ویزای کار سوئد

ویزای کار سوئد

همه چیز درباره ویزای کار سوئد در این مقاله به صورت کامل توضیح داده می شود. در سال های قبل، سوئد با توجه به سیاست های جمعیتی خود، به شدت پذیرای افراد بوده. در چنین شرایطی ورود به این کشور برای کار، کار دشواری نبود و حتی اقامت دائم این کشور نیز شرایط بسیار آسانی داشت. اما در سال های اخیر و با افزایش ورود افراد به این کشور، قوانین کمی سخت تر شده و برای کار در این کشور شما معمولا باید دارای مهارت یا حرفه ای به خصوص باشید که در لیست مشاغل این کشور مورد نیاز است.

 

در این مقاله تمامی جزئیات و ابعاد این مسئله را با شما بررسی می کنیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

فرم مشاوره رایگان

چرا کار در سوئد؟

یکی از روش های اصلی اقامت، از طریق ویزای کار می باشد که بسیار مورد استقبال نیز قرار گرفته است. کشور سوئد یکی از کشور های مطرح اروپایی در زمینه های صنعتی و اقتصادی می باشد که سالانه تعداد زیادی از مردم برای اقامت به خصوص از طریق کار به این کشور اقدام می کنند. بنابر آمار سازمان usnews سوئد سومین کشور در زمینه اقامت کاری می باشد به طوری که در سال 2018 نزدیک 132 هزار نفر در این کشور اقامت دارند.

 

هم اکنون حدود 1.33 میلیون نفر از جمعیت 10.12 میلیونی سوئد خارجی می باشند که از این تعداد 859 هزار نفر از آن ها متولد خارج اروپا می باشند. این تعداد جمعیت اشخاص نشان دهنده شرایط مناسب کشور سوئد به جهت زندگی و کار است که ما در ادامه می خواهیم به بررسی دلایل و شرایط اقامت از طریق کار بپردازیم. دقت داشته باشید که این مقاله به روز خواهد شد و در طی آن شما می توانید پاسخ سوالات خود در زمینه ویزای کار سوئد را بیابید.

توضیح کوتاه درباره کشور سوئد

پایتخت کشور سوئد استکهلم می باشد و یکی از جذاب ترین شهرهای اروپا می باشد. موزه واسا، روستای تاریخی اسکانسن، کاخ سلطنتی، هتل های یخی، رصدخانه سوئد و …. از مکان های دیدنی این کشور می باشد که باعث جذب گردشگر در این کشور شده است. از آنجایی که کشور سوئد از نزدیکی قطب شمال به پایین کشیده شده است بنابراین به وضوح آب و هوای آن در بخش های مختلف متفاوت می باشد.

به طور میانگین دمای هوای این کشور در زمستان در حدود -5 درجه و در تابستان بین 10 تا 15 درجه می باشد که نشان دهنده  سرمای شدید این کشور می باشد. میانگین دمای پایتخت این کشور یعنی استکهلم بین 5 تا ده درجه می باشد. حداکثر دمای آن به طور معمول 17 تا 18 درجه و حداقل آن -5 می باشد.

کشور سوئد دارای 25 استان می باشد که بزرگترین استان های آن به ترتیب لاپلند، جمتلند و اسمالند می باشند در حالی که از نظر جمعیت استان اوپلند با جمعیتی حدود 1.6 میلیون در صدر قرار دارد. به صورت کلی تمرکز جمعیت در این کشور در جنوب آن قرار دارد. افرادی مانند آلفرد نوبل، کارل لینه، فون اویلر، آویچی و … از مشاهیر برجسته این کشور بوده اند.

یکی از نکات جذابی که در این کشور وجود دارد، داشتن صنایع و کمپانی های مطرح می باشد. در کشور سوئد کمپانی های بزرگی همچون ولوو، اریکسن، H&M و الکترولوکس قرار دارند که باعث شده تعداد زیادی موقعیت شغلی در این کشور وجود داشته باشد.

آمار دارندگان اقامت در سوئد

در ده سال گذشته جمعیت اقامت افراد کشور سوئد افزایش یافته است و همانطور که گفتیم در سال گذشته 132 هزار نفر اقامت این کشور را دریافت کرده اند. در سال 2016 نزدیک به 163 هزار نفر اقامت سوئد را دریافت کرده اند که بیشترین تعداد در سال های اخیر بوده است. نکته جالب دیگر اقامت در کشور سوئد می باشد که به طور میانگین سالانه 50 هزار نفر از این کشور خارج شده اند. همانطور که مشاهده کردید کشور سوئد جزو یکی از برترین کشور ها در زمینه پذیرش افراد می باشد. 

دریافت اقامت سوئد

 

 بالاترین درصد دریافت اقامت در سوئد از طریق کار می باشد و نزدیک به 25 درصد افراد به این دلیل وارد خاک سوئد شده اند. بنابراین یکی از پرمتقاضی ترین راه های اقامت، اقامت از طریق کار می باشد. در وهله اول لازم است بدانید که چه مشاغلی به طور کلی در سوئد مورد نیاز می باشد. بنابراین در بخش بعدی به معرفی لیست مشاغل مورد نیاز برای کار سوئد می پردازیم.

لیست مشاغل مورد نیاز سوئد

مشاغل مورد نیاز در کشور های مختلف به طور معمول ماهانه آپدیت می شوند و کشور سوئد نیز از این قضیه مستثنا نمی باشد ولی به طور کلی بنابر آخرین آمار لیست مشاغل به صورت زیر می باشد:

 

 • مهندس برق و الکترونیک
 • پرستار
 • پزشک
 • طراح و آرشیتکت
 • برنامه نویس
 • مددکار اجتماعی
 • پرستار بخش سالمندان
 • مهندسی عمران
 • معلم کودکستان
 • مهندسی تاسیسات
 

همانطور که گفته شد لیست مشاغل به روز می گردد. جدا از این ده شغل، مشاغلی مانند مهندسی به طور کلی موقعیت های شغلی زیادی را داراست. بنابراین می توانید در صورت داشتن مدرک تحصیلی مرتبط در این زمینه ها برای موقعیت شغلی مرتبط خود اقدام کنید. البته مشاغلی نیز وجود دارد که بنابراعلام وزارت کار کشور سوئد نیازی به مدرک تحصیلی ندارند و لیست این مشاغل به صورت زیر می باشد:

 

مشاغل بدون نیاز به مدرک دانشگاهی در سوئد

 • آشپز
 • مکانیک خودرو
 • راننده جرثقیل
 • بنا
 • کاشی کار
 • برقکار
 • قصاب
 • نانوا
 • نجار
 • تکنسین اتوماسیون
 

در نظر داشته باشید که اقدام برای این نوع از مشاغل اندکی سخت تر از حالت قبل می باشد و برای افرادی که خارج اروپا قرار دارند اندکی دشوار می باشد. در صورتی که بتوانید از طریق ویزای کار وارد سوئد شوید مزایای بسیار زیادی را خواهید داشت. در بخش بعدی به بررسی مزایای اقامت کاری به سوئد خواهیم پرداخت.

مزایای اقامت کاری به سوئد

کشور سوئد یکی از کشور های مرفه در اروپا می باشد، لذا اگر بتوانید در این کشور اقامت داشته باشید، قطعا از شرایط خوبی برخوردار خواهید شد. یکی از مزیت های دریافت ویزای کار سوئد این است که از حقوق ماهیانه خوبی برخوردار خواهید شد. میانگین حقوق ماهیانه در کشور سوئد نزدیک به 60 هزار دلار آمریکا می باشد که عدد بالایی نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی می باشد.

 

مزیت دیگر این ویزا توانایی بردن همسر و فرزندان به سوئد می باشد. در صورتی که شما مجوز کار رسمی داشته باشید می توانید همسر و فرزندان را به همراه خود به این کشور ببرید و در صورتی که مجوز اقامت بیش از 6 ماه داشته باشید آنگاه همسر شما نیز می تواند در سوئد مشغول به کار شود. البته نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که فرزندان باید زیر 21 سال باشند لذا در صورتی که فرزندانتان بالای 21 سال سن داشته باشند نمی توانند به همراه شما در این کشور اقامت داشته باشند.

 

نکته دیگر این است که هزینه زندگی در شهر استکهلم پایتخت سوئد نزدیک به 900 دلار در ماه می باشد که با توجه به مقدار درآمد هزینه ناچیزی است. البته باید توجه داشته باشید که هزینه زندگی در این کشور به طور میانگین 71 درصد گرانتر از کشور ایران است اما میزان درآمد آن نیز بسیار بالاتر از درآمد کشور ما می باشد. بعد از حدود 4 تا 5 سال زندگی در سوئد می توانید برای شهروندی این کشور نیز اقدام کنید. همچنین با داشتن مجوز کار می توانید از اکثر امکانات رفاهی به مانند سایر مردم برخوردار شوید.

شرایط لازم برای اخذ ویزای کار سوئد

برای این که بتوانید در سوئد مشغول به کار شوید لازم است تا یک رزومه قوی برای خود تشکیل دهید. برای داشتن یک رزومه کاری قوی باید چندین سال کار مرتبط در شرکت های مطرح داشته باشید. همچنین داشتن یک انگیزه نامه ای که شما را مشتاق به کار در سوئد نشان دهد یکی دیگر از شرایط لازم می باشد. از لحاظ شرایط سنی هر چند نمیتوان با قطعیت عددی را نام برد ولی به طور تقریبی بهتر است که در رنج سنی 25 تا 35 سال قرار داشته باشید.

 

داشتن جدیت و روحیه کار تیمی یکی از مواردی است که بسیار مد نظر کارفرما ها می باشد. از شروط دیگر این است که شما مدرک لیسانس رشته کاری خود را داشته باشید، به این معنا که باید رشته تحصیلی با زمینه کاری شما مرتبط باشد. نکته دیگر این است که لازم است برای کار در این کشور باید به یکی از دو زبان انگلیسی یا سوئدی تسلط داشته باشید. در صورتی که زبان سوئدی را هنوز فرا نگرفته اید می توانید با داشتن سطح زبان انگلیسی بالا برای کار اقدام کنید. هرچند که ترجیح بر این است که شما زبان سوئدی را نیز فرا بگیرید. در صورتی که شما شرایط بالا را داشته باشید می توانید برای ویزای کار سوئد اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار سوئد

برای این که بتوانید در کشور سوئد مشغول به کار شوید، نیاز به مدارکی جهت ارائه به کارفرما و سفارت سوئد دارید. لیست مدارک مورد نیاز به صورت زیر می باشد:

 

 • پاسپورت معتبر
 • یک پیشنهاد کاری از یک کارفرما در کشور سوئد
 • مدرک زبان حداقل آیلتس 6
 • داشتن حداقل 2 تا 3 سال سابقه کاری
 • مدارک دال بر تمکن مالی ( حداقل 13000 کرون پیش از کسر مالیات)
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مدرک تحصیلی
 

با داشتن این مدارک می توانید جهت دریافت ویزای کار وارد سفارت سوئد شوید و پس از تحویل مدارک فوق به آفیسر مربوطه ویزای مورد نظر را بعد از مدتی کوتاه دریافت کنید. سعی کنید به هیچ عنوان موارد قلابی یا اشتباه به آفیسر ارائه ندهید زیرا ممکن است در روند ویزا گرفتن شما اخلال ایجاد کند.

کاریابی در کشور سوئد

برای این که بتوانید در کشور سوئد کاریابی انجام دهید روش های مختلف وجود دارد:

 

روش اول این است که از طریق یک معرف مانند خانواده، دوست، همکلاسی و … با یک کارفرما آشنا گردد و بتواند موقعیت شغلی ای را دریافت کند.

 

روش دوم این است که شخص در شرکت مدنظر حاضر شود و بتواند خود را به عنوان نیروی خدماتی معرفی کند.

 

روش سوم استفاده از سایت های کاریابی در کشور سوئد و اتحادیه اروپا می باشد، به این معنا که شما می توانید رزومه های خود در این سایت ها آپلود کرده و با کارفرما ها ارتباط برقرار کنید.

 

روش چهارم این است که مدارک خود را به یک موسسه کاریابی معتبر درون کشور بسپارید و با استفاده از وکلای این موسسات شرایط کاری خود را مهیا کنید. موسسه کاریابی بین المللی کاربین یکی از موسسات با سابقه در این زمینه با داشتن مجوز از وزارت کار این اطمینان را به شما می دهد تا بتواند با استفاده از وکلای خود شرایط کاری را برای شما فراهم آورد.

برای آگاهی از شرایط کار در کشور سوئد با مشاوران ما با شماره 02128111107 تماس حاصل فرمایید.

آیا شما برای کار در سوئد به ویزا نیاز دارید؟

شما برای اخذ ویزای کار سوئد، ابتدا باید بررسی کنید که اصلا آیا نیازی به ویزا دارید یا خیر. این مورد ممکن است بر اساس ملیت شما متفاوت باشد. در صورتی که شما دارای ملیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا کشورهای مشترک المنافع این قاره باشید، برای کار در این کشور نیازی به ویزا نخواهید داشت. ویزای کار در این کشور توسط اداره اقامت سوئد صادر می شود. در وب سایت این اداره، کامل ترین اطلاعات با جزئیات در این خصوص وجود دارد.

 

در صورتی که شما شهروند یکی از کشورهای اروپایی نباشید اما اقامت طولانی مدت و دائم آن ها را داشته باشید، باز هم برای کار در سوئد، نیازی به ویزای کار ندارید. اما در غیر این صورت و درحالتی که تبعه و شهروند یک کشور غیراروپایی بدون اقامت در اروپا باشید، باید برای کار در این کشور نسبت به اخذ ویزای کار سوئد اقدام کنید.

فرآیند دریافت ویزای کار سوئد چگونه است؟

فرآیند ارسال درخواست برای ویزای کار سوئد معمولا به صورت آنلاین است که این عامل باعث تسهیل در عملیات انجام فرآیند می شود. در صورتی که شما از کشوری در خارج اتحادیه اروپا درخواست می دهید باید در سوئد کارفرمایی پیدا کنید که شما را تایید کرده و نسبت به استخدام شما اقدام کند. برای این منظور کافرمای شما باید نشان دهد که موقعیت شغلی تایید شده برای شما، حداقل ده روز قبل در اروپا و سوئد اعلام شده است.

 

پس از این فرآیند کارفرمای شما برای شما درخواست ویزای کار می کند و با توجه به اینکه ایمیل شما را در اختیار اداره اقامت قرار می دهد، ممکن است اداره اقامت سوئد به صورت مستقیم برای اطمینان از مواردی و یا اطلاع رسانی به شما، با شما ارتباط برقرار کند. در صورت تایید، شما ایمیلی از طرف این اداره دریافت خواهید کرد، که در آن ضمن موافقت با موقعیت شغلی تایید شده، نحوه تکمیل فرآیند به صورت آنلاین اعلام شده است. حال و پس از دریافت این تاییدیه می توانید اسناد و مدارک خود را به صورت اسکن شده و در فرمت فایل هایی به صورت الکترونیکی ارسال کنید.

هزینه های بررسی و دریافت ویزای کار سوئد

شما در صورتی که یک نفر باشید و بدون افراد خانواده خود بخواهید اقدام کنید، برای فرآیند بررسی ویزای شما ۲,۰۰۰ SEK دریافت می شود. در صورتی که برای افراد خانواده خود اقدام کنید برای هر بزرگسال ۱۰۰۰ SEK و برای هر کودک ۵۰۰ SEK به صورت مجزا بپردازید. شما باید دقت داشته باشید که این ارقام برای زمان نوشته شدن این مقاله است و ممکن است در طول زمان دستخوش تغییر شوند. در این مورد یک استثنا وجود دارد؛ آن هم شهروندان آلمانی هستند که نیازی به پرداخت هزینه های ویزا ندارند.

مدت زمان بررسی درخواست و اعلام نتیجه فرآیند تقاضای ویزای کار سوئد

پس از پرداخت هزینه ها و ارسال درخواست، کارفرمای شما ایمیلی مبنی بر تایید فرآیند درخواست ویزای کار سوئد و پیگیری ادامه آن دریافت می کند. پس از تکمیل فرآیند توسط کارفرمای سوئدی، حال شما باید منتظر بررسی درخواست خود از سوی ادارات مربوطه در سوئد باشید. زمان تقریبی این فرآیند را شما می توانید در پورتال اطلاع رسانی آژانس های اقامتی به صورت تقریبی و بر اساس نوع ویزا و موقعیت شغلی مد نظر متوجه شوید.

 

به دلیل نیاز، ممکن است برخی از شرکت ها ظرف مدت یک یا دو ماه، بتوانند این فرآیند را برای استخدام نیروی کار مورد نیاز خود به اتمام برسانند. این مورد درباره شغل ها و موقعیت هایی حرفه ای است که متخصص آن ها به زحمت پیدا می شود. اما از طرفی دیگر برای برخی از زمینه ها مانند هتل و خدمات، ممکن است فرآیند بررسی درخواست ویزای کار سوئد بسیار بیشتر (۳ ماه) طول بکشد.

سوالات متداول

در کشور سوئد کمپانی های بزرگی همچون ولوو، اریکسن، H&M و الکترولوکس قرار دارند

مهندس برق و الکترونیک
پرستار
پزشک
طراح و آرشیتکت
برنامه نویس
مددکار اجتماعی
پرستار بخش سالمندان
مهندسی عمران
معلم کودکستان
مهندسی تاسیسات

بهتر است که در رنج سنی 25 تا 35 سال قرار داشته باشید

نظرات کاربران

22 پاسخ

 1. برای ویزای کار سوئد اقدام نداریم چون ریسک خیلی بالایی داره . برای کشو های دیگه مثل آلمان کانادا یا استرالیا بالای 3 سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی به همراه بیمه لازم هست.و سن زیر 40 سال

 2. مدرک زبان و سابقه برنامه نویسی تون خوبه برای مهاجرت کاری . ولی در حال حاضر چون سوئد ریسک بالایی داره برای پذیرش ما اقدام نمیکنیم. ولی برای کشوهایی مثل آلمان کانادا یا استرالیا شانس بالایی دارین

 3. سلام
  من لیسانس عکاسی دارم سابقه ام دارم دارم زبان انگلیسی میخونم. آیا امکان گرفتن ویزای کاری از طریق عکاسی هست. میشه یکم توضیح بدید و همینطور ویزای کاری آرایشگری

 4. ام و تشکر
  با ۳۸ سال سن و دیپلم میشه کارفرمای سوئدی پیدا کرد؟؟ نمره زبان ۷ و چند پروژه برنامه نویسی در رزومه ام دارم.
  سابقه کار سخت افزاری هم دارند و کاملا مسلط هستند.

 5. بله شرایط دریافت ویزای کار رو دارید. برای راهنمایی بیشتر نیاز به اطلاعات دقیق تری هست. اگر تماس بگیرید یا فرم مشاوره پر بفرمایید کارشناسانمون دقیق تر راهنماییتون میکنند

 6. سلام وقتتون بخير من 27 سالمه ديپلم رياضي دارم واينكه 6 سال هم سابقه كار تو 2 تا شركت داروسازي بزرگ دارم و همسرم هم كارشناسي شيمي هستن براي مهاجرت كاري ميتونم اقدام كنم حالا براي هر كشوري.؟

 7. سلام وقتتون بخیر .
  برای مهاجرت کاری باید سابقه کارتون مرتبط با رشته تحصیلی یا مدرک فنی حرفه ای شما باشد .
  تنها امکان اقدام از طریق دوره آوسبیلدونگ پرستاری برای شما وجود دارد .

 8. سلام من ۳۰سالمه و فوق لیسانس سخت افزار دارم پنج سال هم سابقه کاری دارم ولی مرتبط نیست .زبان هم بلد نیستم . پول چندانی هم ندارم چطور میتونم اقدام کنم تا به یه کشوری مهاجرت کنم ؟ بدون پول که نمیشه جایی رفت در ضمن اومدیمو این شرایطی که نوشتین مهیا شد و من تو سوعد به عنوان مثال کار پیدا کردم قرار کجا برم بمونم ؟ در مورد این مساعل به کسایی که نمیدونن توضیح بدین لطفا .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی