو ناحیۀ شنگن (بیشتر کشورهای اروپایی) بدون اخذ ویزای سایر کشورها مهاجرت کنید.

 

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی