بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری پزشکان

مهاجرت به کشوری دیگر می تواند یک تصمیم هیجان انگیز در زندگی شما باشد و زندگی شما را به کلی تغییر دهد. برخی از کشورهای جهان قوانین سختگیرانه مهاجرتی دارند، بنابراین فرآیند مهاجرت در برخی کشورها تا حدودی دشوار و زمان بر است. همچنین برای مهاجرت به کشوری دیگر به عنوان پزشک باید به زبان رسمی آن کشور کاملا مسلط باشید. برای مثال برای مهاجرت به آلمان به عنوان پزشک باید به زبان آلمانی مسلط بوده باشید. 

 

اکثر پزشکان خارجی فقط انگلیسی صحبت می کنند و بنابراین تمایل به مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان مانند ایالات متحده آمریکا، انگلستان، استرالیا، کانادا بسیار بیشتر است.بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان مانند ایالات متحده آمریکا و بریتانیا قوانین سختگیرانه و پیچیده ای برای مهاجرت دارند. در بین کشورهای انگلیسی زبان، کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت کاری پزشکان است.

 

کشور کانادا با کمبود پزشک عمومی و متخصص مواجه است و به همین دلیل از ورود و مهاجرت پزشکان در این کشور استقبال می شود. پزشکان بین المللی می توانند به راحتی از طریق یکی از برنامه های مهاجرتی به کانادا مهاجرت کنند و پس از پذیرش مدارک و اخذ مجوز پزشکی از مراجع مربوطه به عنوان پزشک در کانادا مشغول به کار شوند.

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

مهاجرت-پزشکان

کشور مناسب برای مهاجرت کاری پزشکان

پزشکانی که تصمیم به مهاجرت برای کار و زندگی در کشور دیگری دارند باید عوامل زیادی مانند درآمد متوسط پزشکان و هزینه زندگی در کشورهای دیگر را در نظر بگیرند.

شرایط و هزینه های زندگی در کشورهای مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. در برخی کشورها مانند آمریکا هزینه زندگی در آن بسیار بالاست. از سوی دیگر برخی از کشورهای دیگر مانند کانادا شرایط بسیار خوبی را برای مهاجرت پزشکان خارجی ایجاد کرده اند که برای مهاجرت به شما پیشنهاد می شود.

 

هزینه زندگی مناسب و درآمد بالا از جمله مزایای مهاجرت پزشکان به کانادا است. به همین دلیل پزشکانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند باید شرایط کار و زندگی در کشورهای مختلف را به دقت بررسی کنند تا بهترین کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند.

 

کانادا یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت پزشکان است. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان نسبتا بسیار پایین است و از این رو کانادا به یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت پزشکی تبدیل شده است.

مهاجرت کاری پزشکان به آمریکا

ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهای برتر برای مهاجرت پزشکی است. برای کار به عنوان پزشک، باید از یک دانشکده پزشکی معتبر فارغ التحصیل شوید و در آزمون عملی پزشکی قبول شوید. برای کار در هر استان آمریکا به مجوزهای مختلفی نیاز دارید، زیرا شرایط کار پزشکان خارجی در هر استان آمریکا متفاوت است. اگر یک تبعه خارجی مایل به مهاجرت به ایالات متحده و طبابت باشد، باید چندین مجوز برای شروع کار دریافت کند.

 

خوشبختانه پزشکان اغلب تجربه کاری و آموزش لازم برای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا را به عنوان نیروی کار ماهر دارند. پزشکان می توانند با چندین ویزای مهاجرتی به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کنند.

 

این ویزا بهترین گزینه برای پزشکانی است که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند. بیمارستان ها، دانشگاه ها، کلینیک ها و … احتیاج بسیاری به نیروی کار دارند. شما باید از یک موسسه یا کارفرما در ایالات متحده آمریکا پیشنهاد شغلی داشته باشید.

 

برای دریافت ویزای O-1 باید نشان دهید که با برنده شدن جوایز، نوشتن مقالات علمی در مجلات معتبر یا آزمایشات دیگر به دستاوردهای پزشکی بزرگی دست یافته اید.

ویزای J-1 یک گزینه عالی برای پزشکان خارجی است، زیرا به آنها اجازه می دهد در دوره های پزشکی یا تخصصی و برنامه های فلوشیپ در ایالات متحده آمریکا شرکت کنند. ویزای J-1 مستلزم پذیرش موفقیت آمیز در آزمون و برنامه آموزشی ECFMG است.

ویزای E-2 یک ویزای سرمایه گذاری است اما در برخی موارد توسط پزشکان نیز قابل استفاده است. اگر پزشک هستید و می خواهید در یک تجارت پزشکی در ایالات متحده آمریکا سرمایه گذاری کنید، ممکن است واجد شرایط ویزای E-2 باشید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید یک مطب یا کلینیک پزشکی در ایالات متحده آمریکا افتتاح کنید، واجد شرایط دریافت ویزای E-2 خواهید بود.

مهاجرت-پزشکان-به-آمریکا

مهاجرت کاری پزشکان به انگلستان

شما باید مجوز فعالیت پزشکی در انگلستان را داشته باشید. داشتن مجوز به شما این امکان را می دهد که مثلاً دارو تجویز کنید و بیماران را درمان کنید. بریتانیا از ورود پزشکان به این کشور استقبال می کند. هنگامی که برای شغلی درخواست می دهید، کارفرمایان درخواست شما را بررسی می کنند که آیا شما صلاحیت های لازم، تجربه کافی و مهارت های ارتباطی موثر در زبان انگلیسی را برای مهاجرت به کشور انگلستان را دارید یا خیر. اگر مدت طولانی از طبابت دور بوده باشید، به سختی می توانید به انگلستان مهاجرت کنید.

 

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا و فارغ التحصیلان پزشکی و متخصصانی که قصد دارند برای کار به عنوان پزشک به بریتانیا بیایند به دو چیز نیاز دارند. اول ثبت نام و اخذ مجوز نزد سازمان های مربوطه در انگلستان و دوم اخذ ویزای معتبر.

 

برای طبابت در انگلستان، باید در شورای پزشکی عمومی (GMC) ثبت نام کنید. 4 نوع ثبت نام وجود دارد: ثبت نام موقت، ثبت نام کامل، ثبت نام تخصصی و ثبت نام پزشکان عمومی. برای ثبت نام در GMC و دریافت مجوز، پزشکان باید مدارکی مبنی بر شایستگی، مهارت ها و توانایی های اولیه پزشکی (از جمله مهارت زبان انگلیسی) را ارائه دهند.

مهاجرت-پزشکان-به-انگلستان

مهاجرت کاری پزشکان به کانادا

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت پزشکان است. کانادا همیشه خواهان جذب پزشکان با استعداد از سراسر جهان است. پزشکان عمومی و متخصصان در کانادا درآمد بسیار بالا و ساعات کاری بسیار انعطاف پذیری دارند. دولت کانادا تعدادی برنامه مهاجرتی دارد که به پزشکان خارجی اجازه می دهد ویزای مهاجرت کانادا را دریافت کرده و به طور دائم در این کشور اقامت کنند.

 

افرادی که می خواهند به عنوان پزشک به کانادا مهاجرت کنند، در صورتی که بتوانند مهارت خود را به زبان انگلیسی یا فرانسوی، دو زبان رایج در مناطق مختلف کانادا، اثبات کنند، شانس خود را برای دریافت پیشنهاد شغلی افزایش می دهند.

 

پس از کار بر روی سوابق پزشکی شما، پزشکان می توانند از طریق برنامه های مهاجرتی مختلف مانند سیستم اکسپرس انتری یا برنامه مهارت کاری ماهر فدرال، برنامه نامزد استانی یا برنامه مهاجرت آتلانتیک به کانادا مهاجرت کنند. دولت کانادا همچنین فهرستی از مشاغلی را ارائه کرده است که مهارت های موجود در سطح ملی برای آنها کم است.

 

متخصصان، پزشکان عمومی و پزشکان خانواده بخشی از این لیست هستند. این امر مهاجرت پزشکان واجد شرایط به کانادا را آسان تر می کند. شرط لازم برای کسانی که مایل به مهاجرت به کانادا به عنوان پزشک هستند، فارغ التحصیلی از یک دانشکده پزشکی معتبر با یک یا چند سال سابقه کار است.

کانادا از کمبود مراقبت های اولیه و پزشک خانواده به ویژه در مناطق دور افتاده و روستایی رنج می برد. در کانادا علاوه بر پزشک عمومی، کمبود نیروی متخصص مانند روانپزشک، متخصص اطفال، متخصص بیهوشی و پزشک اورژانس وجود دارد.

 

به همین دلیل، دولت کانادا در تلاش است تا پزشکان عمومی و متخصصان خارجی را از سراسر جهان جذب کند. برای مهاجرت به کانادا به عنوان پزشک، متقاضیان باید دارای مدرک پزشکی از یک دانشگاه معتبر باشند. پزشکان معمولاً برای مهاجرت به کانادا و کار در کانادا باید چندین مرحله را سپری کنند.

در اینجا چند مرحله مهم برای پزشکانی که قصد دارند به کانادا مهاجرت کنند، آورده شده است:

 

·       گام اول

شما باید مدرک پزشکی معتبری از دانشگاهی داشته باشید که در لیست دانشکده های پزشکی جهانی قرار دارند. یک راه بسیار آسان برای انجام این کار وجود دارد. به وب سایت World Directory of Schools Medical بروید و اطلاعات مورد نیاز مانند نام کشور یا دانشگاهی را که مدرک خود را در آن اخذ کرده اید وارد کنید. اگر دانشگاه شما یک موسسه پزشکی معتبر است، نام دانشگاه شما در نتایج نمایش داده خواهد شد.

 

·       گام دوم

درخواست مجوز پزشکی از شورای پزشکی کانادا (MCC) بدهید.

 

·       گام سوم

یک سال تحصیلات تکمیلی یک ساله زیر نظر یک موسسه بهداشتی به انتخاب شما.

 

·       گام چهارم

از یکی از دانشگاه های زیر مدرک رسمی دریافت کنید.

 • دانشگاه پزشک خانواده کانادا.
 • کالج نظام سلطنتی پزشکان کانادا.
 • دانشگاه پزشکی کبک.
مهاجرت-پزشکان-به-کانادا

دریافت تاییدیه از کمیسیون پزشکی کانادا

شما باید با شورای پزشکی کانادا یا MCC آشنا باشید. برای کار به عنوان پزشک در کانادا، به مدرکی به نام مجوز از کمیسیون پزشکی کانادا نیاز دارید. شما باید امتحان MCCQE را بگذرانید تا توسط شورای پزشکی کانادا تایید شوید.

این آزمون از دو بخش تشکیل شده است. شما می توانید پیش از مهاجرت در قسمت اول آزمون شرکت کنید، اما برای شرکت در قسمت دوم آزمون باید در کانادا باشید. پس از گذراندن تمام امتحانات MCCQE، هنوز باید از مقامات بهداشتی استان یا منطقه ای که می خواهید به آن نقل مکان کنید، تاییدیه دریافت کنید.

 

لطفاً توجه داشته باشید که شورای پزشکی کانادا (MCC) یک فاکتور گواهی پزشکی به شما ارائه دهد. اگر قصد دارید به عنوان پزشک به کانادا مهاجرت کنید، باید سایر هزینه های مربوط به اخذ مجوز پزشک را نیز در نظر داشته باشید.

این هزینه ها عبارتند از:

 

 • هزینه تاییدیه عنوان: 215 دلار کانادا
 • هزینه ترجمه سند (در هر صفحه): 181 دلار کانادا
 • هزینه گزارش ECA 137 دلار کانادا
 • شهریه آزمون ارزیابی پزشکی کانادا 2365 دلار کانادا
 • هزینه امتحان شورای پزشکی کانادا قسمت 1 برابر با 1598 دلار کانادا
 • هزینه دومین معاینه بهداشتی شورای پزشکی کانادا: 3340 دلار کانادا

آزمون زبان برای مهاجرت کاری پزشکان به کانادا

برای مهاجرت به کانادا و کار به عنوان پزشک، باید ثابت کنید که به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط هستید. برای کار به عنوان پزشک در کانادا به غیر از کبک، دانش زبان انگلیسی الزامی است. کبک یک استان فرانسوی زبان است و برای تحصیل در این استان باید به زبان فرانسه مسلط باشید. شما می توانید مهارت زبان خود را با شرکت در آزمون های معتبر زبان مانند آیلتس در زبان انگلیسی و TEF در زبان فرانسه ثابت کنید.

 

دولت کانادا برنامه های مهاجرتی متنوعی را برای پزشکانی که واجد شرایط مهاجرت به کانادا هستند ارائه می دهد. پزشکان می توانند با ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری و شرکت در برنامه های مهاجرتی مانند برنامه تخصصی فدرال و برنامه نامزد استانی (PNP) به کانادا مهاجرت کنند.

بهترین راه برای مهاجرت کاری پزشکان به کانادا

همانطور که قبلا ذکر شد، کانادا برنامه های مهاجرتی متنوعی برای پزشکان در نظر گرفته است. با این حال، بهترین و سریعترین راه برای انتقال پزشکان به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری و برنامه مهارت کاری فدرال یا برنامه مهاجرت استانی (PNP) است.

در زیر، هر روشی را که توسط آن پزشکان به کانادا مهاجرت می کنند، مورد بررسی قرار داده ایم.

مهاجرت کاری پزشکان به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری

سیستم اکسپرس اینتری یکی از بهترین راه هایی است که پزشکان می توانند به کانادا مهاجرت کنند. سیستم اکسپرس انتری یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که سه برنامه فدرال کانادا را برای مهاجران اقتصادی تحت پوشش خود قرار می دهد.

 

 • برنامه کارگران مهارت کاری فدرال (FSWP)
 • برنامه کارگران تجارت فدرال (FSTP)
 • دوره تجربه کانادایی (CEC)
 

در میان برنامه های مهاجرتی که توسط سیستم اکسپرس اینتری اجرا می شود، برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) یکی از بهترین برنامه های مهاجرت پزشکی در کانادا است. در سیستم دسترسی سریع، متقاضیان در مقایسه با سایر متقاضیان بر اساس سیستم ارزیابی جهانی (CRS) رتبه بندی می شوند.

به داوطلبی که بالاترین امتیاز را کسب کند، دعوت نامه ای برای دریافت اقامت دائم (ITA) ارسال می شود. سیستم ورود سریع در صورتی که متقاضی برای ثبت نام در این سیستم نیازی به کار در کانادا نداشته باشد و با امتیاز بالا به این سیستم دعوت شود، رایج ترین سیستم برای پزشکانی است که می توانند به کانادا مهاجرت کنند. می توانید این کار را در هر یک از استان های مورد علاقه خود انجام دهید.

پروسه ثبت نام و اخذ مجوز اقامت با سیستم اکسپرس انتری می تواند تا 6 ماه طول بکشد.

مهاجرت کاری پزشکان به کانادا از طریق برنامه مهاجرت کاری مهارت کاری فدرال

برنامه مهارت کاری ماهر فدرال (FSWP) یکی از ساده ترین و سریع ترین راه ها برای مهاجرت به کانادا است. این برای تمامی افرادی ماهر و نیمه ماهر در دسترس خواهد بود. افراد برای واجد شرایط بودن باید کمترین امتیاز را از سیستم امتیازدهی این برنامه کسب کنند. داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی در دوره های سلامتی هستند خوش شانس خواهند بود زیرا می توانند در سیستم امتیازدهی کانادا نمره بسیار بالایی را کسب کنند.

 

برای کسب امتیاز بالا در سیستم امتیازدهی باید مدرک و سابقه کاری معتبر داشته باشید و به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید. پزشکان می توانند از طریق برنامه مهارت کاری فدرال برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند، مشروط بر اینکه حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز ممکن را بر اساس فاکتورها و معیارهای زیر کسب کنند:

جدول زیر حداکثر امتیازی که متقاضی می تواند در هر بخش کسب کند را نشان می دهد.

 

فاکتور                                                 حداکثر امتیاز

تحصیلات                                                           25

آشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسه                               28

سابقه کار                                                           15

سن                                                                 12

شغل معتبر وجود دارد                                            10

توانایی سازگاری با محیط جدید                                10

مهاجرت کاری پزشکان از طریق برنامه مهاجرتی استانی کانادا

یکی دیگر از راه های بهتر برای مهاجرت پزشکان به کانادا، استفاده از برنامه نامزدی استانی (PNP) است. اگر شغل معتبری دارید که نیازهای نیروی کار استان یا قلمرو کانادا را برآورده می کند، برنامه نامزدی استان به شما اجازه می دهد در کانادا زندگی و کار کنید. هر استان / قلمرو PNP خاص خود را دارد.

 

برای ثبت نام و شرکت در برنامه نامزدی استانی (PNP)، باید استان کانادا را که به آن مهاجرت می کنید انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که وقتی دعوتنامه و اقامت دائم خود را از طریق برنامه نامزدی استانی دریافت کردید، فقط می توانید در آن استان کار و زندگی کنید. بنابراین، شما باید با دقت حالت های مورد نیاز خود را انتخاب کنید. نامزدهای شرکت کننده در برنامه نامزدی استانی بر اساس سیستم امتیازدهی رتبه بندی می شوند.

 

متقاضیان بر اساس عواملی مانند سن، سطح تحصیلات، سابقه کار، دانش در زبان انگلیسی یا فرانسه رتبه بندی می شوند و به آنها شغل داده می شود. افرادی که نمرات بالاتری دارند، احتمال بیشتری برای اخذ اقامت دائم کانادا را خواهند داشت. 

مهاجرت-استانی-کانادا

بهترین کشور برای مهاجرت کاری پزشکان ایرانی

کانادا به دلیل کیفیت زندگی، اقتصاد پایدار و جامعه چند فرهنگی، گزینه محبوبی برای مهاجرت پزشکان است. بنابراین، جای تعجب نیست که پزشکان کشورهای دیگر تمایل به مهاجرت به کانادا را داشته باشند. کانادا دانشکده های پزشکی پیشرو در جهان را در اختیار دارد. این برای پزشکانی که می خواهند تحصیلات خود را ادامه دهند اجازه می دهد تا در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنند.

 

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است و هیچ قانون سختگیرانه ای برای مهاجرت در این کشور وجود ندارد. بنابراین ما کانادا را به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت پزشکان به شما پیشنهاد می کنیم.

از سوی دیگر میزان جرم و جنایت در کانادا در سطح بسیار پایینی قرار گرفته است. سطح رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی در کانادا بسیار بالاست. همه اینها کانادا را به یکی از محبوب ترین مقاصد برای پزشکان در ایران تبدیل کرده است.

سوالات متداول

پزشکان می توانند به روش های مختلفی در این کشور شغل پیدا کنند. شما می توانید از طریق یک آژانس نظارت پزشکی استان کانادا یا یک آژانس بین المللی استخدام پزشکی کانادایی کار پیدا کنید.

خیر، همه پزشکان خارجی برای کار به عنوان پزشک در کانادا باید از شورای پزشکی کانادا مجوز پزشکی دریافت کنند.

پزشکان خارجی برای دریافت مجوز پزشکی از شورای پزشکی کانادا ملزم به شرکت در یک معاینه پزشکی دو قسمتی به نام آزمون MCCQE هستند.

بله، پزشکانی که می خواهند در کانادا کار کنند باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. علاوه بر این، پزشکانی که می خواهند در کبک کار کنند باید به زبان فرانسه مسلط بوده باشند.

بهترین راه برای مهاجرت کاری پزشکان به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری و برنامه مهارت کاری ماهر فدرال یا برنامه مهاجرتی نامزد استانی است.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی